LEIDEN REGIO Inval NMa bij Katwijk Farma Leiden ggt 'Waf ik bij mijn baas niet doe, leer ik Talentvolle leerlingen krijgen ruim baan op Vlietland cel voor inbraak en heiing Curium heeft nieuwe behandelmethode voor angststoornissen R3 HDC972 dinsdag 27 JANUARI 2OO4 Directeur Verschuren gelooft in wraakactie door Wilfred Simons leiden - De Nederlandse Mede dingingsautoriteit NMa heeft een inval gedaan bij Katwijk Far ma. De NMa verdenkt het Leidse bedrijf ervan dat het samen met tenminste vier andere fabrikan ten de prijzen voor generieke ge neesmiddelen (medicijnen zon der octrooi) kunstmatig hoog houdt. Directeur Erik Verschuren erkent dat de prijzen voor ge neesmiddelen in Nederland hoog zijn, maar dat Katwijk Farma geen afspraken met concurren ten heeft gemaakt. De NMa heeft zich ten doel ge steld om de concurrentie in de gezondheidszorg te bewaken. De marktwaakhond vindt on der meer de prijzen van gene rieke geneesmiddelen in Neder land opvallend hoog. Zowel de rol van de fabrikanten als die van de apothekers wordt dit jaar uitgebreid onderzocht. Directeur Verschuren was hoogst verbaasd toen zeven re chercheurs van de NMA op dinsdag 20 januari bij zijn be drijf op de stoep stonden. Twee dagen lang kopieerden ze harde schijven van de computers die in het pand aanwezig zijn. Daarnaast namen zij de boek houding in beslag. Verschuren was zeer geërgerd over de gang van zaken. „Zo'n inval gaat tegen alle normale wettelijke regels in. De NMa had geen schriftelijke lastge ving. We kregen niet te horen waarvan wij worden verdacht. We weten niet hoe lang het on derzoek duurt. Zelfs als je niets verkeerd hebt gedaan, waarvan ik overtuigd ben, dan nóg loopt je bedrijf hier imagoschade door op." NMa-woordvoerster Barbara Roest wil niet zeggen waarom de NMa juist Katwijk Farma uit koos voor een 'bedrijfsbezoek', zoals een inval eufemistisch heet. Verschuren denkt het wel te weten. „De zorgverzekeraars hebben net de aanbesteding geopend voor de leverantie van generieke geneesmiddelen. Dat betekent dat fabrikanten medi cijnen via de zorgverzekeraars aan apotheken mogen leveren. Wij hebben niet ingeschreven op him aanbesteding omdat dat wij anders onze bedrijfsvoe ring zeer ingrijpend moeten veranderen. Hetzelfde geldt voor Magnafarma in Zaandam, PharmaChemie in Haarlem en Alpharma in Baarn. Laten dat nu net de bedrijven zijn waar de NMa is binnengevallen! Wij vrezen dat de zorgverzekeraars ons willen 'straffen' voor ons gebrek aan medewerking door bij de NMa de suggestie van een kartel te wekken." Verschuren vindt ook dat gene rieke geneesmiddelen in Neder land te duur zijn. Dat komt niet door prijsafspraken, maar door falend overheidsbeleid, meent hij. Omdat apothekers hun prij zen kunstmatig hoog hielden, eist de overheid nu veertig pro cent van hun marge op. Apo thekers vluchten nu in de geoc trooieerde medicijnen, waarop de overheid maar 6,8 procent terugeist. „Zo worden de prij zen hoog", zegt Verschuren bit ter. „Iedereen doet eraan mee. Dat hoef je niet af te spreken. Iedereen kan rekenen." (advertentie) RIJNLAND KOZIJNEN KUNSTSTOF KOZIJNEN MET VKG-KEURMERK? TOONAANGEVEND IN KUNSTSTOF REUËF KOZIJNEN /oor een serie inbraken eiste de officier van jsteren bij de Haagse k anderhalf jaar cel slechts een half jaar delijk tegen een 26-ja- sverslaafde uit Leiden, n wil de officier dat de n politievrouw een rgoeding van 250 euro omdat hij zich hevig tegen zijn aanhouding •j itember vorig jaar. liep toen tegen de een inbraak in een e. Een bedrag van o, dat hij had buitge maakt uit de wisselautomaten, had de man nog op zak. Op de dagvaarding van de Leidenaar prijken nog meer inbraken zo als bij New York Pizza's aan de Herensingel, een inbraak in een slagerij aan de Maresingel en heling van auto's. De man be kent de heling van de auto's maar beroept op zijn zwijgrecht voor de inbraak in de pizzeria, waar een kaslade, kluis en vijf tig euro worden vermist. In zijn laatste woord voor de recht bank zei de man spijt te hebben en zich te schamen voor zijn drugsgebruik en inbraken. door Erna Straatsma oegstgeest - Curium heeft een nieuwe behandelmethode voor kinderen met angststoornissen. Het gaat om een kort en inten sief programma, dat tevens uit gangspunt is voor wetenschap pelijk onderzoek naar de be strijding van angststoornissen. 'Beren van de weg' heet het project, dat het Oegstgeestse centrum voor kinderpsychiatrie met het Rotterdamse Sophia- ziekenhuis uitvoert. De nieuwe behandelmethode is bedacht in Australië en nieuw voor Nederland. De behande ling bestaat uit tien sessies on der leiding van een psychothe rapeut. Ouders van de kinderen volgen vier bijeenkomsten. Zo'n 50 tot 60 procent van de patiënten is gebaat bij deze kor te en gestructureerde begelei ding. Voor de resterende groep biedt Curium een vervolgpro gramma. De behandelmethode is geschikt voor twee leeftijds categorieën: kinderen van acht tot twaalf jaar en kinderen van twaalf tot vijftien jaar. Van een angststoornis is sprake als angst je leven gaat beheer sen. „Dat uit zich bijvoorbeeld in niet meer naar school gaan of geen sociale contacten heb ben", zegt psychotherapeute Franswa van Curium. Een angststoornis leidt ook vaak tot chronische lichamelijke klach ten, zoals bijvoorbeeld hoofd pijn. In het project 'Beren van de weg' gaat het om de behande ling van vier verschillende angststoornissen: sociale angst (geen vrienden kunnen maken) scheidingsangst (kinderen die niet zonder hun ouders kun nen), algemene angststoornis (overmatig piekeren), specifieke angsten (bijvoorbeeld: bang voor de tandarts). Angststoornissen kunnen de bron zijn van een depressie op latere leeftijd. Om die reden is een vroege bestrijding van de angststoornis wenselijk. Angst stoornissen zijn in de psychia trie de meest voorkomende stoornissen. Ze zijn over het al gemeen goed behandelbaar. Kinderen kunnen een aanleg tot het ontwikkelen van angst stoornissen hebben. Ook op- voedingskenmerken kunnen een rol spelen. „Tijdens de tien sessies beste den we veel aandacht aan het omzetten van negatieve in posi tieve gedachten", zegt Franswa. „Kinderen leren dat een zekere angst normaal is. En als ze een stap verder komen leren ze om zichzelf te belonen." PsychologeLiber gebruikt 'Be ren van de weg' voor een pro motieonderzoek naar de ver schillen in aanpak van angst stoornissen bij kinderen. Daar bij gaat het onder meer om de verschillen tussen individuele behandeling en groepstherapie en de resultaten van het ver volgprogramma. Het vervolg programma is door Curium ontwikkeld en omvat een twee de reeks van tien behandelses- sies. Het wetenschappelijk on derzoek wordt gesteund door de universiteiten in Rotterdam en Leiden en duurt nog twee jaar. Liber bestudeert de ont wikkelingen bij 140 kinderen. ROC Leiden neemt vernieuwd technieklokaal in gebruik es van Delft Het vernieuwde prak- ilvan het ROC Leiden ammenschansweg is ar de toekomst. Dat zeg- iebruikers, die de ruimte tallatie- en elektrotech- ige week officieel her- i. Het ROI en Elektro- pleidingsbedrijven waar mee samenwerkt, zien bal veel mogelijkheden m nensen af te leveren en «erlingen zijn positief. :e- eerlingen zijn aan het 1K je nieuw-ruikende hal, g bij vijftien meter telt. d :n verwarmingsbuizen, lakgoten en testen ver- 2 gsketels. De leerlingen !e ;en opleiding via het Re de Opleidingsbedrijf In- et lechniek (ROI) Haag- Rijnstreek. Ze hebben iel dat zij zinnige din- n en zijn dan ook blij lieuwe faciliteit. Leer- n' il Mercerina uit Nieuw st voelt zich als een vis in gn r. „Wat ik bij mijn baas Ba leer ik hier", aldus Ni- dj st was het hier romme- 2'e hij het verschil tussen ne en de nieuwe situatie -bt ijn nieuwe materialen ne i en het ziet er gewoon ik lier uit." Jii onaal Opleidingsbe- ial igesteld door de instal- tche en verzorgt de eid ipleiding voor zo'n 140 10 iten ondernemingen in en e regio. De deelnemers D der dagen in de week, én dag theorie en vol- iin de twee weken een iktijkles. De activiteiten 101 sluiten aan op de gen van het ROC Lei ekwart van de leerlin- deze school volgt een i legeleidende leerweg, tverkend leren' en ma li uik van het nieuwe lo- ROC, het ROI en het gsbedrijf ElektroWerk n samen 150 leerlingen I et nieuwe lokaal. Veer- - an zijn afkomstig van rig jaar zijn de branchevereni gingen al samengegaan en daar spelen de opleidingcentra op in. Vanaf volgend schooljaar, en misschien nog wel eerder, gaan de opleidingen samen." Ieder een lijkt tevreden, maar de ver antwoordelijken blijven be scheiden. De Vree: „We hebben het er niet over, we doen het gewoon. Dat is de techniekwe reld, hè?" Het vernieuwde praktijklokaal van het ROC Leiden aan de Lammenschansweg is klaar voor de toekomst. Foto: Hielco Kuipers het ROI. Docent Installatietechniek Pim Kruijer van het ROC Leiden is erg te spreken over het ver nieuwde lokaal. „Het oude was grauw en vies. Na de opknap beurt is de werksfeer veel pret tiger. Ook technisch gezien zijn we nu een stap verder. De leer lingen kunnen gerichter werken en worden minder snel afgeleid nu er in het lokaal 22 aparte werkruimten zijn ingericht. Voorheen hadden we er twaalf, waardoor het meeste moest ge beuren in één grote ruimte. Een ander voordeel is dat we hier nu ook examens kunnen afne men. Dat gebeurde altijd in Woerden, maar die vestiging gaat dicht." Katwijker Jaap Guyt kan maar één week van het nieuwe lokaal profiteren. Overmorgen heeft hij praktijkexamen, waarna de opleiding er voor hem op zit. „Ik werk bij mijn baas op het dak, maar hier moet je ook an dere dingen leren. Al heb ik het niet zo op dingen als cv-ketels. Veel te warm. Laat mij maar buiten op het dak staan. Maar als je ooit een andere kant op wilt, kan dat met dit diploma." Het lokaal is sinds kort ook ge schikt voor het leren van elek trotechniek. Volgens directeur André de Vree van het ROC Lei den, afdeling Techniek, gaan de branches steeds meer in elkaar op. Daarom is het opleidings bedrijf Electro Werk de derde partner in het geheel. De Vree: „Die koppeling van beide vak gebieden zie je duidelijk. In cv- ketels zie je tegenwoordig zo veel elektronica, daar moeten al laptops aan te pas komen. Vo- AGENDA Wilt u iets melden? Bel 071-5356421 (Riet Paauw) dagelijks tussen 9.00 en 12.00 uur. Faxen mag ook: 071-5356415. E-mail: stadsredactie.ld@hdc.nl Stichting Dienstverlening Lei den zoekt mensen vanaf on geveer 55 jaar, die weduwe of weduwnaar zijn (geweest) en goed kunnen luisteren om be zoeken af te leggen bij mensen die ook een partner hebben verloren. Vorig jaar is hiervoor een landelijk onderzoek gestart, omdat gebleken is dat deze ou deren meer kans hebben op de pressiviteit. In Leiden heeft al een aantal vrijwilligers eep ge richte training gekregen. Voor nieuwe vrijwilligers begint er donderdag 12 februari een trai ning. Wie interesse heeft en twee dagdelen per maand be schikbaar heeft, wordt verzocht contact op te nemen met de Stichting Dienstverlening Lei den, telefoon 5143503. IVN Leiden verzorgt cursussen, zo wel voor beginners als gevor derden, om vogelzang te her kennen, maar ook het gedrag van allerlei vogels. Onderdeel van de cursus zijn de excursies in het weekeinde bij zonsop komst in natuurgebieden in en om Leiden. De theorieavonden zijn op dinsdag in het Wellant College, Lange Voort 70 in Oegstgeest. Kosten 45 euro. Op gave bij Dineke Kistemaker, tel. 3612219. Bij voldoende deelname kun nen zowel beginners als gevor derden beginnen aan een cur sus boetseren in buurthuis Ma- tilo, Zaanstraat 126 in Leiden. Ook de techniek van het aqua relleren kan er geleerd of geper fectioneerd worden. Beide cur sussen beginnen dinsdag 3 fe bruari en kosten 84 euro voor 15 lessen. Informatie tel. 5412515. In het clubgebouw van Wijk- vereniging Aktief aan de Berla- gestraat 2 in Leiden is het vrij dag vanaf 19.30 uur weer kaar ten en sjoelen. Dienstencentrum De Ronde dans aan de Julianastraat 74 Leiden zoekt vrijwilligers om te helpen bij diverse activiteiten voor ouderen, zoals bingo. Ook voor de eettafel, van 11.30 tot 13.30 uur, kunnen vrijwilligers "zich aartmeiden. Meer informa tie bij Anja van Iwaarden, tele foon 5233210 of bij het dien stencentrum langs gaan. In buurtcentrum Matilo aan de Zaanstraat 126 in Leiden is morgen van 20.00 tot 23.00 uur voor jong en oud een spellen- avond. Kosten 1,60 euro. Als er voldoende deelneqrers zijn, beginnen in februari buurthuis de Pancrat weer computerlessen. Voor begin ners zijn de lessen tweemaal per week op dinsdag- en don derdagochtend of op maandag en woensdagavond. Zeven les sen voor 45 euro. Aansluitend is er de cursus 'computer plus' op dinsdag van 18.00 tot 20.00 uur. Kosten 20 euro voor 4 lessen. Middelstegrachtr 85, Leiden, tel. 5126243. Kinderen tot 12 jaar kunnen zich opgeven voor een work shop voor jonge architecten op zaterdag 7 februari van 13.00 tot 16.00 uur bij RAP Architec tuurcentrum, Nieuwstraat 33 in Leiden. Tijdens de workshop 'Bouw je Droomhuis' helpen architecten je je droom te reali seren. De bouwsels blijven er tot en met 21 februari tentoon gesteld. Opgeven via info@ rapsite.nl Het Vlietland College presenteerde gisteren trots zijn jonge talenten. V.l.n.r Winke Ringtjema, Olivier Altenburg, Rachid Finge, Aschwin van Zoest en Keja Kwestro. Foto: Henk Bouwman op school. „Een keer moest ik naar het buitenland voor een toernooi. Toen heb ik twee dagen vrij genomen." Asch win kan door de regeling het komend weekeinde meedoen aan de Nederlandse Junioren kampioenschappen zwem men in Alphen aan den Rijn. Hij neemt vrijdag en maandag vrij. „Samen met mijn ploeg van LZ'86 zitten we in een huisje. We gaan dan samen naar de training en naar de wedstrijden." Aschwin traint op vijf ochtenden van kwart voor zes tot kwart over zeven en ligt in totaal zo'n zeventien uur per week in het water. Toch hoeft ook hij nog niets van zijn opleiding te missen. „Brugklassers hebben nog niet zoveel huiswerk", aldus H. Pit van het Vlietland Colle ge. „Naarmate de school vor dert, moet ze hun tijdsbeste ding beter afwegen." In overleg met hun mentor kunnen de talentvolle leerlin gen toetsen uitstellen, lessen overslaan, opdrachten schrap pen of zelfs een vrijstelling krijgen voor een vak. Voor de acteurs in spe, Keja en Winke, is het een uitkomst. Keja: „Ik hoef drie onderdelen van Cul turele Kunstzinnige Vorming (CKV) niet te doen. Als ik op maandag een proefwerk heb, mag ik dat een andere keer doen." „Ik heb een vak laten vallen. Daardoor kwam ik stu die-uren tekort, maar die heb ik gewoon gekregen", aldus Winke. „Ik weet niet of ik mijn diploma anders zou halen." Kees van Delft College. Aan het begin van dit schooljaar tekenden vijf leer lingen een overeenkomst met de scholengemeenschap, waarmee het mogelijk werd om het lesprogramma aan te passen aan activiteiten buiten de schoolmuren. Het beleid geldt alleen voor de uitblin kers die op landelijk niveau sporten, met cultuur bezig zijn of een groot maatschap pelijk belang dienen en daar minstens vijftien uur per week aan kwijt zijn. De initiatiefnemer van de re geling is Rachid Finge. De leerling uit 6 vwo is actief bij het Nationaal Jeugddebat, een onderdeel van de Nationale Jeugdraad, waarbij jongeren met ministers in discussie gaan. Hij merkte daar dat er veel behoefte is aan een soe pele omgang met schoolbe sturen. Samen met de voorzit ter van de Medezeggen schapsraad Fred Veldman diende Rachid een voorstel in, dat tot zijn verrassing veel bij val kreeg. „Je moet toch vaak vrij nemen van school. Maar van de dingen die je naast je opleiding doet, kun je net zo veel leren. Ik ben heel blij dat de schoolleiding daarop in springt." Brugklassers Olivier Altenburg en Aschwin van Zoest kunnen hun sportactiviteiten daar door goed combineren met school. Olivier is de derde beste tafeltennisser van zijn leeftijd in Nederland. „Maar gisteren heb ik wel van de nummers een en twee gewon nen." Hij mist bijna geen les iten worden geboren, [emaakt. Maar als je niet ijj t gaven werkt, wordt het lastig om topsporter of erf isvol acteur te worden. rals je naast je passie ook n d 'aar school moet. Vijf ,es> ogen van het Vlietland ge in Leiden ondervon- ,nn lat probleem dagelijks 01 len lijve. Dankzij een re- gkunnen zij sinds dit wi Jij aar echter veel flexibe- et hun tijd omgaan. e Ringtjema en Keja 11 tro krijgen van het Vliet- nJii College de ruimte om de noi Itheaterschool Zuid-Hol- 00^te bezoeken. Van novem- it half maart spelen de leerlingen uit 6 vwo en 4 havo in het muziekspektakel Ra- mayana. Het is het eerste stuk dat ze opvoeren in de vier jaar dat ze op de theaterschool zit ten. Een belangrijke periode dus, die veel tijd vergt van de meiden. Keja: „In de vakanties waren we de hele dag van tien uur 's ochtends tot zes uur 's middags aan het repeteren." Winke: „Nu we een keer per week een voorstelling geven, is het wel iets rustiger gewor den." „Maar als de voorstel ling op vrijdag is, moeten we toch een of twee uur eerder weg om op tijd in Gouda te zijn", vult Keja haar aan. En dat mag van het Vlietland Oe Blauwe Steen, die al 700 jaar in de Breestraat ligt, is het symbolische middelpunt van de stad Onder redactie van Timoteus Waarsenburg en Eric-Jan Berendsen TELEFOON O 71 - 53 56 424

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 15