Vijandig bod Sanofi op Aventi ECONOMIE VS koel onthaald op economisch forum Telefoon beleggingsspecialist weer roodgloeiend Teruggave ziektekosten; vanaf 1 maart mogelij Hulp centrale bank fj' onderzoek Parmalat Shell gedaagd voor verlagen van reserves Verlies en omzet Crucell lager Boze FNV voelt niet vo consumentenboycot Ali NMa opent jacht op vrije beroepen den haag - De Nederlandse Mededingingsautoriteit NMa gaat de vrije beroepen onder de loep nemen. Advocaten, make laars, medisch specialisten, kimstenaars en andere vrije be roepsbeoefenaars kunnen dit jaar op extra aandacht rekenen. Volgens directeur-generaal Mr. Pieter Kalbfleisch betekent dit niet dat er een vermoeden is dat er iets mis is, maar wel dat er 'een verhoogd risico' is dat de regels van de vrije markt worden overtreden, waardoor de concurrentie zou kunnen worden beperkt. Ontslag directeur arbeidsbureau berlun - Duitsland gaat door met het hervormen van zijn ar beidsmarkt. Dat was volgens Duitse media de strekking van de boodschap van minister Cle ment van economische zaken, nadat die een van de boegbeel den van de door de Duitse re gering voorgestane veranderin gen heeft ontslagen. Florian Gerster, de directeur van het fe derale arbeidsbureau (BA), kreeg zaterdag per fax zijn ont slagbrief van de minister. Cle ment zou volgens de Duitse za kenkrant Handelsblatt geen an dere keus hebben gehad, nadat de raad van commissarissen het vertrouwen in Gerster had opgezegd. Autochtone man sneller aan werk amsterdam - Vrouwen en al lochtonen met een universitaire opleiding doen er langer over een passende baan te vinden dan autochtone Nederlandse mannen die van de universiteit komen. Vrouwen verdienen na het afstuderen 2 tot 3 procent minder dan mannen, maar al lochtonen valt een gelijke belo ning ten deel als autochtonen. Dat blijkt uit onderzoek onder pas afgestudeerde academici, waarop onderzoeker Berkhout donderdag promoveert aan de Universiteit van Amsterdam. Berkhout bestudeerde de vra genlijsten van 21.000 academici die zijn afgestudeerd tussen 1994 en 2000. Schuldverlichting voor Nicaragua Washington - Nicaragua komt in aanmerking voor een om vangrijke schuldverlichting. Het land hoeft een bedrag van 4,5 miljard dollar niet terug te beta len, zo blijkt uit een verklaring van het Internationaal Mone tair Fonds en de Wereldbank. Volgens de organisaties heeft het Midden-Amerikaanse land zich voldoende ingespannen om zijn economie in beter vaar water te brengen en hervormin gen door te voeren. De 4,5 mil jard dollar vormt ruim 70 pro cent van de totale schuld van Nicaragua, een van de armste landen ter wereld. den haag/anp - Shell is door het Amerikaanse advocaten kantoor Milberg Weis Bershad Hynes Lerach gedaagd we gens het overtreden van boek houdregels. Door het verkeerd toepassen van de regels zouden volgens het kantoor de olie- en gasreserves hoger zijn uitgeval len. Eerder deze maand schokte het bedrijf de financiële wereld met de mededeling dat zijn bewe zen reserves aan olie en gas 20 procent kleiner zijn dan eerder gemeld. Milberg Weiss heeft een reputa tie voor het voeren van zogehe ten 'class actions', het namens beleggers indienen van een ge zamenlijke claim. Het kantoor wil nu ook de belangen van een groep ontevreden aandeelhou ders dienen door Shell via de districtsrechtbank van New Jer sey aan te pakken. Een woord voerder van Koninklijke Olie verklaarde vanmorgen voorals nog niet op de zaak te willen reageren. De herschikking van de reser ves door Shell had al de aan dacht getrokken van de Ameri kaanse beurscommissie SEC. Bestuurslid Campos van de commissie vroeg zich openlijk af hoe het olieconcern er zo ver naast heeft kunnen zitten met zijn schattingen. „Ik ben ervan overtuigd dat onze controleurs de zaak zullen bekijken", stelde hij eerder tegenover de Ameri kaanse zakenkrant The Wall Street Journal. Shell had een hoeveelheid olie en gas van 3,9 miljard vaten (159 liter) te veel in de boeken staan. De reserves werden in de periode 1996 - 2002 opgevoerd als bewezen, maar Koninklijke Olie noemt ze nu 'waarschijn lijk'. Volgens de oliemaatschap pij" zijn de voorraden er wel, maar kunnen ze niet direct worden opgepompt. maandag 26 JANUARI 200 leiden/anp - Biotechnologiebe drijf Crucell heeft vorig jaar een verlies geleden van 23,4 miljoen euro. De omzet kwam uit op 7,4 miljoen euro in 2003 tegenover 9,6 miljoen in het jaar daarvoor. Het verlies is fors minder dan de 55,7 miljoen euro verlies in 2002. Toen werd echter voor 30,9 miljoen euro aan goodwill afgeschreven. Crucell laat weten dat het in de cember een 'aanzienlijk' bedrag heeft ontvangen voor de sa menwerking met het Franse be drijf Aventis Pasteur. Beide be drijven gaan samen nieuw ge produceerde griepvaccins ver der ontwikkelen en commercia liseren. Het bedrag dat hiermee is gemoeid, is niet meegeno men in de cijfers over 2003, maar zal de komende jaren als omzet worden geboekt. Het gaat om 8 miljoen euro die Cru cell bij aanvang van de over eenkomst heeft gekregen. Financieel directeur Kruimer is tevreden over de koers van Cru cell. Het bedrijf richt zich meer op het op de markt brengen van nieuwe producten en min der op alleen onderzoek en technologie. Het bedrijf ver wacht winstgevend te worden als er producten op de markt komen die zijn gebaseerd op technologie van Crucell. parijs - Het Franse farmacie concern Sanofi-Synthélabo heeft een vijandig bod uitge bracht op zijn Frans-Duitse con current Aventis. Als de overna me doorgaat ontstaat het op een na grootste farmaconcern ter wereld. Er werd al gespeculeerd op een fusie van de twee onder nemingen. Aventis zou daar niets voor voelen, met als ge volg dat Sanofi een ongewenst bod heeft uitgebracht. Aventis zou de zakenbanken Goldman Sachs en Morgan Stanley in de arm hebben genomen om een verdedigingstrategie op te stel len. Aventis acht zijn eigen aandelen ondergewaardeerd en meent dat een vijandige overname schadelijk is voor beide concerns. Het bod is voor 81 procent in aandelen. De rest is in contan ten. Voor zes aandelen Aventis heeft Sanogi vijf nieuwe, eigen aandelen over, plus 69 euro in contanten. Het bod heeft zo een waarde van 50 miljard eu ro. Volgens Sanofi ligt het bod ruim 15 procent boven de koers van het aandeel Sanofi. Het concern doet zijn bod ge stand als 50 procent van de aandelen is aangemeld. De handel in aandelen van beide bedrijven lag tot vanmiddag 15.00 uur stil. De raad van bestuur van Sano fi heeft afgelopen nacht lang durig vergaderd. De grote aan deelhouders van de onderne ming, het olieconcern Total met 24,4 procent van de aan delen en de cosmeticaonder- neming L'Oréal met 19,5 pro cent, zouden niet zonder slag of stoot hebben ingestemd met het uitbrengen van een overnamebod. Als Sanofi erin slaagt Aventis in te lijven, ontstaat naar om zet (20,7 miljard dollar) geme ten het op een na grootste far maconcern ter wereld. Het Amerikaanse Pfizer, fabrikant van onder meer de Viagrapil, blijft de grootste met een jaar- !Ut 'Geen belasting op ongezond voedsel' Unilever-topman Burgmans is tegen een belasting op on gezonde etenswaren. Hij herkent overgewicht als een probleem, maar denkt niet dat duurder maken van voe dingsmiddelen met veel sui ker of vet een oplossing is. Burgmans sprak in Davos namens de gezamenlijke voedingsindustrie die on langs veel kritiek kreeg van een consumentenorganisa- tie. Die stelde dat de fabri kanten producten met veel suiker en vet populair pro beerde te maken bij kinde ren. Burgmans reageerde ook op de Amerikaanse mi nister van volksgezondheid Thompson die veel ziet in zelfregulering van de voe dingssector, maar niet uit sloot dat als de fabrikanten niet ver genoeg gaan maatre gelen van de staat nodig zijn. Hij ziet meer in betere infor matie op verpakkingen. Dat is nog sterk te verbeteren, al dus de Unilever-topman die begin dit jaar een nieuwe lijn dieetproducten introduceer de op de Amerikaanse markt. door onze correspondent Bob Kroon davos - De scherpe kantjes zijn eraf, maar de ideologische te genstellingen tussen het Ameri ka van George Bush en de rest van de wereld staan nog steil overeind. Dat was de algemene conclusie aan het slot van de politieke en economische top van het Wereld Economisch Forum (WEF) in Davos. „Een jaar geleden voerde in Davos de woede over de Ameri kaanse invasieplannen in Irak nog de boventoon", aldus een van de organisatoren. „Nu was het meer treurnis over de on veranderde Amerikaanse eigen gereidheid, zowel op politiek als economisch gebied." Hoewel de Amerikaanse vice- president Dick Cheney zaterdag 's werelds politieke prominen ten en zakenelite voorhield, dat de Verenigde Staten en Europa nu 'op dezelfde lijn zitten' in de strijd tegen het terrorisme, kreeg hij niet meer dan een be leefd applausje. De pogingen van Cheney, en daarvoor justi tieminister John Ashcroft, om Europa en de Verenigde Naties warm te krijgen voor een meer actieve rol in Irak, vonden ook in Davos een koel onthaal. Het decor van het World Economie Forum in Davos kan weer een jaar in de kast na de afsluitende bijeenkomst gisteren. Foto: AP/Anja Niedringhaus Fareed Zakaria, de hoofdredac teur van het Amerikaanse weekblad Newsweek, consta teerde een 'disconnection' (ge brek aan samenhang) tussen Washington en de rest van de wereld over samenwerking op het gebied van economie, ont wikkeling, milieuzaken en de bestrijding van ziektes en ar moede in de wereld. Door de overheersende Amerikaanse veiligheidsobsessie, zit er geen lijn meer in de huidige wereld politiek, meent Zakaria. „Ieder een is freelancer geworden en gaat zijn eigen gang." Uit een opinieonderzoek onder de internationale zakenelite bleek dat grote ondernemers zich in hoofdzaak zorgen ma ken over 'globaliserende con currentie', de instabiliteit in de verhouding tussen de dollar en euro, het gigantische Ameri kaanse begrotingstekort en cor ruptie in de zakenwereld. Vei ligheidsproblemen kwamen pas op de vijfde plaats. Zoals gewoonlijk maakten de politieke leiders en zwaarge wichten van de internationale zakenwereld van de gelegen heid gebruik om op privélun- ches of cocktailparties onder linge contacten te leggen of te verstevigen. De onderonsjes op hoog niveau speelden zich af in de zwaar bewaakte privacy van de bergvesting Davos. door Rixt Albertsma Amsterdam - Beleggers verge ten snel. Na elke crisis op de fi nanciële beurzen van de afgelo pen decennia keren particuliere beleggers na enige tijd weer te rug. Zeker nu de meeste beur zen, met Amerika als koploper, het afgelopen jaar zijn aange trokken. „De telefoon staat weer rood gloeiend", zegt Nick Bortot van Effectenbank Binck. Sinds de AEX boven de 350 is gestegen, loopt het aantal aanmeldingen als een tierelier. Via de site van Binck kunnen beleggers direct beleggen via internet. Bortot schat het aantal aanmeldingen inmiddels op zo'n 1.000 per maand. „Beleggers zijn weer een stuk positiever en dan wil len ze erbij zijn." Ook beleggingsclubs zijn opti mistisch. Bij Plutus ('god van het geld') verwachten de leden dat de AEX binnen een paar maanden op 370 zal staan. Toch laat de voorzitter zich niet meeslepen door de waan van de dag. Hij is al vanaf 1989 aan Plutus verbonden. „Ik heb al al lerlei crisissen meegemaakt. Veel verdiend, maar ook veel verloren." De leden van Plutus - met 21 leden uit vooral het Nu de beurzen tekenen van herstel vertonen, wagen particuliere beleggers, vaak samenwerkend in be leggingsclubs, zich weer aan het beleggingsfront. Foto: GPD/Theo Bohmers zuiden van het land - zijn alle maal serieuze beleggers. „Wij zijn geen elitestelletje, maar de meesten hebben hun schaapjes wel op het droge." Directeur Cecile de Haan van De Nederlandse Centrale Ver eniging van Beleggingsclub (NCVB) merkt wel een toene mende belangstelling van parti culieren. „Nu de beurzen weer opkrabbelen, krijgen we veel meer verzoeken om informatie en aanvragen." In een paar maanden tijd meldden zich 300 nieuwe leden aan. „Zodra er een paar goede berichten ver schijnen wordt iedereen weer optimistisch." De afgelopen ja ren waren het vooral beleg gingsclubs die de 'moed opga ven'. De harde kem is volgens De Haan gebleven. „Je merkt wel dat mensen nu wat serieu zer zijn geworden. Ten tijde van de beurshausse verschenen opeens ook artike len over beleggen in damesbla den. Dat leverde nieuwe leden op. Veel van die mensen had den geen verstand van beleg gen. Dat is op zich niet erg, want wij zijn een studieclub, maar ze namen er vaak ook de moeite niet voor om het te le ren", zegt De Haan. Plutus heeft er weinig nieuwe leden bij gekregen. Dat was ten tijde van de beurshausse wel anders; toen ontving de club veel telefoontjes van mensen die lid wilden worden. Uitein delijk zijn de meesten ook lid gebleven toen het slechter ging. Volgens Cecile de Haan zijn particulieren tegenwoordig niet minder wantrouwend om terug te keren op de beurs. „11 Sep tember ligt alweer meer dan twee jaar achter ons en mensen moeten toch iets doen met hun geld." De beleggers van Plutus laten zich niet tegenhouden door alle schandalen, zoals re cent bij het Italiaanse Parmalat. „Het is allemaal erg vervelend, maar dat is geen reden om te stoppen met beleggen. Je hebt nou eenmaal nooit zekerheid." Uit de maandelijkse Beleggers- Barometer van de Postbank blijkt dat het vertrouwen van particuliere beleggers in de maand december wel even last heeft gehad van een dip. Na de topmaand november nam het vertrouwen in december iets af. omzet van 27,2 miljard dol Aventis kwam in 1999 v< een fusie tussen het Rhöne-Poulenc en het I Hoechst. Sanofi ontstond jaren zeventig als dochtlNS dememing van het Fransi D concern Elf Aquitaine. AeP' overname doorgaat, wor< een van de grootste in 1111 rijk; te vergelijken met de!t v deling van de olieconcern talFina en Elf in oktober ua Die fusie had een waardaaJ omgerekend 47 miljard eu tks ide den haag/gpd - Belastingplich tigen die denken recht te heb ben op een voorlopige terugga ve van hun ziektekosten over 2004 kunnen die vanaf 1 maart met een speciaal teruggavefor- mulier aanvragen. De tege moetkoming zal dan in termij nen verdeeld worden over de resterende maanden van het jaar. Omdat het parlement in de dis cussie over de tegemoetkoming chronisch zieken pas tussen kerst en nieuwjaar de nieuwe regeling ziektekosten over 2004 goedkeurde, kon dat niet meer verwerkt worden in de terugga- vediskettes. Dat heeft tot gevolg dat mensen die recht hebben op teruggave zouden moeten wachten tot 2005 wanneer ze geld terugkrijgen over hun defi nitieve aangifte. Voor met name de mensen met een laag inko men 'is dat erg nadelig'. Zij kunnen daarom vanaf maart een teruggaveformulier opvra gen. Daar zal een bij sluit zitten met een rekenhulIC zelf uit te rekenen of inde recht bestaat op belasting ST' gave buitengewone lasten De nieuwe fiscale ziekteki 8€ regeling houdt onder mi 'te dat bij een uitgave bovi'11 307 euro aan specifieke 1e (eigen bijdrage medii ;Pr hulpmiddelen - kronen kunstgebit -, vervoersk dieetkosten en eigen bijtst< AWBZ-diensten buiten <nv stellingen) een toeslag vaat euro opgevoerd mag vijr als 'chronisch zieke', wa; '°I eerder de drempel voor wordt gehaald. Lage inkomens mogen 1 dien de specifieke koste 6 65 procent verhogen on eerder aan de drempel men. 65-Plussers kenne de toeslag 'chronisch zïn maar mogen standaard <iaa euro opvoeren als domstoeslag'. tk ir i (eei fO den haag/gpd - FNV Bondge noten voelt niets voor een consumentenboycot van su permarktketen Aldi, hoezeer de bond ook in zijn wiek ge schoten is door het ontslag van een kritische werknemer van Aldi's distributiecentrum in Best. De bewuste werkne mer, chauffeur Willem van den Broek, werd vrijdag na 23 jaar dienst op staande voet ontslagen omdat hij met de media sprak over het werkkli maat bij Aldi. Bij supermarktketen Albert Heijn bleek een massale ko persstaking vorig jaar nog een effectief drukmiddel tegen het riante beloningspakket van Ahold-topman Zuiders Mo- berg. Maar een consumenten boycot treft ook altijd het per soneel, licht bestuurster Maria Sigmond van FNV Bondgeno ten toe. Bovendien is uit con- let Ide sumentenonderzoek gebpin dat de doorsnee Aldijtn zich niets aantrekt van Pe tieve publiciteit over het jAr klimaat bij de Duitse or vechter. kin Een bruikbaar pressienüe richting de Aldi-leiding FNV Bondgenoten op dinj| ment niet, erkent Sigmoni bond typeert de situatie ff 1 di's distributiecentrum in intussen als 'explosief: E ontslagen Van den Jd maakte deel uit van een O] gengroep die opkomt vcjh& rechten van het personepin 2000 dwong het personefer een staking de totstandkodo van deze belangengro^n. Vorig jaar zomer werd dwi een fid van dezelfde belama; groep ontslagen, hetgeerfle resulteerde in een wildfnil king die vervolgens dolde rechter werd verboden. Al pc lel: milaan/anp-rtr-afp - De Itali aanse centrale bank, Banca d'Itafia, heeft justitie documen ten ter beschikking gesteld over het door fraude geteisterde zui velconcern Parmalat. Ook van beurswaakhond Consob heb ben de onderzoekers papieren over de onderneming ontvan gen. De centrale bank reageerde met de bekendmaking op de groei ende kritiek dat de toezichthou der op de financiële wereld te kort is geschoten. Met name minister van economische za ken Tremonti uitte de afgelo pen dagen felle kritiek op het functioneren van de bank. Hij heeft een voorstel ingediend waarbij het toezicht anders wordt ingedeeld. Naast stukken over Parmalat overlegde de centrale bank ook documenten over Cirio, een voedingsmiddelenfabrikant die in 2003 failliet ging. Net als bij Parmalat bestaan in die zaak ook vermoedens van malversa ties met obligatieleningen. Bij Cirio draaide het om ruim 1 miljard euro aan schuld, terwijl Parmalat meer dan 10 miljard mist in de boeken. De Italiaanse justitie onder zoekt sinds zaterdag de bezit tingen van Alessandro Bassi. In zijn auto trof de politie onder meer een koffertje met Parma- lat-papieren aan. De 42-jarige naaste medewerker van finan ciële top sprong vrijdag van een brug in de buurt van Parma en kwam daarbij om het leven. De politie vermoedt dat Bassi zelf moord heeft gepleegd. Hij was eerder ondervraagd in de zaak rond Parmalat, maar was geen verdachte. ■IH pe bar roe- Nieuw schandaal^; Italiaanse Bill GaLgc In de schaduw van het »en Jardenschandaal rond Eg. malat is een nieuwe affs w ontstaan rond softwares ja kant Finmatica. Zaterd^en avond is de topman vaihec onderneming, P. Crudebp samen met zijn rechtereer] onder huisarrest geplathur ondervraagd door de fij in ciële politie, de Guardift v< Finanza. Hij wordt verd van gesjoemel met jaaru ningen en manipulatie" de beurskoers. Crudelej/J genaamd de Italiaanse Gates naar de oprichteiTw Microsoft, is een van d^n j grondleggers van Finmiuit en een van de softwarejtië niers van zijn land. Zij'drei drijf is gespecialiseerd id.1 computerprogrammatin j; voor banken en verzekis ii raars. ge edt ich lerc em De affaire rond Parmal^™ te half december los naj^ rekening van de onderi met bijna 5 miljard do£j0 bleek te bestaan. De beijeg stortte daarop in en de I}2 c se justitie opende eenL- zoek. Die richt zich voE£ de financiële construct j Nederlandse bv"s en ccy1^ uitgiftes van obligatiele^ In totaal heeft het conc^J- gat van naar schatting jard euro in de boekhoui

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 6