Roddick valt na groots gevecht van zijn troon SPORT Kansen waterpoloërs op Spelen Athene slinken 'Heerenveen wilde Spartanen in 1991 premie betalen' Safin gunt zichzelf in Melbourne het mooiste verjaardagscadeau m Arsenal koopt Spaans talent, Van Persie in de wachtkamer De laatste skate-ofF Touzani Ier gevolgen )e rode kaart die voet- arim Touzani in het ;t Feyenoord kreeg, lor de verdediger geen n. Scheidsrechter René ik stuurde de speler van cht afgelopen zondag veld nadat hij in het Js opgebied invaller Dan- tr vic zou hebben ge- Naar aanleiding van te- eelden en diverse ver- P' n heeft de KNVB beslo- de zaak wordt gesepo- "emmink gaf voor de ac- ienalty, waaruit Lazovic jound scoorde. FC verloor met 3-2. woensdag 28 JANUARI 2004 c komt naar MW 5 5 cht - Eerstedivisionist lchft zich versterkt met es(velder Drazan Bmcic. irige ex-speler van Inter ikent in Maastricht een tot het einde van dit Bmcic stond ook in de f elling van Vitesse, maar afstand van zijn woon- L jik naar Arnhem een te bi; Ar Kim resteerd hpe Zuid-Koreaanse vi- a4itter van het Interna- vat)lympisch Comité 3 %-Yong Kim is gisteren heerd. De IOC'er wordt enpigd van onder meer orforruptie en verduiste- D%ote schaal. De 72-jari- dwam in de strijd om rgjleiderschap drie jaar ve|als tweede man uit de eijoorzitter Jacques Rog- n IOC schorste Kim al be- iejweek. tappen [zekerheid 'hjfc - Het vrijdag door nnMichel Perridon ver- inee nieuws dat Jos Ver- madit jaar de overstap aar Jordan blijkt voor- n%teren besloot Perridon in&handelingen met Safe Eddie Jordan af te degr moest nog over een eerjken onderhandeld ege„Details", noemde ael[ het vorige week, maar '^bleken die futiliteiten ijnen enorm stmikelblok. 1 aagde een volkomen hegenpakket op tafel. Wit'28 uit door Martijn van Beeten Melbourne - Andy Roddick is na de Australian Open niet langer de nummer één van het man- nentennis. De 21-jarige Ameri kaan verloor gisteren in de kwartfinales van de Australian Open na een groots gevecht van de jarige Rus Marat Safin: 2-6, 6- 3» 7-5» 6-7 en 6-4- Maandag wordt 'A-Rod' aan kop van de wereldranglijst afgelost door Ro ger Federer of Juan Carlos Ferre- Roddick, vorig jaar september winnaar van de US Open, voert sinds 3 november 2003 de we reldranglijst aan. Velen dachten dat hij dat nog wel een tijd zou blijven doen. Maar Safin, tus sen november 2000 en april 2001 ook negen weken nummer één, maakte een (tijdelijk) einde aan Roddicks heerschappij. Een mooier verjaardagscadeau had de Rus, die gisteren 24 werd, zich niet kunnen wensen. Hoe anders dan twee jaar gele den, toen Safin op zijn verjaar dag volkomen verrassend de fi nale van de Australian Open verloor van de Zweed Thomas Johansson. Safin kreeg in de Rod Laver Are na de bevestiging dat hij na een kwakkeljaar 2003 weer terug is aan de top. Door een hardnek kige polsblessure zakte hij weg naar plaats 86 op de wereld ranglijst. Aan het eind van 2004 moet hij weer de nummer één zijn, riep de Rus zelf. Maar bij hem lopen de daden altijd vooruit op de woorden. „Nu weet ik dat ik weer bij de top pers hoor", zuchtte Safin in de microfoon van John McEnroe. Om kort daarna uit vijftiendui zend Australische kelen het 'Happy birthday' te horen. Tegen Roddick moest Safin de laatste energie uit zijn toch al vermoeide lijf persen. De Russi sche reus had al drie viersetters en een vijfsetter nodig gehad om de kwartfinales te bereiken. Op een 1-0-achterstand in de tweede set moest hij worden behandeld aan het bovenbeen. Safin bleef, geholpen door pijn stillers, op de been. En was de baas op de baan. Iets wat Rod dick zelden meemaakt. De Amerikaan gedraagt zich door gaans als een showman, maar keek nu angstig, vertwijfeld, soms zelfs geïrriteerd. Het was de blik van een man die zijn ei gen val zag naderen. Toch bleef Roddick knokken en wist hij een vijfde set te halen omdat Safin in de vierde de tie break verprutste. Vanaf dat mo ment oogde de Amerikaan fit ter, leek het wachten op het knakken van Safin. Die over leefde een breakpoint in de vierde game en wist Roddick op 4-4 te breken na een gemiste volley van de Amerikaan. Twee breakpoints moest Safin in de beslissende game nog wegwer ken, maar het was en bleef zijn avond. Roddick moest in Melbourne pas op de plaats maken, maar lag daar amper wakker van. Hij was de nummer één aan het eind van het jaar en dat is nog altijd wat écht telt. „Nu zal die eerste plek wel wat van hand tot hand gaan en dat maakt het alleen maar boeiender. Ik heb elf maanden de tijd om weer bovenaan te komen." Op zijn hotelkamer lachte Agas si ongetwijfeld in zijn vuistje. De komende tegenstander van Safin verspeelde nog geen set en dus amper energie in zijn eerste vijf partijen. 'The Las Ve gas Kid' kreeg gisteren zelfs bij na vrije doorgang naar de halve finales. Zijn Franse tegenstan der Sebastien Grosjean moest na tien games opgeven door een spierverrekking in de lies. „Ik hoop dat ik fit genoeg zal zijn om Andre-partij te bieden", zuchtte Safin. Juan Carlos Ferrero drong van nacht door tot de halve finales van de Australian Open. De Spaanse nummer drie van de Kim Clijsters strompelt naar halve finales Het vrouwentoernooi op de Australian Open lijkt te wor den gewonnen door de laatste tennisster die overeind blijft staan. Kim Clijsters, de Belgi sche nummer twee van de we reld, strompelde vannacht de halve finales binnen. Ze won in twee sets (6-2 en 7-6) van de Russische Anastasia Myskina. Maar vraag niet hoe. De 20-jarige Vlaamse begon al verzwakt in Melbourne, omdat ze begin januari op de Hop man Cup in Perth haar linke renkel verzwikte. Daar kwa men deze week nog rugproble- wereld won in drie sets van de Marokkaan Hicham Arazi: 6-1, 7-6 en 7-6. Ferrero heeft fysieke problemen. Na zijn rug en elle boog kreeg hij de laatste dagen men bij. Tegen Myskina werd Clijsters op een 4-1 achter stand in de tweede set behan deld aan de enkel en haar ein de leek nabij. Het is dat Myski na blokkeerde bij het vooruit zicht haar eerste halve finale op een Grand Slam-toemooite bereiken. Clijsters kwam terug, overleefde drie setpoints op 5- 3 voor de Russin en miste zelf twee matchpoints op 6-5. Na een krankzinnige tiebreak (11- 9) won Clijsters alsnog. Ze moest daarin twee setpoints voor Myskina wegwerken en mocht zelf juichen na haar ook last van de lies. „Het is moeilijk, maar ik doe nog mee," zei de Spanjaard. Ferrero bereikte voor het eerst in zijn loopbaan de laatste vier zesde matchpoint in totaaL Clijsters stuit in de halve fina les op Patty Schnyder, de beste Zwitserse na het stoppen van Martina Hingis. De nummer 26 van de wereld versloeg de Amerikaanse Lisa Raymond met 7-6 en 6-3 en mengt zich voor het eerst tussen de beste vier op een Grand Slam. Het is nog de vraag of Schny der morgen een fitte Clijsters tegenover zich ziet. „Het is af wachten of die enkel erg opge zwollen is," zei de Belgische. „Ik zal in elk geval wat pijnstil lers moeten nemen." op de Australian Open. Vorig jaar won de Spanjaard Roland Garros en verloor hij in de fina le van de US Open van Andy Roddick. [[mpetitie >PdM - Het bestuur van ini^damse voetbalclub fen)t'28 is er gisteren niet Sp<gd om de openstaande ri e,bij de KNVB te vol- f^udat houdt in dat alle >P°t de competitie worden TQ, Woordvoerder Beyer (vict West II hield van- id Ijiog wel een slag om de 3 leikan natuurlijk altijd s lajet laatste moment traijetaald. Gebeurt dat unl gaat er vandaag een naileur uit, waarin staat t Wit'28 niet meer mag Zwart Wit-bestuurslid es verklaarde dat de r ook inderdaad vanuit ^Kostelic schakeld ng - De skiër Ivica omt dit seizoen niet ctie. De 24-jarige we- lioen op de slalom gisteren bij een val in e manche van de sla- hladming de banden hter knie. londen/rotterdam/gpd - Ro bin van Persie maakt het sei zoen zo goed als zeker af bij Feyenoord, maar heeft de hoop op een transfer naar Engeland nog niet opgegeven. De aanval ler heeft van Arsenal nog geen bericht gekregen dat zijn trans fer van de baan is. Het is niet uitgesloten dat de Londense club hem later alsnog zal bin nenhalen. Gisteren werd wel duidelijk dat de Britten niet bereid waren een gigantisch bedrag voor hem neer te tellen. Dat had ma nager Arsène Wenger wel over voor de Spaanse, 21-jarige spits José Antonio Reyes van Sevilla. Althans, die indruk wordt ge wekt door de Spanjaarden. Maar in werkelijkheid betaalt Arsenal minder dan tien mil joen euro voor de aanvaller. Er kunnen nog wel miljoenen aan de transfersom worden toege voegd als Reyes over twee sei zoenen een zeer hoog aantal wedstrijden in het eerste elftal haalt. Diezelfde constructie hadden de Britten ook met Van Persie voor ogen. Van Persie kon zich de afgelopen maand verheugen in de meer dan serieuze be langstelling van Arsenal. Hij volgde de afgelopen dagen nauwlettend de onderhandelin gen tussen Arsenals grote man David Dein en Feyenoord-voor zitter Jorien van den Herik. Van Persie legde dit seizoen een verbeterd contract naast zich neer. Het Rotterdamse talent wil niet als linksbuiten bij Fey enoord blijven. Van Persie am bieert een positie achter de spits. Feyenoord heeft Van Per sie laten weten dat als hij niet bijtekent de club komende zo mer moet verlaten. De Rotter dammers willen een afkoop som voor hem ontvangen, want in 2005, wanneer zijn contract afloopt, mag hij transfervrij ver trekken. Technisch manager Mark Wot- te van Feyenoord verklaarde dat Van Persie niet weg hoeft. „We vinden Robin een heel goede speler en wilden zijn contract verlengen. Maar hij wilde dat niet. Robin zal wèl weg moeten als hij voor de zo mer nog niet heeft bijgete kend." Alexander Nagy van Slowakije (voorgrond) in duel met Arno Havenga. Foto: Reuters/Sergio Moraes Rio de janeiro/gpd - De Neder landse waterpoloërs hebben nog maar een kleine kans op kwalificatie voor de Spelen in Athene. Gisteren werd het tweede groepsduel op het Olympisch kwalificatietoernooi in Rio de Janeiro verloren van Slowakije. Aanvoerder Eelco Uri zei na de 7-6 nederlaag dat Nederland onrecht was aangedaan door de arbitrage. Hij haalde een over- talsituatie aan waarin Oranje dacht een hoekworp te mogen nemen. De scheidsrechters oordeelden echter anders, een situatie waarvan de Slowaken profiteerden door méteen de beslissende treffer te maken (7- 5). Uri; „We kregen dit duel echt heel veel overtredingen te gen. En in een overtalsituatie boren zij ons een hoekworp door de neus." Ook na dat zure moment bleef de ploeg van bondscoach Ron de Vogel fel vechten voor een overwinning. Via een van de brutale acties waarop Bas de Jong patent lijkt te hebben, hield de lange aanvaller van Po lar Bears zijn zevental in de ra ce. In de spannende slotfase bleef het gelijkspel uit. Het ont brak een laatste afstandschot van Marco Booij aan precisie. Bondscoach Ron de Vogel blijft na de nederlagen tegen Rus land en Slowakije vol vertrou wen voor de komende duels te gen Argentinië en gastland Bra zilië. De eerste drie in de groep van vijf ploegen plaatsen zich voor Athene. Nederland heeft nog een kleine kans op kwalifi catie voor de Olympische Spe len in Athene, maar daarvoor moet twee keer worden gewon nen. van der Meeren Ien - Strafbaar lijkt het niet, f het wel. Voormalig Sparta- irry van Wattum beweert dat nveen in 1991 geld heeft ge in hem en zijn ploeggenoten. Itterdammers zouden helpen lenveen - en niet opponent behouden voor de eredivisie, Ban Wattum en de zijnen per 1500 gulden krijgen, ken van Warry van Wattum i The Winning Mood, uitga- len Sparta-fanclub. Voor de lewedstrijd Sparta-Veendam, I vrijdag, wordt de papieren I het fanclubblad uitgegeven. Van Wattum werd benaderd voor het interview omdat hij in het seizoen '90- '91 bij Sparta speelde en van '96 tot en met '99 voor Veendam uitkwam. De nu 35-jarige Van Wattum zegt in het blad dat iedere Spartaan destijds 1500 gulden tegemoet zou kunnen zien als SW met minstens vier doel punten verschil werd geklopt. Sparta-SW werd op 16 juni 1991 tege lijk gespeeld met Heerenveen-Gronin- gen. Heerenveen, debutant in de ere divisie, moest het slotduel winnen en was daarbij afhankelijk van de ontwik kelingen op Het Kasteel. Heerenveen deed wat het moest doen, al was daar bij de hulp van Groningen hard nodig. De gasten leidden halverwege met 0-2 door doelpunten van Harris Huizingh, en Milko Djurovski, maar de ploeg van trainer Hans Westerhof zette na rust de deur wagenwijd open. Rodion Ca- mataru (55ste minuut), René van der Gijp (61.), Marten Dijk (87.) en op nieuw Van der Gijp (89.) scoorden in die, door kranten als 'gênant' om schreven, vertoning. Heerenveen had aan de 4-2 zege uit eindelijk niet genoeg. Omdat SW slechts met 5-3 van Sparta verloor, kwam Heerenveen één doelpunt te kort om rechtstreekse degradatie af te wenden. SW redde vervolgens het ve ge lijf ten koste van NAC, maar tot woede van Heerenveen fuseerde de met geldzorgen kampende club even UITSLAGEN later met Dordrecht. De 13 keer 1500 gulden hoefden der halve niet te worden overgemaakt naar Rotterdam. Aan Peter Houtman lag het destijds niet: de ex-international trof voor Sparta drie keer doel. Warry van Wattum hinkte, getuige zijn nu ver schenen opmerkingen, op twee ge dachten. De premie lokte hem wel aan, maar omdat hij SW-huurling was en terug zou keren naar die club, had hij er alle belang bij dat SW een goed resultaat zou behalen. Zijn directe tegenstander Jimmy Si mons scoorde in de 54ste en 82ste mi nuut. Van Wattum: „Jimmy, zei ik, ga maar. En ja, toen heb ik hem een paar keer laten lopen. Die 1500 gulden be- eëbASKETBAl e onj ling lep E, mannen, merjadrid (Spa) - Eiffel Towers Nij- -|_ Jb-75 (43-38), KK Bud. Podgo- nS/E Braunschweig (Dui) 95-80 iet eflakedonikos (Gri) - Le Mans Sar- e scl(76"76'28'38) iidiantes Madrid 10-18, 2. BC 31- 10-12, 3. Le Mans Sarthe 10- I. Podgorica 10-10, 5. Eiffel To il 10-6, 6. BS/E Braunschweig lies vo r spot York Knicks - San Antonio Spurs 67-77, Seatt le Supersonics - Dallas Mavericks 116-118, LA Clippers - Chicago Bulls 102-92. HANDBAL Celje/Ljubljana. EK handbal, mannen. Groep 1: Zwitserland - Spanje 24-26 (13-13), Zweden - Kroatië 26-28 (11-16), Rusland - Denemarken 31-36 (15-19). Stand- 1. Kroatië 3-6 (84-80), 2. Denemarken 3-4 (85-77), 3. Rusland 3-4 (89-83), 4. Zweden 3-2 (88-82), 5. Spanje 3-2 (75-78), 6. Zwitserland 3-0 (68-89). Groep 2: Hongarije - Frankrijk 21-29 (8-14), Tsjechië - Duitsland 27-37 (12-19), Slovenië - Servië/Montenegro 27-20 (14-11). Stand: 1. Slovenië 3-5 (93-82), 2 Frankrijk 3-5 (81-70) 3 Duitsland 3-3 (92-84), 4 Hongarije 3-3 (80-83), 5. Servië/Montenegro 3-2 (68-76), 6. Tsjechië 3-0 (85-104). PRIJSVRAGEN Lucky Day 3313, 27 januari 2, 9, 13, 21, 24, 25, 29, 31, 47, 49, 51, 55, 56,58, 59,60, 70,71,77,79. (Onder voorbehoud van typefouten) SKI Schladming. Wereldbeker slalom, mannen. 1. Raich (Oos) 1.41,67 (50,17/51,50), 2. Moelgg (Ita) 1.42,24 (50,38/51,86), 3. Pa lander (Fin) 1.42,25 (50,50/51,75), 4 Miller (VSt) 1 42,37 (49,15/53,22), 5. Schönfelder (Oos) 1.42,42 (50.50/51.92). 6. VogIJDui) 1.42,52T51,06/51,46). Stand wereldbeker slalom: 1 Raich 382, 2. Palander 37,5, 3. Schönfelder 355, 4. Rocca (Ita) 310, 5. Pranger (Oos) 276, 6. Moelgg 200. Stand wereldbeker algemeen: 1. Raich'918, 2. Kjus (Noo) 824, 3. Miller 751, 4. Maier (Oos) 732, 5. Eberharter (Oos) 682, 6. Walchhofer (Oos) 638. TENNIS Melbourne. Australian Open, 11,8 miljoen eu- Mannen, enkelspel, kwartfinales: Safin (Rus) - Roddick (VSt/1) 2-6 6-3 7-5 6-7 6-4, Ferrero (Spa/3) - Arazi (Mar) 6-1 7-6 7-6. Vrouwen, kwartfinales: Clijsters (Bel/2) - Miski- na (Rus/6) 6-2 7-6, Schnyder (Zwi/22) -"Ray- ~fhöndlVSt/25) 7-6 6-3. Vrouwen dubbel, halve finales: Ruano Pacual- /Suarez (Spa/Arg/1) - Huber/Sugiyama (ZAf- /Jap/3) 6-4 7-6, Koetsnetsova/Likhovtseva (Rus/4) - Ani/Prusova (Est/T sj) 6-2 6-4. Heilbronn (Dui). Mannen, 100.000 euro. Van Lottum (Ned) - Galimberti (Ita) 6-4 6-3. VOETBAL Sfax (Tun). Afrika Cup. Groep D: Nigeria - Marokko 0-1 (0-0), Zuid- Afrika - Benin 2-0 (0-0). Stand: 1. Zuid-Afrika 1-3 (2-0), 2. Marokko 1-3 (1-0), 3. Nigeria 1- 0(0-1), 4. Benin 1-0(0-2). Hasselt. EK-kwalificatiefutsal. Nederland - Israël 11-1. Doelpunten Neder land: Grünholz 5, Merlino 2, Makhoukhi, Id- laasri, Ngarigota, Letemahulu. /e kunt ettelijke gedachten los laten op het feit dat de num mers een, twee en drie van het wereldkampioenschap hardrij den op de schaats van afgelopen jaar er over anderhalve week, als er in Hamar gereden zal worden, niet eens bij zijn. Het steenharde selectiebeleid in de Nederlandse schaatswereld heeft ervoor gezorgd dat drie museumstukken van sporters, de heren Post- ma, Ritsma en Romme afiue- zig zijn bij een kampioen schap dat ge heel zal wor den gedomi neerd door vier andere landge noten. Deze kerels, stuk voor stuk grote kampi oenen, hebben zich te pletter getraind (en neem van mij aan dat schaatsers on waarschijnlijk veel trainings- arbeid verrichten, nauwelijks te vergelijken met andere sporters) en staan met nul aan de kant. Wat zijn hun vorstelijke jaarsa larissen bij hun respectievelijke sponsoren nu waardHoe kun nen die 'terugbetaald' worden? Natuurlijk, meteen komt hier de vraag 'is het niet beter te stop pen?' op, maar dat moment kiest de schaatser zelf en niet de buitenstaander. Natuurlijk weten we allemaal dat als dit trio, aangevuld met Van der Rijst en misschien nog wel De Jong en Solinger mee mag doen in Hamar het een swingend oranjefestival zal worden; de plaatsen een tot en met zeven of acht zullen oranje gekleurd zijn, maar hier schiet de internationale schaatswereld challenger, WATERPOLO zichzelfflink in de voet. Aueen in Nederland heeft de all- Rio de Janeiro. Olympisch kwalificatietoernooi, mannen. rounder statuur en naam, al- Groep B: Slowakije - Nederland 7-6 (1-1 3-2 2-1 1-2). Doelpunten Nederland. Uri, De Jong 2, B. Boom, Silvis 2, Rusland - Brazilië 7-3. Stand: 1. Rusland 3-6 (28-14), 2. Slowakije 3-4 (34-19), 3. Brazilië 2-2 (12-9), 4. Neder land 2-0 (10-17), 5. Argentinië 2-0 (4-29). loning, wat trouwens weinig mensen weten, heb ik dus verknald." Toenmalig ploeggenoot Gérard de Nooijer zegt tot de groep te behoren die van niets weet. De Nooijer, nu Fey enoord en ex-Heerenveen, gister avond: „Wat jij me nu allemaal vertelt, doet me geen lichtje branden." Datzelfde zegt Riemer van der Velde, toen en nu voorzitter van Heerenveen. „Ik kan me er absoluut niets van her inneren", aldus Van der Velde. Hij voegt daar overigens direct aan toe „dat zoiets niet eens verboden is, lijkt mij". Volgens Fritz Korbach, destijds trainer van Heerenveen, horen de uit spraken van Van Wattum thuis 'in de sprookjesboeken van Grimm'. Groep A: Duitsland - Roemenië 2-2, Canada - Kroatië 4-12, Polen - Puerto Rico 4-2. Stand-, 1. Kroatië 3-6 (22-11), 2. Canada 3-4 (21-21) 3. Duitsland 3-3 (17-8), 4 Roemenië 3-3 (16-12), 5. Polen 3-2 (11-19), 6. Puerto Rico 3-0(10-26). leen in Nederland kan je zo maar acht 'kanjers' (dank je Henk Gemser) opstellen die een toernooi kunnen maken en nooit zullen breken. Ik kijk nog maar even terug naar het Ne derlands kampioenschap in Eindhoven van december van afgelopen jaar; het waarschijn lijk beste toernooi dat er in jaren gereden is; kwaliteitvolle sport met wel twee handen vol top sporters die een tableau maak ten dat welk wereldkampioen schap dan ook nooit zal halen. De buitenlandse deelname straks in Hamar is beperkt, bloedeloos en eigenlijk houdt niemand echt van dat geploeter op die lange afstanden, op een verdwaalde Noor of Pool na, maar regels zijn regels. Als we toch weten dat Ritsma het bijna zinne beeld van de echte allroun- der is, dat Postma heel dichtbij zijn provinciege- noot staat en dat Romme een iets afiuij- kende karak terstructuur heeft en nog kan uitwijken naar de speci alisatie op de lange afstand, dan hebben we afgelopen zaterdag in bijna stilte afscheid genomen van grote sportjon- getis. Alleen het bijna binnens monds gevloek van de betrokke nen was heel even hoorbaar. Misschien was het wel tekenend dat de NOS, de bijna huisbios van het mondiale schaatsen, de meest memorabele aller skate- offs nu eens afdeed rneLeen sim pele reportage. Waarmj inter nationale kampioenschappen allerlei knoeiers zeeën aan uit zendtijd krijgen, werden de gro te ex-kampioenen Ritsma en Postma met een kleine pennen streek opzij gezet. Straks, als de buis zich weer ge heel opent voor werkelijk iedere slag van iedere deelnemer in Hamar, zullen de twee Friezen thuiszitten. Ik denk niet dat ze zullen kij ken. Ze mogen nergens meer rijden. De sport die zij beiden fraaie vorm hebben gegeven gaat door met relatieve jonkies die niet meer achterom zullen kijken. Topsport is keihard en de thuis blijvers weten dat, voelen dat en zullen zich ernaar moeten plooien. Mart Smeets

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 19