Verruimde >orso moet supercorso worden LEIDEN REGIO Hoezo het leven duur? R3 Rehoboth-gemeente Voorschoten trekt van leer tegen fusiekerk Ambitieuze plannen 'Noordwijk Centraal' i HDC972 donderdag 2g JANUARI 2004 door Jeroen Bordewijk voorschoten - „Toetreden tot de Protestantse Kerk in Neder land is ingaan tegen onze belij denis." De behoudende Reho both-gemeente in Voorschoten ziet niets in de PKN, de fusie- kerk die hervormden, gerefor meerden en lutheranen vanaf 1 mei aanstaande verenigt. In het kerkje aan de Van Leeuwen hoekkade legde de Oegstgeestse kerkrechtdeskundige Dick de Vos gisteravond aan zo'n vijftig, voornamelijk oudere gelovigen uit waarom hij de PKN geen goed idee vindt. „Willen we dat de Reformatie zin heeft gehad, dan moeten we niet mee naar de Protestantse Kerk in Nederland." De Vos had er nogal wat kerkgeschie denis bij nodig om uit te leggen wat er allemaal mis is met de nieuwe fusiekerk. Dat de Ne derlandse hervormde kerk in de zestiende eeuw plaatselijk is ontstaan, en eigenlijk nooit centraal werd geleid. En dat el ke plaatselijke gemeente vol gens de kerkorde van die kerk 'de complete kerk' is. „Juist het plaatselijke karakter houdt de hervormde kerk le vend. De belijdenis van het evangelie moet leven, niet vast liggen, zoals in een almachtige fusiekerk waarin alles centraal wordt bepaald." Want dat gaat straks gebeuren, denkt De Vos. „Houd je je niet aan de regels, dan krijg je geen dominee, zo werkt het." De Rehoboth-gemeente staat bekend als orthodox. In de nieuwe PKN lijken de stand punten over bijvoorbeeld ho moseksualiteit en de relatie met de islam in elk geval veel te pro gressief. De Vos moet niets hebben van wat hij noemt 'al ternatieve huwelijken'. „Na tuurlijk, we zijn allemaal zon dig, en bij sommigen kan de zonde bestaan uit een andere seksuele geaardheid. Maar van uit de bijbel kunnen we niet an ders zeggen dan dat het huwe lijk heilig gehouden moet wor den, dat maakt deel uit van de hervormde gedachte. De kerk orde van de PKN accepteert al ternatieve relaties. Dus wie meegaat naar de nieuwe fusie kerk, doet dat ook." De Vos noemde verder het PKN-initia- tief om de 'islambroeders' te verwelkomen aan het einde van de Ramadan. „Wij hier maken een andere keuze." Huishoudelijk gezien had De Vos ook nog goed nieuws. Met het niet-meegaan naar de PKN wordt de 'evangelisatie Rehö- both', zoals de Voorschotense club nu officieel heet, een echte gemeente. Door het zetten van een simpele handtekening kon iedereen zich daar gisteravond bij aansluiten, hoewel menig een liever lid was gebleven van de Nederlandse hervormde kerk. „We moeten één ding niet ver geten", klonk het ten slotte uit de zaal. „Niemand kan ons ver wijten de kerk te willen verla ten, want daartoe worden we gedwongen. Hervormde ge meenten die wel meegaan naar de PKN, dat zijn degenen die de hervormde kerk verlaten." Het woord 'hervormd' moet dan ook prominent voorkomen in de nog te bedenken naam van de nieuwe Voorschotense ge meente, vond vrijwel iedereen. „Ik dacht aan 'oud-hervormd'", suggereerde de nieuwe voor ganger Van Estrik uit Goederee de, die dominee Bakker onlangs verving. Bakker vertrok met een conflict uit Voorschoten omdat hij meewilde naar de fusiekerk» (advertentie) Omo wasmiddel hoofdwas 1350 gram, tabs 30 stuks, capsules 28 stuks of liquisel 1500 ml reö% korting Deze aanbiedingen zijn geldig van vrijdag 30 januari.t/m zondag I februari 2004. jyjflid Peter Bootsma (D66) pr<j deze zomer met een voorstel te komen waar t ein hoop mensen een ple- deed: verruimde ope- ijden voor de Leidse ter- in de binnenstad. Hij gel) bijval van de WD en het Hl kon uiteindelijk reke- jp steun van een ieerderheid. En zo ge- het dat Leidse stappers imer tot diep in de buiten van hun drankjes in genieten. ;n blij? Nee. Twee inwo- een terras onder hun ebben, waren minder ^g|ög. Ze tekenden in de zo- te]ezwaar aan bij de ge- tie|te. En dat werd vorige iehandeld voor de com- voor de beroep- en be- :chriften. Bijna een half beëindiging van de 5te spreekster woont in testeeg, tegenóver café Ivan Leiden en boven- jk (jn de directe nabijheid qerfifé de Uyl van Hoogland, :t je&n op de hoek van de "straat en de Middelweg, ig de terrassen open zijn, wordt er lawaai gemaakt. Een sluitingstijd van twaalf uur is naar mijn idee acceptabel. Maar half twee is laat. Het heeft geen zin voor mij om naar bed te gaan voordat de terrassen gesloten zijn. Ik vind dat niet juist. Wonen in de binnenstad moet ook mogelijk blijven. En ik vind dat ik als binnenstadbe woner het recht heb om zelf te bepalen hoe laat ik naar bed ga-" Na haar nam een bewoner van het Rapenburg het woord. Hij woont tegenover het terras van Barrera. „Er wordt geroepen, getoeterd, gegroet, besteld en tot slot met de metalen stoelen gesleept om het terras op te ruimen. En dan heb je ook nog eens de mobiele telefoontjes. Iedereen die gebeld wordt, loopt heel beleefd weg van het terras om de rest van de bezoe kers niet tot overlast te zijn. Maar ze gaan dus luid bellend onder de ramen van de ver schillende buren staan." Kortom: terrassen, hoe gezellig ook, zijn niet voor iedereen sfeerverhogend. Maar waar beide klagers zich vooral over verbaasd hebben, is de snel- Zwemparadijs, bioscopen en heemtuin door Jan Preenen noordwijk - Noordwijk heeft grootse plannen met het gebied rond het Bollenbad aan de Nieuwe Zeeweg, dat is omge doopt tot 'Noordwijk Centraal'. De gemeente denkt onder meer aan een wellness-gezondheids- centrum, een zwemparadijs, bioscopen, hotelappartemen ten en het aanleggen van een park met heemtuin. De op brengst wordt gestoken in het opknappen van het Middenge bied tussen Noordwijk aan Zee en Noordwijk-Binnen, waarvan het Bollenbad deel uitmaakt. Afhankelijk van het aantal faci liteiten wordt gerekend op 90.000 tot 300.000 bezoekers per jaar. B en W hebben projectleider H. Struben drie modellen laten uitwerken, waarover de politie ke partijen zich volgende week donderdag moeten uitspreken. Model 1 komt globaal overeen met de plannen die projectont wikkelaar A. van der Wiel al eer der bij de gemeente heeft inge diend: een wellnesscentrum naast het zwembad. In dit geval wordt uitgegaan van 70.000 tot 90.000 bezoekers per jaar. In model 2 wordt het hele terrein rond het zwembad bebouwd met onder andere een zwempa radijs, een wellness-gezond- heidscentrum, hotelapparte menten langs de Prins Hendrik- weg, congresfaciliteiten, bio scopen, een bowling en restau rants. Deze voorzieningen - die ten koste zouden gaan van het tennispark, dat elders in Noordwijk zou moeten terugke ren - trekken ongeveer 300.000 mensen per jaar. In het derde model, dat uitgaat van 150.000 bezoekers, is sprake van een mix van de eerste twee varian ten. Bovendien wordt met ver nieuwing van de ernaast gele gen bloembollengrond of het aanleggen van een park met heemtuin en kruidencultuur aansluiting gezocht bij de rest van het Middengebied. Het college heeft bewust nog geen keuze gemaakt. Struben: Alles staat open. De raadsle den mogen ook met een heel nieuw model komen. De vari anten die nu voorliggen, vor men niet meer dan een lei draad." Of zoals wethouder Duijndam het zegt: „Dit mid denstuk van Noordwijk biedt veel mogelijkheden voor de ei gen inwoners, maar ook voor toeristen. De raad moet aange ven hoe massaal de voorzienin gen moeten worden. Wij heb ben de mogelijkheden en on mogelijkheden aangegeven." Of het al geruime tijd met slui ting bedreigde Bollenbad wordt gehandhaafd, is volgens Duijn dam nu nog niet aan de orde. „De discussie daarover volgt la ter. Nu gaat het om de globale invulling van het gebied, waar na we marktpartijen ktinnen uitnodigen om met planhen te komen. De provincie staat in elk geval bebouwing in dit ge deelte van het Middengebied -toe. Wel is gezegd dat we met een plan moeten komen voor het hele gebied." Dat gebied strekt zich uit van de Northgodreef tot het zorg centrum Willem van den Bergh. Duijndam: „Het is een strook met een heel rommelig karak ter. Het open gebied, waarvan tot een jaar of vijftien geleden nog sprake was, vjfdwijnt en slibt dicht. Het is erg rommelig geworden. Er worden bollen geteeld, er lopen schapen, er zijn volkstuinen, er worden heesters gekweekt en hier en daar zijn bouwsels verrezen. Wij willen er meer structuur in aanbrengen en de bollenteelt, voor zover daar uiteraard be langstelling voor bestaat, weer terugbrengen. Vooral in de Vin- kenveldpolder. En waar bebou wing is toegestaan, dus rond het Bollenbad, willen we de re creatieve voorzieningen uitbrei den. Niet in de laatste plaats, omdat we aan het geld moeten zien te komen om de rest van het Middengebied in de oor spronkelijke staat terug te bren gen." Het is de bedoeling dat de in woners van Noordwijk zich in mei over de plannen uitspre ken. )derner, meer activiteiten, meer bezoekers, meer inkomsten Gerard E Een vuurwerkshow, een ls-Amerikaans strandfeest, Workshop tuinieren en een [in bioscoop op het Het is slechts een greep mogelijke activiteiten van [eek van de Fleurige Kust an 7 tot en met 15 augus- wordt. De week t besloten met het Rijns- uWe Bloemencorso, dat hier- nieeen groter publiek moet le^n. Die extra bezoekers jelpn vooral komen uit de aajdsgroep van 15 tot 50 jaar jderlandse bezoekers van teji de Duin- en Bollen- rbi. Dat staat allemaal in het r vjrt Evenementen in Bloei, in Lisse is ge- ;tzjiteerd. Het corso moet iex]ipercorso worden. ipport is een initiatief van [ovincie, die met evene- fin als het Rijnsburgse het Bloemen- an de Bollenstreek en de ze7|te File van Nederland leJ toeristen in de regio wil ook langer wil vasthou- lzMet als uiteindelijk doel inkomsten en meer ba- de toeristensector, dafie publiekstrekkers zijn n> ,ji goed voor bijna een mil- 'a) toeschouwers. Dat is tej constateert onderzoeker Laat. maar er dreigt ge- bloemenshows wor- ouderwets en statisch ^acpuwd en trekken hoofd- jk jk kijkers in de jonge ge- ,eiji en 50-plussers uit de re- vaj uit het buitenland. „Ver- najing zit enerzijds in de ni# zelf, met meer oog voor e jjsche vernieuwing, meer n ojing op de wagens en publieksparticipatie door elfjrbeeld een fotowed- d<jdere modernisering ziet nr^at in de koppeling met 3lf\genoemde activiteiten en ie jidere evenementen zoals jnsburgse Oranjefeesten Katwijkse Zomermarkt. zijn ook voor worden ge- dafn de Leidse regio meer te ot jcen bij de week, die meer ling loijgt wanneer een 3n(j$che stad als Leiden part- Va| In zo'n samenwerking, ogi ;ss( De regionale bloemencorso's trekken voornamelijk jonge gezinnen en oudere mensen. Volgens het rapport Evenementen in Bloei kan met di verse activiteiten de doelgroep aanzienlijk worden uitgebreid. Archieffoto: Mark Lamers die als toeristisch pilotproject binnen het fusietraject tussen de Duin- en Bollenstreek en de Leidse regio wordt gezien, is het logisch om samen naar een in ternationaal aansprekend the ma te zoeken. Voor 2006 ligt dan het Rembrandtjaar voor de hand." „De bijbehorende activiteiten zijn fantastisch", zegt P. Kralt van het Rijnsburgse corso, „maar wij kunnen die als Rijns- burgs Corso niet organiseren. Wij werken met een vrijwilli- gersclub die zijn handen vol heeft aan het corso zelf. Er zou een evenementenorganisatie moeten komen." Dat is ook de bedoeling, zegt De Laat. „Er zijn gesprekken gaande met mogelijke partners, die je moet zoeken in de hoek van de VWs, de gemeentes, het bedrijfsleven en andere be langhebbenden. Die instellin gen moeten hun verantwoorde lijkheden nemen. Voor het Rijnsburgse Bloemencorso, dat we Bloemenparade willen gaan noemen, hebben we acht maanden. In die tijd moet het mogelijk zijn om het een en an der te realiseren." Het Bloemencorso van de Bol lenstreek rijdt dit jaar op 24 april. De in het rapport voorge stelde veranderingen komen te laat, geeft Corsovoorzitter L. van der Zon toe. „Maar vanaf volgend jaar is het de bedoeling om van 16 tot en met 24 april een Week van de Bollenstreek te organiseren. Overigens wil len we het corso wel altijd het corso laten zijn. Er mogen din gen veranderen, graag zelfs, maar de kern van ons corso blijft in stand." Niettemin is verandering ge wenst. Volgens onderzoeker De Laat leent het Corso van de Bol lenstreek zich goed voor een koppeling met activiteiten als een Wandelzevendaagse, een verkiezing van de Bloemenko- ningin van Nederland, een wandeltocht langs particuliere tuinen of een workshop. „Ook hierbij geldt dat dit slechts een greep is uit mogelijke activitei ten. Het corso is een mooi eve nement, maar er zit nog zoveel meer in." De Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt. is het symbolische middelpunt van de stad. Onder redactie van Tïmoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON 0 71 - 53 56 424 heid waarmee het besluit is ge nomen om de terrassen langer open te laten zijn. Het idee voor verruimde openingstijden voor terrassen in de binnen stad ontstond eind juni. Op 2 juli was de verruiming een feit Jurist E. Pluyter van de afdeling juridische zaken, voerde na mens de gemeente het ver weer. „Burgemeester Lenferink was zelf ook verrast over de snelheid waarmee het besluit is genomen", zei hij. „Maar het was dan ook een uitzonderlijke zomer. En terugkijkend op de afgelopen periode, kunnen we concluderen dat de verruiming een succes was omdat er bijna geen klachten zijn binnengeko men. Onze indruk is dat de verruimde openingstijden niet bezwaarlijk waren voor de meeste inwoners. Maar uitzon deringen zijn er altijd." Onzin, menen de klagers. „De overlast die terrassen veroorza ken is piek-overlast, geen con stante herrie", zegt de Rapen burg-bewoner. „Getoeter van een auto, het luid bestellen van bier, rinkelende telefoontjes, ga za maar door. Hinderlijke her rie, die de hele avond aan houdt, maar waar je moeilijk iets van kunt zeggen. Als de muziek de hele avond te hard zou staan, kun je vragen of dat zachter kan." Zijn 'Hartesteeg-collega' is het met hem eens. „Als je de poli tie belt, komt er mogelijk tien minuten later iemand kijken. Dan is die bestelling al gedaan en is die toeterende auto al weer weg. Maar als je de hele avond dat soort herrie hoort, word je er wel gek van." En de leden van de commissie? Die brengen binnen zes weken advies uit aan het college van burgemeester van wethouders. „En wat gebeurt er dan?" wil een van de klagers weten.Als de terrassen volgende zomer weer langer open zouden mo gen", legt de voorzitter van de commissie uit, „moet daar op nieuw ontheffing voor worden verleend. Dat kan pas nadat het afgelopen jaar geëvalueerd is. En dit advies zal daarin wor den meegenomen." Timoteus Waarsenburg Peter Bootsma (D66) en WD'er Leendert de Lange (rechts) hebben deze zomer in elk geval genoten van de verruimde openingstijden van de Leidse terrassen. Foto: Eric Taal rv

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19