verlast Schiphol mag niet stijgen' PrijzenParade! karren vol korting BINNENLAND 2 SUPER DE BOER Boeren hebben het gehad met Veerman Terugkeer enige optie voor jonge Angolezen 0## .tssecretaris Melanie Schultz (verkeer) wil vereenvoudigde luchtvaartwet maandag 26 januari 2004 11$ I In rijk linav ken erdam - De bijl moet in het van regels die vastliggen nieuwe Luchtvaartwet, staatssecretaris Melanie tz van Haegen van verkeer, irig jaar net ingevoerde wet een bron van misverstan- e zijn. Nu al vindt ze daar- at de wet van tafel moet. nie Schultz van Haegen staatssecretaris van ver- vindt Schiphol de interes- te portefeuille die ze had en bedenken. Toch be de luchthaven haar ook lbrekens. De WD-politica deze week geconfronteerd nphef over het besluit van ichtverkeersleiding (LVNL) /^tfflinwege de veiligheid tijde- afgesproken vliegroutes wijken. Dat moest gebeu- idat de startende vlieg- van de Polderbaan en inburgbaan in sommige len mogelijk te dicht bij el- zouden vliegen. Het leek de eisen die aan Schiphol in gesteld ten aanzien van lshinder ineens niet meer Sïffl wij H^m< Men __3en tz weerspreekt dat. „Er teven voorvallen geweest lij vliegtuigen van hun afgeweken zijn. Dat zijn wel incidenten genoemd, dat is niet juist. Er was sprake van gevaarlijke si- s. Maar om eventuele ge- voor te zijn hebben we d: laten we ingrijpen in de jutes." n voorvallen, geen bijna- ukken, worden onder- Er waren verschillende ken. De ene keer lag het e harde westenwind, een e keer was het de piloot ;lf voor een andere route jekozen en bij weer een ander voorval betrof het oude navigatie-apparatuur die niet nauwkeurig genoeg was, waar door de vliegroute minder exact kon worden gevolgd. Het gaat om zeer incidentele voorval len." De onrust hierover begrijpt Schultz wel: „Mensen vragen zich af of afgeweken wordt van de milieunormen. Of ze vragen zich af of de wet wordt omzeild. Het antwoord is 'nee'. De wet kent één norm voor de hoeveel heid geluidshinder die in een jaar tijd maximaal mag optre den. Als dat niveau snel wordt volgevlogen, bereikt Schiphol gauw het maximum. De grens van vaste hoeveelheid 'geluids- punten' nadert dan vlotter. Maar die grens mag niet over schreden worden. Schiphol en de Luchtverkeersleiding moe ten zich aan de wet blijven hou den. Vliegtuigen kunnen tijde lijk van hun routes afwijken, maar de sector gaat niet over de afgesproken totale belasting heen." Dat de milieunormen opgerekt zouden kunnen worden, berust volgens Schultz op een misver stand. „De wet en de normen blijven gewoon gehandhaafd. Wat op dit moment wordt over schreden, zal als er meer geluid wordt gemaakt dan afgespro ken, later gecompenseerd moe ten worden. Bijvoorbeeld door minder te vliegen of door te vliegen met toestellen die min der lawaai maken. Het gaat er niet om welke oplossing geko zen wordt. De maatstaf is dat de normen voor het geluid niet overschreden worden." Er worden oplossingen gezocht om nog meer 'voorvallen' te vermijden. Schultz bedenkt er alvast een paar: „Ik kan me voorstellen dat bepaalde vlieg tuigen met beperkte navigatie mogelijkheden niet meer paral lel mogen starten. Je kunt ook bij een bepaalde wind voor minder starts kiezen. Ik ben geen technicus, maar met der gelijke maatregelen kunnen we het lek snel boven water heb ben." „Er ontstaat heel snel onrust rond Schiphol, waarop het on ze taak is uit te leggen wat er precies aan de hand is en dui delijk te maken dat de afspra ken wel degelijk worden nage komen. Maar dat is moeilijk te communiceren naar betrokke nen. Kijk naar de ingewikkelde uitvliegroutes, die alleen zijn vastgelegd om te voldoen aan de geluidsnormen. Het is zeer waarschijnlijk dat als we niet al le vliegtuigen dezelfde baan la ten volgen, maar de routes juist heel erg spreiden over de om geving boven Schiphol, de hoe veelheid geluidsoverlast het zelfde blijft." „Maar dan misschien wel beter verdeeld dan nu het geval is. Op dit moment lijkt het nodig om zo min mogelijk boven dichtbe volkt gebied te vliegen. Maar straks hoeft dat mogelijk niet meer, als er nieuwe technieken voor sneller stijgen en dalen van vliegtuigen worden toege past. Ook de meeste meetsyste men worden beter. Momenteel berekenen we het geluid nog, in plaats van het te meten. Als dat verandert, kan de overlast ge meten worden, ongeacht waar gevlogen wordt." „Ik sta hierin niet alleen. In de Tweede Kamer gaan ook al stemmen op om meer naar het spreidingsmodel te kijken. De onderliggende besluiten, de al gemene maatregelen van be stuur, belemmeren het doel om tot goede afspraken te komen." Dus de wet moet worden aange past. „Ja, ik worstel ontzettend met Staatssecretaris Melanie Schultz Foto: GPD de duidelijkheid van de Lucht vaartwet. De wet zelf is alge meen, maar de onderliggende besluiten zijn gecompliceerd. Ik vind dat we op het moment dat de wet wordt geëvalueerd, in 2005 en 2006, daar nog eens heel goed naar moeten kijken. De bedoeling was helderheid te scheppen, zodat de gebruikers van Schiphol en de omwonen den gemakkelijk de dagelijkse praktijk kunnen vergelijken met de regels." Maar waarom wachten tot de evaluatie in 2005 en 2006? U kunt de wet toch beter meteen wijzigen als u constateert dat die niet goed werkt? „Als je er nu al aan gaat morre len zonder dat je je ervaringen hebt kunnen toetsen, maak je bij een nieuwe wet misschien weer dezelfde fouten. We vlie gen pas sinds november vorig jaar op de parallelbanen. Nog dagelijks worden nieuwe din gen ontdekt Ik wil ook wachten op de uitkomsten van de com missie- Eversdijk over geluids metingen. Dat alles willen we meenemen in de nieuwe wet Het gaat niet om de wet zelf, maar om de onderliggende be sluiten. De wet stelt: het maakt niet uit waar u vliegt. Vervol gens zijn we de vliegroutes in nadere besluiten steeds verder gaan vastleggen. Het is de vraag of dat wel zo wijs is. Ik zou naar een flexibeler systeem willen." En in afwachting daarvan mod deren we voort met de oude wet. „Het is gecompliceerd doordat we alle eisen die de Luchtvaart wet stelt, nader hebben gespe cificeerd in onderliggende be sluiten, de zogeheten algemene maatregelen van bestuur. Dat zijn zeer gedetailleerde afspra ken over bijvoorbeeld de vlieg routes. Er bestaan zoveel van die afspraken, dat het wel heel moeilijk is om almaar vertrou wen van burgers, groepen en gemeenten te behouden of te rug te winnen." Een vereenvoudigde nieuwe wet moet Schiphol meer de vrije hand geven bij de invulling van de eisen? „Wat ik voorstel is geen vrijstaat Schiphol. Maar er moeten meer mogelijkheden komen om de zelfde doelen te bereiken, waar bij de normen gehandhaafd blijven." (advertentie) en je j niet 2| Mag is het oïstisi e arts meer dis me wilt oïstisi sluiter vo< jis toe hart 3 over k moe ïïstisci as hij i fijne niet ei sch ge les Y, JIM en OpJ door Peet Vogels den haag - Het ministerie van Landbouw is zo langza merhand het meest boer-on- vriendelijke departement in Den Haag. Minister Veerman moet stoppen met zijn ver halen over recreatie en ver brede landbouw en zorgen dat de boeren weer geld kunnen verdienen met het produceren van voedsel, vindt LTO- voorzitter Gerard Doornbos. In Nederland gaan de boe ren de straat niet op om compensatie te eisen voor lage prijzen. „De meeste boeren en tuinders werken op een vrije markt en weten dat lage prijzen er van tijd tot tijd bijhoren", aldus Gerard Doornbos, voorzitter van LTO-Nederland, de branche vereniging voor agrarische ondernemers. In delen van de landbouw, met name de veehouderij, zijn de prijzen echter struc tureel te laag en dat is deels het gevolg van het over heidsbeleid, meent Doorn bos. Met name het ministe rie van landbouw lijkt nau welijks oog te hebben voor de belangen van de boeren. „Het ministerie van land bouw is steeds meer een mi nisterie van natuur en recre atie aan het worden. Minis ter Veerman ontwikkelt zich tot een minister van platte landsontwikkeling", zegt Doornbos. En van platte landsontwikkeling kan de schoorsteen niet roken op de boerderij. „Een zorgboerde rij, extra natuur, een mini- camping of streekproducten kan voor een individuele boer interessant zijn, maar voor de sector als geheel biedt het geen perspectief." Geld moet verdiend worden met de productie van veilig en kwalitatief hoogwaardig voedsel en bloemen en plan ten, vindt Doornbos. En in dat opzicht kan de Neder landse boer zich meten met elke concurrent. „Op het ge bied van milieu investeren de boeren en tuinders 770 miljoen euro per jaar. Uit onderzoeken blijkt dat de consument het liefst een Ne derlands product eet en bij onderzoeken naar gifresten op groente en fruit in de su permarkten komen de Ne derlandse producten er stee vast als beste uit." Met het imago van de land en tuinbouw is niets mis, wil Doornbos maar aangeven. De nadruk die het ministerie van landbouw legt op een beter imago door milieu- en diervriendelijker te produce ren, is dus achterhaald en overbodig. „Het ministerie van landbouw mag zich wel eens wat meer als vakdepar tement ontwikkelen. Waar blijft bijvoorbeeld de beloof de deregulering, het afschaf fen van regels? En hoe zit het met het terugdringen van de administratieve lasten? Die zaken hebben wel invloed op de kostprijs van de agrari sche producten." Doornbos is meer te spreken over andere departementen. „Minister Dekker van VROM kiest in haar nota Ruimte na drukkelijk voor het verster ken van de internationale concurrentiepositie van Ne derland. Daar moet in de ruimtelijke ordening reke ning mee gehouden worden. Het ministerie van LNV heeft de grootste moeite om daar een tekst over aan te leveren. Daar hebben wij ons fors over uit moeten laten op het departement, anders was het weer zo'n breed plattelands- verhaal geworden." De landbouw verdient beter. „We hebben het wel over een sector die jaarlijks voor 20 miljard euro bijdraagt aan de handelsbalans en die 10 procent van de Nederlandse economie vertegenwoordigt. De land- en tuinbouw is de grootste producerende sec tor in Nederland. Negen van de tien meest succesvolle ex portproducten zijn agra risch, het andere is aardgas." „Dan verwacht ik toch een visie van het kabinet op de sector. Maar Balkenende lijkt niet echt interesse te heb ben." Doornbos verwijst naar het innovatieplatform, een paradepaardje van het nieuwe kabinet. „Dat staat onder leiding van Balkenen de. Er is geen enkele link ge legd met de agrarische sec tor. Dat is een gemis voor de bv Nederland." Het gebrek aan visie is niet alleen een binnenlands pro bleem, vindt Doornbos. Ook de visie op Europa is schade lijk voor de belangen van Nederland, denkt hij. „We hebben een groot belang bij Europa. De manier waarop de regering de afgelopen tijd in Europa is opgetreden, is echter schadelijk. Nederland heeft de laatste tijd alleen maar over de financiën ge praat. Daarmee heeft ons land zich geïsoleerd van de andere landen. Daarnaast heeft Nederland ook geen goede beurt gemaakt bij de nieuwe toetreders. Zalm en Balkenende hebben gepleit om te korten op de gelden die naar de nieuwe lidstaten zullen toevloeien." „Nederland wil zijn financië le conflict met Europa oplos sen door de begroting van de EU uit te kleden. Dat stoort mij het meest. Nederland profiteert enorm van de open markt, maar daar hoor je niets over. Het gaat alleen over de afdracht aan Europa. De discussie ontbeert visie, waar willen we naar toe met Europa. Vooral de WD en met name Gerrit Zalm stel len me teleur in dat debat." utrecht - Jonge Angolese vluch telingen in Nederland zitten op de wip. Ze moeten terug, en wel op korte termijn. De meesten willen ook terug, maar niet on der de huidige omstandighe den. „Het ontbreekt aan per spectief', zegt Rui da Cota. Hij is woordvoerder van JAN, Jonge Angolezen in Nederland. De zelforganisatie hield zaterdag middag in Utrecht een landelij ke ontmoetingsdag. Doel van het onderonsje: (voormalig) al leenstaande minderjarige asiel zoekers (ama's) voorlichten over en helpen bij terugkeer. Angola ging een kwart eeuw ge bukt onder een burgeroorlog. Een bloedig conflict tussen re geringspartij MPLA en rebellen van Unita. Sinds de dood van rebellenleider Jonas Savimbi in april 2002 is er een staakt-het- vuren. Angola is weer veilig, zegt de Nederlandse regering, en dat heeft consequenties voor de asielzoekers. Vorige week werd in Rotterdam het Angole se consulaat geopend, maar of de naar schatting 8000 jonge Angolezen in Nederland - in clusief duizenden illegalen - nu met zijn allen voor een visum op de stoep gaan staan, wordt betwijfeld. „Het mag in Angola wel vrede zijn", zegt Da Cota -20 jaar, vijf jaar in Nederland en student luchtvaarttechniek in Tilburg- „dat wil niet zeggen dat je zo maar je koffers gaat pakken. Waar moet je wonen? De infra structuur is totaal verwoest, er wordt honger geleden, er is cor ruptie." Toch wil JAN met hulp van SAMAH (Stichting Alleenstaan de Minderjarige Asielzoekers Humanitas) Angolese jongeren ervan overtuigen dat terugke ren de enige optie is. „Hier blij ven betekent kiezen voor illega liteit en dus criminaliteit. In An gola kun je in elk geval helpen het land er weer bovenop te krijgen." De stichting Africulture wil uit geprocedeerde (ex-)ama's in Angola zelf laten opleiden. Woordvoerder Wouter Woort- man: „Het land heeft behoefte aan kennis op gebied van ICT, techniek en landbouw. Angola zit te springen om jeugd." Volgens hem komt het gros van de ama's in NederUpd uit de midden- hogere klasse. Ze heb ben familie in Angola en zijn vooral uit economische motie ven gevlucht. „In de kuststreek, waar de meeste mensen wo nen, is het altijd rustig geble ven. In de hoofdstad Luanda is in 25 jaar één dag geschoten. De strijd woedde vooral in het dunbevolkte binnenland. In Utrecht bereikten JAN en SAMAH zaterdag een honderd tal lotgenoten, een fractie van de doelgroep. De uitgenodigde minister Verdonk van vreemde lingenzaken was er evenmin. In oktober 2003 opende zij bij Luanda een weeshuis, bedoeld voor terugkerende minderjarige asielzoekers zonder ouders. Korte tijd later zat het huis vol met 25 straatkinderen uit Ango la zelf. Geen enkele ama uit Ne derland had van de gelegenheid gebruik gemaakt. Persil wasmiddel Moïtre Paul streeptompoucen doos 4 stuks megaperls pak 1.35 kilo gel of vloeibaar I flacon 1.5 liter j Runderrookvlees Amstel pils' t krat 24 flesjes a 30 cl fck, 9#r Rundergehakt naturel of gekruid Kleenex zakdoekjes of tissues Golden Delicious handappelen Frankrijk, klasse I zak 1.5 kilo Spa Fruit 't JÜS koolzuurvrij pak 1.5 liter Trostomaten Spanje, klasse I per 500 gram jj Varkensschnitzel Sisi frisdrank fles 1.5 liter naturel, gepaneerd of zigeuner >ina Variatievla stracciatella, tiramisu, peer-caramel of bitterkoekjes pak 1 liter Calgonit vaatwastabletten diverse soorten Prijswijzigingen, drukfouten en/of uitverkocht voorbehouden. Aanbiedingen geldig t/m 1 februari 2004. Bel meer informatie 0528-222222. Ook Rocks sparen? Ga snel naar uw Super De Boer voor een spaar- en klantenki 'Aan jongeren onder de 16 jaar worden geen alcoholische dranken verkocht.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5