Vogelgriep houdt Azië in greep BUITENLAND Wie kan er winnen van George Bush? Blair lijkt de dans in Kelly-rapport te ontspringen Drugsbazen gaan de Antillen mijden Eerste dode in Thailand kfi Slangengif tegen homeopathie Israël en Hezbollah eens over ruil van gevangen Rekkelijken en preciezen in Teheran op ramkoers HDC155 maandag 26 JANUARI 2004 Britse premier zou geen schuld hebben aan zelfmoord wapenexpert door onze correspondent Esther Gotink londen - Het lijkt erop dat Tony Blair niet verantwoor delijk zal worden gehouden voor de dood van wapen specialist David Kelly. De Britse premier is de enige hoofdrolspeler in het langdurig onderzoek naar Kelly's zelfmoord die geen waarschuwende brief van Lord Hutton heeft ontvangen. Hutton, die het gerechtelijk onderzoek leidde, heeft de afgelopen week brieven ge stuurd naar iedereen die kritiek kan verwachten in zijn eindrapport. Dat rapport komt woensdag uit, en de afgelopen we ken is druk gespeculeerd over wie een flinke veeg uit de pan krijgt of zelfs zijn baan zal verliezen. Tony Blair lijkt nu te worden gespaard, want volgens in de Britse kranten Sunday Telegraph en Observer geciteerde ge heime bronnen is hij als enige niet door Hutton inge licht over mogelijke veroordelingen. Degenen die wel een afkeurende brief hebben ontvan gen zijn voormalig regeringswoordvoerder Alastair Campbell, defensieminister Geoff Hoon, BBC-jouma- list Andrew Gilligan - die David Kelly als geheime bron opvoerde in het radioverslag dat hem later fataal werd - en de BBC-bazen Richard Shambrook en Greg Dyke. Kelly pleegde in juli vorig jaar vermoedelijk zelfmoord, omdat hij zich onder druk gezet voelde door zijn werk gever - het ministerie van defensie - en de Britse me dia. Hij zou in het interview met Gilligan hebben be weerd dat de regering, en diens voorlichter Campbell in het bijzonder, wapenfeiten over Irak had aangedikt. Dat Saddam Hoessein over biologische arsenalen be schikte die hij zou gebruiken tegen het Westen, recht vaardigde vorig jaar april het Brits-Amerikaanse offen sief tegen Irak. Er ontstond grote ruzie tussen de overheid en de BBC over dit nieuwsverhaal. Uiteindelijk werd bekend dat Kelly de geheime informant was. Enkele dagen nadat zijn naam op straat kwam te liggen, werd hij dood aan getroffen in een bos op enkele kilometers van zijn wo ning. Lord Hutton zal woensdag uitsluitsel geven of de wapenexpert inderdaad de hand aan zichzelf heeft ge slagen. Na Kelly's dood hield Blair bij hoog en laag vol geen bemoeienis te hebben gehad in het verklappen van Kelly's identiteit. Personeelschef Kevin Tebitt zei tij dens zijn getuigenis voor Lord Hutton echter, dat de premier de vergadering had geleid waarin het uitlekken van Kelly's naam werd besproken. De verwachting is dat Hutton in zijn rapport zware kritiek zal leveren op Blairs regeermethode en propagandamolen, maar dat hij de premier niet persoonlijk aansprakelijk stelt voor de gebeurtenissen die de wapenexpert de dood in heb ben gejaagd. In een interview met de Observer zei Blair gisteren: „Ik denk dat je in dit vak altijd veel risico loopt, er is geen moment dat dat niet zo is. De Conservatief leider (Mi chael Howard, red.) heeft mij er in het bijzonder van beschuldigd over massavernietigingswapens in Irak te hebben gelogen. Op dit punt zijn de conclusies in het rapport zeer belangrijk." hannes Paulus II luters 1 dol! woMinder ;t F et I ond ocht in stad - Paus Johannes II heeft zaterdag ouders e epen beter op te letten wor( like televisieprogram- ïn kinderen kijken. De >t weten dat de media ;heiding, abortus en ho- ualiteit promoten, en te aar(j aandacht geven aan het d eu iven. Volgens de paus leren de media het fami- „te vaak niet juist". Bo- wordt „soms positieve ht gegeven aan schei- rp ntraceptie, abortus en iksualiteit". Hij noemde idelijk voor de maat- I wa< voor >en coste n or ipel enne pad in sluit, - - nhui co-sfad inde stingtSTAD 1° Mexico-stad is t kilometer lange fiets gebruik genomen. De iten hopen dat het fiets- j-j0V I mensen ertoe zal ver- jke 1e aut0 te laten staan, riedic ;Pa<^ l°°pt °P sommige parallel aan een van de doorgaande wegen van bjj( stad. Burgemeester An- jn nuel Lopez Obrador ag vaat er uiteindelijk tachtig jg w ;r fietspad door zijn lopen. w met pistool egtuig Zonder het zelf in de hebben heeft een ch z en alarmpistool en een aar handtas meegeno- een Amerikaanse bin- se vlucht. Onderweg ze de wapens in haar aarschuwde ze een ste- Op het vliegveld van verd de vrouw opge- or de politie. Die liet Otree tijd later vrij. De - eeft een domme vergis- I /taakt, maar gevaarlijk jiet, zei een woordvoer- ide vliegmaatschappij c gebflines. „Mensen denken Aldijt na over wat er in hun van (De veiligheidsdienst r het (Amerikaanse vliegver- ïitse [onderzoeken waarom png op LaGuardia de issien net heeft opgemerkt, ding op di gmon ïatie um ii losief len winnaar r truck Een man die 57.000 d gewonnen in een lo- een 1op de Amerikaanse mt vojheeft niet lang van zijn irsonefling kunnen genieten, 'sone^ren na de opnames andkodoor een vrachtwagen ngroèjn. Atwood (73) zou verd o weken samen met an- 3 belajnaars meedoen aan de ïtgeeiflle om de hoofdprijs wildfniljoen dollar. De ma ïs dolde tv-show laten de fa len. 1 Atwood de keuze om Anders in de plaats van ie laten deelnemen. Tweede voorronde Democraten in New Hampshire over (92) jaren zitten th - Een 92-jarige IT11186 bankrover is in Lv* «foordeeld tot 12,5 jaar )e man had vorig na- )ank overvallen. De oeg 1600 euro. De die met een stok gehoorapparaat zijn criminele met een bank- week voor zijn 87e Een jaar later be weer een bank en jaar celstraf opge- tens overhandigde hij an vainedewerker een briefje Crudr&p het woord overval. 3t;hter rerloren aanklagers en geplaïiun geduld. De 92-ja- rdefi in elk geval vier jaar uardii 1 voordat hij vrijkomt, it verd euJ§i snijden rudeiejde nier weg aanse i 0 richteiTwee Britse artsen van d^n jaar lang hun be- 1 Finmjuitoefenen omdat zij ftwarejtiënt diens enige nog id. Zijnrende nier hadden seerd id. Vijf weken na de mmatth januari 2000 in een verzekjs in Wales is de man, ge John Graham Ree- Éden. De artsen heb- ichuldig gemaakt aan leroepsfouten. Zo had ende arts voor de in- j met de patiënt ge- armalqn ^acj zjch 0ok n uau mi Zji1.11 uu& niet los na^ hiens dossier. Hij onaerLan 0p mededelingen l^jKioog, die hem fout Ï>e2elicht. De artsen wa- en ae lj2 door een rechtbank ie aenfrijgeSprojCen van ach voEen mecjjsch deskun- ns c!ijdens het proces ge_ e". ^Hiet zeker was dat Ree- igatiel< gevolgen van de it conchas gestorven, latting 0 lekhou bangkok/anp-dpa-afp-rtr - De vogelgriep breidt zich steeds ver der uit in Azië. In Thailand is gis teravond een kind overleden aan de gevolgen van vogelgriep. Dit heeft de minister van Gezond heid, Sudarat Keyuraphan, van morgen meegedeeld. Het is het eerste menselijke sterfgeval in Thailand als gevolg van de re cente uitbraak van vogelgriep. In Zuid-Oost-Azië neemt de be zorgdheid over de ziekte toe, zowel voor het pluimvee als voor de bevolking. Vanmorgen is het virus ontdekt op een kip- penboerderij in de zuidelijke Pakistaanse havenstad Karachi. Volgens de autoriteiten zijn geen mensen besmet geraakt. In Vietnam zijn tot nu toe zes mensen overleden. Er zijn in Thailand nog drie besmettin gen onder mensen gemeld. De regering maakte vandaag be kend dat het virus in kippen is ontdekt in nog eens acht pro vincies. Het leger is ingezet om kippen te ruimen. Thailand heeft toegegeven dat het al twee weken eerder van de virusuit braak wist, maar de autoriteiten hadden geen paniek willen zaaien. Het land is de grootste producent van kip in Azië en de vogelgriepepidemie kan de in dustrie op enorme verliezen ko men te staan. Gisteren werd de uitbraak van vogelgriep in Indonesië beves tigd. De ziekte bij kippen is nu in zeven landen ontdekt: Thai land, Vietnam, Indonesië, Cam bodja, Taiwan, Japan en Zuid- Korea. Volgens een VN-mede- werker zijn ook in Laos duizen den kippen gestorven aan de griep, maar dat is nog in onder zoek. Het staat nog steeds niet onomstotelijk vast dat het virus van mens op mens kan over gaan, maar de Wereldgezond heidsorganisatie (WHO) heeft gewaarschuwd dat het virus mogelijk kan muteren en daar door wel erg besmettelijk wordt. De WHO is bezorgd over de eventuele verspreiding van de vogelgriep in China. Dat risico is niet goed te berekenen, om dat de Chinese autoriteiten nog steeds niet de informatie heb ben gegeven waar al een week eerder om is gevraagd, aldus een woordvoerder. Ook bij de uitbraak van de longziekte SARS, eind 2002, was China bij zonder traag in het verstrekken van gegevens en aanpak van die epidemie. door onze correspondent Ans Bouwmans auburn, New Hampshire - Wie kan er winnen van George Bush? Dat is de meest prangen de kwestie onder Democraten in New Hampshire, die morgen naar de stembus gaan. Wesley Clark rekent op zijn 'verkies baarheid'. Mike Spinale heeft twee pan nenkoeken met flink wat stroop opgeschept. Een pannenkoe ken-ontbijt - of chili-hap - is traditionele politieke kost hier in de kleine Amerikaanse staat New Hampshire. Spinale prikt naar hartelust weg, geduldig wachtend op 'de generaal', door zijn fans ook wel liefko zend 'Wes' genoemd. Hij wil Wesley Clark nog een keer in le vende lijve zien en horen, voor hij de knoop doorhakt. „Ik ben vanaf het begin voor Howard Dean geweest, maar Clark kan meer kiezers trekken in conser vatieve staten. Het allerbelang rijkste is dat we Bush verslaan." Het kiezen van de meest ge schikte tegenstander van Bush bij de presidentsverkiezingen van 2 november, is een klus die niet lichtvaardig wordt opgevat door Democraten, vorige week in Iowa en deze week in New Hampshire. Het is overvol in de brandweerkazerne in Auburn, net als gisteren in de school in Derry. Dat is niet zozeer een te ken van overweldigende steun voor Wesley Clark, als wel een herleving van de interesse in Wesley Clark. Foto: EPA politiek onder Democraten. Het is bij alle kandidaten dringen. „Veel mensen zijn overstuur over wat deze regering doet. Ze hebben het gevoel dat onze de mocratie op het spel staat. Dit is onze laatste verdedigingsli nie", zegt Judy Marsh, een De mocratische stemmer en sym pathisant van Wesley Clark. De abb-beweging (anyone but Bush) is groot onder Democra ten. Er móet iets gebeuren om dat het onder deze regering he lemaal de verkeerde kant op gaat met de Verenigde Staten, zo wordt er gedacht. Howard Dean is de man die de onvrede heeft gekanaliseerd. Hij zei wat ontevreden Democraten dach ten. Maai' nu het op stemmen aankomt, wordt er ook nage dacht over tactiek. Verkiesbaar heid is het modewoord. Wie zal ongebonden en zwe vende kiezers het meest aan spreken, of wellicht zelfs onte vreden Republikeinen? Wie zal president Bush verbaal weten te verslaan in een directe con frontatie? En wie is het beste bestand tegen het genadeloze offensief dat de kapitaalkrachti ge Bush-machine op gang zal brengen? De kiezer wikt en weegt. „We hebben een presi dent nodig die mensen kan overtuigen, want het zal erg moeilijk worden iets voor elkaar te krijgen met een Republikein se meerderheid in het Con gres", zegt Jack Crory, die twij felt tussen John Kerry - die in New Hampshire volgens peilin gen ver op kop ligt en in de hele VS zelfs populairder is dan Bush - en Wesley Clark, die daalt in de peilingen. Het is een strijd die voor een groot deel draait om percepties, en daarvan is Wesley Clark zich uitermate bewust. Hij heeft zijn hele campagne geschoeid op zijn 'verkiesbaarheid'. Hij is een generaal buiten dienst én hij komt uit het zuiden. Als militair kan hij geloofwaardig beweren dat hij pal zal staan voor de vei ligheid van de VS, erg belangrijk sinds de schok van 11 septem ber. Democraten hebben de naam weinig krachtig te zijn als het op defensie aankomt. Dat hij uit Arkansas komt, is van be lang omdat het de kansen van een Democraat in het zuidelijke - tegenwoordig Republikeins Conservatieve Democraat Generaal Wesley Clark (buiten dienst sinds 2000) komt uit Little Rock, Arkansas, net als Bill Clinton. Hij is geboren in Chicago op 23 december 1944, als Wesley Kanne. Zijn vader stierf op jonge leeftijd, waarna zijn moeder terugkeerde naar het zuiden en hertrouwde. Clark is katholiek, alhoewel zijn vader joods was, zijn moeder methodist en hijzelf als kind de baptistenkerk bezocht. Hij is getrouwd en heeft een zoon. Hij doorliep de mi litaire academie in West Point. Hij was Navo-commandant van 1997 tot 2000 en gaf leiding aan de Kosovo-oorlog. Hij is nog maar heel kort Democraat. Hij heeft in het verleden ook ge stemd op Republikeinse presidenten en zou een 'verkapte' Re publikein zijn. Clark wil 'leiderschap van een hoger niveau' om de VS beter beschermen tegen terrorisme en de samenleving socialer te maken. De oorlog in Irak was volgens hem een voor beeld van slecht leiderschap van Bush. Hij wil de belastingver lagingen voor rijken intrekken, en zorgen voor meer banen en betere zorg en onderwijs. stemmende - deel van de natie vergroot. Zijn militaire loopbaan is tege lijkertijd zijn handicap: Clark heeft nog nooit aan een verkie zing meegedaan. Behalve op school, waar hij verloor omdat hij niet op zichzelf stemde, zo als hij graag tijdens zijn cam pagne mag vermelden. Kerry heeft meer ervaring in Was hington, krijgt Clark vaak te ho ren. De standaardreactie van de generaal: „De president moet actie ondernemen, niet debat teren. Hij gaat over leven en dood. Dat is waar ik ervaring in heb." Clark wordt ook gesteund door de controversiële schrijver, Bush-hater en vredesactivist Michael Moore, iets wat som mige kiezers in het nogal con servatieve New Hampshire af schrikt. Maar Kline niet: „Mi chael Moore denkt dat Clark meer kans maakt om te winnen dan Howard Dean. Dat moet mensen toch aan het denken zetten." Mike Spinale heeft nog tot mor gen de tijd om na te denken. Het wordt Clark of Kerry, „want die staat ook sterk." Of mis schien toch eerste keus, Ho ward Dean, als die het tij weet te keren na alle slechte publici teit over zijn 'scream-speech' in Iowa. „De media hebben dat op een ongelooflijke manier ver draaid. Maar ik moet realistisch zijn. De Democraten moeten iemand kandideren die Bush kan verslaan." Geen extra maatregelen Het ministerie van landbouw neemt geen extra maatregelen nu is gebleken dat de vogelgriep in Thailand al twee weken langer rondwaarde dan tot nu toe is aangenomen. Het Europse im- portverbod is zo ruim dat ook de twee weken extra hieronder vallen, aldus een woordvoerster van het ministerie van land bouw. Het eten van besmet vlees is overigens ongevaarlijk. Het aviare influenza-virus dat vogelpest kan veroorzaken, kan alleen op mensen worden overgedragen door langdurige blootstelling aan levend pluimvee. De Thaise overheid heeft gevangenen ingezet bij het ruimen van pluimvee, zoals hier op een boerderij in de provincie Supanburi, 100 kilometer ten noorden van Bangkok. De kippenziekte is een ramp voor de omvangrijke Thaise jiluimveesector. Foto: Reuters gent/anp - Slangengif kan geen kwaad. Arsenicum evenmin. Mits het maar goed is verdund. Dat stelt de Belgische organi satie SKEPP in een protestactie tegen homeopathie. Twintig vrijwilligers gisteren tijdens een bijeenkomst van SKEPP in Gent verdund slangengif of arsenicum om te laten zien dat homeopathische producten ook geen zin hebben, omdat zij vaak zwaar zijn aangelengd met water. „Homeopathie heeft geen enkel effect", zegt SKEPP-voorzitter prof. Betz. „Via de ze actie willen we protesteren tegen het feit dat veel zieken fondsen homeopathische middelen terugbetalen." Betz ageert met zijn organisatie al langer tegen „kwakzalverij" en alternatieve geneeswijzen. Belgische organisaties van ho meopathische artsen bestrijden de visie van Betz en zeggen dat patiënten wel degelijk baat hebben bij hun geneesmidde len op natuurlijke basis. Volgens Betz verbergen homeopa- ten zich voortdurend achter het begrip energie. „Ze stellen altijd dat hun middelen juist veel energie geven. Al die mid delen zijn echter zo zwaar verdund dat ze ook geen energie kunnen geven", aldus de sceptische Betz. De vrijwilligers konden na de proef overigens zonder problemen huiswaarts keren. door onze correspondent Daphne Groenendijk Paramaribo - De drugscrimine len die tot vorig jaar actief wa ren op de Nederlandse Antillen zijn na de maatregelen van mi nister Donner (justitie) op Schiphol, massaal naar Venezu ela getrokken. Ook Suriname is in trek, maar in mindere mate, constateert politiecommissaris Chandrikapersad Santokhi, de voornaamste drugsbestrijder in Suriname. Sinds december wordt op risi- covluchten van de Antillen een zogeheten honderdprocents- controle gehouden. Alle passa giers worden op Schiphol on derzocht op het vervoer van drugs. Ook op de Cura^aose luchthaven Hato is de controle verscherpt. Het effect is na de eerste maand al aanzienlijk. Tientallen passa giers kwamen niet opdagen voor hun vlucht. Het aantal drugssmokkelaars dat de gok toch waagt, beperkt zich nu tot een, hooguit twee mensen. „De maatregel werpt zijn vruchten af', zei minister Donner begin dit jaar tijdens zijn werkbezoek aan de Antillen. De vraag is alleen: via welke landen worden de drugs nu vervoerd? Hoewel de grootste hoeveelheid volgens politie commissaris Santokhi naar Ve nezuela gaat - Venezuela ligt dichterbij en heeft ook een rechtstreekse KLM-verb in ding met Nederland - is er wel dege lijk ook een effect in Suriname te bespeuren. „We zien dat er opeens Antillianen naar ons land komen. Het zijn er niet veel, maar het aantal groeit", zegt Santokhi. De eerste Antilli anen die betrapt zijn op drugs praktijken zijn inmiddels aan gehouden. Of ook het aantal bolletjesslik kers op de vluchtroute Parama ribo-Amsterdam is toegeno men, moet aan het eind van de ze maand duidelijk worden. De eerste cijfers wijzen daar al wel op. Tot afgelopen vrijdag had den de narcoticabrigade en controlediensten op luchtha ven Zanderij al 35 dnigskoeriers aangehouden. Vorig jaar wer den per kwartaal ongeveer tachtig 'slikkers' gearresteerd. Minister Donner heeft aangege ven ook de vluchten uit Para maribo te willen onderwerpen aan een honderdprocentscon- trole. Alleen kan hij nog niet ge noeg mankracht vrijmaken om de controles op alle 41 vluchten per week uit de Antillen, Aruba en Suriname op Schiphol uit te voeren. Maar daar 'wordt aan gewerkt', heeft Donner laten weten. tel aviv/gpd - Israël en de sjiïti- sche organisatie Hezbollah in Libanon zijn het eens geworden over een ruil van gijzelaars, ge vangenen, stoffelijke resten en informatie. Hezbollah-leider sjeik Hassan Nasrallah heeft gisteren bevestigd dat de opera tie donderdag zal beginnen. Dan zal zijn organisatie de ge gijzelde Israëlische zakenman Elchanan Tannenbaum vrijla ten en de stoffelijke resten van drie Israëlische soldaten over dragen. Israël op zijn beurt heeft zich ertoe verplicht in to taal 435 Arabische gijzelaars en gevangenen in vrijheid te stel len, de lichamen van 59 ge sneuvelde Libanezen over te dragen en informatie te ver strekken over het lot van 24 ver miste Libanezen en de lokatie van mijnenvelden langs zijn grens met Libanon. Premier Ariel Sharon van Israël erkende gisteren dat de goed keuring hem moeilijk is geval len, maar ook dat hij het gevoel heeft de juiste beslissing te heb ben genomen. „De staat Israël heeft opnieuw laten zien zich te houden aan de belangrijke stel regel dat ze zijn zonen thuis brengt", zei hij. Afgelopen no vember heeft het Israëlische ka binet de ruil al in principe goedgekeurd, zij het met een nipte meerderheid. Veel minis ters beschouwen de transactie als onevenwichtig en als een stimulans voor Hezbollah om opnieuw Israëliërs te kidnap pen. Toen Nasrallah gisteren op een persconferentie in Beiroet de vraag kreeg voorgelegd of zijn organisatie van plan is meer Israëliërs te ontvoeren, antwoordde hij bevestigend. Het akkoord over de ruil is be reikt na langdurige onderhan delingen, waarbij de Duitse di plomaat Ernst Uhrlau een be middelende rol heeft gespeeld. teheran/anp-afp - In Iran heeft de conservatieve Raad Van Hoeders gisteravond wijzigin gen in de kieswet afgekeurd die het parlement eerder op de dag had aangenomen. Volgens de raad was het voorstel in strijd met de grondwet en de islam. Dat meldden Iraanse media. Met het voorstel waren duizen den kandidaten, onder wie zit tende parlementsleden, weer verkiesbaar geworden voor de parlementsverkiezing van 20 fe bruari. De Raad van Hoeders had hen van deelname uitge sloten. De wijzigingen werden gisteren aangenomen tijdens een spoedzitting van het parlement, waartoe kort tevoren besloten was. De wetswijziging zou het voor kandidaten gemakkelijker moe ten maken zich verkiesbaar te stellen. Verder had het parlement be paald dat de Raad van Hoeders zich niet meer mag bemoeien met de kandidatuur van zitten de parlementsleden voor een volgende zittingsperiode. De Raad van Hoeders bestaat uit zes juristen en zes geestelij ken en is niet democratisch ge kozen. De instelling ziet toe op het islamitisch gehalte van de wetgeving en het electorale proces. Die heeft de afgelopen tijd veel wetgeving afgekeurd die volgens de raad in strijd was met de beginselen van de islam. De Iraanse hervormingsgezinde president Khatami zou in een brief aan de conservatieve Raad van Hoeders sterke kritiek heb ben uitgeoefend op de instelr ling, zo meldde het Iraanse stu dentenpersbureau Isna zater dag. Khatami zou in de brief schrijven dat de huidige politie ke situatie in het land niet strookt met de waarden van een „religieuze democratie". „Verkiezingen waarin er geen competitie is voor 190 van de 290 zetels in het parlement zijn onverenigbaar met een religi euze democratie", aldus presi dent Khatami. De president zegt dat het on eerlijk is dat de kansen van een bepaalde groep worden ver groot door de andere groep uit te sluiten van de verkiezingen voor het parlement.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7