BINNENLAND 1 Vrees voor bioterreur in landbouw 10 jaar vast Stein laconiek onder dreigende dijkdoorbraak Dijk vlak voor verzakking nog geïnspecteerd 'WD wint geen kiezers door naar links te buigen' Nieuwe bedragen minimumloon? l oerde man lidel terecht Verdachte steekincident zegt te zijn misbruikt en mishandeld Rapport in opdracht ministerie Tweede Kamer twijfelt over inhoud gifvaten (advertentie) k is Bank verlaagt snte op hypotheken .langere looptijd. De bank van vandaag fortisbank.nl of bel gratis 0800-8182 ligingen voorbehouden. Effectieve rente 5.1%. Vraag naar de voorwaarden door Hans van Soest den haag - Als het aan de jonge WD'ers Mark Rutte en Melanie Schultz ligt, verlegt de WD haar koers naar links. De partij moet volgens de staatssecretarissen haar 'parelketting-imago' af schudden en nieuwe kiezers aan zich binden. „Als je dat laatste wilt, moetje zeker niet naar links buigen", vindt de partijtop. ,,In het recente verleden heeft de WD twee keer geprobeerd haar electoraat uit te breiden door de linkse kiezers te paaien. Twee keer is dat op een verkie zingsnederlaag uitgelopen." Patrick van Schie, directeur van de Teldersstichting (het weten schappelijk bureau van de WD), vindt dat Rutte en Schultz een verkeerde keuze maken. De beide staatssecretarissen (respectievelijk van sociale za ken en verkeer) willen dat hun partij een andere politieke koers gaat varen. De partij wordt te veel geassocieerd met 'Wassenaar' en onderwerpen als financiële degelijkheid. Om meer kiezers aan te spreken en een écht brede volkspartij te worden, moet de WD het over een andere boeg gooien, vinden zij. Het klassieke liberalisme moet worden ingewisseld voor een sociaal-liberalisme, waarbij ook linkse kiezers zich thuis voelen. Desnoods moet een fu sie met een deel van de PvdA en D66 worden overwogen. Volgens Van Schie is het een misvatting dat de WD alleen een brede volkspartij kan wor den door naar 'links' op te schuiven. ,,Los van de vraag dat onduidelijk is wat links en rechts nu precies is, hebben Voorhoeve en Dijkstal het in het verleden al geprobeerd en het is beide keren mislukt. Wie gel daarentegen wilde van de WD een brede volkspartij ma ken met traditioneel rechtse onderwerpen. Hem lukte het wél een flink aantal zetels te winnen." Volgens Van Schie gaat het ver haal van Rutte en Schultz mank, omdat ze niet goed uit leggen wat het door hen voor gestane sociaal-liberalisme pre cies inhoudt. Iets wat voormali ge fractievoorzitters Voorhoeve en Dijkstal ook verzuimden, stelt hij. „Sociaal-liberalisme is een onduidelijke term. Kiezers willen juist politici die ergens voor staan, die duidelijke zeg gen wat ze willen. Ze willen geen politici die hen naar de mond praten. In het verleden van de WD kwam deze discus sie telkens terug, maar telkens zijn het de als rechts te boek staande leiders als Oud, Wiegel en Bolkestein die de partij laten groeien." Elke keer als de partij een rechts profiel heeft steekt in de WD de angst de kop op dat de partij kiezers van zich ver vreemdt en zichzelf buitenspel zet bij toekomstige coalitieon derhandelingen. „Ten onrech te", zegt Van Schie. „In 1994 won Bolkestein juist en smeed de een coalitie met nota bene de PvdA." Overigens wist eerder ook WD- 'er Ed Nijpels met zijn jeugdige uitstraling nieuwe groepen kie zers aan zich te binden, maar daarvoor verlegde hij niet zo zeer de koers van de partij, als wel de manier waarop de bood schap verkocht werd. Ook WD-fractievoorzitter Jo- zias van Aartsen liet gisteren weten de uitspraken van Rutte en Schultz niet zo doordacht te vinden. „Ik vind het goed dat we debatteren over de koers van de partij en onze oude standpunten weer eens toetsen. Ons manifest stamt uit 1972. Maar het is onzin te beweren dat de WD zich alleen profi leert op onderwerpen als finan ciële degelijkheid en veilig heid", zegt hij met een verwij zing naar kamerleden als Hirsi Ali en Wilders, die zich onder scheiden door hun opvattingen over onderwijs en WAO. Over een fusie met een deel van de PvdA wil Van Aartsen al he lemaal niet nadenken. Dat zou ook heel dom zijn, beaamt Van Schie. „Wat de rechtervleugel van de PvdA en de linkervleugel van de WD bindt is niet iets wat veel kiezers aanspreekt. Dat is een technocratische benade ring van de samenleving, waar in alles in regels wordt gego ten." (advertentie) /-SZW.nl Dan weet u het snel ger premier >ns gestraft woensdag 28 januari 2004 iam - De belager van ir-president Balkenende ;r veroordeeld wegens tot doodslag. De 33-jari- uit Zoetermeer werd op ber in Capelle aan den angehouden. Hij was 1 mes op zak op zoek z' t de woning van de pre- man werd in 2001 in 4ag tot 21 maanden cel Vileeld, waarvan zeven r0 ïn voorwaardelijk. ,en halen »m uit mest e'- Drie Flevolandse ;el s gaan groene stroom ■j1 it mest. Daarvoor ge- ze biogasinstallaties. triciteit wordt verkocht rgiebedrijf Nuon. De t de boerderijen gebrui- de warmte die bij het rijkomt. -lijsten kleiner /04g - De wachtlijsten pleeg- en verzorgings- •n thuiszorg zijn in 2003 irocent gedaald. Vooral jiszorg zijn de wachttij- fr*qter geworden. Volgens ^jcretaris Ross heeft het r' 4beleid succes gehad. In :org daalden de wacht- issen 2002 en 2003 met int. Voor de hele zorg oktober 2003 nog een it van ruim 54.000 per- ie groep 60 in de min g - Mensen met deels A1 andsuitkering en deels ot 1 uit werk krijgen min- va subsidie. Gemiddeld )mjom 60 euro per maand. sAt staatssecretaris Rutte zaken geantwoord .in van Tweede-Kamer- Sent van Groenlinks, die huursubsidie ont lat er dit jaar sowieso op :rA door bezuinigingen 'r Cabinet. De toelage gaat uFi euro omlaag. [silet op itelingen tri) Vluchtelingenorgani- ®viderland (VON) gaat |Baters die moeten ver- ^eSmdat zij niet onder de Angeling vallen, in de ga- a jen. De VON is ervan Iu8|i dat grote groepen >nSg terug kunnen en wil est?ze wijze aantonen. jvooral om vluchtelin- Arerug moeten naar lan- Afghanistan en Somalië. omf Ozgümüs sluit niet b VON opvang gaat r asielzoekers die niet °fen a 1 lijve rijven maar ook niet AjVn. rok) te K - De 58-jarige Moha- ysicha, die zaterdag in eil werd ontvoerd, is te- 1 man werd gisteren in l in goede gezondheid ov®!ffen. Waar hij is gevon- '8 A de ontvoerders zijn ,er vil de politie in het be- !r nchet onderzoek niet as ?j)e ontknoping van de ;n Ag kwam als een ver- r®be politie heeft giste- hensen opgepakt in inet de zaak. De politie onHkt hun rol in de ont- _awl 'ent niet )Al nepbanen is gq - De regering heeft ondi hoeveel neparbeids- ler gn mensen afsluiten [en Nartner uit het buiten- i weüen. Het afgelopen bij fteeft de Immigratie- r m^iisatiedienst (IND) ens iacten laten checken, en diiedelijk niet in de haak fnfttfensen die een bruid of of thfn uit het buitenland oor lieten 70 procent van numloon verdienen, ilen van hen daar niet len sluiten ze valse jn af met uitzendbu- fverkgevers. 'Vanavond geen kienen' stein/anp - 'Vanavond geen kienen in verband met crisis centrum', staat op de deur van gemeenschapshuis Socio Cen ter in Stein. Een oudere vrouw lacht schamper: „Dat kan niet, ik kom hier altijd kienen." Even later loopt ze teleurgesteld naar buiten. „Wat is hier aan de hand?" De dreigende dijkdoor braak is in Stein nog niet tot ie dereen doorgedrongen. In het Socio Center vangt de so ciale dienst tientallen mensen op. Het Rode Kruis voorziet ze van broodjes en koffie. De sfeer is opperbest: mensen lachen, maken kennis met andere buurtbewoners en amuseren zich uitstekend. Het maskeert de onrust, die bij iedereen heerst. Want wat als de dijk doorbreekt? Dan stijgt het water rond en in hun huis zeker twee meter hoog. Enkele mensen hebben hun huisdieren moeten achterlaten. Een jong echtpaar, dat hun en kele maanden oude baby te eten geeft, zegt hun katten naar de eerste verdieping gedragen te hebben. Voor het geval dat. Maar wat als het water hoger komt? „Als dat gebeurt, voel ik me heel erg schuldig", zegt de jonge moeder benepen. Jac Madiol woont met zijn vrouw al dertig jaar in een ap partement in het kasteel aan het Julianakanaal. Hij moest zijn huis gistermiddag inder haast verlaten en nam alleen wat slaapspullen mee. „Wij gaan naar onze zoon in Ge leen", laat hij weten. Hij is dik tevreden over de opvang door de gemeente. „Ik dacht eerst aan een brandweeroefening", zegt hij peinzend. „Toen zei een medebewoner dat ik mijn auto moest weghalen en zelf ook snel moest vertrekken. En het ziet er voorlopig niet naar uit dat we terug mogen." Nee, hij vindt het niet eng om naast de dijk te wonen. „Ik denk dat het met een sisser af loopt", zegt hij. Langzaam maar zeker vertrekken de mees te mensen uit het Socio Center. Ze hebben onderdak bij familie geregeld. Voor een enkeling zoekt de socialq dienst nog een oplossing. In het gemeentehuis vergadert de crisisstaf. De burgemeester heeft nauwelijks tijd en verwijst consequent naar de rampen zender, de regionale omroep LI. „Als er iets gebeurt, staat het op LI-teletekst." Het is de vraag of iedereen in staat is daarop te kijken. Een ziek meisje zit te wachten in het Socio Centre in Stein. Op de achtergrond: mensen die zich inschrij ven voor de opvang. Foto: GPD/Peter Schols stein/anp - Het deel van de dijk dat gistermiddag langs het Juli anakanaal in Stein wegzakte, was vlak daarvoor, gisteroch tend, nog geïnspecteerd door medewerkers van Rijkswater staat (RWS). Dat heeft een woordvoerster van de dienst vandaag verklaard. een fors stuk van de dijk was Bij de schouw werd niets ver- gaan schuiven, waardoor die dachts vastgesteld. Enkele uren elk moment kon doorbreken, later merkte een wandelaar dat RWS is vanmorgen een onder- Rij kswaterstaat stortte vanmorgen zandzakken in het gat in de dijk van het Julianakanaal. Foto: ANP/Marcel van Hoorn zoek begonnen naar de oorzaak van de dijkverschuiving. In de loop van de dag worden daarbij mogelijk duikers ingezet. Dat was gisteren door het hoge wa ter nog te gevaarlijk. Medewerkers van Rijkswater staat en de brandweer zijn de hele nacht bezig geweest met het versterken van de verzwakte dijk. Ze deden dat met grote zandzakken, zogenoemde Big Bags. In elke zak kan ruim een kubieke meter zand. Het waterpeil is inmiddels met in totaal 1.20 meter gezakt om de druk op de dijk te verminde ren en inspectie mogelijk te maken. Aan de hand van deze inspectie beoordeelt RWS hoe groot het gevaar voor de omge ving is. Het achterland langs de dijk ligt tot zes meter lager dan de wa terspiegel van het kanaal bij normale hoogte. Het kan nog wel enkele dagen duren voor dat de 543 geëvacueerde bewo ners van Stein weer naar huis mogen. Het gevaar van een dijkdoorbraak is volgens RWS nog lang niet geweken. Het achterland bij de dijk is bijzon der drassig. Het Julianakanaal, tussen Lim- mel en Maasbracht, werd tus sen 1925 en 1935 gegraven. Het moest continue scheepvaart verkeer tussen deze plaatsen mogelijk maken, omdat op dit traject kanalisering van de Maas niet mogelijk bleek. Het kanaal loopt op enige afstand van de Maas. Het Julianakanaal is geschikt voor schepen met een diepgang tot drie meter. amsterdam/anp - De verdachte van het steekincident op de Mgr. Hermusschool in Amster dam zegt het slachtoffer te heb ben neergestoken, omdat hij door de man zou zijn misbruikt en mishandeld. Dat maakte het Openbaar Ministerie gisteren bekend. Het misbruik zou hebben plaatsgevonden tussen 1975 en 1980. Het OM onderzoekt of het verhaal van de verdachte klopt, maar dat is niet eenvoudig, zegt een woordvoerder van het par ket. „We kunnen het niet aan het slachtoffer vragen en het is meer dan twintig jaar geleden." De 59-jarige medewerker van de school werd vrijdag neerge stoken door een 35-jarige oud leerling. Dit gebeurde buiten het zicht van de leerlingen van de school. De man onderging vrijdag een spoedoperatie en ligt sindsdien op de intensieve zorg van het VU-ziekenhuis. Zijn toestand wordt omschre ven als 'zorgwekkend'. De verdachte kwam maandag met zijn verklaring bij de rech- ter-commissaris. Deze besloot de voorlopige hechtenis met tien dagen te verlengen. De school wist dat de verdachte onmiddellijk na zijn daad riep dat hij seksueel misbruikt zou zijn, „Dat heeft hij in alle con sternatie geroepen", aldus be stuursvoorzitter H. Bakker van de Effatha Guyot Groep, waar de Hermusschool onder valt. „De dader maakte toen een ver warde indruk en moest worden gekalmeerd." De directie van de school heeft dit gegeven bewust niet naar buiten gebracht omdat politie en justitie het nog moesten on derzoeken. Ook de familie van den haag/gpd - De overheid houdt al ruim een jaar rekening met bioterroristische aanslagen op de agrarische sector en de voedselketen. Opzettelijke ver spreiding van veeziektes, zoals mond- en klauwzeer (mkz), var kens- en vogelpest, zal tot maat schappelijke ontwrichting en een miljardenschade leiden. Ook is er vrees dat terroristen en an dere fanaten grote paniek ver oorzaken door voedsel te vergif tigen. Bij het ministerie van land bouw, natuurbeheer en voed selveiligheid (LNV) ligt al sinds september 2002 een rapport over bioterrorisme in de land bouw. Dat wordt bevestigd door directeur W. van der Weij- den van het Centrum voor Landbouw en Milieu (CLM), het instituut dat het rapport heeft opgesteld. Volgens Van der Weijden van het CLM vormen radicale die renactivisten op dit moment de grootste bedreiging. Een die renrechtenactivist dreigde in 2001 mkz te verspreiden op veemarkten in de Verenigde Staten. Het CLM vreest ook in Nederland verspreiding van mkz op meerdere plaatsen te gelijk. Op zo'n rampscenario hebben de huidige draaiboeken van LNV geen antwoord, aldus Van der Weijden. Van een drei ging van 'al-Qaïda-achtige or ganisaties' jegens landbouw en voedselketen is niets gebleken. Door de uitbraak van de vogel pest in 2003 heeft het ministerie van LNV een tijdlang weinig met de aanbevelingen van het CLM kunnen doen. Inmiddels is een werkgroep ingesteld om te kijken hoe Nederland zich kan wapenen tegen bioterroris tische aanslagen op de land bouw en de voedselketen. Sa men met de Voedsel- en Wa renautoriteit (VWA) en het mi nisterie van volksgezondheid werkt LNV momenteel aan een notitie over bioterrorisme. Vervuiling van de voedselketen en de landbouwsector kan voor de mens grote gezondheidsrisi co's tot gevolg hebben. Vergifti ging of besmetting van levens middelen kan leiden tot ziekte en zelfs de dood. Tijdens de vo- gelpestcrisis raakten vorig jaar diverse ruimers van kippen be smet met het virus. Een dieren arts overleed aan de gevolgen, al is nog steeds niet duidelijk wat er precies is gebeurd. Het ministerie komt over een maand met een strategienota infectieziekten, waarin naar verwachting ook aandacht wordt besteed aan scenario's voor bioterrorisme, zoals een aanval met het pokkenvirus. Besmetting van vee met virus sen veroorzaakt miljardenscha des, afsluiting van wegen en soms complete delen van het land, maar ook grootschalige inzet van overheidspersoneel, tot het leger aan toe. Het Cen traal Plan Bureau (CBP) becij ferde de schade door de mkz- crisis in 2001 op drie miljard gulden en schatte dat de groei van de Nederlandse economie door de veeziekte 0,3 procent lager zou uitvallen. 'Lichte verhoging arseen in zeewater' het slachtoffer was nog niet in gelicht. De school vindt het 'buitengewoon pijnlijk' dat het motief nu bekend is geworden. „De toestand van de medewer ker is nog steeds kritiek en we derhoor kan niet plaatsvinden", aldus Bakker. Gisteren gingen de leerlingen van de Mgr. Hermusschool voor het eerst weer naar school. den helder/gpd) - Vier politieke partijen in de Tweede-Kamer hebben gisteren schriftelijke vragen gesteld over de inhoud van de vaten die het schip An- dinet op 21 december in de Noordzee verloor. Bij de frac ties zijn twijfels ontstaan na be richtgeving over verkeerde eti ketten op de vaten. Veel van de vaten in de drie op de Noordzee geborgen contai ners zijn zwaar gehavend. Toch valt de lekkage van gif uit de containers mee, aldus Rijkswa terstaat. De 'lichte verhoging van arseen' die tijdens de ber ging van de eerste container in het zeewater optrad, is niet zorgwekkend. De drie containers die op 21 december boven Texel in de Noordzee belandden, zijn ge borgen. Een blik in de eerste container maakt duidelijk dat het niet om een lentebuitje ging, waarin de Andinet die dag terechtkwam. Het dak van de container is ingedeukt. De va ten zijn zwaar beschadigd, de pallets waar ze op stonden goeddeels versplinterd en dui delijk zichtbaar is de gele kleur van de pasta die uit de vaten en de container is gelekt. D66, SP, Groenlinks en CDA hebben er vragen over gesteld aan de mi nister van landbouw en aan de staatssecretaris van milieu. De twijfel die bij de fracties is gerezen, richt zich vooral op de vraag of er nu arseenpentoxide of arseenzuur in de vaten heeft gezeten. Arseenzuur zou veel giftiger zijn dan arseenpentoxi de, waarover steeds is gespro ken. Uit alle containers lekte tijdens de berging een gele vloeistof. Volgens Rijkswaterstaat staat voor honderd procent vast dat het om CCA 72 gaat, een im pregneermiddel voor hout, met daarin het giftige arseen pentoxide. „De verhalen over arseenzuur zijn niet waar", stelt J. Huisman van Rijkswaterstaat. Wel is het zo dat arseenpentoxi de wanneer het met water in contact komt, verandert in ar seenzuur. Tijdens de berging van de eer ste container werd in het water een verhoogde concentratie ar seen gemeten. Op 150 meter af stand van de berging was daar van geen sprake meer. Milieu organisatie Greenpeace was ook bij het bergen van de con tainers en heeft vissen, krabben en kreeften gevangen om te controleren of ze besmet zijn geraakt met het gif. De uitslag van dat onderzoek wordt aan het eind van de week verwacht. De inhoud van de containers wordt vernietigd bij Afvalver werking Rotterdam. Ook wordt daar aanvullend onderzoek ge daan. De marine zoekt nog naar de 63 losse vaten die in zee belandden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3