'Scoren en uitstappen is het devies' REGIO 'Media moeten niet bewust spitten in leven politici' 'Democratie kan niet zonder een kritische pers' I De huidige boetes zijn te laag woensdag 28 JANUARI 2004 NAVRAAG Automobilisten die voor de tweede keer worden gepakt met te veel drank op moeten hun rijbewijs inleveren en opnieuw rijexamen doen. Dat vindt PvdA'er Wolfsen, lid van de Tweede Kamer. Jaarlijks overlijden 350 mensen door alcohol in het verkeer en het tienvoudige raakt zwaargewond. Alcohol in het verkeer moet dus har der worden aangepakt. Het voorstel heeft kans van slagen omdat het gesteund wordt door PvdA en CDA. Noordwijker NICO VAN RIJN van Autorijschool Haaswijk - 34 jaar ervaring als rij-instructeur - staat achter dit plan. „Er moet iets nieuws komen; iets harders. Hardnekki ge drinkers schrikken niet van de huidige straffen." Vindt 11 het een goed voor stel? „Ja. Ik vind het een fantas tisch idee. Ik krijg regelmatig te maken met gasten die van wege drank een cursus moe ten doen bij het CBR en dat wordt door de instanties ge zien als een van de zwaarste boetes. Ik zeg niet dat er hele maal geen mensen zijn die daar iets van leren, maar de hardnekkige drinkers gaan hun gedrag echt niet veran deren. Hoewel zo'n cursus toch vijfhonderd euro kost." Het automatisch afnemen van het rijbewijs is dus beter. Waar om? „Als je zeker weet dat je onder deze voorwaarden je rijbewijs kwijt bent, kruip je niet achter het stuur. Je weet dus dat je opnieuw rij examen moet doen, met dezelfde stress als toen, met opnieuw de wachttijden en met verkeer dat de laatste jaren alleen maar druk ker en moeilijker is geworden. Dat moet werken, dat kan niet an ders." Wat gaat er fout in het huidige systeem? „De boetes zijn te laag. Soms zijn ze minder dan dat een avondje drank kost en daar lachen ze gewoon om. Bovendien doet de poli tie vreemd. Ze controleren in het Noordwijkse uitgaansgebied tus sen negen en tien uur 's avonds. Dus voordat de jongelui gaan drinken. En 's nachts hoor ik die gasten langs mijn huis scheuren. Om gek van te worden. Dat nieuwe boetesysteem mogen ze liever vandaag dan morgen invoeren." Zijn er andere misstanden die aangepakt moeten worden? „Ja, ik vind dat mensen in het verkeer liever voor elkaar moeten zijn. Ik ken het voorbeeld van een oudere dame die had voorgesor teerd om rechtsaf te gaan. Een jongen achter haar vond dat ze niet snel genoeg reed en ging naast haar rijden. Gevolg is dat ze schrikt en op de rem trapt waardoor een achterligger op haar botst. De politie komt er bij en geeft haar een boete. Die jongen komt er zonder wat dan ook van af. Hij zou juist op cursus moeten." U was net bij een rijexamen; hoe ging dat? „Helaas, de jongedame was zo nuchter als het maar zijn kon, maar ze nam een bocht te wijd. Ze is dus gezakt." tekst: Gerard Baas foto: Frans Roomer UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, zaterdag 27 januari VOORSCHOTEN - Het nieuwe zwembad van Voorschoten zal de naam gaan dragen van 'Het Wedde'. De gemeenteraad besloot gisteravond tot deze historische naamgeving. 'Het Wedde' is een riviertje dat tij dens de middeleeuwen een functie vervulde als drinkplaats en waar schijnlijk ook wel als plaats waar gewassen kon worden. LEIDEN-Op 16 en 17 november 1918 werd inde 'Graanbeurs' in Leiden het negende congres van de Sociaal Democratische Partij ge houden. 'Tribunisten' met voorlieden als David Wijnkoop en Herman Gorter die in 1909 uit de SDAP waren gestapt uit vrees voor een ver zoening met het kapitalisme. Tijdens dat congres in Leiden werd be sloten de naam van de partij te veranderen in Communistische Partij in Nederland. Diezelfde CPN viert op het ogenblik het 60-jarig be staan. Sjoerd Karsten, afdelingssecretaris: „Leiden is altijd een sterke afdeling van de CPN geweest. De grootste bloei beleefden we de eerste jaren na de oorlog. De CPN kwam met vijf zetels in de raad in '46." ANNO 1979, maandag 29 januari leiden - In de Stadsgehoorzaal was het zaterdag Abba-dag: een or gie van Abba-muziek, Abba-stickers, Abba-sjaals, Abba-spiegels, Ab- ba-films, Abba.... nou ja het enige dat ontbrak was Abba zelf. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's In deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc.nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres: Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5 350 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mall: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, postbus 507.2003 PA Haarlem Chris Lantrok ziet in eerste bokstoernooi sinds 21 jaar een fundament voor groter evenement Tussen afbeeldingen van kampioenen in ge vechtspose en posters van vechtgala's hangt in de kleine kantine een krantenkiek uit 1983. Het is een overzichtsfoto van een bomvolle Vijf Mei hal tijdens het allerlaatste grote boksevene- ment in Leiden. Gisteravond werd een beschei den eerste stap gezet om oude tijden te doen herleven: een clubkampioenschap van Boksver eniging Leiden. „Waarom ik het zo lang heb la ten duren? Ik was waarschijnlijk een beetje in gedut", zegt organisator Chris Lantrok. Het antwoord is wat complexer. „Bokswed strijden worden in de regel niet door de bond, maar door de plaatselijke club geregeld en ik heb daar de tijd en het geld niet voor gehad." Ook de privé-omstandigheden van de boks- coach speelden een rol. „Jarenlang verkeerde relaties gehad. Nu heb ik in Jannie een nieuwe liefde in mijn leven. Zij heeft me bij dit initia tief geweldig geholpen. Ze geeft me zelfver trouwen." Het eerste clubkampioenschap sinds jaren speelde zich af in de school van Lantrok aan de Corantijnstraat. Voor een grote zaal ontbre ken nog altijd de middelen. De ring is gelijk vloers en de kamprechter draagt geen over hemd met strik maar een trainingspak. De jury wordt gevormd door Lantrok en de verplicht aanwezige arts, Brum Doelman, die in zijn stu dententijd ook bokste. Het publiek, ongeveer vijftig man, bestaat uit de deelnemers en hun familie. Bepaald geen omstandigheden die aan een 'gala' doen denken. Maar, zoals Lantrok benadrukt, het is een eerste aanzet. „Ik ben bij wat winkeliers in de buurt en bij het Da Vinci- college - waar ik de zaal van huur - langsge- gaan voor wat sponsorgeld. Kleine bedragen, maar je moet ergens beginnen." Wat direct opvalt in de door opzwepende hou semuziek gevulde zaal is het grote aantal jon geren dat heeft ingeschreven. Lantrok geeft fa cultatieve lessen op middelbare scholen en zijn vereniging plukt daar klaarblijkelijk de vruchten van. „Ik heb de wind mee. Zeker het aantal aspiranten - de groep tot zestien jaar - is groot", bevestigt de leermeester. Eén van de jongelingen is de 15-jarige Rick Bouwmeester uit Roelofarendsveen die sinds enkele maanden lid is. Net als bijna iedereen werkt hij zijn eerste partij ooit af. „Via een oom ben ik dit gaan doen en ik houd ervan. Het is eens wat anders. In mijn woonplaats kun je voetballen, of een beetje tafeltennissen; dat is het." Ondanks de grote schare tieners die het on derling tegen elkaar opneemt, is het verschil in lengte bij enkele wedstrijdjes groot. In een van Alice Mul (links) belaagt haar opponent tijdens het clubkampioenschap van Boksvereniging Leiden. Foto: Mark Lamers de eerste kampen over twee ronden van één minuut, treedt de pas elfjarige Olivier Prins aan tegen een twee koppen grotere tegenstan der. „Prins is nog ongeslagen", grapt Lantrok in zijn aankondiging. De 16-jarige tegenstan der is zich duidelijk bewust van omstandighe den en spart voorzichtig met zijn jonge oppo nent. Desondanks is buiten de ring moeder Prins zichtbaar nerveus. „Mijn man bokst en hij heeft onze twee zoons meegenomen. Wij wonen in Oegstgeest en het is goed voor ze dat ze in een heel andere buurt met een heel an dere mentaliteit te maken krijgen. Zij vinden het fantastisch, maar ik durf bijna niet te kij ken." Lantrok heeft iedereen vooraf duidelijk geïn strueerd dat het gaat om punten maken - tech nisch boksen dus - en niet om vechten. Een aantal kemphanen krijgt zelfs strafpunten we gens onbesuisd slaan. Even zit de schrik erin als, in een partij tussen twee ervaren, volwas sen kerels, er toch één onderuit gaat op een rechtse hoek. „Kijk, daar ben ik dus helemaal niet blij mee", schampert Lantrok. De 'dader' verontschuldigt zich later. „Sorry, maar ik ben geen puntenbokser." Er is Lantrok veel aan gelegen om deze inci denten tot een minimum te beperken, zeker nu de jeugd steeds vaker de weg naar zijn cen trum weet te vinden. 'Scoren en uitstappen' is zijn devies en de rest van de avond vallen er inderdaad ook alleen nog ingehouden 'aaien'. Alice Mul is het enige meisje in het gezelschap. Daarom moet de 13-jarige de,ongelijke, strijd aangaan met een jongen van haar leeftijd. Ón der strakke regie van Lantrok, zo blijkt. „Uiter aard heb ik vooraf goed uitgekiend wie ik te gen haar laat uitkomen. Ik wist dat hij de situa tie begreep." Mul, die een nog wat gracieuze plaagstoot heeft, traint sinds vier maanden in de Coran tijnstraat, omdat ze boksen 'gewoon leuk' vindt. Lantrok is trots op haar. „Ze liep o>er langs op de training per ongeluk een blo|S€ neus op. Ik was bang haar kwijt te raken,' ze is gebleven en dus uit het goede hout sneden." Winnaars en verliezers, iedereen deelt hf'H1 thousiasme om voor het eerst in de eige/ school aan een min of meer officiële par've mee te doen. Dat geldt net zo goed voor wedstrijdboksers Renaldo Achahboun ei~ din Randedovic, twee van de winnaars, ^a.c de jonkies Bouwmeester, Mul en de broe Prins. Met een massale groepsfoto eindip festijn. De tevreden Lantrok weet na gist?' avond zeker dat er een vervolg komt, in P. en dat zijn droom - weer een groter eved ment in Leiden houden - iets dichterbij r^£ komen. „Het is geslaagd, ik heb er weer P0< Jannie bedankt." L Loman Leefmans KLANKBORD II Een ruime meerderheid van de bezoekers van onze website (62 procent) was het eens met de stelling 'De media moeten zich niet bemoeien met het privé-leven van politici'. Maar in de toelichting worden wel allerlei nuances aangebracht. Het journaille moet zich niet hijgerig in de struiken ophou den, maar als privé-u'itspattin- gen regelrecht indruisen tegen politieke stellingnamen, moe ten de media dat wel berich ten. Een greep uit de reacties: F. Stikkelorum, Oegstgeest: „Hoewel ik het er mee eens ben, is het onvermijdelijk. Als je een publieke functie be kleed en je zo naïef bent om bij een dergelijke journaliste je op zo'n wijze te uitten en daarna de laan uit wordt ge stuurd, dan heb je daar niets tegen in te brengen. En wat is in de zaak Oudkerk dan nog de privé-zaak? Ik wens zijn vrouw en aanverwanten veel wijsheid toe in deze (privé) zaak en voor hem zelf een goede advocaat. Zijn uitkering is daar goed voor, want dat recht(?) heeft hij ook nog!" M. Rinkelhorst, Woubrugge: „Dat hangt er nogal van af, niet? Zolang journalisten zich niet hijgerig in struiken op houden om te kunnen ont dekken welke kleur badjas on ze JP heeft, maar naar Chili reizen om aspirant-leden van het koninklijk huis te ontmas keren, doen zij wat ik van ze verwacht. Kortom: als journa listen informatie ontvangen waaruit zou blijken dat politi ci hypocriet, of onbetrouw baar zijn, of liegen, behoren zij op onderzoek uit te gaan. En als de informatie klopt - en relevant is om te melden - dan moeten zij publiceren. Wat relevant is? Minister 'nor men en waarden' Donner die overspel pleegt, dat is rele vant." C. J. M. Fornara, Leiden: „Als men een functie wil bekleden wordt men altijd gescreend. Het privé-leven van de vor stenhuizen is ook media- De media moeten zich niet bemoeien met het privé-leven van politici. voer... Dus van de politici ook..." Bert Stam, Alphen aan den Rijn: „Ik vind dat de media in principe niet bewust moet gaan spitten in het privé-le ven van politici, maar wan neer iets op een presenteer blaadje wordt aangereikt en het is iets wat de integriteit kan aantasten, of het kan ie mand chantabel maken, dan is het niet meer dan logisch dat één en ander gepubli ceerd wordt." Sjan Arts, Leiden: „Inder daad, dat zou de discussie weer meer laten gaan over standpunten en argumenten. Een belangrijk deel van het dagelijkse leven van politici is al gewijd aan de publieke zaak. Is de betrokkenheid die men daarin laat zien dan niet genoeg? Van de media ver wacht ik dat de diepgang ge zocht wordt over de inhoud." H. Ouwersloot, Katwijk: „Waarom niet? Moeten ze be schermd worden tegen de buitenwereld en op die ma nier maar alles doen wat in hun kraam te pas komt? Ik vind dat als je voor een open bare functie kiest, je je ook zo moet gedragen. Dat je je in je handel en wandel nergens voor hoeft te generen." E. Sitinjak, Leiden: „Omdat het een PVDA'er is. Als het ie mand van een andere partij had geweest hadden ze zich rot gelachen, maar nu het een PVDA'er is, mag het ineens niet meer. 1: Hij wist met wie hij zat te praten 2: Dan had hij het maar niet moeten doen. Dan was er ook niets te schrij ven geweest." Aad Langelaan, Voorhout: „Toegegeven dat een publieke functie het risico oplevert dat je meer in de belangstelling staat, maar laten we eens een paar van die persmuskieten tot aan hun eigen slaapkamer achtervolgen en hen compleet beroven van hun privacy. Misschien snappen ze dan wat ze aanrichten met hun 'nieuws 'gierigheid. Sabine Verschoor: „In princi pe niet, maar als het gedrag de politiek en politieke geloof waardigheid raakt, wel." Willem Loos, Lisse: „Zolang politici in hun privé-leven geen onwettige activiteiten ontplooien moeten de media daar volstrekt buiten blijven. Wel is het zo dat politici een voorbeeldfunctie hebben en daardoor zal hun privé-leven Blij !itv li i eerder in de belangstelt staan. Vooral landelijke01! ci hebben hier rekening te houden. Als ik een ke bekeuring krijg voor te M rijden zal niemand daaJeC ker van liggen. Als een 1"? ter dit overkomt loopt lf* zij de kans dat de medi. oppikken en publiceren Onze nieuwe stelling ha op uitlatingen van voorj Sepp Blatter van de wen voetbalbond FIFA. Hij vil strakke pakjes het vrouv voetbal - in navolging vj sporten als tennis en bej leybal - als kijkspel aantj lïjker moeten maken. ling luidt dan ook: Vrouwelijke voetballers r~ moeten zich ltSl aantrekkelijker jg kleden P jte; Reageren kan via 1 www.leidschdagblad.nlBrc Postbus 54, 2300 AB, Cees van Duijn (41) uit Warmond, vastgoedconsultant: „De media hebben een onderzoekstaak. Waar (parlementaire) onderzoekscommis sies niet of nauwelijks presteren, worden door de media betere resul taten geboekt. Kijk naar 'Mabelgate'. Hoe ver mogen en kunnen de media gaan? Bij prinses Diana was het bi zar te noemen, met de dood als (in) direct gevolg. Ook de dood van de wapendeskundige Kelly ligt nog vers in het geheugen. Anderzijds zouden essentiële zaken wellicht nooit het daglicht zien als de media aan ban den worden gelegd. Jour- analisten moeten zich in alle lagen van de bevolking kunnen bewegen en vooral op bestuurlijk en overheidsgebied 1 zorgen voor trans- I parantie. Of een R politicus dat nou A leuk vindt of niet." Dennis Salman (31) uit Noordwijk, medewerker Noordwijkse woning stichting: „Als politicus in spe ben ik het daar tweehonderd procent mee eens. Het gaat erom dat je als politi cus je werk goed doet. En als de me dia steeds in je privé-leven zitten te wroeten word je in je functioneren belemmerd. Oudkerk is er door zijn eigen partij en het bolwerk dat daar omheen functioneert, gewoon inge luisd. Pim Fortuyn riep notabene ook dat hij darkrooms heeft bezocht en daar viel niemand over. Hulde voor Oudkerk, van wie je kunt zeg gen dat het iemand is die - in tegen stelling tot veel po litici - als geen an der weet wat er in de maatschappij te koop is." Kamal Khodor el Cheikh (37) uit Leiden, projectleider gemeente Al phen aan den Rijn: „In het Arabisch heb je de uitdrukJdng: 'Als je huis van glas is, moet je anderen niet met stenen bekogelen'. Als iemand een publieke functie bekleedt, moet hij zich in zijn privé-leven ook gedra gen. Het is toch duidelijk dat Oud kerk met zo'n verhaal over een tip pelzone in de krant komt? Als politi cus ben je nou eenmaal zichtbaarder dan een gewone burger. Hoe dat tot stand is gekomen tussen Oudkerk en Van Royen weet ik niet. Maar ie mand die wethouder is, gooit toch niet zomaar zijn pri vé-leven op straat? Dus: eigen schuld dikke bult. Media, P leef je uit." Berend Stolk (49) uit Leiderdorp, intensivist actief WD'en „De me dia moet het privé-leven van politici respecteren. Als we dat niet doen dan geraken we in walgelijk, republi keins, Amerikaans fatsoensrazernij. Dan worden wij straks geregeerd door benepen moraalridders, zon der satire en zonder seks. Geef onze politici de vrijheid om zich aan te passen aan Europa. In Frankrijk ver gadert het college van B W soms in het bordeel en Italië kiest pornoster ren in het parlement. In Engeland verlustigt menig parlementariër zich in de catacomben van het Lagerhuis. Als je het zo bekijkt dan was die Amsterdamse wethouder in ternationaal bij na het braaf ste jongetje uit de klas." ti Marije van den Berg (29) uit den, bedrijfsjournaliste Pv< raadslid: „Een democratie ka zonder een kritische pers. Als pers de macht niet langer cor leert en misstanden niet lang de kaak stelt, is het treurig ge: met een land. Maar iedereen op zijn klompen aan dat rioo nalistiek iets anders is dan 'ki pers'. En iedereen snapt dat kering van een raadslid met e kere soapster iets anders is d< stratenmaker van de gemeen zwart het tuintje van dat raad doet. Het eerste in d zetten, is sensati ken, het tweec krant zetten i; werk als joum goed doen. Ik graag afhangen eigen kritisch v gen van de j< listiek of ee vé-zaak dc baarheid 1 hoeft."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14