Dramaserie over zaak Zorreguieta MEDIA De multicultiwereld van Prem Time Bij Sjaak in auto wordt iedereen zenuwachtig Satirische serie van de RVU uitgesteld Irritante tv-spot van Frisia wint Loden Leeuw Ook Mabel in beeld bij VPRO Idols krijgt andere opz 3. Jackpot valt bij Staatsloterij Hilversum - De Staatsloterij keert vanavond de jackpot van 11,4 miljoen euro belastingvrij uit. Het is de hoogste prijs die de Staatsloterij ooit uitkeerde, aldus een woordvoerder. Wie de prijs wint, wordt niet bekend gemaakt. Een notaris in Hilver sum bepaalt vanmiddag om vijf uur op welk lot de prijs valt. De bekendmaking vindt vanavond plaats in het RTL 4-programma De Staatsloterijshow door zan ger Julio Iglesias. De jackpot is de afgelopen vijf maanden op gelopen tot het recordbedrag van omgerekend 25 miljoen gulden en moet volgens de re glementen van de loterij van daag uitgekeerd worden omdat het maximum is bereikt. De Staatsloterij weet wie de prijs wint als de winnaar per bank of giro het lot betaalt. Is het lot in de losse verkoop ver kocht, dan is alleen vast te stel len welke winkelier het lot heeft verkocht. In dat laatste geval is het maar afwachten of de prijs wordt opgehaald. „Zo wachten we nog steeds op degene die zeven maanden ge leden in Amsterdam-West een lot heeft gekocht waarop vijf miljoen euro is gevallen." TMF Awards weer uitverkocht Hilversum - De ruim tiendui zend kaarten voor de negende editie van de TMF Awards zijn zaterdag in een half uur uitver kocht. Dat is bijzonder aange zien er ook dit jaar bij de start van de voorverkoop nog geen namen van de artiesten bekend waren. Zaterdag ging ook de website tmfawards.nl online. Tot woensdag 3 maart kunnen kijkers via de site bepalen wie er dit jaar in aanmerking komt voor een nominatie. De afgelo pen dagen is al masaal ge stemd. De uiteindelijke lijst met nominaties worden begin maart bekendgemaakt. In totaal worden er op zaterdag 10 april prijzen in twaalf categorieën uitgereikt in Ahoy'. Westbroek druk bij RTV Utrecht Hilversum - Henk Westbroek krijgt het druk bij RTV Utrecht, waar hij twee nieuwe program ma's gaat presenteren. Op tele visie neemt hij vanaf 6 februari iedere vrijdag de actualiteiten van de week door in het pro gramma Utrecht Centraal. Dit doet hij samen met een wisse lend panel. Tevens gaat West broek vanaf 5 maart elke vrij dagmiddag het radioprogram ma Westbroek aan Tafel bij Ra dio M presenteren. Daarin wordt alvast vooruitgeblikt op de televisie-uitzending van 's avonds en kunnen luisteraars hun mening geven over regio naal, landelijk of internationaal nieuws. Straatkinderen in Studio Sport Hilversum - NOS Studio Sport zendt vandaag een bijzondere vervolgreportage uit over straatkinderen in Rio de Janei ro. Verslaggever Jan Roelfs maakte negen jaar geleden een documentaire over zestien kansarme Braziliaantjes die in het kader van een voetbalva kantie Nederland bezochten. Kort geleden ging Roelfs naar Rio de Janeiro om te kijken hoe het deze straatvoetballertjes sindsdien is vergaan. De uit komst is onthutsend: acht van hen zijn op gewelddadige wijze om het leven gekomen, twee zitten er in de gevangenis en eentje is een belangrijke drugs leider geworden. De reportage is te zien om 22.45 uur op Ne derland 2. dinsdag 27 januari 2004 door onze mediaredactie Hilversum - De VPRO werkt aan een tweedelige televisieserie over de zaak-Zorreguieta. Het drama, getiteld De Kroon, be handelt de moeizame onderhan delingen tussen oud-minister Max van der Stoel en Jorge Zor reguieta voorafgaand aan het huwelijk van Willem-Alexander en Maxima. Van der Stoel moest de vader van de bruid ervan overtuigen dat hij de trouwerij beter niet kon bijwonen. Met De Kroon wil de VPRO de traditie van politiek getint tv- drama op Nederland 3 voort zetten, aldus hoofd drama Joost de Wolf. Het idee is afkomstig van toneelschrijver en scenarist Ger Beukenkamp. Regisseur is Peter de Baan, hij nam ook de series Klem in de Draaideur (over de val van procureur-ge neraal Docters van Leeuwen) en Retour Den Haag (over de politieke loopbaan van Ed van Thijn) voor zijn rekening. Als hoofdrolspelers worden Huub Stapel (Zorreguieta) en Eric Schneider (Van der Stoel) genoemd. Schneider had on langs de hoofdrol in de toneel bewerking van de roman Gloed. De VPRO wil de namen van de acteurs nog niet bevestigen. De Wolf: „We zijn nog in afwach ting van subsidie voor deze productie." De omroep speelde al langere tijd met het idee 'iets met het koningshuis' te doen. „De zaak- Zorreguieta vormt een belang rijk onderdeel in de geschiede nis van Nederland. Het had heel anders kunnen aflopen; Willem-Alexander had Maxima immers al ten huwelijk ge- door Nico Postma Hilversum - De opnamen voor de gloednieuwe RVU-serie Dit wil Nederland zijn deze week afgelast. De eerste aflevering van het actuele satirische televi sieprogramma stond voor vrij dag gepland op Nederland 3, maar wegens ziekte van Marco van Es, een van de hoofdrolspe lers, is de serie minimaal vijf weken uitgesteld. Bijna alle programmabladen besteden deze week aandacht aan het nieuwe programma van de Gebroeders van Es. Nog ver velender vindt de RVU het ech ter voor de cabaretier zelf, die volgens een woordvoerder van de RVU een onduidelijke infec tieziekte heeft opgelopen. Het is niet eens zeker of de opna mes voor het nieuwe program ma over vijf weken wèl kunnen beginnen. De broers Marco en Tommy van Es presenteerden precies een jaar geleden hun vraagd. Daarnaast is het na tuurlijk ook een drama van klassieke schoonheid. De ene vader - Van der Stoel heeft zelf vier dochters - moet de andere vader vertellen dat hij niet bij de bruiloft van zijn dochter kan zijn." Om informatie te verzamelen voor de serie wordt geprobeerd contact te leggen met Van der Stoel. Ook 'andere bronnen' hebben de makers verteld over het verloop van de gesprekken tussen beide oud-ministers, zegt De Wolf. Scène De Kroon begint met de scène waarin premier Kok de oud-mi- nister Van der Stoel moet over halen de delicate opdracht aan te nemen. Van der Stoel was op dat moment als Hoge Commis saris voor de Minderheden van de OVSE druk bezig met Koso vo. „Of hij het een onbenullige zaak vond, weet ik niet. Maar zijn werk op de Balkan vond hij in ieder geval wel belangrijker dan een trip naar Zuid-Amerika voor een gesprek met een ex- regeringslid van de Argentijnse junta." De Kroon wordt naar verwachting in de winter van 2004/2005 uitgezonden. Doorgaans worden met politiek drama matige kijkcijfers be haald. Vorig jaar keken naar Klem in de Draaideur gemid deld 250.000 mensen. „Dat vind ik voor serieus drama niet slecht. Maar deze vorm van te levisie is wel één van de duurste takken van sport." De VPRO blijft dit genre trouw. De Wolf denkt al hardop aan een drama over de affaire Mabel Wisse Smit. Opnames afgelast wegens ziekte Van Es eerste programma voor de RVU onder de naam Hokjesgeestig heden. In 1997 was Kleine psy chopaten hun eerste theater programma dat ze maakten als de Gebroeders van Es. Daarna presenteerden zij anderhalf jaar lang de satirische rubriek 'Ge broeders van Es in gesprek' in het VPRO-radioprogramma De Avonden. In hun nieuwe programma Dit wil Nederland speelt het caba retduo diverse typetjes. Hier voor was een deel van de opna mes al achter de rug, maar om de achtdelige serie zo actueel mogelijk te houden was het de bedoeling iedere week een ac tueel onderwerp in het pro gramma voor vrijdag te verwer ken. De opnames hiervoor lo pen nu in het honderd. De RVU heeft daarom besloten de serie uit te stellen tot vrijdag 7 maart en zolang een Australische serie te programmeren op de vrij dagavond. Prime time op Nederland 3 is op dinsdag tegenwoordig Prem Ti me. De NPS heeft het program ma over de multiculturele sa menleving een prominente plek in haar uitzendschema gegeven. In plaats van slechts 30.000 kij kers op zondagmiddag, bedient Prem Time nu tien keer zoveel mensen. En het bereik van één miljoen kijkers ligt in het ver schiet, droomt presentator Prem Radhakishun. door Dolf Rogmans Hilversum - Om een mening zit hij niet verlegen. De discussie over integratie van allochtonen gaat nergens over. Ayaan Hirsi Ali is een gefrustreerde vrouw die haar eigen problemen af wentelt op de islam en door de PvdA zit Suriname nu in de problemen. De in Suriname geboren Prem Radhakishun (42) was tot vorig jaar pro deo advocaat in Am sterdam, columnist voor onder meer het Parool en graag gezie ne gast bij het tv-programma Barend en Van Dorp. Totdat de NPS belde. Die zag in de goed- gebekte advocaat de ideale pre sentator van een nieuw pro gramma over de multiculturele samenleving. Twee dagen in de week was genoeg om het pro gramma een gezicht te geven. Prem: „Ik werk er nu ruim vier dagen per week aan en heb mijn advocatenpraktijk inge krompen. Het personeel is el ders ondergebracht en ik ben nu nog een éénpitter. Bij de NPS waren ze verbaasd. Ik heb geen contract met hen en bouw toch mijn praktijk af. Maar ik wil geen contract. Het is leuk zo lang het duurt." Hij is het gezicht van Prem Ti me, niet de baas. „Het was niet mijn idee mijn naam aan het programma te verbinden. We werken met zeven regisseurs. Zij maken de onderwerpen. Ik kom voor in één of twee onder werpen per uitzending. Ik speel daarin een rol, zij beslissen. Ik zie het eindresultaat pas dins dagavond op televisie. Het is een kwestie van vertrouwen." Omdat Prem Time een pro gramma over de multiculturele samenleving is, hoort daar na tuurlijk een presentator met een kleurtje bij. Prem: „Of ik voor de NPS een excuus-alloch toon ben? Ja hoor. Heb ik geen problemen mee. Het feit dat ik allochtoon ben heeft al heel wat deuren voor mij geopend, die anders gesloten waren geble ven. Ik vind dat prima. Een kleurtje hebben heeft ook zijn voordelen. Ik hoef nooit naar Prem Radhakishun is het gezicht van Prem Time, niet de baas. Foto: GPD/NPS/Jean Pierre Heijmans de schmink." Van Prem Time zijn nu iets meer dan twintig afleveringen gemaakt. De redactie zoekt naar onderwerpen waarin de multiculturele samenleving een rol speelt. Bijvoorbeeld het pro bleem van de loverboys, veelal allochtone jongens die Neder landse meisjes tot prostitutie dwingen. Of het nieuwsfeit dat vijftig procent van de kinderen met een onderwijsachterstand autochtoon zijn en op het plat teland wonen. Nadat de redactie het onder werp heeft uitgezocht en de af spraken met de betrokken mensen heeft gemaakt, trekt Prem er op uit, samen met de regisseur, cameraman en ge luidsman. „Het mooie van het programma is, dat we naar de mensen toe gaan. Het is geen steriel discussieprogramma in een studio." Daarbij heeft Prem inmiddels zijn eigen stijl ontwikkeld. Dat blijkt wel in Friesland, waar on langs opnamen werden ge maakt voor het onderwerp over autochtone achterstandkinde ren, dat vanavond op de buis is. Terwijl regisseur Janneke de Weerdt probeert de verhaallijn in de gaten te houden, door Prem de vragen in te fluisteren en desnoods het interview te onderbreken en opnieuw te la ten doen, richt de presentator zich op andere dingen. Hij is druk met het op hun ge mak stellen van de geïnterview den. Hij doet dat altijd door hen zijn drukke agenda voor te houden. Een greep uit de werk zaamheden: „Vandaag draaien we in Friesland, morgen moet in mijn columns schrijven, in het weekeinde doe ik mijn ad vocatenwerk, maandag weer opnamen en dinsdag voor twee dagen naar Suriname omdat mijn moeder jarig is. Als ik te rugkom, staat de regisseur op Schiphol klaar voor het volgen de onderwerp." De Friese moe ders, die even later voor de ca mera vertellen oVer de leerpro blemen van hun kinderen, zijn zonder uitzondering onder de indruk. Ook de promotie van Prem Ti me gaat hem aan het hart. Volgt hij tijdens de interviews aardig de aanwijzingen van de regis seur, op eigen gezag draait hij na bijna elk interview naar de camera en zegt hij iets als 'en kijken dus dinsdag om half tien naar Prime Time'. Interview of promotekst, Prem praat hard en snel. Zakt het tempo even in, dan corrigeert hij dat bij de vol gende opname. Dat drukke toontje en de montage daarna zorgen ervoor dat de 25 minu ten Prem Time niet vervelen. Er zit tempo in. Gratis cursus Prem kwam begin jaren tachtig uit Suriname naar Nederland. „Voor mijn kennis van Neder land is dit een gratis cursus." Bevalt de cursus Nederland of gaat hij terug naar Suriname? Fel: „Wat een stomme vraag. Ik ben Nederlander hoor! En Suri name is geen land. Dat is ont staan door omkoping en ander gekonkel. Waarom zou ik de puinhopen moeten opruimen die de PvdA onder leiding van Den Uyl en Pronk daar veroor zaakt heeft." Wat Prem betreft had de Twee de Kamercommissie Integratie beleid haar werk niet hoeven doen. „Integratie is een non-is sue. Het gaat om de klassieke strijd tussen de mensen 'met en zonder bezit. Daar komen pro blemen uit voort, niet uit het wel of niet geïntegreerd zijn. En als het om oplossingen ga( moetje dus kijken naar hq> ner maken van die verschl5 „Daarom begrijp ik ieman?- WD-Kamerlid Ayaan Hir% niet. Dat is gewoon een gé treerde vrouw, die wat ha#; aangedaan door haar fami cultuur uitleeft op de islait ken genoeg islamieten die>n maal niet voldoen aan de i>; katuur die Hirsi Ali van hef maakt." Is Nederland raci[i tisch? Prem: „Nee dus. He voor een groot deel over fr tratie. Ais je de hele tijd te£ ren krijgt dat spreeuwen <35 oorzaak van het probleerri krijg je vanzelf een hekel a spreeuwen." Voor het programma ziet h duidelijk toekomst. „Nu We dinsdagavond uitzenden fc Andere Tijden en het Joui[s' van tien uur, denk ik dat misschien wel naar één iriir kijkers kunnen groeien. Irr geval moeten we ons nu zen. We zitten op prime the Het speelkwartier is voorb Het programma moet elki week kloppen." Prem Time, elke dinsdagcó 1 om 21.30 uur op Nederlar\] door onze mediaredactie Hilversum - Frisia Financierin gen heeft gisteravond in het TROS-programma Radar de Loden Leeuw voor de meest ir ritante tv-commercial gewon nen. Bijna 35 procent van de 33.000 tv-kijkers die hun stem uit brachten, vonden de reclame spot waarin ex-nieuwslezer Edvard Niessing oproept om leningen over te sluiten bij Fri sia de meest weerzinwekkende van afgelopen jaar. Www.lenen.nl eindigde met 15,5 procent op de tweede plaats, Remia's dikkerds-spot voor vloeibaar vet werd derde met 13,5 procent van de stem men. Tv-kijkers ergeren zich blauw aan spotjes voor goedkope kredieten, blijkt uit de Loden Leeuw-verkiezing 2003. In de helft van de tien spotjes die waren genomineerd voor de trofee worden geldleningen aangeprezen. Reden voor het consumenten programma om een Radar- testpanelonderzoek te doen naar de hoge irritatiegraad van de leenspots onder 12.000 res pondenten. Verreweg de meeste mensen (61 procent) storen zich aan de spots om dat ze leningen aanprijzen zonder op de risico's te wijzen. Ruim 75 procent vindt zelfs dat leenspotjes verboden zou den moeten worden. Radar reikte in de uitzending van gisteravond voor het eerst de Loden Leeuw Persoonlijk heidsprijs uit. Edvard Niessing won ook deze categorie glans rijk met bijna de helft van de stemmen. Rick Engelkes (Post- krediet) eindigde op de tweede plaats, voor Johnny Kraaij- kamp en Martine Bijl (Becam Leningen). 0 Wat in de huidige reelf1 verandert is de stemproG' van de workshops. De fl. kiezen vanaf nu wekelijk?11 kandidaten die auton doorgaan naar de live-sh de jury wijst wekelijks nemer aan. Na afloop t drie komende workshop wordt tevens bekendge welke twee deelnemers gaan naar de verliezersro Hilversum - Idolskijkers hoe ven dit jaar niet te wachten tot de finale alvorens ze zelf mogen stemmen via telefoon en sms. Anders dan vorig jaar is er na afloop van de workshops een aparte wildcardshow op 21 fe bruari waarin het publiek, en niet de jury, bepaalt welke kan didaat alsnog naar de finale mag. Vorig jaar was dit Joël. Sjaak de Coninck van het Yorin-programma Blij dat ik rij. Foto: GètP/PR Hilversum - Inmiddels heeft hij een kleine zeventig bekende Nederlanders in de auto gehad voor een herexamen. Ze doen het niet beter of slechter dan minder bekende automobilis ten. In de wagen van Sjaak de Coninck, van het Yorin-pro- gramma Blij dat ik rij?, slaagt ongeveer veertig procent van de bekende Nederlanders. Vanaf vanavond neemt hij hen acht weken lang weer de maat. Illusionist Hans Klok bijt het spits af. Het herexamen is een van de drie onderdelen van het pro gramma. De uitzending begint met iemand die iets bijzonders heeft met het verkeer en sluit af met een onderwerp over het verkeersgedrag van jongeren, en dan met name hun ideeën over drank en het verkeer. Het rijexamen is één van die mo menten uit het leven waarvan bijna iedereen nog precies weet hoe dat ging. „Je maakt jezelf zenuwachtig en dat levert zo veel adrenaline op dat je de meest rare details onthoudt. Dat is tegelijk ook het pro bleem. Mensen verliezen de hoofdlijnen uit het oog. Ze we ten wel hoeveel strepen het ze brapad telt, maar zien niet de moeder met kinderwagen die wil oversteken. Daarom gaat het op het examen vaak mis", aldus De Coninck. De bekende Nederlanders die bij De Coninck in de auto plaatsnemen om het rijexamen nog eens over doen, stappen te rug in de tijd. „Ze komen die dag naar ons toe met het idee 'we gaan even een leuk tv-pro- gramma opnemen'. Maar als de deur van de wagen dichtvalt en de camera's draaien, zie je ze veranderen. Dan wordt het in eens echt en slaan de zenuwen toe. Zelfs de stoerste mannen en vrouwen draaien bij. Dat vind ik eigenlijk een van de leukste dingen van het herexa men." Zelf werkt De Coninck vanuit Lelystad als 'verkeersgedrags- therapeut'. Hij begeleidt men sen met rij-angst en helpt bij voorbeeld ook mensen de erv<*" ringen na een verkeersongeluk te verwerken. „Daarbij helpt het dat ik inmiddels aardig be kend ben van televisie. Het ijs is wat sneller gebroken. Ik hou ook bedrijfspresentaties en daarbij helpt het ook dat ik be kend ben van televisie. Maar dat is alleen de eerste indruk. Daarna zal ik gewoon mijn werk goed moeten doen. De re acties zijn altijd leuk. Dat komt waarschijnlijk omdat ik niet probeer iemand voor gek te zet ten, maar gewoon een examen afneem." De Coninck. is jarenlang rij-in- structeur geweest. Bij het lesge ven en bij het begeleiden van mensen met rij-angst staat één advies bovenaan: kijken, kijken en nog eens kijken. „Nu vertelt elke instructeur je dat. Ik leer iemand hóe te kijken. Stapje voor stapje open ik als het ware de ogen van mensen. Ik leer ze de taal van de weg, ik prikkel ze om dingen op te zoeken, te her kennen." De Coninck heeft zo'n vijf ses sies van maximaal drie uur n-o dig om mensen van hun angst af te helpen. „De schatting is dat één miljoen mensen met een rijbewijs met angst achter het stuur kruipt. De een durft niet op de snelweg en de ander is bang voor bruggen, tunnels of parkeergarages. De oplossing ligt meestal in het goed leren beheersen van het voertuig en het leren kijken. En je moet dat vervolgens op een psycholo gisch handige manier over brengen." Dit seizoen zijn er geen twaalf, maar slechts acht afleveringen van Blij dat ik rij? besteld door Yorin. De Coninck weet niet of dat een voorbode is van het verdwijnen van het program ma. „Na de eerste keer in 1998 dacht ik 'dit was het dan' en nu heb ik net de zesde serie opge nomen. Ik wacht gewoon af of producent Rene Stokvis belt voor een zevende keer." Dolf Rogmans Blij dat ik rij? vanavond bij Yorin om 20.30 uur KIJKCIJFERS Top 10 meest bekeken programma's 1. Studio Sport (zo) NOS 3.( 2. Spoorloos KRO 2.f 3. Goede tijden slechte tijden RTL 4 2.1 4. Idols RTL 4 2: 5. Journaal 20 uur (vr) NOS 2.] 6. Baantjer RTL 4 21 7. Postcodeloterij 1 tegen 100 TROS 1.! 8. TV show TROS 1.' 9. Hart van Nederland SBS 6 i; 10. Studio Sport (za) NOS l.( Top 10 meest bekeken kinderprogramma 1. Jeugdjournaal (ma) NOS 2. Klokhuis (ma) NPS 3. Totally spies Fox Kids 4. Verhalen van de boze kes VPRO 5. What's with Andy Fox Kids 6. Sesamstraat NPS 2 7. Heb jij dat ook VPRO 1 8. Pingu VPRO 1 9. Buurman en buurman VPRO 1 10. Toen ik een kind was VPRO Marktaandelen inc Nederland 1 13,5 (13,8) - D Nederland 2 16,6 (16,1) Hi Nederland 3 8,1 (7,8) rr RTL 4 18,2 (17,3) JC RTL 5 3,8 (4,5) - a Yorin 6,0 (6.0) +/- SBS 6 10,7 (11.1 - NET 5 4,4 (4,5) n Veronica 3,8 (4,0) a De weekcijfers zijn afkomstig van de afdeling Kijk- en Li,t onderzoek van de Publieke Omroep. Het aantal kijkers x De lijst met meest bekeken kinderprogramma's bestaat 1 kers van 3 tot en met 12 jaar. Tussen haakjes staan de r aandelen van vorige week.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 10