KUNST CULTUUR De nalatenschap van Newton Kerstmany en verpleegsterwinnen figuranten-Oscars Carlos Ward en de kunst van het weglaten Jostiband feest mee met Alphens Mannenkoor Glamourfotograaf rijdt zich te pletter op muur Subtiel gitaarwerk voor de echte liefhebber Verwarcf razerni van Kroiti Spanner: te vaak hetzelfde snoepje maandag 26 JANUARI 20 Schrijfster Ripley overleden Richmond - De Amerikaanse schrijfster Alexandra Ripley is op 10 januari overleden. Ze is 70 jaar geworden. Ripley had al verschillende historische ro mans op haar naam staan toen de erven van de schrijfster Mar garet Mitchell haar vroegen het officiële vervolg te schrijven op Gone With the Wind (Gejaagd door de wind). Ripley's Scarlett verscheen in 1991. Critici von den het niets, maar het boek groeide uit tot een wereldwijde bestseller en werd net als zijn klassiek geworden voorganger verfilmd. Prijs voor Primer park city - Op het Amerikaanse Sundance Filmfestival zijn za terdag de prijzen uitgereikt. De high-tech thriller Primer van re gisseur Shane Carruth won de grote juryprijs. De prijs voor de beste documentaire ging naar DIG!, een portret van Ondi Ti- moner over de vriendschap en rivaliteit tussen de muzikanten Courtney Taylor-Taylor van The Dandy Warhols en Anton Newcombe van Brian Jones town Massacre. Nominaties Poëzieprijs Amsterdam - De jury van de VSB Poëzieprijs, de belangrijk ste poëzieprijs in het Neder landse taalgebied, heeft zon dagavond bekendgemaakt wel ke vijf dichters in aanmerking komen voor deze onderschei ding. De prijs is bedoeld voor een bundel Nederlandstalige poëzie die het afgelopen jaar voor het eerst in druk ver scheen. De kanshebbers zijn: Wouter Godijn (De karpers en de krab), René Huigen (Geen muziek geen mysterie), de in middels overleden C.O. Jellema (Stemtest), Mustafa Stitou (Var kensroze ansichten) en Henk van der Waal (De aantochtster). Aan de prijs, die op 14 mei wordt uitgereikt, is een bedrag van 25.000 euro verbonden. Trompettist May overleden bf tos angeles - De Amerikaanse jazz trompettist en -arrangeur Billy May, die deel uitmaakte van het orkest van Glenn Miller en met sterren als Bing Crosby en Frank Sinatra werkte, is op 87-jarige leeftijd overleden. De arrangementen van een aantal ■van de bekendste nummers van Glenn Miller, zoals Take the 'A' Train' en Serenade in Blue, wa ren van de hand van May. Voor hij bij Miller kwam spelen maakte hij in de jaren '30 al deel uit van het orkest van Charlie Barnet, waarvan hij ook arrangeur was. rotterdam/anp - Figuranten Jacob Haak (61) en Yvonne Schoen (43) hebben zaterdag op het Filmfestival Rotterdam de eerste Gouden Kop ontvan gen, een nieuwe prijs voor Ne derlandse figuranten. De prijs werd uitgereikt tijdens het Figu rantenparadijs. Haak verwierf de afgelopen tien jaar vooral faam als zwerver, joods-orthodoxe rabbi en kerst man (recent onder meer in de reclames van Dorito en de Krasloterij), Schoen vertolkte recensie muziek Lidy van der Spek Concert; Alphens Mannenkoor o.l.v. Johan van Oeveren, m.m.v. het Jostiband Orkest o.l.v. Wïm Brussen en Lyan Verburg, Ensemble Arti et Religioni, Saskiavan Doom-Pison, piano, en Ronald de Jong, piano. 24/1Rijnstreekhal, Alphen aan den Rijn. Onder leiding van hun zesde dirigent, Johan van Oeveren, viert het Alphens Mannenkoor zijn zesde lustrum. Om de feestvreugde te verhogen heb ben de mannen het hele Josti band Orkest uitgenodigd om de helft van de tijd instrumen taal en muzikaal op te vullen. Bovendien is er het koperk wintet Arti dat de avond met een sfeervolle Intrada opent; en ook nog hun vaste pianist Saskia van Doom die voor een overdonderend, maar slordig gespeeld intermezzo zorgt met de 'Fantasie Impromptu' van Chopin. Er blijft dus wei nig tijd voor de jubilarissen zelf over. Het programma is gevarieerd van 'Climb every mountain' en 'Edelweiss' uit de 'Sound of Music' tot een 'Gloria' uit de Mis in g van de dirigent Johan van Oeveren. Dat het koor niet heel veel in breng heeft is eerlijk gezegd niet erg te betreuren. Het kan komen van alle opwinding en aandacht, maar van 'homoge niteit' hebben deze Alphense jongens nog weinig kaas gege ten. Vooral de tenoren kun nen hun geluk niet op als ze boven de andere stemmen mogen uitschreeuwen, en dét is nou juist verboden. Een echte mooie koorklank wordt maar mondjesmaat geleverd. Zoals in de prachtige song van Harry Bannink "Vluchten kan niet meer', waar innemend en aangenaam zacht wordt ge zongen. Ook 'Deep River' heeft je wat te vertellen. Maar als de Jostiband gaat op treden slaat de vlam in de pan. Woodblocks klingelen alsof er een kudde schapen loopt te grazen op een Alpen weide, de sambaballen ram melen perfect ritmisch, de 're genpijp' laat ontelbaar regen drupjes van boven naar bene den ritselen. Dirigent Wim Brussen bruist van spontani teit, muzikaliteit en humor, laat zijn volkje inclusief 1250 luisteraars keer op keer la chen. Speciaal voor het publiek wordt 'Lang zal ze leven' ge speeld, dat eindigt met de zin 'O wat een feest, we zijn in Al phen geweest Retteketet Boem Boem' waarop de stampvolle Rijnstreekhal klap pend en zingend meedeint. twintig jaar lang figurantenrol len als verpleegster in series als GTST, Onderweg naar Morgen, Medisch Centrum West en Hartslag. Het Figurantenparadijs is geor ganiseerd door Bert Hana. Hij wil hiermee de Nederlandse fi guranten eens in het zonnetje zetten. „Het is de meest onder schatte beroepsgroep in de Ne derlandse filmindustrie", stelt hij. „Ze krijgen nauwelijks be taald, maken lange dagen en zonder hen zouden er geen films gemaakt kunnen wor den." Winnaar Haak rolde in het figu rantenvak toen hij tien jaar te rug werd gewezen op zijn mar kante, Boeddha-achtige li chaam. „Volgens een bevriende kunstenaar stonden castingbu reaus daar altijd om te sprin gen", vertelt de voormalige ad judant van de Militaire Inlich tingen Dienst. „Ik had al erva ring met acteren: tijdens onder vragingen moest je je soms ook heel anders voordoen om het beste resultaat te bereiken." Sindsdien vult Haak zijn dagen inderdaad op filmsets: zijn meest recente optreden was als naakte minnaar in de ope ningsscène van de film Phileine zegt sony. Ook prijswinnares Schoen rolde via ervaring uit haar vorige be roep in het figurantenvak. „In goede ziekenhuisseries mag je niet figureren als je geen daad werkelijke ervaring hebt met verplegen", vertelt ze. „Het ziet er ook heel knullig uit als tv- verpleegsters de verkeerde han delingen verrichten." Haar car rière begon in series als MCW en Hartslag, maar tegenwoor dig speelt de professionele figu rante ook andere rollen. „In Ro zengeur en Wodka Lime was ik een lesbische portier." Een andere prijs die zaterdag werd uitgereikt was de award los angeles/ap - De bekende Duitse modefotograaf Helmut Newton (83) is het afgelopen weekeinde in Los Angeles veron gelukt, toen hij bij het wegrijden van het Chateau Marmont-hotel de macht over het stuur van zijn Cadillac verloor en op een muur inreed. Het is onduidelijk of Newton onwel is geworden of dat hij door een andere oorzaak de controle over het stuur verloor. De auto miste op een haar na een voorbijganger. Newton werd zwaargewond overge bracht naar het ziekenhuis waar hij korte tijd later stierf. Newton, wiens werk vooral werd gepubliceerd in tijdschrif ten als Elle, Vogue en Playboy, raakte met name bekend door zijn zwart-witfoto's van naakte vrouwen. Hij was een pionier in het vak en onderzocht in zijn koele fotografie de grenzen van macht, geslacht en seksualiteit. Onder de leden van de jetset die Newton fotografeerde, wa ren Paloma Picasso, Pierre Car- din, Naomi Campbell, en Clau dia Schiffer. Ook maakte hij portretten van onder meer Kurt Waldheim, Lenie Riefenstahl en Jean-Marie Le Pen. Newton zegt in zijn uit 2002 da terende autobiografie dat hij op 15-jarige leeftijd aan zijn vader, een joodse industrieel uit Ber lijn, vertelde dat hij fotograaf wilde worden. „Jongen, je raakt in de goot. Het enige waaraan je denkt zijn meisjes en foto's", was het antwoord van Newtons vader. De fotograaf ontvluchtte Duits land in de Kristallnacht van de cember 1938 en ging naar Sin gapore. Daama vestigde hij zich in Australië, waarvan hij staats burger werd en waar hij zijn naam veranderde van Neustad- ter in Newton. Later ging hij in Monaco wonen. In oktober vorig jaar schonk hij ruim duizend foto's aan zijn ge boortestad Berlijn voor een nieuw fotomuseum, dat mede door hem werd gefinancierd. „We hebben geen kinderen, dus als wij de pijp uit zijn, gaat alles naar Berlijn", zei Newton, doelend op de negatieven van zijn eigen werk en dat van zijn vrouw June Browne, die werkt onder de naam Alice Springs. Het Museum voor Fotografie opent volgend jaar de deuren. Newton was niet blij met de be naming 'museum'. „Dat is iets doods", zei hij. Newton had plannen voor een „opwindend, levend centrum" waar jonge en gevestigde fotografen hun werk kunnen laten zien en bespre ken. De Duitse bondskanselier Ger hard Schroder stuurde hem ter gelegenheid van de donatie een brief, waarin hij concludeert: muziek recensie Hans Keijzers Concert Jan Akkerman. Gezien; 23/1 Het Kasteel, Alphen aan de Rijn Het concert van Thijs van Leer met zijn heropgerichte Focus kabbelde vorige maand in de Stadsgehoorzaal in Leiden aan alle kanten en bracht zeer wei nig vernieuwing. Focus zonder Jan Akkerman natuurlijk, want de beide ego's kunnen nog steeds moeilijk door een deur. Akkerman solo slaat met zijn nieuwe plaat C.U verrassend een nieuwe richting in door sa men te werken met de dance act Soulvation. Van die vernieuwende dance- achtige achtergrondjes is afge lopen vrijdag niet veel te mer ken en Akkerman houdt zich met de funky opener 'In bet- ween the sheets' met zijn glas heldere tonen meer aan de conventionele uitoefening van zijn songs. De man met de pet komt niet om de standaard drie minuten popliedjes te spelen met een duidelijke kop en staart. Jan brengt gitaarmuziek voor de echte gitaarliefhebber. Met het soulvolle 'I'm in the mood', een covertje van The Is- ley Brothers, brengt Akkerman het publiek in een heerlijk gi taartrance, 'Blowing' heeft een wat meer filmisch jazzy karak ter waar Toots Thielemans met zijn mondharmonica zo een partijtje mee zou kunnen bla zen. Hulp krijgt Akkerman van Jeroen Rietbergen die een heer lijk zwierig hammondtapijtje onder de sound legt en drum mer Marijn van den Berg. Zijn dynamisch drumwerk gaat van fluweel zacht spel naar heerlijk extreme climaxen. Het beste stuk voor de pauze is het hemelse 'Zebrah'. We horen een lichte jazzy gitaartouch van Akkerman. De meester speelt heerlijk met een subtiel gitaar motiefje en steeds hoor je de spetterende erupties van ver „Je kunt een man zijn vader land uit jagen, maar je kunt zijn vaderland niet uit zijn ziel scheuren." Newton vestigde zijn naam in het Parijs van de jaren '60, toen hij voor Vogue werkte. Hij schrijft in zijn autobiografie dat hij in de ban raakte van prosti tuees en hun gevoel voor stijl. „Zelfs zij hadden een aangebo ren gevoel voor mode, dat bleek uit de manier waarop zij zich kleedden om klanten te trek ken." In het voorwoord van het boek zegt hij dat hij al door vrouwen gefascineerd raakte toen hij nog een peuter was. Hij zag hoe het kindermeisje zich opmaakte om uit te gaan „en halfnaakt voor de spiegel stond", iets wat hij omschreef als een levensbe palend moment. voor de twee meest gezii derlandse figuranten. D< gen naar de 61-jarige van Veelen (onder meer hurt-man uit de Hans l reclame) en de 58-jarig [C griet Duijster (die mi malen te zien was in de -reclame en in GTST) Alle prijzen bestaan ui^j gekleurde keramieken Volgens organisator H[et hiertoe besloten omdat fiebeker het symbool vot gurant is. 'g« theater recensie Wijnand Zeilstra [di Voorstelling: 'Lam' van en do jn Kroos. Gezien: 24/1Schouwbu hf Soms gaat een cabaret snel, misschien zelfs wel Dat gevaar lag op de lo Sara Kroos overrompele de dag kwam bij het L baretfestival in 2000. PI stond ze volop in de scl JP pers. Dat leek ze goed kunnen. Juist nu de eej blicitaire storm is ga; komt ze met een tweedr vullend programma. D; je op een evenwichtigei Maar neen, in dit niei gramma slaat ze de pl; Fameus is haar enormei op het podium. Kennel®" Sara zelf dat ook zo hoord, dat ze er inmid< op gaat. En dus dooiy, 'Lam', haar nieuwe p ma. Wat eerst vanzelfsf bij haar hoorde, wordtfo eens ongeloofwaardig. |sg nier waarop ze raast en'g^ haar wijsheden de zaal!nf gert, wekt eerder irritatii lachlust op. Kijk mij e( en vrij en onbevangen! constant de boodschap bewust confronteren? best, maar dan moet jfa| melden hebben en nir een paar persoonlijke zemingen. En daar zit i ke schakel. Menigmaal niet verder dan zwt neuzel met modiei praat. Het resultaat is razernij. fbi Ze laat onder meer haam nage vertellen over eeihij ervaring die therapeutfed sproken 'een plekje müe gen'. Dat neemt ze lettan gaat voor dader oom concrete plaats zoeken, mislukt. Diens vrouvlC Hennie, is suïcidaal. Sa. pen oom Frits en tante"' als een rode draad dg programma. Als dat autobiografisch is, df Sara Kroos het in haar programma artistiek v doende verwerkt. Bij j- bliek komt deze traujjv privé-ervaring niet ovt1(;j puur fictief, dan blijft d ei ling helemaal onduidel^ Gelukkig gaat ze een p achter de vleugel zitti kan ze wel de rust op om iets te verwoorderS» publiek kan raken. Dr weer haar onmiskenbaj0( opdoemen. Ook dan n soms geen blad voor cjE» maar dan lukt het haat L geheel een poëtischod mee te geven. Moet Sa» ti dus rustiger worden? ke Sara 'moet' niets. MaaijBl gaat ze niet op deze toeen tt i Bi let füj ih( Jan Akkerman. PR-foto aankomen om daarna weer rustig gas terug te nemen voor de nieuwe ronde. Zo horen we Akkerman graag spelen. En toch nog een klein beetje Focus. Na de pauze heeft Ak kerman het publiek meteen weer bij de les met een spette rende 'Hocus Pocus'. Dat num mer heeft ook na meer dan der tig jaar na dato nog steeds niets aan kracht ingeboet. Zeker als Jan Akkerman het zonder Thijs van Leer speelt. muziek recensie Hans Keijzers Concert: Spanner. Gezien: 24/1, Het Kasteel, Alphen aan de Rijn Je moet bewondering voor Syb van der Ploeg hebben. Het ge tuigt van lef om de succesvolle formatie De Kast de rug toe te keren om een onzeker avontuur aan te gaan met Spanner. Dat betekent wel van vooraf aan be ginnen. Niet meteen volle zalen of sporthallen maar zaterdag een mager gevuld Kasteel in Al phen. Syb ligt goed bij de meis jes en ook nu ontkomt hij niet aan een bijna volledig dames- publiek. De nummers van Spanner hap pen eigenlijk best lekker weg. De sound van de Friese groep is uiterst wollig en pompeus en gaat in de richting van de Ame rikaanse stadionrock. Steevast met een enorme dot galm op de stem van Syb. Noem het lieauy middle of the road, want de nummers zijn volstrekt inwis selbaar. Spanner presenteert het publiek steeds hetzelfde snoepje en vooral de dames lij ken niet genoeg te krijgen van de zoete inhoud met het harde buitenkantje. Soms is er ruimte voor een ballad zoals bij 'Sha king the Tree', maar ook die klinkt behoorlijk obligaat. Wat Spanner eigenlijk mist is een chronisch gebrek aan eigen smoel, al lukt dat even bij het niet zo volgeplamuurde "Won derful world'. Bijna een jaar is Spanner bezig en Sander Roozeboom en Rem- ko van der Haring de twee gita risten zullen het verdere Span- nerverhaal niet meer meema ken. Roozeboom gaat zich weer bemoeien met IsOokSchitte- rend, de nieuwe cd komt er na melijk aan, en Remko van der Haring ziet het repertoire niet meer zitten. Vervelend, want de band gaat met 'Fury in the Slaughterhouse' in april en mei een uitgebreide tour in Duits land doen. recensie muziek Ken Vos Carlos Ward Lowlands Trio. Gezien 24-1 in de Burcht, Leiden Opvallend groot was de op komst voor het eerste van twee concerten met Carlos Ward in de hoofdrol. Het Lowlands Trio is samengesteld voor een korte tournee door Nederland en Bel gië waarbij bassist Wilbert de Joode en slagwerker Michael Vatcher de Amerikaanse alt saxofonist bijstaan bij zijn co meback in Europa. Ward is in ieder geval technisch bijna te rug op het niveau van voor zijn spieraandoening aan de han den die hem het spelen vier jaar lang vrijwel onmogelijk maakte. Het programma van de zater dag bestond uit louter eigen stuldcen, zowel oudere als nieu we. Evenals een van zijn grote voorbeelden, Don Cherry, mengt Carlos Ward pentato- niek, swing, ritmische grooves, free jazz, blues en funk tot een soort tijdloze wereldmuziek waarin de spanning met subtie le middelen wordt opgebouwd. Net als Cherry, maar ook Col- trane, lijkt Ward met zijn mu ziek naar een soort spirituele diepte te streven. De meeste van Wards stukken, zoals het bekende 'Lito', heb ben een haast naïef aandoend minimalistisch thema dat met veel gevoel voor melodische ruimte langzaam naar een cli max wordt uitgewerkt. Dat mi nimalisme is nog het sterkst in 'The Call' waarin driekwart van het thema op het ritmische aanspreken van slechts één noot is gebaseerd. De saxofo nist kan daarbij gebruik maken van een doordringende, strakke toon met een licht vibrato die onder alle omstandigheden niet anders dan lyrisch genoemd kan worden. Opvallend is zijn beheersing van flageoletten, het overblazen in harmonieën boven tuurlijke bereik van zij ment. Een dergelijke p listische benadering een grote empathie va me-instrumenten die t tijd de leegte rond de 1 melodielijnen van de 'ar opvullen, maar ook d er stevig in moeten Het eerste lukt De Joodjn cher moeiteloos, befa] als ze zijn in het opzon onverwachte klankeffebe ders staat het met dit, pende swing; daarbij h accenten vooral bij j o toch te veel verspreid. >oi Het is jammer dat Vi muzikale concept 1! h beetje aanpaste aan en wijze van de Nederlj s Vatcher woont al nar] twintig jaar in Nederlabe was het concert een Vi confrontatie van hoe sim eenvoudig sommige Ui nen van de vroegere 3at de scene spanning in g< ziek weten te leggen, en ld

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 8