Wachtlijsten zorg fors gedaald Ozb winkeliers moet omhoog REGIO Revolutionaire vloer in onderzoeksgebouw LUMC 'Te veel management bij gemeente Leiden' Uitgekeken op uw collega's VERNIEUWEND, Zeg 'ns... A Vakbond daagt ex-leiding RTV West voor rechter Singel uders steunen iekschool akkoord F tpartij op »n Leiden Bij een vechtpartij op eiden Centraal is gis- een 22-jarige beveili- imbte uit Rijswijk ge raakt. De dader, een man uit Leiden, is juden. De twee kregen idat de Leidenaar met door de stationshal p [der deze week had de ngsbeambte hem daar i aangesproken. Toen ijker de man gister- eer fietsend aantrof in fitstond een vechtpartij podjeszaak. De Leide- ie beambte een duw Hap. Om de man van duwen, deelde de vervolgens een schop Dllega van de beveili- belde de politie. Te- tidenaar is aangifte ge- eens mishandeling. plding chans be afbeelding van het jantoor Zuiderschans, fit van gisteren, is ge- or het bureau DPI i. Het nieuwe onder- i uitgeverij Brill ouwd door BAM Uti- v regio Den Haag. 1 (advertentie) 1 Morgen vindt u de baan die bij u past in rww.leidschdagbiad.nl LEI DE vrijdag 30 JANUARI 2004 R1 door Erna Straatsma leiden - De wachtlijsten voor verpleeg- en verzorgingshuizen en voor thuiszorg zijn in de regio Zuid-Holland Noord met 61 pro cent gedaald. Met name in de verzorgingshuizen is de wacht lijstproblematiek afgelopen jaar fors verminderd. Daar daalden de wachtlijsten met tachtig pro cent, zo blijkt uit cijfers van het zorgkantoor Zorg Zekerheid. De daling in de thuiszorg be draagt vijftig procent. De recen te tariefsverhogingen spelen hierbij geen rol, want de laatste peildatum was 1 oktober 2003. Die datum is vergeleken met de situatie op 1 november 2002. In de verpleeghuiszorg is de daling minder groot. De wachtlijsten in Zuid-Holland Noord zijn ge daald met 35 procent. Vergeleken met de landelijke cijfers, die het ministerie van volksgezondheid, welzijn en sport (VWS) eerder deze week bekendmaakte, steekt Zuid- Holland Noord gunstig af. In heel Nederland daalden de wachtlijsten met gemiddeld 25 procent. De thuiszorg is lande lijk de grootste daler, met 39 procent. Het tekort aan bedden in de verpleeghuiszorg daalde met 27 procent. Het aantal wachtenden in de verzorgings huiszorg daalde met 16 pro cent. De landelijke wachtlijsten zijn met zo'n 20.000 personen gedaald naar ruim 54.000. N. Wurzer, medewerker zorgbe- middeling bij Zorg Zekerheid, zegt dat de verbeterde situatie het gevolg is van nieuwbouw, een 'betere inkoop van bedden' en een efficiëntere inzet van personeel. „In ziekenhuizen en verpleeghuizen stonden veel bedden leeg door een gebrek aan personeel. Nu zijn er meer bedden beschikbaar door een betere inzet van personeel. Er zijn ook extra verzorgingshuis- bedden bijgekomen." Dat Zuid-Holland Noord er zo gunstig uitspringt heeft volgens Wurzer ook te maken met de aard van de problematiek per regio. „In de Randstad zijn de wachtlijsten het langst. Hier wonen ook de meeste mensen. In het noorden van het land zijn de wachtlijsten een stuk minder lang dan hier." VWS wil nog geen oorzaken aanwijzen voor de kortere wachtlijsten. Wel is duidelijk dat extra geld tot meer bedden heeft geleid. Eind maart komt het ministerie met de resultaten van onderzoek naar de oorza ken van de daling. Bubbledeckvloeren van Leids bedrijf voor het eerst in Leiden gebruikt door Wilfred Simons leiden - Het grootste bouwpro ject van Leiden op dit moment staat op misschien wel de onop vallendste plek. Het 'O en O-ge bouw' van het Leids Universitair Medisch Centrum verrijst pal achter de parkeergarage van het ziekenhuis. In meer dan één op zicht is dit 'Onderzoeks- en On derwijsgebouw' revolutionair: door de gewaagde vorm met ho ge 'hoed', maar vooral ook door de grootschalige toepassing van innovatieve betonvloeren. Leidse techniek voor een Leids gebouw. Even voorzichtig als trots loopt directeur Rob Plug van Bubble- deck over de eerste vloer van het O en O-gebouw. Alhoewel, vloer, het werk is nog niet ge daan. Eigenlijk loopt hij op kunststof bollen ter grootte van een kleine bowlingbal, waar over de betonvloer nog gestort moet worden. Het is een vrolijk gezicht. Sommige bollen zijn paars, andere lichtblauw, weer andere donkergrijs en ze zijn deze ochtend getooid met witte hoedjes van sneeuw. Maar kleur doet er niet toe. „Dat zegt alleen iets over wat de bollen vroeger zijn geweest", zegt Plug. „Ze zijn voor honderd procent vervaardigd uit gerecy cled materiaal." Bubbledeckvloeren zijn de grootste innovatie in de bouw- (advertentie) puterruimte ibhuis HTIB De Turkse Arbeiders- g HTIB wil een deel clubhuis aan het Ek- |n de Slaaghwijk om- tot computerruimte: {itaal trapveld' met or tien computers. In e ruimte krijgen jonge- legenheid onder bege- jn huiswerk te maken, itten of een spelletje te in Slaaghwijkse jonge- Zinvolle tijdsbesteding zegt M. Güner van de Ij kunnen bij ons leren een computer om te hoe ze informatie van aet kunnen halen. Al- r begeleiding natuur- niet de bedoeling dat maar internetten." uterruimte staat open ireen, niet alleen voor voor 1 De Turkse arbeiders- lats wé> richt zich ook op die weinig vertrouwd de pc. „We willen bij- l speciale klasjes orga- voor Marokkaanse if, aldus de Turkse Insedcer. Tien vrijwilligers le victor de begeleiding en iden de computers, heeft de kosten van ct geraamd op onge- )0 euro. Een deel van Dntvangt zij via wijk- aghwijk uit het budget buurt aan zet, de rest via sponsors binnen Güner is optimistisch, 17 hardware zijn we in ciejdekng met een spon- hebben ook contact Oranjefonds. De ge verlopen prettig." j3 0(pwing van het pand 6 riiw<ksterPad beSint zodra van de hardware ge- De HTIB hoopt in JF:omputerlokaal in ge- RENOVEREN MET LIEFTINK Voor het renoveren van uw huis neemt u natuurlijk de beste materialen. Bij Lieftink kiest u o.a. uit ramen van topkwaliteit in aluminium of kunststof. Onderhoudsarm, goed isolerend, perfect sluitend, minder inbraakgevoelig, uiterst duurzaam en met KOMO-keur. Welkom in de showroom. Showroom: Produktieweg 15-17 2404 CC Alphen a/d Rijn Tel. 0172 46 96 70 - www.lieftink.nl Openingstijden showroom: maandag t/m vrijdag van 9.30 tot 16.30 u zaterdag van 10.00 tot 16.30 uur wereld sinds dertig jaar. Zoals elke briljante vinding is ook de ze eigenlijk heel eenvoudig. Door een betonvloer niet mas sief te maken, maar deels te vervangen door bollen van 'high definition poli-ethyleen' worden vloeren veel lichter en gebruiken ze minder grondstof. Plug claimt een gewichtsbespa ring van 35 tot 50 procent van de totale bouwconstructie. De winst zit niet alleen in de vloe ren, maar ook in de fundering, in de pijlers en in het gebruik van bewapeningsstaal. En het allermooiste is: als sloopafval is alles compleet recyclebaar. Plug heeft 'bubbledeck' niet zelf bedacht. De revolutionaire vloer is een vinding van de Deense ingenieur Jurgen Breu- ning. Sinds 1993 zocht hij de publiciteit met zijn ideeën, maar niemand durfde met hem in zee te gaan. In 1996 stuitte de Leidse ondernemer Plug 'bij toeval' op Breunings vinding. „Ik was a la minute overtuigd dat het goed was. Ik was ver bijsterd, ik geloofde niet dat het nog niet bestond. Van oktober 1996 tot april 1997 heb ik een marktverkenning gedaan. Uit eindelijk heb ik contact gezocht met hoogleraar Walraven van de TU Delft. Die verzekerde mij: 'het bestaat nog niet en ja, het werkt'. Nou, hij kon het weten! Toen heb ik via Breuning een li centie voor de Benelux verkre gen en ben ermee de markt op gegaan." Bubbledeck heeft veel voorde len ten opzichte van conventio nele betonvloeren. Ze zijn zo licht, dat een simpele staalbe- wapening kan volstaan. De storttechniek is eenvoudig. Ar chitecten hebben volledige vormvrijheid, verzekert Plug. Ze hebben geen last van de beper kingen die de traditionele be tonbouw hen gewoonlijk op legt, maar kunnen haar harte lust ontwerpen. Door het ver minderde gebruik van grond stoffen kan tot twintig procent op de bouwkosten worden be spaard. De eerste kans die Plug kreeg om zich te bewijzen was met een een uitdagende. Hij mocht, 'puur op vertrouwen', de vloe ren leggen voor de in het jaar 2000 voltooide Millenniumto ren in Rotterdam, die met zijn 132 meter de op één na hoogste wolkenkrabber van Nederland is. „Het was een vliegende start", zegt Plug als hij erop te rugkijkt. Inmiddels heeft hij overal in het land zeventig pro jecten gerealiseerd of in aan- De bollen van poli-ethyleen liggen keurig in het gelid in de eerste vloer van het O O-gebouw van het LUMC. Rob Plug kijkt goedkeurend toe. Foto: Dick Hogewoning bouw. Het is echter met het O en O-gebouw dat de Leidse on dernemer voor het eerst in zijn eigen stad bouwt. Het gebouw wordt hoger dan het LUMC en telt 25.000 vierkante meter vloer in zes verdiepingen. Toch is Bubbledeck, dat op in dustrieterrein De Waard is ge vestigd, geen groot bedrijf. Plug heeft het meeste werk uitbe steed, aan ingenieurs- en te kenbureaus die vertrouwd zijn met de nieuwe constructietech niek Op kantoor werken zeven mensen, die vooral 'anderen leiden - De gemeente Leiden kampt met een overschot aan managers, waardoor de ambte naren veel dubbel werk doen. Dat zegt organisatieadviseur René Claesen in een interview met de SleutelKrant, het perso neelsblad van de gemeente. Claesen zegt in het interview bovendien dat op het stadhuis veel te licht wordt gedacht over de komende bezuinigingsope ratie, die tien miljoen moet op leveren. De organisatieadviseur van de provincie Noord-Holland, die vier maanden op het Leidse stadhuis rondliep, voelde zich daar 'bijna als in een snoepwin kel', zoveel werk was er voor hem te doen. „Wat ik opvallend vond", zegt Claesen, „is dat er veel managementlagen zijn en bovendien veel vakinhoudelijke managers. Daardoor worden veel besluiten nog eens dunne tjes overgedaan op een ander niveau." Volgens Claesen laat Leiden veel kansen liggen. Hoewel er veel 'goede ideeën' zijn, „lukt het Leiden niet om ze in de praktijk te brengen. Het puzzelt me waarom dat nou niet lukt" Als 'laatste boodschap' geeft Claesen de Leidse ambtenaren mee dat ze de bezuinigingsope ratie, die de gemeente boven het hoofd hangt, serieus moe ten nemen. „Er heerst zo'n sfeer van 'ik buk even, dan waait het wel weer over'." Bij de komende bezuinigings operatie staat een zestigtal ba nen op de tocht. In november zei het gemeentelijk manage mentteam 2,9 miljoen euro te kunnen besparen op voorna melijk personeelskosten. Het streven is om de bezuiniging vooral via natuurlijk verloop tot stand te laten komen. De Leidenaar merkt niets van de bezuinigingen, als het goed is. De gemeente schrapt geen activiteiten waar burgers direct baat bij hebben, zoals glad- heidsbestrijding. Voor schonere en fraaiere binnenstad door Wilfred Simons leiden - Uit de onroerendezaak- belasting voor Leidse bedrijven moet een fonds worden ge sticht voor het schoonhouden en verfraaien van de binnen stad en voor de organisatie van evenementen. Dat is een voor stel van centrummanager Ro bert Strijk en voorzitter Joyce Verwoerd van het Centrumma nagement Leiden. Het fonds moet jaarlijks gevoed worden met 500.000 euro. Het ozb-ta- rief zou met 3,41 procent stij gen. Plannen voor verbetering van de Leidse binnenstad lopen stuk op een gebrek aan geld. Die conclusie trekt centrumma nager Strijk na gesprekken met ondernemers en met winke liersverenigingen. Plannen zijn er genoeg en Strijk bespeurt vooral onder de jonge onderne mers ook 'daadkracht', maar op het moment dat er over een concrete financiële bijdrage ge sproken wordt, zijn er veel af hakers. Volgens Strijk en Ver woerd heeft dat te maken met de vele filiaalhouders in de bin nenstad, die een onwillige of ongeïnteresseerde concemtop tegenover zich vinden. Ook on der de zelfstandige winkeliers bevinden zich 'freeriders', die wel van evenementen willen profiteren, maar die niet willen bijdragen. Zij hanteren vaak het argument dat er 'geen garantie' is dat een feest een succes wordt en dat de investering er ooit weer uit komt. Zo wordt het dus nooit wat, vinden Strijk en Verwoerd. Lei den heeft een 'krachtige im puls' nodig. Gedeeltelijk gaat het om imagoverbetering in de regio. Veel mensen in de omlig gende gemeenten denken dat er in Leiden niet geparkeerd kan worden en dat de stad vies en onveilig is. Er moet dus geld komen voor een campagne om dit beeld uit het verleden recht te zetten. En hoewel er de laat ste jaren veel bereikt is, moet de stad daadwerkelijk schoner en veiliger worden. Daarnaast moeten vooral de hoger opgeleide Leidenaars de Leidse winkels beter leren vin den. Het blijkt dat zij vaak naar andere steden gaan om daar (luxe) inkopen te doen. Hun geld 'lekt weg'. Hoewel het cen trum de laatste jaren luxe speci aalzaken heeft gekregen vooral voor deze bevolkingsgroep, zijn er nog veel meer nodig om hen daadwerkelijk in Leiden te hou den. Geld is dus nodig voor 'upgrading' en voor evenemen ten die aanslaan bij dit publiek, zoals bijvoorbeeld modeshows. Winkelen in de Leidse binnen stad moet net zo prettig worden als in de Oegstgeestse De Kem- penaerstraat, vindt Joyce Ver woerd. Omdat vrijwillige bijdragen niet werken, willen Strijk en Ver woerd het met een verplichting proberen. Dat kan via de preca- rioheffing of via een huuropslag via de makelaars. Het duo geeft echter de voorkeur aan inning via de ozb. aansturen', zoals de directeur zegt. Omdat steeds meer op drachtgevers van architecten en aannemers verlangen dat zij 'duurzaam bouwen', denkt hij dat de vraag naar bubbledeck vloeren de komende jaren zal groeien. Ozb al op wettelijke grens leiden - Een grote takelwagen van Verschoor haalde vanmor gen de omstreden A van het dak van het Rijnlands Architectuur Centrum aan de Nieuwstraat. Deze actie is de laatste stap in een lang en slepend conflict tus sen RAP, gemeente en buurt. Vo rig jaar plaatste het architec tuurcentrum een immense, blauw verlichte A op het dak. Tot groot ongenoegen van de buurt die de letter geen gezicht vond. En tot ergernis van de gemeente omdat de letter was neergezet zonder vergunning en zonder toestemming van de eigenaar van het pand: de gemeente. De verantwoordelijk wethouder riep bij herhaling dat de letter on middellijk weg moest. En het RAP weigerde actie te onderne men zolang de gemeente dat verzoek niet op schrift stelde. Twee weken geleden werd de impasse eindelijk doorbroken. De gemeente stuurde een brief, waarop het RAP tijdens de Nacht van de Architectuur de letter de monteerde. Maar vervolgens werd de A op een iets minder opzichte plaats op het platte dak 'geparkeerd'. Een aantal omwo nenden trok daarop andermaal bij de gemeente aan de bel. Met deze definitieve verwijdering tot gevolg. Foto: Mark Lamers De ozb voor ondernemers is in Leiden al op het hoogst toe gestane wettelijke niveau. Dat betekent dat de plannen van het centrummanagement om een verhoging van 3,41 pro cent te gebruiken voor fonds vorming niet zomaar uitge voerd kunnen worden. Hier voor is medewerking van de gemeente nodig. Centrumma nager Strijk en voorzitter Joyce Verwoerd van het Centrum management zijn daarom met een lobby begonnen om de gemeenteraad, de ambtena ren en B en W te laten mee denken. Tijdens een informele bijeenkomst in september vo rig jaar bleek dat de gemeen teraadsleden dat wel willen. Grofweg rijn twee scenario's mogelijk In het eerste ver hoogt de gemeente de ozb niet, maar zoekt rij de beno digde vijf euroton elders. In het tweede moet de gemeente het tóch mogelijk maken dat het tarief nog wat stijgt. Vol gens Strijk gaat het om een ge ringe toename. Eigenaars van een pand met een waarde van 500.000 euro bijvoorbeeld zouden jaarlijks 107 euro extra moeten betalen. Een ander nadeel is dat in Strijks constructie alle onder nemers in Leiden meebetalen aan het verfraaien van de bin nenstad. Dat probleem is vol gens Strijk te ondervangen door de ondernemers in bij voorbeeld de Rooseveltstraat of in het Bio Science Park ei gen ondernemersverenigin gen te laten oprichten aan wie de 'eigen' ozb-gelden terug vloeien. Dit geld kunnen ze dan gebruiken voor het schoonmaken, beveiligen en bewegwijzeren van hft 'ei gen' bedrijventerreinen. den haag - De Nederlandse Vereniging van Journalisten (NVJ) wil oud-directeur J. Soer van RTV West en andere oud- bestuursleden van de noodlij dende zender voor de rechter dagen. De vakbond houdt hen persoonlijk verantwoordelijk voor de schade die is ontstaan door financieel wanbeleid. Dat heeft NVJ-omroepsecretaris T. Bruning vandaag gezegd. Als het tot een rechtszaak komt en de rechter de financiële aan sprakelijkheid van de vroegere leidinggevenden erkent, zal de NVJ een schadevergoeding ei sen. Het wanbeleid heeft vol gens Bruning uiteindelijk geleid tot het ontslag van ruim veertig medewerkers van de regionale publieke omroep. Soer, die inmiddels directeur van de VARA is, en de bestuurs voorzitters en penningmeesters die tussen 2000 en het najaar van 2003 verantwoordelijk wa ren voor RTV West, ontvangen maandag een concept-dagvaar- ding van de NVJ.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11