Korea-reportage verkocht aan CBS MEDIA Nooit meer weg uit Royston Vasey Rijnmond zet mes in cultuur en varia Gay Krant: strijd nog niet gestreden Van der G. klaagt Twee Vandaag aan Ben doet niet onder voor Gerard In. NOVA trots op Amerikaanse belangstelling BIJDEKAPPER Net 5 maakt reis Moskou-Peking Hilversum - Televisiezender Net 5 komt vanaf 21 maart (20.30 uur) met een nieuw pro gramma van dezelfde makers als Expeditie Robinson. In 'Pe king Express' laten zij acht kop pels van Moskou naar Peking reizen met een budget van slechts 2 euro per dag. De deel nemers moeten verder zelf him transport, eten en verblijfplaats proberen te regelen. Voor al die inspanningen ontvangen ze punten en per aflevering valt het koppel met de minste pun ten af. Uiteindelijk blijven er twee koppels over die strijden om de eindoverwinning. De reeks heeft veel weg van The Trip, een programma dat MTV onlangs uitzond. In die serie waren twee koppels te zien: het ene moest van de Noordkaap naar Gibraltar reizen, het ande re maakte de omgekeerde reis. Ook zij moesten dat doen met een beperkt budget. Gewoon Effie vult gat RVU Hilversum - De RVU brengt de komende vijf vrijdagen de Au stralische serie Gewoon Effie' De serie vervangt de in de gid sen aangekondigde actuele sati rische serie 'Dit Wil Nederland!' met de Gebroeders Van Es, die is uitgesteld wegens ziekte. In Australië is Effie, oftewel de van origine Griekse actrice pre sentatrice Mary Coustas, een ster. Ze wordt er wel vergeleken met Dame Edna Everage, met één belangrijk verschil: Effie is op en top vrouw. Op haar eigen wijze onderzoekt Effie morgen de wereld van mode, make-up en mooi zijn. SpongeBob op posters gewild Hilversum - Er is een ware gek te ontstaan rond SpongeBob Squarepants, de gele zeespons van Nickelodeon. Op diverse plaatsen in Nederland zijn de posters van SpongeBob ont vreemd uit de bushokjes. Nic kelodeon ziet zich nu genood zaakt ruim vijfduizend abri's bij te drukken. De zender wordt overspoeld met mailtjes en tele foontjes van fans die allemaal in het bezit willen komen van de poster. Bij het bedrijf Mega- poster zijn al 600 aanvragen binnengekomen voor de poster. De SpongeBob poster is te be stellen via www.megaposter.nl. Oerlemans koopt Jambers' bedrijf brussel - De Vlaamse televisie maker Paul Jambers verkoopt rijn bedrijf De Televisiefabriek aan het Nederlandse firma Eye- works, opgericht door Reinout Oerlemans. Het Vlaamse dag blad De Tijd heeft dat vandaag gemeld. Paul Jambers maakt onder meer het programma 'Jambers tien jaar later' over ei genzinnige Vlamingen. Hij pro duceerde ook een reality-soap over het dagelijks leven van voormalig keeper Jan-Marie Pf- aff. Het bedrijf De Televisiefa briek, waarin Jambers 51 pro cent van de aandelen bezit, boekte in 2002 een omzet van 8 miljoen euro. Reinout Oerle mans' Eyeworks produceerde onder meer 'De tien...' en de Nationale IQ-test. Varianten van de programma's zijn ver kocht aan omroepen in twintig landen. Endemol gaat in mobiele telefonie Hilversum - Entertainmentbe drijf Endemol en GSMBox Italy gaan samenwerken in de ont wikkeling van toepassingen voor mobiele telefonie. De twee ondernemingen hebben een overeenkomst getekend voor een joint venture, waarin beide 50 procent bezitten. Het geza menlijke bedrijf richt zich in eerste instantie op de Britse markt. GSMBox beschouwt zichzelf als een pionier in het gébruik van mobiele telefonie voor andere doeleinden dan spraak. Een voorbeeld is het stemmen via sms op kandida ten in tv-programma's. Het be drijf is actief in Engeland, Duitsland, Frankrijk, Italië en Spanje. Helpdesk Kassa is groot succes Hilversum - De internetpagina kassa.vara.nl, de interactieve consumentensite van het VARA-programma Kassa, is in de drie maanden sinds de lan cering uitgegroeid tot een van de grootste helpdesks van Ne derland. In september deed de VARA een oproep om voor Vraag Beantwoord, het inter actieve deel van de site, vragen te stellen en antwoorden te ge ven over consumentenzaken. In korte tijd meldden zich 3.000 mensen als 'expert', en dat aan tal groeit gestaag. De expert krijgt via e mail een medede ling als er een vraag voor hem of haar is, en kan zo vaak al binnen een paar uur antwoord geven op complexe vraagstuk ken. donderdag 29 januari 20 door Patrick van den Hurk hilversum - Het NPS/VARA ac tualiteitenprogramma NOVA heeft zijn unieke en veelbespro ken reportage uit het stalinisti sche bolwerk Noord-Korea ver kocht aan de Amerikaanse om roep CBS. Die zal een deel van het afgelopen najaar gemaakte materiaal in februari uitzenden in het programma 60 Minutes, een waar instituut in de Ameri kaanse televisiejournalistiek. De reportage zal worden ge combineerd met een interview met maakster Mirjam Bartels man, waarvoor Mike Wallace, de 85-jarige veteraan van het 35 jaar oude 60 Minutes onlangs met een compleet gevolg in Amsterdam was. „We zijn hier heel trots op", zegt NOVA- hoofdredacteur Carel Kuyl. En Bartelsman: „Ik ben meestal nogal nuchter, maar dit is toch wel een kroon op mijn werk." Bartelsman en cameravrouw Meral Uslu kregen vorig najaar als eerste Nederlanse tv-ploeg toestemming van het regime in Pyongyang om op scholen in het totaal van de rest van de wereld geïsoleerde Noord-Ko rea een reportage te maken. Die ging over de publicatie van Het Dagboek van Anne Frank in het Koreaans, maar zijdelings ook over de toestand in 's werelds meest gesloten land, een aspi rant-kernmacht die op voet van oorlog met de Westerse wereld verkeert. Spectaculair Twan Huys, Nova-correspon dent in New York, benaderde CBS met de reportage, en daar bleek grote belangstelling te be staan. „Ze vonden het spectaculair en wilden het exclusief voor de VS hebben", aldus Kuyl. Dat er sindsdien maanden zijn ver streken, heeft volgens hem te maken met het niet dwingend actuele karakter van het materi aal. „Want verder zijn ze vrij snel van zaken doen. Toen Wal lace eenmaal had gezegd dat hij het wilde, was het helemaal zo geregeld." Kuyl wil niet zeggen wat CBS voor de reportage heeft betaald. „Ik vind dat niet het belangrijk ste. Laten we zeggen dat het een prettige prijs was, die de kosten van de reis niet hele maal dekt, maar waarmee we een heel eind komen. Wat ik veel belangrijker vind is de eer. Dat programma is een instituut en Wallace is de W.L. Brugsma van de Amerikaanse journalis tiek. Het is een erkenning dat we uitstekend journalistiek werk hebben gemaakt." Wallace sprak voor 60 Minutes ook met een woordvoerder van de Anne Frank Stichting. Uit de reportage blijkt namelijk dat het dagboek door de autoriteiten en door de - soms letterlijk - in gefluisterde scholieren wordt aangegrepen om parallellen te trekken met de strijd van Noord-Korea tegen 'nazi-Ame- rika', het land dat hen onder de 'as van het kwaad' schaart. Pre sident Bush wordt met Hitier vergeleken, en de Amerikaanse daden in de Korea-oorlog wor den erger genoemd dan het op treden van de nazi's tegen de joden. Een scholiere leest het dagboek van Anne Frank in de repórtage over Noord-Korea die NOVA heeft verkocht aan hèt journalistieke prog ma van Amerika: 60 Minutes. Foto: GPD/Mirjam Bartelsman Bartelsman: „Noord-Korea is in de VS een nog groter mysterie dan hier, en Anne Frank is er een mythe. De Amerikanen vra gen zich dan ook af of dat boek überhaupt ooit had mogen ver schijnen als het als propagan damateriaal wordt gebruikt. De Anne Frank Stichting vindt ech ter dat je niemand moet verbie den kennis te nemen van An ne's verhaal. Dat ben ik wel met ze eens. Die kinderen zijl doctrineerd, maar je weel wat ze voor zichzelf u boek halen." Hilversum - Hun eerste stappen in de showbusiness werden ge zet op een podium in een co- medycafé in Londen. Drie jaar later hadden ze een radioshow, een met een Gouden Roos be kroonde televisieserie en ver schillende theatershows op hun naam. Voor volgend jaar wordt ge werkt aan een speelfilm, geba seerd op - inmiddels drie - tv- series. Een vierde serie is in de maak. League of Gentlemen, bestaande uit acteurs/schrijvers Steve Pemberton, Mark Gatiss (schreef lange tijd Doctor Who- boeken), Reece Shearsmith en auteur Jeremy Dyson, verwierf bij de Britten in korte tijd grote populariteit. In Nederland zullen we mis schien nog even moeten wen nen aan de volkomen bizarre, humoristische serie over het spookachtige, meestal onder een grijze mist verborgen Roys ton Vasey, het dorp 'waar je nooit meer weg komt'. Het ma caber aandoende dorp wordt bevolkt door ruim zestig bui tenissige personages, allemaal gespeeld door de drie acteurs. Zo zijn daar Tubbs en Edward, een huiveringwekkend stel dat Pauline (Steve Pemberton) en Mickey (Mark Gatiss) in een aflevering van de BBC-serie League of Gentlemen. Foto: GPD/PR/BBC de plaatselijke winkel runt en alleen lokale goederen aan lo kale bewoners verkoopt. Het paar heeft een bloedhekel aan vreemdelingen, die dan ook steevast 'verdwijnen'. De valse loopbaanbegeleidster Pauline verbiedt 'haar' leerlin gen op sollicitatiegesprek te gaan uit angst haar baan te ver liezen, terwijl de paddenverza- melende familie Denton, waar de argeloze wandelaar Ben via station De Laatste Halte terecht komt, eveneens meer dan rijp is om in dwangbuis naar het dichtstbijzijnde gesticht te wor den afgevoerd. In plaats daar van wordt Ben door hen gevan gen gehouden. Dorpsgenoot Papa Lazarous, de eigenaar van een reizend circus, kidnapt huisvrouwen uit liefhebberij. De inktzwarte series, die de VPRO achter elkaar zal uitzen den, zijn gebaseerd op de Ham mer horrorfilms van vroeger, maar vertonen ook gelijkenis met de oneindig lange tv-serie Twin Peaks van David Lynch en Monty Python. De serie is, spe ciaal voor de echte filmliefheb bers, doorspekt met subtiele verwijzingen naar films als Eyes wide shut, Grease, A clockwork orange en Don't look now. Welke verwijzingen waar te vin den zijn, is op te zoeken op één van de tientallen websites die inmiddels aan de series zijn ge wijd. Ook daar te vinden is een toer langs de plekken in het En gelse Derbyshire waar League of Gentlemen is opgenomen. En voor wie dan nóg geen ge noeg heeft van de comedy- groep, is er een 500 pagina's tellend boek met alle scripts. Monique Brandt League of Gentlemen, 20.00 uur Nederland 3, VPRO 17.31 i roe )0Ji eerb rotterdam/gpd - RTV Rijn mond moet het in het vervolg zonder een aantal bekende pre sentatoren en populaire pro gramma's stellen. Onder druk van de provincie Zuid-Holland om drastisch te reorganiseren, zegde de regionale omroep gis teren 29 van de 140 medewer kers ontslag aan. Bij de radio worden negentien mensen naar huis gestuurd, bij de tv tien. Het gaat om redac teuren, technici en ondersteu nend personeel, inclusief de huismeester. Eerder al werd het contract van twintig- medewer kers beëindigd. Als gevolg van de sanering bij de zender sneuvelen onder an deren de presentatoren Yvonne Keeley van het middagpro gramma Spotlight en Frank van Dijl van het culturele magazine Hier! Ook tv- en radiopresenta trice Natasja Kuit moet het veld ruimen. De varia- en cultuurre dacties worden het zwaarst ge troffen. De zender kent volgens directeur E. Wehrmeijer voort aan een hoge prioriteit toe aan nieuws en sport. De ontslagen op de nieuwsredactie blijven verhoudingsgewijs beperkt. Dat er ontslagen zouden vallen bij RTV Rijnmond was al be kend sinds december, toen on derzoek uitwees dat de omroep door mismanagement jaren op te grote voet had geleefd. De te korten zijn enorm. Tot gisteren bleef echter onduidelijk wie er zou worden geslachtofferd voor de fouten van bestuur en ma nagement. Voor Frank van Dijl - veertien jaar aan het station verbonden - pakte de reorganisatie rampza lig uit. Behalve hijzelf verloor ook zijn vrouw Louise Kuijpers; eveneens werkzaam op de cul- tuurrédactie, haar baan. „De publieke belangstelling recht vaardigt zo'n ingreep niet. Ons programma trekt dagelijks 158.000 luisteraars." Directeur Wehrmeijer vindt op zijn beurt dat 'de middagcijfers niet meevallen' en noemt het opofferen van Van Dijl en Kuij pers 'onvermijdelijk'. Ook Yvonne Keeley scoort onvol doende luisterdichtheid! middagprogramma T/C voortaan gepresenteerd se van Enkhuizen, in dj 16' dat zij meer luisteraars tno D De populaire presentatol 8-' van Vliet doet voortaan lMJ- Feijenoord-verslagen epo T jazzprogramma op zondrsei het dagelijkse ocht£Vo gramma. Van Vliet wordlgg° als een 'dure jongen' af{ derd. Maar volgens Weh krijgt hij voor de extra prï9e zijn bijdrage om het stabv helpen." L 19 Welke gevolgen de reoi9||® tie precies heeft voor <j8D grammering moet nog nus i Radio en tv blijven vo00.^ uitzenden op de gewon^2! Bij gebrek aan live-rep20 verwacht Wehrmeijer dó/elt. de radio wat vaker plaatfitor den gedraaid. Verder zui ker dan voorheen radiOhte programma's worden u)as seld met RTV West, de -151 omroep die in een verge^ 1 zwakke positie verkeert, sêit 5 Ai eindhoven/anp - De emancipatiestrijd van homo's en lesbo's is nog lang niet gestreden. Sterker nog, de maatschap pelijke tolerantie is kennelijk al weer over haar hoogtepunt heen. Het aantal klachten over discriminatie en agressie neemt weer toe. Dat zegt Henk Krol, de hoofdredacteur van de Gay Krant. Het blad bestaat eind dit jaar een kwart eeuw. Vandaag ver schijnt bovendien de vijfhonderdste edi tie. Het periodiek is de afgelopen jaren uitgegroeid tot een niet meer weg te denken tijdschrift voor homofiel Neder land. Samen met Krol heeft het zich ont wikkeld tot een prominente spreekbuis van homo's en lesbo's. De Gay Krant was een van de warmste pleitbezorgers van de openstelling van het burgerhuwelijk voor homoparen. Een onbetwist hoogtepunt, zegt Krol. Nog maar kort geleden was er ineens ook de zwartste bladzijde uit het be staan: de enorme miskleunen in repor tages over het Eindhovense Anne Frank plantsoen, waar de homoprostitutie we lig tierde. Die storm is volgens Krol in middels weer gaan liggen. Krol was ooit onder meer radiopresenta tor en woordvoerder van toenmalig WD-ff actievoorzitter in De Tweede Ka mer Hans Wiegel. Toen de eigenaar van een Eindhovense homokroeg hem 25 jaar geleden vroeg om iets te bedenken voor het jaarlijkse presentje met Nieuw jaar, maakte hij in een oplage van twee honderd stuks een informatieblaadje. De Gay Krant was geboren. „Het blad sloeg aan, de mensen vroegen of ik ermee door wilde gaan. Veel zin had ik daar niet in, maar ik kan zo moei lijk neen zeggen", herinnert Krol zich. Een week later hadden de eerste twaalf lezers zich aangemeld voor een abonne ment van 25 piek. Taboesfeer De homoseksualiteit zat destijds nog he lemaal in de taboesfeer. Krol werd wel hoofdredacteur, maar hij schreef zijn stukken aanvankelijk onder het pseudo niem René Peperkamp. Het aantal abonnees groeide gestaag en bedraagt nu ongeveer 30.500. Ter gelegenheid van het jubileum drukt de Gay Krant deze week maar liefst 90.000 exemplaren. „Dat is meer dan bijvoorbeeld de oplage van Vrij Neder land. Dat geeft een leuk gevoel", gniffelt Krol. Krol en zijn geesteskind zijn na de re cente onjuiste publicaties rond het Anne Frankplantsoen door het stof gegaan, zegt hijzelf. Het blad beschuldigde ten onrechte een hoge rijksambtenaar en een prominent geestelijke van onoorba re praktijken. De krant rectificeerde, in het ene geval op eigen initiatief, in het andere na een uitspraak van de rechter. „Ik was bang dat dit het einde zou bete kenen, maar kennelijk heeft de Gay Krant veel meer krediet dan ik vermoed de." Krol wilde zijn functie neerleggen. Zijn redactie weerhield hem daarvan. Momenteel is Krol in gesprek met enke le grote uitgevers om de Gay Krant over te nemen. Als het blad wordt verkocht, legt hij zijn toekomst in handen van de nieuwe eigenaar.Als hij een nieuwe, jonge hoofdredacteur wil, ook goed." De Gay Krant begon met twaalf abonees, vertelt hoofdredad Henk Krol. Vandaag komt het blad met de vijfhonderdste ed eind dit jaar bestaat het homoblad een kwart eeuw. Foto: AI9.30 tt. 2( tEnd TV. 3.30 it. 2: iwee !0Si( fy hu (4.40 phdo Ie. Hilversum/ANP - Volkert van der G. heeft bij de Raad voor de Journalistiek een klacht inge diend tegen het actualiteiten programma Twee Vandaag. In een uitzending in juli werd ge suggereerd dat de moordenaar van Pim Fortuyn ook verdachte was de moord op milieuambte naar Chris van der Werken in 1996. Zijn advocaat W. Jebbink zei in het Radio 1 Journaal dat de uit zending van de EO maar op één ding uit was: proberen te bewij zen dat Volkert het gedaan heeft. Hij beticht de makers van onzorgvuldige journalistiek. „Volkert is niet vogelvrij", zei hij. „Hij is wel veroordeeld we gens moord maar het gaat niet aan om hem als rechteloos bur ger te zien en allerlei ongefun deerde uitlatingen over hem te doen." Wederhoor De makers hebben geen weder hoor gepleegd, stelt Jebbink. Twee Vandaag heeft noch de advocaat noch de verdachte be naderd. Politie en justitie zou den bovendien verkeerd zijn geciteerd en er zouden bewe ringen uit de duim zijn gezo gen. Afhankelijk van de uit spraak van de raad stappen Van der G. en zijn raadsman naar de rechter. Van der G. werd kort na de moord op Van de Werken ge hoord als getuige. Hij kende de milieuambtenaar' van de proce dures die hij voerde tegen mi lieuvergunningen voor boeren. Na de moord op Fortuyn in mei 2002 werd er in de zaak-Van de Werken een nieuw onderzoek gedaan. De resultaten gaven geen aanleiding om Van der G. als verdachte aan te merken. De EO reageert nog niet op de beschuldigingen. „Eerst bekij ken wij samen met een jurist de band met de uitzending. Daar na zullen wij een reactie uitge ven", aldus een woordvoerder van de omroep. Ben Cramer gaat een rol vertol ken in de musical Romeo en Ju lia. Foto: GPD/PR Kapers op de kust zijn ge waarschuwd: Waag het niet om de exclusieve en onthullende fotoreportage over te nemen die deze week in Pri vé staat. 'Overname nadrukke lijk verboden', zo staat streng vermeld bij de plaatjés van een verliefd stelletje in het zwem bad. Goeie genade, wat is hier aan de hand? Is een onzer prin sen betrapt op een buitenech telijke relatie? Zoent JAMAI nu toch met een meisje? Kust ROB OUDKERK zijn eigen vrouw? Dat laatste klopt als een bus, getuige de foto's in een ander blad. Een papparazzo heeft kennelijk dag en nacht voor Weekend in onze hoofdstad staan posten om die ene ont hullende OUDKERK-plaat te kunnen schieten. Nee, Privé heeft de onthulling der onthullingen, namelijk fo to's van zangeresje KAREN (K3) en GERT - van SAMSON - VER HULST. De twee hebben het heel gezellig samen in zonnig Dubai. Nou en? Niks nou en, volgens Privé's trotse hoofdre dacteur EVERT SANTEGOEDS zullen de foto's 'niet alleen in België als een bom inslaan'. Waarom? Omdat zowel het 'brave imago' van meidengroep K3 als dat van kindervriend GERT (die bij een andere vrouw twee kinderen heeft) aan digge len is geslagen. Het zal wel. Nee, dan lijkt me de uitsmijter in Weekends OUDKERK-nie- mendalletje toch een tikkeltje opwindender. Welk belang had columniste HELEEN VAN ROY- EN bij de val van de politicus- huisarts? Simpel, OUDKERK had wel eens COHEN's opvol ger als burgemeester van Am sterdam kunnen worden. En wat zou dat met de in Almere wonende columniste te maken hebben? Haar man, TON VAN ROYEN, zou hetzelfde willen. 'Toeval of niet, in elk geval heeft zijn echtgenote ervoor gezorgd dat TON in dat geval verlost is van een concurrent van for maat ERNST DANIËL SMID heeft weinig moeite met prostituées, zo blijkt uit de partnertest die de zanger en zijn vrouw ROOS ondergingen op verzoek van Party. 'Het beroep van hoer wordt al eeuwen uitgeoefend en zolang daar vraag naar is, vind ik het niet gepast om daar op neer te kijken.' En zo ouwe hoert het verhaal nog een eind je door. ERNST DANIËL is be halve begenadigd zanger ook een dichter van formaat, zo blijkt wanneer Party het stel naar koosnaampjes vraagt. "Vroeger noemde ik haar doos je, dat rijmt op Roosje. Maar dat heeft niets te maken met dat deel van haar lichaam, hoor!' Een ander artikel in Party heeft evenmin met dit lichaamsdeel te maken. Eindelijk heeft het blad boven water gekregen wat er toch in Borneo mis ging met Bobo-in-the-Bush BONNIE ST. CLAIRE. De zangeres zou een hartstilstand hebben gel sea Bij afwezigheid van dok£ysi BERNHARD heeft toen £nc een andere Bobo-mediöns c gegrepen en reanimatiethe past. Wie? Niemand mi^°! dan cosmetisch chirurg BERT SCHOEMACHER. bij haar een combinatie weest van hitte, uitdrogi. haar lichamelijke condi^s de plooi- en rimpelverc^ 00 plomatiek. Uitdroging, j Nog goed nieuws te meL Jawel, 'BORSATO STOPT" kondigt Deze Week vre(ram( het einde van een zangc Rad aan. Het blad heeft jam*s. H noeg ook een minpuntji dekt: 'BORSATO wü act? 0 den!' Het meest opmerl UT citaat van deze week kog 93 zanger BEN CRAMER. F da< zegt hij: 'Ik doe niet on%c™tN GERARD JOLING'. Zov< scheidenheid in zelfs ir/-EV land ongepast. Martin Ruesink

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14