'Deur EU moet open' BUITENLAND Duitsland speelde grote rol bij gevangenenruil Labour juicht over rapport lord Hutton VS laten 20 gevangenen uit Guantanamo gaan EU schort import van siervogels uit Azië op President vast als illegaal Henny Khan is haar Pakistaanse lintje kwijt Gouverneurs eisen uitstel verkiezingen Eindelijk afgezwaaid Rijken kopen celstraffen af tijn vrouw. Foto: AP idees zou zijn arteld in Syrië - De Canadese regering i onderzoek in naar de tie van een Canadese laar Syrië. De Canadese ir Maher Ar ar, van Syri- omst, werd in septem- in New York gearres- een tussenlanding op r Montreal. Hij werd t van het lidmaatschap aedaNa dertien da- jn verhoord werd hij ië gedeporteerd. Daar Aim een jaar vast. Ar ar yrië te zijn gemarteld. Canada zegt dat het it van zijn arrestatie en ae, wordt daar aan ge- Berlijn/tel aviv/gpd - Hij wordt omschreven als onop vallend, vriendelijk en efficiënt. Ernst Uhrlau (58) uit Hamburg voerde namens de Bondsregering de gehei me onderhandelingen die uiteindelijk leidden tot de spectaculaire gevangenenruil tussen Israël en de Liba nese Hezbollah, vandaag op een militair vliegveld er gens in Duitsland. Uhrlau is sinds 1998 coördinator voor de veiligheids diensten op het departement van kanselier Gerhard Schroder (SPD). De succesvolle onderhandelaar stu deerde politicologie, sociologie en economie, was le raar aan de Hamburgse politieschool en belandde uit eindelijk als expert op het gebied van terrorisme en ter reurbestrijding bij de binnenlandse veiligheidsdienst. Daar hield hij zich onder meer bezig met terreurnet werken als al-Qaeda. En hij onderhandelde de afgelo pen maanden tussen Israël en Hezbollah. Sinds de zo- m^r van 2003 hing volgens Uhrlau 'e^n doorbraak' in de lucht. Medewerkers van de Bundesnachrichten- dienst, onder wie hijzelf, hebben als 'eerlijke onder handelaars' onvermoeibaar tussen de partijen gepen deld. De gevangenenruil heeft plaats op een geheim gehou den Duitse luchtmachtbasis. Officieel omdat er tussen Israël en Libanon geen rechtstreekse vliegverbinding bestaat. Daar arriveren twee Duitse militaire transportvliegtui gen, uit Tel Aviv respectievelijk Beirut. In het vliegtuig uit Israël bevinden zich 30 Arabische gijzelaars en ge vangenen, het toestel uit Libanon vervoert de Israëli sche zakenman Elchanan Tannenbaum en de licha men van drie Israëlische soldaten. Terwijl de Arabische gevangenen - afkomstig uit Liba non, Marokko, Syrië, Libië en Soedan - in hun vliegtuig moeten wachten zal een team van het Israëlische leger de lijken van cfe Israëlische soldaten identificeren^ Pas als dat positief wordt afgesloten krijgen de Arabische gevangenen toestemming over te stappen in een ander vliegtuig, dat hen naar Libanon brengt. In Israël en de bezette gebieden worden dan 400 Palestijnse gevange nen vrijgelaten. Ze gaan in bussen naar de grens met Palestijns gebied. Aan Israëls noordgrens begint tegelijkertijd de over dracht van de stoffelijke resten van 59 Libanezen die zijn omgekomen in de strijd tegen het Israëlische leger. Een in Israël gevangen zittende Duitser, Stefan Smyrak, heeft te kennen gegeven dat hij niet in Duitsland wil blijven. Hij is bang dat hij door de Duitse veiligheids dienst zal worden opgepakt in verband met zijn activi teiten voor Hezbollah. Hij zou betrokken zijn geweest bij de planning van een aanslag op de Israëlische ambassade in Bonn. Smyrak, die zich tot de islam heeft bekeerd, zal waarschijnlijk meevliegen naar Libanon. ottowa/anp-rtr - De Poolse president Aleksanderkwas- niewski is gisteren tijdens een oponthoud op een Canadees vliegveld enkele uren aangezien voor een illegale immigrant. Dat vertelde hij zelf na terugkeer in Polen Kwasniewski was na zijn bezoek aan de Verenigde Staten op de terugweg, toen het vliegtuig waarin hij zat vanwege een hevige sneeuwstorm moest landen in Canada. Op het vlieg veld van St. John in Newfounland werden de Poolse presi dent en zijn gevolg enkele uren opgesloten, omdat de Cana dezen dachten dat ze te maken hadden met illegalen. Pas na dat Poolse matrozen Kwasniewski herkenden, foto's maak ten en om zijn handtekening vroegen, viel het kwartje bij het luchthavenpersoneel. „We hebben gemerkt wat het is om te worden behandeld als een potentiële illegaal", aldus Kwasniewski, die de zaak ver der niet hoog opneemt. De Poolse president had dinsdag president Bush openlijk aangevallen over het strenge Ameri kaanse visumbeleid, dat ook voor Poolse burgers geldt. snslang voor islagen Bali isAR - De rechter in het Jesische Denpasar heeft lonesiër Zaenal Abidin, iaamd Sarjiyo, tot levens- leroordeeld wegens zijn de bloedig aanslag op rjiyo hielp bij de fabrica- de bom die op 12 okto- )02 in een uitgaansgele- id 202 mensen van het le- eroofde en velen ernstig Indde. Veel slachtoffers Australische toeristen, bomaanslag kwamen ook ederlanders om het leven. nument voor ia Lindh Holm - In de Zweedse Btad Stockholm wordt lonument opgericht voor jeptember vermoorde mi- i buitenlandse zaken tindh. Het monument, aterinstallatie en een her- figsplaat, komt op het Irgarplein, waar Lindh de lor ze werd neergestoken latste toespraak hield. I ongelukken «pistes - In Oostenrijk is het ingelukken op de skipis- toegenomen. In decem- ien zes mensen om :n en vielen circa 9000 len. Dat is anderhalf iveel als het jaar ervoor, de slachtoffers zijn voor- Isnowboarders. gspanden zijn ichts taboe L - De Belgische politie jn negen uur 's avonds uur 's morgens geen landen meer binnenval- jrzaak is een foutje van gever, waardoor sinds 1 [de mogelijkheid voor lijke huiszoekingen is in leen. Dealers kunnen 's [•gewoon hun waren ver- De politie heeft de rege- vraagd om het foutje te [en. gië stimuleert iel slachten' l - De Belgische dieren- ïorganisatie GAIA heeft cht ingediend bij de Eu- Commissie omdat Bel- toldoende zou optreden ituele thuisslachtingen joslims. Thuis slachten is en op grond van Euro gels. Volgens GAIA-voor- fichel Vandenbosch pel gemeenten de thuis- jigen rond het Offerfeest moslims oogluikend toe. etten ze containers in de joor het slachtafval. Zo Igenlijk aan tot verboden ïgen", meent hij. en door brand oepa Birma >n - Bij een brand in een jistisch heiligdom in Bir- twintig doden gevallen, ii anderen raakten ge- Set vuur in de stoepa, lulair is bij pelgrims en ïn, brak dinsdagochtend aasde vier uur lang door I en tenten bij het heilig- 'aiktiyo Payadat, 190 ki- ten oosten van de lad Rangoon. Door de lijn bijna honderd win- twintig tenten verwoest. re aardbeving e Molukken 1 - Het oosten van de |en is getroffen door een ardbeving. De beving gens de autoriteiten een 'an 6.8 op de schaal van Het epicentrum was in ran Seram, ruim 100 ki- ten noordoosten van dstad van de Molukken, brussel/gpd - Als de Europese landen hun grenzen niet wijder openzetten voor vluchtelingen en migranten, gaat dat onont koombaar ten koste van hun welvaart en economische ont wikkeling. Die boodschap richtte VN-se- cretaris-generaal Kofi Annan vanmorgen over de hoofden van leden van het Europees Parlement tot de leiders van de Europese lidstaten. „Immigratie vormt de oplos sing voor het probleem waar al le geïndustrialiseerde landen mee kampen. En het schrijnen de is dat de landen die hun deuren het stevigst sluiten, de immigranten straks het hardst nodig hebben", zei hij in Brus sel. Kofi Annan nam in Brussel de Sacharov-prijs in ontvangst, die het Europees Parlement jaarlijks toekent aan mensen die zich inzetten voor de men senrechten. De prijs voor 2003 is bestemd voor de hele staf van de Verenigde Naties, ter nage dachtenis aan de 22 VN-mede- werkers die omkwamen bij een aanslag op het VN-hoofdkwar- tier in Bagdad. In zijn toespraak hield de secretaris-generaal een hartstochtelijk pleidooi aan het adres van de EU-landen om meer ruimte te maken voor le gale migratie. „Voor familieher eniging, voor geschoolde en ongeschoolde arbeiders, voor vluchtelingen en gelukzoekers, tijdelijk of permanent." De ver grijzende bevolking van West- Europa en de dalende bevol kingscijfers laten geen andere keus, zei hij, nog afgezien van de humanitaire aspecten. „Ie der land heeft het recht om te beslissen welke migranten het opneemt en welke niet. Maar wij kunnen onze ogen niet slui ten voor de rampen die veroor zaakt worden door het feit dat mensen geen uitweg meer zien, nergens terecht kunnen, en hun hoop richten op Europa." Zonder emigranten, hield An nan het Europarlement voor, zullen de westerse landen op den duur onherroepelijk stag neren. „Dan zijn er straks geen mensen meer om het werk te doen en de economie draaiend te houden. Migratie is niet de volledige oplossing van dat pro bleem, maar vormt er wel een belangrijk deel van. Een Europa met dichte deuren wordt on herroepelijk een gieriger, ar mer, zwakker en ouder Euro pa." Anan: Vluchtelingen en migranten zijn hard nodig stockholm/anp-rtr - De Ver enigde Staten laten ongeveer twintig gevangenen uit de mili taire basis Guantanamo Bay vrij. Het gaat om gedetineerden die worden beschouwd als een geringe bedreiging voor de vei ligheid. Dat zei de Amerikaanse speciale gezant voor oorlogs misdaden gisteren in Zweden, waar hij een conferentie over preventie van volkerenmoord bijwoonde. Ongeveer 660 ver meende strijders van de Tali ban en al-Qaeda zitten op Guantanamo Bay in Cuba vast sinds zij gevangen werden ge nomen in de door de VS geleide oorlog in Afghanistan. Hun detentie zonder proces heeft wereldwijd tot protesten geleid. den haag/bangkok/anp-afp - De Europese Commissie heeft besloten de import van siervo gels, zoals papegaaien, uit Azia tische landen waar de vogel griep heerst op te schorten. Dat heeft de commissie in een ver klaring namens de vijftien lid staten meegedeeld. De maatregel treft Cambodja, Indonesië, Japan, Laos, Pakis tan, China (inclusief Hong kong), Zuid-Korea, Thailand en Vietnam. De EU wil daarmee „elk risico uitsluiten dat het vi rus opduikt in de quarantaine- gebieden van de lidstaten", waar de vogels normaal gespro ken tijdelijk verblijven voordat ze de Unie binnenkomen, ver duidelijkte het communiqué. In 2003 zijn ongeveer 100.000 sier vogels, vooral papegaaien en parkieten, in de EU geïmpor teerd uit landen in de getroffen regio. De meeste kwamen uit Pakistan, China en Indonesië. Frankrijk had de Europese Commissie gisteren gevraagd om een verbod op de invoer van vogels uit landen in Azië waar de vogelgriep heerst. De getroffen Aziatische landen hebben gisteren in de Thaise hoofdstad Bangkok tijdens een conferentie afspraken gemaakt met de Verenigde Staten, de Europese Unie en met interna tionale organisaties. Het rui men van kippen wordt gezien als de beste manier om nieuwe uitbraken tegen te gaan. Een negatief reisadvies wordt niet nodig geacht. Het zeer besmet telijke virus H5N1 heerst in Cambodja, China, Indonesië, Japan, Laos, Vietnam, Zuid-Ko rea en Thailand. In Taiwan en Pakistan zou het gaan om een minder gevaarlijk virus. Een Vietnamese krant meldde gisteren dat de autoriteiten een uitbraak van vogelpest vorig jaar juli in het noorden van het land verborgen hebben gehou den. De regering ontkent de aantij ging van de krant. In Vietnam zijn al acht mensen gestorven aan vogelgriep. Volgens de jon gerenkrant van de communisti sche partij Tuoi Tre heeft het ministerie van landbouw en plattelandsontwikkeling vorig jaar na de uitbraak geen maat regelen genomen om de ziekte in te dammen. De krant baseert zich op een rapport dat aan premier Phan Van Khai is ge stuurd. islamabad/gpd - De hoge staatsonderscheiding die Henny Khan, de Nederlandse echtgenote van de 'Vader van de Pakis taanse-kernbom' Abdul Kadir Khan vier maanden geleden kreeg, wordt haar afgenomen. Dit is gebeurd nu Khan steeds openlijker wordt aangeduid als de hoofdverantwoordelijke voor het doorsluizen van nucleaire geheimen vanuit Pakistan naar Noord-Korea, Iran en Libië. Henny Khan, wier familie uit Den Haag kómt, trouwde begin jaren zeventig met Khan, die op dat moment studeerde in Ne derland. Toen ze in 1975 met haar man naar Pakistan vertrok, zaten in Kahns koffer de geheimen van het Nederlandse ultra- centrifugeproject Urenco, die Khan gebruikte om de Pakis taanse atoombom te bouwen. Henny, die inmiddels een Brits paspoort heeft, en Abdul hebben twee dochters. Zij kreeg een van Pakistans hoogste onderscheidingen, de Hil- al-i-Imtiaz, vanwege haar 'jarenlange verdiensten voor Pakis tan'.' Niet alleen Henny Khan raakt haar medaille kwijt. Ook Abdul Khan, die voor de bevolking nog altijd een held is, verliest zijn drie onderscheidingen. Net als een tiental andere nucleaire fy sici, die de afgelopen weken op verdenking van het doorgeven van kerngeheimen zijn gearresteerd. teheran/anp - De gouverneurs van de Iraanse provincies wil len dat de parlementsverkiezin gen worden uitgesteld. Ze hebben gisteravond in een brief aan de minister van bin nenlandse zaken laten weten dat 'onder de huidige omstan digheden' parlementsverkiezin gen op de 20e februari 'onmo gelijk' zijn. Het Iraanse persbu- rerau IRNA heeft dit bericht. De gouverneurs hadden gister avond spoedoverleg in Tehe ran. Ze menen dat een accepta bele en nationale competitie tussen de kandidaten voor vrije en eerlijke verkiezingen onder de huidige omstandigheden onmogelijk is. De gouverneurs wijten de pro blemen aan de aartsconserva tieve en machtige raad van geestelijken, de Raad van Hoe ders of Wachters. Die heeft op grote schaal en in strijd met de wet talrijke kandidaten voor de verkiezingen uitgesloten, zo stellen de provinciale bestuur ders. De gouverneurs zijn pessimis tisch over de houding van de twaalf behoudende 'Hoeders'. Die zeggen op 30 januari een besluit te nemen over de kandi daten die tegen hun uitsluiting voor de verldezingen hebben geprotesteerd. Van de meer dan 8000 kandidaten werden er re cent circa drieduizend afgewe zen door de raad. Het gaat om hervormingsgezinden. Na een herziening op initiatief van de geestelijk leider ayatollah Ali Khamenei werden zevenhon derd uitgesloten kandidaten toch geschikt geacht. De gouverneurs stellen dat ze gezien de standpunten van de raad helaas geen reden tot hoop zien voor de overige afge wezen kandidaten. Het was een stap in de goede richting om de zevenhonderd hun recht op verkiesbaarheid terug te geven, maar de rest blijft onrechtmatig verstoken van hun recht mee te doen aan de verkiezingen. Het is derhalve niet mogelijk vrije en eerlijke verkiezingen te hou den, volgens de gouverneurs. President Mohammad Khatami hoopt nog steeds dat de crisis op de valreep kan worden be zworen. Vrijwel de voltallige re gering heeft zijn ontslag inge diend in verband met de gang van zaken, maar dat heeft de president niet geaccepteerd. Khatami is een enigszins her vormingsgezinde geestelijke, wiens gematigde hervormings plannen worden getorpedeerd door de macht van de behou dende geestelijkheid. Die heeft in het huidige, steeds feller om streden staatsbestel vrijwel al tijd het laatste woord. seoul - De Zuid-Koreaanse soldaat Jeon Yong-il salueert de troepen die voor hem langs defileren in Pochun, bij de gedemilitariseerde zó ne tussen Noord- en Zuid-Korea. Afgelopen december wist hij te ont komen uit Noord-Korea, dat hem vijftig jaar geleden tijdens de Kore aanse oorlog gevangen nam en sindsdien krijgsgevangen hield. For meel was Jeon nog steeds onder de wapenen, en daarom zwaaide hij vorige week pas officieel af. Deze week dook opnieuw een militair op die via China wist te ontkomen uit Noord-Korea. Seoul gaat ervan uit dat Noord-Korea nog zeker vijfhonderd krijgsgevangenen vast houdt. Foto: Reuters kopenhagen/ap - Wie in De nemarken veroordeeld wordt tot een korte celstraf kan iemand inhuren om in zijn plaats de straf uit te zit ten. Dat heeft de krant Ekstra Bladet gemeld. Volgens het dagblad hebben al zo'n hon derd mensen voor anderen in de gevangenis gezeten. Veroordeelden moeten zo'n duizend Deense kronen (137 euro) per dag neertellen om iemand in te huren, zei een van de vervangers, 'Frank', tegen de krant. Wie zich in Denemarken bij een gevan genis meldt om een straf uit te zitten, hoeft alleen een identiteitspas te laten zien. Daar staan geen pasfoto of vingerafdrukken op. De ver vangers gebruiken de pas van degene die eigenlijk ach ter de tralies moet. Tony Blair vrijgepleit van list en bedrog in affaire Kelly door onze correspondent Esther Gotink londen - Het rapport van lord Hutton over de affaire Kelly in Groot-Brittannië is een triomf voor premier Tony Blair. De onder zoeksrechter pleit de premier vrij van list en bedrog, en legt de schuld voor alle com motie volledig op het bord van de Britse staatsomroep BBC. De BBC bracht vorig jaar een volgens Hut ton ongefundeerd bericht dat de regering het inlichtingenrapport over de massaver nietigingswapens van Saddam Hussein had aangedikt. Bron van het bericht was wa penexpert David Kelly. Die pleegde zelf moord nadat zijn naam werd onthuld. Vol gens lord Hutton heeft de BBC zich schul dig gemaakt aan 'een ongegronde aanval op de integriteit van de regering' De conclusies van het uitgebreide onder zoek van Hutton verrasten iedereen. Hut- tons rapport betekent een revanche voor Blair en de Labourpartij. Onder luid ge juich en applaus van partijgenoten sprak een opgeluchte Blair het Lagerhuis toe. „De afgelopen maanden hebben we beschuldi gingen gehoord die de integriteit van de re gering en van mijzelf als premier in het hart raken. Ik ben beschuldigd van leugens, be drog en hypocrisie." Daarop citeerde hij het rapport: „Ongegrond!" Opmerkelijk is de conclusie van lord Hut ton dat er geen sprake was van een doelge richte strategie van de Britse regering om Kelly's naam in de openbaarheid te krijgen. Hij stelt wel begrip te hebben voor het feit dat de media dit beweerden, omdat alles erop wees dat Kelly door de regering opzet telijk voor de leeuwen is gegooid. Maar Blair, defensieminister Geoff Hoon en toenmalig regeringswoordvoerder Alastair Campbell wilden volgens Hutton alleen maar openheid van zaken geven, opdat hen niet kon worden verweten de zaak in de doofpot te stoppen. Deze conclusie betekent dat ook Hoon op gelucht kan ademhalen. Sinds Huttons openbare hoorzittingen werd gedacht dat hij na het uitkomen van het rapport zijn boeltje kon pakken. Hutton bekritiseert Hoon en diens medewerkers wel, omdat zij Kelly onvoldoende informeerden en be schermden toen zijn identiteit uitlekte. De regering noch de BBC treft blaam voor de zelfmoord van Kelly. Niemand kon we ten dat Kelly zichzelf van het leven zou be roven. Hutton verwijt de wapenspecialist wel, dat hij met de BBC sprak terwijl hij daartoe niet bevoegd was. Kelly's geheime ontmoeting met Gilligan was tegen de ge dragscode. Hij wist dat, oordeelt Hutton, omdat hij er later over sprak met een colle ga. Mogelijk is dat feit ook de reden voor zijn zelfmoord. Hutton stelt dat onderzoek heeft aange toond dat er niemand bij hem was toen hij stierf. Dat sluit uit dat de ambtenaar is ver moord. Tony Blair bijt van zich af in het Lagerhuis, na de presentatie van het rapport van lord Hutton. Foto: EPA

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7