LEIDE Slachthuisterrein op monumentenlij st Hoop voor Binnenstadgemeente Kritiek op nota stedenbanden yNll-West moet Leidse files oplossen Gigantische haardrogers in de Tarantulanevel REGIO R1 A'er Flippo boos over Tfdwenen 7000 euro itertriatlon bij Leidse Ijshal WOENSDAG 28 JANUARI 2004 Trigon-terrein klein voor orenztschool leiderdorper st telefonisch inflicten op latrover ;epakt - Op de Haarlemmer- heeft de politie gisteroch- ien 37-jarige Leidenaar >akt op verdenking van roof. Kort daarvoor had rdachte een Leidenaar (50) bedreiging van een mes fd van geld en een mobie- foon. ng Bas Haring r bewustzijn - Zijn konijnen zich van ïlf bewust? Kan een com- echt denken? De Leidse laticus en kinderboeken- 'er Bas Haring geeft op ig 3 februari voor Studi- inerale van de Universi- iden een lezing over de of er verschil is tussen chte' (menselijke) geest 'nepgeest' die wij toe- 'en aan computers. Men- nden van zichzelf dat zij, un bewustzijn, iets extra's n boven machines en Haring betwijfelt dat. ing is in het Lipsiusge- aan de Cleveringaplaats vang 18.45 uur. eaan door Robbert Minkhorst leiden - Leiden zet het Slacht huiscomplex aan de Maresingel en de Pasteurstraat op de monu mentenlijst. Bij de aanstaande bebouwing van het terrein wordt ook rekening gehouden met de beschermde status van het complex. Burgemeester en wethouders volgen het advies van de monu mentencommissie. Die is en thousiast over de bijzondere ar chitectuur en de cultuurhistori sche waarde van de gebouwen en het terrein. Burgemeester Henri Lenferink maakte giste ren het besluit bekend. Tot eind vorige eeuw was het slachthuis - ingeklemd tussen de binnenstad en de wijken Groenoord-Zuid en het Noor derkwartier nog in gebruik. De gemeente vond in 1999 dat slachtactiviteiten bij een woon wijk niet meer van deze tijd wa ren. Bovendien had ze plannen voor woningbouw. Het com plex werd de laatste jaren nog gebruikt voor ritueel slachten. De beschermde status maakt bebouwing niet onmogelijk. Op het terrein en dat van buurman Nuon moeten samen ruim 200 huizen komen. Bij de inrichting van het nieuwe buurtje houdt Leiden rekening met de ken merken en de structuur van het slachthuisterrein, bleek uit de woorden van Lenferink. Dat houdt in dat het gebied niet compleet wordt volgebouwd. Het is wat Lenferink noemt 'het ensemble van het geheel'. „De monumentenstatus is niet een absolute blokkade. Helemaal volbouwen kan ook weer niet, maar je kunt er wel aanbou wen." Bij het maken van de woning bouwplannen wordt er al van uit gegaan dat een aantal pan den kan blijven staan. Nu die een gemeentelijk monument worden, ligt sloop nog minder voor de hand. „Sloop is uiterst onwaarschijnlijk", aldus Lenfe rink. De directeurswoning, kan tine, stal en paardenslachthal krijgen een bestemming als be drijfsruimte of openbare voor zieningen - zoals een medisch centrum of kinderdagverblijf. De monumentencommissie raadt overigens eveneens aan om de vroegere dienstwonin gen op de monumentenlijst te zetten. Daarover beslissen bur gemeester en wethouders pas later, wordt aangekondigd. Het gaat om de huizen aan Pasteur straat nummer 5 tot en met 15. Het EWR/Slachthuisterrein wordt geen doorsnee buurt. Aanstaande bewoners kunnen hun huis grotendeels zelf ont werpen. Normaal is dat alleen weggelegd voor kopers van du re woningen. De huizen blijven betaalbaar, zegt Leiden, en het noemt de vrijheid voor de toe komstige bewoners sociaal par ticulier opdrachtgeverschap. Het parkeren moet straks on dergronds. De wijk moet in 2006 af zijn. Inwoners uit Lei- den-Noord krijgen voorrang bij de inschrijving. wstop In de plannen van de Leidse kerkbestuurders staat de Maranathakerk in de Lage Mors boven aan de lijst om te worden gesloten. Het gebouw heeft weinig uitstraling; de gemeente is klein en vergrijsd. Foto: Hielco Kuipers Alternatief bezuinigingsplan: hogere bijdrage en sponsoring - Leiden heeft een wa- »en de bouwstop in stel- bracht. Burgemeester en aders hebben gisteren elen van de binnenstad jrontwerp van een 'para- stemmingsplan' vastge- let betreft de wijken De Maredorp, Pancras- le Academiewijk en Le- il-West. In de afzonder- stemmingsplannen voor ijken ontbrak de bepa- t het om beschermd Inzicht gaat. Met een ge lijk 'paraplu-plan' wordt t gerepareerd. Burge- r Henri Lenferink zei gis- y at de gemeente voor die JÊ weer bouwvergunnin- J afgeven. Overigens kon 1 al met de zogeheten Prtakkoorden'. door Silvan Schoonhoven leiden - Er gloort nieuwe hoop voor het behoud van de her vormde Binnenstadgemeente in de Hooglandse kerk. Het Leidse overkoepelende kerkbe stuur, dat plannen heeft om de bloeiende Binnenstadgemeente samen te voegen met andere Leidse wijkgemeenten, geeft ruimte aan alternatieve plan nen om uit de rode cijfers te ko men. Dat werd gisteravond be kend na een overleg met de Leidse centrale kerkenraad (CK) waarin ook Binnenstad-domi nee Ad Alblas zitting heeft. De Binnenstadgemeente had giste ren een eigen informatieavond belegd om met de leden van ge dachten te wisselen over de on gewisse toekomst. Het verzet tegen de samenvoe ging met andere wijkkerken is groot. Kerkgangers zijn bang dat het eigen karakter van de succesvolle wijkgemeente ver loren gaat door een bestuurlijke fusie. Als wijkgemeenten wor den samengevoegd, verliest de Binnenstadgemeente haar vaste predikant Alblas, die voor een deel verantwoordelijk wordt ge houden voor de bloei. Leden roemden 'de warmte' en 'de menselijke sfeer' in de Hoog landse kerk. „Waarom moeten we snijden in een gezond li chaam?" vroeg een van de kerk gangers. „Ik voel me hier echt opgenomen", zei een ander. De CK heeft het bezuinigings plan gelanceerd omdat het slecht gaat met de Leidse her vormden. In 2008 zit de kerk met een schuld van twee ton, luidt de voorspelling. Om het tij te keren stelt de CK voor om één kerkgebouw te sluiten en twee van de acht predikants plaatsen te laten vervallen. Ook moeten wijkgemeenten worden samengevoegd. Alleen de Mare- kerk- gemeente, de Merenwijk en de Studenten Ekklesia be houden in het plan een aparte status. De eerste vanwege de orthodoxe signatuur, de tweede en derde vanwege hun samen werking met de rooms-katho- lieken. De overige vijf wijkge meenten moeten maar onder één centraal bestuur, luidt het meest drastische scenario van de CK. De Binnenstadgemeente voelt zich hierdoor miskend. Ook zij neemt een aparte plaats in, vin den de leden. Kerkgangers ko men van ver om de diensten in de Hooglandse kerk bij te wo nen. Gemeentelid Jaap Melse spreekt over de 'zuigkracht' van de Hooglandse kerk op andere, minder florerende wijkgemeen ten in Leiden. Hij bespeurt daarom 'iets van jaloezie' bij de anderen. De gemeenteleden bespraken gisteravond ook de alternatie ven om de Leidse hervormde kerk uit het financiële dal te trekken. Leden moeten meer geld bijdragen, is het algemene gevoel. „Van welke vereniging kun je nou gratis lid zijn?" vroeg voorzitter Cent van Vliet: Zelfs een alternatief als sponso ring van de kerk door een be drijf als Ohra is niet langer uit te sluiten, stelde koster Arnold Vromans. Leden van de Maranathakerk in de Lage Mots komen vanavond bij elkaar voor beraad. Hun ge bouw wordt met sluiting be dreigd. Op 27 maart komen alle Leidse hervormden bij elkaar voor een laatste peiling. door Rody van der Pols leiden - Een '28-maandskind' werd hij door de WD-fractie genoemd: de nota stedenban den, die gisteravond voor de zoveelste keer op de agenda van de commissievergadering cultuur en educatie prijkte. Hoewel 'sterk verbeterd' vol gens bijna alle fracties, regende het nog steeds amendementen. De nota over de Leidse betrek kingen met Oxford, Torün, Buf falo City, Juigalpa en Krefeld kent een roerige voorgeschiede nis. De eerste versie van wet houder Mohamed Rabbae werd finaal afgebrand door de raad. Vooral zijn plan om vanaf 2005 al het geld aan de banden met Buffalo City in Zuid-Afrika en Juigalpa in Nicaragua te beste den, ontmoette veel weerstand. In de herschreven versie kwam Rabbae op dit voorstel terug. Toch is de kritiek nog steeds niet verstomd. Meest gehoorde klacht was gis teravond de te beperkte ambte lijke ondersteuning van de ste denbandwerkgroepen. Zowel PvdA, Groenlinks, SP, CDA en ChristenUnie oordeelden dat de ene ambtenaar die hiervoor is aangewezen te weinig is. „De taken en verantwoordelijkhe den die bij de stedenbanden komen kijken, zijn zo veelom vattend en tijdrovend dat de huidige bezetting absoluut on toereikend is", aldus Brigitta Dolfing van de SP. Met alle bezuinigingen in het vooruitzicht is het niet waar schijnlijk dat hiervoor een extra ambtenaar kan worden aange steld, liet wethouder Wim de Boer (Groenlinks) al doorsche meren. Wel stelde hij voor om de 3000 euro die in de nota is uitgetrokken voor het aankno pen van nieuwe banden met steden in 'herkomsüanden' als Marokko en Turkije aan extra ambtelijke ondersteuning te besteden. Alle fracties behalve Groenlinks betoonden zich im mers toch een tegenstander van het aangaan van nog meer ste denbanden. De huidige banden moeten eerst maar eens goed op de rails gezet worden. Voor D66 zat het belangrijkste knelpunt in de evaluatie van de stedenbanden. Daartoe ontbre ken duidelijke 'ijkpunten' vol gens raadslid Jaap Brüsewitz. De Boer beloofde in dat opzicht beterschap. Ook deed hij de toezegging met een datum voor de eerste evaluatie te komen. Meest kritisch was de WD, die de nota ronduit 'teleurstellend' noemde. Zelfs het feit dat wet houder Rabbae het stuk eerder introk en herschreef, kon daar niets aan afdoen. Als grootste manco noemde Arend-Jan Sle- ijster dat de nota nauwelijks nieuwe inzichten biedt. „Er zou een herijking van de steden banden plaatsvinden. Maar uit eindelijk is alles bij het oude ge bleven", aldus de fiberaal. Het enige concrete resultaat dat de nota heeft bewerkstelligd, is een grote vermoeidheid bij alle betrokken partijen, constateer de de WD'er cynisch. Zevenduizend euro, af- g van de kledinginzame- i de containers van KICI, k, en raadslid Abraham wil graag weten waar het gebleven. De CDA'er gisteravond tijdens de isievergadering cultuur rwijs geen antwoord op aan wethouder Wim ,Dit vormt een aantas- ji de lokale democratie", |ij woedend. I een organisatie die via A/Wjers in de stad kleding- 1 inzamelt voor het goe- Vorig jaar kwam wet- Rogier van der Sande idee om de kledinginza- voortaan commercieel takken en op die manier jeuro te bezuinigen. De iteraad stak hier toen Ikje voor - het zou niet ;ijn om een charitatieve it plotseling commerci- |te buiten - en er werd naar een compromis, om er: Voortaan zou KI- bijdrage aan de gemeen- jan, maar die zou uitslui- h goede komen aan de stedenbanden. De ge- ken zou op die manier iets jen' aan de kledinginza- terwijl KICI voldeed 29-45fcr doelstelling: interna- ji^lsofidariteit bevorderen. 1 zelfs een concrete be- fig voor het geld gevon- afdracht van K3CI zou t worden om de rente af en over een lening die enkele jaren geleden aan zusterstad Buffalo City had verstrekt om een woningbouw project op te zetten. Deze rente bedraagt jaarlijks 36.000 euro. Daarvan betaalt Leiden 18.000 euro uit het potje van de stedenband, de andere helft komt uit de algemene middelen. Omdat KICI jaarlijks 25.000 euro aan de gemeente afstaat, kon daarvan 18.000 eu ro naar de algemene middelen worden doorgesluisd. Daarmee bleef er nog 7.000 eu ro van het bedrag van KICI over. „En dat geld is nu verdwe nen. Nergens terug te vinden", riep CDA-raadslid Flippo wet houder De Boer gisteravond ter verantwoording. Deze kaatste de bal echter naar zijn collega Van der Sande (financiën), die niet aanwezig was tijdens de commissievergadering. „Dit is niet mijn verantwoordelijkheid. Valt u mij hier niet mee lastig", aldus De Boer. Zo eenvoudig ligt de zaak ech ter niet, volgens Flippo. Geld bestemd voor de stedenbanden valt ook onder verantwoorde lijkheid van de wethouder ste denbanden. En dat is De Boer. „Als u de geldzak opendoet en een andere wethouder graait er meer uit dan is toegestaan, bent u eindverantwoordelijk", aldus Flippo. De CDA'er gaf te ken nen dat hiermee de kous niet af is. „Er zijn middelen onttrok ken aan het toezicht van de raad. Dat tast het democratisch gehalte van de gemeenteraad aan. Ik kom hier nog op terug." De in Leiden ontdekte Tarantulanevel maakt deel uit van de Grote Magellaense Wolk, die als een satelliet om onze Melkweg draait. Foto: B. BrandlSpitzer Space Telescope Sterrewacht van Universiteit Leiden vindt 'kraamkamer voor sterren' IJssport Vereniging Lei- rganiseert zondag 14 toor de 17de keer een riatlon bij de Leidse IJs- onderdelen zijn 10 kilo- ppen, 45 kilometer fiet- 20 kilometer schaatsen. It evenement kunnen 100 mensen deelne- jet alleen de echte triat- ijn welkom. Aan de 'triotriatlon' kunnen sporters deelnemen die niet alle drie de disciplines beheersen. Van een team van drie, neemt elke spor ter een onderdeel voor zijn re kening. Voor de jeugd van 9 tot en met 13 jaar is er bovendien een biatlon: 1,8 kilometer lopen en 3 kilometer schaatsen (15 rondjes in de hal). Meer infor matie op: www.ijvl.nl door Wilfred Simons leiden - Astronoom Bemhard Brandl van de Sterrewacht Leiden heeft een 'kraamka mer' van sterren ontdekt in de Tarantula nevel, een melkwegstelsel op het zuidelijk halfrond. Brandl deed zijn ontdekking met de onlangs gelanceerde Spitzer ruimtetele scoop van de Amerikaanse ruimtevaartor ganisatie NASA. De Spitzer werkt in infra- roodlicht (warmtestraling). Spitzer is een 'broertje' van de bekendere Hubble tele scoop, die net als de telescopen op aarde met zichtbaar licht werkt. De Tarantulanevel staat naar de maatsta ven van astronomen tamelijk 'dicht' bij de aarde, op 176.000 lichtjaar. Hij maakt deel uit van de Grote Magellaense Wolk, die als een satelliet om onze Melkweg draait. Uit foto's van Spitzer blijkt dat de nevel zeer veel stof bevat, dat een 'voedingsstof is voor sterren. In het centrum van de nevel zijn sterren te vinden die honderd keer zo zwaar zijn als onze zon en die tot de meest massieve in het heelal gerekend moeten worden. Zij stralen zo fel licht uit dat hun nucleaire brandstof al na een paar miljoen jaar is opgebruikt. Ze worden dus niet oud. Zeer jonge sterren worden helemaal om ringd door het stof dat zij 'eten'. In het zichtbare licht zijn ze daardoor niet goed te zien, maar met de Spitzer lukt dat wel. Hierin is zichtbaar dat de jonge sterren in middels zo heet en fel zijn geworden dat zij beginnen met het 'wegblazen' van het om ringende stof. De witgele vlek in het cen trum van de foto is een 'holte' in het stof. „Die sterren zijn net gigantische haardro gers die alle omringende gas en stof weg blazen", aldus Brandl. De Leidse astronoom richt zich in zijn on derzoek vooral op de randen van de holte. In het stof dat hier wordt samengedrukt, ontstaan weer nieuwe sterren. Dat gebeurt in de vele kleine rafeltjes die aan de randen van het witgele gebied te zien zijn. Op de foto zijn de al gevormde stenen blauw ge kleurd. Groen en geel zijn de gebieden vol gas en stof dat door de extreme hitte van de jonge sterren is gaan gloeien en waar ster ren zullen ontstaan. In de roodgekleurde gebieden bevindt zich koud stof, dat ooit misschien nog als voedsel voor nieuwe sterren kan dienen. door Robbert Minkhorst leiden - Voor een oplossing van de verkeersproblemen in Lei den is vooral een nieuwe weg door Voorschoten, tussen de A4 en A44, nodig. Dat denken bur gemeester en wethouders van Leiden. Voor de oostzijde van de stad kijkt de gemeente naar een route over de Leiderdorpse Zijldijk of door de Sumatra- straat. Vooruitlopend op het uiteinde lijke verkeer- en vervoersplan bepalen B en W de richting. Het college heeft uit vier scenario's er één gekozen dat wordt uitge werkt, maakte wethouder Hes- sing (D66/verkeer) gisteren be kend. Het gekozen scenario is niet het beste, erkennen B en W direct. Het 'ontlast niet opti maal' de binnenstad. Verkeer dat in of door Leiden- zijn weg zoekt, loopt vooral vast op de Churchilllaan, de Eu- ropaweg, de Haagweg/Mors- weg en de Hooigracht en de Zijlsingel. Los van een nieuwe verbinding tussen de A4 en A44, de Nll-West, houdt Lei den rekening met het verlengen van de Churchilllaan richting A4/Europaweg. Studies tonen nog mogelijk aan dat béide in grepen noodzakelijk zijn. Zolang aan de oostkant van de stad niets verandert, blijven de opstoppingen op de Hooi gracht en de Zijlsingel waar schijnlijk wel bestaan. Om die reden laat het college uitzoeken hoe de route Kanaalweg - Indu strieterrein De Waard - Suma- trastraat - Willem de Zwijger laan kan verbeteren. B en W stellen twee voorwaarden voor af: de leefbaarheid in Leiden- Noord verslechtert niet en de Sumatrastraat mag niet worden verbreed. Daarom wordt ook een variant over de Zijldijk in Leiderdorp onderzocht. Een keuze voor die oplossing betekent op voor hand een enorme investering. De ontbrekende schakel tussen de Kanaalweg en de Zijldijk stuit op het Rijn-Schiekanaal, de Oude Rijn en de Zijl. Dat wordt 'een brug waar je u tegen zegt', zei Hessings voorganger Alexander Pechtold al eens. Hessing is zich bewust van het gevaar dat een nieuwe weg naar de Zijldijk te duur kan worden. „Deze oplossing is misschien wel wenselijk, maar minder haalbaar. We zullen uiteraard met Leiderdorp overleggen." De onderzoeken waarin het voorkeursscenario van burge meester en wethouders wordt uitgewerkt moeten rond de zo mer klaar zijn. Hessing wil dat dan bekend wordt wat de ge volgen zijn van de extra infra structuur, omdat de gemeente raad het gemeentelijk verkeer- en vervoersplan (GWP) in het laatste kwartaal van dit jaar moet vaststellen. Een volwaardige ring door Lei den - vooral een wens van WD en LeefbaarLeiden - is voor B en W van de baan. Het meest ingrijpende verkeersscenario valt wat het college betreft af. Dat betekent dat de denkbeel dige ruit Willem de Zwijgerlaan - Stationstunnel - Vondellaan - Churchilllaan - Voorschoter- weg - Kanaalweg niet; wordt af gemaakt. In het 'nieuwbouwplus scena rio' gaat het om een nieuwe in- en uitvalsroute over de Vondel laan die de Churchilllaan kruist, en parallel aan het spoor Lei den - Den Haag verder naar de nieuwe verbinding tussen de A4 en A44 loopt. Dit tracé stond ooit ook te boek als 'de Leidse Baan'. Ook wordt het ontbre kende deel tussen de Kanaal weg en de Willem de Zwijger laan aangelegd. De Nil Alphen - Leiden wordt tot aan de Ka naalweg doorgetrokken. Ver keersmaatregelen bij de aan sluitingen van de Plesmanlaan op de A44 en de Europaweg op de A4 dwingen weggebruikers tot het kiezen van vaste routes naar het centrum van Leiden: de Rijnsburgerweg en de nieu we route naar de Kanaalweg.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13