Nederland loopt in het Brussels gareel ECONOMIE Voedingsindustrie worstelt met vetzucht Weg vn' .vo^r,lal"delijk Ryanair overweegt te vertrekken van Charleroi Nivra strenser voor accountant Bond dreigt jetsSky met geding Frankrijk mogelijk voor vierde maal in de fout Miljardenboete ExxonMobil voor olieramp Alaska eenvormig kabeltarief Akkoord pensioennormen donderdag 29 januari 2oo4 {lacht i jn - De Nationale Om- ^n heeft de Arbeidsin- Q[op de vingers getikt. De ie deed ten onrechte derzoek na een klacht Je schilders over het met asbest. De inspec- FNV Bouw een |Cjsverbaal moeten opma- \n de werkgever van de DV 1. De Arbeidsinspectie r enjiat en zegt dat door de rd werkwijze de fout niet ak edankte Duitse mark enst als dasspeld. Inmid- jn Duitsland zo'n 85.000 1 oud muntgeld 'gewok- n te worden hergebruikt, n gedeelte wordt voor ieve doeleinden benut. 'A/Bernd Thisen ralste euro's alië ontdekt De Italiaanse politie isteren voor 500.000 euro se eurobiljetten in be komen, een van de vangsten sinds de in- |van de Europese munt. biljetten, voor het me- 1 van 50,100 en 500 eu- opgeslagen in een an- fc in Cerveteri, 35 kilo- bn noorden van Rome. ectie nalatig asbest brussel/gpd - De spotgoedkope vluchten vanaf het Belgische vliegveld Charleroi hebben wel licht hun langste tijd gehad. De kans is groot dat prijsstunter Ryanair uitwijkt naar een ander regionaal vliegveld, als de Euro pese Commissie beslist dat de maatschappij illegaal staats steun ontvangt. Ryanair moet dan zo'n 14 miljoen euro aan ten onrechte ontvangen subsi die aan het Belgische gewest Wallonië terugbetalen. De Commissie, het dagelijks bestuur van de EU, denkt dat de financiële voordelen die Charleroi aan Ryanair biedt in strijd zijn met de Europese con currentieregels. De definitieve uitspraak wordt volgende week verwacht, maar de top van het bedrijf heeft al vertrouwelijk te horen gekregen dat de beslis sing negatief uitvalt. Daarmee komt een eind aan de bevoor rechte positie van het bedrijf in België en moet Ryanair het te veel ontvangen geld terugstor ten. „Daarmee wordt onze grootste vrees werkelijkheid", aldus een woordvoerder van de maatschappij. Ryanair-baas Michael O'Leary speculeerde er eind vorig jaar al op dat zijn bedrijf de grote ves tiging op vliegveld van Charle roi zal opdoekten wanneer een einde komt aan de financiële privileges. Als de uitspraak er ligt, wü hij in beroep gaan bij het Europese Hof van Justitie in Luxemburg. Voor de werkgelegenheid en de economie van het arme Charle roi is de prominente aanwezig heid van Ryanair van levensbe lang. Ryanair heeft het vliegveld van die stad 'Brussel-Zuid' ge doopt en vliegt van daar voor bodemprijzen naar Italië, Span je, Zweden, Engeland, Ierland en Zuid-Frankrijk. Volgens de maatschappij maken ook veel Nederlanders gebruik van die verbindingen. In Nederland verzorgt Ryanair een beperkt aantal vluchten vanaf Gronin gen en Eindhoven. In totaal doet de Ierse maatschappij 84 luchthavens aan. Een woordvoerder zei gisteren dat Brussel voorstander is van samenwerking tussen regionale luchthavens en vliegmaat schappijen die hun kosten zo laag mogelijk houden, zolang dat binnen de grenzen van de wet blijft. Door de voordelen die Charleroi aan Ryanair biedt (onder meer goedkope lan dingsrechten, tegemoetkomin gen in de afhandeling van vluchten en vergoedingen huis vesting, opleidingen en publici teit) is sprake van oneerlijke concurrentie. De commissie stelt dat een luchtvaartmaat schappij nooit meer dan de helft van zijn kosten vergoed mag krijgen en dat zo'n voor deel hooguit drie jaar mag du ren. In september vorig jaar stopte Ryanair al zijn vluchten op Straatsburg nadat een Franse rechter bepaalde dat de afspra ken met de regionale Kamer van Koophandel illegaal waren. Dat gebeurde na klachten van Air France, dat met halflege vliegtuigen tussen Londen en Straatsburg op en neer vloog omdat de klanten naar Ryanair gingen. ajmsterdam/anp - Accountantsorganisatie Nivra wil de regels voor boekencontroleurs aanscherpen. Accountants mogen in het voor stel niet langer functies bekleden bij ondernemingen die klant zijn bij het kantoor. Nu is dat alleen verboden voor direct betrokken accountants die zich met de verplichte jaarlijkse doorlichting van de cijfers bezighouden. Het Nivra scherpt de regels aan nadat het boekhoudschandaal rond Parmalat ook in Nederland tot opschudding leidde. Accoun tants van twee vestigingen van HLB Nederland zijn medebestuur der van een Nederlandse dochter van het Italiaanse zuivelconcern. Bij de bestaande voorschriften kan bij het grote publiek een beeld van afhankelijkheid ontstaan, aldus het Nivra. Dat wil de beroeps organisatie voorkomen door striktere regels. De betrokken accountants van HLB zullen niet voor de tuchtrech ter komen. Volgens het Nivra is er geen sprake van belangenver strengeling bij de bestuursfuncties van de accountants bij Parma- lat-dochter Dairies Holding International. Het voorstel wordt met de andere accountantsvereniging Novaa besproken en aan de le den van de beide clubs voorgelegd. De regels worden zo snel mo gelijk ingevoerd. 11 voorkomen. FNV |erweegt smartengeld te bij de werkgever. ytopt controle 2 jnelkprijzen - Landbouworganisa- met de controle ■kprijzen in de super- Hi. Hoewel supermarkten Od stunten met goedko- ■t vindt zij dat de melk- lers hun kritiek op de zen voldoende onder ^cht hebben gebracht, [naai dat is afgegeven en jcties eromheen hebben iussie op gang gebracht, laag niet eindigt", aldus er Schenk van LTO fehouderij. verdedigt «nenbonus 1»rf - Ex-topman Esser buitse industrie- en te- incern Mannesmann teren ontkend dat de pbonus die hij ontving et bedrijf door het Brit- I [one werd overgeno- strijd was met de wet. j, Ivijf anderen staan in jf Drf terecht omdat ze de 1 ie in 2000 misbruikt nebben om toplieden inesmann vertrekpre- zo'n 60 miljoen euro delen. f de vier van baan am - Een op de vier jen heeft zo genoeg van j. |ige baan dat hij of zij *1 zoek is naar ander a Jt blijkt uit onderzoek "universiteit van Amster- van de vak- ;NV. De balende werk- jverken onder hun op- ng liveau in een baan met lerspectief, zonder Jof training en zonder d voor de toekomst. De 5a9|aanzoekers gebruiken nbaen internet voor hun fone pleit pornocode iHT - Vodafone wil sa- andere aanbieders af- naken over de infor- is toegestaan op het Zo wü het belbedrijf her voorkomen dat jvia hun zaktelefoon jnnen bekijken. Zelf 1de onderneming aüer- jvoor het gebruik van Hyj waarmee klanten naüen, chatten en endjbezoeken. „Zo doen jan mobiel gokken en ra™aakt", stelde de zegs- ng lafone bepleit unifor- in de hele branche, t u sken doet denibriek over - Heineken ver- 1 glasfabriek Glas schuldenvrij aan Average Packaging 5Q üljoen euro. Van de jt wordt 40 miljoen ad voor het aflossen hulden van Glas Rexam is al langer le- van Heineken. Heine- le eind 2002 zijn aan- an 33 naar 100 procent van de aande- s VEijjn Duitse partner Her- Heye maakt de jsjes voor het export - brussel/gpd - Nederland heeft zijn begroting redelijk op orde. Het is niet helemaal uit te slui ten dat het begrotingstekort dit jaar iets meer dan 3 procent zal zijn, maar extra bezuinigingen zijn niet nodig omdat de vooruit zichten voor de langere termijn gunstig zijn. Dat heeft de Euro pese Commissie gisteren gecon cludeerd. Volgens eurocommissaris Sol bes (monetaire zaken) heeft de regering het afgelopen jaar ge noeg bezuinigingen getroffen om het tekort tegen 2007 terug te brengen tot 0,5 procent van het bruto binnenland product (bbp) of zelfs minder, een doel waarop alle eurolanden zich hebben vastgelegd. De groei in Nederland blijft nog achter bij die in veel andere eurolanden, maar zal de komende jaren aantrekken, verwacht Brussel. De Europese Commissie be sprak gisteren de begrotings plannen van een zevental lid staten. Frankrijk blijft voorlopig het grootste zorgenkind. Dat heeft voor het derde opeenvol gende jaar een tekort van meer dan 3 procent; het maximum dat volgens het Stabüiteitspact is toegestaan. Parijs denkt vol gend jaar met 2,9 procent net onder die grens te blijven. Maar volgens Solbes is het risico groot dat Frankrijk volgend jaar voor de vierde maal op rij in de fout gaat. Solbes noemde de Franse in spanningen om het tekort terug te dringen 'niet voldoende am bitieus' en waarschuwde verder dat in de Franse meerjarenbe groting nogal wat optimistische elementen en veronderstellin gen zitten. Zo gaat Parijs er van uit dat de kosten van de ge zondheidszorg de komende ja ren veel minder zullen stijgen door een aantal nog te realise ren bezuinigingen. De Europese Commissie kwam eind vorig jaar hard in botsing met Frankrijk en Duitsland, omdat die voor het derde jaar op rij een te hoog begrotingste kort hebben. Een poging om de twee machtige lidstaten extra bezuinigingen op te leggen op straffe van forse boetes misluk te echter omdat Frankrijk en Duitsland de steun van enkele andere lidstaten kregen. De Commissie vecht dat besluit op procedurele gronden aan bij het Europese Hof. Solbes wüde gisteren niet ingaan op de vraag hoe het met die procedure staat. De Duitse meerjarenbe groting komt in februari aan bod. heerlen/gpd - De Consumen tenbond wü de Voyager Com pany uit Dordrecht dwingen te stoppen met de verkoop van tickets voor 'luchtvaartmaat schappij' jetsSky, op www- .jetssky.com. Jetssky reageert niet en daarom bekijkt de bondsadvocaat welke juridi sche stappen tegen Jetssky en Voyager mogelijk zijn. „Voyager verkoopt tickets voor vluchten waarvan nu al zeker is dat ze niet door ziülen gaan. Voor de andere vluchten moet nog veel geregeld worden. Dat kan natuurlijk niet. We denken eraan om een kort geding aan te spannen. Maar we weten nog niet zeker of dat gaat lukken. Probleem is dat je in dit soort gevaüen maar weinig juridische mogelijkheden hebt", aldus woordvoerder Oolders. „We hebben vorig jaar een soortgelijk geval gehad met Me- Tours. Ook dat bedrijf verkocht tickets via internet. Maar Me- Tours ging failliet en daardoor waren een heleboel mensen hun geld kwijt." De Voyager Company en Jetssky konden tot nu toe vrij opereren omdat er binnen de luchtvaart geen in stantie bestaat die toezicht houdt op malafide ticketverko pers. Wie een reis boekt bij een reisbureau, kan bij problemen aankloppen bij het Algemeen Nederlands Verbond van Reis ondernemingen (ANVR). Maar wie tickets koopt op internet, kan nergens verhaal halen." Hoeveel tickets Jetssky heeft verkocht, is onduidelijk. Vol gens Voyager zouden het er 4000 tot 5000 zijn. Oolders kan dat niet bevestigen. Een mede werker van Voyager laat weten van plan te zijn de website van Jetssky aan te passen. Overi gens heeft de omstreden zaken man Van AchtererL zich terug getrokken uit Voyager. Een van de vele slachtoffers van de olieramp die de Exxon Valdez veroorzaakte in april 1989 in Alaska. Foto: AP/Jack Smith new york/anp - Olieconcern ExxonMobü moet in totaal 6,75 müjard doüar schade vergoeding betalen voor de ramp met de tanker Exxon Valdez in 1989. Een federale rechtbank veroordeelde de maatschappij tot een vergoeding van 4,5 müjard doüar voor een groep inwoners van Alaska, waar het incident plaatsvond. Bovendien heb ben ze recht op 2,25 müjard aan rente, zo maakte een van de advocaten van de eisers gisteren bekend. Het is niet de eerste keer dat een müjarden- straf is uitgesproken. Eerder veroordeelde een rechter Exxon tot een straf van 5 mü jard doüar, die later werd teruggeschroefd naar 4 müjard. De uitspraak van gisteren volgt op een beroep van Exxon. Het olieconcern liet weten ook deze nieuwe uitspraak weer aan te vechten. Volgens Ex xon is het hooguit voor 40 müjoen doüar aansprakeüjk. De onderneming heeft eer der vrijwillig 300 müjoen overgemaakt en zegt bovendien 2,2 müjard doüar te hebben bijgedragen aan de schoonmaakoperatie. Met diverse overheden schikte Exxon eer der voor 1 müjard. In totaal 32.000 vissers, landeigenaren, ge meenten en zakenmensen sleepten Exxon voor de rechter na de ramp. De Exxon Val dez sloeg in maart 1989 lek bij Alaska, ver- vuüde 1600 küometer kustiijn en veroor zaakte de grootste müieuramp uit de Ame rikaanse geschiedenis. Volgens de oüemultionational Exxon is de zaak ten onrechte teruggeven aan dezelfde rechtbank die eerder het concern tot een vergoeding veroordeelde. De oüemaat- schappij is niet bang müjarden te moeten betalen. Volgens Exxon is de hoogste scha devergoeding waar een Amerikaanse rech ter ooit toe heeft besloten 58,5 müjoen dol lar. door Miranda Megens den haag - Eén bitterkoekje van het huismerk van Albert Heijn bevat 55 calorieën. Een Big Mac van McDonald's heeft er 510. En in een bruin broodje kaas zitten 195 calorieën. Als je weet watje eet, weetje ook waar je dik van wordt. In de strijd tegen zwaar lijvigheid worden fabrikanten steeds informatiever en innova tiever. Daarom maakte Albert Heijn deze week bekend dat ze voortaan op alle verpakkingen van het huismerk gaat vermel den hoeveel calorieën een één persoonsportie bevat. Niet dat het de schuld is van Al- bert Heijn of andere voedseüe- veranciers dat de helft van de Nederlanders te dik is, maar AH wü 'meedenken over gezond heid'. Want de druk op de fabri kanten van eten en drinken om overgewicht aan te pakken wordt groter. Afgelopen week einde sprak de voedselindustrie in Davos over gezonde voeding. „Wie de producten op de markt brengt moet een belangrijke bijdrage leveren", zegt con sumptie-socioloog Hans Dage vos van het Landbouwecono- misch Instituut. Dagevos bestudeert het eetge drag van mensen en erkent dat mensen zelf ook een hapje minder kunnen eten. „Maar het aanbod van eten is zó massaal dat het niet meevalt weerstand te bieden. Bovendien gaat het meeste reclamegeld naar onge zond voedsel. Het contrast met reclame voor appeltjes en pe ren is groot." De vraag wie verantwoordelijk is voor zwaarlijvigheid ligt in de wereld van voedselleveranciers gevoelig. Geen fabrikant zegt hardop dat wie dik wordt maar minder moet eten. In een tijd perk waarin consmnenten Mc- De vermelding van de hoeveelheid calorieën in een eenpersoonsportie moet de consument bewuster la ten kiezen. Foto: GPD/Siep van Lingen Donald's en de (ook Ameri kaanse) producent van Oreo- koekjes aanklagen omdat ze te dik zijn geworden, uiten voed selproducenten zich genuan ceerd. „Wij wiüen graag een le vensstijl promoten," klinkt het dan ook vaag bij Unüever, on der meer bekend van ijs (Mag num), pizza's (Iglo) en mayo naise (Heümann's). Bij Albert Heijn is er echter concrete actie. De vermelding van de hoeveelheid calorieën voor een éénpersoonsportie moet de consument bewuster laten kiezen. Albert Heijn gaat ook aangeven hoeveel calorieën een portie bereide pasta, rijst of ovenfriet bevat. Verder meldt AH voortaan of er meer dan 5 procent transvetten - die cho- lesterolverhogend werkend - in een product zit. Maar er leven meer plannen om de klant meer informatie te geven. Het gaat bijvoorbeeld om het vermelden van stoffen die een aüergie kunnen veroor zaken of de hoeveelheid calo rieën die een man (2500) of vrouw (2000) dagelijks nodig heeft. Unüever, een van de grootste voedingsproducenten ter we reld, poogt met üght-producten en kleinere porties de 'levens stijl' te beïnvloeden, bijvoor beeld met de 'snacksize' van het bekende en wegens z'n vet gehalte ook beruchte Magnum ijsje. Maar wat het denken over die levensstijl precies gaat ople veren voor de producten die Unüever maakt, kan een woordvoerder niet zeggen. Het gaat bijvoorbeeld wel om infor matie op etiketten. „We moeten daar eenduidige regels voor for muleren", klinkt het stijfjes. Het Voedingscentrum hoopt dat andere fabrikanten Albert Heijn zitilen volgen. De helft van de Nederlanders is te dik. Een waarschuwende sticker op vette of zoete producten zoals bij sigaretten gebeurt, vindt het Voedingscentrum geen goed plan. „Dan moet je ook het be wijs hebben dat bijvoorbeeld roomboter dodeüjk is." Ook fastfoodketen McDonald's vindt zwaarlijvigheid een ge deeld probleem. „Daarom bie den we een gevarieerd en ver antwoord menu en duideÜjke informatie daarover. De keuze is dan aan de gast." Op internet is te zien welke ingrediënten en hoeveel calorieën in de produc ten zitten. McDonald's is trou wens ook andere voedingswa- Zonnezuivel Producent Uniekaas haalt het melkvet uit de kaas en vervangt dat door zonne bloemolie. Het heet Zonne zuivel dat eruit ziet als kaas en smaakt als kaas, maar geen kaas is. Bij het Voe dingscentrum juichen ze de komst toe. Eindelijk een ech te vernieuwing, die het pro bleem van het dierüjk vet bij de bron aanpakt. Toch is dat vet niet aüeen maar onge zond. Woordvoerster Schut te herinnert zich nog hoe vo rig jaar de melkveehouders bezwaar maakten tegen het tv-spotje waarin de vette kaas als dikmaker werd afge- schüderd. Met slechts een kleine aanpassing ging het spotje na een koite onder breking toch weer de buis op. „Natuurüjk is kaas 's morgens op de boterham niet ongezond. Wij keren ons vooral tegen kaas als gezond tussendoortje." amsterdam/wageningen/gpd - UPC hoeft zich niets aan te trekken van de eisen die ge meenten steüen aan kabeltarie ven en zenderpakketten. Na de gisteren verloren bodemproce dure die de gemeente Wagenin- gen tegen Nederlandse grootste kabelbedrijf had aangespan nen, fijkt de weg vrij voor invoe ring van een landelijk uniform UPC-kabeltarief van 15,20 euro per maand en een uniform zen derpakket. Ook de beide andere grote kabelmaatschappijen, Es- sent en Casema, wülen een uni form tarief invoeren. UPC zal het vonnis niet aangrij pen om de tarieven versneld te verhogen. „Wij wülen niet los van de wereld opereren", aldus de woordvoerder van UPC gis termiddag. Volgens hem schept de uitspraak van de Amster damse rechtbank 'helderheid'. „Gemeenten mogen zich niet meer bezighouden met tariefs- en pakketvoorwaarden, dat is voortaan aan kabelbedrijven." Wageningen verhuurde het ge bruiksrecht van haar kabel voor 25 jaar aan UPC onder voor waarde dat zij zeggenschap zou behouden over tarief en zen derpakket. Volgens de recht bank is die bepaling strijdig met de grondwet. Die bepaalt dat regulering van media, telecom municatie en mededinging na tionaal moeten geschieden. Ook Europese regelgeving ver eist dat. De branchevereniging van de kabelbedrijven, Vecai, zegt dat de uitspraak 'de deur naar een landeüjk uniform tarief opent'. „Onomwonden is nu aange toond dat toezicht op nationale leest is geschoeid", aldus direc teur Rob van Esch. Een aantal gemeenten, waaronder Amster dam, Hüversum en Haarlem, wist onlangs via de rechter te bereiken dat UPC de tarieven tot 1 april aüeen met de geste gen kosten van levensonder houd mocht verhogen. UPC hoopt gesprekken met deze ge meenten over tariefsharmoni satie zo snel mogelijk te kunnen afronden. UPC levert kabel diensten aan 151 gemeenten. ren gaan verkopen, zoals verse fruitsalade, salades en yoghurt. Het plan om belasting te heffen op vet en zoet eten is door de voedingsmiddelenindustrie nooit geaccepteerd. Afgelopen weekeinde protesteerde Unüe- ver-topman Anthony Burgmans in Davos daar opnieuw tegen. Hij ziet er geen oplossing in te gen het toenemende overwicht. Consumptiesocioloog Dagevos vindt belasting op ongezond eten ook lastig te reaüseren. „Moet je dat dan niet doen op waterijs en wel op roomijs?" Dagevos vindt het jammer dat eten steeds meer is gaan lijken op calorieën tellen. „Eten is ook nog gezeüigheid, dat lijken we wel eens te vergeten." den haag/anp - Werkgevers en werknemers zijn gisteren ak koord gegaan met de nieuwe eisen voor de pensioenfondsen die staatssecretaris Rutte (soci ale zaken) heeft opgesteld. De Stichting van de Arbeid, waarin beide partijen zitting hebben, heeft Rutte laten weten in te stemmen met de voorgestelde dekkingsgraad van 130 procent. Pensioenfondsen krijgen 15 jaar om die norm te bereiken. Het kabinet ging in december akkoord met een notitie van Rutte. Voornaamste punt daar in is de graad waarbij de fond sen kunnen voldoen aan hun verplichtingen. De grens is nu vastgesteld op 130 procent. Het Centraal Planbureau was begin deze maand nog uiterst kritisch over de keuze van het kabinet om geen volledige dekking van de verplichtingen na te streven. Daardoor dreigen tekorten die worden doorgeschoven naar toekomstige generaties, zo waarschuwde het CPB. Rutte stelde voor om deze in dexatie aüeen toe te staan als daarvoor een speciale spaarpot werd gevuld. Die eis is ge schrapt. Wel moeten aüe fond sen melden dat een verhoging van de uitkeringen geen recht is, maar aüeen kan bij voldoen de vermogen. Pensioenfondsen kwamen de afgelopen jaren in moeüijkheden toen het beurs- klimaat omsloeg en de belegde müjarden sterk krompen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9