'Ik zou zo terug willen naar school' REGIO 'We geven de bedreigde kinderen een gezicht' ded'eigd Zlj ™- Miskedee NAVRAAG Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactle.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19 30 za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem. Bij alle verzet tegen het landelijk asielbeleid hebben zich nu ook de kunstenaars gevoegd. Een groep kunstenaars heeft het plan opgevat portretten te schilderen van kinderen van uitgeprocedeerde asielzoe- O ken de komende weken 700 portretjes die aan een immens grote Nederlandse vlag worden bevestigd. Navraag bij de Leidse schilder JUSTUS DONKER. Hij bedacht deze kunstzinnige protestactie. Hoe bent u op dit idee gekomen? „In het tv-programma Kopspijkers deed de actiegroep Van Harte Pardon een oproep om met ideeën te komen tegen dit belachelijke plan van minister Verdonk. Ik voelde mij aangesproken. Kinderen gaan mij aan het hart en dit zijn wel heel schrijnende gevallen. Wat kan ik doen?, heb ik mijzelf afgevraagd. Heel weinig. Het enige dat ik kan, is schilderen." Daar zijn die mensen toch niet echt mee geJiolpen? „Dat weet ik zo net nog niet. Door alle bedreigde kinderen te por tretteren, geven we ze een gezicht. Het zijn geen naamlozen. Het gaat om Nederlandse kinderen die Nederlands praten en Neder lands denken. Ik ben zelf vaak genoeg in Afrika ge weest en dus weet ik naar wat voor landen ze worden teruggestuurd. Het is één groot drama. En die kinde ren hebben niets te zeggen. Het wordt allemaal over hun hoofd heen beslist." UIT DE ARCHIEVEN COLOFON vrijdag 30 JANUARI 2OO4 Dit is mijn laatste stukje over het dialect van Lei den en omstreken. De re dactie van deze krant heeft in haar grenzeloze wijsheid besloten dat er eens een nieuwe rubriek moet komen. Afwisseling van spijs doet immers eten. Ik vind dat jammer, want ik zal u missen. Dankzij de vele brieven, mailtjes, telefoontjes, of mondelinge mededelin gen die ik van u kreeg, beschikte ik over veel nog nooit opgeschreven Leids dialectmateriaal. Vaak ook wist ik niet wat de herkomst van een woord was en bijna altijd was er wel iemand onder u die mij op het juiste spoor kon brengen. Zo ook deze week weer. Ik had in mijn vorige stukje gevraagd of u wist wat een mirkedee was. Ik had in het zeer waarde volle boek 'Een stem uit de achterbuurt', geschre ven door de Leidse oud politieman Wout Bodrij, gelezen dat mirkedee in Leiden voorkomt voor een 'misbaksel' of een 'misvormde'. Hoe be langrijk de verzameling Leidse woorden en uit drukkingen van Bodrij ook is, hij is nogal eens slordig in zijn omschrij vingen. En in zijn spel ling. Daarom doe ik vaak een beroep op de lezer, zodat ik de waarheid van Bodrij kan toetsen aan de waarheid van de lezer. Zoals gezegd, ook deze keer hielp iemand me uit de brand. Niek Hemmes kende het woord miske dee. Zijn moeder ge bruikte dat voor een 'ver velend mens'. Er zijn dus twee afwijkingen ten op zichte van de aanteke ningen van Bodrij. De betekenis is anders en de spellingwijze. De laatste spelling, die van Niek Hemmes dus, lijkt me de juiste. In ieder geval de oorspronkelijke. Waar om? Toen ik die vorm mirke dee las in Bodrijs boek, had ik niet het flauwste idee hoe dat woord in el kaar zat. Bestond het uit een mij verder onbekend werkwoord mirken en een mij eveneens onbe kend achtervoegsel dee? Maar de spelling miske dee maakte alles voor mij ineens glashelder. Het eerst stuk mis duidt aan dat iets slecht is. Denk maar aan woorden als misbruik en misdaad. In het tweede stuk zien we het woordje kedee dat u mogelijk niet kent. Het is de verbastering van het Franse woordje cadet, dat wij nu nog kennen voor een 'student aan de militaire academie'. Vroeger betekende het 'jonge vrijwilliger van adel'. Later ook 'adellijke, of aanzienlijke man'. En ten slotte iemand die in iets uitblinkt, of in het goede, of in het kwade. Hij zit als een kadetje zeggen ze in de Betuwe van iemand die knap in zijn spulletjes zit. En in Antwerpen heet het die jonge is ne felle kadee in 't leren als een knaapje uit blinkt op school. En in Brabant staat een kedee voor een 'potig vrouw mens'. In het Leidse miskedee is kedee gewoon de aandui ding voor een man of vrouw. En met die man of vrouw is iets mis. Zo blijkt Wout Bodrijs mir kedee in werkelijkheid een miskedee te zijn. En niet (alleen) een 'mis vormde', maar ook nog een 'vervelend persoon'. Daar zou ik zonder de hulp van u, en in dit ge val van Niek Hemmes, nooit achtergekomen zijn. Bovendien wist Niek me nog te vertellen dat ze in Vlaanderen niet spreken van een miskedee maar van een min kedee. En dat min heeft hier natuurlijk ook een negatieve bete kenis. Net zoals in min achting. Ik acht het zeer waar schijnlijk dat het Leidse miskedee de verbastering is van het Vlaamse min- kedee. En mogelijk is dat weer door sommige Leie naars vervormd tot mir kedee. Maar dat weet ik niet. Dat moet u mi schrijven. U ziet he kan niet zonder u. 1 dus maar gewoon s ven. Al degenen die mij dent eel of met grote maat van Leidse w en uitdrukkingen h voorzien dank ik vo vele, mooie uren dit mij hebben geschoi Ik heb van al die bi en mailtjes genoten trouwste schrijvers schrijfsters nodig ik nenkort uit voor ee rel. Het ga u allen j Reacties en tips kul blijven sturen naar auteur: Hans Heest mans, Rijnsburgem 2333 AA Leiden ofM h. heestermans@tism Hans Heestermans Daar heeft u een flinke kluif aan, zevenhonderd portretjes? „Ik doe dat niet alleen. Er zijn zes collega's die me helpen, onder wie Jacob Kanbier, Peter Klashorst en Tony Macaroni. Maar dan zijn het nog honderd por tretjes per persoon. En de tijd dringt, want half febru ari moet het af zijn. Ik ge loof dat er inmiddels vijftig a zestig portretten gereed zijn. We werken aan de hand van foto's. Die worden door galerie Changes Design in Mets- lawier verzameld en daar zijn de portretjes voorlopig ook te zien." En daar blijven ze ook? „Nee, nee. Als die vlag gevormd is, gaan we dit kunstwerk als pro test aanbieden in Den Haag. Ik weet nog niet aan wie of wat. Het plan is pas een paar dagen oud. Het liefst zou ik alle kinderen meenemen, maar dat wordt organisatorisch wellicht een pro bleem. Het moet in elk geval wel indrukwekkend worden. Mis schien dat de portretjes daarna geveild kunnen worden, zodat de opbrengst naar Van Harte Pardon kan." tekst: Theo de With foto: Henk Bouwman ANNO 1954, Zaterdag 30 Januari LEIDEN - In Amerikaanse stijl werd hedenochtend de in even Ameri kaans tempo ingerichte fabriek van de Royal Typewriters N.V. aan de Oosterkerkstraat te Leiden geopend door de minister van economische zaken, prof. dr J. Zijlstra. Zeer velen uit industriële-en handelskringen woonden deze plechtigheid in een van de hallen van de fabriek bij, evenals de Commissaris van de Koninging in Zuid-Holland, mr L.A. Kesper en de burgemeester en wethouders van Leiden. Van verschil lende zijden werd tijdens de toespraken getuigd van de gunstige Ne derlandse economische en technologische atmosfeer, die de keuze van ons land voor vestiging van Amerikaanse bedrijven stimuleert. De genodigden bezichtigden daarna de fabriek, waarvoor de eerste plannen uit Juni 1953 stammen. Reeds in October vorig jaar kwamen de eerste machines van de band in de nieuwe fabriek, die geleidelijk in gebruik genomen werd. Thans bedraagt de productie reeds 700 ma chines per maand, welk aantal volgens de plannen in Juli van dit jaar 1500 zal bedragen. Een bijkantoor van de Nederlandse fabriek is reeds ingericht te Rotterdam. ANNO 1979, dinsdag 30 januari leiden - Een vertrouwd gezicht: vogels die door welwillende Leide- naars worden gevoerd. Leerlingen van de Willem de Zwijgerschool togen gisteren naar de Zijlpoort omdat zich daar vele honderden wa tervogels ophouden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 Ln.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. Ouders en leerlingen worstelen met stortvloed aan informatie op open dagen De scholen hadden niet te klagen over de belangstelling tijdens de voorlichtingsbijeenkomsten. Leuke lesjes, muziekvoorstellingen en sportdemonstraties moeten de leerlingen enthousiast LEIDS DIALECT Probeer er zoveel mogelijk doorheen te kijken; door die geweldige presentaties tijdens de open dagen op de scholen voor middelbaar onderwijs. De mooie kunstjes die ze daar uit voeren. De blije gezichten die je daar ziet. En probeer de wer kelijke sfeer van de school te ontdekken. Het is een goedbe doeld advies van onderwijsex- perts, maar het is makkelijker gezegd dan gedaan. Want hoe pakje dat in vredesnaam aan en hoe maak je uiteindelijk de keuze? Een bezoek aan vier voorlichtingsbijeenkomsten van evenveel middelbare scho lengemeenschappen in Leiden en omgeving levert een stort vloed aan informatie op, heel veel indrukken en nog meer twijfelende ouders. „Gelukkig wordt de keuze van onze doch ter doorslaggevend. Dus ik hoop dat zij uiteindelijk met een duidelijke voorkeur komt." Het is barstensvol in de aula van het Leidse Visser 't Hooft College. Honderden stoeltjes zijn bezet en tegen de muur staan de mensen rijendik. De informatieavond van het Noordwijkse Northgo College laat eenzelfde beeld zien. De opkomst past maar ternau wernood in de ontvangst ruimte. En ook de aula van het Bonaventuracollege aan de Mariënpoelstraat in Leiden puilt uit. Net als bij het Da Vinei College op het Lam- menschanspark waar de drukte zich vooral in de gan gen laat zien. De school laat het namelijk niet op een centrale ontvangst aankomen maar deelt de be zoekers gelijk bij de ingang in en stuurt ze in groepen de trap op achter een leerkracht aan. Daar wacht hen een lo kaal waarin uitleg over de school wordt gegeven en de ouders - want voor hen is de ze avond bedoeld - al hun vragen kunnen stellen. „Voor al dat laatste gaat beter in kleine groepen. In een aula met honderden mensen bij elkaar werkt dat niet." Na het klassikale deel volgt bij het Da Vinei een rondleiding door de school. Met name de praktijklokalen van het vmbo (voorbereidend middelbaar beroepsonderwijs) spreken aan. „Maar daar moet u zich niet op blindstaren", waar schuwt docente E. Tisseur. „Die vakken worden pas van belang in de laatste twee jaar. De eerste twee jaar op het vmbo is vooral veel theorie én - als je voor een van de speci ale klassen kiest - veel kunst of sport." Dat blijkt onder de ouders en hun kinderen zeer populair. Ze luisteren in het muzieklokaal naar een optre den van een leerling en verga pen zich in de gymzalen aan de demonstraties van de sportklasleerlingen. „Fijn dat ze hier allemaal dezelfde schoolsportkleding aan heb ben", merkt een vader op. „Ik vind het belangrijk dat een school over dit soort zaken nadenkt." Een Stompwijkse beaamt: het is een fijne school. Streng en rechtvaardig, dat hebben kin deren nodig, vindt ze. Haar oudste zit er al een paar jaar op school en ze ziet graag dat haar jongste er volgend jaar ook naar toe gaat. „Veel van zijn vriendjes gaan naar Zoe- termeer. Maar ik hoop dat hij warmloopt voor het Da Vinei, want ik vind die scholen in Zoetermeer allemaal zo eng groot." Bij het Northgo College in Noordwijk hebben ze geen speciale voorlichtingsdagen voor ouders en kinderen, staan. Dat blijft niet onbenut. Ef stortvloed aan vragen krij het over zich uitgestort. 2 de leraren streng? Hoe ha len ze bij vechtpartijen? 1 vaak gebeurt dat op sch( Wat zijn de consequenti van spijbelen? Wat zijn leukste en wat zijn de vei lendste kanten van deze school? Sommige ouders hebbei dens de voorlichtingsbijl komsten al een duidelijk voorkeur voor een school Vaak omdat ze er zelf al ervaringen mee hebben, de Stompwijkse die al ea zoon op het Da Vinci Co heeft. Óf al die oud-leer die nu met zoon- of doel lief hun eigen middelbai school bezoeken. Maari veel ouders is het een mi ke keuze. Want veel schi hebben wel iets wat hun spreekt. Iets in de sfeer, i structuur, of de extra val Om toch tot een keuze ti men hebben sommige 0 lijstjes gemaakt met zake zij belangrijk vinden. Die den gedurende de bijeei sten voorzien van krullei kruizen. Anderen gaan ai ervaringen van vrienden bekenden, of bespreken a' dens de voorlichtingsbij! komsten hun bevinding! met 'lotgenoten'. Zoals v ouders op het Visser 't H Lyceum. Zij zetten de af{ pen bezoeken nog eens 1 een rijtje. „Ik vond het een beetje 1 melig op het Bonaventui C maar wat een sfeertje hè „Nou heerlijk. Raar dat e weinig leerlingen van on Jar basisschool doorstromei naar het Bona. Die pro te idi tants-christelijke zuil isv m dat betreft nog oersterk L iedereen gaat naar Visse; ret Hooft. En op zich terech is want dit is ook een goed.1 De school. Heel degelijk eni c trouwbaar." h Een vrouw die achter de en, echtparen zit, mengt zid op het gesprek. „Is een vanj H nog naar het Da Vinei ge en weest?" Nee, maar ze ke ers wel mensen en die ware iet enthousiast, met nameo er de kunst- en de sportkla «e „Pfff, moeilijk hè, die kei se, verzuchten twee moedei a lijktijdig. „Gelukkig won ge keuze van onze dochter er. slaggevend, dus ik hoop ksl zij uiteindelijk met een i lijke voorkeur komt.- Marijn Kramp Het weerzien met een schoolklas deed sommige ouders terugverlangen. Foto's: Mark Lamers De tien minuten zijn voorbij voordat de leraren goed en wel op dreef zijn. Jammer, vindt een vader. Hij had het net zo naar zijn zin bij biolo gie. „Ik zou zo terug willen naar school, als ik dit allemaal zie. Het is zoveel leuker dan in mijn tijd." Veel ouders schieten leerlin gen aan tijdens de voorlich tingsbijeenkomsten. Zij weten immers het beste hoe het op de betreffende school is. Het Bonaventuracollege is daar handig op ingesprongen en heeft een leerlingenforum ter beschikking van de ouders maar zijn ze gelijktijdig wel kom. Samen worden ze inge deeld in klasjes en volgen ze een aantal lessen. De leerlin gen moeten bij elke les een opdracht uitvoeren, de ouders mogen blijven luisteren. He laas is de tijd die voor de mi ni-lesjes is ingeruimd, te kort.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 12