Kok wist niet van bombardement BINNENLAND 2 Verdachte als topacteur in moordzaak 'Richtingenstrijd binnen WD' :cfe Tweeduizend aanmeldingen talentenjacht dolfijnentrainer Minister wil herziening parlementaire enquête Getuigenverhoor over inzet NAVO-vliegtuigen in Belgrado en Nis Rosse buurt Arnhem sluit Regering-Godett verder zonder Sint Maarten Rechtszaak Museon tegen verzekeraars dingen willen iger school ==Uag - Meer dan de helft rocent) van de leerlingen iddelbare scholen vindt un school veiliger kan. Een vijf ziet geen mogelijkhe- laartoe, zo blijkt uit een jroef onder duizend leer- die het onderwijsproject lame Future gisteren naar bracht. Vervolgonder- noet uitwijzen wat de ïgen zien als oplossingen. uchtpleger igehouden men - De politie heeft een ige man uit Brummen houden die wordt ver van ontucht en verkrach- m meerdere meisjes. In- i ïls hebben vijf slachtoffers te gedaan. De politie de dader op het spoor jen 18-jarig meisje meldde onzedelijk was betast le verdachte. Haar zus enkele maanden eerder le man te zijn verkracht. gezet naar eerd land' jdam - De Immigratie- ralisatiedienst (IND) legin december twee jrjar ige vluchtelingen uit Leone naar Nigeria uitge- jongens verblijven nu in irkeerd' land, onder omstandigheden. Dat irstJe Stichting Alleenstaande irjarige Asielzoekers Hu- as (SAMAH). Volgens een gar|voerder van het ministe- HRi justitie is het echter niet tesjijk dat de jongens naar ider land dan het land trkomst zijn uitgezet. ilo bouwt isboulevard Projectontwikkelaar 3W jemeente Venlo hebben ïtract getekend voor de ,/an een nieuwe Maas- ard in de Noord-Lim- gemeente. Het project n slordige 115 miljoen "i bestaat onder meer uit fw van 160 luxe wonin- ruim 21.000 vierkante :elruimte. Daarnaast er een nieuwe parkeer en een hotel. Theater De ort wordt uitgebreid. Imt er een stadspark van jerkante meter op de Kop feert. dinsdag 27 januari 2004 •miw onderzoek dood vrouw ■b^and - De politie heeft Jerzoek naar de mysteri- I lod van een vrouw uit "and ruim zeven jaar ge- ^/^leropend. De vrouw ^jZ^|n december 1996 bij een IjgJn haar woning om het is incPmdat er relationele kendmen waren en er kort i Berlj brand een bedrag van t0Ie^J gulden uit de kluis van goofing zou zijn genomen, restaP echtgenoot verdacht, ritspanaanden na de brand 1 een fj ook gearresteerd, maar kajagen hechtenis moest j oogden vrijgelaten wegens Ie laa'aan bewijs, n Hoti A^jder dode ^vervolgd - De 19-jarige moe- __j de dode baby die eind Ijld^orig jaar werd gevonden ^▼Suin in Rotterdam, wordt Ló£d voor het zoekmaken TJTJj lichaampje. Moord of C"4g wordt haar niet ver- (M5™7Pe foetus was naar tig zo'n 26 weken oud (t werd gevonden. De rouw moet begin april politierechter verschij- jrmaal gesproken staat /erbergen van een lijk twee jaar celstraf. De ichter kan maximaal zes IKf harderwijk/gpd - Het Dolfi narium in Harderwijk heeft in twee dagen tijd ruim tweedui zend aanmeldingen gehad voor de talentenjacht 'Idol- phins'. Deze zoektocht naar jonge dolfijnentrainers is nu al een doorslaand succes. Wat RTL4 met Idols kan, kun nen wij ook, dacht men bij het Dolfinairum. Daarom biedt het park kinderen van zes tot vijftien jaar de kans dolfijnen- trainer te worden. „Dat heb ben we geweten", zegt woord voerster Van Eijk. „In een paar dagen tijd hebben we al twee duizend aanmeldingen bin nen, terwijl de echte wervings campagne nog moet begin nen." Kinderen kunnen zich tot eind februari via de website ww- w.idolphins.nl opgeven. Zij moeten schrijven waarom ze trainer willen worden. Een jury beoordeelt de verhalen. Na de eerste papieren selectie volgt een auditieweekeinde op zaterdag 21 en zondag 22 fe bruari. „We moeten maar zien hoe het loopt. Eventueel zijn er extra auditiedagen nodig." Tijdens die auditie voor een jury van trainers en andere dolfijnenkenners worden de kinderen uitgebreid beoor deeld. Zwemmen met dolfij nen zit er niet in. Dat is voor behouden aan de echte solli citatieprocedure. „Het gaat om liefde voor de dolfijn, ken nis over de dieren en een ze kere mate van show. Kun je je presenteren als trainer?", zegt Van Eijk. Tijdens de finale, in het week einde van zaterdag 8 en zon dag 9 mei, mogen de finalis ten meewerken aan een show. Daarin moeten zij laten zien wat ze in huis hebben. „De winnaar mag een dag écht al les doen wat een trainer ook doet. Verzorgen, voeren, spe len." Daarnaast krijgt de win naar een verzorgd weekeinde naar Pare Astérix bij Parijs en een jaarabonnement op het Dolfinarium. Oud-premier Kok moest gisteren getuigen in een hoorzitting over het mogelijke Nederlandse aandeel in de NAVO-bombardementen in Servië. Foto: GPD/Phil Nijhuis den haag/gpd - Nederland is niet verantwoordelijk voor de NAVO-bombardementen op de Joegoslavische steden Belgrado en Nis, begin 1999, waarbij tien tallen doden vielen. Aan de ac ties namen geen Nederlandse vliegtuigen deel. Doelen en wa pens werden uitgekozen door de secretaris-generaal van de NAVO en het militaire opperbevel. Dat zei oud-premier Kok giste ren voor de Haagse rechtbank. Hij werd daar gehoord in een door slachtoffers en nabestaan den van de bombardementen aangespannen zaak. Zij menen dat de Nederlandse regering en individuele ministers aanspra kelijk zijn voor het ontstane leed en eisen een schadever goeding en smartengeld. Van 22 op 23 april 1999 werd in Belgrado de radio- en tv-studio van de nationale omroep NTS gebombardeerd. Daarbij kwa men zestien mensen om. Op 7 mei dropten NAVO-vliegtuigen clusterbommen op Nis. Daarbij vielen tientallen doden. Het lo kale vliegveld moest getroffen worden, maar in plaats daarvan kwamen de bommen neer op de markt en het ziekenhuis. Kok stelde dat het kabinet inge stemd had met acties vanuit de lucht, indien er via politiek be raad geen overeenkomst te be reiken viel met de Joegoslavi sche president Milosevic. Vanaf dat moment lag de verantwoor delijkheid voor de uitvoering bij de NAVO. Daar' lagen lijsten met mogelijke doelen; aanval len werden in fasen verdeeld. Kok gaf aan dat vooraf nooit over concrete doelen met Ne derlandse bewindslieden was gesproken. De Nederlandse vertegenwoordiger bij de NAVO vroeg 'Den Haag' wel om een akkoord zodra naar een vólgen de fase werd overgestapt. Dat akkoord werd gegeven door de ministers van defensie (De Gra ve) en buitenlandse zaken (Van Aartsen) in samenspraak met de premier. Alle acties waren er volgens Kok op gericht onnodige slachtof fers te voorkomen. De bombar dementen moesten in verhou ding staan tot het te bereiken doel. Hoe dat concreet werd uitgevoerd was echter een zaak van de NAVO. De studio in Bel grado had een tweeledig ge bruik, gaf Kok te kennen. Hij was onderdeel van de Milose vic-propaganda maar had ook militair nut. „De NAVO vond dat voldoende reden voor een bombardement en wij hebben daarin geen afwijkende positie ingenomen.'.' Kok verdedigde het gebruik van clusterbommen bij Nis. Het noemde dat 'geoorloofd'. Door een technisch mankement werd echter niet het vliegveld geraakt. Daarthad de bom be halve de start- en landingsbaan ook militaire vliegtuigen in één klap moeten uitschakelen. „Het is buitengewoon te be treuren dat de markt en het zie kenhuis werden geraakt", zei Kok. Nederland besloot daarop de bommen niet meer te ge bruiken. Dat was volgens hem echter geen erkenning van de stelling dat de bommen in Nis niet gebruikt hadden mogen worden. den haag/gpd - Het zwaarste onderzoeksmiddel dat het par lement heeft, de parlementaire enquête, is aan vernieuwing toe. De rechten en plichten van getuigen die moeten opdraven voor een enquête, zijn aan her ziening toe. Een zwijgrecht voor getuigen, zoals in het verleden is bepleit, ziet verantwoordelijk minister De Graaf (bestuurlijke vernieuwing) niet zitten. Tijdens een symposium zei De Graaf dat hij wil dat de huidige enquêtewet uit 1850 tegen het licht wordt gehouden door een commissie van leden van de Eerste en Tweede Kamer en de regering. Over een jaar moet er dan een advies uitrollen met daarin bijvoorbeeld de positie van getuigen en medewerkers van de commissies. Ook moe ten regering en ministeries ge dwongen kunnen worden mee te werken. Nu kan de waarde van een enquête of onderzoek worden uitgehold omdat een ministerie onder het mom van 'belang van de staat' stukken weigert af te geven of allerlei voorwaarden stelt aan de me dewerking. Diverse sprekers maakten zich in cel opleggen. ensd'0ntSP00rt°P 2oo4zette wissel jen op laats i - Een stoptrein is van- .G. Lil ontspoord op een wis- oflaartt Groningse Winsum. invak was even daarvoor rkoopen omtjat er een sto lt vanje vvisgei was Hoe er ingdie^ een overheen ant°oren, js niet bekend. Er lein 7 een gewonden, de trein op wo^e^s naast de rails te- jen. ie tientallen passagiers jestapt en werden met ito Meerder vervoerd. 10d w een 3^ ontuchtzaak den haag/anp - Binnen de WD is sprake van een 'richtingen strijd'. Dat leiden fractievoorzit ter Bos van de PvdA en zijn D66-collega Dittrich af uit het pleidooi van de jonge WD- staatssecretarissen Rutte en Schultz van Haegen om de libe rale partij flink op de schop te nemen. Volgen Rutte en Schultz moet de WD haar chique "Wasse- naarse' imago afschudden, zo dat ze aantrekkelijker wordt voor een breder kiezerspubliek. Op termijn zou de WD samen met D66 en delen van de PvdA moeten opgaan in een nieuwe sociaal-liberale partij. Rutte, die gezien wordt als een mogelijke toekomstige partijlei der, noemde de WD vorige week 'een sleets merk'. Schultz, binnen de partij beschouwd als een groot talent, viel hem bij. Volgens beiden profileert de WD zich te veel op klassieke li berale thema's als financiën en veiligheid. WD-minister Kamp van defen sie wijst hun ideeën af. Volgens hem is er niets mis met de hui dige WD. Fractieleider Van Aartsen reageert volgende week tijdens een partijbijeenkomst. Overigens heeft Van Aartsen eerder al gepleit voor een fusie van de WD en D66. PvdA-leider Bos wijst er op dat de WD in mei 2002 een bijna net zo grote verkiezingsneder laag heeft geleden als zijn eigen partij. In de PvdA leidde dat tot een felle discussie, die resul teerde in een zeer kritisch rap port van een partijcommissie. Bos noemt het 'niet onlogisch' dat ook in de WD nu zo'n de bat op gang komt. Voor een samengaan van partij en voelt Bos op dit moment niets. In principe is hij wel voorstander van een 'herposi tionering' van het politieke landschap, maar alleen als daar een ingrijpende wijziging van het kiesstelsel aan vooraf gaat. Als Nederland overstapt op een districtenstelsel, zullen zich vol gens Bos twee grote partijen vormen: een conservatieve en een progressieve. Fractieleider Dittrich van D66, de partij die ooit werd opge richt om het politieke stelsel in Nederland te laten 'ontploffen', wil vooralsnog niets weten van een samengaan van zijn partij met de WD en eventueel de PvdA. Volgens Dittrich zendt de WD 'verschillende signalen' uit, een conservatief en een so ciaal-liberaal. „Laat ze eerst maar eens duidelijk maken wat ze willen." ■W C V N v "V V Willemstad/ANP - De Antilli aanse regering-Godett is ge lijmd en kan verder regeren, maar vooralsnog zonder de steun van Sint Maarten. De Na tional Alliance van William Marlin heeft de coalitie laten weten dat hij twijfelt. Hij wil be denktijd om een aantal kwesties binnen zijn partij te bespreken. Welke kwesties dit zijn, wilde Marlin niet kwijt. De Democra tische Partij van Bonaire is wel toegetreden tot de regering en daarmee is de dreigende val van het kabinet-Godett afge wend. Het kabinet heeft nu weer de steun van vijf partijen en de minimaal vereiste meer derheid van 12 van de 22 zetels in de Staten (het parlement). Dat maakte minister Komproe (justitie) namens de regering bekend. Hij bracht gisteren di rect na het beraad verslag uit aan de Antilliaanse gouverneur ,|ub Limburg Godett mag journalist toegang niet weigeren jto is Voor de vierde keer in 1 Uha halfjaar tijd wordt r op Jburgse turntrainer ver- in ontucht met een arige leerlinge. Het is ;oop biarige man uit Lim- betalii'prichter van de Sittard- lurning Point. De man astingkele dagen in hechtenis aarder, maar is weer vrij. Offi- de Goljustitie Smits zegt dat >44362ig jaar aangifte is ge il ontuchtige handelin- Sf/n|eegd in de periode De Antilliaanse premier Mirna Louisa-Godett moet een jour naliste van de lokale krant Amigoe toelaten op haar pers conferenties. Dat heeft de rechtbank in Willemstad giste ren bepaald. Aanleiding voor de zaak was een incident twee weken geleden, waarbij een klein handgemeen ontstond tussen journaliste Marjo Ne- derlof en de premier. Louisa- Godett wilde een brief die ze even tevoren had uitgedeeld, terugpakken van de journalis te omdat die er kritische vra gen over stelde. Beide vrou wen hielden echter vast. De premier was woedend en ver bood Nederlof in de toekomst de toegang tot haar perscon ferenties. Volgens de rechter is dat besluit ongegrond. Hij verwees in zijn vonnis naar in ternationale afspraken waarin de vrijheid van meningsuiting en de persvrijheid gewaar borgd zijn. Goedgedrag. De coalitie mist wel de steun van twee van de vijf eilanden van de Nederlandse Antillen. Op de vraag of het ontbreken van Sint Maarten en Saba in de regering voor de gouverneur acceptabel is, antwoordde Komproe: „Er is een regering en dat is voor de gouverneur re den tot tevredenheid." Twee weken geleden stapten de Patriottische Unie van Bonaire (UPB) en de Sabaanse partij WIPM uit het kabinet omdat FOL-leider Anthony Godett weigerde op te stappen als Sta tenlid. De partijen hadden dit geëist omdat Godett eind de cember werd veroordeeld tot een jaar celstraf wegens corrup tie. Met het vertrek van WIPM en UPB verloor de coalitie haar meerderheid, maar direct werd contact gezocht met de Demo cratische Partij van Bonaire en de National Alliance van Sint Maarten. Zij tekenden tien da gen geleden een bereidwillig heidsverklaring, maar toch kwamen dus niet alle partijen tot ?en akkoord. arnhem - De rosse buurt moet weg uit het Arn hemse Spijkerkwartier. De 110 ramen sluiten mo gelijk al over zes weken. Gisteren tekende de rechtbank het doodvonnis voor het beruchte pros- titutiegebied. De rechtbank verwees alle bezwaren van de bordeelhouders naar de prullenmand. Vol gens de rechter is er niks mis met het besluit van de gemeente om de prostitutie uit de woonwijk te bannen. Inmiddels is een plek op een Arnhems in dustrieterrein bestemd voor een groot eroscen- trum, maar onduidelijk is of dat ooit van de grond komt. Foto: ANP/Marcel Anthonisse druk over de wettelijke bescher ming die getuigen nu hebben. Zij hebben een plicht om te verschijnen voor een verhoor waar ze onder ede worden on dervraagd. Niemand kan zich hiertegen verzetten. Volgens prof. Kummeling van de Universiteit van Utrecht zou een getuige echter naar de be stuursrechter moeten kunnen stappen om tegen de opkomst plicht te protesteren. Ook zou een getuige de mogelijkheid moeten krijgen zich te laten bij staan door een advocaat. Daar over zegt de enquêtewet nu niets. Kummeling kreeg bijval van ad vocaat Doorenbos die juridisch adviseur was voor Koop Tju- chem toen deze firma door de parlementaire enquêtecommis sie Bouwnijverheid werd on derzocht. Doorenbos ergerde zich mateloos aan de enorme druk die op getuigen werd ge legd door de aanwezigheid van televisiecamera's. Volgens de advocaat is dat een inbreuk op de privacy. Bovendien vindt hij dat de mogelijkheden van een enquêtecommissie beperkt moeten worden. amsterdam/anp - Het Museon in Den Haag is een bodempro cedure begonnen tegen de as suradeurs die de diamanten verzekerden die begin decem ber 2002 uit het museum wer den gestolen. De zaak dient morgen voor de rechtbank in Amsterdam. De verzekeraars willen de 6,5 miljoen euro schade niet beta len. De vier bedrijven stellen dat de beveiliging van het mu seum niet optimaal was. Het Museon wil de verzekeraars nu via de rechter dwingen het geld toch uit te keren. De tentoonstelling 'Diamant van ruwe steen tot sieraad' die in oktober 2002 open ging, kwam volgens het museum in nauw overleg met de verzeke raars tot stand. „Ze zijn van te voren akkoord gegaan met de beveiliging." In de nacht van 1 op 2 december 2002 drongen dieven het Museon binnen, sloegen enkele vitrines in en namen sieraden weg. Daarbij waren Portugese kroonjuwelen. door Rob Hirdes den bosch - Naast een eis van vijftien jaar voor de moord op de weduwe Wittenberg uit De venter, had de advocaat-gene raal van het Bossche gerechts hof gisteren ook een 'compli ment' voor fiscaal-jurist Ernest Louwes. Met de nodige ironie feliciteerde ze hem voor zijn 'acteerprestatie'. „Met grote regelmaat verscheen de verdachte in kranten, tijd schriften en op tv om te beto gen hoezeer hij het slachtoffer was van politie en justitie. Me nig acteur kan een puntje zui gen aan zijn acteertalent", al dus advocaat-generaal mr. Brughuis. Maar zij trapte daar niet in en ziet in Louwes een moordenaar di^geen enkel gevoel heeft met zijn slachtoffer en de nabe staanden. Volgens haar heeft Louwes de weduwe Wittenberg van het leven beroofd door haar keel dicht te drukken en door haar meermalen met een mes in de borst te steken. „Zo is een 60-jarige vrouw vermoord, die net weer opkrabbelde uit het dal waarin ze zich na de dood haai' echtgenoot bevond." Funest voor Louwes is een bloeddruppel van hem, die het Nederlands Forensisch Insti tuut aantrof op de kraag van de blouse van de weduwe. Hij ver klaarde die druppel bloed door het feit, dat hij peutert aan zijn nagels en ook velletjes van zijn nagels lostrekt. Zo moet zijn bloed op de blouse terecht rijn gekomen toen hij de weduwe op de ochtend van de moord op^3 september 1999 kortston dig bezocht. Naar rijn zeggen was ze wat geëmotioneerd en zou het best zo kunnen zijn ge weest dat hij een troostende arm om haar schouder had ge slagen. Maar daar geloofde de advo caat-generaal niets van, temeer daar de bloedspat aan de bin nenkant van de blouse zat. „Het lijkt me onwaarschijnlijk dat u met uw vinger in de kraag van een blouse friemelt om ie mand te troosten", spotte ze. Volgens haar was het bloed 's avonds ten tijde van de moord op de blouse terechtgekomen. De advocaat-generaal noemde het verhaal dat hij de weduwe 's ochtends zou hebben bezocht, onwaarschij nlijk. De als punctueel bekend staan de Jaqueline Wittenberg no teerde elke afspraak op haar ka- lender. Alle eerdere afspraken met Louwes, haar belastingad viseur en later ook als haar exe cuteur-testamentair, had ze keurig opgeschreven. De af spraak op de ochtend van de moord stond wel in Louwes' agenda, maar niet op de kalen der van de weduwe... Ook van het mobiele telefoon gesprek dat Louwes kort voor de moord met de weduwe voer de, bleef weinig over. Althans van de plek waarvan Louwes beweert te hebben gebeld. Naar zijn zeggen zou dat ter hoogte van 't Harde zijn geweest, maar het gesprek werd door een zendmast in Deventer 'aange klikt'. Een hoogleraar telecom municatie deed een dergelijke rtiogelijkheid gisteren af als 'ab solute onzin'. Uitspraak 9 februari.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5