Drie sterren erkenning voor Nederlanc GESPREK VAN DE DAG 'Naked Chef geeft jongeren een kans Zelf prijs voor 'j> menu bepalen Onvergetelijke tripjes DINSDAG 27 JANUARI 2004 DAGELIJKS LEVEN 'KLETS TocK NIET. 4Esr Ik inpêOTJi? ja TffiEN je. NAP CtLZ&SP WARêU we NU AL- VÊERTIö tMAK- GesXHB< MENSELIJK Een middelbare school in Nieuw-Zeeland heeft het gebruik van HAARGEL VER BODEN. De rector van de Palmerston North High School, ten noorden van Wel lington, heeft tegenover de plaatselijke pers gisteren verklaard dat het gebruik van de crème te maken heeft met trots en uiterlijk en dat die daarom niet op een school past. Op school komen leerlingen volgens rector O'Connor voor slechts één belangrijke reden en dat is onderwezen worden. Overtreders van de nieuwe schoolregel wacht een douche. De drie jaar oude BENTLEY van de Amerikaanse popster MICHAEL JACKSON komt zondag niet onder de hamer. Het in oldtimers en luxe-auto's gespeciali seerde veilinghuis Barrett-Jackson heeft de veiling op verzoek van financiële ad viseurs van de entertainer afgezegd. De opbrengst van de auto, een geheel naar de wensen van Jackson gemaakte Bentley Arnage Red Label Turbo, zou naar een door de zanger gesteunde liefdadigheidsorganisatie gaan. Barrett-Jackson had de waarde van de auto op een half miljoen dollar (ruim 395.000 euro) ge schat. 'Wegens de recente gebeurtenissen' zijn' de voorbereidingen voor de vei ling stil komen te liggen, deelde een zakenpartner van de zanger mee. Jackson staat terecht wegens vermeend kindermisbruik. Foto: AP Wenen krijgt een SISI-MUSEUM. De tentoonstelling over de Oosten rijkse keizerin Elisabeth wordt in za len van de Hofburg, de voormalige keizerlijke residentie, onderge bracht. De 'mythe Sisi' staat cen traal. De expositie werpt ook een kri tische blik op de beroemde vorstin, wier leven in de jaren vijftig van de vorige eeuw met groot succes is ver filmd. Enkele hoogtepunten op de tentoonstelling zijn Sisi's ochtend jas en het dodenmasker van de in 1898 in Genève vermoorde keizerin. Het museum moet in april zijn deu ren openen. De Braziliaanse metropool SAO PAULO heeft zondag haar 450ste VERJAARDAG gevierd. Een enorme cake van 450 meter lang en 8000 kilo zwaar is door de feestende in woners razendsnel verorberd. Tot verbazing van de makers en organi satoren van het volksfeest was de cake al ruim een uur voor officieel de aanval op het baksel zou worden ingezet, in de magen van de 'Paulis- tas' verdwenen. De cake was een van de attributen voor het feest dat herinnert aan de vestiging van de stad door jezuïeten in 1554. De enorme cake heeft een traditie van 19 jaar. De bewoners van de wijk Bixiga bakken jaarlijks een lange, U-vormige cake voor de verjaardag van de stad. De lengte van de cake in meters komt overeen met de leef tijd in jaren van Sao Paulo, de eco nomische hoofdstad van Brazilië. Jan Mens Een vrouw is veel ongelukkiger wanneer ze méént dat ze bedrogen wordt dan dat ze er zeker van is Het Britse RODDELBLAD Hello! moet een groot deel van de PROCES KOSTEN betalen van Catherine ZETA-JONES en Michael DOUGLAS. Het Hollywoodste! had het blad aan geklaagd wegens de publicatie van zonder toestemming genomen foto's van hun bruiloft. De rechter bepaal de eerder al dat Hello! 14.600 pond schadevergoeding moest betalen, plus ruim een miljoen pond aan con current OK!, dat de exlusieve rechten op de bruiloftsfoto's van Douglas en Zeta-Jones had gekocht. Nu komen daar het grootste deel van de proces kosten bij. Dat bedrag loopt in de miljoenen. Uit een opiniepeiling onder 1.200 mensen blijkt dat een meerderheid van de AUSTRALIËRS de Britse ko ningin ELIZABETH II niet langer als staatshoofd wil. Van de ondervraag den wil 64 procent een ander staatshoofd, 30 procent is tevreden met Elizabeth. In 1999 verwierp de Australische bevolking in een refe rendum het voorstel om de koningin te vervangen door een gouverneur- generaal, die nu de koningin in Au stralië vertegenwoordigt. De conser vatieve premier van Australië, John Howard, heeft gezegd dat hij tijdens zijn ambtstermijn geen nieuw refe rendum wil. Foto: AFP Restaurant De Librije in Zwolle heeft met z'n derde Michelin-ster de absolute top in de gastronomie gehaald. En nu er -met restaurant Parkheuvel in Rotterdam- in Neder land twee restaurants met de 3- sterrenstatus zijn, kan dat worden beschouwd als een internationale erkenning van Nederland op eetge- bied. Dat vindt Guido Nijssen, hoofdre dacteur van het culinaire blad Lekker, dat elk jaar een geheel ei gen Top-100 brouwt van Neder landse toprestaurants. „Er wordt hier op hoog niveau gekookt. En er is veel veranderd: vijftien jaar geleden was België ons grote voorbeeld, ook een beetje als de vooruitgeschoven post van Frank rijk. Nu is het daar wat ingedut en zijn we ze daar bijna voorbijge streefd." Overigens heeft België in totaal nog steeds meer sterrenres taurants dan Nederland. In heel Europa beloonde de Guide Mi- chelin slechts 45 restaurants met drie sterren, waarvan 25 in Frank rijk zelf, dat natuurlijk heel chau vinistisch de grote norm blijft. Voor de horeca als geheel vindt Nijssen de jongste sterrentoewij zing ook goed nieuws. „De sector heeft de laatste tijd flink onder vuur gelegen vanwege de hoge prijzen. Dit is eindelijk een opste ker. Dat geldt trouwens ook voor het vak zelf. Het koksberoep is de laatste jaren in steeds hoger aan zien gekomen. Inmiddels ligt de De Librije 'in Champions League gastronomie' Topkok Jonnie Boer en zijn vrouw Thérèse van De Librije. Foto: ANP lat heel hoog en dat is een extra uitdaging: het is een niveau, een doel om naar te streven." Topkok Jonnie Boer van De Li brije in Zwolle wist vorige week woensdag al dat hij zijn derde Mi chelin-ster zou krijgen. Maar toch stond hij gisteren nerveus op zijn benen te dansen toen de sterren officieel uit de hemel kwamen val len op de Horeca-vakbeurs in Maastricht. De ontlading was im mens bij de kok. „Ik kreeg kippen vel op plekken waar ik het nog nooit heb gehad." Jonnie Boer en zijn vrouw Thérè se kregen woensdag een telefoon tje van Paul van Craenenbroeck, de hoofdredacteur van de gisteren weer verschenen Michelingids- Benelux. „Hij was in de streek. Of hij even langs kon wippen", im- miteert Boer feilloos het sappige Vlaamse accent van de Belg. Een paar tellen later spoot de adrena line uit de oren bij Boer. 'We got him', was de eerste gedachte die door zijn hoofd flitste. Maar de euforie ebde vijf minuten later ook weer razendsnel weg. Jonnie Boer sloeg aan het twijfe len. „Twee jaar geleden kreeg ik ook zo'n telefoontje. Toen kwa men ze ook langs, maar om uit te leggen waarom ik nog geen derde ster kreeg. Dat gesprekje was ik zeker nog niet vergeten. Natuur lijk wist ik dat die derde ster er aan zat te komen. De signalen wa ren de laatste maanden duidelijk genoeg geweest. Maar ik was toch nog even bang dat er misschien iets tussen gekomen was. Dat ze misschien iets gevonden hadden waar ze niet zo tevreden over wa ren." Die angst was volstrekt onge grond. Vol trots kwam Paul van Craenenbroeck in De Librije mel den, dat Jonnie en Thérèse Boer de eredivisie waren ontstegen. „U zit nu in de Champions League", kreeg de kok te horen. Die verge lijking sprak hem als spits van Giethoorn 3 wel aan. De derde ster is nu binnen, maar sportief gezien moet er nog wel even wat recht gezet worden. „Ik heb een paar wedstrijden niet meegedaan. Mijn broer heeft mijn plek in de spits nu ingepikt. Dat kan ik na tuurlijk niet over mijn kant laten gaan. Ik ga keihard knokken om terug te keren in het elftal. Dat is mijn volgènde doel." Het kostte Boer niet veel moeite om het grote nieuws tot gisteren geheim te houden.Alleen Thérè se en ik wisten het. Zaterdag heb ben we het aan het personeel, vrienden en familieleden verteld. En iedereen heeft keurig netjes zijn mond gehouden. Dat moest ook. Het nieuws moest absoluut tot maandag geheim blijven." Jamie Oliver opent komende herfst een restau rant aan de Oostelijke Handelskade in Amster dam. Daar wil de Britse televisiekok net als in zijn Londense vestiging Fifteen kansarme jonge ren opleiden tot kok. Binnenkort worden de contracten getekend. Oliver is nog in onderhandeling met een televisiezen- der die de wederwaardigheden van de koks in opleiding gaat uitzenden. De Britse versie is momenteel op de Neder- t landse televisie te zien. Naked Chef Oliver staat vooral bekend om zijn simpele gerechten. Koken is vooral 'fun' en mag niet te ingewikkeld zijn. Hij gooit met groenten, is scheutig met olie en kruiden en woelt bij voorkeur met zijn vingers in de salade. De salade die hij zelf het lekkerst vindt, bestaat uit dragon, druiven en een dressing van olijf olie, citroensap en ricótta. Sinds 1996 verloopt zijn carrière stormach tig. Zijn kookboeken gaan met honderddui zenden over de toonbank, hij bereidde het kerstdiner voor premier Blair. Zijn kook- shows, waarin de Maserati-liefhebber Oliver grossiert in de stopwoordjes 'mates' en 'dar lings', worden uitgezonden in veertig landen. Een jaar geleden opende hij in het Londense East End restaurant Fifteen om kansarme jon geren te scholen. Hij stak zelf twee miljoen eu ro in het project. „Ik wilde kansarme jongeren dezelfde mogelijkheden geven die ik heb ge had. Uit vijftienhonderd aanmeldingen heb ik uiteindelijk vijftien kandidaten geselecteerd, die ik zelf heb opgeleid. Een nachtmerrie in het begin. Niet alleen konden ze niet eens spa ghetti bolognese van ossenhaas onderschei den, ook waren ze aanvankelijk niet in het ga reel te krijgen. Kwamen ze hun nest niet uit of gingen ze liever shoppen. Terwijl ik dacht: zo'n kans grijpen ze met beide handen aan. Niks hoor. Heel veel tijd, energie en aandacht heb ik moeten investeren voordat het uitgroei de tot wat het nu is", aldus de 'Robbie Wil liams van de studiokeuken' in het Algemeen Dagblad. Fifteen, dat eind 2002 werd geopend en waar dagelijks duizenden telefoontjes bin nenkomen, maakte in oktober voor het eerst winst, ondanks de toeloop en de prijs van honderd euro voor een lunch van drie gangen inclusief wijn. Voor zestig gasten heeft Oliver naast de vijftien koks in wording vijftig men sen in dienst. Het restaurant, waar het personeel bedient in voetbalshirts met nummer 15, is populair bij bankiers uit de City die het niet bezwaarlijk vinden om in lange rijen aan tafeltjes te zitten De Britse televisie kok Jamie Oliver: „Ik wil kansarme jonge ren dezelfde moge lijkheden geven die ik heb gehad. Foto: CPD die dicht op elkaar j staan. Olivers .i; dochter Poppy Honey is zijn 'eer- |- lijkste klant', zegt hij. „Wat ze lust eet ze op, de rest spuugt ze uit." Het Amsterdamse restaurant, dat in een vrij staand pand naast winkelcentrum Brazilië komt, moet in augustus of september open gaan. Het pand dat momenteel leeg staat, telt 450 vierkante meter en biedt uitzicht op het water. De naam van het nieuwe restaurant is nog niet bekend maar een betrokkene houdt het op 'Fifteen NL'. „Er komt waarschijnlijk een Nederlandse kok. Jamie zal er niet altijd zijn, maar zal wel vaak komen kijken." De verbouwing van het pand, die volgende week begint, wordt uitgevoerd door de Am sterdamse architecten Madir Shah van Urban- office en Antoine van de Vijver van bureau Antarctic. Beide architecten maakten ook het ontwerp voor de verbouwing van het voorma lige Rum Runners, aan de Prinsengracht tussen Wester- kerk en Anne Frankhuis. In deze voormalige vleeshouwe- rij opent café-restaurant NieuweWerck over zes weken de deur. NieuweWerck krijgt een groot terras en op één hoog een zonneterras met ligstoelen met uit zicht op de Westertoren. Beide architecten willen niets zeggen over hun plannen met het gebouw van Oliver aan de Oostelijke Handelskade. Otto Nan, die in au gustus in het pand van de voormalige Lloyds jeugdgevangenis aan de Oostelijke Handelska de een hotel met 120 kamers opent, is blij met Oliver als overbuurman. Hij ziet het restaurant niet in de eerste plaats als concurrent voor zijn eigen restaurant. „Of ik nu dol ben op Oliver of niet, we zijn blij met zijn komst. Dan komt de loop in het gebied." Rob Rombouts >1 Alle sterren Rotterdam, Parkheuvel Zwolle, de Librije (van twee naar drie sterren) Amsterdam, La Rive Amsterdam, Vermeer Kruiningen. Inter Scaldes Maastricht, Beluga (van een naar twee sterren) Overveen, De Bokkedoorns Sluis, Oud Sluis Aduard, Herberg Onder de Linden|e Amsterdam, Christophe Amsterdam, Sichuan Food Amsterdam, Van Vlaanderen Amsterdam, Yamazato Beetsterzwaag, De Heeren van Harinxma Bennekom, Het Koetshuis Blokzijl, Kaatje bij de Sluis Borculo, De Steenen Tafel Den Bosch, Chalet Royal j- Bosch en Duin (bij Zeist). De Hoef Castricum, Apicius Delft, De Zwethheul Drachten. Koriander Driebergen-Rijsenburg. Lai-Sin Eindhoven, Avant-Garde (nw) Eindhoven, De Karpendonkse Ho Etten-Leur, De Zwaan Giethoorn, De Lindenhof Groningen, Muller Gulpen. La Sapiche 's-Gravenhage, Calla's Haarlem, Chapeau! Harderwijk, Olivio Harderwijk, 't Nonnetje (nw) Heelsum, De Kromme dissel Heemse (bij Hardenberg), De Bokkepruik Heerlen, De Boterbloem Heeze, Boreas (nw) Hilversum, Spandershoeve Hoog-Soeren, De Echoput Houten, Kasteel Heemstede Kampen, De Roggebot Leens, Schathoes Verhiidersum (n Maasbracht, Da Vinei Maastricht, Chateau Neercanne Maastricht, Tout fait Maastricht, Toine Hermsen Neck (bij Purmerend), Mario Uva Nuenen, De Lindenhof (nw) Nuth, In De'n Dillegaard (nw) Oosterend (Terschelling), De Griëiei Ootmarsum. De Wanne Ouderkerk a/d Amstel. R. Blaauw Oss, Cordial Rijsoord, Hermitage Rijswijk, Imko's Rijswijk, Paul van Waarden Roermond, Onder de Boompjes in Kasteeltje Hattem Rotterdam, La Villette Schoorl, Merlet Sint-Oedenrode, Wollerich Ubachsberg, De Leuf Vaassen, De Leest Valkenburg, Juliana Voorburg, Savelberg Vreeland, De Nederlanden Wahlvviller. Der Bloasbalg Yerseke, Nolet-Het Reymerswale R Zweeloo (bij Emmen), Idylle 61 kwijt: zi Amsterdam, Vossius (failliet) ja Loenen, TantjeKoosje |e Oftterwijk, De Swaen Gasten die binnenkort een vota willen prikken in restaurant 'tL pen in het Friese 01deberkoope] mogen in februari tien dagen [e zelf de prijs van een 3-gangenj j nu bepalen. Kees Faber, eigen van het restaurant, is het zat d zijn sector in een negatief dagf* staat door de hoge prijzen. „VL rekenen gewoon eerlijke prijzf' De klanten betalen alleen watjj,, meer'omdat de grondstoffen ('j duurder zijn geworden. MaarJa het Friese platteland rijzen de v prijzen echt de pan niet uit." [j Met zijn actie wil Faber dat nep tieve beeld doorbreken. Hij ge,,- zijn gasten het heft in handen^ Klanten betalen de prijs die zij; over hebben voor het eten daj^ hun wordt voorgeschoteld. Ene staan geen minimumprijzen. L ber is benieuwd welke bedrag de gasten willen afrekenen. D» tie, die duurt van 1 tot en metU februari, is een experiment. ,i| we tevreden zijn gaan we er rr* schien wel mee door", zegt d^_ restauranthouder. e Kinderen en vliegtuigen, het is een ongelukkige com binatie. Het is 2002. Het was me al opgevallen dat het jongetje achter me huilerig was en vaak tegen de stoelleuning trapte. Maar ja, ook mijn dochter had weieens voor vliegende overlast gezorgd en wie uit deelt moet ook kunnen incasseren. Tijdens het diner, boven de Sahara, vlogen etensresten over mijn hoofd en uitgespuugde frisdrank. Ik besloot niet meer om te kijken, bestraffend noch bemoedigend, hier was dui delijk toch niets aan te doen. Even later steeg ik op uit mijn stoel omdat ik in mijn voet werd gebeten. Door hetzelfde kind, dat van dichtbij bekeken duide lijk geestelijk gehandicapt was. Stomend telde ik tot tien, de keus viel wederom op tolerantie en genade. De vader, een keurig geklede Afrikaanse zakenman, dacht daar anders over. Hij sleurde zijn zoon onder de stoelen vandaan, nam hem in een houdgreep en begon te rossen. Zin had dat niet, het kind bleef ge huil en rare geluiden produceren. Ik besloot het uit te zitten, zwijgend en bewegingsloos. Elke reactie van mijn kant zou alleen maar leiden tot meer geweld. Onvergetelijk tripje. Over naar 2004. Net als op de heenreis heeft United Airlines onze stoelen dubbel uitgegeven, nu aan een mevrouw met drie jonge kinderen. Maar anders dan op de heenreis worden we zonder morren upgegreed naar businessclass, met business-food en riant slapen op business-stoelen. Een minpuntje is dat de mensen voor ons evenmin de volle mep betaald hebben. Jam mer. Het voelt toch verreweg het fijnst als jij werkelijk als enige bent uitverkoren, maargoed, er blijven in de business-cabine zat jaloerse mensen over. Wij ma ken ons op voor een paradijselijk overtocht, helaas, achter ons horen wij een huilend kind. Vader en moeder doen of hun neus bloedt, althans, van pogin gen tot troosten is nauwelijks sprake. Zie ook de ka rakteristieke boze blik in de ogen de vader, gericht op zijn echtgenote, van wie hij ongezien verwacht dat zij dit varkentje zal gaan wassen. Maar dat doet ze niet. En voor zover ze het probeert, lukt het haar niet. Het kind snikt door, niet zozeer zeurend, eerder enorm verdrietig. Wat is er toch, met dat gezin? Langzaam groeit de buikpijn bij de andere passagiers. Arm kind, met zulke gevoelsarme ouders, die ook nog eens doof en blind aansturen op een knallende ruzie met el kaar. Gatverdamme. Heb je voor het eerst in je leven zomaar stoelen in de businessclass, is de uitkomst alsnog een slapeloze nacht. Je zal toch wél de volle mep betaald hebben, dan word je helemaal gek. Stewardessen lossen elkaar af en proberen het kind stil te krijgen met knuffeltjes, hapjes en woordjes, alles tevergeefs. Even later f treft mijn vrouw de moeder van het kind, in tra- - nen bij de wc. Wimie houdt haar woede voor zich en gelukkig maar, want het blijkt allemaal net even anders te zijn. De huilende vrouw is niet a de moeder van het kind, de man naast haar l niet de vader. Ze waren in Washington aan het inchecken, en werden benaderd door een vrouw die vroeg of zij wellicht Duits spraken. De vrouw bevestigde dat en kreeg een vijjjarig kind in han den geduwd. Voor ze het goed en wel beseften zaten ze naast datzelf de kind, in de businessclass, en het kind was kapot van verdriet. Want mama had een nieuwe Amerikaanse man en stuurde haar peuter terug naar ex, in Duitsland. Zes uren huilde het kind. Om een moeder, die je geen enkel kind zou gunnen. Onvergetelijk tripje. □□□□E

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2