ogelpest gevaar oor hele wereld I m a 'Britse premier Blair vrijuit in Kelly-zaak' ■ssenheim heeft geen Ebk in samenwerking s Migraine veel schadelijker dan gedacht Leidsch Dagblad ai» t verslaan virus naar mens zal hoge tol eisen' a Scholieren in actie voor klasgenootjes Problemen in avondspits verwacht door gladheid John Kerry slaat weer toe Leidsch Dagblad 'agc Leidsch OPGERICHT 1 MAART 1860 Dagblad woensdag 28 JANUARI 2004 Film De Tweeling is genomineerd voor een Oscar Maranathakerk in Leiden wórdt met sluiting bedreigd dam - Als het vogel- irus van vorm verandert irslaat naar de mens be- le kans op een wereldwij- lemie die miljoenen ^|n het leven kan kosten. is de Wereldgezond- Organisatie WHO is mas- iting van honderden mil- stuks pluimvee bittere lak om dit doemscenario rkomen. Jderland verschillen de jidigen van mening. „Als Tjkte Nederland treft, kan jwart van de bevolking jorden. Van die mensen ji derde overlijden", zegt jraar Jan Wilschut van les universiteit Groningen De Rotterdamse hoog- j/Vb Osterhaus, tevens ciï- r van het nationaal in- fccentrum en werkzaam Ie World Health Organi- l(WHO), gaat beduidend Jr ver. Op grond van eer- fcandemieën (zich over lid of continent verbrei dende ziekte) komt men wat hem betreft uit op een sterfte van 1 tot maximaal 2 procent van de geïnfecteerden. In Ne derland zou dat nog altijd om enkele tienduizenden mensen kunnen gaan. Vietnam heeft vandaag mel ding gemaakt van nog twee sterfgevallen door vogelpest, waarmee het totaal in dat land op acht komt. In Thailand zijn twee sterfgevallen door vogel pest bevestigd. De vogelpest grijpt snel om zich heen. In tien Aziatische landen - Cam bodja, China, Indonesië, Ja pan, Laos, Pakistan, Taiwan, Thailand, Vietnam en Zuid- Korea - is de ziekte onder het pluimvee uitgebroken. Miljoe nen kippen zijn bezweken of geslacht. Volgens Wilschut blijkt uit de jongste uitbraak in Azië hoe gevaarlijk het griepvirus is. „Er zijn maar een paar mensen besmet en toch vallen er al do delijke slachtoffers. De vogel griep infecteerde in 1997 acht- aak Smakman S^eim - Als enige van de ïoogde fusiepartners ziet jheim niets in het idee ^rmond en Voorhout om ■teren snel een intensieve ■werking tussen deze drie ■iten van de grond te krij- de motie die de raad Hr aannam, worden de ^vvooral gericht op Gede- ^[ie Staten: die hebben ■ten om de gemeentera- Haar vooral ook de bevol- Hoed duidelijk te maken Hn een fusie - en geen sa cking - nodig is. oplossen van de pro- ties van Warmond zo be- CAif is én als er volgens GS nalternatief is voor herinde- ae^n zou de provincie op jjjjunst een perspectief moe- "mo^etsen voor die nieuwe net Pte - aldus PvdA'er Vink. venlat is niet gebeurd, con- ;en flen ook alle andere ftac- ik oi provincie heeft het daar len laten afweten. Ten te, want het was de taak i du COMMENTAAR SIGARETTEN irengt niet alleen de ge ld ernstige schade toe. 1 portemonnee van vijf I rokers heeft er behoor- Jer te lijden. Tabak is al ,'n luxe, maar vanaf zon- 'rdt roken wel een heel je verslaving. Dan gaat met 80 cent omhoog en n pakje sigaretten (25 if shag gemiddeld 4,60 isten. Dat is in ibrikanten ge- kabinet de ran deze gigan- prijsstijging. niet helemaal terecht, duurdere sigaret komt ïeel voor rekening van Inet. Van de prijsverho- "n 80 cent gaat inder- cent naar de schatkist, tabaksindustrie doet een duit in het zakje, prijs nog eens met 25 verhogen, hopen de iten het verwachte :rlies goed te maken, prijsstijging blijven zij :ld 1,24 euro op een sigaretten verdienen. D jstijging heeft positieve 1 De duurdere sigaret |felaars over de streep tien mensen, van wie zes stier ven. In ons land liep vorig jaar een dierenarts uit Rosmalen een dodelijke luchtweginfectie op." In tegenstelling tot Wilschut zegt Osterhaus geen idee te hebben hoe dodelijk het hui dige vogelgriepvirus H5N1 voor mensen zal zijn, indien het tot een pandemie komt. Osterhaus wijst er ook op dat de andere twee pandemieën in de vorige eeuw (Hongkong- griep in 1968 en Aziatische griep in 1957) weliswaar ern stig waren, maar niet echt dood en verderf hebben ge zaaid. Mocht een pandemie uitbre ken, dan zal het volgens Oster haus maximaal ongeveer een jaar duren voordat er een vac cin beschikbaar is, zij het dan ongetwijfeld in te beperkte hoeveelheden. Pagina Economie: Pluimveesector profiteert niet van vogelgriep in Azië den haag/leiderdorp - Honderden mensen hebben vanochtend in Den Haag gedemonstreerd tegen het plan van minister Verdonk om 26.000 uitgeprocedeerde asielzoekers uit te zetten. Groepen uit on der meer Ede, Rotterdam, Bergen op Zoom, Huizen en Groningen slo ten zich aan bij de actie die op touw was gezet door de Leiderdorpse basisschool De Hobbit. Daar zitten de kinderen van het gezin Abdul- rahman op school, die volgens de minister terug moeten naar Irak. Op het Plein bij de Tweede Kamer scandeerden kinderen en volwas senen leuzen en klonk het oorverdovende lawaai van fluitjes. Ook overhandigden zij handtekeningen en hartenkreten aan de leden van de vaste Kamercommissie voor justitie. Kamerlid Marijke Vos van Groen Links nam de stapel handtekeningen buiten in ontvangst. Ze zei dat het kabinet-Balkenende blij moet zijn met burgers die een goede buur willen zijn. De Kamercommissie vergadert vandaag over de terugkeernotitie van minister Verdonk. De actievoerders hebben geen goed woord over voor de plannen van de minister. Zij vinden het belachelijk dat mensen, die vaak al tien jaar of langer in Neder land wonen en hun kinderen hier hebben opgevoed, alsnog terug moeten naar het land van herkomst. Pagina R5: 'Ze doen hier vrijwil ligerswerk, dat is voor mij genoeg'. Foto: Dick Hogewoning The Sun: Rapport Hutton legt schuld volledig bij BBC van de provincie en niet van de betrokken gemeenten om bij de bevolking draagvlak te creëren voor de herindeling. En dat is volgens de uitslag van de en quête in Sassenheim - waarbij een ruime meerderheid van de inwoners zich uitsprak voor zelfstandigheid - dan ook niet gelukt, constateerde CDA'er Den Hollander. Hij diende een motie in waarin hij het college vroeg om - het liefst samen met Warmond en Sassenheim - de provincie te vragen om een betere onder bouwing van het herindelings- voorstel. De provincie moet de bevolking van de noodzaak en /of de voor delen van herindeling overtui gen. Tot die tijd is de raad tegen een herindeling. In intensieve samenwerking als alternatief voor herindeling ziet in de Sas- senheimse raad niemand per spectief. Pagina R5: 'Voorhout heeft zich nooit ofte nimmer constructief opgeteld' londen - Tony Blair treft geen blaam in de affaire rond de Britse wapenexpert David Kelly. Dat is volgens het Britse dag blad The Sun de belangrijkste conclusie uit het rapport van Lord Hutton, dat vanmiddag (na het ter perse gaan van deze krant) openbaar is gemaakt. David Kelly pleegde vorig jaar zelfmoord nadat bekend werd dat hij de bron zou zijn van een BBC-bericht dat de Britse rege ring rapporten over Saddam Husseins wapenarsenaal had opgesmukt. Kelly zou de vloer hebben aangeveegd met de be wering dat Saddam binnen 45 minuten massavernietigings wapens kon inzetten. Volgens The Sun concludeert Hutton, die in opdracht van de premier onderzoek deed naar de dood van Kelly, dat er geen enkele aanwijzing is dat de re gering wist dat die 45-minuten- claim niet klopte, en dat het rapport van de inlichtingen diensten dus niet in opdracht van de regering spannender was gemaakt. Bovendien is de naam van Kelly volgens The Sun niet in opdracht van Blair openbaar gemaakt. Blair heeft altijd gezegd dat hij niets wist van het lekken van de naam van Kelly door het ministerie van defensie. De BBC krijgt van Hutton een stevige reprimande. De verslaggever die het nieuws in de wereld bracht was volgens Hutton onzorgvuldig en zijn bazen hebben hem niet goed gecontroleerd. Ook beschuldig de de BBC-verslaggever volgens Hutton ten onrechte Blairs perschef ervan dat hij de inlich tingendiensten had gedwongen hun rapporten 'op te leuken', omdat Blair anders geen steun voor de invasie in Irak zou krij gen. Kelly ten slotte zou volgens Hutton alle regels hebben ge schonden door met een BBC- verslaggever te praten. Kelly zou zich van het leven hebben beroofd omdat hij publiekelijk te schande was gemaakt. Blair legt vanmiddag een ver klaring af in het parlement. Vol gende week woensdag zal het Lagerhuis over het rapport de batteren. Gisteren stemde het Lagerhuis in met Blairs voor stellen voor de invoering van collegegeld in het hoger onder wijs. Maar het was een nipte overwinning: het wetsvoorstel kreeg 316 stemmen voor en 311 tegen. Van de tegenstemmers bestond een aanzienlijk deel uit parlementariërs van Blairs La- bour-partij. Normaal heeft Blair een meerderheid van 161 afge vaardigden in het Lagerhuis. trekken om eindelijk een punt achter hun geldverslindende nicotineverslaving te zetten. Dat is goed voor de volksge zondheid, want rokers leven gemiddeld twaalf jaar korter dan niet-rokers: tien tot vijftien minuten per sigaret. Het kabi netsbeleid om (mee) roken ook te ontmoedigen door het in voeren van een rookverbod op werkplekken en openbare ruimten verdient daarom alle steun. Maar de prijsver hoging heeft ook negatieve bijver schijnselen. Toen in het begin van de negentiende eeuw in de Verenigde Staten alcohol werd verboden, ontstond een onder gronds circuit Moord en dood slag waren het gevolg. Zo'n vaart zal het met tabak niet lo pen, maar nu al worden siga retten langs illegale weg aange boden, bijvoorbeeld via inter net vanuit het buitenland. Om dit soort criminele praktijken te voorkomen, was het beter geweest als de accijnsverhoging geleidelijk was ingevoerd en niet in een keer. Hugo Schneider driebergen/anp - Het IP^MI verwacht vandaag dat het ver keer vooral in de avondspits last zal hebben van gladheid door sneeuwval. De sneeuwbuien die in de nacht van dinsdag op woens dag en in de ochtendspits vie len, hebben volgens het Korps Landelijke Politiediensten (KLPD) vanochtend geen noe menswaardige problemen ver oorzaakt. Alle rijks- en provinciale we gen zijn vrijwel sneeuwvrij. Het verkeer moet op lokale wegen wel rekening houden met gladheid. Het KNMI verwacht vanmid dag vanuit het westen zware sneeuwbuien met kans op on weer en (zware) windstoten. De sneeuwval zal volgens het weerinstituut in De Bilt deels met de avondspits samenval len. Plaatselijk kan er vijf cen timeter of meer sneeuw vallen. Het verkeer kan tijdens sneeuwbuien behalve met gladheid ook te maken krijgen met vermindering van het zicht. Het KNMI heeft in ver band met de verwachte pro blemen een zogeheten voor waarschuwing voor extreem weer uitgegeven. Ook morgen kunnen sneeuw en hagelbuien plaatselijk grote overlast veroorzaken voor het verkeer, aldus de weerdeskun- digen. Virus na één dag in schade-toptien Amsterdam - Binnen één dag is het nieuwe internet-worm- virus MyDoom gisteren opge klommen tot de top-tien van schadelijkste aanvallen op in ternet. Waarschuwingsdien sten hebben groot alarm ge slagen over de snelle versprei ding ervan via e-mail en de muziek- uitwisselingsdienst Kazaa. Volgens het Britse on derzoeksbureau mi2g kan de economische schade die het wormvirus veroorzaakt oplo pen tot twee miljard euro. Pla net Internet ving alleen al van nacht per uur gemiddeld 100 exemplaren van het virus op met anti-virussoftware. Xs4All stelde vannacht meer dan 20.000 MyDoom-virussen bui ten werking. Palestijnen in Gaza-stad gedood gazastad - Negen Palestijnen zijn vanmorgen in Gaza-stad omgekomen bij felle gevech ten met Israëlische troepen die een inval deden in een wijk in de buurt van de joodse neder zetting Netzarim. Het Israëli sche leger wilde met de opera tie een eind maken aan fre quente beschietingen van Net zarim, aldus een woordvoer der van het leger. Hij zei dat de militairen tijdens de actie het vuur hadden geopend op Pa lestijnse schutters. Belgen mogen boetes aftrekken brussel - Parkeren in grote steden in België is aanzienlijk goedkoper dan in Nederland. Toch is de Belgische minister van financiën Reynders verge vingsgezind voor de automo bilist die geen parkeergeld be taalt. Die mag de boete voor driekwart aftrekken van de be lasting. De opmerkelijke aftrek is mogelijk doordat parkeer boetes in België officieel geen boetes mogen heten, maar 'parkeerretributies'. Wie geen kaartje bij de parkeerautomaat heeft gekocht, moet aan de ge meente het tarief voor een hal ve dag betalen. In het centrum van Brussel bedraagt de 'boe te' 12 euro. Brein liquidatie op Dam gearresteerd soFiAA - Het brein achter de li quidatie van de Bulgaar Con- stantin Dimitrov, vorig jaar op de Dam in Amsterdam, is vori ge week gearresteerd. De Bul gaarse politie arresteerde in Sliven zes personen, onder wie Yosif Yosifov. Deze Bulgaar zóu contact hebben gehad met de 37-jarige Nederlandse verdachte die Dimitrov op 6 december doodschoot. Dimi trov werd op 6 december op klaarlichte dag op de Dam doodgeschoten. De drugsba ron werd vergezeld door het Bulgaarse fotomodel Tstesi Krassimirove. Zij raakte ge wond bij de schietpartij. manchester - De democraat John Kerry feest met zijn aanhang in New Hampshire. De democraten in die staat kozen hem gisteren als hun kandidaat voor het presidentschap. Vorige week won hij ook de nomi natie in lowa. Tweede werd gisteren Howard Dean, terwijl ex-generaal Wesley Clark op de derde plaats eindigde. Volgende week dinsdag moet blijken of Kerry inderdaad de belangrijkste kandidaat is om het in november op te nemen tegen de zittende president George Bush: dan zijn er democratische voorver kiezingen in zeven staten. Pagina Buitenland: Kerry verstevigt koppositie. Foto: AP Leidse onderzoekers: Verhoogde kans op blijvend hersenletsel Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam M V- Straat £D® PostcodePlaats3 Telefoon (i.v.m. controle nabezorging) Wij gaan zorgwukfg om met persoonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere nformabe aaa leiden/anp - Migraineaanvallen kunnen leiden tot blijvende hersenschade. Onder zoekers van het Leids Universitair Medisch Centrum hebben op MRI-scans ontdekt dat er meer schade te zien is in de kleine hersenen naarmate een patiënt vaker mi graineaanvallen heeft gehad. De kleine her senen sturen onder meer de fijne motoriek. Of die schade ook leidt tot een verslechte ring van die motoriek, wordt onderzocht. De onderzoekers publiceren hun bevindin gen vandaag in het wetenschappelijke tijd schrift Journal of the American Medical As sociation. „Het beeld van migraine als een vervelend, maar voorbijgaand verschijnsel moet op de helling", wordt in dit artikel ge concludeerd. Prof. dr. M. van Buchem en M. Kruit pleiten voor meer onderzoek naar de oorzaken van de schade en de ontwikke ling van middelen om die te voorkomen. De onderzoekers zagen dat infarcten in de kleine hersenen zeven keer vaker voorkwa men bij migrainepatiënten. Bij de patiën tengroep met minimaal één migraineaan- val per maand - die gepaard ging met aura - was zelfs sprake van een zestien keer zo hoge kans. Aura is een verstoring van de zintuiglijke waarneming. Neuroloog prof. dr. M. Ferrari, die mee werkte aan het onderzoek: „We beseffen dat we een grote groep mensen opzadelen met verontrustende feiten, waar we voorlo pig nog niets aan kunnen doen. De midde len die nu beschikbaar zijn, werken niet goed genoeg. Ons onderzoek laat zien dat het ontwikkelen van betere medicijnen meer aandacht verdient." Het onderzoek werd uitgevoerd onder 435 mensen uit Maastricht en Doetinchem, ge selecteerd uit een groot bevolkingsonder zoek naar migraine. Onder hen migraine patiënten en mensen zonder migraine. Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Bij automatische betaling is mjn banK-groouTtmer. Handtekening: 712141 400114 V1 Stuur deze bon in een envelop, zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl TTg1 UC

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1