Damwand geslagen bij dijk in Stein BINNENLANDl Hoogervorst: 'Belasting op marketing medicijnen' Recherchewerk hangt van toeval en willekeur aan elkaar komt met oopverbod ilieren als aker op trein (ilo cocaïne M-toestel naar ontplofte srij opgepakt chtin laagse Mannen stofzuigen, maar wel op hun manier Hof vreest extreem lang hoger beroep zaak-De B. i 2 jaar en tbs i'gif moord lerdammer Igeschoten restaties in (eondêrzoek 'In Amsterdam 50 veelplegers minder per jaar' Drugskoeriers weer gedagvaard Leerlingen van school gestuurd na kogelbrief Minister gaat in overleg met collega van Financiën 'Getuigen worden pas gehoord als ze zich belangrijke details niet meer kunnen herinneren' Vaten bevatten arseenpentoxide am - De bioscopen van Amsterdam leggen februari een toegangs- op aan jongeren die dragen. Het bioscoop- Ikrijgt de steun van poli- dejjtie en de gemeente. De J^ioscopen in de hoofd rangen steeds vaker te ma- e H]t groepen jongeren die Betrappen en voor onrust hiq tijdens de film door te 1 se(te schreeuwen en te ro- in eu:gemeester Cohen van Jdam hoopt dat andere 311 3>en het voorbeeld vol- n iij fraï on^KDEN - Regionaal oplei- ve^ntrum De Friese Poort iwarden wil leerlingen opleiding Beveiliging in- |p onveilige spoortrajec- Bondgenoten is en- |st en lanceerde het idee op een congres in Rot- ^-jOver sociale veiligheid /-openbaar vervoer. Leer- ^ouden bij wijze van sta- ïjdend personeel op de en bussen kunnen on- ben en mensen aan- 1 op hun gedrag. Dat de (en en de meeste rel- ers in treinen dezelfde hebben, kan volgens De oort een voordeel zijn. ji - In een KLM-toestel naribo dat dinsdag bp Schiphol is een partij kilo cocaïne gevonden, s lagen in de vracht- i het vliegtuig. De bussee, de douane en onderzoeken de her- de bestemming van ne. Jch - De 35-jarige eige- ji de islamitische slagerij Ttosch waar eind de- leen explosie plaatshad, houden. De man heeft Jdat hij met een 27-jari- iaan achter de ontplof- 9 Waarschijnlijk ging het jekeringsfraude. De po nt aanvankelijk dat er ■ras van een racistische donderdag 2g januari 2004 den haag/anp - Stofzuigen, ramen lappen en luiers verschonen. Steeds meer 'moderne' man nen draaien hun hand er niet voor om, maar ze willen het op hun eigen manier doen en meer ruimte van de vrouwen krijgen. Dat blijkt uit onderzoek van minister De Geus naar het suc ces van de campagne Mannen in de hoofdrol. De campagne geniet grote bekendheid en heeft er toe geleid dat 32 procent van de 495 deelne mers aan het onderzoek meer over de taakver deling in huis praat. Van die 32 procent maakt 70 procent afspraken met elkaar over de klusjes in en om het huis. Lager opgeleiden zijn naar aanleiding van de reclamespotjes vaker over de taakverdeling gaan praten dan hoger opgeleiden. Voor aan vang van de campagne was dat 28 en 24 pro cent, nu 44 en 31 procent. Hierbij zou een rol kunnen spelen dat lager opgeleiden meer tele visie kijken. Ruim 77 procent van de vrouwen vindt dat mannen nog meer gestimuleerd moeten wor den om te helpen in huis. Van de mannen is 70 procent het daar mee eens, maar van een eerlij ke taakverdeling komt nog weinig terecht. De campagne loopt nog tot en met november. den haag/anp - Liefst 22 zit tingsdagen reserveerde het ge rechtshof in Den Haag voor het hoger beroep in de zaak van de van seriemoord op ziekenhuis patiënten door verpleegkundige Lucia de B. Of dat volstaat, was gisteren na de eerste procesdag volstrekt onduidelijk. „We zijn nu al enorm uitgelo pen", zei een enigszins geagi teerde president Von Brucken Fock van het gerechtshof. Hij constateerde dat de drie verho ren van ziekenhuisdirecteuren veel meer tijd kostten dan ge pland, vooral door de lange vra genlijsten van de advocaten van de 42-jarige verdachte. De rechter stak zijn irritatie over de werkwijze van de raads lieden niet onder stoelen of banken. Hij karakteriseerde die als volgt: 'weinig efficiënt, en het verstoort denk ik ook het procesverloop'. Verder maakte hij korte metten met enkele vragen van de advocaten die door hem als 'suggestief wer den omschreven. De advocaten probeerden zo veel mogelijk gegevens te ach terhalen die hebben gediend als basis voor statistisch onderzoek in de zaak. Voor de rechtbank, die de verpleegkundige in maart 2003 veroordeelde tot le venslang wegens vier moorden en drie moordpogingen, ver klaarde statisticus De Mulder dat de kans 1 op 342 miljoen is dat de verdachte toevallig be trokken is geraakt bij de haar ten laste gelegde incidenten. De raadslieden van de vrouw wil len twee nieuwe deskundigen op het gebied van statistieken laten opdraven als getuigen. De rechtbank veroordeelde de verpleegkundige op basis van dienstroosters, getuigenverkla ringen en rapporten van statis tici. Rechtbankvoorzitter Kalk benadrukte destijds dat de sta tistieken alleen zijn gebruikt als ondersteunend bewijs. stein/anp - Aannemers zijn van morgen in opdracht van Rijkswa terstaat begonnen met de aan leg van een vijftig meter lange stalen damwand achter de weg gezakte dijk in Stein. Die moet het verder lekken van de lekge slagen dijk aan het Julianakanaal voorkomen. Stalen platen van twaalf meter lang worden de grond in gesla gen. Dat gebeurt met de nodige omzichtigheid om te voorko men dat trillingen de dijk nog verder ondermijnen. De dam wand is nodig omdat het aan brengen van klei gisteren on voldoende effect opleverde. Vannacht zijn aannemers be gonnen met de aanvoer van materiaal en de planning van de bouw. Het gat in de dijk van het Juli anakanaal bij Stein is nog steeds niet dicht en daarmee is het gevaar op een doorbraak nog aanwezig. In het verzakte deel van de waterkering zijn wel als tijdelijke versteviging Big Bags met zand aangebracht, grote plastic zakken waar ruim 'Buitenwereld weet meer dan wij' N - De organisatie van aagse van Nijmegen t onderscheid tussen i en vrouwen opheffen. -et oordeel van de Com- lelijke Behandeling in t die een wandelaar uit ad aangespannen. Vol- s ee[ reglement van de Vier- t Roeten mannen dage- pajilometer afleggen voor j: jdaagsekruisje en vrou- 40 kilometer. Dat Jen 32-jarige man uit 0 jdens de laatste Vier- het verkeerde keelgat. 'mozich ingeschreven voor g^yometer en kreeg geen genhaar een diploma. ttsei lieden1 - Officier van justi- san?ssen heeft gisteren 'aan htbank in Maas- ^ata'aalf jaar cel en tbs met ndSpleging geëist tegen iescj3rige man uit Heerlen, aicus heeft bekend dat left gesmeerd op een pindakaas met hagel- irmee vermoordde hij )rig jaar zijn partner Ju- :rmans. De officier wil angverpleging pas be- ij tweederde van zijn uitgezeten. Een nog onbeken- gisteren overleden was neergeschoten in |op het KNSM-eiland dam. De man werd icht naar een zieken- hij overleed. De poli- jen vermoeden wie het fib» fer is, maar moet dit ieel vaststellen en de plichten. Van de dader It elk spoor. am - De Amsterdamse eeft maandag en dins- W^vallen in Amsterdam elkai 52 personen gearres- Vera worden verdacht van vindnheid bij wereldwijde Tien!»at heeft de politie van egaakm gisteren laten we- ir8^erdachten zouden over nstiiyereld talloze mensen ;g (Ijl grote sommen geld -4) ejoruitzicht hebben ge- Opfeindelijk worden de atsteers opgelicht voor gro- 'tge%n die tot in de mil- nuzipro's oplopen. Deze yp 1 oplichting heet ook Igeriaanse fraude. Na de eerste schrik over de evacuatie, begint bij veel ge dupeerde bewoners van Stein die dinsdag uit hun huis wer den gehaald achter de verzak te dijk langs het Julianakanaal, irritatie te overheersen. Irrita tie over de (slechte) voorlich ting en ergernis over de nieuwsgierigen. „Ik wilde heel graag naar de persconferentie, zodat ik het laatste nieuws te horen zou krijgen. Dat mocht niet, ik moest in het gemeen schapshuis Socio Center wachten tot de journalisten waren ingelicht Zijn die dan belangrijker dan de inwo ners", vraagt een boze Marjo zich af. De irritatie is bij steeds meer bewoners merkbaar. Als dan eindelijk iemand van de gemeente het nieuws brengt dat mensen een half uur de tijd hebben om in hun huis kieren, medicijnen of andere spulletjes op te halen, is de opluchting van korte duur. Slechts één persoon per huis houden mag het gebied in. een kubieke meter zand of aar de in kan. De dijk lekt aan de landzijde. Het grootste probleem is dat het gat zo diep zit. Door het plaatsen van een damwand kan ook de dijk niet meer schuiven. Dat de dijk nog niet waterdicht is, betekent een forse strop voor de 543 mensen die dinsdag in alle haast uit het gebied achter de dijk werden geëvacueerd. Zij mogen tot hun grote ongenoe gen nog niet terug naar huis. Wel mochten zij gisteravond in groepjes van twintig onder be geleiding wat spullen ophalen of hun (huis) dieren verzorgen. Het bedrijf Geo Control, dat Rijkswaterstaat helpt de oor zaak te zoeken, denkt dat ver droging van het uit klei be staande dijklichaam het pro bleem mogelijk heeft doen ont staan. Het water van rivieren en kanalen wordt vooral binnen dijks gehouden door een 50 tot 70 centimeter dikke kleilaag langs de wanden en op de bo dem. De scheepvaart in het kanaal ligt sinds dinsdagmiddag stil en de sluizen bij de wijk Limmel in Maastricht en bij Bom zijn ge sloten. Verladersorganisatie EVO raamt de kosten van de af sluiting voor de binnenvaart op 100.000 euro per dag. De chemische industriereuzen DSM en Sabic in Geleen drei gen een deel van hun productie te moeten stilleggen in verband met de dijkverzakking. Reden is dat de aan- en afvoer van grondstoffen en halffabrikaten stil ligt, nu er geen scheepvaart verkeer mogelijk is op het Juli anakanaal. amsterdam/anp - De groep ver slaafde veelplegers in Amster dam moet met vijftig personen per jaar omlaag. Dat stelt bur gemeester Cohen in zijn van daag gepresenteerde veilig heidsplan. In de hoofdstad lo pen ongeveer zeshonderd ver slaafde veelplegers rond. Zij houden zich bezig met diefstal, inbraken, zakkenrollerij, straat roof en lichte geweldsdelicten. In het veiligheidsplan dat uit elf 'actieprogramma's' bestaat, ligt het accent op de aanpak van verslaafde veelplegers. den haag/anp - Drugskoeriers die met minder dan 3 kilo coca- ine op Schiphol worden gepakt, krijgen binnenkort weer een dagvaarding mee. Het effect van de 100-procentscontroles op de luchthaven is bemoedi gend, zei justitieminister Don- ner gisteren. De bewindsman besloot in de cember bepaalde groepen drugskoeriers zonder dagvaar ding temg te sturen, omdat an ders het justitieel apparaat vast zou lopen. De vluchten vanuit de Antillen zijn nu bijna vrij van koeriers, aldus Donner. „Nu zijn er regelmatig vluchten waarop geen koeriers meer bin nenkomen, of hooguit een of twee." Een verschuiving naar andere routes, zoals van tevo ren werd gevreesd, heeft zich niet voorgedaan. amsterdam/anp - Vier leerlin gen van het Marcanti College in Amsterdam zijn van school ver wijderd nadat zij een brief op de school achterlieten met be dreigingen aan docenten. In de brief zat een kogel. De leerlin gen werden 16 januari gearres teerd. Gisteren heeft de recht bank hun voorarrest geschorst in afwachting van de rechtszit ting. Een datum daarvan is nog niet bekend. „Bedreigingen tegen personeel en leerlingen worden door het Marcanti College niet geaccep teerd. Dit beleid werd al ge voerd door de schoolleiding en daar zal in voorkomende geval len ook niet van worden afge weken. Leerlingen en personeel hebben recht op een veilige leer- en werkomgeving", stelde een woordvoerder. De leerlingen kunnen hun stu die nog wel afinaken via het Ti me Out Project. Op verschillen de locaties van het project kun nen de leerlingen school- en eindexamens doen. Drie leer lingen die zijdelings bij de be dreigingen waren betrokken, mogen onder voorwaarden op het Marcanti College blijven. den haag/anp - Minister Hoogervorst (volksgezondheid) wil belasting heffen op het geld dat medicijnfabrikanten uit geven aan marketing. Hij lanceerde het idee gisteren in de Tweede Kamer. Vol gens hem besteden de fabrikanten een kwart van hun omzet aan het maken van reclame voor hun producten en het be werken van artsen om hun medicijnen aan patiënten voor te schrijven. Medicijnfabrikanten zouden in Neder land ongeveer 600 tot 700 miljoen euro per jaar uitgeven aan marketing. Hoo gervorst heeft het idee opgedaan in Frankrijk. Hij wil de komende tijd over leg met het ministerie van financiën of de maatregel haalbaar is. „Maar als het in Frankrijk werkt, waarom dan hier niet. Ik zou niet weten waarom de hef fing in Nederland niet mogelijk zou zijn." Hoogervorst vindt de marketing kwalijk omdat artsen zich laten paaien door de medicijnfabrikanten en, bijvoorbeeld, onnodig dure medicijnen voorschrijven aan hun patiënten. Het kabinet probeert al langer de uitgaven voor medicijnge bruik omlaag te brengen. Patiënten, art sen en apothekers moeten meer worden aangespoord om minder en minder du re medicijnen te gebruiken. Zo probeert Hoogervorst, net als zijn voorgangers, het bonussysteen voor apothekers aan te pakken. Apothekers krijgen gezamenlijk ongeveer 700 mil joen euro per jaar van medicijnfabrikan ten als beloning voor de aankoop van hun producten. De Tweede Kamer vindt dat dit geld niet in de zakken van de apothekers mag verdwijnen, maar gebruikt moet worden om de kosten van de gezondheidszorg te drukken. Hoogervorst voerde eind vorig jaar een maatregel in om de bonussen bij de apothekers terug te vorderen. Maar de rechter stak er een stokje voor. De minister probeert nu via overleg met de apothekers een oplossing te vinden. Veel fracties sommeerden Hoogervorst nu eindelijk een antwoord te vinden op de 'zakkenvullerij' van de apothekers. Woordvoerder Bakker van D66 verweet de apothekers 'onacceptabel gedrag'. Als ze doorgaan met het dwarsliggen en voorkomen dat er een oplossing komt, moet de regering, volgens hem, extra hard optreden tegen de beroepsgroep. De belangenorganisatie van de apothe kers KNMP bestrijdt dat de apothekers dwarsliggen. De apothekers hebben eer der gezegd bereid te zijn bonussen van de fabrikanten in te leveren, als de over heid de mogelijkheid biedt reële prijzen in rekening te brengen. door Ferdi Schrooten den haag/gpd - De politie moet kentekens van auto's op de plaats van een misdrijf stan daard registreren. Dat gebeurt vaak ook. Maar het is bijna stan daard dat met die gegevens niks gebeurt. Volgens onderzoekster dr. Christianne de Poot gaat er veel mis bij de recherche. „Er is een onnodig grote chaos. Ik denk niet dat ze inzien wat er allemaal beter kan." In zes politieregio's mochten De Poot en haar collega's bij de recherche meelopen bij in to taal 28 onderzoeken naar zware misdrijven. Van het begin tot het eind stond ze er met haar neus bovenop: ze stond op de vindplaats van een lijk en luis terde mee met telefoontaps en verhoren. Na dit zeldzame inkijkje in de recherchepraktijk stelt ze dat veel onderzoeken van toeval en willekeur aan elkaar hangen. „Bij de helft van de zaken of meer worden onnodig kansen gemist of wordt te laat begon nen met de juiste opsporings methode. Een bus wordt door zocht na dagen, als de sporen al weg zijn, getuigen worden pas gehoord als ze zich belangrijke details niet meer kunnen herin- Christianne de Poot. Foto: GPD neren", zegt ze bij de presenta tie van het boek 'Recherche Portret'. Een uniek weten schappelijk onderzoek, vindt ze zelf. Nog nooit is zo'n omvang rijk en diepgaand onderzoek gedaan naar de werkwijze van de recherche, niet in Nederland en ook niet ergens anders in de wereld. Hoofdprobleem: veel recher cheteams werken weinig syste matisch. Er worden allerlei op sporingsmiddelen ingezet, zon der duidelijk doel vooraf. Na een vastgelopen onderzoek wordt amper teruggeblikt. „Terwijl er soms nog genoeg losse eindjes zijn. Er is echt wel wat aan de hand in recherchel- and," zegt De Poot, verbonden aan het Nederlands Studiecen trum voor Criminaliteit en Rechtshandhaving (NSCR) Ze hekelt de 'standaardreflex' bij veel grote, geruchtmakende zaken. „Bij de moord op Sybine Jansons uit Maarn is meteen een blik van negentig man opengetrokken. Een massa aan informatie komt vrij, vaak zon der dat die gestructureerd wordt geanalyseerd. Het géót niet om de hoeveelheid. Soms kun je beter je twee of drie bes te mensen op de zaak zetten." Grote teams blijken soms juist van povere kwaliteit. Menig re cherchechef houdt zijn beste mensen vast als er mankracht wordt gezocht voor een groot moordonderzoek. „Er komt dan wel mankracht vrij, maar niet de beste. Vaak zijn het de rechercheurs die gemist kun nen worden." Sommige korpsen hebben een coördinator, die eigenhandig bepaalt welke mensen hij op welke onderzoeken wil hebben. Chefs die vooral hun eigen toko zo goed mogelijk proberen te bemannen bijten in het zand. In veel korpsen is dat geen praktijk. De opsporing van vergelijkbare misdrijven kan mede daardoor compleet andere resultaten op leveren. „Kort gezegd: bij de ene teamleider of korps heb je goede kans dat je zaak wordt opgelost, maar bij de ander weet je bij een zelfde soort zaak dat je een groot probleem hebt." Het mankeert vaak vooral aan gedegen 'informatiemanage ment'. De Poot, met weer een praktijkvoorbeeld: „Bij het och tendrondje riepen de teamle den van alles door elkaar. Dan ging het weer over het wapen, dan weer over sporen. Allemaal stukjes en geen samenhang. Een chaos. Zo maak je het on nodig complex. De kans op succes wordt er niet groter op." De onderzoekster begrijpt dat menig rechercheur een broertje dood heeft aan administratie en organisatie. Maar ongecontro leerde boevenjacht wreekt zich. Is het niet bij een lopende zaak, dan wellicht bij een volgende. „Het historisch besef bij de re cherche is vreselijk", zegt De Poot. Ze herinnert zich een moord op een homoseksuele man, driekwart jaar later ge volgd door eenzelfde misdrijf in dezelfde politieregio. „Er werd gewoon een compleet nieuw team geformeerd dat de hele homoscene opnieuw in kaart ging brengen. Bars en ontmoe tingsplaatsen voor seks waren bij het vorige team bekend, maar die kennis was weg. Het tweede team had daardoor een onnodige achterstand." Uitein delijk is de eerste moord wel opgelost en de tweede niet. De Poot wil er geen conclusies aan verbinden. „Maar misschien had het geholpen als de infor matie over de homoscene na het eerste onderzoek op de een of andere manier goed was vastgelegd." Rotterdam/ANP - De vaten die de Ethiopische vrachtvaarder Andinet vervoerde, bevatten in derdaad arseenpentoxide. Dat is gebleken na een analyse van de inhoud van de vaten na aan komst in Duitsland. Het gaat hierbij om de vaten die aan boord zijn gebleven tijdens de storm op de Noordzee op 21 december 2003 toen de Andinet een deel van zijn lading verloor. Dat maakte Rijkswaterstaat gis teren bekend. TNO in Zeist heeft het onder zoek uitgevoerd. In de vaten zat een mengsel van arseen pentoxide, chroomtMpóde en koperoxide, het houtwrduurza- mingsmiddel waarvan Rijkswa terstaat tot nu toe heeft gespro ken. Afvalverwerkingsbedrijf AVR heeft de eerste container inmiddels geleegd. Gebleken is dat ongeveer dertig van de 230 vaten zijn gaan lekken. De ove rige tweehonderd lekken niet, maar zijn ook niet ongeschon den gebleven. Volgens een woordvoerder van AVR onderhandelen de eige naar van de vaten, de verzeke raar en de leverancier van de arseenpentoxide momenteel over het 'ontpakken' van de in houd in een andere verpakking. De tweede en derde container zijn gisteren van de Multraship Commander gehaald, het ber gingsschip dat ze uit de Noord zee takelde. Van beide contai ners wordt de inhoud geïnven tariseerd en bemonsterd. Medewerkers van Rijkswaterstaat verrichtten vanmorgen metingen voordat werd begonnen met het slaan van een damwand. Foto: ANP/Marcel Hoorn

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3