Grote steden vangen toch asielzoekers op BINNENLAND 1 Pvd A wil aparte opleiding voor leerkrachten op vmbo Volop illegale veetransporten na MKZ-crisis Ratelband beboet voor uitschelden politie 'Wij laten ze niet in de kou staan' Verdachte van steekincident blijft vastzitten Oorlogsveteranen krijgen borrelplek 'Therapeut kan niet getuigen over herinneringen patiënt' Harde aanpak veelplegers in Den Haag Laatste gifcontainer geborgen Halbertsma volgt Oudkerk niet op n. „V prijz n wat )ffen Maar jn vo [J ant 'tr rkooie agen ingenh eigen Sagoo Euro rs voor KWF dinsdag 27 januari 2004 IP/Jacob van Essen iels in brand rt Sneek Zeker tien winkels heb- ochtend forse brand- rschade opgelopen in rum van Sneek. Een ;anger ontdekte de n rond kwart over vijf. d woedde in drie win den en. Naburige panden sok- en waterschade woordvoerder van de te zei dat er geen histo- anden verloren zijn ge- aar dat het wel gaat om md stadsgezicht. 19 NEC orters vast iam - In Amsterdam zit- negentien NEC-sup- /ast. De politie arres- Dndag voor de wed- Hoi ix - NEC 125 aanhan- de Nijmeegse club op Juivendrecht bij de egen de negentien politie zwaardere ver en. De NEC-aanhang ij aankomst op station recht vernielingen aan de confrontatie met de jolitie vond in de buurt station een groot aantal steekwapens, kennelijk laten door de suppor- lijmegen. or M^en homo pe rechtbank in Breda lerhalf jaar cel opge- een 23-jarige man uit uva pn wegens gewelddadi- iing en beroving van y) loseksuele man. Zijn Griëjer was de vriend van ige broer. De 23-jari- lauwjdit als moslim onaan- Hij beroofde de ie in zijn ogen z'n et verderf had gestort, gsm, zijn portefeuille P)es jizend euro. De broer, druk meewerkte met LCtie, kreeg een werk- |240 uur. Iiauffeur >nken :n persoonsverwisse- iwale f1 taxichauffeur uit :n zaterdagnacht fa- kden. De chauffeur zijn auto met twee an de weg geraakt en (ervaart beland. Terwijl Ige chauffeur in het ijs- iter vocht voor zijn le- fn de uit de wagen ge- passagiers naar een boerderij. Zij zagen Irerkant van de vaart staan. Volgens een po- dvoerder dachten zij chauffeur was. „Ze lies oké?' De man aan nt bevestigde dat. De en niet dat de man erkant een passant 12 gebeld had. arnhem/gpd - Emile Ratelband is gisteren door de politierech ter in Arnhem veroordeeld tot een geldboete van 130 euro voor het beledigen van een po litieman. De Arnhemse goeroe van het positivisme voelde zich op 17 juni vorig jaar zó getergd door een agent die naar zijn vaarbewijs vroeg, dat hij de man onder meer uitschold voor 'galbak', 'etterbak', 'schijtlaars', 'irritant vervelend mannetje' en 'vervelend kwajong'. Het zat de Arnhemmer die dag niet mee. Onder een stralend zonnetje voer hij vanaf de aan legsteiger bij zijn huis met zijn snelle boot richting Lobith. Daar aangekomen lokte vanaf de wal een dozijn recreanten de bekende Arnhemmer. Ratel band voer recht in de val: „Het water was er zo laag, dat de schroef stuksloeg. Ze hebben dat geweten, want ze lachten zich slap", zei Ratelband. Hem restte niet anders dan de steven te wenden en terug naar Arnhem te peddelen. Op zo'n vijftig meter van huis weird hij aangesproken door de waterpo- litie: of hij zijn vaarbewijs kon laten zien. „Nee, dat kon ik niet, want het was bloedheet die dag en ik had niks anders aan dan een zwembroek", leg de Ratelband de rechter uit. Hij bood aan het piepkleine stukje naar huis door te peddelen, om het papier te laten zien. „Maar ik wist al dat het vergeefs was. Dat jonge agentje was er ge woon op uit een bekende Ne derlander op z'n plaats te zet ten. Dus ik zeg 'ga toch thuis voetballen, kind' en nog wat van die opmerkingen die ach teraf niet netjes waren. Maar ik was getergd. Ben je bijna thuis en begint zo'n agent te etteren. Zelfs mijn humeur is dan on danks alle positieve denken, niet best." Ratelband vertikte het de boete te betalen, want, zei hij giste ren: „Ik wil hier het verhaal ver teld hebben. Ik zat fout, maar zo'n agent moet ook leren zich normaal te gedragen." Politierechter Van Well ging niet in op Ratelbands voorstel om bij wijze van straf 'wat uren ramen te lappen, of zo, zodat de gemeenschap er nog beter van wordt'. utrecht/gpd - De vier grote ste den Utrecht, Amsterdam, Rotter dam en Den Haag willen opvang blijven bieden aan asielzoekers die buiten hun schuld niet kun nen terugkeren naar hun land van herkomst. Zij wensen daar toe van minister Verdonk (vreemdelingenbeleid) een schriftelijke garantie. Burgemeester Brouwer en wet houder Spekman van Utrecht doen vandaag namens de vier grote steden een beroep op de Tweede Kamer. Spekman vindt dat het rijk de opvang moet re gelen voor uitgewezen asielzoe kers die Nederland niet kunnen verlaten, omdat zij bijvoorbeeld geen papieren krijgen van hun ambassade. Nu biedt Utrecht zelf noodopvang aan deze groep. De minister, de vier grote ste den en de Vereniging van Ne derlandse Gemeenten hebben afgesproken dat gemeenten op- Kunstenaars in actie tegen asieibeieid Kunstenaars uit heel Neder- doeken van 18 bij 24 centime- m - Fietsers van de 'Bergh in het Zadel fankerbestrijding' heb- en Y,e] voorjaar 340.000 euro ftiï- d voor KWF Kankerbe- ftftt nfoat is de grootste gift HiJ gfyoit uit een privé-actie mdenjje fietsers brachten dte zijijeen met een tocht efft ft^bble naar 's-Heeren- r. Eijer hen was een aantal ijzen, [patiënten, ledrag nmtfjanding koestel :egt d^gen passagierstoe- 6 KLM heeft gister- >p het Spaanse vlieg- iantiago de Com- en noodlanding ge- jdens de vlucht van 30 naar Amsterdam irandalarm af. Een- Ie grond bleek het loos passagiers liepen ex iling op, omdat er van ig gewisseld moest ierde man r gekidnapt - De 58-jarige man ag in Schijndel is ont- kt in september 2002 is te zijn gekidnapt in dl. Dat zeggen twee Qt de buurt waar de jdagochtend met grof Jeen auto werd ge- "1 twee willen anoniem - angst voor represail- flitie doet geen mede- itr het onderzoek. De iriendin van de man landeld toen zij de g wilde voorkomen. land komen in actie tegen het landelijke asielbeleid. Een groep van acht schilders maakt portretten van kinde ren van asielzoekers die het land worden uitgezet Een grote vlag met portretten moet uiteindelijk het Binnen hof bedekken. Met de actie willen de kunstenaars minis ter Verdonk ónder druk zet ten. De kunstenaars willen hon derden kinderen die het land uit moeten, portretteren op amsterdam/anp - De 35-jarige man die wordt verdacht van het neersteken van een 59-jarige medewerker van de Mgr. Her- musschool in Amsterdam blijft in voorlopige hechtenis. Dat heeft de rechter-commissaris gisteren bepaald. De man mag nu nog tien dagen worden vast gehouden, daarna moet hij worden voorgeleid aan de raad kamer van de rechtbank. De verdachte is een oud-leer ling van de school. De Mgr. Hermusschool is een school voor kinderen met een hoor- of spraakstoornis of taalproble men. De oud-leerling kwam nog wel een paar keer terug om te vertellen hoe het met hem ging, maar is voor zover bekend onlangs niet meer op de school geweest. Over het motief van de verdachte, die zijn daad heeft bekend, bestaat nog altijd geen duidelijkheid. Het 59-jarige slachtoffer ligt sinds een spoedoperatie die hij vrijdag onderging op de inten sieve zorg van het VU-zieken- huis in Amsterdam. Zijn toe stand wordt als 'zorgwekkend' omschreven. De Mgr. Hermusschool was gis teren nog gesloten. De docen ten kwamen wel bijeen om de situatie te bespreken. Vandaag zijn de lessen hervat. ter. Dit doen ze aan de hand van foto's die zij van het co mité 'Van harte pardon' en vluchtelingenorganisaties krij gen. Kunstenaar Justus Donker is de initiatiefnemer van het project. Hij kwam op het idee toen iemand van het comité 'Van harte pardon' in een tele visieprogramma vertelde dat zevenhonderd kinderen ge dwongen het land moeten verlaten. Het kunstwerk moet half februari af zijn. vang mogen bieden aan uitge procedeerde asielzoekers die nog niet weg kunnen. Volgens de regeling mag die opvang hooguit vier maanden duren. Dat moet langer, vindt de wet houder. Spekman: Anders be landen die asielzoekers op straat en verdwijnen ze in de il legaliteit." Zo lang het rijk de opvang van uitgeprocedeerde asielzoekers niet garandeert, blijft Utrecht zelf noodopvang bieden. „Wij laten die uitgeprocedeerde asielzoekers niet in de kou staan." De steden vinden dat het mi nisterie ervoor moet zorgen dat uitgeprocedeerden daadwerke lijk worden uitgezet. Volgens Spekman wijst de praktijk in Utrecht uit, dat maar acht pro cent van de uitgeprocedeerde asielzoekers naar het thuisland terugkeert. „Afgelopen jaar zijn in Utrecht 110 procedures be ëindigd, maar slechts negen mensen zijn naar hun land van herkomst teruggegaan. De rest is verdwenen in de illegaliteit." Spekman vindt dat Den Haag daar geen oog voor heeft. „Er wordt alleen naar getallen toe geredeneerd." Amsterdam - Oorlogsveteranen hebben sinds gisteren in Amsterdam een eigen plek waar zij herinneringen kunnen ophalen aan hun tijd in de Tweede Wereldoorlog, Indië, Korea en Nieuw-Guinea. In aanwezigheid van oud-militairen van marine, landmacht en luchtmacht verrichtte burgemeester Co- hen in café Karpershoek de opening van het eerste 'veteranencafé' in de hoofdstad. Vete- ranenorganisaties van de verschillende de fensieonderdelen bestaan al, maar die heb ben onderling weinig contact. „Nu kunnen oude maten elkaar zien en oorlogservarin gen uitwisselen", zei initiatiefnemer en Nieuw-Guineaveteraan W. Janssen. „Thuis konden ze hun verhaal niet kwijt, daar was weinig begrip voor." De 'praatclub' komt twee keer per maand bij elkaar in Karpers- hoek, het oudste café van Amsterdam. Indië- gangers kwamen daar al in de dertiger jaren om liederen te zingen over hun tijd in de toenmalige kolonie. Ook veteranen van re cente vredesmissies in bijvoorbeeld Bosnië of Afghanistan zijn welkom. Ongeveer drie kwart van de veteranen zal uit oud-marine- mensen bestaan, verwacht Janssen. Een ont moetingsplek voor oud-militairen is niet nieuw in Nederland. Er zijn al veteranencafés in onder meer Delft en Hilversum. Foto: WFA/Rein van Zanen den haag/anp - Herinneringen aan seksueel misbruik die tij dens een therapie naar boven komen, kunnen niet gebruikt worden in een juridisch proces. Therapeuten dienen zich ook te onthouden van getuigenverkla ringen over hun eigen patiënt. Juridische waarheidsvinding is ook geen taak van de therapeut. Dat schrijft de Gezondheids raad in het rapport Omstreden herinneringen dat vandaag aan minister Hoogervorst (volksge zondheid) is aangeboden. Uit het rapport blijkt dat het wel mogelijk is dat herinneringen aan traumatische gebeurtenis sen als incest na een tijd ver dwenen te zijn geweest, weer boven komen. Maar er bestaan ook fictieve herinneringen, die als echt ervaren worden. Volgens de Gezondheidsraad moeten therapeuten patiënten ook niet aanzetten tot juridi sche stappen. Zij moeten een patiënt er op wijzen dat thera pie en rechtspraak elkaar soms zelfs al dan niet tijdelijk kunnen uitsluiten. Hypnotherapie is niet geschikt voor waarheids vinding. De raad vindt ook dat therapeuten beter geschoold moeten worden en meer moe ten weten over wetenschappe lijk onderzoek naar het geheu gen. Daarnaast zouden ze richt- fijnen moeten maken en pa tiënten een soort bijsluiter moeten geven over de werkwij ze en effectiviteit, nadelen en alternatieven van diverse vor men van psychotherapie. STEVENHAGEN 'Strenge regels zijn volledig onwerkbaar' leeuwarden/anp - Op gTOte schaal transporteren handela ren en boeren vee op illegale wijze. Dat heeft voorzitter M. Brinksma van de Friese Bond van Veehandelaren gisteren ge zegd. Volgens de voorzitter kunnen boeren en handelaren niet an ders sinds de regels voor vee handel zijn verscherpt na de mond- en klauwzeercrisis (MKZ) van bijna drie jaar gele den. „Boeren en veehandelaren worden geregeld bekeurd voor de illegale praktijken, de stren ge tegels zijn volledig onwerk baar", stelde Brinksma. Een woordvoerster van de Alge mene Inspectiedienst (AID) zei dat de dienst in het hele land stuit op illegale veetransporten. Vorige week nog is op een par keerplaats langs de A28 bij Zwolle een transport van run deren naar Spanje onderschept dat niet voldeed aan de regels voor reinigen en ontsmetten. Volgens Brinksma is vooral het tekort aan veeverzamelplaatsen en de strenge eisen die daar voor gelden een probleem. Een handelaar moet gekochte scha pen direct naar een slagerij brengen. Gekochte runderen mag hij wel in een weiland 'stallen', maar daarna niet meer verhandelen. De handelaren willen op verschillende mark ten vee inkopen en pas met een volle vrachtauto naar de grote slachterijen in Zuid-Nederland rijden. „Dat mag dus niet. De handelaren zorgen er dus voor dat het vee niet op de markt wordt verkocht, maar kopen het rechtstreeks van de boe ren," aldus Brinksma. De boeren verzamelen hun vee op een boerderij, zodat de vee handelaar daar de vrachtauto helemaal kan volladen. „Een vrachtauto kan je niet met een paar schapen laten rijden. Wij zijn weer roomser dan de paus, want in Frankrijk en Duitsland kan het vee wel normaal wor den verhandeld", aldus Brinks ma. Volgens hem is er sinds de MKZ-crisis anderhalf jaar met het ministerie van landbouw overlegd om tot een 'werkbare situatie' te komen. Dat zou niets hebben opgeleverd. Vol gens de woordvoerder van het ministerie lopen deze onder handelingen met de sector nog rotterdam/gpd - Het vmbo heeft leraren nodig die zijn op gewassen tegen de soms lastige leerlingen die deze onderwijs vorm volgen. Daarom moet er voor die leraren een speciale opleiding komen. PvdA-kamer lid Mariette Hamer heeft giste ren in Rotterdam beloofd daar werk van te maken. Volgens haar moet de opleiding docenten voorbereiden op het lesgeven in het leerweg-onder- steunend onderwijs (de 'zorg- vleugel' van het vmbo), en het praktijkonderwijs voor leerlin gen die het vmbo niet aankun nen. De Tweede Kamer bespreekt morgen de wet Beroepen in het den haag/anp - Het openbaar ministerie (OM) in Den Haag gaat de zogenoemde veelple gers in de regio nog harder aan pakken dan nu al het geval is. Binnen enkele weken gaat Den Haag, in navolging van Rotter dam en Amsterdam, meedoen aan het project Strafrechtelijke Opvang Verslaafden (SOV). Dat maakte Han Moraal, don derdag geïnstalleerd als hoofd officier van justitie in Den Haag, vanmorgen bekend. Door de deelname aan SOV kunnen dertig criminele junks tegelijkertijd in een gesloten in richting in maximaal twee jaar tijd gedwongen afkicken en zich onder begeleiding van hulpverleners voorbereiden op een terugkeer naar de samenle ving. Criminele drugsverslaafden zijn verantwoordelijk voor een groot aantal misdrijven. De top vijfhonderd van veelplegers in Den Haag bestaat voor een be langrijk deel uit deze mensen, die hun dagelijkse portie drugs vaak financieren met straatro ven, inbraken en andere delic ten. onderwijs. Deze wet regelt dat de opleiding tot leraar zal be staan uit het halen van een reeks bekwaamheden, die alle maal op zijn tijd moeten wor den ververst. De levenslange bevoegdheid voor eerste- en tweedgraads docenten ver dwijnt. „Ik vind dat het voorstel van de minister te veel aansluit bij de oude structuur", zegt Hamer. „Daarom komen wij met een amendement. Je moet iets ap arts creëren voor de onder bouw van het vmbo en zorgleerlingen." De uitspraak werd op de Rot terdamse school met instem ming begroet. „Dankzij de ex pertise van onze leraren is het rustig op onze school. Maar die expertise komt uit de praktijk en van studiedagen; niet van de opleiding", zegt directeur Bos nia. „Wij zijn enorm in de slag geweest met het ministerie. Dat kwam als oplossing met een tweedegraads opleiding om gangskunde. Wij maken er lie ver een tweejarig traject van, een speciale opleiding voor de praktijkschool en het leerweg ondersteunend onderwijs." Bosma zou ook zijn vele zij-in- stromers, mensen die omscho len vanuit andere beroepen, graag naar een specifiek op de ze leerlingen gerichte opleiding laten gaan. texel/anp - Bergingsbedrijf Multraship Salvage heeft gister avond de derde en laatste gif container ten noorden van Texel uit zee gehaald. Dat meldde een woordvoerder van de berger. Net als de andere twee lekte de laatste container een gele vloeistof, vermoedelijk arseenpentoxide. Het Ethiopische schip Andinet verloor de drie containers op 21 december. Ook 63 losse vaten sloegen overboord. Vijftig vaten aan boord raakten lek, waar door 5000 liter gif de Noordzee instroomde. De bergingswerkzaamheden begonnen ruim drie weken ge leden, maar moesten meerdere kerep worden gestaakt wegens slecht weer. De eerste container werd vorige week woensdag uit zee getakeld, de tweede kwam gisterochtend naar boven. De laatste container is gelost in een waterdichte bak op het achterdek van een bergings- vaartuig. Het schip vaart naar Rotterdam, waar het de laatste twee containers aflev«t. Alle andere bergingsvaartu^n zijn teruggekeerd naar de haven van Den Helder. De marine zoekt nog steeds met drie mijnenja- gers naar de vermiste vaten. amsterdam/anp - T. Halberts- ma, fractievoorzitter van de PvdA in Amsterdam, gaat niet in op het verzoek van zijn frac tie om Rob Oudkerk als wet houder op te volgen. „De ver antwoordelijkheid voor mijn gezin en die voor mijn werk lei den ertoe dat ik thans niet in de gelegenheid ben om mij ter be schikking te stellen voor de functie van wethouder van on ze stad", zo lichtte hij zijn be sluit toe. Een w,eek geleden moest Oud kerk als wethouder opstappen. De PvdA-fracüe zei het vertrou wen in de eigen wethouder op, nadat zijn bezoeken aan prosti tuees en aan de tippelzone aan de Theemsweg naar buiten wa ren gekomen. Het is onduidelijk wie Oudkerk nu gaat opvolgen. De fractie gaf Halbertsma en J. Belinfante, voorzitter van de PvdA in-Am sterdam, opdracht een geschik te kandidaat te zoeken. Volgens Halbertsma gebeurt dit zowel -binnen als buiten de fractie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3