REGIO Sanering grond Driegatenbrug begint binnenkort zwonersclub in Zoeterwoude-Rijndijk verwerpt sloopplan voor 35 huizen Redding nabij voor de Stompwijkseweg Leiderdorpse markt verhuisd Twaalfmaal per jaar feest mogelijk in Voorschotense kroeg Provinciaal onderzoek naar trage aanleg wegen Bewonersavond in Zijlkwartier lanjevereniging opt op record gDORP - De Oranjevereni- t Leiderdorp hoopt dit jaar ecord te breken met de lionnenoptocht ter gele- eid van de verjaardag van lgl ïgin Beatrix op 31 januari. jaar liepen er 700 mensen 400 kinderen en 300 vol- lei enen. Dit jaar moeten dat i> :er zijn, vindt het bestuur J ie oranjevereniging. De q iemers aan de lampion- ptocht vertrekken om vanaf het schoolplein van obbit en Het Bolwerk aan )0® erkenhof. Drumfanfare rco maakt muziek. De te evereniging hoopt tevens eiderdorpers zaterdag n aal de vlag uitsteken. Wie vlag heeft, kan die via de 1 jevereniging bemachtigen: t 74 of penningmeester@o- irdorp.nl. ra infoavond a ir benzinepomp .8 idorp - De gemeente Lei- irp houdt op 9 februari ictra inspraakbijeenkomst de bouw van een benzine- in langs de provinciale weg De bijeenkomst op 15 ja- in het gemeentehuis trok e1 bezoekers, dat de ge- ite veertig man de deur I [wijzen omdat de brand dechts 120 mensen toe- in de raadzaal. Daarom is februari De Muzenhof af- L ird. Om 19.30 uur begint esentatie van het bouw- Daarna kunnen mensen nening geven. De ge- te heeft tevens de in- ktermijn met een maand igd tot 2 maart. Of de ben- omp aan de Van der Valk anweg daadwerkelijk verplaatst naar de N445 onduidelijk. Een meer- id van de gemeenteraad is liet plan. lerdorpse ien op de foto n 1 st( dorp - Alle huizen en be- iai ïin Leiderdorp worden én februari gefotografeerd, i k itograaf zet ze stuk voor anj p de gevoelige plaat en aai at vanaf de openbare dt lit is nodig omdat alle ge- tell n in Leiderdorp opnieuw k erd worden voor de wet e' ering onroerende zaken, neente verstuurt de is ebeschikkingen begin ui id jaar. Zo'n beschikking schatting van de mariet b van het pand. Op basis itelin wordt de onroerende- E ilasting vastgesteld. Wie jes ten hoe de waardebepa- bg in zijn huis of bedrijf tot d is gekomen, kan straks op ibc !t terecht. Op de website vo gemeente kan elke Lei- ien per met behulp van een e ummer, dat wordt opge zijn gegevens opvragen, I terwoudse ren in finale in/ouDE - De veeteeltstu- jr( is Zoeterwoude-Noot- Rijnstreek doen woens- it vier andere clubs uit lolland mee aan de ce' lions League Vee beoor- P%04. Tijdens deze finale de studieclubs zich over liteiten van vijf koeien. im dat dit met het mees- f tand van zaken doet, /jcup. De finale wordt len bij de familie Van noutjesweg 2 in Gies- e" gen begint om 10.00 ie beoordelen is populair njj jonge boeren. Ze af< 1 w®3 k< 'm donderdag 2q januari 2004 door Janneke Dijke leiderdorp - De sanering van de grond achter de oude meelfabriek aan de Zijl- dijk in Leiderdorp begint binnenkort. De aannemer heeft de voorbereidin gen al getroffen. Eind februari moet de klus klaar zijn. In maart gaat de eerste schop voor de aanleg van het woon- wijkje Driegatenbrug in de grond. De sanering heeft lang op zich laten wachten. Dit komt doordat een on derzoek uitwees dat de vervuiling an ders is dan gedacht. De gemeente en het vervuilende bedrijf Mepaco gin gen er altijd van uit dat de grond was verontreinigd met minerale olie en vluchtige organische koolwaterstof fen. Nu blijkt dat de minerale olie grotendeels is afgebroken door de natuur. Daarentegen zijn er zware metalen in de grond aangetroffen. Volgens wethouder MacGillavry bete kent dit niet dat de vervuiling ernsti ger is dan gedacht. „Het is niet erger, het is anders. Eerst zat er een hele boel olie in de grond. Door bacterio logische werking is dat inmiddels op gelost. Op natuurlijke wijze, kun je zeggen." De olie was vele jaren gele den ontdekt, maar al die tijd werd er niet gesaneerd omdat de gemeente met Mepaco in de clinch lag over de sanering. „Het eind van het liedje is dat die vervuiling een stuk minder, zo niet totaal verdwenen is." Hoewel de olie dus niet verwijderd hoeft te worden, moeten er wel zware metalen (lood) uit de grond gehaald worden. De wethouder heeft geen verklaring voor deze verontreiniging. De ontdekking had een vertraging tot gevolg, omdat de provincie een nieu we beschikking moest afleveren. De oude beschikking was gebaseerd op het oude saneringsplan. Inmiddels heeft de provincie toestemming gege ven. Volgens MacGillavry heeft de provincie snel meegewerkt, zodat de bouw van de woonwijk niet nog meer vertraging oploopt. In Driegatenbrug komen villa's, rijtjeshuizen en appar tementen, deels voor studenten. De vervuilde grond werd een paar jaar geleden afgedekt toen er een tij delijk asielzoekerscentrum gebouwd werd. Daardoor was sanering op dat moment niet nodig, zei de gemeente. Volgens MacGillavry was dat niet an ders gegaan als toen al bekend was dat er lood in de grond zat. „Omdat het afgedekt was, vormde het geen gevaar voor de volksgezondheid." De kosten voor het schoonmaken van de grond blijken mee te vallen. Aan vankelijk ging de gemeente uit van 450.000 euro. Dat bleek een paar jaar geleden al voor de helft minder te kunnen. „Dat laatste bedrag is weer tot ongeveer de helft teruggebracht", meldt de wethouder opgewekt. „Het wordt een stuk goedkoper dan we ge dacht hadden." Driekwart van het bedrag betaalt Mepaco, het bedrijf dat als laatste zijn bedrijfsgebouw in Driegatenbrug had staan en inmid dels naar Zoeterwoude is verhuisd. Leiderdorp en Mepaco voerden jaren een juridische strijd over de aanspra kelijkheid, waarbij de gemeente zelfs beslag liet leggen op twee bankreke ningen van Mepaco. Het bedrijf, dat metaal voorziet van een kunststof laagje, gaf toe. De gemeente betaalt een deel van de kosten omdat er vroeger een verffabriek heeft gestaan aan de Zijldijk. Het is niet uit te slui ten dat de vuile grond ook door dat bedrijf is veroorzaakt. eli Jy Nihof woude-rijndijk - BewO- 1 n de 5 Meilaan, de Titus mastraat en de Willi- o sstraat in Zoeterwoude- teli hebben deze week de :n gebundeld. Aanlei- het plan van woning- ireniging Willibrord om gezinswoningen te slo- te vervangen door huur- en koopapparte- i. Veel bewoners zijn de geschrokken. De deze (gerichte bewonerscom- }e Spil wil dat de sloop 531 il gaat. evensen die ik spreek wo- naar hun zin", djorzitter Frank van Hul- „En de lage huur bevalt ?v ma. Moet je verhuizen, b je voor dat geld nog is een kamer." ;rsl ter F. de Graaff van wo- Willibrord ukt dat het plan met de [ekóngen jn Zoeterwoude- nog in een pril stadium dt. „Een definitieve be- .is nog niet genomen, t tilen eerst verder praten 'eh bewoners: hoe ze erover chwaar de pijn zit, over 'er iaal plan. Je moet dat 001 een rustig vaarwater hf oet volgens De Graaff ken of het plan financi- i te krijgen is. Voor het leiderdorp - De marktkooplui bouwden vanochtend voor de eerste keer hun kramen op op de Statendaalder in Leiderdorp. De Leiderdorpse weekmarkt staat daar de komende jaren, tussen Winkelhof en het gemeentehuis. Op de vaste stek bij winkelcentrum Santhorst zou de markt in de verdrukking komen omdat pal daarnaast binnenkort de bouw van de eerste woontorens langs de Laan van Ouderzorg begint. Het is de bedoeling dat de markt over een paar jaar terugverhuist naar Santhorst. De gemeente heeft afspraken gemaakt met het bedrijf dat de markt opbouwt in de hoop geluidsoverlast voor de omwonenden te voorkomen. Foto: Hielco Kuipers voorschoten - Voorschoten stimuleert de organisatie van straatfeesten. Het gemeente bestuur wil de algemene plaat selijke verordening aanpassen zodat er voortaan meer feesten zijn toegestaan. Het college stelt voor om het aantal ont heffingen per jaar voor straat feesten en evenementen uit te breiden tot het wettelijke maximum van twaalf per ho reca-, sport- of recreatie-in richting. Het voorstel wordt maandag besproken in de commissie voor burger en be stuur. Tegen het voornemen van het gemeentebestuur bestaat weerstand, met name bij de bewoners van de Voorstraat. Al in 2002, toen de gemeente de mening van de bewoners voor het eerst peilde, bleek dat er onvrede is over het plan. In de Voorstraat zitten vrij veel horecagelegenheden. De be woners zijn bang dat zij geen oog meer dichtdoen door lan ge reeksen lawaaiige feestpar tijen. Geen reden voor het college om af te zien van de verrui ming. „Bij de evaluatie bleek dat zo'n reeks in de praktijk niet ontstaat", stellen burge meester en wethouders. „In het bijzonder niet in de Voor straat waar de horeca nauwe lijks gebruik maakt van uitzon deringen voor incidentele feesten. Daarom is er zakelijk gezien geen reden waarom wij van het voorgenomen voorstel af zouden moeten zien." Mocht uiteindelijk toch blijken dat de Voorstraat een feest- straat wordt, dan kan het col lege altijd nog ingrijpen, is de redenering. den haag/leiderdorp - De pro- vincie Zuid-Holland wil weten waarom het zo lang duurt voor dat de eerste spa de grond in gaat om de rijksweg A4 bij Lei derdorp te verbreden. Provinci ale staten hebben een onder zoekscommissie ingesteld die gaat uitzoeken wat de oorzaak is van deze trage gang van za ken. Die commissie neemt ook de slepende aanleg van de N470 bij Delfgaauw en Zoeter- meer, van een weg bij Hoek van Holland en van de randstadrail onder de loep. Veel mensen klagen bij politici over de trage besluitvorming en de langzame aanleg van infra structuur. Het maakt de provin cie nieuwsgierig. Hoe komt het eigenlijk dat het allemaal zo lang duurt, vragen de statenle den zich af. Ze willen de aanleg van de wegen niet ter discussie stellen, maai- willen inzicht krij gen in de oorzaken van de ver traging. De onderzoekscommissie kan het werk niet alleen doen en is daarom op zoek naar mensen die bij één van de projecten be trokken zijn geweest of dat nog steeds zijn. Dat kunnen be stuurders zijn, maar ook men sen die bijvoorbeeld lid zijn ge weest van een bewonersvereni ging of een protestgroep. Zij kunnen documenten of corres pondentie beschikbaar stellen, maar ze kunnen ook verschij nen op een hoorzitting. Wie een bijdrage wil leveren, kan contact opnemen met de onderzoekscommissie. Het adres is: Onderzoekscommissie Stagnatie Infrastructuur, t.a.v. Statengriffie Provincie Zuid- Holland, Postbus 90602, 2509 LP Den Haag. Mensen kunnen hun bijdrage ook e-mailen: sta- tengriffie@pzh.nl. stompwijk - Het ziet ernaar uit dat het toch nog goed komt met de Stompwijkseweg tussen Stompwijk en Leidschendam. Als de gemeenteraad ermee in stemt, krijgt de Stompwijkse weg rond 2006 eindelijk de grondige renovatie waarnaar Stompwijk al jaren smacht. Burgemeester en wethouders van Leidschendam willen onge veer 12 miljoen euro uittrekken om de Stompwijkseweg en de Dr. van Noortstraat rigoreus aan te pakken. De slechte staat waarin de weg verkeert is een onderwerp dat met regelmaat van de klok te rugkeert op de agenda van ver gaderingen van de dorpsraad. Het gemor over het zware ver keer dat de weg kapot rijdt en verzakkingen veroorzaakt is dan niet van de lucht. Als de renovatie doorgaat, wordt de oude damwand langs de Stompwijkseweg vervangen door een nieuw exemplaar. De bestaande damwand langs de Dr. van Noortstraat wordt op gehoogd. De gebakken straat klinkers op beide wegen wor den vervangen door betonnen klinkers die minder snel slijten. Asfalt is volgens een gemeente woordvoerder geen optie. „Er liggen veel ondergrondse kabels en leidingen waar je bij moet kunnen. Dat is lastig met asfalt. Bovendien nodigt asfalt uit tot het intrappen van het gaspe daal." De gemeenteraad neemt in juni een besluit over het voorstel van burgemeester en wethou ders voor de Stompwijkseweg. Gaat de raad akkoord, dan kun nen de werkzaamheden vol gens de gemeente op zijn vroegst eind 2005 beginnen. leiderdorp - Inwoners van het Zijlkwartier in Leiderdorp zijn op 4 februari welkom op een informatieavond. Het Zijlkwartier is de eerste wijk waar de gemeente het project buurtgericht werken heeft ingevoerd. Doordat bewoners weten bij wie ze terecht kun nen, moeten problemen in de wijk sneller opgelost kunnen wor den. De gemeente en het sociaal-cultureel werk willen op 4 febru ari vertellen wat er het afgelopen jaar allemaal is gedaan en wat de plannen voor de toekomst zijn. De bijeenkomst begint om 20.30 uur en heeft plaats in het wijkcentrum aan de Van der Marckstraat. 'Sociaal plan voor huurders' eind van dit jaar neemt Willi brord een beslissing. Als het plan doorgaat, dan zou de bouw in 2007 of 2008 kunnen beginnen. De huizen die mogelijk worden gesloopt zijn ongeveer vijftig jaar oud. De bouwtechnische staat is niet al te best en ze ver gen veel onderhoud, maar dat is volgens De Graaf niet de be langrijkste reden om aan sloop te denken. „De voornaamste reden is niet dat de huizen zo verschrikkelijk slecht zijn, maar dat we onze woningvoorraad willen afstemmen op de vraag. Die vraag is de laatste tien, twaalf jaar gigantisch veran derd", aldus De Graaff. Het leeuwendeel van de voorraad van Willibrord bestaat uit een gezinswoningen. Appartemen ten voor een- en tweepersoons huishoudens zijn er weinig. „We hebben woningen nodig voor senioren', zegt de voorzit ter. „Daarvan zijn er in Zoeter woude-Rijndijk maar achttien." Het idee om eengezinswonin gen in Zoeterwoude-Rijndijk te slopen en er meer appartemen ten voor in de plaats te bouwen is vergelijkbaar met het project op de Zwetkade in Zoeterwou- de-Dorp. Daar maakten 37 een gezinswoningen plaats voor 56 beneden- en bovenwoningen. De Graaff: „Vanuit Zoeterwou de-Rijndijk krijgen we nogal Bewonerscommissie De Spil krijgt steun van de vorig jaar opgerichte Zoeterwoudse huur dersorganisatie De Huurderij. „We zitten er bovenop', zegt voorzitter Els Uljee. Zo gaat De Huurderij de bewoners helpen met het opstellen van een enquete, waaruit moet blijken wat de bewoners van de 5 Meilaan, de Titus Brandsmastraat en de Willibrordstraat nu precies willen. Die enquête wordt binnenkort gehouden. Ook is De Huurderij met Willibrord in gesprek om een sociaal plan van de grond te krijgen. „Hierin komen zaken aan bood als wisselwoningen, terugkeer naar de wijk, ver goedingen," aldus Uljee. Daarbij gaat De Huurderij niet op voorhand uit van sloop. „Dat woord willen we nog helemaal niet noemen", zegt Uljee. „Het gaat erom wat de mensen willen. Misschien komt er uiteinde lijk sloop uit, maar misschien blijkt wel dat er een grondige renovatie moet komen, waarvoor ze tijdelijk hun huis uitmoeten. Ook dan heb je een sociaal plan nodig." to De Willibrordusstraat is één van de straten waar wellicht eengezinswoningen verdwijnen. Fotëi Henk Bouwman eens de vraag wanneer we daar ook zoiets, gaan bouwen. Na tuurlijk kunnen de mensen zich ook inschrijven voor de Zwet kade, maar het gebeurt niet zo snel dat mensen van Zoeter woude-Rijndijk naar het dorp gaan verhuizen of andersom. Mensen willen graag in hun ei gen omgeving blijven wonen." Volgens De Graaff hangt het plan voor sloop en nieuwbouw in Zoeterwoude-Rijndijk samen met de nieuwbouw op het Bru ines-terrein, ook in Zoeterwou de-Rijndijk. Een deel van de nieuwe woningen daar moeten dienen als vervangende huizen voor de mensen wiens woning wordt gesloopt.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 21