Zelfde loon in Brussel van de baan BUITENLAND Britse politiek wacht gespannen op Kelly-rapport Annan: Ingrijpen als genocide dreigt John Kerry, de veilige keus voor democraten Nog een laatste zoen Hooggerechtshof VS wil af van doodstraf kinderen Argentinië arresteert ex-dictator Videla Nu ook vogelpest in Laos; tweede dode in Thailand lira indianen >uriname iRiBO - De Organisatie ierikaanse Staten (OAS) 198.000 dollar toegezegd fcherming van de eigen van de Trio- en Way- lianen in Suriname. De idianenvolken behoren ieest geïsoleerde van e. Ze leven in de regen- aan de grens met Bra- "jeide spreken een eigen houden rituelen uit hun istische geloof in ere. In ïende mate worden de :n echter geconfronteerd 'loeden van buitenaf, ld van de OAS moet hun lelijkheid geven voor |f op te komen en zich beeld te verweren tegen mijnbouw in hun leef- Naar schatting 6.000 (n Way ana-indianen zul- het geld profiteren. vleesmes Schiphol i - Op het vliegveld van irside in het noorden beland is zondag een 31- pan gearresteerd die op pgtuig naar Amsterdam tappen met een vlees zijn handbagage. Dat is n bekendgemaakt. Het 9 4rd ontdekt bij een con té nationaliteit van de jniet bekendgemaakt. dinsdag 27 januari 2004 londen/anp - Tot het laatste moment heeft de Britse onderzoeksrechter Lord Hutton gesleuteld aan zijn rapport over het Kelly-onderzoek, dat morgen ver schijnt. De BBC beweerde vorig jaar in een reportage dat de Britse regering de dreiging van Irak bewust had aangedikt om een oorlog tegen het regime van Saddam Hussein te rechtvaardigen. Het ministerie van defensie liet daarop uitlekken dat wapenexpert en microbioloog Kelly de anonieme bron voor het verhaal was. De par lementaire Inlichtingen en Veiligheidscommissie (ISC) stelde een onderzoek in naar de aantijgingen en onder wierp Kelly aan een messcherp verhoor. Enkele dagen later werd de ambtenaar met een doorgesneden pols in de bossen van Oxfordshire gevonden. Hutton kreeg de opdracht opheldering te bieden over alle omstandigheden rond de dood van de wapenex pert. Hij moet duidelijk maken, of de ambtenaar be wust is geslachtofferd in een politiek spel. Direct na de dood van Kelly ontkende premier Blair ten stelligste dat hij toestemming had gegeven om diens naam naar de pers te laten uitlekken. Tijdens de verhoren gaf de premier wel toe dat hij opdracht had gegeven Kelly's naam te bevestigen als een journalist die zou voorleg gen. Hutton moet beoordelen of die strategie minder schadelijk voor de microbioloog was dan het moedwil lig lekken van zijn naam. Wat de conclusie van Lord Hutton ook zal zijn, het on derzoek heeft in ieder geval op pijnlijke wijze duidelijk gemaakt hoe de Britse regering werkt. Duizenden e- mails, weergaven van telefoongesprekken, vergader verslagen en notities van gesprekken op borrels heb ben een gênante blik in de keuken gegeven. Daaruit bleek dat Blairs bewind sterk leunde op de zogeheten spin doctors, media-adviseurs die tot in elk detail voor bereiden wat de premier doet en zegt met de bedoeling hem zo voordelig mogelijk voor het voetlicht te bren gen. Blairs media-adviseur Alastair Campbell stapte af gelopen najaar al op, officieel om privé-redenen maar waarschijnlijk om Blair niet verder te beschadigen. De Britse pers gaat ervan uit dat minister van Defensie Ge off Hoon, Kelly's voormalige werkgever, eveneens het veld zal moeten ruimen. riott-proces Extreem declareren kan doorgaan ■mnen ft - In Jakarta is het pro- jonnen tegen een ver- yan de bomaanslag op friott-hotel in de Indo le hoofdstad in augustus ar. De verdachte, Muh- 1 Rais, zou de explosie- s ?ben getransporteerd „(s- aanslag. Hij kan de va//fe af krijgen. Bij de aanslag v,~" larriott-hotel kwamen lensen om het leven en zo'n honderdvijftig gewond. si tekent ire grondwet De Afghaanse president jieeft gisteren de nieuwe iet van het land onderte- le constitutie geldt als in het vredesproces in icheurde land, dat jaren ging onder een extre- a islamitisch bewind, lument baant de weg ieerste democratische ngen in juni en geeft pi en mannen gelijke iti ;le 2 zwijgt Ie talen - De Europese Marsver- de Beagle 2, laat een tia zijn landing nog al- s van zich horen. De je ruimtevaartdienst ft gisteren een laatste lel aangekondigd waar- imputer van de Beagle kou moeten herstarten. door onze correspondent Hetty van Rooij brussel - Na vijfentwintig jaar onderhandelen is gisteren een poging gestrand om in het Euro parlement een gelijke inkomens regeling in te voeren en een eind te maken aan het vaak buiten sporig declareren door parle mentsleden. Vooral Duitsland was tegen de nieuwe regeling, en gisteren stemden Frankrijk, Zweden en Oostenrijk met Berlijn mee. De regeling had een einde moeten maken aan de buitenissige on kostenvergoedingen en de enorme beloningsverschillen in het parlement. „Uiterst onge lukkig dat we deze kans hebben gemist. Nu komt er voorlopig helemaal niets van", reageerde staatssecretaris van buitenland se zaken Atzo Nicolai. In december spraken de 626 Europarlementariërs af dat zij na de uitbreiding van de Unie met tien nieuwe landen alle maal hetzelfde salaris van 8670 euro per maand zouden gaan verdienen. Over dat bedrag zouden de lidstaten wel belas ting kunnen heffen, en ook ging de riante onkostenvergoeding overboord. Maar tijdens een bijeenkomst van de EU-ministers van bui tenlandse zaken draaide Duits land gisteren die nieuwe rege ling de nek om, omdat het voorgestelde salaris te hoog zou zijn. „Duitsland kijkt alleen naar het brutobedrag en niet naar de belastingdruk en de on kostenvergoedingen", zei Nico lai. Momenteel is het salaris van Europarlementariërs gekoppeld aan dat van een 'nationaal' par lementslid in zijn land van her komst. Daardoor ontvangt een Nederlander 7159 euro per Bush: Topman al-Qaeda opgepakt in Irak washington/anp-rtr - Een topman van het terreurnetwerk al-Qaeda is vorige week in Irak opgepakt. Dat heeft de Ameri kaanse president Bush gisteren gezegd. Hij zei dat de arrestant, Hassan Ghul, al-Qaeda hielp bij het opvoeren van de aanslagen tegen Amerikaanse troepen in Irak. Volgens Bush rapporteer de Ghul rechtstreeks aan Khalid Sheikh Mohammed, die de VS verdenken van het coördineren van de aanslagen. maand, een Italiaan 10.900 eu ro, een Duitser 7009 euro en moet een Hongaars Europarle mentslid het straks in Brussel doen met 761 euro per maand. „Wat we al vreesden, is ge beurd: de ongelijke verhoudin gen blijven bestaan", reageerde Nicolai na het overleg. Hij noemde het hoog tijd voor een 'eerlijke, betrouwbare en fat soenlijke onkostenregeling', maar daar is de eerste jaren geen enkel zicht op. „Ik hoop dat de parlementsleden bereid zijn om onderling nog iets aan de onkostenvergoedingen te doen." De kans daarop is klein. Om in Brussel te kunnen overleven op hun magere salaris hebben de Europarlementariërs uit de nieuwe lidstaten hun riante re gelingen straks hard nodig. „Met een Unie van 25 landen wordt het bereiken van een ak koord alleen maar lastiger", gaf Nicolai toe. Overigens hebben de 31 Nederlandse Europarle mentariërs samen afgesproken dat ze alleen hun werkelijke kosten declareren en geen ge bruik zullen maken van de ge nereuze regelingen. De Ierse parlementsvoorzitter Pat Cox deed eind vorige week een uiterste poging om de Duit se kanselier Gerhard Schroder via een scherpe brief op andere gedachten te brengen. „U heeft zich laten leiden door een hetze in de Duitse boulevardpers", wierp Pat Cox hem voor de voe ten. CDA-europarlementariër Bert Doom reageerde zeer teleurge steld op de Duitse opstelling. „De Raad van Ministers pres teert het om het ene na het an dere voorstel van het Europees Parlement te verwerpen zonder aan te geven wat wel acceptabel is. Er is gewoon geen politieke wil." Jeruzalem - De Palestijns-islamitische organsatie Harnas heeft foto's vrijgegeven waarop de eerste vrou welijke zelfmoordterrorist van de beweging met haar kinderen te zien is. Reem Raiyshi (22) geeft haar dochtertje een zoen. Het kind houdt een mortiergranaat in de hand. Na deze laatste kus liet Raiyshi haar twee kinderen - anderhalf en driejaar oud - twee weken geleden achter bij hun vader om zich daarna op te blazen bij een grensovergang tussen Israël en de Gazastrook. Vier Israëliërs kwamen daarbij om het le ven. Veel Palestijnen vinden dat Harnas geen vrouw met kinderen had mogen inzetten om een zelf moordaanslag te plegen. Foto: AP Stockholm/ANP - De voorman van de Verenigde Naties, An nan, heeft gisteren opgeroepen tot krachtige en eensgezinde politieke actie tegen volkeren moord. De secretaris-generaal beval „in extreme gevallen" militaire in terventie aan als middel om een genocide te voorkomen. „Ui terst beschamend", noemde Annan onder meer de massa moorden in het Afrikaanse Rwanda (1994) en in het Bosni sche Srebrenica (1995). Als de internationale gemeenschap had ingegrepen, waren niet zo veel mensen vermoord, aldus Annan in zijn boodschap tot de conferentie over volkeren moord in de Zweedse hoofd stad Stockholm. Volgens Annan had de interna tionale gemeenschap in de ja ren negentig „wel de middelen, maar niet de wil" om het syste matische en massale uitroeien van mensen te verhinderen. De gebeurtenissen noemde hij ex tra pijnlijk voor de VN. „In Rwanda en in Srebrenica had den we vredestroepen op de zelfde plaats en dezelfde tijd als waar volkerenmoord werd ge pleegd. In plaats van onze troe pen te versterken, trokken we ze terug." In Rwanda werden honderdduizenden mensen af geslacht. In Srebrenica ver moordden Serviërs meer dan 7000 moslimburgers. De VN-topman stelde voor een speciaal VN-comité in het leven te roepen. Bovendien zouden rapporteurs overal ter wereld brandhaarden vroegtijdig kun nen opsporen, voordat die uit groeien tot massaslachtingen. Israël stuurde een kleine dele gatie, nadat het aanvankelijk had gedreigd de bijeenkomst te boycotten. Een week voor de conferentie was een diploma tieke rel tussen Zweden en Isra el ontstaan naar aanleiding van een tentoonstelling in het kader van het internationaal overleg. De Israëlische ambassadeur in Zweden vernielde een kunst werk met een foto van een Pa lestijnse zelfmoordenares. Isra el dreigde daarna met een boy cot, maar besloot uiteindelijk een delegatie van ambtenaren te sturen. Bestuurders en wetenschappers overleggen op de conferentie over de wijze waarop volkeren moord en etnische zuiveringen in de toekomst kunnen worden voorkomen. door onze correspondent Ans Bouwmans Nashua, new Hampshire - Hij heeft een veel te bruin, geplooid gelaat dat altijd wat stijf en droevig oogt, be halve als hij lacht. Hij torent boven iedereen uit. Alsof dat al niet genoeg is om een doorsnee mens een min derwaardigheidscomplex te bezorgen, is hij ook nog eens met een schatrijke vrouw getrouwd. John Kerry was al bijna afgeschreven door de media en commen tatoren, maar na zijn winst in Iowa staat hij in de pei lingen in New Hampshire op nummer één. Wat is de aantrekkingskracht van de senator uit Massachusetts? Ten eerste: het zuiden van New Hampshire grenst aan Massachusetts, de thuisstaat van senator John Kerry. Hoe belangrijk dat is? Wie hier het nieuws op tv aanzet, weet al genoeg. Dat komt uit Boston, Kerry's thuisha ven. Hij is bovendien een veilige keus. Kerry behoort tot het partijestablishment. Voor de razendsnelle op komst van Howard Dean was hij de geoormerkte par tijkandidaat. Hij zit al sinds 1985 in de Senaat, heeft er varing, ook op buitenlands gebied. Teresa Heinz-ICerry, zijn vrouw, is ook een belangrijk voordeel, zegt kiezer Henrietta Conney. Teresa voert campagne voor hem, en dat waarderen Amerikanen. Ze is intelligent, puissant rijk en een goed spreker, al hoewel net als Kerry zelf wat langdradig. Zij is de we duwe van de ketchup-magnaat Heinz. Kerry heeft twee dochters van zijn ex-vrouw en is vader van drie stiefzo- ne^. De hele familie zet zich voor henun en dat zegt wat over zijn leiderschap, aldus Keny-fan Julio Pina. „De meeste politici preken wel, maar doen weinig. Kerry doet veel en preekt weinig", meent sympathisant Jim Carroll. Kerry wordt beschreven als een vechter, een principieel mens en dé man die 'regimeverande ring' kan bewerkstelligen. Kerry is ook nog Vietnam-veteraan. Toen hij met zijn medailles voor heldendaden terugkwam uit Vietnam, getuigde hij tegen diezelfde oorlog. 'Hoe vraag je ie mand de laatste te zijn die sterft voor een vergissing?', vroeg hij (27 jaar oud) de Senaat in 1971. Dat getuigde van moed, zegt een van zijn fans. Veteranen voelen zich normaal meer thuis bij de Republikeinse partij, maar Kerry weet oud-militairen aan te trekken. Zijn status als veteraan geeft hem het aura van een man die staat voor veiligheid van de natie. Dat hij veteraan is, verhoogt zijn 'verkiesbaarheid' in het zuiden, dat er om bekend staat weinig op te hebben met 'te linkse' De mocraten uit het Noordoosten. Kerry heeft vorige week gewonnen in Iowa. Succes trekt nieuwe volgelingen aan. Alhoewel: de inwoners van New Hampshire staan bekend om hun recalcitran te inslag. Zo zegevierde bij de Republikeinen John Mc Cain hier vier jaar geleden, al hadden alle opiniepeilers een winst voor George Bush voorspeld. Dat is wellicht te verklaren door de grote groep ongebonden stem mers. Die zijn in de meerderheid in New Hampshire en mogen vandaag meedoen aan de Democratische voorverkiezing. 1 a John Forbes Kerry zit sinds 1985 in de Senaat. Hij wil een hoger minimumloon en meer gebruik van alterna tieve energie. Hij wil extra investeringen in zorg, on derwijs en werkgelegenheid. Hij gaf Bush jr. toestem ming voor de oorlog in Irak. Vervolgens verzette hij zich ertegen, omdat Bush niet alles zou hebben ge daan om een invasie te voorkomen. Foto: AP Tony Blair, gisteravond op weg naar zijn ambtswoning. Deze week is beslissend voor zijn politieke toekomst. Foto: EPA washington/ap - Het Ameri kaanse Hooggerechtshof over weegt de doodstraf voor min derjarige moordenaars af te schaffen. Dat heeft het hof gis teren bekendgemaakt. Twee jaar geleden .verbood het hof het executeren van geestelijk gehandicapten. In de Amerikaanse grondwet staat dat 'wrede en ongewone bestraffing' verboden is. Het hoogste hof in de Verenigde Staten gaat nu bekijken of de executie van moordenaars die minderjarig waren toen ze hun misdaad begingen, in strijd is met die bepaling. Op dit mo ment kunnen moordenaars van 16 of 17 jaar in sommige staten terechtgesteld worden. Het Hooggerechtshof gaat de zaak van Christopher Simmons uit Missouri van naderbij bekij ken. Simmons beroofde in 1993 op 17-jarige leeftijd een vrouw, wikkelde haar hoofd in isolatie tape en gooide haar van een spoorbrug. Het Hooggerechts hof van de staat Missouri ver klaarde de doodstraf voor min derjarige moordenaars on grondwettelijk, waarna Sim mons' doodstraf werd omgezet in levenslang. Van vier leden van het Hoogge rechtshof is bekend dat ze te gen de doodstraf voor minder jarigen zijn. In een ongewone verklaring liet de liberale vleu gel van het hof vorig jaar weten de executie van jongeren Tiener vrijgelaten Lionel Tate, de Amerikaanse jongen die in 1999 een 6-ja- rig meisje doodde tijdens een worstelspelletje en daar voor op 12-jarige leeftijd als jongste ooit tot levenslang werd veroordeeld, is gisteren vrijgelaten. Hij heeft ruim drie jaar gevangen gezeten. De levenslange gevangenis straf werd teruggedraaid omdat zijn verstandelijke vermogens niet waren on derzocht voor het proces. Tate staat nog een jaar onder huisarrest en zijn proeftijd duurt tien jaar. Bovendien moet hij duizend uur dienst verlening verrichten. schandalig te vinden. Toch heeft het hof zich tot nog toe af zijdig gehouden in de kwestie. Een uitspraak van het Hoogge rechtshof is bindend voor de hele Verenigde Staten. Amnesty International vindt dat jongeren beter beschermd moeten worden door de rege ring en de gemeenschap. De beweging stelt dat minder jarigen in de VS wel de dood straf kunnen krijgen, maar niet oud genoeg worden bevonden om te stemmen, bier te kopen, bij het leger te gaan, sigaretten te kopen of in een rechtszaak lid te zijn van een jury. buenos aires/anp/afp- De Ar gentijnse ex-dictator Jorge Vi dela is gearresteerd op verzoek van de Duitse justitie. Het Openbaar Ministerie in Neu renberg wil de generaal en twee andere hoge officieren vervol gen voor de dood van twee Duitsers tijdens zijn militair be wind. Ook de twee topmilitai- ren zijn opgepakt, is maandag in juridische kringen verno men. De Duitse justitie acht de drie medeverantwoordelijk voor de moord op Elisabeth Kasemann en Klaus Zieschank, die zich in Argentinië tegen de junta ver zetten. Videla, die tussen 1976 en 1983 aan de macht was, en de twee andere officieren staan al geruime tijd onder huisarrest voor onder meer hun rol in de systematische ontvoering van kinderen, van politieke tegen standers. Klaus Zieschank verdween spoorloos in maart 1976. Zijn li chaam werd zeven jaar later te ruggevonden op de bedding Jorge Videla. Foto: AP van de Rio de la Plata. Een jaar na de verdwijning van Zie schank arresteerde de Argen tijnse geheime dienst Kase mann. Volgens mensenrech- tengroeperingen stierf zij twee maanden later aan de gevolgen van martelingen. bangkok/ap-anp - De vogelpest die in Azië rap om zich heen grijpt, heeft nu ook in Laos toe- geslagen. Inmiddels zijn in de regio officieel acht mensen aan de vogelpest overleden, nu Thailand vandaag zijn tweede dode heeft gemeld. Van vijf an dere sterfgevallen en van vijf ziektegevallen in Thailand wordt vermoed dat het om vo gelpest gaat. In Vietnam zijn zes mensen aan de ziekte bezwe ken. De vogelpest heerst nu in Cam bodja, Indonesië, Japan, Laos, Pakistan, Taiwan, Thailand, Vietnam en Zuid-Korea. Miljoe nen kippen zijn aan de ziekte bezweken of geslacht. Volgens de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) duurt het nog lang voordat er een vaccin is tegen het vogelpestvi rus. Dat heeft zich gemuteerd sinds een epidemie in Hong kong in 1997. De WHO heeft de internationale gemeenschap opgeroepen te helpen een ge neesmiddel te vinden. De kans bestaat dat het virus zich mengt met virussen die bij mensen griep veroorzaken. Als dat ge beurt, is vogelpest overdraag baar van mens op mens. Nu kunnen mensen, voor zover be kend, alleen door kippen be smet raken. Een deskundige van de WHO waarschuwde dat het virus mogelijk overslaat op varkens, wat de kans verhoogt dat mensen besmet raken, om dat mensen en varkens meer genetische overeenkomsten hebben. Alle vogels kunnen vo gelpest oplopen, maar voorals nog heerst de ziekte alleen on der pluimvee. Luchtvaartmaatschappij KLM zal geen kip meer serveren op vluchten uit Thailagd. Vanaf morgen komen maaltijden met kip ook niet langer aan boord in vliegtuigen die vanuit China vertrekken. „We doen dit voor de gemoedsrust van onze pas sagiers", aldus een KLM- woordvoerder. Sommige passa giers op vluchten uit Thailand reageerden verontrust als ze kip voorgeschoteld kregen. Het vlees dat onderweg geserveerd wordt, is doorgaans afkomstig uit het gebied waaruit het vlieg tuig vertrekt. De maatregel van KLM geldt uitsluitend voor vluchten die vertrekken uit de regio waar de vogelgriep is uitgebroken. Op de overige vluchten worden gewoon maaltijden met kip op gediend omdat er geen risico bestaat dat het vlees besmet is. Dat geldt ook voor vluchten vanuit Nederland naar Thai land en China. 9 egret". Foto: AP lem-rechtse r veroordeeld |e - De leider van de xtreem-rechtse partij uno Mégret, mag zich niet verkiesbaar stellen. !g Mégret een jaar teiJfdelijke celstraf. De jk achtte hem schuldig rersaties bij de finan- DOlan verkiezingscampag- ie partij. Mégret gaat in jroep. Wegens dat be lt de extreem-rechtse il op de kieslijst voor we8verkiezingen in Lei<e MNR is de tweede 121 jrechtse partij van j 14^;. Ze ontstond uit het J831 i^ona^van Jean~Marie ,afi ontvangt ikanen De Libische leider Mo- iaddafi heeft gisteren 'atie van zeven Ameri- pngresleden ontvan- is het eerste bezoek tikaanse Congresleden ibische leider. De lien werden ontvangen jit die is opgericht kiïne van het huis 986 Gaddafi's geadop- chter bij een Ameri- nbardement om het am. Gaddafi heeft be- kernwapenprogram- loeken en niet langer {even aan terroristen.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7