BUITENLAND VN willen met team naar Irak Kerry verstevigt voorsprong in race Democraten Nucleair schandaal is een drama voor de nationale helden Onderzoek naar mogelijkheid verkiezingen; geen inzet van blauwhelmen Varkensboer verdacht van seriemoorden Volkerenmoord dreigt in ruim veertig landen Chic onder de soutane Kwasniewski kritiseert Bush openlijk over visa Strengere eisen aan buitenlandse vliegtuigen Peuter overleeft vijf dagen naast verongelukte moeder e voor melende SPD - De SPD van de Duitse anselier Gerhard Schrö- et een boete van meer .000 euro betalen voor el bij de financiering partij. De SPD-afdeling rtal heeft in 1999 ruim euro aangenomen van uwondernemer. Die laarvoor de toezegging onroerend goedproject du gaan en door hem uit- d mocht worden. De do- rerd gedaan ter onder- ïg van de kandidatuur D'er als burgemeester ïppertal. 111 doodt twee ijes in Luik fcen 5-jarig meisje heeft bekend in het Belgi- een brand te hebben kt waardoor twee meisjes s en zeven jaar om het le ien. Het kind verklaar de een van de twee om- Jen meisjes niet sympa- ïlad gevonden. Bij de wo nd konden een vrouw Jele andere kinderen wor ked. Zij zijn in een zie- 5 opgenomen. Het kind [rde verder dat ze haar ad gedood. Maar vol- e politie stierf de man overdosis drugs. js monument garije beklad iST - Een herdenkingste- joodse slachtoffers uit ;de Wereldoorlog in iest is gisteren met rode lad. Het incident valt et de Dag van de Ho- de herdenking van de ig van het concentra- Auschwitz op 27 janu- Het mozaïek aan de de Donau herdenkt se joden die geëxecu- in de rivier gegooid 75 f. In totaal stierven onge- 0.000 Hongaarse joden >OII. in in Japan iuma-medicijn In Japan zijn vijf men seden die een medicijn sumatoïde artritis had- )ruikt. Ze liepen een in longontsteking op. ftgildel, Arava, is vier pn op de Japanse markt, iucent heeft artsen ge- jrd het medicijn niet schrijven aan patiënten Igklachten of ademha- [iblemen. Arava is sinds rkrijgbaar op de Euro- j Amerikaanse markt, idel is merkloos bekend T>a|nomide. ïl ese bajes is Wettenfabriek |Gr Volgens het plakkaat jebouw was er 'Blok Nr. f Xinkang-gevangenis provincie Sichuan' ge en de mensen die zich ïn ebouw bevonden n er inderdaad niet uit. (ese politie, die gisteren Id deed in het complex est-Chinese stad Meis- jf er echter geen gevan- e laar een illegale sigaret- lek in aan. De arbeiders n van hun baas het (t niet verlaten. China, i driehonderd miljoen ent, loopt jaarlijks hon- miljoenen euro's aan raaginis door illegale sigaret- page. Nd beddengoed In9 is - diplomaat stad - Peperduur bed- weu heeft de Mexicaanse !*9 ;digde bij de Organisa- Economische Samen- en Ontwikkeling (OE- arijs de kop gekost. De 3 met 160.000 pesos- plaS-700 euro) regerings- iste (matrassen en zeven eforlgekocht. De diplomaat >or prsoonlijke vriend van rachcaanse president Vicen- end He werd in december rt na zijn aantreden, werd omdat ook hij nte prijzen betaald zou vjjaavoor beddengoed in de 1 "raële woning. ijn lagen in 16 "1 van Kabul dverj ZOr<n de buurt van de Af- ng. hoofdstad Kabul zijn ;en op vrijwel hetzelfde twee aanslagen ge it ietep de door de NAVO ge- e dejrnationale troepen- ged(en Britse soldaat ïchtlfo het ieven bij een Manslag in de buurt van ie basis. Bij een auto slag in de buurt van °P j van de Duitse troepen Jijf buitenlanders ge- g.^'eft de Afghaanse poli- Id. Het was nog niet of de gewonden Duit- ren zijn. Gisteren werd Dmaanslag op Canade zen in Kabul een Ca- edood en raakten drie en acht omstanders woensdag 28 januari 2004 door onze correspondent Ans Bouwmans manchester, new Hampshire - Nu senator John Kerry van Massachusetts de voorverkiezingen in New Hamp shire heeft gewonnen, zit hij stevig in het zadel als kop loper in de race om de Democratische presidentsno minatie. Vorige week won hij verrassend in Iowa, en ook gisteren zagen de meeste stemmers in John Kerry de man met de meeste ervaring en de beste kansen om George Bush op 2 november te verslaan. Hij kreeg 39 procent van de stemmen. Howard Dean wist zich enigszins te herstellen van zijn teleurstellende resultaat in Iowa, en is met 26 procent van de stemmen tweede geworden. De race verplaatst zich nu naar het zuiden, westen en midwesten van de Verenigde Staten. Volgende week dinsdag worden in zeven staten tegelijk voorverkiezingen gehouden. In to taal zijn er nog 48 staten te gaan, maar verwacht wordt dat ver voor die tijd duidelijk is welke Democraat het tegen Bush zal mogen opnemen. De nummers drie in New Hampshire, Wesley Clark (uit Arkansas) en John Edwards (North Carolina), moeten in het zuiden goed scoren om zicht te blijven houden op de nominatie. „Onderschat niet wat een vastberaden soldaat kan be reiken als hij vecht voor zijn land", zei Clark, die Iowa oversloeg en het tot vorige week goed deed in de pei lingen in New Hampshire. Hij behaalde uiteindelijk 12 procent van de stemmen. John Edwards - de nummer twee uit Iowa - wordt door veel Democraten als de be langrijkste concurrent van Kerry gezien. Edwards zei gisteren zijn resultaat in New Hampshire (ook 12 pro cent) „erg bemoedigend" te vinden. Hij ging onmid dellijk op weg naar zijn geboortestaat South Carolina, want daar moet hij - volgens eigen zeggen - dinsdag winnen om een cruciale rol te kunnen spelen. John Kerry won gisteren 39 procent van de stemmen in New Hampshire (een staat met 1,2 miljoen inwoners), waar de opkomst bij de Democratische voorverkiezing met zo'n 200.000 stemmers hoger was dan ooit tevo ren. Hij vertrekt vandaag naar Missouri, de staat in het Middenwesten waar dinsdag de meeste gedelegeerden te winnen zijn. Kerry speelde gisteren enigszins een thuiswedstrijd, omdat New Hampshire de buurstaat is van zijn thuisstaat Massachusetts. Maar dat gold ook voor Howard Dean, de ex-gouverneur van Vermont. Dat hij 26 procent van de stemmen wist te behalen, werd ook door zijn campagneteam beschouwd als een comeback, na de teleurstellende derde plek in Iowa en de negatieve publiciteit die volgde op zijn 'scream- speech'. Na zijn verlies in Iowa sprak Dean zijn volge lingen met rood aangelopen hoofd toe, gisteren was Dean aanzienlijk rustiger. „De mensen van New Hampshire hebben onze campagne weer lucht gege ven", zei Dean. „We gaan deze nominatie echt winnen, nietwaar?" Het verschil met Kerry was echter groter dan gehoopt en het campagneteam van Dean heeft moeite het enthousiasme van zijn achterban om te zet ten in daadwerkelijke overwinningen. Het was gister avond nog niet duidelijk op welke staten Dean nu zijn kaarten zet. parijs/karbala/anp-rtr-afp - De Verenigde Naties zijn bereid een team naar Irak te sturen om te beoordelen of daar op korte termijn verkiezingen kunnen worden gehouden. Eerst moet echter worden onderzocht welke veiligheidsrisico's het team loopt, zei VN-secretaris-generaal Kofi Annan gisteren in Parijs. „Ik ben tot de conclusie geko men dat de VN een constructie ve rol kunnen spelen in het vin den van een uitweg uit deze im passe", aldus Annan. „Zodra ik overtuigd ben dat het Tijdelijke Coalitie Bestuur in Irak adequa te maatregelen heeft genomen om de veiligheid te garanderen, stuur ik een missie naar Irak." In Bagdad is gisteravond een VN-team aangekomen om de veiligheidssituatie in Irak te be kijken. Overigens ziet Annan geen VN- vredesmissie naar Irak vertrek ken. „Ik denk dat het sturen van blauwhelmen voorlopig niet aan de orde is." Hij noem de een internationale troepen macht onder VN-vlag wel mo- gelijk. De VN haalden hun internatio nale medewerkers in augustus weg uit Irak na een aanslag op het hoofdkwartier van de orga nisatie in Bagdad. Door die ex plosie kwamen 22 mensen om het leven onder wie de speciale gezant van de VN, de Braziliaan Sergio Vieira de Mello. De Verenigde Staten en de Iraakse regeringsraad hadden Annan vorige week gevraagd een missie naar Irak te sturen om de haalbaarheid van verkie zingen voor 30 juni te onder zoeken. Op die datum willen de VS volgens plan de soevereini teit aan een Iraaks interim-par lement overdragen. De Ameri kanen willen dat hoogwaardig heidsbekleders van de diverse etnische groepen de tijdelijke vertegenwoordiging kiezen. De invloedrijke sjiitische religieuze Vancouver/ap - De Canadese politie heeft op de boerderij van een varkensboer bij Vancouver de lijken van nog eens negen vrouwen zijn ontdekt. In totaal zijn nu '31 lichamen aangetroffen op het terrein van William Pickton (54). Zes van de laatste negen slachtoffers zijn geïdentificeerd. Ze woon den in een door drugsverslaaf den bevolkte buurt in het cen trum van Vancouver. In het centrum van Bagdad ontplofte vanmorgen een autobom voor het Al-Shaheen hotel. Volgens de Iraakse politie zijn er drie Irakezen en een Zuid-Afrikaan om het leven gekomen en vielen er zeker vier gewonden. Gisteren werden in Khaldiya, een stad ten westen van Bagdad, drie Amerikaanse militairen op patrouille gedood door een bomaanslag. Een Amerikaan raakte gewond. Later op de dag kwamen opnieuw drie militairen om door een bomaanslag op hun konvooi bij Iskandariya, vijftig kilometer ten zuiden van Bagdad. Drie Amerikanen raakten gewond. Foto: Reuters leider grootayatollah Ali al-Sis- tani staat erop dat het parle ment via algemene verkiezin gen wordt gekozen. Volgens de Amerikanen is zo'n stembusgang op korte termijn niet haalbaar. Zij zeggen dat Irak niet stabiel genoeg is. Bo vendien ontbreken een goed bevolkingsregister en kieslijs ten. De VN moeten nu gaan on derzoeken of een stembusgang toch mogelijk is. Uit angst voor een terroristi sche aanslag heeft het Japanse persbureau Kyodo vier journa listen teruggetrokken uit de stad As Samawah in het zuiden van Irak. Kyodo had „onbeves tigde informatie" gekregen dat zijn journalisten mogelijk doel wit zouden kunnen zijn van een aanslag. De drie verslaggevers en een fotograaf zitten nu in As Samawah is de hoofdstad van de provincie Al Muthanna, waar ongeveer 1100 Nederland se militairen werkzaam zijn. Het Japanse leger is momenteel met dertig militairen bezig de komst van zeshonderd man schappen voor te bereiden die zich in Al Muthanna gaan be zighouden met de humanitaire wederopbouw. De Nederlanders hebben in de provincie de taak te zorgen voor veiligheid en stabiliteit. Volgens de Nederlandse mili tairen is de veiligheidssituatie in Al Muthanna „relatief sta biel, maar fragiel". stockholm/anp-dpa - Wereld wijd zijn er ruim veertig plek ken waar het tot volkeren moord kan komen. Het grootste risico bestaat er op dit moment in Sudan, Birma (Myanmar), Burundi, Rwanda en de Demo cratische Republiek Congo. Deze waarschuwing uitte de Is raëlische topwetenschappper Yehuda Bauer gisteren op de internationale conferentie over volkerenmoord in Stockholm (Zweden). De mogelijke brandhaarden zijn bepaald door een Ameri- Kofi Annan. Foto: Reuters kaans rekenmodel dat rekening houdt met eerdere genocides in de regio, maatschappelijke on rust, regermgssystemen en et nische discriminatie door ideo logieën als het nationaal-socia- lisme, het sovjetcommunisme en de radicale islam. Volgens Bauer geeft het huidige onderzoek een „tamelijk pre cieze indicatie" van potentiële bedreigingen. De wetenschap per was directeur van het Inter nationale Instituut voor Holo caust Studies in Jeruzalem. De voorman van de Verenigde Naties, Annan, had maandag in zijn boodschap tot de confe rentie in Zweden opgeroepen krakow/anp-dpa - Priesterstudenten aan de Pauselijke Acade mie van de Universiteit van Krakow in Polen krijgen in hun opleiding tegenwoordig ook een stijladvies. Onder het motto 'Meer chic onder de soutane' hoopt het seminarie de toekom stige geestelijken het nodige modegevoel bij te brengen. Dat meldde het Poolse tijdschrift Newsweek Polska in zijn jongste uitgave. De priesterstudenten krijgen onder meer te horen dat korte jacks of vormeloze truien over het klassieke lange pries tergewaad echt niet kunnen. Ook kleurige mutsen ter com pensatie van het stemmige zwart zijn uit den boze. De unifor me priesterkleding laat wel degelijk ruimte voor een eigen stijl, aldus adviseuse Lidia Wysoczanska, die veel politici mode-ad viezen heeft gegeven. Het celibaat is er verantwoordelijk voor dat veel priesters slecht gekleed zijn, denkt de priester Kazi- mierz Sowa, die als hoofd van de kerkelijke radiozender Radio Plus veel contact met modebewuste leken heeft. „Getrouwde mannen staan wat mode betreft onder controle van hun vrou wen. Priesters wagen zich vaak niet alleen in kledingwinkels." Polen telt bijna 30.000 rooms-katholieke priesters. wash ington/an p-rtr De Poolse president Aleksander Kwasniewski heeft tijdens zijn bezoek aan de Verenigde Saten zijn Amerikaanse collega George Bush openlijk bekriti seerd over de strenge visumre geling, waar Polen ook onder valt. Tijdens een bijeenkomst met de pers in de Oval Office van het Witte Huis zei Kwas niewski tegen Bush dat Poolse burgers zonder visa de VS in moeten kunnen. Toen de Ame rikaanse president de nadruk probeerde te leggen op de vriendschap tussen beide lan den en het had over „duizen den" Amerikanen van Poolse komaf, onderbrak Kwasniewski hem. „Miljoenen en miljoe nen" zei hij en maakte een toe speling op de komende presi dentsverkiezingen. De circa ne gen miljoen etnische Polen in de VS vormen een belangrijke electorale groep. Polen was een van de trouwste bondgenoten van de VS bij de aanval op Irak. Het is dan ook een hard gelag dat verklaarde tegenstanders van de oorlog, zoals Frankrijk en Duitsland, zijn vrijgesteld van de strenge visumregeling, waarbij onder meer ook vinger afdrukken worden afgenomen. brussel/gpd - De veiligheidsei sen voor vliegtuigen afkomstig uit landen buiten de Europese Unie worden aangescherpt. Bo vendien komt er een systeem waardoor consumenten kun nen nagaan hoe veilig de maat schappij is waarmee ze overwe gen te vliegen. Dat zijn het Eu ropese Parlement en de lidsta ten gisteren overeen gekomen. De maatregelen hangen samen met de ramp met het toestel vein de Egyptische chartermaat schappij Flash Air dat onlangs neerstortte bij Sharm el Sheik. Het toestel zat vol met Franse toeristen. Na de ramp bleek dat Zwitserland haar luchtruim al in 2002 voor de Egyptische maatschappij had gesloten om dat bij een controle ernstige ge breken waren ontdekt. Die in formatie was in principe bij alle EU-lidstaten bekend, omdat ze gegevens over veiligheidscon troles uitwisselen. Maar tot nu toe was het een zaak van de lid staten wat ze met die informa tie deden. In het nieuwe sys teem krijgt de Europese Com missie de mogelijkheid om een maatschappij die door een van de lidstaten in de ban wordt ge daan de toegang tot het hele Europese luchtruim te ontzeg gen. Onder druk van het Euro pees Parlement krijgen consu menten en reisorganisatoren in de toekomst via een website de mogelijkheid om na te gaan welke veiligheidsscore lucht vaartmaatschappijen hebben. De maatregelen zijn bedoeld om te voorkomen dat Europese consumenten zonder het te we ten terecht komen in vliegtui gen van dubieuze maatschap pijen. In Nederland oefent de Inspec tie Verkeer en Waterstaat sinds afgelopen zomer verscherpt toezicht uit op enkele lucht vaartmaatschappijen uit Turkije en Marokko. De inspectie wil voortaan actief door andere landen worden gewaarschuwd als er veiligheidsproblemen zijn geconstateerd bij bepaalde vliegmaatschappijen. tot krachtige en eensgezinde politieke actie tegen volkeren moord. De secretaris-generaal beval „in extreme gevallen" militaire in terventie aan als middel om een genocide te voorkomen. Annan noemde onder meer de massamoorden in het Afrikaan se Rwanda (1994) en in het Bos nische Srebrenica (1995) „ui terst beschamend". Als de internationale gemeen schap had ingegrepen, waren niet zoveel mensen vermoord, stelde hij. globe/ap -Een 3-jarig Amerikaans meisje heeft vijf dagen alleen in een auto overleefd nadat haar moeder bij een ongeluk met het voertuig om het leven was gekomen. Dat heeft de politie van het stadje Globe in de Amerikaanse staat Arizona gisteren gemeld. De peuter is met uitdrogings- en bevriezingsverschijn selen opgenomen in het ziekenhuis. Artsen verwachten dat het meisje goed zal herstellen van de ontberingen die ze moest doorstaan. De 44-jarige moeder van het kind verloor op 21 ja nuari in de buurt van Globe de macht over het stuur en reed te gen een boom, waarna haar auto in een zes meter diepe af grond terechtkwam. Politie en hulpdiensten zochten dagenlang tevergeefs naar het voertuig dat op een nauwelijks zichtbare plek was beland. Een automobilist ontdekte de wagen maan dag, vijf dagen na het ongeluk, en trof de peuter vastgeklampt aan haar moeder aan. Volgens de politie zei het meisje zich de afgelopen dagen gevoed te hebben met crackers die haar moe der had meegenomen. Pakistaanse fysici verdacht van verkoop atoomgeheimen aan Iran, Libië en Noord-Korea door onze correspondent Harald Doornbos [islamabad] - De geheime dienst heeft haar vader tien dagen geleden met onbekende be- stëmming afgevoerd. Saida Adil weet niet of ze meer bezorgd of gekrenkt is over het lot van haar vader. „Ik ben bezorgd omdat ik niet weet hoe het met hem gaat. Maar- ik ben tege lijkertijd woedend dat de regering mijn vader behandelt als een crimineel. En dat terwijl hij er mede voor heeft gezorgd dat Pakistan een kernbom heeft. Mijn vader is een held", zegt Adil. Adil's vader, dr. Mansoor Ahmed, is een van de tenminste tien nucleaire wetenschappers die de afgelopen weken zijn opgepakt door de Pakistaanse autoriteiten. De wetenschappers, die allen werkten bij het Khan Research La boratorium (KRL) in Islamabad, worden ver dacht van het doorverkopen van geheime atoomgegevens aan Iran, Libië en Noord-Ko- rea. Onder zware internationale druk heeft president Pervez Musharraf dan nu besloten om deze zeer serieuze beschuldigingen tot op het bot uit te zoeken. En daarvoor is het noodzakelijk dat 's lands wetenschappelijke 'crème de la crème' wordt opgepakt en ver hoord. Musharraf noemt het een 'vergade- •y? v ring', maar de familieleden van de weten schappers spreken van 'ontvoering en het be smeuren van de goede naam van hun va ders'. „Ik ben trots op mijn vader - heel trots", zegt Zeerish Haq, de twintig jarige dochter van de tevens gearresteerde majoor Islam Haq. Haar vader was de afgelopen twaalf jaar de per soonlijk secretaris was van dr. A.Q. Khan, het voormalig hoofd van Pakistan's nucleaire programma. Khan, die in 1975 met atoomge heimen uit Nederland vluchtte, wordt gezien als de spin in het web. „Mijn vader was juist aan het eten bij dr. Khan toen de geheime dienst hem arresteerde. Hij werd afgevoerd alsof hij een crimineel was." De familieleden van de wetenschappers zijn met name verbolgen over het feit dat de re putatie van hun vaders binnen een paar we ken is veranderd van superheld in schurk. De meeste van de wetenschappers hebben na melijk de afgelopen jaren allerlei prijzen, me dailles en lintjes gekregen van de regering omdat de Pakistaanse bom hier als de enige bescherming wordt gezien tegen aartsvijand India, dat al in 1974 kernwapens had. Ook de bevolking draagt de wetenschappers op han den. Veel Pakistanen zijn er namelijk reuze trots op dat een Derde Wereld land als Pakis tan behoort tot de selecte club van nucleaire staten. Een veelgehoorde opmerking op straat is dan ook: We kunnen nog geen lucifers of normale fietsen maken, maar een kernbom is wel ge lukt. Door het hele land bestaan er dan ook honderden gebouwen, universiteiten en in stellingen die de naam A.Q. Khan hebben ge kregen. „Het bouwen van de kernbom is zo ongeveer het enige project in Pakistan dat goed is ge gaan", meent Saida Adil. „Bijna alle andere zaken in dit land zijn mislukt of gestrand in de molen van de bureaucratie of werden slachtoffer van corruptie. Mijn vader heeft sinds 1983 met hart en ziel gewerkt aan het nucleaire programma. En dan nu een crimi neel? Belachelijk." „Mijn vader kreeg zes maanden geleden nog een hoge onderschei ding van de regering", zegt Zeerish Haq. „Nu kidnapt en arresteert diezelfde regering hem." Geen van de familieleden zegt te geloven dat hun vaders betrokken waren bij de mogelijke illegale verkoop van nucleaire geheimen naar het buitenland. Volgens Mpsharraf zou dat gebeurd zijn door Abdel Ouader Khan. Foto: AP 'op geld beluste individuen' en wisten de au toriteiten van niets. Saida Adil slaat die beschuldiging in de wind. „KRL is een bedrijf dat volledig onder contro le staat van het leger. Het is zo'n geheim Abdel Quader Khan Doctor Khan, de in Nederland ovici de 'vader' van de Pakistaanse atoom bom, is een van de verdachten in het nucleair schandaal. Dat is gisteren door bronnen in Islamabad bevestigd. De atoomgeleerde, een nationale held in Pakistan, zou huisarrest hebben. Een woordvoerder van het Pakistaanse mi nisterie van buitenlandse zaken zei deze week dat er vragen zijn met betrekking tot Khan en dat niemand „boven de wet verheven" is. Bij onderzoek bleek dat op bankrekeningen van twee Pakistaanse kerngeleerden miljoenen dollars ston den waarvan de herkomst verdacht is. Volgens de Pakistaanse pers is Khan een van de hoofdverdachten. complex dat alleen medewerkers en militai ren er worden toegelaten. Trouwens, mijn va der is altijd een regeringsfunctionaris geweest die zijn salaris van de staat kreeg. Ook toen hij voor KRL werkte."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7