ilieconcel KUNST CULTUUR 'Ik wil niet meemaken wat Oudkerk gebeurt' 'Dat theatrale zit in me' h Joop van den Ende bouwt musicaltheateE Bocephus King moet meer doserei| Activiteiten rond Gedichtendag z blijven beperkt in Leidse regio e 8 februari Kim Wilde. Foto: EPA/Ryan O'Sullivan Kim Wilde als Marilyn londen - Kim Wilde poseerde gisteren als haar idool Marilyn Monroe om de aandacht te ves tigen op haar wereldtournee 'Here and Now' die in juni van start gaat. De 43-jarige zangeres staat sinds haar duet met Nena - ook een icoon van de jaren tachtig - weer volop in de be langstelling. Het tweetal scoor de vorig jaar een hit met 'Anyplace, Anywhere, Anytime'. Extra concert van UB40 Amsterdam - Twee concerten bleken niet voldoende om alle fans een kans te geven UB40 te zien. Daarom is nog een extra concert toegevoegd dat plaats vindt op woensdag 7 april in de Amsterdamse Heineken Music Hall. Ook op maandag 5 en dinsdag 6 april treedt de Engel se pop-reggaeband daar op. Het concert op 5 april is inmid dels uitverkocht. De kaartver koop voor het extra concert be gint morgen. Enquist eert dochter met fonds Amsterdam - Schrijfster Anna Enquist heeft ter nagedachtenis van haar verongelukte dochter het Margit Widlund Fonds in gesteld. Haar dochter Margit, neerlandica en zangeres, kwam in 2001 om het leven toen zij in Amsterdam werd gegrepen door een vrachtwagen. Jaarlijks zal uit het nieuwe fonds het Margit Widlund Stipendium (2500 euro) worden toegekend aan een jonge zangeres met een bijzondere podiumpresentatie. Het Margit Widlund Fonds is het 150ste fonds op naam van het Prins Bemhard Cultuur fonds. Harry Verbeke (80) overleden haarlem - In zijn woonplaats Haarlem is gisteren de tenor saxofonist Harry Verbeke over leden. Verbeke werd in 1923 in Leeuwarden geboren. De saxo fonist boekte in de jaren vijftig en zestig successen met onder meer The Diamond Five en de bigband van Boy Edgar. Dit le verde hem twee Edisons op. In 1968 kreeg Verbeke de Wessel Ilckenprijs, de jazzonderschei- ding die later werd omgedoopt tot de Boy Edgarprijs. woensdag 28 JANUARI 201 ie. Amsterdam - Theaterproducent Joop van den Ende gaat een musicaltheater bouwen aan de Amsterdamse Zuidas. In 2007 gaan de deuren open voor de eerste voorstelling. Er kunnen dan 1850 bezoekers naar bin nen. De theaterproducent en de Amsterdamse wethouder Duco Stadig (stedelijke ontwik keling) tekenden gisteren een overeenkomst over de locatie en de grondprijs. Het theater komt langs de AIO op de voormalige locatie van de Hogeschool van Amsterdam. Dat is op een steenworp af stand van de Rai. In de plannen zijn, naast het musicaltheater, ook woningen en kantoren op genomen. De voorstellen pas sen in de ontwikkelingsplannen van de gemeente om de Zuidas tot een levendig stadscentrum te ontwikkelen. Van den Ende heeft al jaren plannen om een dergelijk thea ter in Amsterdam te realiseren. Het ontwerp van het gebouw - inclusief plein en ondergrondse parkeergarage - wordt momen teel uitgewerkt door de archi tectencombinatie Jo Coenen Co en Am. Meijs Arch. Beide bureaus houden rekening met de randvoorwaarden van de ge meente om verkeers- en ge luidshinder te voorkomen. irei kvei juist gnd :om arl idl ga£ Nee, een naam heeft hir^ niet, maar als het theateroe drie jaar open gaat, is hij 6Lt c gen die tijd moet het maaj[W afgelopen zijn met de befyei denheid. „Dan ga ik het-^ schien wel het Joop vaxj^g Ende Theater noemen. De theaterproducent glunr p gisteren bij het tekenen v contracten. Eindelijk kon musicaltheater er dan to[ op de plek die hij wil.1 droom komt uit, want Jooj 1 Amsterdam geboren en dJCl ligt hem nauw aan het 1 weet zijn vrouw Janine. [Cl het kon plantte hij, als eeiiAT op de maan, dan ook zijrf getje op de maquette vl^j Zuidas. Want Van den]/' staat te trappelen. Zijn Holding had de uitnoiNAj voor de plechtigheid ajior stuurd nog voordat hding meentebestuur akkoord vseci Van den Ende heeft vanatz gezocht naar een geschikthel in Amsterdam. Een jaatink bekeek hij de mogelijkhda van het Arenagebied in Aègel dam Zuidoost. Spijt hetnat niet. Hij gaat er met zijn'is graag naar de bios, filmjjac ken en weer weg. „Wt in word van die omgevinjt blij. Sterker, ik word er opme kigvan." atte en. o{ ten ede ij' muziek recensie Hans Keijzers Concert: Bocephus King and Band of Doom. Gezien: 27/1, O-bus, Leiden. Twee jaar heeft Bocephus King gedaan over zijn nieuwe, alweer derde, cd 'All Children Believe in Heaven'. Vlak voor het eerste concert van de tournee - in Lei den - verkoopt Bocephus nog gewoon zijn cd'tjes in de zaal. Tafeltje met lekker oud sche merlampje voor zijn neus. Bo cephus, met zijn onvermijdelij ke hoed, lijkt een jongere uit voering van Tom Waits. Sommige artiesten kunnen maar één kunstje en dan slaat al snel de verveling toe. 'Wreek of the century' is de opener en de onvervalste junkiesong wordt volkomen om zeep ge holpen door de geluidsmixer, maar goed, dat vergeven we Bo cephus. Veel van de tekstefi van de Canadees Jamie Perry gaan over de zelfkant van de maat schappij. Dope, pillen, hoeren en dronkaards domineren de teksten van de Canadees. Een stijltje meer of minder draait hij lat i zijn hand niet voor oi^at hebben natuurlijk de do( male rock, soul, en blues03^ Bocephus vermengt dat1^ listig met bossa-novaj m elektronische achtergrf"!* luidjes of zelfs lichte ska-Fee den. Een beetje meer d|^r kan daarbij zeker geen Pee Want het aaneenrijgen vï^ len maakt je soms ook bl0* lijk nerveus en alle liedjl^e zeker niet even sterk. 0*fe Gelukkig zorgt Jesse Zubr zijn viool voor aangf0" country-invloeden. HeeJf"1 de swampy blues 'Jesus110t- Bookie' en het filmische bye Blues'. Bij de melaP P sche ballad 'Stella Bella "e zet King zich neer als B11S valste singer-songwriter.^0 vuldig hoor je stukjes Zappa en Tom Waits bin; caleidoscopische sountfg twee grootheden zullen i00l zijkant toch een beetje schuddend hebben staan en en zonder meer het adviP- ben gegeven dat meer ni< beter is. Door die nadrulee' mengelmoes van stijlen1-0 gisteren zeker de helft songs van Bocephus Kil optimaal. ulec leiden - Het zou moeten uit groeien tot een traditie als de Boekenweek of de Kinderboe kenweek, maar de Gedichten dag beleeft morgen pas zijn vijf de editie en heeft nog niet die status bereikt. Desalniettemin wordt er op die dag meer dan op welke dag in het jaar ook stilgestaan bij de schoonheid van poëzie. Van Rutger Kop land verschijnt 'Wat water ach terliet', een bundeltje niet eer der gepubliceerde gedichten. Ook worden de drie beste Ne derlandstalige gedichten van 2003 gekozen. Overal in het land zijn activiteiten rond het thema van dit jaar: Helden. Het aantal activiteiten in de Leidse regio is beperkt: Alphen aan den Rijn: Het Literair Café Alphen biedt vanavond, aan de vooravond van de gedichtendag, om 20.00 uur in het Parkfilmhuis een po dium aan plaatselijk poëzieta- lent. De Taaismederij brengt op ludieke wijze 'de held van Al phen aan den Rijn' voor het voetlicht. De muziek is van Wil Kokelaar (piano) en Monique Goderie (zang). Jan Slagter speelt morgenavond om 20.00 uur zijn literaire voor stelling 'Mijn geliefde, een te rugblik' in pop- en cultuurpo dium Het Kasteel (zie elders op deze pagina). Leiden: Aan het begin van het eerste uur lezen de docenten van het Da Vinei College, vestiging Ka- gerstraat, morgen in hun klas gedichten van Hans Andreus, Harry ter Balkt, Ton van Deel, Hans Dorrestijn, Han G. Hoek stra, Ingmar Heytze, Judith Herzberg, Jan Kuijper, Marjo lein Kool, Gerard Reve, Toon Tellegen, Leo Vroman, Hans Warren, Willem Wilmink, Wis- lawa Szymborska en anderen voor. Leiderdorp: De openbare bibliotheek heeft een wedstrijd uitgeschreven en Leiderdorpers gevraagd een heldendicht te schrijven. Dat kan een gedicht zijn over een popidool, een filmster, of een sportkampioen, maar net zo goed over de eigen vader of moeder. De uitslag wordt mor gen bekendgemaakt. De win nende gedichten worden in de bibliotheek tentoongesteld. Roelofarendsveen: Met een paar dagen vertraging besteedt Roelofaren aandacht aan gedichi Rick de Leeuw, vot frontman van de Tri) Kecks, is zaterdagavok 20.30 uur te gast in do Alkeburcht. Hij schrijf^ verhalen, romans en poé tuurlijk. ar- 'eg. Voorschoten: en 1 In de openbare biblioth||e zen morgenavond om 2C Voorschotenaren huniers lingsgedicht voor. Ze an voor uit soms eigen, so de dermans werk. Anton wc leidt de deelnemers in e(sg got Kalse zorgt voor de r Ie omlijsting. P10' (advertentie) een r optreden van het igse Instrumentaal Jeugdensemble Jger die o.l.v. Marco C. de Bruin De theatergroep Otis op het Boerhaaveplein in het LUMC voor het Willem Alexander Kinderfonds Willem Alexander kinder en jeugdcentrum Leids Universitair Medisch Centrum Jr JN U Ooni ,W( Aanvang concert 14.00 uur. Kaarten verkrijgbaar h 7,50 ik Fiorella 'aai Burgsteeg 5. 2312 JR Leiden. Tel. (0)71 - 513 43 14 Bf Karina Schaapman: „Ik moet echt verschrikkelijk hebben gestonken. Maar de school greep niet in." Foto: ANP/Marcel Antonisse In Leiden opgegroeid PvdA-raadslid Karina Schaapman rekent in boek af met verleden door Malika Sevil amsterdam/leiden - Karina Schaapman, PvdA-raadslid in Amsterdam, schreef 'Zonder Moeder'. Over haar weg naar een leven in de prostitutie. Over de roemruch te seksclub de Satanskerk, ontmoetingen met Herman Brood en al het andere dat moest worden opgehelderd. „Anders kon ik niet langer in de politiek functioneren." De timing was bizar. Twee dagen nadat wethouder Rob Oudkerk was afgetreden vanwege een seksschandaal, stond het met grote koppen in de krant: 'raadslid was ooit prostituee'. Dat raadslid is de uit Leiden afkomstige Karina Schaap man (43), van dezelfde fractie, met de zelfde portefeuille en ze zijn nog maatjes ook. Zo dik zelfs dat Schaapman uitgere kend Oudkerk om raad vroeg toen ze met haar geheim worstelde dat ze ooit de hoer heeft gespeeld. Schaapman is er nog beduusd van. Ca meraploegen voor de deur, een filmaan bieding, fractiegenoten die zich rot schrokken, het nieuws viel nogal koud op hun dak namelijk. „Het boek zou pas anderhalve week later uitkomen, maar het roddelcircuit was al aan het draaien. AT5 belde dat het belastend materiaal had." Vandaar. Blij is ze er niet mee. „Mijn boek staat in de schaduw van het tumult rond Oudkerk, het gaat mee in de hype, terwijl het twee compleet ver schillende verhalen zijn." Schaapman kwam vorig jaar in de raad en verwierf daarvoor bekendheid met haar succesvolle proces tegen het ge meentebestuur, dat ze had aangespan nen omdat haar kinderen slecht onder wijs genoten. Eigenlijk wilde ze met het boek voorko men wat Oudkerk meemaakt. Dat er plotsklaps tapes of foto's opduiken waarop Schaapman in volle nakende glorie te bewonderen is, dat er vervol gens krijsende koppen in de krant ver schijnen met eenzijdige verhalen over hoererij. Toen een vader op het schoolplein haar een videoband met compromitterende opnames uit een ver verleden overhan digde, goedbedoeld overigens, en ze daarbovenop ook nog eens een ex-klant tegenkwam op een politieke bijeen komst, was de maat vol. „Ik heb door de jaren heen een radar voor gevaar ont wikkeld. Ik wist: dit is mis." Maar er was meer: journalisten stelden steeds vaker vragen over haar verleden, die ze dan maar ontweek, zelf meed ze recepties, om moeilijke vragen te ontlopen. Er moest duidelijk iets gebeuren. Maar wat? Dus zij naar Oudkerk. Hij stelde haar gerust. Ze had toch geen strafblad. Ze besloot het niet naast zich neer te leggen, maar juist alles naar buiten te gooien. Dat ze jatte, dat ze een poging heeft gedaan zichzelf met een overdosis slaappillen van het leven te beroven, na dat haar pleegmoeder boos op haar was geworden, dat ze coke heeft gesnoven toen ze met Herman Brood toerde en natuurlijk, het meest precaire, dat ze een jaar bij de roemruchte seksclub de Sa tanskerk heeft gewerkt. Maar ze heeft ook tegen haar fractiege noten gezegd: „Lees mijn boek en oor deel pas daarna." De context is alles, na melijk. In een notendop: Schaapman groeide in Leiden op met haar Indische moeder, Nita. Alles ging goed eigenlijk, afgezien van een chronisch geldgebrek, totdat Nita ziek werd en naar het zieken huis werd overgebracht. Karina, dertien jaar toen, bleef alleen achter. Ze leefde, nu ze het zelf mocht bepalen, op mar sen en hopjesvla, geld voor meer was er niet. Het huis was een vuilnisbelt. En dat een halfjaar lang. „Ik moet echt ver schrikkelijk hebben gestonken. Maar de school greep niet in." Achteraf neemt ze het haar moeder kwalijk dat ze haar aan haar lot overliet. „En dat is moeilijk om toe te geven. Toch, het is de verantwoor delijkheid voor iedere volwassene - al is het een buurman - om zorg te dragen voor een kind dat in de problemen zit." Na de dood van haar moeder kwam Ka rina bij haar vader terecht. De man die haar moeder verliet op de dag dat Kari na werd geboren. Een drama. Hij mis handelde de kinderen zowel fysiek als psychisch. Via allerlei omwegen - pleeg gezinnen en kraakpanden - kwam ze in Amsterdam terecht. Op aanraden van Herman Brood, die ze op een goeie dag ontmoet had en met wie het erg klikte. Nee, ze was niet verliefd, al rommelden ze wel met elkaar. In Amsterdam zwierf ze over straat, tip pelde en kwam uiteindelijk, in 1981, via een advertentie bij de Satanskerk te recht. „Ik had geen taboes, geen normen opgebouwd. Ik heb nooit geleerd wat sociaal wenselijk is. Bloot poseren, oké. En als Herman me op het terras vroeg mijn tieten te laten zien, dan deed ik dat." Het jaar bij de Satanskerk maakte haar hard. Bananenshows, toestanden met dildo's, met mannen mee naar bo ven voor het 'echte werk'. „Je moet zo veel emoties uitschakelen om dat alle maal te kunnen doen." Totdat Eva kwam - blond, niet oud en drie weken ervoor bevallen van een tweede kind. Ze moest van haar kerel. Nadat Schaapman haar wegwijs had ge maakt in de wereld van de Satanskerk, brak Eva in tranen uit. En bij Karina, doorgewinterd inmiddels, brak er ook iets. Ze kon het niet meer opbrengen. Die mafketels, de hypocrisie. 'Ik werk niet meer aan mijn eigen verkrachting mee', schrijft ze. Dat ze het gered heeft en niet ten onder is gegaan aan bijvoor beeld drugs, heeft ze te danken aan haar sterke persoonlijkheid, zegt ze, en aan haar man. En nu, 22 jaar later, is ze kritisch over de prostitutiewereld, en dan vooral de tole rantie van de maatschappij daarbij. „Wat speelt zich allemaal niet voor el lende af in de bordelen, achter de ramen en het CS. Mannen die twintig rondjes rijden en wachten totdat de tippelaar ster zo ziek is dat ze voor nog minder geld kunnen. Dat accepteren we ge woon. Waarom gebeurt daar niks tegen? Dan de scholen die - bang voor hun imago - niet willen praten over de lover boys die op hun schoolpleinen rond hangen. Het is je maatschappelijke plicht daar aangifte van te doen." 'Zonder Moeder", Karina Schaapman, uitgeverij Balans, 16,50 euro, ISBN 90 5018 727 7. In Leiden en de regio bestaat grote belangstelling voor profes sionele en amateuristische kunstbeoefening. Heilig Vuur volgt stad- en regiogenoten die musiceren, zingen, dansen, toneelspe len, fotograferen of op andere wijze actief zijn. Vandaag: Jan Slagter uit Alphen aan den Rijn. Hij vindt zichzelf geen dichter. Toch gaat het nieuwe pro gramma 'Mijn geliefde, een te rugblik' van Jan Slagter heel bewust op Nationale Gedich tendag in première. Een dicht bundel zal hij nooit publice ren. „Nee bah, teksten in een boekje doen me niets", zegt hij misprijzend. De Alphenaar is geen lezer. Op de website van pop- en cultuurpodium Het Kasteel, waar hij morgen zijn première beleeft, staat hij omschreven als schrijver, per former, naaldkunstenaar en dichter. Met de typering 'performer' kan hij nog het best uit de voeten. „Ik sta graag op het podium. Dat theatrale zit in me. Met mijn programma wil ik het publiek amuseren, in spireren en wellicht aanzetten tot filosoferen." De 47-jarige Alphenaar is uit het verleden gewend in de schijnwerper te staan. Op zijn negentiende was hij Europees kampioen discodansen. En daarna sleep te hij nog heel wat prijzen in de wacht met zijn danscaprio- len. Tientallen discobollen in zijn woonkamer getuigen nog van zijn liefde voor deze dans vorm. Jan Slagter is sowieso gek op alles wat glittert en glinstert. Aan de muur hangen gebor duurde kunstwerken die de bezoeker werkelijk tegemoet glimmen. Voor de foto doet hij een zelfgemaakte kraag om van glimmertjes. „Geïnspi reerd op de oude Egyptena- ren", verduidelijkt hij. „Deze kraag heeft ook een plek ge kregen in mijn programma. Mensen zullen wel zeggen: oh God, daar komt Jan Glitter weer aan, maar ik heb inmid dels wel geleerd lak te hebben aan wat anderen van mij vin den." 'Mijn geliefde, een terugblik' is het derde programma van de Alphense glitterkoning. „Het gaat niet eens over een gelief de", zegt de alleenwonende performer. „Het gaat over mijn liefdes. Ik ging het eigen lijk schrijven voor mijn vijftig ste verjaardag. Tot mijn verba zing was het nu al klaar. Het is dus een terugblik op mijn 47ste geworden. Ik had het Li- Jan Slagter: ,,'lk hou van jou' krijg ik niet uit mijn strot." Foto: Henk Bouwman terair Café gevraagd of ik het daar mocht spelen op Natio nale Gedichtendag. Vorig jaar hadden ze een poëziework- shop, maar dat werd een re gelrechte flop. De schrijfster was te laat en had zich niet voorbereid. Dat moet beter kunnen, dacht ik en daarom had ik mezelf aangeboden." Van het Literair Café Alphen kreeg hij geen enkele reactie. „Het Kasteel wilde wel en dus sta ik daar. Ik ben zelfs gekop peld aan een gedichtenwed strijd die was uitgeschreven voor jongeren. Na afloop van mijn optreden wordt de win naar bekendgemaakt." In zijn programma neemt Jan Slagter met het publiek de liefdes van zijn leven door: opera, glitter, dans, majorette, zijn ouders. „Eigenlijk is de hele show één groot eerbetoon aan mijn ou ders. 'Ik hou van jou' krijg ik niet uit mijn strot. Dat zeg ik nooit. Dat vind ik zo'n vrese lijke uitdrukking. Zo Ameri kaans. Op deze manier zeg ik het ook, maar dan anders." „Het wordt een avond vol te genstellingen", belooft hij. „Met veel verkleedpartijen. Ik doe zelfs een majorettenum mer. De nadruk ligt natuurlijk op de teksten. Het blijft een li teraire voorstelling. Muziek speelt echter ook een belang rijke rol." De muziek - onder meer uit de opera 'Turandot' - komt van cd. De performer zou de show ook heel graag eens met live muziek uitvoeren. Hij heeft het plan hiervoor ingediend bij het Alphens gemeentebe stuur. „Het jaar dat ik 50 word, gaat het nieuwe theater bioscoopcomplex in het stadshart open. Ik vind dat de opening niet aan Joop van den Ende moet worden over gelaten, maar in handen moe ten zijn van de plaatselijke kunstenaars en verenigingen. De muziekschool zou kunnen meewerken, de drumband, de majorettes, een dansgroep, noem maar op. Beeldend kun stenaars zouden het decor kunnen maken. Volgens mij moet daar iets fantastisch uit kunnen komen." 'Mijn geliefde, een terugblik', Jan Slagter, donderdag 29 ja nuari, 20.00 uur, Het Kasteel, Concertweg 1, Alphen aan den Rijn. Theo de With

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16