Raad Warmond geeft samenwerking laatste kans REGIO 'Hoe meer oude dozen, hoe gelukkiger oortbestaan wijkvereniging eyhof hangt aan zijden draad )ok feest als ik de hele dag :hter een pilaar moet staan' R5 DIESEL ntrole bij Trekvaart stgeest - De staat van de ggen en oevers van de Haar- imertrekvaart wordt deze k gecontroleerd. Contro- s keuren de Kwaakbrug, lgeesterbrug en de Vissers- l in de buurt van Kwaaklaan legstgeest. Ook brengen zij oestand van de oevers van rekvaart, tussen de tijdelijke naar Poelgeest en de grens Sassenheim, in kaart. ishokje na twee t>ir verplaatst erdorp - Het bushokje aan plinterlaan is eindelijk ver- tst naar de Zijldijk. Het 51 rde bijna twee jaar om het prehthuisje een paar honderd er verderop te zetten. Bus- ttschappij Connexxion ver- e de route van buslijn 15 in met een nieuwe halte aan ijldijk, maar het bushokje f op de oude plek. Dat m vooral door tijdrovende- l« iraren van buurtbewoners. dinsdag 27 JANUARI 2004 door Jeroen Overduin vervolg van voorpagina warmond - Warmond geeft niet-vrij- blijvende intensieve samenwerking met andere gemeenten een tweede kans. Tijdens een gemeenteraadsver gadering bleek gisteravond dat War mond bij de provincie gaat pleiten te gen een fusie met Voorhout en Sassen heim. De coalitiepartijen eisten dat het be sluitvormingsproces bij de provincie geen vertraging mag oplopen. Dat betekent dat het plan nog voor 30 april op papier moet staan. Over één ding zijn alle Warmondse partijen het eens: komen de gemeenten er voor de deadline niet uit, dan wordt herin deling onvermijdelijk. Een gemeentelijk samenwerkingsver band is sinds vorige week een optie, toen Voorhout, dat nooit iets van sa menwerking wilde weten, kenbaar maakte toch te voelen voor vergaan de samenwerking met Warmond en Sassenheim. Warmond wil ook in gaan op de toenaderingen van Oegst- geest en Noordwijk, die de afgelopen dagen hun interesse in samenwer king kenbaar maakten. Wethouder Bamhoorn van Noordwijk liet zelfs weten voor een fusie te voelen. Vorige week liet een krappe meerder heid van de Warmondse bevolking (52,3 procent), bij een opkomst van 52 procent, in een referendum weten zelfstandig te willen blijven. „In het geval dat u kiest voor de herindeling verzoek ik u om op te stappen we gens kiezersbedrog." Met deze woor den ontlokte inwoner Joop du Prie, één van de vier insprekers tijdens de vergadering, een welgemeend ap plaus aan de volle publieke tribune. Het kwam de toehoorders op een standje van de burgemeester te staan. Ook Jan Sevenster, voorzitter van het platform Warmond Zelfstandig, liet weer van zich horen. „Het is op zijn plaats om deze ultieme kans op te pakken", zei hij over de toenadering van Voorhout. De fractievoorzitters Goudsmit (PW) en van der Steur (WD) pleitten er voor de uitspraak van de kiezer seri eus te nemen. Goudsmit: „De uitslag is voor ons een opdracht. 48 procent maakte van het recht gebruik om niet te stemmen. Je mag niet gissen naar hun redenen." Van der Steur: „Als je een referendum instelt, moet je naar de kiezer luisteren. Dat is nou een maal democratie. Als je dat niet doet dan vervreemd je hem." Beiden lie ten al aan het begin van de vergade ring weten voorstander te zijn van herindeling als samenwerking op niets uitloopt. De fractievoorzitters van CDA en Warmond Anders toonden zich niet overtuigd door de uitslag van het re ferendum. Van Kempen (CDA): „Het is geen slecht resultaat voor voor standers van verandering." Van der Vooren (Warmond Anders): „Wij zijn geschrokken van de lage opkomst. Interesseert het vraagstuk onze bur gers niet?" Het liefst ziet Van der Vooren een gemeente 'van kust tot Kaag'. Daarmee refereert hij aan de woorden waarmee Bamhoorn, de Noordwijkse wethouder, een fusie met Noordwijk omschreef. De frac tievoorzitter voelde in eerste instantie eigenlijk niets meer voor samenwer king met Voorhout: „Eén minuut over twaalf doet Voorhout zoals men het daar zegt alsnog 'een handrei king'. Dat hadden ze dan 27 maan den geleden maar moeten doen. Voorhout is geschrokken van het aantal voorstanders voor fusie. Nu wil die gemeente tijdrekken en ons zand in de ogen strooien." Ook de fractievoorzitter van het CDA vond het wel welletjes: „We zijn twee en een half jaar bezig geweest om an dere gemeenten tot samenwerking te bewegen. We moeten niet doorgaan met trekken aan een dood paard. Tijdrekken is slecht voor Warmond." Warmond roept de provincie op om de delen van het Lage Land en het Kagerplassengebied cüe niet bij War mond horen, bij de gemeente te voe gen. Zo zou de ontwikkeling van een recreatiegebied in één hand komen. Dit is niet wat de bewoners van het gebied willen, maar wel wat de meer derheid van de Warmonders vindt die deelnamen aan de enquête. Van Kempen: „Het CDA prefereert de ontwikkeling van het Kagerplassen gebied boven de wens van de inwo ners." De WD wilde in eerste instan tie 'met pijn in het hart' de wens van de bewoners volgen, maar ging toch overstag. Janneke Dijke rdorp - De bewonersver- ng Leyhof balanceert op ind van de afgrond. Het be- heeft er genoeg van dat jewoners weinig respons n en wil eindelijk wel eens 'ic volgd worden. Voorzitter tasi rt Sneller wil nog niet op- n en is bezig met een red- iplan. Volgens hem moet ereniging op een andere verder. Wordt zijn plan orpen, dan betekent dat inde van de vereniging. Cor bestuur heeft vorige week :igd en masse op te stap- en de vereniging op te hef- maar dat dreigement is niet lissovoerd. Volgens Sneller ga- 0, jde wijkbewoners die aan- jkerp waren bij de wijkvergade- voldoende inspiratie om de [er er nog even in te laten, waren met een man of Sen. Dat is iets meer dan 'ictchaal", zegt Sneller. „We Can af en toe nieuw bloed ïoulir de actieve mensen. Je l het voor de wijk doen, en voor jezelf. Als het steeds dezelfde mensen zijn die jinzetten, dan ga je je op gegeven moment afvragen iet nut is." er zegt dat het dreigement in de uitnodiging vooral een manier was om mensen naar de vergadering te trekken. „Voor ons was het een manier om aan te geven dat het nij pend is." Diverse bestuursleden willen aftreden, maar herhaalde verzoeken om opvolgers leve ren niets op. De vereniging op heffen wilde Sneller donderdag niet. „Het is sowieso statutair onmogelijk om de vereniging op een avond tussen neus en lippen door op te heffen." Omdat de aanwezige wijkbewo ners zich verzetten tegen op heffing van de bewonersvereni ging, heeft Sneller besloten een strategisch plan te schrijven. „Als de wijk zegt: we hebben helemaal geen behoefte aan een vereniging, dan stoppen we. Maar dat blijkt niet zo te zijn. De sociale activiteiten wor den gewaardeerd." Daarom wil hij graag dat die evenementen, zoals het volleybaltoernooi en de lampionnenoptocht, blijven bestaan. Anders wordt het wel heel erg een slaapwijk. Maar om meer activiteiten op te zet ten hebben we wel ruimte no dig." Hockeyclub Alecto heeft de Leyhofbewoners aangebo den om het clubgebouw te ge bruiken voor wijkactiviteiten. „Daarover moeten we dan rond Ifiet Duyster: bekroonde figurant. Archieffoto: Mark Lamers lurantenprijs voor Oegstgeestse Margriet Duyster iric de Jager [geest - De Oegstgeestse liet Duyster heeft de oeu- Ijs voor Nederlands beste lit gewonnen. Zij kreeg de katerdag overhandigd tij- een nationale figuranten- Rotterdam. „Heel leuk", Ie Oegstgeestse, die bin- |rt onder andere te zien is jurant in de film Feestje! Iiud van Hemert. I vorig leven was Duyster Ine 'bezorgde burger' van keest. Maar sinds ze mee- fean de opnames voor de lieserie Oud Geld in Lei- 1 de plaatselijke politiek liet meer zo bekoren. Mi jl één keer in de week be- iDuyster de filmset. Soms jat tekst, maar meestal als It of toehoorder. „Laat de Jacteurs maar acteren. Ik let leuk om tekst te heb- jiaar ik doe alleen maar lest. Het gaat mij vooral It contact met de andere fiten. Het is een dagje uit, ook feest als ik de hele dag achter een pilaar moet staan." Duyster heeft de oeuvreprijs ge wonnen, omdat ze volgens cas tingdirecteur Olaf Kitseroo 'al tijd klaarstaat, vol liefde en ple zier'. „Zelfs voor producties zonder geld, voor een student in zijn laatste jaar bijvoorbeeld, staat ze meteen klaar. En haar aanwezigheid is altijd plezierig voor de cast, de crew en haar collega's. Dat laatste is belang rijk, omdat het vervelendste deel van figureren het wachten is. Dat proberen wij zo aange naam mogelijk te maken door leuke mensen te sturen. Zij is daarvan het voorbeeld. En ze is ook nog eens goed voor de ca mera. Ze staat vaak dicht bij de acteurs." De figurantenwereld is Duysters 'tweede vrienden kring'. Dat ontdekte ze dit weekeinde maar weer eens, toen ze bedolven werd onder de gelukwensen van collega's. De oeuvreprijs is een aparte verschijning: het is een bron- en, verfrommeld plastic beker tje. „Dat komt omdat figuran ten altijd veel koffie drinken op zo'n dag. Uit plastic bekertjes. Soms, als het heel goed is ge gaan, krijgen we een glaasje wijn in een plastic bekertje. Dat is de echte beloning." Voor het geld - 35 tot 40 euro voor een lange dag - hoef je geen figurant te worden. „Je moet het leuk vinden om een kijkje achter de schermen te ne men. Daar gebeurt zo veel. En je moet interesse hebben in je medemens. Ik heb me tijdens een draaidag in Leiden door een voetbalscheidsrechter alle ins en outs van het voetbalspel laten uitleggen, geweldig. Het is een hechte groep, we zien el kaar vaak, we bellen elkaar vaak en we tippen elkaar over werk. Laatst heb ik voor een opname zeventig mensen meegeno men." In Oegstgeest zijn nog zes figu ranten actief. Het dorp is een goede uitvalsbasis, omdat de buitenopnames van Onderweg naar Morgen en IC er worden gedraaid. mmmm m dSfcfiSteisss de tafel gaan zitten." De Leyhofvoorzitter vindt een comité dat activiteiten opzet niet genoeg. „Als het aan mij ligt is de vereniging daarnaast een aanspreekpunt voor de ge meente, een doorgeefluik voor knelpunten van bewoners. Dat zijn we nu ook al." In de dis cussies over de benzinepomp bij Leyhof en de hoogspan ningsmasten vertegenwoordigt het bestuur de wijk in gesprek ken met de gemeente. Sneller wil echter een punt zetten ach ter de website en het wijkblad Leydraet. „Die informatievoor ziening is gemakkelijk voor de bewoners, maar kost veel werk. Bovendien hebben we geen re dactie meer." Het is nog niet duidelijk of de actieve wijkbewoners met dit afgeslankte plan genoegen ne men. Binnen de groep die actief is zijn wat meningsverschillen ontstaan. „Dat komt door de persoonlijke aanpak van de een die door de ander niet gewaar deerd wordt", is alles wat Snel ler hierover kwijt wil. „We zijn een groep vrijwilligers die het ook privé druk hebben en met elkaar moeten communiceren via telefoon of e-mail. Dan lo pen zaken wel eens langs elkaar heen." Gezicht op Leiderdorp, kopergravure uit de 18de eeuw Foto: Collectie Gemeentearchief Leiden e.o. Leiderdorp draagt kerk- en gemeentearchief over door Saskia Stoelinga leiden/leiderdorp - Ze smullen van archieven en kunnen er, zon der dat het saai wordt, uren over praten. Archivarissen Cor de Graaf en Maria Louwerse zijn blij dat het Leiderdorpse gemeente archief en het kerkelijke archief vandaag zijn overgedragen aan het Gemeentearchief Leiden. „Met deze gegevens kunnen we de oude geschiedenis van Leider dorp weer levend maken. We ho pen op een sneeuwbaleffect. Hoe meer oude dozen hier wor den aangeboden hoe gelukkiger wij gaan kijken." De eerste resultaten van hun spit- en graafwerk zijn vandaag al zichtbaar. Naar aanleiding van de officiële overdracht is er in de vitrines van het Gemeen tearchief, prachtig gehuisvest aan de Boisotkade in Leiden, een kleine expositie ingericht. Op de tentoonstelling wordt niet alleen een blik gegund in het moderne archief van de ge meente Leiderdorp (bestaande uit stukken van sportclubs, bur gerwacht en luchtbombarde menten), maar ook in het al eerder overgedragen oud-ar chief, dat teruggaat tot 1562. Hier zien we diverse reglemen ten de revue passeren, van turftonders tot en met gemeen teraad. Het archief van de gereformeer de kerk in Leiderdorp, aange boden door dominee Van der Ende, toont een kerkelijk con flict uit 1886 ten tijde van de Doleantie, de verwijdering van de klok van de kerk in de Twee de Wereldoorlog en vereni gingsactiviteiten uit de jaren ze ventig van de vorige eeuw. Om een beeld te kunnen vor men van de sociaal-maatschap pelijke connecties in Leider dorp is de tentoonstelling aan gevuld met stukken uit het vo rig jaar afgestane familiearchief van Van der Does: oude foto's uit de prentverzameling en bi- I ^otheekstukken uit Leider dorp. De foto uit 1943 van de gereformeerde meisjesvereni ging Roeping en Plicht geeft een prachtig beeld van die tijd. Dat is ook de reden dat Cor de Graaf en Maria Louwerse van de afdeling inspectie, advise ring en acquisitie van het Leids gemeentearchief zo blij zijn met oude spullen. „We streven naar een afspiegeling van de Leider- dorpse maatschappij zo breed mogelijk qua tijd en omvang. En dat hebben we met deze ar chieven nog niet bereikt. We hopen altijd op een sneeuwbal effect. Particulieren en instel lingen in Leiderdorp, die nog iets op zolder hebben staan, kunnen hun spullen zonder problemen aan ons overdra gen", zegt De Graaf. Hij wil met deze opmerking ab soluut niet inhalig zijn, „maar het is zo belangrijk voor de ge schiedenis van mens en dorp. Niet alleen wij, maar ook de 10.000 bezoekers die het ge meentearchiefvoor allerlei doeleinden (familiegebeurte nissen, genealogie, notariële aktes) bezoeken hebben belang bij een mooi samengesteld overzicht. Een ander voordeel is dat alles hier wordt geïnventari seerd en in een goed klimaat wordt bewaard. Een beter ar chiefbewaarplaats is er niet." Het Leids Gemeentearchief telt inmiddels 5,5 strekkende kilo meter archiefstukken. Hieruit kunnen belangstellenden bron nen putten over de geschiede nis van Leiden en van de nabu rige gemeenten Zoeterwoude, Warmond, Rijnsburg en Leider dorp. En wie precies wil weten wat Leiderdorp heeft inge bracht, kan behalve het Ge meentearchief ook de Leider- dorpse burgemeester Zonnevy- 11e, die vandaag de overdracht van het gemeentearchief mocht begeleiden, raadplegen. Als dank heeft de burgervader een fraai ingebonden boek in zijn bezit gekregen waarin alles geordend beschreven staat. Ook zijn verhaal over een brief van Willem van Oranje uit 1583 over de aankoop van de am bachtsheerlijkheid Leiderdorp "Wt uit de annalen van het Gemeentearchief. Dat is nu duidelijk. Aan het eind van de zestiende eeuw kocht de ambachtsheer van Leiden de heerlijkheid Lei derdorp. Een heerlijkheid werd gekocht om geld te verdienen. Met Leiderdorp is dat nooit goed gelukt. Sterker zelfs, tot op heden heeft Leiden Leiderdorp niet kunnen verkopen. „Na tuurlijk zijn alle aankopen door de invoering van de gemeente wet in 1851 ongedaan gemaakt, maar toch ligt dit feit nog steeds gevoelig bij de burge meester", aldus de samenstel lers van de tentoonstelling Lou- wers en De Graaf, die humor in de geschiedenis ook belangrijk vinden. (advertentie) Damesjeans, Zink, 26 t/m 33, in diverse lengtematen, bijvoorbeeld: van 109,50 voor 65,- Herenjeans, Kuiter, 26 t/m 40, in diverse lengtematen, bijvoorbeeld: van 85,- voor 49,- Ook verkrijgbaar op bijenkorf.nl LYLE SCOTT Herentrui, 100% lamswol, S t/m XXL, van 89,95 voor 55,- De Bijenkorf zet de toon. de Bijenkorf

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 17