SERVICE r* C3 sprinters r ma L»J O O O O Kip met mosterdsaus Vorst verdwijnt ^3 20 12 15 21 1 24 26 31 11 Dé oplossing voor uw zoektocht! HOC 160 donderdag 29 JANUARI CD VAN DE DAG Genre: klassieke muziek Bernd Brackman, Kees Wieringa Portret van Hedwig door Jurriaan Andriessen Do Records 008 De veel te jong gestorven Haarlemse graficus/componist Jurriaan Andriessen schiep in zijn verbeelding de utopische leefwereld Eld- _prica. Tot in de kleinste details schilderde en fantaseerde hij zijn "'^'leefbare aarde bijeen. Met eenzelfde bevlogenheid creëerde hij ook ,y het Portret van Hedwig, een grafische afbeelding van zijn vrouw in duizenden muzieknoten. In totaal 54 composities, die door de .- dwangmatige plaatsing in het portret muzikaal niet altijd even se- rieus zijn genomen. De pianisten Kees Wieringa en Bemd Brack man hebben vorig jaar, bij de herdenking van het feit dat hij tien jaar geleden is overleden, het Portret opnieuw uitgevoerd. En toen •>v bleek hoe lichtvoetig, hoe intens, maar altijd supergevoelig de jon- ge Andriessen zijn muzikale gaven etaleerde. Dankzij de stichting Jurriaan H. Andriessen, die te zijner nagedachtenis is opgericht, is nu deze cd verschenen met het Portret van Hedwig. Het is, zoals v„zijn broer de bekende componist Louis Andriessen het omschrijft !%*'een prachtig labyrintisch oeuvre'. Je kunt er inderdaad schitte rend in verdwalen. BOEK VAN DE DAG Onderwerp: autobiografie Zonder moeder Karina Schaapman Uitgeverij Balans Prijs: 16.50 Een wonderlijke coïncidentie is het wel - het feit dat de coming out van oud-prostituee en huidig Amsterdams PvdA-gemeenteraadslid Karina Schaapman samenvalt met het aftreden wegens hoerenlo- pen van haar stad- en partijgenoot wethouder Rob Oudkerk. Kreeg Oudkerk half Nederland over zich heen omdat hij (onder meer) de tippelzone aan de Theemsweg bezocht: voormalig Satanskerk gastvrouw Schaapman pakt het slimmer aan. Zij besloot zelf schoon schip te maken voor kwaadwillende derden met haar ver leden aan de haal zouden gaan. Schaapman goot haar openbare biecht in de vorm van een autobiografie, waarin haar tamelijk schokkende jeugdjaren centraal staan. Schaapman, pion in een desastreus huwelijksdrama, is 13 wanneer haar moeder sterft. De maanden voor haar dood moet zij in haar eentje zien door te ko men. Jarenlang leidt zij een losgeslagen leven, tot ze als bijna 22- jarige besluit dat het nu genoeg is geweest, stopt als prostituee, trouwt met haar Peter en samen met hem vier kinderen op de we reld zet. Schaapman heeft oorzaak en gevolgen recht voor z'n raap genoteerd. Blote feiten, in de juiste context treurig genoeg, maar niks om je als politica twintig jaar later over te schamen. KOKKERELLEN Hoofdgerecht voor twee personen Een eenvoudig gerecht dat bij vrijwel iedereen in de smaak zal vallen. Het recept kan ook wor den gebruikt met parelhoen, fa zant en patrijs. Ingrediënten 2 kipfilets (circa 225 gram); zout; witte peper uit de molen; 1/2 theel. ker riepoeder (mild); 20 gram boter; 1 eetl. (zonnebloem) olie; 1 1/2 eetl. bloem, ge zeefd; 1 dl gevogelte fond, uit potje; 1 dl droge witte wijn, zoals Riesling (Elzas); 1 eetl. Zaanse mos terd; 2 eetl. (kook) room; 1 eetl. fijnge sneden bieslook. Bereiding Maak het kippenvlees droog met keukenpa pier. Wrijf het vlees in met wat zout, peper en kerriepoeder. Verhit wat bo ter en olie in een koekenpan en leg de kip erin als het schuim van de boter begint weg te trekken. Bak de beide filets aan weerszijden licht goud bruin. Temper daarna de warmtebron en laat de filets dan nog 8 tot 10 minuten zachtjes bakken. Keer het vlees na 5 minuten om. Verpak de kipfilets na het bakken in alu miniumfolie en laat ze tenmin ste 10 minuten rusten. Bereid intussen de saus door eerst de gezeefde bloem door de resterende boter en olie te roeren. Blijf zolang roeren tot een smeuïge massa ontstaat. Voeg er 1 deciliter water, gevo geltefond en wijn aan toe. Blijf hierna zolang roeren tot alles aan de kook is gekomen en een licht gebonden saus is verkregen. Laat de saus hiema zolang zachtjes koken tot door het in dampen niet veel meer dan de helft van de oor spronkelijke hoeveel heid is overgebleven. Roer (kook) room en mosterd door de saus en voeg naar eigen smaak en inzicht 1 eventueel nog wat zout en/of peper toe. Houd de saus tegen de kook aan. Presentatie Snijd de borstfilets in niet al te dunne plakjes. Leg ze, zoveel mogelijk in het oorspronkelijke model op voorverwarmde bor den. Schenk de saus er rond om. Bestrooi de saus met bies look. Geef er gekookte broccoli roosjes en droog gekookte rijst bij. Hans Belterman VERKEERSCONTROLES De verkeerspolitie controleert in het hele land of de automobilis ten zich houden aan de voorgeschreven maximum-snelheden. Een aantal controles wordt dagelijks uitgevoerd: In beide richtin gen op de A28 tussen Harderwijk en knooppunt Hattemmerbroek en op de A58 tussen knooppunt Batadorp en knooppunt De Baars. Vandaag wordt er ook gecontroleerd op de A2 bij Ouder-Amstel en A67 bij Asten. Morgen: A12 bij Waddinxveen en A35 bij Ambt Del den. Zaterdag: A2 bij Vianen en ALO bij Nieuwerkerk a/d IJssej. Zondag: A27 bij Utrecht en A37 bij Coevorden. HET WEER door Jan Visser Langzamer dan voorzien bereikte gisteren tegen het einde van de middag de neerslagzone van een arc tisch koufront, zijnde de voorste begrenzing van zeei koude luchtmassa's uit de poolstreken (op 5 kilome-1 ter hoogte boven de Noorse Zee -48 graden), het westen van Nederland. Vooral gisteravond heeft het enkele uren flink gesneeuwd: plaatselijk vormde zich een sneeuwdek van 4-5 centimeter: in Bovensmilde bij Assen lag vanochtend 12 cm. Eerder op de dag waren ook al storingen met winterse neerslag gepas seerd, doordat het tussentijds opklaarde en er vooral in de kustprovincies minder koude lucht van zee werd aangevoerd (Valkenburg 5,7, Hoofddorp 5,4 graad) smolt het sneeuwdek. Onder invloed van een vinnige depressie, op weg van het midden van de Noordzee naar de Duitse Bocht, kwam het vanoch tend opnieuw tot winterse neerslag en trok de noordwester flink aan. Lauwersoog meldde noord westerstorm. De komende nacht lijkt het vrijwel ner gens meer tot vorst te komen, want onder invloed van een storing boven het noorden van de Noordzee krimpt de wind naar het westen en wordt minder koude lucht aangevoerd. Morgen overdag nemen de neerslagkansen dankzij een uitloper van een hoge- drukgebied boven Frankrijk tijdelijk af. Ook de naar west tot zuidwestenwind wordt minder sterk en de temperatuur loopt op naar 5 graden. Tijdens het weekeinde wordt het weerbeeld bepaald door een omvangrijke depressie op het midden van de Atlan tische Oceaan. Het tot rond 955 hPa uitdiepende systeem bedient zich van diverse actieve 'waterdra gers' die zich met een sterke west tot zuidwestelijke hoogtestroming via de Britse eilanden en de Noord zee naar Scandinavië verplaatsen. De storingen transporteren zeer zachte luchtmassa's naar ons land. Zaterdag kan het al een graad of 9 worden, zondag en ook de eerste helft van volgende week zijn maxima tot 10-12 graden mogelijk. Verder vaak een stormachtige zuidwestenwind (zondag storm- kansen) en periodiek enige regen. 0 a <£b m o o To zon licht bewolkt bewolkt buien lichte regen zware regen sneeuw winterse buien onweer zon en mist mist VR ZA Temperatuur min/max Wind W 5 Z 4 WZW 4 ZZW 4 ZW 4 Weer 0 0 Neerslagkans Neerslag-mm 60% 4-7 40% 2-7 60% 4-11 60% 1-4 60% 2-5 SNEEUWHOOGTEN wintersportgebieden Zwitserland Verwachting voor morgen A berg dal V A berg dal V Andermatt 460 130 Grindelwald 80 20 Champery 155 40 Gstaad 300 40 Chateau-d'Oex 90 50 La Vue-des-Alpes 70 60 Chatel-St-Denis 70 50 Rigi 100 90 Davos 240 86 Saas-Fee 305 129 Elm 145 70 Santis 150 150 Flims 300 50 St. Moritz 140 60 MA Spanje Dl Ital 1- WO Duitsland DC Zwitserland VR Fra nkri|k ZA Oostenri|k STRIPS PUZZEL DE RECHTER door Mr Jesse van Muylwijck 1 2 3 4 5 6 7 8 9 11 13 14 16 17 18 1. 20 22 23 26 28 29 30 33 34 35 36 37 38 Kruiswoordraadsel I 6- Horizontaal: 1. Vogel; 9. uitroep bij de jacht; 105 verfstof; 11. reeds; 12. zandheuvel; 14. voorzetsel, 15. familielid; 17. tuit van een kan; 19. Engels bir (advertentie) Iets aan te bieden of juist te vragen? Van personeel tot aanhangwagen! Plaats nu uw Sprinter via www.sprintersonline.nl of mail naar sprinters@hdc.nl Tel.: 072-519 68 68 Fax: 072-519 68 69 21. koker; 22. Noorse godheid; 23. het leven betry 25. insect; 27. slipje; 30. vogelproduct; 32. comp 33. per week; 34. zwart paard; 36. insnijding; 38.® Verticaal: 1. Land; 2. duivenhok; 3. soort slee; 4^ van een dame in Spanje; 5. kauw; 6. United Kingi 7. een beetje; 8. broos; 13. lofdicht; 15. zeemachtk 16. Jamaïcaanse stroming; 18. Zwitsers kanton; 2§ sennaam; 23. soort vlieg; 24. enkelvoudig; 26. str 28. vlaktemaat; 29. sluiting; 31. Internationaal Olg Comité; 33. schrijfgerei; 35. uitdrukking van spijr 37. deel van een Franse ontkenning. Oplossing van woensdag: Horizontaal: 4. Vrijdoos; 5. stootzak; 7. berm; 9. naad; 10. potdicht. Verticaal: 1. gratie; 2. idioom; 3. poezeripil; 6. kracht; 8. room.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 24