BINNENLAND 2 Massale kritiek op uitzetplan Verdonk Onderzoek naar ideale vrijpartij 40-plussers Steden hebben te weinig groen Korte aanmeldprocedure asielzoekers leidt tot onzorgvuldigheid 'Experiment campussen ama's mislukt' Xtc-verdachte krijgt in VS 70 maanden cel Eerstejaars ruimteproef Explosieven in slotgracht Te weinig personeel voor verlengen Liberia-missie ler: Register r geschenken lag - Leden van de Twee- ner zijn voortaan ver- jeschenken met een van meer dan 50 euro lelden in een register, jkt uit een wijziging van lement van orde waar- Kamer heeft ingestemd. ;tratie moet uiterlijk één de ontvangst van het plaatsvinden. Op het jniet tijdig aanmelden geschenk staat geen behalve de publiciteit Dan lhet gevolg van kan zijn. ontreinigd' Breda blijft donderdag 2g JANUARI 2004 De 145.000 ton ther- ■terlai I voort plannen A15 adv< /ij zol heerfeereinigd zand bij de 3rbee|rug in Breda kan blijven geZ(jondanks de aanwezig- jimtein sulfaat en antimoon, /ander 5ofdskustene van milieu er rs beflt de regelgeving omtrent i/7 njiruik van thermisch ge- 1 badi zand te streng is en ringsvfet bouwstoffenbesluit april 2004 aangepast, ir zijn extra maatregelen Z-Et Projectbureau HSL- fet meer nodig. Tfrobeleid Q afschaffen' ^j^|ag - Een meerderheid in Kamer dringt er in ef aan staatssecretaris olksgezondbeid) op aan 1 gaan met het homo- Ipatiebeleid. De brief, feld door D66-Kamerlid |ies van der Laan, volgt noodkreet van het COC. }ie coördinerend be- lkmjersoon js voor het ho- J-n' (ancipatiebeleid, zou niet ambtenaren willen vrij- om het beleid te ontwik- n uit te voeren. 0 lakt wegens gen politie mmel - De politie in Zalt- ;1 heeft in de afgelopen in totaal acht mannen in ie ijd van 15 tot 40 jaar ouden die op 3 januari rs igenten in die plaats be- i. Een agent raakte daar- i het nauw, dat hij een tiuwingsschot moest los- onrust ontstond toen ie een 18-jarige Bom- r wilde aanhouden op ting van het plegen van rapende overval en een levraajfstal. Een groep van Ftig mensen keerde zich e politie en schopte en taling agenten. den haag/anp - Niet alleen bur gers en belangenorganisaties voelen weerstand tegen de plan nen om de komende jaren mas saal asielzoekers uit te gaan zet ten, maar ook deskundigen en bestuurders halen de huidige voorstellen onderuit. Dat bleek gisteren door een kleine maar luidruchtige protestdemonstra tie en een hoorzitting in de Tweede Kamer. De Kamerleden kregen een la wine van kritiek op de plannen van minister Verdonk (vreem delingenzaken en integratie) over zich heen. Deskundigen en bestuurders meldden kort gezegd, dat het de minister niet gaat lukken de komende drie jaar 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers Nederland uit te zetten. De genodigden wezen de fracties op forse knelpunten en obstakels in de plannen. Een flink deel van de asielzoe kers kan volgens hen echt niet terug naar hun land van her komst. Velen zullen na verblijf in een vertrekcentrum of in vreemdelingenbewaring toch in Nederland blijven. Dat blijkt uit de jarenlange praktijk en erva- Grote steden willen betere opvang De vier grote gemeenten in ons land willen samen met de Vereniging van Nederlandse Gemeenten (VNG) een ge sprek met minister Verdonk (vreemdelingenzaken) over het terugkeerbeleid van uitge procedeerde asielzoekers. Dat hebben zij gisterochtend tij dens het reguliere G4-overleg afgesproken. De VNG zal het voortouw nemen bij het over leg. Wanneer dit gesprek zal plaatsvinden, is nog niet be kend. Amsterdam, Rotterdam, Utrecht en Den Haag willen dat Verdonk voor zolang dat nodig is, betere opvang ver zorgt voor uitgeprocedeerde asielzoekers die buiten hun schuld niet meteen terug kun nen naar het land van her komst ringen. Vergeleken met andere Europese landen voert Neder land bovendien het strengste beleid wat betreft uitzettingen en is het minst gul met pardon regelingen. Volgens professor Van Kalmt- hout van de Universiteit van Tilburg is het beeld in de nota 'te optimistisch en te rooskleu rig'. Hij vindt dat Verdonk te veel de nadruk legt op gedwon gen uitzetting en daarbij te veel verwacht van de vrijheidsbene ming in vertrekcentra vooraf. Uit zijn onderzoek blijkt name lijk dat de uitzettingen na vreemdelingenbewaring in Til burg en Ter Apel, waar mensen echt gevangen worden geno men, afnemen. In 2003 werd slechts 35 procent van de uit zettingen gerealiseerd. En zelfs dan is vaak niet zeker of ze echt Nederland uit zijn. Ook anderen, zoals de Utrecht se burgemeester Brouwer-Korf en mr. T. van Os van den Abee- len, die het kabinet adviseert, wezen erop dat veel meer men sen dan Verdonk denkt echt niet terugkunnen of niet terug gaan. Van Os van den Abeelen wijt dat aan de lastige materie en het complexe buitenschuld- De actiegroep Van Harte Pardon demonstreerde gisteren tegen de uitzetting van asielzoekers. De actie groep bestaat uit kinderen, leerkrachten en ouders. Foto: GPD/Phil Nijhuis criterium. Voorafgaand aan de hoorzitting overhandigden actievoerders uit diverse regio's in Den Haag duizenden handtekeningen en hartenkreten aan de Tweede Kamer. Ze wilden een ruimer pardon en waren kwaad over de vertrekcentra. „Volwassenen en kinderen worden wegge haald van hun vrienden en school en zitten straks in geslo ten concentratiekampen. Wij gaan terug naar '40-'45", aldus leden van Vluchtelingenwerk in Gorinchem en de Samen Op Wegkerken in Arkel. Een paar Kamerleden kwamen naar buiten om demonstranten te woord te staan. De linkse Ka merleden willen net als de be togers een ruimere pardonrege ling, maar zij vormen een min derheid in de Tweede Kamer. CDA, WD, LPF en D66 steunen de beperkte pardonregeling wel. den haag/anp - De korte aanmeldprocedure voor asielzoekers in de aanmeldcentra (AC) vol doet niet. Op zich is zo'n selectieprocedure goed, maar op een aantal punten is er sprake van on zorgvuldigheid. Zo kunnen niet alle relevante fei ten binnen zo'n korte periode (48 werkuren) worden uitgewisseld. Dat staat in een advies dat mr. T. van Os van den Abeelen binnenkort zal uitbrengen aan minister Verdonk (vreemdelingenzaken en integratie). Van Os is voorzitter van de Adviescommissie voor Vreemdelingenzaken (ACVZ). De versnelde AC-procedure moet ervoor zorgen dat alleen kansrijke asielzoekers worden toegela ten tot de asielprocedure. Voor echt kansloze asielzoekers houdt het dan al op. Al eerder lever den mensenrechten- en juridische organisaties kritiek op deze AC-procedure. Ook de hoge VN- commissaris voor de Vluchtelingen, Lubbers, is kritisch hierover en pleitte onlangs voor meer zorgvuldigheid. Van Os van den Abeelen pleit er verder voor dat een asielzoeker tot aan de zitting van de vreemdelingenrechter nog nieuwe feiten en documenten kan inbrengen. „Dat voorkomt veel ellende en narigheid." Nu is het vaak zo dat relevante zaken niet tijdig kunnen worden aan gevoerd zodat ze later niet meer mogen worden gebruikt. amsterdam/anp - Het experi ment met campussen voor al leenstaande minderjarige asiel zoekers (ama's) is volledig mis lukt. Niet alleen zijn er slechts drie van die jongeren vrijwillig teruggekeerd, de onrust die de jongeren het afgelopen jaar hebben veroorzaakt is direct te rug te voeren op het experi ment zelf. Dat stelde de Stichting Alleen staande Minderjarige Asielzoe kers Humanitas (SAMAH) giste ren in een evaluatie. De hulp verleningsinstantie komt tot de ze conclusie na gesprekken met voornamelijk de ama's zelf. De ama-capussen in Vught en Deelen werden vorig jaar inge steld om jonge asielzoekers voor te bereiden op hun terug keer. Minister Verdonk (vreem delingenzaken) bepaalde in no vember dat de campus in Vught nog een jaar openblijft. Ze wil het nog een tijdje aanzien, om dat het afgelopen jaar in het te ken heeft gestaan van de inci denten. Zowel in Vught als in Deelen kwam het meerdere ke ren tot brandstichting, vernie ling en geweld. De campus in Deelen is na protesten inmid dels gesloten. SAMAH vindt dat ook de cam pus in Vught dicht moet. Het is volgens SAMAH beter de asiel zoekers op eigen houtje te laten werken aan hun terugkeer, in plaats van in een campus met een streng regime. Nederland kan verder de instroom van ama's beperken door het jonge ren gemakkelijker te maken hier een studie te beginnen of een operatie te ondergaan. Dan hoeven zij geen vluchtverhaal te veinzen om hierheen te ko men. Overigens loopt het aantal ama's dat naar Nederland komt al sterk terug. e weL site) Gelder- b|aat door met de plannen n ontbrekend snelweg- de A15 (Rotterdam - De aanleg van het ont- >r plale stuk weg is berekend uisteniljoen euro. Aangezien elefcniet mee wil betalen, provincie aan tol of draclmeterheffing voor het Dat hebben Pro staten van Gelderland i met een ruime meer- besloten. De aanleg is provincie noodzake- gezien het verkeer in de nhem - Nijmegen nu al zjjn ^kampen met dagelijkse, die vfs- ïrscheiding nq°irgse Kermis - De Tilburgse Kermis ;ntieii Golden Pony Award -'e dfen. Volgens het blad 3, gefc Parks Industry is het :re, je evenement 'het 1 en best georganiseerde Dpa'. Een delegatie van t op rente neemt de vakprijs, en gJe uit een oorkonde en i/erspF)e 'n de vorm van een tie-mP 27 februari in Rimini in ontvangst. De Til- (ermis, de grootste van lux trekt jaarlijks meer miljoen bezoekers. sr lijsttrekker verkiezingen iG - Erik Meijer, die nu SP in het Europees par- lit, is door een commis- le partij voorgedragen lekker voor de Europese ligen in juni. De partij- I de SP stelt op 28 fe- kandidatenlijst vast. I sinds 1999 lid van het s parlement. Isseling van Ivens rammelt s - De aanvullende ver in twee veiligheidsfunc- len over de beveiliging IFortuyn hebben op- Imgetoond dat informa- fcjn situatie niet goed gewisseld. Binnen de gen- en veiligheids- Jen op het ministerie ienlandse zaken was lacht voor Fortuyn, I leverde niets op. Dat lert de Commissie van JJin haar rapport, dat openbaar werd. amsterdam/anp - De 41-jarige Amsterdammer Paul Dietz, die in juni aan de VS is uitgeleverd wegens smokkel van xtc-pillen, is door een Amerikaanse recht bank veroordeeld tot vijf jaar en tien maanden gevangenisstraf. Dietz had in november voor de Amerikaanse rechtbank al schuld bekend. Hij hoopte hier mee een kortere straf te krijgen en die vervolgens ook te kun nen uitzitten in Nederland. De Amsterdammer had toege geven dat hij samen met ande ren plannen had om de drugs in de VS te importeren. Verder zou hij ten minste 105.000 xtc- pillen hebben gedistribueerd. Dietz had eerder volgehouden dat hij onschuldig was en dat hij zelfs nog nooit in de VS was geweest. Volgens zijn raadsman Nooit- gedagt is de opgelegde straf de laagst mogelijke voor een der gelijk vergrijp in de VS. „Op zich zijn wij tevreden met deze strafmaat." De advocaat ver wacht dat Dietz na minimaal een halfjaar en uiterlijk een jaar terug kan naar Nederland om daar de rest van zijn straf uit te zitten. Hiervoor zijn zij meteen na de uitspraak een procedure begonnen. noordwijk/anp - Twee eerste jaarsstudenten mogen een ei gen onderzoek laten uitvoeren in het internationale ruimtesta tion ISS. Sebastiaan de Vet, die luchtvaart- en ruimtevaarttech niek studeert aan de TU Delft, en Renske Rutgers, student economie aan de Universiteit Utrecht, vielen in de prijzen. Zij deden een voorstel voor een onderzoek naar de gevolgen van gewichtloosheid op een bacteriële brandstofcel. Het mi nisterie van onderwijs had de wedstrijd uitgeschreven. De Europese ruimtevaartorga nisatie ESA maakte vandaag be kend dat de Nederlandse astro naut André Kuipers het experi ment eind april tijdens zijn tiendaagse trip naar het ISS zal uitvoeren. Bacteriën kunnen onder be paalde omstandigheden gluco se omzetten in elektriciteit waardoor een soort bacteriële batterij ontstaat. Zulke batterij en zullen in de toekomst moge lijk gewone batterijen vervan gen op plaatsen waar die moei lijk te verwisselen of op te laden zijn, bijvoorbeeld in pacema kers. Met het experiment willen de studenten onderzoeken of de bacteriën in brandstofcellen door de gewichtsloosheid pro ductiever worden. hoensbroek - In de gracht van kasteel Hoensbroek liggen explosieven. Dat zegt de politie te weten uit betrouwbare bron. Maar duikers van de marine die naar de explosieven zoeken, hebben nog niets ge vonden. Waarnaar precies wordt gezocht, wil de politie niet bekendmaken. Sinds gistermorgen zoekt een vijfkoppig team van de marine naar de explosieven. Twee duikers, bijgestaan door drie collega's aan de kant, bekijken met name het deel van de gracht dat door een informant is aan gewezen. Gedurende het zoeken zijn kas teel Hoensbroek en het in het kasteel ge legen zalencentrum uit voorzorg geslo ten. Foto: GPD/Sanne Linssen Groningen/ANP - Het Acade- misch Ziekenhuis in Gronin gen (AZG) gaat onderzoeken hoe de ideale vrijpartij van 40- plussers eruit ziet. Het zieken huis hoopt met de resultaten een behandelplan op te kun nen zetten voor mensen met een seks-bumout, aldus on derzoeker en professor Van de Wiel gisteren. Volgens Van de Wiel zijn er genoeg gegevens bekend over slechte seksrela- ties, maar is er weinig infor matie over wat goede en leuke seks precies inhoudt. Vooral over de mening van vrouwen is te weinig bekend. Wat mannen leuk vinden wordt redelijk weerspiegeld door porno omdat dit door en voor mannen gemaakt wordt, aldus de professor. Van men sen met een langdurige seks- relatie heeft zo'n 30 procent een seks-bumout, zegt Van de Wiel. Dit komt er in feite op neer dat je het kunstje wel kent, maar na al die jaren niet meer weet hoe je het leuk kunt houden. Voor het onder zoek staat een enquête in weekblad Libelle en op inter net, www.grotegenieten.nl De eerste resultaten zijn over enkele maanden bekend. rotterdam/gpd - Veel steden hebben te weinig parken en plantsoenen. De Raad voor het Landelijk Gebied constateert dat de stadsbewoner steeds minder naar buiten trekt en juist in de stad wil wandelen, fietsen of vissen. In de toe komst worden problemen ver wacht op het gebied van recre atie, omdat de samenstelling van de bevolking verandert - meer ouderen en allochtonen - en de mogelijkheden om te sporten nu nog zijn afgestemd op koopkrachtige jongeren. 'Ontspannen in het groen' heet het rapport waarin de Raad de toekomst van de recreatie in Nederland heeft beschreven^1 Minister Veerman (landbouw, natuur en voedingskwaliteit) ontving gisteren een exemplaar tijdens een congres van de on dernemers in de recreatiebran che, Recron, in de Rotterdamse Ahoy'. Tegelijkertijd werd in de Ahoy'-hallen de vakbeurs Re- creaTech (tot en met morgen) gehouden. Zowel in de steden als op het platteland moeten volgens de Raad meer mogelijkheden voor ontspanning komen. Ook is er meer ruimte nodig voor kam peerterreinen en vakantiepar ken. De behoefte aan ontspan nen uitjes in eigen land (van dagtochten tot vakanties) neemt de komende jaren naar verwachting sterk toe. Het be drijfsleven in de sector recreatie en toerisme ziet de toekomst daarom zeer rooskleurig. Toch is er wel een aantal knel punten: te veel regelgeving en tegengestelde belangen maken het leven van een recreatie-on dernemer erg moeilijk. Volgens H. Apotheker van Recron is er te veel belangstelling van poli tiek Den Haag. Maar liefst vier ministeries bogen zich bijvoor beeld over de eigendomspositie van de stacaravan. „De belan gen van de recreatiesector zijn over zo veel ministeries ver deeld dat de positie van onze sector onduidelijk blijft", was de conclusie van Apotheker. „En bij de afweging van belan gen delft de recreatiesector nogal eens het onderspit." Mi nister Veerman beloofde giste ren de afschaffing van tegen strijdige regelgeving. Ook wil hij taken van rijn ministerie meer delegeren aan provincies en ge meenten. den haag/anp - De marine heeft geen personeel om de be manning van het amfibisch transportschip hr.ms. Rotter dam te vervangen en daarmee de missie voor de kust van Li beria te verlengen. Dat is een/ van de praktische redenen voor defensieminister Kamp om niet in te stemmen met een officieel verzoek van de VN om de mis sie van de Rotterdam te verlen gen. Dat heeft de woordvoerder van minister Kamp gisteren be vestigd. Belangrijk voor Kamp is ook dat met de Tweede Kamer van te voren vyas afgesproken om de missie niet langer dan drie maanden te laten duren. Bo vendien is er inmiddels een Jor daans veldhospitaal in Liberia waardoor het ziekenhuis aan boord van de Rotterdam min der nodig is. Verder rijn inmid dels 10.000 van de beoogde 15.000 VN-militairen op him post in Liberia, dus is de Rotter dam ook daarvoor niet meer onmisbaar. Inclusief het varen naar het ge bied en het weer terug varen naar Nederland, is de Rotter dam vier maanden^mderweg geweest als het eind volgende maand terugkeert in Den Hel der. Normaal gesproken gaan militairen voor zes maanden op vredesmissie, maar Defensie vindt vier maanden lang ge noeg voor de 270 man marine personeel en mariniers die het schip niet of nauwelijks afgaan. Kamp kreeg het verzoek tot ver lenging van de Nederlandse bij drage aan de VN-missie Unmil zowel van de VN-commandant ter plekke, generaal Opande, als van de civiele VN-vertegen- woordiger, Klein. Volgens de woordvoerder van Kamp heb ben de twee VN-functionaris- sen geen druk uitgeoefend op de bewindsman om toch langer te blijven. Na Kamps resolute weigering spraken de VN'ers desondanks waardering uit voor het Nederlandse werk.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5