REGIO Helma gaat in Mexico zwemmen met dolfijnen 4 Volkstuinders op termijn toch de dupe? Vergeven dinsdag 27 JANUARI 2 NAVRAAG Uit Amerikaans onderzoek is gebleken dat vrouwen die voor 1980 zijn begonnen met het verven van hun haar, een verhoogd risico lo pen op de non-Hogdkin vorm van lymfeklierkanker. Hoe het komt T dat vrouwen die na Meeste maatregelen 1980 begonnen zijn zijn alleen voor kappers' ™et ^et verven van J r r hun haar, geen ver hoogd risico lopen, is niet bekend. Dit kan betekenen dat sinds die tijd de samenstelling van de haarverf is veranderd, of dat de effecten pas na 24 jaar tot uiting komen. Bij MONIQUE VAN DER HOOGT van kapsalon Van Tongeren in Leiden heeft het bericht nog niet tot extra ongerustheid geleid. Gebeurt dat veel, haarverven „Ja, heel regelmatig. Van jong tot oud, iedereen neemt wel eens een kleurspoeling. Jongeren kiezen tegenwoordig voor allemaal van die hippe kleurtjes, terwijl ouderen hun haar eerder kleuren om het grijspercentage weg te werken." Zijn er nog meer gevaren bekend van luiarverf? „We krijgen vanuit de vakorganisatie re gelmatig handreikingen over hoe om te gaan met haarverf. Zo moet je eigenlijk altijd handschoenen aandoen wanneer je het aanbrengt. Ook is het beter om het haar eerst te knippen en daarna pas te verven. Maar ik moet zeggen dat ik me daar zelf niet altijd aan houd. Bovendien zijn die maatregelen vooral voor de be scherming van de kapper of kapster. Dat haarverf misschien ook gevaarlijk zou kunnen zijn voor klanten, hoor ik nu voor het eerst." Komen er nu ook waarschuwingsbord- jes in de winkel? „Ach, dat zal allemaal wel meevallen. Nogmaals, ik denk dat de verf meer ge volgen heeft voor de kappers die het aanbrengen, dan voor de klanten die het gebruiken. Het is niet zulk fijn spul. Maar natuurlijk houd je de uitkomsten van zo n on derzoek wel in je achterhoofd." Verft u eigenlijk zelf uw haar? „Toevallig word ik zelf nu net geverfd. Dat doe ik nu al zo'n tien jaar en dat zal denk ik ook niet veranderen. Bovendien maak ik mijn haar altijd lichter. Daardoor val ik, geloof ik, niet in de risico groep. Dat is dan wel weer een prettig idee." tekst: Alexander Poort Archieffoto: ANP/Robert Vos UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1954, Woensdag 27 Januari KATWIJK - Gistermiddag heeft de Mijnopruimingsdienst enkele mij nen bij de hoofden van de Uitwatering te Katwijk aan Zee, die door de lage waterstand tengevolge van de Oostenwind bloot kwamen te lig gen, onschadelijk gemaakt. Een van die mijnen, een exemplaar van bijzondere grootte, heeft kans gezien toch nog een klein beetje van het vernielingswerk waarvoor zij bestemd was, tot uitvoering te brengen. De daverende explosie, waarmede de mijn haar einde vond, deed hon derden ruiten van woningen aan de boulevard en de in de nabijheid gelegen straten springen. De inwoners waren tevoren gewaarschuwd, dat de mijn tot ontploffing zou worden gebracht, en dat het aanbeveling verdiende de ramen te openen teneinde springen te voorkomen. Veelal werden door de bewo ners echter slechts de ramen aan de zeezijde geopend, waardoor toch nog heel wat glas de dupe werd van de ontploffing. Enkele honderden ruiten lagen versplinterd in de kamers en op straat. Onmiddellijk togen enige voortvarende schilders aan de arbeid, om nieuwe ruiten in te zet ten, terwijl de reinigingsdienst de straten schoonveegde. In een tempo van 40 ruiten per uur werd de schade hersteld. ANNO 1979, zaterdag 27 januari LEIDEN - Tijdens de restauratie werkzaamheden aan de vloer van de Pieterskerk is men 'gestuit' op twee redelijk ga ve skeletten. Een van de lichamen is gemummifi ceerd. Dat wil zeggen dat het niet zomaar is verrot, maar is ingedroogd, waardoor een leerachtig geheel is ontstaan. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dagen na plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t-n.v. Dagbladuitgeverij Damiate b.v. Postbus 507, 2003 PA Haarlem, onder vermelding van Leidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveitstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B M. Essenberg E-mail: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveitstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres Postbus 54,2300 AB Leiden Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5150 567 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t.: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut ine) p/kw €56,70 p/j €216,90 Abonnees die ons een machtiging verstrekken tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0,50 aan portokosten per verschijndag. GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor nabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur. ia 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV c.q. de betreffende auteur. HDC Media BV, 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV. Afdeling Lezersservice, postbus 507,2003 PA Haarlem Stichting Doe een wens neemt Katwijks meisje mee op reis door Saskia Buitelaar katwijk - Voor de 9-jarige Helma van der Plas komt volgende maand een hartenwens uit. Dan vliegt ze met haar ouders en zus naar Mexico, waar ze gaat zwemmen met dolfijnen. En of dat nog niet spannend genoeg is, vertrekt ze komende week zonder ou ders, maar met een groep kinderen naar de Oostenrijkse sneeuw om te leren skiën. Op één been. Een jaar geleden zag de wereld er heel anders uit voor het gezin Van der Plas uit Katwijk. Toen was, net één dag voor kerst, botkanker ge constateerd bij hun een-na- oudste dochter. Anderhalve maand later werd haar rech- teronderbeen geamputeerd. Helen en Kees van der Plas lijken meer beduusd van het drama dat hun gezin trof, dan Helma zelf. Zij stonden, vertelt Helen, vo rig jaar met oud en nieuw op straat en vroegen zich af: zijn we volgend jaar met zijn vijven of zijn zessen? Maar Helma pro beert in een ra zend tempo haar oude leventje op te pakken. Ze ging deze zomer op vakantie met andere gehandi- ge- capte kinderen, leerde lopen met een prothese en begon met frisse moed op een nieuwe basisschool. Ze is dyslectisch, maar kan met de hulp van haar grote zus Leoni op de com puter chattel1 met vriendinnen. Opgewekt zit Helma op de bank. Trekt schaamteloos haar broekspijp op om haar been te laten zien. Beur telings neemt ze een van haar jonge zusjes op schoot, of haar eigen rode kater, die ze Tamino noemde, naar de specialist die haar behandelde. Over de spannende skiweek die al bijna voor de deur staat, vertelt ze enthousiast: „Jullie skiën met gewo ne stokken, ik krijg er twee miniski- tjes aan, voor het evenwicht." Ze heeft zich met maskers en verkleedkleren al helemaal voorbereid op het optre den dat ze daar op de bonte avond met haar fysiotherapeut zal ver zorgen. Dat ze een levensbe dreigende ziekte heeft, weet Helma natuur lijk wel. Haar haar therapie in het LUMC in Leiden en om de maand controleren de artsen of de kanker niet is teruggekeerd. Tot nog toe gaat het goed. Onlangs was ze even te gast in het kinderprogramma PEP, waarin elke week een kind dat wel een oppepper kan gebruiken, in het zonnetje wordt gezet. Het heeft zeker geholpen, zegt Helma, dat ze naar de studio mocht waar kinderen voor haar zongen en dansten. Én ze heeft er een pen vriendin aan overgehouden. Bovendien, weet Helma, heeft ze de reizen naar Oostenrijk en Mexico te 'danken' aan haar ziekte. De skiva kantie voor kinderen met amputa ties is georganiseerd vanuit hét zie kenhuis. Daar was het ook de maat schappelijk werker die voorstelde om de stichting Doe een wens te be naderen. Deze Nederlandse afdeling van de Make a Wish Foundation probeert de dromen van kinderen met een levensbedreigende ziekte te laten uitkomen. „Ze hebben ons thuis opgezocht en zijn met Helma boven gaan praten, zo- Doe een Wens De Doe Een Wens Stichting Nederland vervult de liefste wensen van kinderen van 3 tot 18 jaar met een levensbedreigende ziekte. Alle wensen worden vervuld, mits de patiëntjes dit lichamelijk en geeste lijk aankunnen. Zo kon iemand de afgelopen tijd een dag een prinse zijn, een bekerwedstrijd van Ajax bijwonen, de Belgische popgroep K ontmoeten en een keer met de fanfare meelopen. De Doe Een Wens Stichting wil het wenskind een onvergetelijke tijd bezorgen, even weg van ziekenhuis, behandeling en doktoren. Ook( ouders en thuiswonende broertjes en zusjes mogen mee tijdens de vervulling van de wens. De Doe Een Wens Stichting neemt naast de praktische zaken ook alle kosten op zich. Door 225 vrijwilligers en d( steun van donateurs en sponsors heeft de stichting de afgelopen der tien jaar al 1350 wensen kunnen vervullen. wens is die ze uitspreekt, niet die van de ouders", vertelt haar moeder. Voor Helma stond het al snel vast. Ze is dol op zwemmen en dol op vis sen. Als het gezin 's zomers met de boot gaat varen, ligt Helma zo'n vier uur per dag in het water, vertelt haar vader. En als het weer het even toe laat, neemt ze haar hengel mee sloot dichtbij huis om te vissea Dat de dolfijnen waarmee ze sü het water ingaat, wel van iets g formaat zijn, doet haar niets. Ba „Nee joh, ik hou juist heel veeh dieren. Ik hoop dat mijn zus nie bang is en dat we een beetje me dolfijnen mogen spelen. Je hebt lerlei soorten dolfijnen, gewone met vlekken. De gewone vind ilt mooist, maar het maakt niet uit welke ik ga zwemmen. Het gaat om het karakter?" Over haar eigen persoonlijkhek Helma, de trotse blik van haar c ders op zich gericht: „Ik? Ik ben woon vrolijk. Dit is het leven. D kan je niet veranderen." Het gezin Van der Plas met links Helma (zittend), die wordt omhelsd door haar zus: „Bang? Nee joh, ik hou juist heel veel van dieren." Foto: Dick Hogewoning SCHRIJVENDE LEZERS Bij de behandeling van het ont- werp-bestemmingsplan Oost- vlietpolder tijdens de raadscom missie Ruimte en Groen van don derdagavond 15 januari zegde wethouder Hillebrand toe de volkstuinders tijdens de planpe riode van het bestemmingsplan 1 ongemoeid te laten en het conve nant niet eenzijdig te willen openbreken. Prima! Tegelijkertijd blijven de volkstui nen in het bestemmingsplan een zoeklocatie voor de uitbreiding van het bedrijventerrein. In de commissie werd erop gewe zen dat bedrijven naar elders ver huizen omdat de ontwikkeling van het bedrijventerrein te,lang duurt en zij daardoor niet kunnen uitbreiden en investeren. Haaks hierop wordt nu van de volks tuinders gevraagd dit wel te doen, in het besef dat het binnen tien jaar wederom 'exit' kan beteke nen. Dat sommige fracties menen een oplossing hiervoor te hebben ge vonden, is een illusie. Het CDA denkt met haar alternatieve plan dat de volkstuinders helemaal niet hoeven te verhuizen. Voor het gemak gaat het CDA er maar aan voorbij dat het grootste ge deelte van de te verplaatsen volkstuinen inmiddels door de gemeente is uitgekocht en ge sloopt. Nota bene né instemming van het verplaatsingsplan door de Raad. Dus het CDA zegt eigenlijk: eerst de boel platgooien en daar na even zo makkelijk: u mag blij ven zitten? Groenlinks is van mening dat de ellende voor de volkstuinders nog niet groot genoeg is, door de sug gestie te doen dat een nog groter deel van de complexen moet wor den verplaatst. En dan niet aan sluitend aan de huidige com plexen. Nee, weggestopt in een hoek van de polder pal langs de Europaweg. Heerlijk, die uitstoot van het massale verkeer over je eigen gekweekte groente. Met de in het plan voorgestelde indeling is er tenminste nog sprake van een natuurlijke barrière, door de bomen en het overige groen tus sen de polder en de rijksweg. De WD is uiteraard voor bedrij ven in de polder. En hoewel de commissie naar aanleiding van de inspraakavond een nadere toelichting van de LBA (Leidse Bond van Amateurtuinders) had gekregen - over het aantal aspi rantleden op de wachtlijsten en waarom 140 tuinen door een ver eniging niet werden geaccep teerd, maar deze door de LBA wel worden geclaimd - kwam de WD niet verder dan de uitspraak dat een en ander haar niet duidelijk is. Had de PvdA in het recente verle den illustere en vurige pleitbezor gers voor het volkstuinieren in de personen van Tesselaar, Van Rij en Duivesteijn, de huidige fr actie laat weinig tot niets van zich ho ren als het op de volkstuinders aankomt. En D66 nam wel erg gauw genoegen met de antwoor den van de wethouder dat de tuinders de komende tien jaar met rust worden gelaten. De Leidse Bond van Amateur tuinders wenst, samen met de be trokken turnverenigingen, bij de op handen zijnde verplaatsingen en in de nieuw aan te leggen ge deelten te investeren. Zo wordt ook het oprichten van een nieuwe vereniging serieus overwogen. Echter, wat voor bedrijven geldt, geldt ook voor de volkstuinver enigingen en de LBA. Er kan niet worden geïnvesteerd als er niet voor een langere periode dan de planperiode zekerheid wordt ge boden. De door wethouder Hillebrand gegeven zekerheid geldt de huidi ge generatie volkstuinders, waar de LBA op zich uiteraard ver heugd over is. Maar de LBA richt zich in deze plannen vooral op toekomstige generaties en wil het volkstuinieren in Leiden graag voor de toekomst in zijn volle omvang behouden. Deze zekerheid kan alleen wor den bereikt door de dreigende claim die er nu op de volkstuin gronden wordt gelegd, namelijk die van 'zoeklocatie voor uitbrei ding bedrijventerrein', onverkort uit het bestemmingsplan te schrappen. Hennie de Groot, voorzitter LBA, LEIDEN. 13.30 UUR J ctueel met jezelf kunnen komen'. De medewerkers van de stichtii l\Springlevend weten hoe dat moet. Ze geven cursussen aan ouden „Hoe kun je jezelf in het hier en nu versterken." Vandaag gaat het over de 'kunst van het vergeven'. In het gebouw van d stichting Template, in de Cobetstraat, bieden Joke en Koen een 'proces1 aan. Twee tafels met groene kleden en een veelvoud aan ronde kartonn tjes. 'De tuin der stenen', heet de opstelling. „Een bijzondere manier 0 te helpen bij de kunst van het vergeven." De kartonnetjes horen echte stenen in een grote tuin te zijn. Stenen, vi eigenschappen op staan, zoals 'warm', 'inschikkelijk' en 'respectvol'. Jo legt uit waar de keien gebleven zijn: „Het is eigenlijk de bedoeling dat mensen zelf naar die eigenschappen gaan zoeken. Maar in bejaardenhi zen met tachtigplussers, waar we ook komen, is dat natuurlijk heel n lijk. Daarom hebben we een tuin met stenen nagemaakt. Dat werkt c heel goed." De deelnemers moeten op zoek naar 'kwaliteiten die kunnen helpen b het proces van vergeving*. Rondjes lopen om de tafels en afgaan op je g voel. Schakel je verstand uit en pak een steen op als het 'klikt'. „Laten* gewoon beginnen en kijken hoe het gaat", zegt Koen. Na drie rondes, met verschillende opdrachten, krijgt iedereen een fom lier. Joke en Koen vullen ieders goede én ontbrekende eigenschappen I die een rol kunnen spelen bij de 'kunst van het vergeven'. Koen kijkt d deelnemers diep in de ogen: „Noem de eigenschappen hardop. Daarna schrijf ik ze op." Een vrouw in een fuchsiaroze blouse is enthousiast over haar net 'aang gane proces'. „Ik ben om de tafel gelopen en ben afgegaan op wat mijn chaam me aangaf. Op wat ik in m'n buik voelde." Ze heeft kartonnetjes verzameld met de opschriften 'meelevend', 'toegewijd' en 'beschermen De eigenschap die ze wil versterken is 'strijdlust'. Zelfstudie is een interessant 'pad om in te slaan' zeggen Joke en Koen. „Jullie zijn je eigen coaches, wij begeleiden alleen het proces", zegt Kol Op naar de 'tafel der successen' en de 'tafel van zelfhumor'. Een mens i nooit af. Erna Straatsma l'

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14