Huisartsen tegen eigen bijdrage BINNENLAND 2 Stuur uw vakantie foto op Cocaïne geaccepteerd verschijnsel in Volendam ReisCircuit.nl Kamp wijst verlenging missie marineschip af ete raadslid loslippigheid tij hennep bij idersbedrijf isenassistente Ireigt docent 1,5 jaar cel raudezaak liddelen bij d van State il politie op inwagenkamp 'Hoogervorst machtigste man in medische wereld' 'Conducteurs NS vaker ingezet op probleemlijn' Computervirus Mydoom verspreidt zich via e-mail Mislukte overval supermarkt Plan leidt tot groter medicijngebruik en ziekenhuisbezoek 'Verzekeraars discrimineren ouderen' en win een digitale camera* iaag-delft - Fractievoor- Stoelinga van Leefbaar is gisteren wegens schen- yan het ambtsgeheim ver leid tot een geldboete van juro, waarvan 500 voor- ■delijk. Tijdens een raads- Mering op 22 mei vorig Jou hij vertrouwelijke gege- Ipver de aankoop van een 'lboot door de gemeente Jbaar hebben gemaakt. Tij- 3 een zitting bij de politie ker in Den Haag ontkende ladslid dit. De politierech- irdeelde toch dat het iüd te loslippig is geweest, inga heeft al aangekondigd ger beroep te gaan. wijk - De politie heeft en op een tuindersbedrijf aldwijk een grote partij ep met een straatwaarde ingeveer 2 miljoen euro in g genomen. Het gaat om logde planten die klaar oor consumptie. Aanhou- n zijn nog niet verricht. {de politie in oktober vorig het kassengebied van het land begon met actie Mo- ig, die tot doel had de ille- week van hennep aan te in, werden 33 invallen ge- bij hennepkwekerijen. De e onderschepte 180.000 en. il ngen - Een Groningse jj nassistente heeft op 8 ja- p een leerkracht en een lijfmoeder bedreigd met larmpistool. Dat heeft de 51 ente Groningen gisteren 'l ld. De dader was duidelijk la isch in de war. De docen- geerde kalm op de bedrei- n stelde dat het pistool i een klaslokaal thuis Ie. De dader stopte daarop 1 ipen weg en liep de klas 't larna ging ze naar de keu- v in de school en bedreigde Pi zerblijfmoeder. Ook deze k erde uiterst kalm op het 5 De klassenassistente is gang tot de school ont- em - De rechtbank in j im heeft gisteren een 50- NAVO-functionaris ver- - eld tot een gevangenis- ran veertien maanden. De die in Wemmei woont bij el, kreeg de straf voor het ïvan fraude. De officier stitie had 3,5 jaar celstraf Twee medeverdachten i respectievelijk een cel- an vijftien maanden en ihttien maanden waarvan Dorwaardelijk. Tegen bei- d de officier 2,5 jaar ge- r 'e mannen werden begin k aar opgepakt nadat op de laven Schiphol een vals igsbewijs uit Colombia 00 miljoen Amerikaanse p was onderschept. I verdachten kraken gepakt )e politie heeft gisteren bot machtsvertoon in |f mannen van hun bed CZe worden verdacht van ot aantal snelkraken in terhoek en Noord-Lim- De politie doorzocht ook M lillende huizen. Daarbij is meer een zogeheten riot- - evonden, een vuurwapen ïee bijzonder zware ha- ronen worden afgevuurd, dachten, van 17 tot 22 adden het vrijwel altijd en op winkels en benzi- tions. ug - Tussenkomst van liter is lang niet altijd no- imiddeling kan ook lei- it een oplossing. Daarom de Raad van State op 1 ri met het uit de VS over- ide mediation. De proef iderhalf jaar is gericht op lures in het milieurecht, ld van State zal dit jaar tot honderd milieuzaken ten die zich lenen voor deling. Als de kempha- stemmen, zal de proce- ij de raad worden afge- en zal een onafhankelij- ïiddelaar rond de tafel iet de partijen. iond - Politie en Mobiele id hebben gisteren een edaan in het woonwa- np Maalbroek in Roer- Daarbij is een container ag genomen, waarin vol- ewoners van het kamp t groeilampen' zaten, een van de woningen op np van gas en licht afge- i. Volgens de bewoners ongeveer veertig agenten inval mee. Het was de inval in korte tijd in het volendam/gpd - Het gebruik van cocaï ne in het Volendamse uitgaansleven is een geaccepteerd verschijnsel. Jongeren gebruiken de drugs vaak in combinatie met bovenmatig veel alcohol. Dat blijkt uit onderzoek van het Instituut Voor Onderzoek naar Leefwijzen Verslaving (IVO). Het onderzoek, uitgevoerd in opdracht van de gemeente Edam-Volendam, geeft een beeld van de aard van het drugsge bruik, niet van de omvang. Toch conclu deert het IVO dat coke en xtc in Volen dam vaker en openlijker worden ge bruikt dan elders. Dat gebruik is minder massaal dan vooraf door onder meer de poÊtie werd aangegeven. In het najaar van 2002 deden berichteh de ronde dat vijftig tot tachtig procent van de Volendammer jeugd geregeld co ke zou gebruiken. In diezelfde periode waren er ook publicaties over het veel vuldig gebruik van pepmiddelen in Bun schoten-Spakenburg. Vorig jaar novem ber kwam door een tv-documentaire (Zembla) de intensieve drugsconsump tie onder jongeren in het vissersdorp Urk aan het licht. Het drugsgebruik in Edam-Volendam hangt nauw samen met uitgaan. De on derzochte jongeren noemen het gebruik van de partydrugs cocaïne en xtc buiten het uitgaanscircuit 'minder passend'. „Veel geld uitgeven aan uitgaan past bij de ambitieuze levensstijl, die kenmer kend is voor de gemeenschap", aldus het rapport. Veel jongeren willen volop van de vrije zaterdagavond genieten. Dat gaat gepaard met 'stevig alcoholge bruik'. De interviews van het IVO wijzen uit dat de drugs vaak worden gebruikt vanwege hun 'ontnuchterende' effect, zodat jongeren langer kunnen feesten. Cocaïne wordt vooral gebruikt door wat oudere stappers, omdat jongeren onder de 18 dat vaak niet kunnen betalen. Ook zijn er meer mannelijke gebruikers. Ge bruik door vrouwen wordt door jonge ren als 'niet passend' beschouwd. Wel vermoedt IVO dat het gebruik onder vrouwen toeneemt. Opmerkelijk is het wekelijkse gebruik in Volendam. Elders wdsdt dat meestal ge reserveerd voor gelegenheden als hou separty's en 'dance-avonden'. „Volen damse jongeren gebruiken niet alleen op speciale gelegenheden, maar ook ge woon in het café", aldus het rapport. Er zou in Volendam ook geen sprake zijn van een 'echte cocaïnecultuur', waarbij de gebruikers zich van anderen onderscheiden. In Volendam vindt het drugsgebruik vrij openlijk plaats. Door dat gebruikers vaak bekend zijn, wordt het gebruik gemakkelijker geaccepteerd. Het uitgaan in vriendengroepen kan - vooral bij meisjes - juist een rem zijn op het drugsgebruik. Die rem is er volgens IVO niet tijdens de zogenoemde 'nazit- jes', waarbij jongeren uit diverse groe pen elkaar n;.* sluitingstijd van de cafés opzoeken. *Kyoc«rm L3v Lw.v.500,- d* rviaslt* van uw dagblad den haag/anp - Minister Hans Hoogervorst van volksgezond heid heeft in de Nederlandse medische wereld de meeste macht. Niet omdat hij minis ter is, maar omdat hij zich vol gens de jury 'als een terriër' in alle dossiers vastbijt en steun weet te krijgen voor impopu laire maatregelen. Een jury met bestuurders van medische organisaties en we tenschappers zette Hooger vorst op nummer één van de nieuwe Top-100 Medische Macht. Voorzitter Frank de Grave van de vaste Tweede- Kamercommissie voor volks gezondheid nam de lijst gis termiddag in Den Haag in ontvangst. Hoogervorst wordt gevolgd door Floris Sanders, voorzitter van het adviesor gaan de Raad voor Volksge zondheid en Zorg. Sanders dankt zijn notering aan zijn 'lef om eigen wegen in te slaan en met opzienbarende adviezen te komen'. Nummer drie is een vrouw, Iris van Bennekom. Zij is voorzitter van de Nederlandse Patiënten Consumenten Fe deratie. De jury noemt haar een 'spin in het web'. Ze wordt door haar optreden ge respecteerd door de medische stand en serieus genomen door het ministerie van VWS. Ze kan scherp analyseren en goede oplossingen aandragen voor problemen in de gezond heidszorg. Daarbij is ze geliefd bij patiënten. Op plaats vier staat het Twee de-Kamerlid Siem Buijs van het CDA. De jury vindt hem „met afstand het beste Ka merlid dat zich met zorg be zighoudt". De nummer één van vorig jaar, inspecteur-ge neraal Herre Kingma, is naar de dertiende plaats geduikeld. Hij is wegens ziekte langdurig buiten beeld geweest. Het Tweede-Kamerlid Agnes Kant (SP) stond vorig jaar derde op de lijst, maar zakte naar plaats tien. De jury vindt dat haar draagvlak afbrokkelt. In het openbaar opereert ze 'niet al tijd handig'. Ze berijdt oude stokpaardjes en behaalt geen resultaat in de Kamer. De Top-100 is opgenomen in het eerste nummer van Med- Net Magazine, dat gisteren ten doop werd gehouden. utrecht/anp - De Nederlandse Spoorwegen hebben moeite om de afspraken met de vakbon den over de probleemlijn Hoorn-Enkhuizen na te komen. FNV Bondgenoten heeft signa len ontvangen dat de leiding van de NS druk uitoefent op conducteurs om 's avonds in de weekeinden vaker dan afge sproken op de lijn te werken. De NS hebben eind vorig jaar maatregelen ingevoerd om de problemen door agressie op het traject te verhelpen. Een daar van bepaalt dat personeel na 18.00 uur slechts een keer heen en weer tussen Zaandam en Enkhuizen mag rijden om zo weinig mogelijk last te hebben van agressieve reizigers. Volgens FNV-bestuurder R. Berghuis hebben de NS de ge volgen van deze afspraak niet goed ingezien. De onderne ming heeft te weinig personeel, stelt hij. Conducteurs kunnen volgens hem weigeren vaker dan een keer heen en weer te rijden. Berghuis spreekt niet van een conflict tussen de NS en de bonden, „maar dat kan er wel komen". leiden/anp - Een nieuw com putervirus verspreidt zich mo menteel wereldwijd via het e- mailverkeer. Virusexperts waar schuwden gisteren dat het wormvirus Mydoom of W32.NovargAm zich razendsnel vermenigvuldigt. Volgens een expert van compu terbeveiliger Symantec kan de verspreider van het virus bij be smetting in de betreffende computer werken. Als het virus zich verspreidt op een netwerk bij bedrijven, kan de dader op het interne netwerk terecht. De virusmaker kan de identiteit van de worm ook op afstand aanpassen. Het eerste gevolg van het virus is dat de postbus van e-mail- programma's vol loopt met e- mail. Het onderwerp en de tekst variëren, hierdoor is een besmet e-mailtje moeilijk te herkennen. „De e-mail moet in elk geval direct verwijderd wor den", aldus de expert van Sy mantec. Meteen na ontdekking van het virus heeft Symantec haar waarschuwingsniveau op zeld zame hoogte gebracht. Het ge vaar van Mydoom is volgens het beveiligingsbedrijf vergelijk baar met de al bekende virus sen zoals Sobig, Blaster en Wel- chia. De identiteit van de virusver spreider is volgens Symantec nog onbekend. Op de websites van antivirusmakers is software beschikbaar om het virus on schadelijk te maken. Een woordvoerder van inter netaanbieder XS4ALL geeft aan dat het virus kan worden be schouwd als een groot virus. „In negen uur tijd hebben we in totaal 37.000 e-mails met vi russen ontvangen, hiervan be vatten 23.000 het Mydoom-vi- rus." Volgens hem heeft ruim 10 procent van alle e-mails het Mydoom-virus. Hij constateert wel dat dat aantal inmiddels door het gebruik van bijgewerk te virussoftware afneemt. De virusscanners van Planet en Het Net hebben tot gistermid dag samen 125.000 geïnfecteer de mailtjes onderschept. Bijna 100.000 berichten waren be smet met het nieuwe virus. Amsterdam - Een poging tot een overval vanmorgen op een supermarktfiliaal aan de Spaarndammerstraat in Amsterdam heeft voor grote consternatie gezorgd. De politie rukte met groot materieel uit, omdat reke ning werd gehouden met een gijzeling. Uit eindelijk werden twee mannen aangehou den. Volgens de politie was na ruim een uur de actie voorbij. Of er werkelijk mensen zijn gegijzeld, is nog onduidelijk. In elk geval zijn er geen gewonden gevallen. De straat werd urenlang afgezet en gebarricadeerd met vrachtwagens. Boven de straat cirkelde lan ge tijd een helikopter van de politie. De poli tie nam ruim de tijd om het overvallen win kelpand te doorzoeken. Agenten in kogelwe rende vesten hielden het pand en de straat in de gaten. Foto: ANP/Evert Elzinga De NS zeggen alleen bij werk zaamheden of calamiteiten soms conducteurs te vragen va ker heen en weer te rijden. Dat gebeurt op basis van vrijwillig heid, aldus een woordvoerder. „We willen zo voorkomen dat er treinen uitvallen. Verder ko men we de afspraken prima na", aldus de zegsman. Het traject Hoorn-Enkhuizen is geregeld in het nieuws. Vooral jongeren zorgen voor veel over last. Vorig jaar werd een con ductrice met éen stoeptegel het hoofd ingeslagen. den haag/anp - Het kabinet- Balkenende moet patiënten die de huisarts willen bezoeken, geen eigen bijdrage laten beta len. De Landelijke Huisartsen Ver eniging (LHV) heeft gisteren aan de leden van de Tweede Kamer gevraagd of zij deze plannen van de regering willen tegenhouden. Het kabinet wil met de invoering van de eigen bijdrage mensen bewuster ma ken van de hoge kosten van de gezondheidszorg. De ministers hopen dat patiënten minder snel naar de huisarts zullen stappen. Volgens de LHV zal de eigen bijdrage er niet voor zor gen dat mensen minder ge bruikmaken van de gezond- monrovia-den haag/anp - De missie van het marineschip hr.ms. Rotterdam voor de kust van het West-Afrikaanse land Liberia wordt niet verlengd. Mi nister Kamp van defensie wees gisteren in de Liberiaanse hoofdstad Monrovia een ver- heidszorg. De huisartsen den ken dat de maatregel alleen maar leidt tot hogere kosten. Voorzitter Vos verwijst daarbij naar de situatie in Frankrijk. Patiënten moeten daar een kwart van de kosten van het huisartsenbezoek zelf betalen. „Mensen laten zich dan niet wegsturen met de boodschap: Als het niet overgaat, moet u over een paar weken nog maar eens terug komen." Dus schrijft de huisarts in Frankrijk gemid deld vier keer zoveel medicij nen voor als in Nederland, al dus Vos. Ook worden veel meer patiënten doorverwezen naar bijvoorbeeld een specialist in het ziekenhuis. Juist omdat de huisarts in Ne derland laagdrempelig is, wor den volgens Vos veel medische problemen in een vroeg stadi um opgelost. Dit spaart veel geld uit. De landelijke huisartsenorgani satie vindt dat minister Hooger vorst van volksgezondheid ex tra geld moet uittrekken voor modernisering van de huisart senzorg. Het kabinet wil dat huisartsen vaker gaan samen werken in een gezondheidscen trum. Hierdoor zouden ze kos ten kunnen besparen. De huis artsenorganisatie vindt echter dat de minister extra geld moet uittrekken om de modernise ring meer vaart te geven. Als het ministerie niet met extra geld over de brug komt, zal het tekort aan huisartsen over vier jaar veel hoger zal zijn dan nu wordt verwacht, voorspelt de Landelijke Huisartsenvereni ging. Het ministerie gaat ervan uit dat één miljoen Nederlan ders over vier jaar geen huisarts meer zullen hebben. Volgens de LHV zal dat het dubbele zijn. Artsen zullen de pijp aan Maar ten geven, omdat ze hun vak te zwaar vinden. PvdA vraagt minister om opheldering ze ouderen weigerden. Volgens de woordvoerder lijkt het erop dat de verzekeraars zich niet aan dezelfde steen wil len stoten. „Ze zijn bang om opnieuw beschuldigd te wor den van ouderendiscriminatie. Daarom proberen ze de selec tie-criteria nu te verhullen." Volgens de Unie KBO hanteren zorgverzekeraars Geove en de Zwolsche Algemene nog stren gere selectiecriteria. Die weige ren ouderen vanaf respectieve lijk 54 jaar en 50 jaar nog een basisverzekering aan te bieden. De Unie KBO vindt dat de poli tiek de kwestie grondig moet onderzoeken. Daarbij moet ze er, volgens de ouderenbond, voor zorgen dat senioren niet uitgesloten worden van ziekte kostenverzekeringen. De PvdA heeft al opheldering gevraagd aan minister Hooger vorst van Volksgezondheid. (advertentie) zoek van de commandant van de VN-missie om langer te blij ven, meteen af. Wel geeft Ne derland 2,5 miljoen euro voor humanitaire hulp aan Liberia. Oppositiepartijen in de Tweede Kamer hebben vragen over de snelle afwijzing door minister Kamp van het verzoek van de commandant van de VN-missie Unifil. SP-Tweede-Kamerlid Van Bommel wil weten of zeker is dat een ander land de hospi taalfunctie van de Rotterdam overneemt. Groenlinks vindt dat het kabinet wel heel goede redenen moet hebben om het verzoek van de commandant af te wijzen. PvdA-Tweede-Kamerlid Koen- ders vindt dat de Rotterdam in principe moet blijven, als de VN-commandant daar om vraagt. „Daar doet de Rotter dam belangrijker werk dan in de thuishaven Den Helder. Het werk van het schip draagt bij aan het succes van de VN-ope- ratie. Het zou schandalig zijn als we de Rotterdam terugtrek ken." Ook Koenders gaat Kamp schriftelijke vragen stellen. Koenders beklaagt zich verder Minister Kamp. van defensie liet tijdens zijn bezoek aan de Rotterdam weten dat het verblijf van het schip voor de kust van Liberia niet wordt verlengd. Foto: GPD/Peter van Bastelaar over het kabinetsbeleid bij vre desmissies. „Wat de Neder landse prioriteiten zijn, is totaal in nevelen gehuld. Liberia wordt niet verlengd, maar Kamp spreekt al wel voorbarig over een verlenging van de mis sie in Irak. Bovendien heeft Kamp begin december de NAVO al praktisch Apache-heli kopters toegezegd voor Afgha nistan, maar het kabinet heeft twee maanden later nog altijd geen standpunt ingenomen. Wat wil het kabinet nu eigen lijk?" Ook D66 is benieuwd naar het precieze verzoek van de VN en naar de afwegingen van minis ter Kamp. De WD, enige maan den geleden de enige tegen stander van het sturen van de Rotterdam, is verheugd over de afwijzing door minister Kamp. den haag/anp - Veel ziektekos tenverzekeraars lijken ouderen te weren als klant. Sommigen leggen een leeftijdsgrens aan voor nieuwe aanmeldingen. Anderen willen de ouderen eerst medisch keuren, of bren gen een hogere premie in reke ning. Dat blijkt uit een rond gang van de ouderenbond Unie KBO. Volgens de bond liggen veel verzekeraars dwars bij het aan bieden van basispolissen voor bejaarde particulier verzeker den, maar ook bij aanvullende verzekeringen voor bijvoor beeld taxivervoer, pijnstillers of psychotherapie. Deze aanvul lende verzekeringen gelden voor ziekenfondsverzekerden en particulier verzekerden. Het heeft, aldus een woord voerder van de Unie KBO, op vallend veel moeite gekost om de criteria voor de acceptatie van ouderen boven water te krijgen. De ouderenorganisatie maakte eind vorig jaar ook al een rondgang langs de ziekte kostenverzekeraars. Toen zei den veel van hen openlijk dat

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5