In galop naar Jumping Amsterdam Bevrijdende komedie van en door Marokkanen Hoofdpijn door stilistische strapatsen Eiiuru n KamaSutrA goed voor een 'adembenemend' weekend Film Top 10 Wibi Soerjadi. Archieffoto lumping Amsterdam geldt onder paardensportliefhebbers als mul tinational onder de hippische concoursen, die in dit land wor den gehouden, 's Werelds beste ruiters en amazones komen naar de RAI om van 29 januari tot en met 1 februari te dingen naar de Wereldbeker Springen, respectie velijk de Wereldbeker Dressuur. De begroting is dan ook niet mis met een bedrag van 1.350.000 eu ro en een totaalbedrag aan prij zengeld van 250.000 euro. Jumping Amsterdam neemt bezit van het zogeheten Holland Com plex van de RAI, bestaande uit drie hallen (Holland Hal, Rand stad Hal en Delta Hal), in totaal goed voor 17.000 vierkante meter. Het nationale programma moet dit jaar wijken voor de basissport, waarbij het accent is verlegd naar een meer regionaal karakter van het sportieve randgebeuren. In voorcompetities hebben ruiters en amazones uit Noord-Holland, Utrecht en Zuid-Holland zich kunnen kwalificeren voor een eervol optreden in de piste van de RAI. Jumping Amsterdam heeft een Tips Oudjes Bezitters en liefhebbers van klassieke auto's kunnen hun hart ophalen in het Autotron in Rosma len. Daar heeft zaterdag 7 en zon dag 8 februari de Internationale Voorjaars Oldtimerbeurs plaats. Talrijke 'heilige koeien' - uit een tijd dat autorijden nog avontuur lijk was zonder airco en navigatie systeem - staan binnen en buiten te blinken. Eigenaren kunnen er wellicht dat ene onderdeel dat ze nog missen kopen; anderen kun nen eigenaar worden want er wor den ongeveer 250 classic cars te koop aangeboden, maar gewoon kijken mag ook. De beurs is ge opend van tien tot vijf. Toegangsprijs 8,-; kinderen tot twaalf betalen €5,- Winterwandeling In het Noord-Hol- landse Oudendijk houdt eetcafé Les Deux Ponts zondagmiddag 1 februari om 14 uur een 2,5 uur du rende winterwandeling van 6,5 ki lometer, die onder begeleiding van een gids voert langs de fraaiste plekjes van de polders Beetskoog en Werelderfgoed de Beemster. De route voert over het weilandpad van Oudendijk naar Beets. Onder weg laten wintergasten als de smienten, koperwieken, kramsvo gels en kleine zwanen zich onge twijfeld zien in het Veenweidege- bied. De terugweg voert over de noordelijke Beemsterdijk. Het is raadzaam de verrekijker mee te-^ nemen en warme winterkleding, alsmede stevige wandelschoenen aan te trekken. Honden zijn niet toegestaan. Vertrekpunt Eetcafé Les Deux Ponts, Slimdijk 2 te Oudendijk. Kosten 2,50 per persoon, kin deren tot 12 jaar 1,50. Meer info: tel. 0229- 541 275 en wwwllesdeuxponts.nl rijk verleden, maar begon tame lijk armoedig in 1958. Her en der werden de wenkbrauwen ge fronst, toen initiatiefnemer Ben Arts destijds de ambitie uitsprak om de hoofdstad te verrijken met een concours hippique van inter nationaal aanzien. Het publiek ging in galop naar de eerste Jum ping Amsterdam in de oude RAI; ondanks de grote toeloop sloegen de cijfers na afloop rood uit. De huur van de RAI kon niet worden betaald, vandaar dat de directie van de hal maar besloot tot het maken van een gul gebaar door zich op te werpen als tweede sponsor. In 1961 werd aan het Europaplein de nieuwe RAI en Jumping Amsterdam verhuisde automatisch mee. Aan de succes formule van het evenement werd amper gesleuteld. Waar de sa menleving veranderde, bleef in de RAI alles bij het oude. Eind jaren tachtig, begin jaren negentig gaf een behoorlijk conti- gent paardensportliefhebbers aan op Jumping Amsterdam min of meer uitgekeken te zijn. In 1992 passeerden nog 'slechts' 20.000 klanten de kassa's. Ondertussen staat de organisatie wel open voor vernieuwing. Het program ma is de laatste tien jaar danig uitgebreid en minder voorspel baar geworden. De koersverande ring heeft zich al lang uitbetaald; van 50.000 bezoekers in vier da gen tijd wordt niet meer opgeke ken. Geheel naar de eisen des tijds is Jumping Amsterdam niet vies van commercie, entertainment en show. Zo wordt zaterdagavond 31 januari de zandpiste omgebouwd tot een voetbalveld, omdat een team van topruiters onder aan voering van olympisch kampioen Jeroen Dubbeldam voetballend de strijd wil aanbinden tegen de oudjes van Lucky Ajax. Tot de sterren van weleer uit De Meer behoren de 65-jarige Mister Ajax Sjaak Swart, John Bosman, John van 't Schip en de gebroeders Rob en Richard Witschge. Daarna wordt de piste weer vrij gemaakt voor de paarden, ruiters en ama zones die een foutloos parkoers hopen af te leggen in het kader van de Grote Prijs van Amster dam. De peperdure, fijn afgestemde concertvleugel van Wibi Soerjadi gaat speciaal voor de grote finale van Jumping Amsterdam op transport. Tijdens het Dres- suurgala begeleidt Soerjadi exclu sief enige topruiters, onder wie Anky van Grunsven, wier hengst Painted Black op muziek van Rachmaninov en Beethoven zijn benen zo elegant mogelijk zal voorzetten. GERARD VAN PUTTEN Meer informatie over kaartverkoop is tele fonisch in te winnen via de TopTicketLine, tel. 0900-300 50 00. Zie ook de website www.jumping-amsterdam.nl. Bezoekers kunnen in de RAI voor 15,- een speciale ontvanger van Jumping Radio aanschaf fen. Op die zender wordt telkens het laat ste nieuws over het evenement gegeven. m Liefhebbers van paaldanseressen opgelet. Attentie, dames en heren fans van strenge meesters en dito meesteressen. Lui die het heimelijke verlangen koesteren in een ero tisch doolhof rond te dwalen of een span- nend rubber speelpakje aan te meten, ga er maar even goed voor zitten. De Eroti- sche Lifestylebeurs KamaSutrA, die op 31 januari en 1 februari in de Utrechtse Jaar- beurs wordt gehouden, heeft de pretentie I om iedere bezoeker aan z'n trekken te la- I ten komen. Het onlangs geopende Ka- maSutrA Swingerscafé is zo'n gelegenheid waar stellen en vrijgezellen, die tegen- woordig alleengaanders heten, contacten kunnen leggen voor een -wie weet- prettig samenzijn. Voor wie het weten wil: in het Swingerscafé zijn speciale ruimtes inge- richt, waar men strikt privé nader tot el kaar kan komen. Spannende avonturen zijn er naar het schijnt ook te beleven in het Erotische Doolhof, waar in de zogeheten Red Box een ronddraaiend bed gebruiksgereed staat voor speelse ligmomenten. Alles draait op de KamaSutrA Lifestylebeurs sinds 2000 om seks, en de belangstelling is ongemeen groot. Standhouders brengen passanten in de verleiding met nerveus ge sneden lingerie, leder latexkleding, SM- artikelen, maar ook met erotische kunst en weinig verhullende video's. Bodypainters en tattookunstenaars zijn eveneens op de ze beurs te vinden. En wie het lichaam wil versieren c.q. ontsieren met een piercing kan hier ook terecht. Denk er voortaan wel om niet te dicht in de buurt van magneten te komen. Geen KamaSutrA zonder erotische shows. Zo vermeldt het programma het duo Nikos Maya. Hij, een Belg en zij, een Russin, treden al zo lang met elkaar op dat ze vol gens ingewijden een onafscheidelijk kop pel vormen tijdens hun optreden. Shawn Mandy uit België doen het met zwaarden. Yero, een mannelijke stripper, staat erom bekend dat hij zich met allure weet te ont doen van zijn kleren. En wat dat betreft heeft hij in Fanny ten minste zijn gelijke gevonden. Als geen ander schijnt ze er be dreven iq fe zijp )net haar lenige lijf haar Wereldkampioene Paaldansen Denise Mulder. Archieffoto publiek een warm gevoel te geven. Maar bovenal wordt onze nationale trots van het paaldanswezen, wereldkampioene Denise Mulder uit Scheveningen, door de organisatie als het oogverblindende spek takelstuk nummer 1 aangekondigd. Op de beursdagen zal Mulder meerdere malen optreden. Onder meer showt ze haar Lara Croft-act, waarmee ze eind oktober in het Amerikaanse Des Moines de wereldtitel in de wacht sleepte. Hoe groot de verleiding wellicht moge zijn, filmen en fotograferen (ook via de mobiele telefoon) is niet toege staan op de KamaSutrA. De Erotische Lifestylebeurs KamaSutrA, van 30 januari tot en met t februari in de Jaarbeurs in Utrecht. Ope ningstijden: vrijdag 30/1 van 18 tot 24 uur; zaterdag van 14 tot 24 uur; zondag van 12 tot 22 uur. Entree 16,- per persoon (dagkaart). Kaarten te koop via www.ticketbox.nl en aan de kassa van het beurscom plex. Meer informatie: tel. 071-572 73 66 en www.ka- masutrabeurs.nl SHOUF SHOUF HABIBII film recensie Henk Maurits Regie: Albert ter Heerdt. Met: Mimoun Oaïssa, Najib Amhali, Touriya Haoud, lllias Ojja. Sinds Rob Oudkerk met zijn 'kutmarokkanen' de toon zette, lijken Marokkanen al helemaal geen goed meer te kunnen doen in onze samenleving. Racisme en vooroordelen zijn aan de orde van de dag en in actua liteitenrubrieken en talkshows raken we niet uitge praat over onze 'onaangepaste' medeburgers. Mis schien dat daarom de nieuwe Nederlandse film Shouf Shouf Habibi! zo bevrijdend werkt. Een komedie over Marokkanen in Nederland, grotendeels gemaakt door Marokkanen zelf. Ik heb sinds tijden niet meer zo ge lachen om een Nederlandse film. Shouf Shouf Habibi! is het geesteskindje van acteur Mimoum Oaïssa, drie jaar verbonden aan de Toneel groep Amsterdam en daarna te zien geweest in televi sieproducties als Klokhuis en Spangen. Hij wilde wel iets met film. Iets met Marokkaanse jongens in een oude auto. Met dat plan stapte hij naar televisiemaker Albert ter Heerdt die de ideeën van Oaïssa opschreef en verwerkte in een scenario, dat nu hun beider film debuut is geworden. De jongens en die oude auto zitten nog wel in de film, maar Shouf Shouf Habibi! gaat vooral over het dubbel leven en de dubbele moraal van een Marokkaanse fa milie in Amsterdam-West. Vader en moeder zijn eer ste generatie immigranten, nauwelijks ingeburgerd en nog levend in hun eigen cultuur met hun eigen taal en gewoontes. Oudste zoon Sam (Najib Amhali) is daar entegen het schoolvoorbeeld van de geïntegreerde Marokkaan. Hij spreekt perfect Nederlands en heeft een solide baan bij de politie. Sam bekommert zich een beetje om Ap (Mimoum Oaïssa), snelle jongen met Amsterdams accent die heen en weer geslingerd wordt tussen zijn criminele vrienden en zijn traditio nele opvoeding. Zus Leila (Touriya Haoud) staat op het punt te worden uitgehuwelijkt, maar is al teveel geëmancipeerd om dat te pikken. Ze krijgt daar bij steun van de jongste, nog thuiswonende broer Driss (lllias Ojja), die zich net als zijn zus meer Nederlander dan Marokkaan voelt. Shouf Shouf toont de kijker dus een schoolvoorbeeld van een Marokkaans gezin dat balanceert tussen twee culturen. Gefilmd vanuit het perspectief van middelste zoon Ap die door zijn vrienden in de criminele hoek wordt getrokken, terwijl zijn broer Sam hem via een baan op het rechte pad wil zien te krijgen. Daarbij wordt er ook nog aan hem getrokken door zijn vader die wil dat hij eindelijk 'serieus' wordt en een Marok kaans meisje trouwt uit het dorp waar hij vandaan komt. Zelf wil Ap ook wel een maagd, maar 'dan wel net zo geil als Katja', zo laat hij zijn vrienden weten. In Shouf Shouf Habibi! worden alle clichés en voor oordelen die je over Marokkanen kunt bedenken in Nederland (en Marokko) uit de kast gehaald. Maar dat gebeurt met zoveel flair en zoveel humor dat pas later de ernst van de situatie tot je doordringt. Tijdens de film zelf is het genieten van de grappen („Respect, man!"), de relativerende en ironiserende toonzetting, de humoristische situaties en het aanstekelijke acteren van vooral de Marokkaanse cast, aangevoerd door Mi moun Oaïssa die laat zien dat er niet alleen een nieu we generatie Marokkanen, maar ook een nieuwe ge neratie acteurs aan zit te komen. Shouf Shouf Habibil gaat vooral over het dubbelleven en de dubbele moraal van een Marokkaanse familie in Amsterdam-West. Ap (Mimoun Oaïssa) in discussie met zijn vader (Abdelftah Ahmed Sa- lah). I SHOUF SHOUF-'SLANG' I De film Shouf Shouf Habibi! geeft ook een aardig inkijkje in Marokkaans/Nederlands taalgebruik. Op de eigen website van de film is een rijtje typische Shouf Shouf- 'slang' te vinden, waaronder de volgende woorden en uitdrukkingen: Hij gaat schijten: Er staat hem nog wat te wachten Die film is moeilijk: Die film is goed sahbi: vriend safi: genoeg iwa: hél tfoe: is een soort scheldwoord maar het betekent spugen Fluss: geld Wafen a zinn!: Wat een schoonheid! Salam: Hallo film recensie Fritz de Jong Regie: Peter Berg. Met: The Rock, Sean William Scott, Christopher Walken, Rosario Dawson In het begin van de actiefilm Welcome To The Jungle loopt spierbundel The Rock Ar nold Schwarzenegger tegen het lijf. „Have fun!" wenst de Oostenrijkse Eik hem toe. De tot politicus omgeschoolde Schwarze negger wijst beroepsworstelaar The Rock hier als het ware aan als zijn opvolger. Gek is dat niet, want de overeenkomsten tussen beide actiehelden zijn duidelijk. Net als Arnie beschikt de als Dwayne Johnson geboren The Rock over een imposante fy siek, en allebei vangen ze een beperkte ac- teervaardigheid op met een aangenaam gevoel voor zelfspot. Daarin ligt het grote verschil met Johnsons concurrent Vin Diesel, die zich net als Schwarzeneggers vroegere rivaal Sylvester WELCOMI TO THE JUNGLE Dwayne Johnson alias The Rock en Rosario Dawson. Stallone vooral onderscheidt door zijn oliedomme humorloosheid. In Welcome To The Jungle wordt The Rock als schuldophaler naar de Braziliaanse jungle gestuurd, waar hij het verwende rijkeluis zoontje Sean William Scott moet opspo ren. De als komiek uit American Pie be kende Scott'heeft andere plannen, want net als in ouderwetse avonturenfilms wil hij in het oerwoud een kostbare schat zoe ken. Tegen wil en dank worden de kleer kast en het ettertje aan elkaar gebonden op hun gevaarlijke zwerftocht langs de Ama zone, waarbij ze voortdurend het pad krui sen van beroepsschurk Christopher Wal ken -die ook de aandacht vasthoudt als hij op de automatische piloot speelt- en de geheimzinnige lokale schone Rosario Dawson. De belevenissen van De Rock zijn in beeld gebracht met een overdaad aan spectacu laire camera- instellingen en een hoofdpijn veroorzakende montage. Bij dit ouderwet se en volstrekt pretentieloze jungleavon- tuur had een wat conservatievere aanpak niet misstaan. Nu maakt regisseur Peter Berg met zijn stilistische strapatsen net iets te veel de indruk, dat hij oude wijn aan de man probeert te brengen in opzichtige nieuwe zakken. 1 (I) Lord of the Rings 3 2 (2) Last Samurai 3 Mona Lisa Smile 4 (3) Finding Nemo 5 Texas Chainsaw Massacre 6(5) Piet Bell 2 7 (4) Scary Movie 3 8 (6) Underworld 9 (9) The Fighting Temptations 10 (8) Calendar Girls brómNFC

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 30