LEIDE Missers bij DZB blijven zonder gevolgen Jij kan ook niet bij de Nieuwe entree voor Rhijnhof Een gerenoveerd Elisabeth leidt ook tot een betere buurt REGIO Open huis Hogeschool Leiden ïuleringsprijs voor ?ort Vereniging Leiden Oude Rijn weer 'zichtbaar' na investeren van 210.000 euro lerling krijgt m baan op etland College jw zwaar er invloed Een 47-jarige automo- lit Oegstgeest is afgelo st op de Oegstgeester- ïgehouden omdat zij nvloed achter het stuur uitslag van de blaastest na vier keer hoger dan de ine limiet De vrouw ir rijbewijs inleveren en ;n proces-verbaaL ik- deler en Freud Breestraat ml Waarover spraken Gus- ;r en Sigmund Freud ustus 1910? Op die nta«aardige dag wandel- mponist en de psy- ;n middag lang over itraat en het Rapen- fen van Mahler ne- aan dat hij Freud huwelijksproblemen :rde, maar musicologe fikkels en psychiater >bs denken eerder dat een artistieke blok- woensdag 11 februari O een lezing over 'Mah- :ud' in het Lipsiusge- de Leidse universiteit leveringaplaats 1. De een initiatief van Studi- :rale. Op vrijdag 20 fe- eelt het Nationale To- [toneelstuk 'Mahler' ld Harwood in de louwburg. De lezing op vooruit Aanvang dinsdag 27 januari 2004 R1 Leidse politiek hoopt dat sociale werkvoorziening 'zo gauw mogelijk weer een gezond bedrijf is' door Robbert Minkhorst leiden - De Leidse politiek heeft gisteravond een punt gezet achter de fouten die zijn ge maakt bij de bouw van een productiehal voor chocolaatjes door DZB Leiden. De missers blij ven zonder politieke gevolgen. De gemeente raad rekende gisteravond af met het verleden, waarin zonder zijn toestemming 1,6 miljoen euro is betaald om opgelopen kosten te kun nen betalen. Alle politieke partijen hopen dat de sociale werkvoorziening 'zo gauw mogelijk weer een gezond bedrijf is'. De gemeenteraad vergaderde gisteravond verder omdat burgemeester Lenferink de be raadslagingen vorige week dinsdag vanwege tijdgebrek had moeten schorsen. Eén van de overgebleven agendapunten was het rapport van gemeentesecretaris Van den Wijngaart over de chocoladehaL De raad nam zijn aan bevelingen die een herhaling van fouten moeten voorkomen, unaniem over. Door een strakkere controle, strengere verantwoording en duidelijkere regels moet het gemeentebe stuur meer grip op de bedrijfsvoering en de financiën van DZB Leiden krijgen. Grip die wethouders en raadsleden jarenlang kwijt waren, luidde een van de scherpe con clusies van Van den Wijngaart Gisteravond draaide, het debat om de centrale vraag: hoe heeft dit allemaal onder onze neus kunnen gebeuren? De antwoorden waren verschil lend, de conclusie was eenduidig: DZB Lei den moet verder. Uit het rapport van de gemeentesecretaris komt naar voren dat 'wat mis kon gaan, ook mis ging*. Bij de bouw ging DZB Leiden een overeenkomst aan met Baronie/De Heer. Wat onder andere ontbrak, was een businessplan. Tijdens de bouw werden de plannen voortdu rend veranderd. Het bestuur stond buiten spel. Er werd onrechtmatig een lening afge sloten. Zelfs wethouder Laurier, die de sociale werkplaats na aan het hart ging, was nauwe lijks op de hoogte van de problematiek. Een partij als de WD draagt hem dat nog al tijd na. Laurier trad in 2002 af vanwege de problemen bij DZB, maar over de productie lijn voor chocola was toen nog weinig be kend. „Het is pijnlijk om te zien dat hoewel hij zeer betrokken was, hij zeer slecht geïnfor meerd bleek. Dat bewijst dat hij de grip op DZB kwijt was", zei VVD-raadslid Van Dob- ben de Bruijn. „Nobele doelstellingen kun nen slechts uitgevoerd worden als zij steunen op een zakelijke en fatsoenlijke onderbou wing. Degelijkheid gaat voor pretenties. En je kunt je afvragen hoe lang je je mag verschui len achter die nobelheid. We willen dat dit soort gebeurtenissen nooit meer voorko men." Onder dwang Hard richting Laurier waren ook de PvdA en LeefbaarLeiden. Raadslid Wijfje van de PvdA: „De wethouder vond het niet nodig om in te grijpen. Natuurlijk is er een mooie hal neer gezet en zijn mensen aan het werk geholpen, maar daar gaat het niet om." En Sloos (Leef baarLeiden): „Wethouder Laurier heeft zijn conclusies getrokken. Misschien gebeurde dat onder dwang, maar gelukkig ging hij." De fouten die zijn begaan hebben geen ver dere politieke gevolgen. Wethouder Van der Sande (WD/ Finaciën) werd gisteravond van alle blaam gezuiverd. Zijn afdeling was be trokken bij de sores van DZB Leiden, trok aan de bel toen dat kon, maar werd bovenal bijna overal buiten gehouden, was de indruk van een overgrote meerderheid. PvdA-er Wijfje: „Hij is gelijk op een signaal ingesprongen. Het moet voor hem en voor ons een bizarre gebeurtenis geweest zijn, dat met het verbod op het afsluiten van een lening toen helemaal niets gedaan is." Alleen Groenlinks en het CDA hadden twij fels bij de alertheid van Van der Sande. CDA- leider Beijie overwoog een motie van afkeu ring in te dienen, maar zag daar uiteindelijk vanaf. Hij verwijt vooral Van dér Sande en collega Buijing van personeelszaken dat zij Lauriers uiteindelijke opvolger Rabbae 'heb ben laten ploeteren', al waren Bleijies woor den niet zo stellig als vorige week in het Leidsch Dagblad. „Ik heb gezien dat bij de wethouder daadkracht aanwezig is, er een nieuwe directie zit en dat DZB uit het dal klimt Dan heeft een motie van afkeuring geen zin meer." Venijnig was de politiek richting het (groten deels weggestuurde of verdwenen) manage ment van De Zijl Bedrijven Leiden. Volgens de gemeenteraad zag de leiding niet meer het verschil 'tussen mijn en dijn'. De fiacties zijn opgelucht dat bij het bedrijf uiteindelijk hard is ingegrepen. Van Van Meenen (D66) moet Leiden dat laatste ook uitstralen: „Dit is voor ons een afrekening met het verleden. Ik wil graag met DZB de blik op de toekomst rich ten. Wethouder Rabbae heeft de goede din gen laten zien." Zijn tijdelijke opvolger De Boer - Rabbae herstelt van een hartoperatie - beaamde dat t in Plexus ^Taliban 'D e Leidse studiever- (LS.V. Prometheus -^rtmen met Amnesty In- pal een debatavond Talibanstrijders die 1 zitten in Guantana- >p cuba. Docent Bart an het Leidse willem ïstituut voor straf- snschappen gaat in ;t afgevaardigde An- nn van de Amerikaan- isade in Den Haag over tbaarheid van deze ge- Ohap. De openbaar toe- igpc e bijeenkomst heeft 'de Spectrumzaal van :ntencentrum Plexus iiserstraat 25 in Lei- vang 19.00 uur. toot alumni bs Natalis .iVaarom worden men- ;r? Waarom zijn eerst- kinderen vaker leiders? o eer deze onderwerpen itraal tijdens een rag' voor afgestudeer de Universiteit Leiden ag 7 februari. Vanaf ichten vijf Leidse ren een thema uit hun d toe in het Lipsiusge- 1 de Cleveringaplaats. Idag is een bezoek mo de 'Eton-Collectie' in nuseum van Oudhe- ïntoonstelling 'Foto's in de Lakenhal of leiding in de Hortus S. Tot slot is er een ie in het Academiege- ïr het Grotius Centre, r International Legal 1 Den Haag. Belang- a kunnen zich opge- ivw.luf.nl. Vol aandacht luisteren de kleintjes van kinderdagverblijf De Kersentuin aan de Morellenweg naar wethouder Hans Buijing, die hen voorleest uit 'Ik wil de maan'. Foto: Mark La- mers Wethouder Buijing ster op Nationaal Voorleesontbijt door Kees van Delft leiden - „Ik ga jullie een verhaal vertellen over een mol die naar de maan wil. Kan dat, denken jullie?" PvdA-wet- houder Buijing zit op de grond, temidden van de klein tjes van kinderdagverblijf De Kersentuin in Leiden. „Nee, want dan moetje helemaal naar de lucht vliegen", zegt Isis. Jij kan er ook niet bij, want de maan is heel ver weg", staat Thomas zijn klasgenootje bij. Als de kinderen van kinderdagverblijf De Kersentuin aan de Leidse Morellenweg het lokaal binnenstappen, kijken ze nog wat slaperig om zich heen. Het is ook nog vroeg, want hun vader of moeder zetten ze al om acht uur af. In pyjama's nog wel, want vanochtend was het Nationale Voorleesontbijt. Tot 7 februari houdt de Stichting Lezen de Nationale Voorleesdagen. Vanmorgen was de eerste. Wethouder Buijing moest er om kwart voor zeven zijn bed voor uit. Gisteren kreeg hij het boek 'Ik wil de maan', dat hij tijdens de raadsvergadering van gisteravond even doorgenomen heeft. In het boek van Jonathan Em- mett, dat vorig jaar tot Prentenboek van het Jaar werd gekozen, proberen dieren een mol ervan te overtuigen dat hij niet bij de maan kan, hoe graag hij er ook bij wil komen. Door zijn drukke politieke leven heeft Buijing niet de tijd gehad om te oefenen met zijn zoontjes van twee ënhalf jaar en veertien weken. Maar al snel blijkt dat Buijing ook zonder oefening een prima voorlezer is. Hij door Eric-Jan Berendsen Minder overlast van neerge smeten fietsen aan de Hooi gracht, geen extra parkeerover last in de buurt en een 'meer open karakter van het hele ge bouw". Die beloften kregen om wonenden van het voormalige Elisabeth-ziekenhuis gister avond tijdens de presentatie van de toekomstplannen voor dit pand, door SLS Wonen (Stichting Leidse Studenten huisvesting) en het Haagse ar chitectenbureau Braaksma Roos. Voor ruim 12 miljoen euro wil SLS Wonen het monument om toveren van een kille verblijf plaats voor zo'n 230 buiten landse studenten tot een fraai en bruisend onderkomen voor ongeveer 200 studenten die ie der een appartement met eigen wc, badkamer en keuken hu ren. Daarnaast, Zo hoopt SLS Wonen, moet het gebouw ook een wijkfunctie krijgen met mo gelijk een gezondheidscentrum, grand café, postagentschap en fitnessruimte. De voormalige kapel zou een theater- en ver gaderfunctie kunnen krijgen. Het is de bedoeling dat in sep tember 2005 de werkzaamhe den beginnen. Ongeveer ander half jaar later moet het project zijn voltooid. De naar schatting veertig aan wezigen op de informatieavond hadden over het algemeen lof voor de plannen. Toch waren er nog genoeg vragen vanuit de buurt. Waarom komen er geen appartementen voor ouderen? Hoe zit het met de overlast van her en der neergegooide fiet sen? Komt er een parkeergara ge? En wat gebeurt er met de naastgelegen, door bewoners als onveilig ervaren Klooster poort? In het bouwplan komt aan de Middelstegracht de ingang naar de fietsenkelder. Een kelder die rond een soort opengewerkte glazen slotgracht komt te liggen waardoor er geen gevoelens van onveiligheid ontstaan. Van uit de fietsenberging kunnen de bewoners op diverse plekken het gebouw in. De hoofdingang aan de Hooigracht die toegang moet geven tot grand café, ge zondheidscentrum en fitness- club, wordt tijdens openingsu ren permanent bewaakt De parkeerdruk rond het voor malige ziekenhuis mag niet groter worden. Dat zei N. Stik- kelorum, hoofd vastgoed van SLS Wonen, gisteravond. Hoe dat precies moet worden gerea liseerd, werd niet duidelijk. Stikkelorum gaf aan dat er in de buurt al twee parkeergarages zijn en dat er slechts beperkt ruimte is aan de voorkant van het gebouw. „Over andere mo gelijkheden voor parkeren wordt nog nagedacht." Waar SLS Wonen en architect wél uit zijn is dat de kamers te klein zijn voor bewoning door senioren, dat er meer kamers aan de Kloosterpoort komen, waardoor die smalle verbinding tussen Middelstegracht en Hooigracht 'veiliger' wordt en dat de voorgevel door het ge bruik van licht englas een mooiere uitstraling moet krij gen. De gemeente organiseert nog een andere informatie avond waar om toestemming wordt gevraagd het bestem mingsplan te wijzigen. weet met veel enthousiasme de kleine kinderen te boeien. „Je kunt de maan niet pakken, zegt het ko nijn", leest Buijing voor. „Ik heb ook een konijn", on derbreekt Isis de wethouder. Na elke bladzijde vraagt Buijing iets aan de kinderen, die dicht op hem kruipen. „Heb je wel eens een egel geaaid?", vraagt hij. „Nee, want dan prikt ie", legt Tho mas de wethouder uit. Het lukt de mol maar niet om de maan naar hem toe te laten komen. Isis weet de op lossing. „Dan moet je héél hoog springen." De mol komt er uiteindelijk ook achter dat de maan moet blijven waar hij is, als er een wolk voor komt en hij denkt dat de maan door zijn toedoen gevallen is. Als de maan weer verschijnt, is de mol erg blij. Net als de kinderen. Na het verhaal gaan ze aan het ontbijt De maan maakt plaats voor de dag. leiden - De Hogeschool Leiden houdt open huis op woensdag 4 februari. Belangstellenden zijn tussen 15.00 en 17.00 en van 19.00 tot 21.30 uur welkom op de Zemikedreef 11 voor informatie over voltijd-, deeltijd- en duale opleidingen (leren en werken tegelijk). De Hogeschool besteedt vooral aandacht aan de nieuwe zorgop- leidingen Advanced Nursing Practice, Praktijkondersteuner in de huisartsenpraktijk en Verpleegkundige in de huisartsenpraktijk. Ook biedt de Hogeschool gelegenheid om een kijkje te nemen in de nieuwe vleugel, die in december vorig jaar is opgeleverd. Een overzicht van de opleidingen van de Hogeschool Leiden is te vin den op www.hsleiden.nl De IJssport Vereniging IJVL) heeft gisteren als portvereniging in Ne- de Stimuleringsprijs integratie van de ge- ptensport gewonnen, mgrescentrum in Den ?rd de prijs, een che- vaarde van 2500 euro, atssecretaris Ross-Van gereikt De prijs is in- in het kader van het s jaar van mensen handicap. Elk sport- dat zich het afgelopen ji heeft gemaakt voor ratie van de gehandi- g Aort binnen een regu- l'g 'Aniging kon meedoen 2Q-rkiezing. heeft momenteel 27 ia(a)t (i)s; P 28.(1 leden met een verstandelijke bëperking uit de hele regio en kreeg de prijs mede omdat het de eerste landelijke schaats wedstrijd voor deze doelgroep organiseerde. Ook helpt de club andere reguliere vereni gingen met het opzetten van het zogeheten G-schaatsen. Daarnaast nemen de G- schaatsers als volwaardige le den deel aan wedstrijden bin nen de IJVL. Volgens het bestuur van de IJVL is het winnen van de prijs mede te danken aan de goede trainingsmogelijkheden in de ijshal aan de Vondellaan. De IJVL maakt zich dan ook grote zorgen nu de toekomst van de ijshal op het spel staat. Rotonde Haagse Schouwweg niet nodig door Robbert Minkhorst leiden - Begraafplaats Rhijnhof krijgt een nieuwe entree en daarvoor neemt de gemeente Leiden ook de Haagse Schouw weg onder handen. In tegen stelling tot eerdere plannen komt er geen rotonde, maar krijgt de weg op dit punt een middenberm. Burgemeester en wethouders vragen de gemeenteraad hier voor om een bedrag van 605.000 euro. Dat geld is nodig voor het nieuwe Poortgebouw van Rhijnhof. Leiden hoeft al leen het deel van de entree te betalen dat 'de herkenbaarheid en zichtbaarheid' van de be vergroot. Het gaat om de toegangsweg naar Rhijn hof via dat nieuwe pand en om aanpassingen aan de Haagse Schouwweg. Het aangezicht van de entree verandert in zijn geheel. Rhijn hof brengt zijn kantoor onder in een nieuw gebouw bij de in gang. Volgens afspraken uit het masterplan voor de uitbreiding en verbouwing van het kerkhof neemt de gemeente een deel van de kosten voor haar reke ning. Het te bouwen Poortge bouw krijgt een wat B en W omschrijven als 'een pergola achtige tuinmuur', de Leiden betaalt. Verder moet er vanaf de Haagse Schouwweg een brug komen die de nieuwe toegang wordt tot Rhijnhof. De brug hoort samen met een middenberm, de aanplant van nieuwe bomen en een bredere sloot tot een pakket aanpassin gen aan de Haagse Schouwweg. In het verleden is rekening ge houden met een rotonde voor een betere en veiligere afwikke ling van het verkeer, maar vol gens B en W is die rotonde uit eindelijk niet nodig. „Een een voudige wegaanpassing is eveneens voldoende", schrijft het college aan de gemeente raad. De begraafplaats wordt de ko mende jaren grondig onder handen genomen. Het kerkhof heeft meer ruimte nodig. Voor de uitbreiding moet het com plex van volkstuinvereniging Veldheim wijken. Daarbij wil de Stichting Beheer Begraafplaats Rhijnhof moderniseren. Enkele projecten uit het daarvoor op gestelde masterplan zijn in uit voering of al voltooid. Met de operatie is zo'n twintig miljoen euro gemoeid. Behalve uitbreiden wil de begraafplaats een aparte hoek inrichten voor islamieten. Hun graven moeten richting Mekka liggen. Het Ster- retjesveld, waar ouders de as van hun doodgeboren en niet- levensvatbare baby's kunnen bijzetten, is vorig jaar in gebruik genomen. De umenmuur staat er sinds 2001. Ook heeft Rhijn hof inmiddels een aanlegstei ger. Langs de snelweg A44 komt nog een geluidsscherm. leiden/regio - Het Stimule ringsfonds voor de Architec tuur heeft een Belvedère-sub sidie van 210.000 euro toege kend aan het project 'Oude Rijn doet nieuwe zaken'. Dit project heeft tot doel de Oude Rijn voor iedereen zichtbaar en herkenbaar te maken als een belangrijk onderdeel van het verstedelijkte gebied tus sen Katwijk en Bodegraven. De Belvedère-subsidie is een rijkssubsidie die tot doel heeft cultuurhistorische waarden tot onderdeel te maken van ruimtelijke ontwikkeling. In dit geval wordt het geld ge bruikt om de Oude Rijn weer een prominente plek te geven. Daartoe worden beleidsma kers, plantontwikkelaars en maatschappelijke organisaties in de Oude Rijnzone «et el kaar in contact gebracht. Ook is er een gids in voorberei- ding. In deze gids staan enkele con crete voorstellen om de Oude Rijn weer zichtbaar te maken. Zoals het in ere herstellen van het jaagpad langs het water en het in acht nemen van de ou de strandwallen bij het aan leggen van nieuwe wegen. Ook moet de Oude Rijnzone weer openbaar toegankelijk worden gemaakt door bedrij ven langs de oevers te ver plaatsen of te herstructureren. Daarnaast zouden er meer re creatiemogelijkheden op en langs de rivier gecreëerd moet worden.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 13