LEIDE jeiden: Valkenburg egeert afspraken Nieuw kantoor van Brill verrijst op Vibropalen 3Profiling helpt bij oplossen van ernstige misdaady il STELLING Buurt vreest overlast van nieuwbouw Lorentzschool Zweedse logicus eredoctor bazing over ontbreken woningen in structuurvisie X bereid naar Q-Bus te verhuizen Gedragsdeskundige van KLPD geeft lezing voor criminologiestudenten Nieuwe keuken LUMC Spreekuren Leidse PvdA over gevolgen kabinetsbeleid i/erruimde eningstijden: t of last? l/oorschotense gemeenschap t tegen PKN jificatie glandse kerk Deze krant berichtte over de bezuinigings- iftn rond Leidse kerken, inhenstadgemeente in de inndse kerk werd aange- eB een hervormde wijkge- J. Ten onrechte, want de Istadgemeente is ont pit een samenwerking iJgereformeerden. De in van de centrale ker- ji omvatten zowel de ^ïervormden als (syno- %reformeerden. (advertentie) Vrouwelijke tballers moeten aantrekkelijker kleden. Geef uw mening ^ww.leidschdagblad.nl donderdag 29 JANUARI 2004 Geruisloos gaat vandaag de eerste heipaal de grond in voor het nieuwe Brill-kantoor, dat volgend jaar klaar moet zijn. Afbeelding: PR door Silvan Schoonhoven leiden/noordwijk - Een 'ko ninklijke, moderne, weten schappelijke uitstraling' moet het krijgen. Architect Hans van Egmond wil het nieuwe kan toor van de oer-Leidse uitgeve rij Brill een 'robuust gebouw1 geven in het kantorenpark Cro- nenstein aan de Plantijnstraat. Naast het Brill-kantoor Zuider schans komt ook een Noorder schans te staan aan de Lam- menschansweg. Voor dat pand heeft bedrijfshuisvester Meeüs nog geen huurder gevonden. De horizontale lijn overheerst in het nieuwe onderkomen van de uitgever. „In alle gevels zit een verticaal accent", licht Van Egmond toe. „Het gebouw heeft een duidelijke beëindi ging door de overstekende plat te kap. Het gebouw krijgt een aantrekkelijke plasticiteit door naar binnen liggende balkon stroken, vooruitstekende raam- partijen, een toren en metsel werkvariaties. Het metselwerk wordt uitgevoerd in een donke re baksteen waartegenover gro te lichte raampartijen staan." Vandaag gaat geruisloos de eer ste heipaal de grond in. Het Brill-kantoor komt te rusten op een onalledaags fundament. De bouwers spreken van de zoge noemde Vïbro-paal. Dat is een heipaal die geluids- en trillings- arm de grond in gaat. Door die techniek kunnen de heiers snel ler en veiliger werken. Volgens jaar trekt Brill in het nieuwe kantoor. De uitgever, ooit begonnen in het monu mentale pand aan de Oude Rijn - nu de Vrijplaats Koppenhink- steeg, huisde de afgelopen ja ren aan de Lammenschansweg. Brill werd 320 jaar geleden in Leiden opgericht. Het verzorgt wetenschappelijke publicaties op de terreinen geschiedenis, islam en oriëntalistiek, religie, internationaal publieksrecht en onderdelen van de natuurwe tenschappen. De uitgaven wor den internationaal verkocht. De leiden - Te veel voorzieningen op een te klein stukje grond. Verkeersdrukte, geluidsoverlast en straks ook nog drie jaar lang een bouwput in de 'achtertuin' voor de nieuwbouw van de Lo rentzschool. Voor de bewoners van de Burggravenlaan, Asser straat en Van Vollenhovenkade in Leiden is de maat vol. In een brief aan het college van burge meester en wethouders dringen zij aan op een 'leefbaarheidson- derzoek'. Volgens de briefopstellers is de kwaliteit van dit stukje van de Professoren- en Burgemees- terswijk de afgelopen jaren flink achteruitgegaan. Als oorzaken noemen zij onder meer toege nomen verkeersdrukte, geluids overlast van de vele scholen in de buurt en het verdwijnen van de laatste open ruimtes in de wijk door alle bouwprojecten. Concrete aanleiding voor het verzoek om een 'leefbaarheids studie' is de nieuwbouw van de Lorentzschool, die moet verrij zen in de driehoek tussen de Burggravenlaan, Asserstraat en Van Vollenhovenkade. „Dat be tekent drie jaar lang uitzicht op de bouwplaats. Lawaai van sloop-, hei- en andere bouw werkzaamheden. Zwaar bouw- verkeer rijdt door onze straten, naast al het andere verkeersla- laatste jaren is het bedrijf erin geslaagd een gestage groei te boeken. Het bedrijf heeft hon derd medewerkers. Omdat de onderhandelingen met de gemeente over de nieuwbouw stroef verliepen, heeft Directeur R. Kasteleijn overwogen het bedrijf te ver plaatsen, naar bijvoorbeeld Voorschoten. Toch bleek dat geen optie. „Ons bedrijf is tra ditiegetrouw verbonden met Leiden en met de Universiteit Leiden." waai dat al voor overlast zorgt", klagen de bewoners hun nood bij het stadsbestuur. De bewoners van de Burggra venlaan en de Asserstraat vin den het ontwerp voor de nieu we school van drie verdiepin gen bovendien veel te massaal en hoog. Het gebouw ontneemt een groot aantal appartemen ten het uitzicht Bovendien krijgt een deel van de Asser straat bijna geen zon meer. De bewoners zijn bang dat hun huizen in waarde dalen. Om de 'schade' te beperken pleiten zij ervoor de appartementen die bovenop het schoolgebouw ge pland zijn te schrappen. De omwonenden zijn van me ning dat zij onevenredig zwaar belast worden met 'bovenwijk- se' voorzieningen. Veel van de leerlingen van de Lorentzschool zijn niet afkomstig uit de Pro fessoren- en Burgemeesterswijk zelf. „Met andere woorden: on ze buurt lost de problemen op voor andere buurten terwijl wij daardoor zelf in de problemen komen", aldus de brief. De bewoners waarschuwen dat een groot schoolcomplex alleen maar leidt tot een toestroom van nog meer leerlingen uit an dere wijken. Daarom dringen zij bij het college aan op een heroverweging van het plan. 'Constructive Type Theory', waarmee hij in de traditie staat van de grote systeembouwers van zijn vakgebied. Dat zijn aan de ene kant Russell en Frege, en aan de andere kant de Neder landers Brouwer en Heyting. Martin-Löf overbrugt met zijn veelzijdigheid de kloof tussen de Angelsaksische en de conti nentale filosofie. leiden - De Zweedse logicus Per Martin-Löf ontvangt op maandag 9 februari een eredoc toraat van de Leidse Universi teit. De wiskundige wordt door zijn vakgenoten beschouwd als een van de belangrijkste logici en filosofen van deze tijd. Hij heeft een volledig uitgewerkt grondslagenprogramma voor de wiskunde ontworpen, de bbert Minkhorst Onderwater iurg/leiden - Leiden ver- ch hogelijk over de visie cenburg op het eigen or de komende twintig daarin de bebouwing vliegkamp ontbreekt, lurgemeester en wet- van Leiden maar niks. komt het college van de ipstand tegen de struc- e van de buurgemeente. ts van rekening te hou- t een nieuwe woonwijk )fweg zo'n 8000 huizen gemeente voor een rt van het marinevlieg- Is sluiting onvermijde- i komt de grond in aan- l voor 'grootschalige' irging. iken ernstig bezwaar te lt plannen", meldt het college in een brief aan fga's in Valkenburg. Bur- jter Lenferink in een (inge toelichting: „Dit is en hele rare figuur. We altijd wel begrepen dat jurg tegen bebouwing laar dit verhaal vinden t passen in één regio, tiurg heeft verplichtin- voortvloeien uit regio- spraken die we hebben r" iictuurvisie dateert van najaar 2003. Vorige week werd duidelijk dat de ideeën over een voortbestaan van de luchtha ven serieus zijn. Vliegkampper- soneel presenteerde een plan waarbij commerciële vluchten mogelijk worden, tot zo'n 10.000 per jaar. Met de op brengst kunnen de Orions blij ven. Lageprijzenmaatschappij Ryanair zou serieuze belang stelling hebben voor de lan dingsrechten, terwijl het Britse bedrijf Morrison interesse heeft om het vliegveld te kopen. Een afgevaardigde heeft daarover komende dinsdag een gesprek met burgemeester Van der Reij- den van Valkenburg. Vlakbij Rome bestaat al een combina tie van een militair en commer cieel vliegveld: Ciampino. Rya nair vliegt op die luchthaven. Volgens B en W van Leiden wijkt de Valkenburgse toe komstvisie op tal van punten af van het streekplan van de pro vincie en het programma van afspraken. Zij schrijven dat aan de raadscommissie Regionale Aangelegenheden. „Dit geldt in het bijzonder ten aanzien van het vliegkamp", melden B en W ietwat geagiteerd. „Het gebied is in het streekplan aangewezen als transformatiegebied voor wonen en werken. Dat de voor keur van Valkenburg uitgaat naar behoud, is genoegzaam bekend. De gemeente gaat ech ter een stap verder door twee alternatieven te beschrijven. De transformatie tot een woon- werklocatie wordt niet ge noemd." Vreemd vindt Lenferink het ver der dat Valkenburg op eigen houtje nog een toekomstvisie maakt. De gemeente houdt op te bestaan en gaat op in Kat wijk. Lenferink onderhandelt achter de schermen met de Katwijkse burgemeester Wie- nen over de bebouwing van het vliegveld. Wienen is in beeld als de burgemeester van de fusie gemeente. Lenferink: „Of be houd van het vliegkamp voor de andere twee gemeenten een thema is, weet ik niet." Burgemeester Van der Reijden is niet onder de indruk van de woorden van Lenferink. „Ze sturen naar Katwijk, Rijnsburg en Valkenburg een brief over herindeling en gaan vervolgens beginnen over het vliegkamp. Daarom zeg ik: Leiden, bemoei je met je eigen zaken en be voogd je buren niet. Ik bemoei me toch ook niet met de kwes tie rond de Oostvlietpolder, ter wijl ik er een mening over heb? En wat die waterberging op het vliegkamp betreft: dat speelde toen het Hoogheemraad van Rijnland een waterberging zocht in de regio. Het vlieg kamp was toen even in beeld, maar dat was weer snel van de baan. Leiden loopt dus achter de feiten aan." Cultureel centrum de X d om naar de Q-Bus te en, mits het van de ge- voldoende geld mee- tn een eigen ruimte in te Ook wil de X een huur- t met de gemeente in ran met het Muziekhuis, eerder van de concert- n de Middelstegracht, een herhaling van de ïen die de X met het is heeft te voorkomen. huisvesting van de X, iliseerd in wereldmu- :len al langere tijd pro- Die begonnen na de ïg van de renovatie van cshuis in 2000. Door de leurt vielen de exploita- n een stuk hoger uit, >r de Leidse Welzij ns atie - die het pand be- ook hogere huren bere kende dan voorheen. De X kon deze huur niet opbrengen. On derhandelingen tussen de LWO en de X liepen op niets uit met als conclusie dat de LWO per 1 januari het huurcontract met de X heeft opgezegd. Deze opzegging vecht de X via de rechtbank aan. Het cultureel centrum hoopt nog een jaar langer in het Volkshuis te kun nen blijven om zo de mogelijke verhuizing naar de Q-Bus te kunnen voorbereiden. Daarover voert de X voert mo menteel drukke onderhandelin gen met de gemeente. De be langrijkste voorwaarde voor het cultureel centrum is dat het voldoende geld meekrijgt. In het verleden heeft de gemeente ruim 45.000 euro beschikbaar gesteld voor het oplossen van dfe huurproblematiek, maar dat geld is nooit gebruikt. Voorzit ter S. Cengiz van de X: „Als we dat bedrag als bruidsschat mee krijgen plus een kleine bijdrage moeten we een eind komen." Daarnaast wil de X graag een huurcontract met de gemeente. „Met zo'n contract sta je toch veel sterker. Het is bekend dat bij het muziekhuis ook allerlei problemen zijn. We weten niet in wat voor slangenkuil we be landen. Straks zijn we weer de klos", aldus Cengiz. Tot het zover is blijft de X haar activiteiten in het Volkshuis ge woon voortzetten. Zo organi seert het centrum op zaterdag 7 februari een benefiet voor Bam, de Iraanse plaats die begin ja nuari door een aardbeving ge troffen werd. Op het program ma staat onder andere muziek, dims, theater, cabaret en film. door Wilfred Simons leiden - Het opstellen van da derprofielen blijkt een goed hulpmiddel bij het oplossen van verkrachtings- en moord zaken. Het combineren van tac tische en technische politiere- cherche met de kennis van psy chologen en criminologen heeft zich de afgelopen decennia enorm ontwikkeld en levert steeds vaker resultaten op. Dat zei profiler Carlo Schippers van het Korps Landelijke Politie diensten (KLPD) deze week tij dens een lezing voor de Leidse studievereniging Corpus Delicti in het Juridisch Studiecentrum 'Hugo de Groot'. Het werk van 'profilers' is om ringd door mythes en misver standen. Populair is de televi sieserie rondom 'profiler' dr. Samantha Waters, 'die na twee jaar eindelijk seriemoordenaar Jack pakt'. „Dat wekt de indruk djtt profiling een kwestie is van diep denkwerk en momenten van inspiratie", aldus Schip pers. „Zo werkt het dus niet." Het opstellen van daderprofie len blijkt vooral een kwestie van ervaring te zijn, van het door nemen en analyseren van hon derden moord- en verkrach tingszaken, waarbij alles draait om de vraag: hoe doen de da ders het, wat doen ze precies en wie hebben ze als slachtoffer op het oog? 'Profiling' is ontwikkeld in de Verenigde Staten. Daar begon de FBI in zijn opleidingscen trum in Quantico, Virginia eind jaren '70 met een opleiding voor geavanceerd recherche werk. Het opstellen van daderprofie len en het maken van gedrags- analyses van daders maakte daar deel van uit. In 1984 waren er inmiddels zoveel deskundi gen dat de Amerikaanse over heid kon overgaan tot de op richting van een National Cen ter for the Analysis of Violent Crime. In Nederland werd deze Ameri kaanse onderzoeksmethode voor het eerst gebruikt bij het ondeizoek naar de moord op Gemt-Jan Heijn. Een poging die jammerlijk mislukte; dader Ferdi E. bleek helemaal niet aan het opgestelde profiel (een ver onderstelde groep van vijf da ders) te voldoen. Schippers zegt nog altijd last te hebben van de lacherige sfeer waarin 'profi ling' daardoor terechtkwam. Maar sindsdien, en zeker nadat Schippers zelf een jaar bij de FBI in opleiding was geweest, zijn er successen gekomen. Op de vraag van een student hoe tevreden de politieman is over zijn in veertien jaar geleverde 'gedragskundige bijstand' was het antwoord: 'redelijk tevre den'. Uit Schippers' betoog blijkt dat ernstige misdaden zoals ver krachting en moord zeer vaak te maken hebben met seks, re laties en het streven naar seksu ele macht. Bijna altijd zijn man nen de daders en vrouwen de slachtoffers. Geestelijk gestoord wil Schippers die daders niet direct noemen, maar wel is dui delijk dat het om mensen gaat die - vaak door negatieve jeugd ervaringen - seks, geweld en macht met elkaar in verband hebben gebracht. Vaak is er een keten van delicten zichtbaar. Bij brandstichting kan er een ver band zijn met afpersing en be dreiging, bij zedenmisdrijven of stalldng kan moord om de hoek liggen. Schippers ziet de maatschappe lijke belangstelling én de angst voor seriemoordenaars en 'en ge verkrachters' de laatste jaren sterk toenemen. Rondom spec taculaire misdaden van dit type ontstaat vaak een mediahype die hij niet erg gezond vindt. Onveiligheidsgevoelens groeien daardoor, maar cijfers wijzen uit dat het aantal moorden in Nederland al jaren*tebiel is op 200 a 220 per jaar. Seriemoordenaars telt Neder land nauwelijks, maar Schip pers komt toch wel types tegen met de mentale structuur van een seriemoordenaar. „Volgens de definitie valt iemand pas na drie moorden in die categorie. Gelukkig slagen wij er meestal in om ze voor die derde moord te pakken." 'Profiling' is in de mode. Veel van de tachtig criminologiestu denten in de collegezaal van het 'Hugo de Groot' zien een carrière in die richting wel zit ten. Schippers krijgt regelmatig e-mails met vragen 'hoe je pro filer kunt worden en waar je dat kunt leren'. Maar helaas. „Ik werk met twee collega's die psychologen zijn. We hebben het druk, maar we kunnen het werk aan. Voor meer 'profilers' is er in Nederland gewoon geen werk" leiden - Het Leids Universitair Medisch Centrum (LUMC) heeft een nieuwe keuken. De nieuwe ruimte is veel kleiner dan de oude kookgele genheid, die was opgezet als keuken voor tal van zorginstellingen in de Leidse regio. De regionale werkwijze is echter nooit van de grond ge komen. De verdwenen vierkante meters zijn inmiddels omgebouwd tot kantoorruimte. De keuken van het LUMC produceert elke dag zo'n 8oo warme maaltijden, waarvan 300 voor het restaurant, en tussen de 1.000 en 1.500 broodmaaltijden. In de keuken werken circa vijftig me dewerkers. Foto: Henk Bouwman leiden - De Leidse PvdA houdt spreekuren over de gevolgen van de bezuinigingen van het kabinet Balkenende II. Dat doet ze op 2 en 6 februari. „Waren de maatregelen eerst slechts woorden, nu zijn ze werkelijkheid", schrijft de fractie in een aankondiging. „Minder huursubsidie, hogere ziektekostenpremies, kleiner ziekenfondspakket en flink duurdere thuiszorg: iedereen heeft het nu aan den lijve on dervonden", aldus de partij die in de Tweede Kamer op positie moet voeren. Mensen kunnen hun ervarin gen kwijt op 2 februari in het buurthuis Op Eigen Wieken in de Merenwijk en in wijkcen trum Vogelvlucht in Boshui zen, tussen zeven uur en kwart voor acht 's avonds. De raadsleden Hilde Jansen, Dick Wijfje en Jamal Tchiche horen de verhalen aan en beloven dat die 'bij de fractie in de Tweede Kamer terechtko men'. Op vrijdag 6 februari is het spreekuur van één tot twee uur in de fractiekamer op Breestraat 70, en dan met fractieassistent Wik de Jong en Jansen. Vragen en klachten over Leidse problemen zijn ook welkom.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17