vroege spits Ook 'waterprins' heeft vochtprobleem op Eikenhorst |p twee in ieranglijst 5?9 SETS verkopen?! k Reputatie objectieve BBC aan diggelen 1 CSEaB jidheid geeft veel hinder jiovah's Getuigen bouwen ijkszaal in Stevenshof Gevangenenruil in Israël Wisman weg bij FC Volendam Belgische finale in Melbourne LR adverteert voor wethouder 'Controles dijken niet voldoende' De fiscus bouwt mee aan uw nieuwe serre. Aanslag op bus in Jeruzalem kost veel levens rfrrr TTTT Leidsch Dagblad Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad donderdag 29 januari 2004 SPRINTERS 072-5196868 Tien overwinterende ganzen beschadigen net zoveel als één koe Fluisterstille heipalen voor nieuw kantoor uitgeverij Brill Zachter Open dagen in het onderwijs: probeer er doorheen te prikken idam-leiden/anp - De Ispits van vandaag is be de tweede plaats van de spitsen aller tijden. Op igtepunt, rond kwart voor stonden er door sneeuw- iles met een totale lengte kilometer. Dat maakte irdvoerder van de Ver- rmatieDienst (VID) be- [oploper in de fileranglijst februari 1999. Door h en gladheid stond er die totaal 975 kilometer file. irkeer liep op veel plaat- vroeg vast als gevolg van dheid. Tussen zes uur en egen deden zich op de egen zeventien ongeval- lor met alleen materiële Op verscheidene plaat- onden lange files. Op de eg A4 tussen Zoeterwou- rp en de Schipholtunnel het verkeer over een van 24 kilometer stil. e|én ernstige aanrijding in (Gelderland) kwam een ibilist om het leven. Een weggebruiker raakte ge- Maar verder deden zich persoonlijke ongelukken voor. „Gezien de omstandighe den paste iedereen zich goed aan", aldus een woordvoerder van het Korps Landelijke Poli tiediensten (KLPD). Luchthaven Schiphol had last van vertragingen als gevolg van de weersomstandigheden in Nederland, maar ook in andere landen. Volgens een woord voerster vertrokken veel vluch ten gemiddeld een half uur la ter dan gepland. Vanaf gisterochtend elf uur waarschuwde het KNMI al voor sneeuw, ijzel en gladheid. Ook het KLPD riep mensen op zo veel mogelijk thuis te blijven. Weerman Harry Otten van Me- teoconsult noemt die waar schuwing 'hele grote onzin'. Mensen moeten juist een beetje genieten van de sneeuw, vindt hij. „Naar buiten gaan; zien hoe mooi het is en een sneeuwpop maken." Maar het KNMI vindt niet dat paniek is gezaaid. „Plaatselijk was het weer erg slecht vanochtend", zei weer vrouw Monique Somers. Het KNMI is volgens haar nu een maal verplicht om bij naderend slecht weer een weeralarm af te geven. door Judy Nihof wassenaar - Ja, de problemen met de hoge grondwaterstand in Wassenaar spelen ook bij Villa Eikenhorst, de wo ning van prins Willem-Alexander en zijn gezin. „Als inwoner van Wassenaar heb Uc cilles met de wateroverlast te maken gehad", zei de kroonprins gisteravond in een bomvolle Wassenaarse Dorpskerk, waar hij een lezing hield over waterbe heer. Vrij openhartig ging de prins in op vra gen in de privé-sfeer van toehoorders. „We hebben tijdens de verbouwing veel vocht in huis gehad", aldus de prins. In middels zijn volgens hem maatregelen getroffen om Villa Eikenhorst bij zware regenval te behoeden voor problemen. „Er zijn vennetjes uitgegraven waar zo veel mogelijk water naar toe kan stro men." Ook wilde hij best antwoorden op de vraag waar het doopwater voor zijn dochtertje Amalia vandaan wordt ge haald. „Ik hoop dat het uit de Jordaan kan komen. En misschien dat het kan worden aangevuld met water uit de dui nen." Of hij ooit nog meedoet aan een Elfstedentocht?, wilde iemand anders weten. De prins sluit dat niet uit. „Maar ik ga nooit meer ongetraind een Elfste dentocht rijden." De Vrijzinnige Geloofsgemeenschap NPB-Wassenaar en het Rijnlands Ly ceum wisten prins Willem-Alexander te strikken voor het houden van de jaarlijk se Comeniuslezing. De prins, die verschillende functies be kleedt op het gebied van waterbeheer, hield zijn verhaal over de waterhuishou ding in Nederland en die van Wassenaar in het bijzonder. Vooral voor dat laatste onderwerp zaten de toehoorders op het puntje van hun stoel. Grondwaterover- last is een groot probleem in Wassenaar. Veel inwoners van het dorp kampen, met name als het hard regent, met water in kruipruimtes en kelders en dus met een te hoge luchtvochtigheid in huis. „Wie gaat wanneer de problemen aan pakken en wat gaat dat kosten?", wilde het publiek van de 'waterprins' weten. Die kon zijn gehoor niet veel meer ver tellen dan wat al bekend is. Dat er plan nen liggen om nieuwe sloten uit te gra ven en de vele dichtgeslibde sloten uit te baggeren. Een deel van de kosten zal op de burgers worden afgewenteld. „Maar daarover moet een politieke af weging worden gemaakt en daar ga ik niet over", aldus de prins. „Ik volg het als geïnteresseerd inwoner." ilvan Schoonhoven - De Jehovah's Getuigen een grote kerk bouwen in lordelijke Stevenshof in L Deze 'koninkrijkszaal' - 3 de Getuigen hun plaats nenkomst noemen - nte bieden aan zo'n Ird gelovigen en krijgt pjk plek voor kinderop- tningen voor het pand hoek Helena Verburg- Marie de Lannoystraat laar, maar wanneer de paal van het vrijstaande ^iw de grond in gaat, is nog P ekend. De gemeente moet estemming geven, euwe koninkrijkszaal is om de groei van de ge- e op te vangen, zegt Voerder McKenzie van de ih's Getuigen. In Leiden COMMENTAAR TONY BLAIR itelijk verscheen Tony isteren in het Lagerhuis, xwinning op de media meesmuilende oppositie volmaakter. Hij eiste en excuses van de BBC, de irganisatie die in een dag 82 jaar tijd opgebouwde ie van onkreukbaarheid jelen zag vallen. Lord liet geen spaan heel van telwijze van de BBC. >C lijkt inderdaad alle istieke codes aan haar hebben gelapt Discuta- "ormatie van lonieme bron loedelijk niet it is geciteerd, :b ruikt om een tegenover het |volk van list en te betichten, ter recht- ig van de oorlog in Irak. lere beschuldiging is t ondenkbaar, introle op de berichtge- 'J "as net als bij de eerste de tabloid geen sprake. De ilist kreeg van de BBC-lei- ys. 'e vrije hand om de inte- |né van de regering in twijfel ,oUI ken. Dat zal de zwaar ge leerde BBC nog lang heu- meer nu diezelfde rege- lot van de BBC zal bepa- er weer over zendtijdver- wordt gesproken. bestaan nu drie gemeentes, die 'vergaderen' (studeren en dien sten vieren) in de Bonairestraat. De beweging hoopt dat de nieuwbouw in de Stevenshof tot een regionaal centrum kan uitgroeien. Zowel de drie Leidse gemeentes als die in Katwijk, Valkenburg en Wassenaar gaan gebruik maken van het nieuwe gebouw. Die hebben nu een ei gen koninkrijkszaal. De koninkrijkszaal wordt geen opzichtige kathedraal. .Archi tectonisch willen we het ge bouw zoveel mogelijk aanpas sen aan de omgeving", zegt McKenzie. „We houden reke ning met de buurtbewoners en proberen zo harmonieus moge lijk te bouwen." De drie Leidse afdelingen kennen elk ongeveer honderd gelovigen per gemeen te. Die vergaderen nu vooral op dinsdagavond. Jeruzalem - Palestijnen worden van de Ketziot gevangenis in het zuiden van Israël naar de westelijke Jordaanoever gebracht. Vandaag ruilen Israël en de islamitische beweging Hezbollah gevangenen uit: Israël laat 400 Palestijnen, een aantal andere Arabische gevangenen en een Duitser vrij; Hezbollah laat een Israëlische zakenman gaan en draagt de stofffelijke resten van drie gesneuvelde Israëlische soldaten over. Pagina Buitenland: Duitsland bemiddelde in gevangenenruil. Foto: Reuters volendam - Henk Wisman ver trekt per direct bij Volendam. De Amsterdamse oefenmeester lag al langere tijd in de clinch met het bestuur. De ex-trainer van Quick Boys en Rijnsburgse Boys heeft lange tijd aange drongen op versterkingen voor de tweede helft van het seizoen, maar die bleven uit. Melbourne - De Australian Open krijgt een Belgische finale bij de vrouwen. Nummer één van de wereld Justine Henin- Hardenne ontmoet zaterdag Kim Clijsters, de nummer twee van de tenniswereld. Pagina Sport Rotterdam - Op zoek naar ge schikte kandidaten voor de re cent vrijgekomen wethouders- post, plaatst Leefbaar Rotter dam vandaag een advertentie in het Algemeen Dagblad, Rot terdams Dagblad en NRC Han delsblad. Met die boodschap mikt LR op kandidaten met kwaliteit die zich bijna twee jaar geleden achter Pim Fortuyn schaarden. Rabella de Faria, wethouder veiligheid en volks gezondheid, trad 13 januari af wegens een vertrouwensbreuk met het fractiebestuur van LR. stein - De veiligheid van de dij ken van het Julianakanaal in Stein is niet voor honderd pro cent te garanderen. Rijkswater staat in Limburg twijfelt er aan of de controles nog adequaat zijn en overweegt andere ma nieren van inspectie van de dij ken. Enkele uren voor de ver zakking dinsdagmiddag werd de dijk nog geïnspecteerd. Tij dens deze visuele inspectie werden geen bijzonderheden aangetroffen. (advertentie) Dat gezegd hebbende blijft een gevoel van onvrede knagen. Blair mag dan wel te goeder trouw hebben gehandeld, de in formatie van de inlichtingen diensten over massavernieti gingswapens waarmee Blair en Bush de oorlog tegen Saddam Hussein rechtvaardigden, deug de evenmin. Dat is in de woor den van David Kay, het onlangs afgetreden hoofd van de Ameri kaanse wapeninspecteurs, 'zorg wekkend'. Hoewel de oorlog zelf in het rap port van lord Hutton niet ter discussie stond, was de aanwe zigheid van massaver nietigingswapens de reden om met Saddam af te rekenen. Die wa pens blijken er niet te zijn. Deze 'tegenvaller' zal Tony Blair - nog meer dan George W. Bush - blij ven achtervolgen. In tegenstel ling tot de Amerikaanse presi dent heeft Blair met grote ver deeldheid in eigen huis te ma ken. Dat maakt zijn positie ui termate kwetsbaar. Zijn over winning deze week zou weieens zijn laatste kunnen zijn als hij er niet in slaagt zijn partij en het Labour-electoraat weer achter zich te krijgen. Bill Meyer door onze correspondent Esther Gotink londen - De redactionele orga nisatie van de British Broadcas ting Corporation (BBC) deugt niet. Het bestuur van de nieuwsorganisatie heeft gefaald in zijn taak als onafhankelijk toezichthouder. En het werk van BBC-radio- joumalist Andrew Gilligan is 'ongefundeerd' en 'een onte rechte aanval op de integriteit van anderen'. Met deze harde woorden zette rechter Lord Hutton gisteren het mes in de toekomst van de BBC en gooide hij haar reputatie als objectieve nieuwsbrenger aan diggelen. De omroep kreeg het flink voor de kiezen toen Hutton zijn eindrapport over de dood van wapenexpert David Kelly pre senteerde. Kort daarop diende bestuurs voorzitter Gavyn Davies zijn ontslag in en de kans is groot dat algemeen directeur Greg Dyke en nieuwschef Richard Sambrook zijn voorbeeld zullen volgen. Het internationaal gerespec teerde nieuwsbastion is getrof fen door kritiek die alle grond onder haar bestaan lijkt weg te rukken. In 2006 buigt de rege ring zich immers over de vraag of de zendvergunning van de BBC moet worden verlengd, en het is uitgerekend de regering- Blair die het slachtoffer was van de aanval op haar integriteit. Volgens Hutton zond de BBC in mei vorig jaar ten onrechte een radioverslag uit, waarin Gilligan de regering verweet informatie over het Iraakse bezit van mas savernietigingswapens opzette lijk te hebben aangedikt. In plaats van dit nieuws te contro leren toen de regering protes teerde, stelden de BBC-bazen zich vierkant op achter Gilligan. Ze stonden zelfs oogluikend de uitzending van een tv-docu mentaire toe die over hetzelfde onderwerp ging. Daarmee zou de BBC volgens Hutton het publieke vertrou wen in de regering in een neer waartse spiraal hebben ge bracht. Al voordat Hutton zijn oordeel velde, besloot de BBC hervor mingen door te voeren, uit angst dat haar vergunning an ders niet wordt verlengd. Voorzitter Gerald Kaufmann van de Cultuurcommissie uit het Lagerhuis riep kort na de gewraakte radio-uitzending al om een bestuurswisseling en een nieuwe aanpak van het nieuws. Hij stelde dat de BBC zich gedroeg op een manier 'die zelfs een tabloid zou verbazen'. En dus stelde de BBC-top in de cember een nieuwe functiona ris aan die werd belast met de behandeling van klachten en fouten in de verslaggeving. Verder zijn strengere regels op gesteld voor BBC-joumalisten (advertentie) De Rabobank helpt u met het inzichtelijk maken van uw belastingaangifte. In normale mensentaal geven we u interessante informatie en tips. Met maar één doel: dat u geen cent te veel belasting betaalt. Kijk op rabobank.nl. Daar vindt u bijvoorbeeld hoe de fiscus meebetaalt aan uw verbouwing. He t is tijd voor de Rabobank. Rabobank die ook voor andere media wer ken. Gilligan schreef een dag na zijn radioverslag een artikel waarin hij toenmalig regerings woordvoerder Al astair Camp bell ervan beschuldigde de wa peninformatie te hebben opge klopt. Campbell ontketende vervolgens de rel met de BBC. Volgens Michael Tracey, voor malig hoofd van de Broadcast Research Unit in Londen, lie pen de veranderingen bij de BBC vooruit op de erkenning dat het redactionele systeem gebreken vertoonde. Precies zoals Lord Hutton gisteren oor deelde. De relatie tussen regering en omroep is gespannen, zij het nog niet verbroken. De komende weken zullen le ren of een nieuwsorganisatie die opereert sinds 1922 en waar 24.000 mensen werken, waar onder tweeduizend journalis ten, binnenste buiten moet worden gekeerd. jeruzalem/anp-afp-rtr - Een zelfmoordaanslag op een Israë lische bus in Jeruzalem heeft vanochtend aan ten minste tien mensen het leven gekost. Tien tallen andere inzittenden en voorbijgangers liepen deels zware verwondingen op. De ontploffing deed zich voor in een volgepakte bus niet ver van de ambtswoning van pre mier Sharon in het centrum van de stad. Het voertuig werd door de knal volledig uiteenge reten, zo was te zien op televi siebeelden van diverse nieuws zenders. De regeringsleider was ten tijde van de aanslag niet thuis. Hij zat op zijn buitenver blijf in de Negev-woestijn. Niemand heeft zich nog verant woordelijk gesteld voor de zelf moordaanslag. J.P. Chenet diverse soorten, fles 750 ml 2.55 Edet Friendly pak 24 rollen ATT Dat is gewoon Aanbiedingen geldig tlm I februari Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. NaamM V Telefoon (hun. controle nabezorging) Wij gaan zorgvuldg Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Handtekeninc met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere rtocmabe aan Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bi automatische betaing is rn^n 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl riAVILHI.W.i'ATAüJL'l I

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1