veel drank op: rijbewijs kwijt BINNENLAND 1 'Mijn hoofddoek is het toppunt van emancipatie' Twee keer te Servië, vijf jaar later: geruïneerd, vervuild, verziekt Arrestatie van 125 supporters van NEC een clubrecord Eerste militairen dit vooraar naar politie Bloterik Ex-premier Kok moet zich verantwoorden voor luchtaanvallen Zes doden weekendverkeer 'Tuchtscholen voor lastige leerlingen gaat veel te ver' Hulpvluchten niet zonder risico iheid van Irleen Konings is wijk - Onder grote be- elling is zaterdagavond in jneentehuis van Winter- ifscheid genomen van de lid-Afrika vermoorde Mar- tonings. Volgens een ïvoerder van de gemeente «en ongeveer achthonderd ken de familie van het joffer condoleren. De fa Hogeschool, waar Ko- [studeerde, houdt deze een herdenkingsdienst r studenten. derdagverblijf echt in de as - In de Utrechtse uni- t-itswijk De Uithof is in de van zaterdag op zondag onumentale boerderij eten kap afgebrand. Het /as het hoofdgebouw van Itdagverblijf De Kikker, [bijgebouwen liepen lichte jé op, aldus de Utrechtse jweer. Over de oorzaak en ladebedrag is nog niets jderiander in lórdennen zoek !l - De speurtocht in de oen naar de vermiste lirgse oud-militair Raoul jerdonck uit Schin op Geul (dit weekend geen resul- deQtpgeleverd. De politie zette ,e]Jerdagavond de zoektocht irond de Ardense Hoge Ve- joor vijftig agenten al stop, reeitde kans op succes 'nihil' ijn. Groepjes familieleden, Ssen en buurtbewoners, naipteerd door enkele poli- ïllinfnsen en een gepensio- ■zaJe expert, zetten daarop de jipen dagen de zoektocht Zonder resultaat. log warde man uit iSscht overleden ;nal een ht - Een 54-jarige man uit ïde' pt is in de nacht van vrij- zaterdag overleden, kort ihij in de wijk Lunetten in [rde toestand was aange- Omstanders meenden dronken was. Toen de was gearriveerd, bleek echter niet meer aan- tbaar. Op het bureau ver- erde zijn toestand waarna ir een ziekenhuis werd tht. Daar overleed de ■nk'd zijn; (advertentie) 27 Januari maandag 26 januari 2004 door Angela de Jong den haag - Ze studeren, kleden zich volgens de laatste mode, maar kiezen er ook doelbewust voor een hoofddoek te dragen. Kom bij de jonge moslima's van tegenwoordig niet aan met the orieën over onderdrukking. „Ik kies juist voor individualiteit. Voor mezelf." Ze draagt een trendy groen le- gerjasje met grote letters 'peace' erop. De slobberige zwarte ribbroek is al even hip. Het lijkt in tegenspraak met de traditionele zwarte hoofddoek die Masite (18) strak om het hoofd heeft geknoopt. Zelf ziet de vwo-scholiere dat anders. Haar donkere ogen blikken fel de wereld in. Een ander kan zeggen dat het niet hoort, maar dit is mijn keuze. Ieder kiest zijn eigen weg." Er lopen zaterdag tijdens de de monstratie in Den Haag tegen het dreigende Franse verbod op religieuze symbolen in het openbaar onderwijs, veel types mee als Masite. Jonge moderne moslimvrouwen, die studeren, weten wat ze willen en tegelijk met opgeheven hoofd een hoofddoek dragen. Niet omdat vaders, broers of wie dan ook hen daartoe dwingen, maar omdat ze er zelf doelbewust voor gekozen hebben. Anders dan hun moeders, die vaak uit traditie hun hoofd bedekten. Voor de jonge moslima's zegt de hoofddoek iets zegt over hun geloof, hun identiteit en hun vrijheid. „Ze zijn erg bezig met het geloof, lezen de Koran. Juist omdat ze immigrant zijn, wor den ze gedwongen daar bewust mee bezig te zijn", zegt deskun dige Mira van Kuijeren. De his torica promoveert aan de Eras mus Universiteit Rotterdam op hoofddoekaffaires in Nederland en Frankrijk. Dat veel westerse mensen de hoofddoek associëren met on derdrukking, vindt Masite on begrijpelijk. Pas werd ze door een jongen die ze van school kent, weer met het vooroordeel Enkele honderden vrouwen liepen mee in de optocht langs de Franse ambassade. Foto: GPD/Phil Nijhuis geconfronteerd. „Op een dag kwam hij naar me toe en vroeg waarom ik me toch zo liet on derdrukken. Toen vroeg ik me echt af waar we naar toe gaan. Hij kent me al jaren. Maar men sen laten het vooroordeel blijk baar nooit los. Ze begrijpen niet dat ik op deze manier kies voor mijn eigen individualiteit. Voor mezelf." Van Kuijeren noemt deze groep jonge moslima's die steeds zichtbaarder wordt, een typisch Nederlands fenomeen. De his torica benadrukt dat het mo derne uiterlijk van de mos lima's niet hoeft te betekenen dat ze op minder orthodoxe manier tegen het geloof aankij ken. „Ze doen aan de ramadan, bidden vijf keer per dag. Dat kan best een probleem opleve ren op hun werk." Maar die vrouwen gaan de dis cussie met hun leidinggeven den of schooldirecteuren zeker niet uit de weg, is de ervaring van Van Kuijeren. Zij ziet het dragen van een hoofddoek daarom als teken van integratie. „Die vrouwen spreken Neder lands, studeren en hebben geen moeite met iemand een ge sprek aan te gaan over hun ge loof. Je zou zelfs kunnen zeggen dat hun hoofddoek hen in staat stelt te integreren", redeneert Van Kuijeren. „Naar hun ou ders toe kunnen ze zeggen: wees maar niet bang, ik ben een goede moslim, maar stude ren, dat wil ik ook." Als ander bewijs van integratie noemt Van Kuijeren dat de moslima's in hun strijd voor ac ceptatie van de hoofddoek han dig gebruik maken van nationa le begrippen. Dat blijkt ook za terdag weer. Als ze door Den Haag lopen, scanderen de hon derden demonstranten, onder wie ook veel mannen, regelma tig de leus 'Baas op eigen hoofd'. Het is een regelrechte verwijzing naar de strijd van de Dolle Mina's in de jaren '60. In de petitie die ze aanbieden bij de Franse ambassade komen de idealen uit de Franse revolu tie terug: vrijheid, gelijkheid en broederschap. „Ze gebruiken in Nederland ook vaak het begrip tolerantie", vertelt Van Kuije ren. „Dat is per slot van reke ning een eigenschap die wij onszelf in Nederland graag toe dichten." Inge (23) heeft zich nog niet zo heel lang geleden tot de islam bekeerd. Een zachtgele doek - „gekocht in Egypte" - bedekt haar haren en hals. Haar omge ving had er weinig moeite mee dat ze voortaan gesluierd door het leven ging, vertelt ze. Zelf ziet ze een hoofddoek als top punt van emancipatie. „Vrou wen die een hoofddoek dragen, willen niet dat mannen op een bepaalde manier naar hun kij ken", zegt ze stellig. Maar mannen lijken dat nog steeds niet te begrijpen. Inge vertelt dat ze in de trein ooit een smalende opmerking in haar richting kreeg van een jon ge man. „Hij zei tegen een vriend: nou daar word ik opge wonden van. Gelukkig niet, dacht ik toen, dat hoeft ook he lemaal niet." |er politie op voeringszaak ■del - De politie heeft het tcheteam dat de ontvoe- pn een 58-jarige man in wel onderzoekt, gisteren ireid van 25 naar 35 re- kan ieurs. Dat meldde een niei Ivoerder van de politie i pn n. De politie was gisteren i en e dag bezig met het horen rlijk, tuigen en het buurton- ;en ik. Zaterdagochtend werd iroci jarige man door meerde- sonen met geweld in een jaai ïsleurd. Zijn 36-jarige -sho in kreeg een aantal rake haai tn. iittt ti bekent ird Sybine it - De man, die veroor- is voor de moord op de se scholiere Sybine Jan- isc eeft een bekentenis afge- /an een tweede verdachte id aak is geen sprake. Dat ga e het OM in Utrecht dit sstaa inde bekend. De man in 2001 een gevangenis- jstle mi 17,5 jaar en tbs opge- bbei anwege de moord op het moi ige meisje in 1999 en van- n. H le verkrachting van twee 2t dii t vrouwen. Hij had echter 3r ni bekend. chwitz-doden eren herdacht «dam - In Amsterdam steren de slachtoffers van ntratiekamp Auschwitz tht. Dat gebeurde onder fctelling van ongeveer |d mensen bij het monu- pooit meer Auschwitz in ertheimpark. In een stille kwamen de belangstel- kvan het stadhuis naar p. Auschwitz werd 59 leden bevrijd door de fc In het concentratie- vonden 1,5 miljoen men- 'dood. amsterdam-zwolle/gpd - Voor aanvang van de voetbalwed strijd Ajax-NEC zijn gisteren 125 NEC-supporters gearres teerd. Nooit eerder werden zo veel Nijmeegse supporters tege lijkertijd Idoor de politie ingere kend. Zaterdagavond werden al 81 Heerenveen-fans, op weg naar het uitduel bij Vitesse, op gepakt wegens openlijke ge weldpleging, vernieling en het niet gehoorzamen aan politie- bevelen. De NEC-supporters, velen zon der geldig entreebewijs, kwa men onder begeleiding van spoorwegpolitie en agenten uit Gelderland per trein naar de Arena. Bij aankomst op station Duivendrecht ging het mis. De fans richtten vernielingen aan en zochten de confrontatie met de mobiele eenheid. Ajax-fans probeerden zich met de onge regeldheden te bemoeien, maar konden grotendeels op afstand worden gehouden. De ME greep rigoureus in en bracht de 125 NEC-supporters naar het hoofdbureau van politie in Am sterdam. Honderdvijftien kre gen een proces-verbaal en moesten de nacht op het bu reau doorbrengen. Tien werden naar huis gestuurd. De problemen met de Heeren veen-supporters begonnen kort nadat de schare vrij reizende fans om vijf uur in de intercity naar Zwolle was gestapt. Er sneuvelde al gauw een venster ruit van een treinbalkon, vol gens de spoorwegpolitie door toedoen van een Heerenveen- aanhanger. De NS lieten in Zwolle alle pas sagiers uit de trein stappen, waarna de spoorwegpolitie de licht gehavende trein weer met supporters en al terug wilde sturen naar Heerenveen. Daar op besloot het Heerenveen-le- gioen tot een zitactie op het perron. De politie hield bij schermutselingen op het per ron al zes mensen aan. De ove rige 75 werden met stokslagen en politiehonden de trein weer ingedreven. In Leeuwarden werden nog eens twee supporters opgepakt voor verhoor door de Zwolse politie. De resterende 73 Hee- renveen-fans werden in bussen naar het Leeuwarder districts bureau overgebracht. Tien van hen zaten gistermiddag nog vast. amsterdam/anp - De eerste 250 militairen gaan dit voorjaar naar de politie. Mogelijk volgen er in het najaar nog eens 250, zei defensieminister Kamp gis teren in het televisieprogram ma Buitenhof. Kamp heeft hierover afspraken gemaakt met minister Remkes (binnenlandse zaken). Het is de bedoeling dat de militairen eerst een korte cursus krijgen voordat ze bij de politie aan de slag kunnen. Het gaat om de fensiemedewerkers wier functie vervalt als gevolg van de bezui nigingen. Voor hen wordt eerst gekeken of er een baan is bin nen de krijgsmacht. Is dat niet het geval, dan krijgen zij het aanbod om naar de politie over te stappen. De politie zit te springen om nieuw personeel. Kamp zei verder dat het open baar ministerie er te snel vanuit is gegaan dat de marinier Erik O. fout is geweest. O. schoot eind vorig jaar een Irakees dood, werd teruggehaald naar Nederland en vastgezet. De mi nister is het er niet mee eens dat het OM van O. meteen een verdachte heeft gemaakt. Afge lopen week bleek dat er nauwe lijks grond was voor een zware verdenking. utrecht - Deze naaktkat was een van de honderden katten die giste ren in Utrecht werden gekeurd en bekeken. In de Veemarkthallen werd een internationale kattenshow gehouden. Foto: ANP/Juan Vrijdag door onze correspondent Cees van Zweeden nis - Wim Kok en de twee voor malige ministers De Grave en Van Aartsen moeten vandaag getuigen voor de rechtbank in Den Haag over de door Neder landse vliegtuigen in NAVO- verband uitgevoerde luchtaan vallen op Belgrado en Nis, in 1999. Daarbij kwamen tiental len burgers om. Zestien slacht offers en nabestaanden van de bombardementen hebben de Haagse rechtbank hierom ver zocht. De rechtszaak is een klei ne genoegdoening voor Servië, dat vijf jaar later nog steeds on der de gevolgen van de oorlog lijdt. De laatste keer dat Miodrag Vu- cic zijn vader zag, was op 7 mei 1999 in het mortuarium. Hij herkende hem nauwelijks. De ouo.3 man was doorzeefd. Zijn lichaam, gezwollen door in wendige bloedingen, was ver minkt. „Mijn vader had geen schijn van kans", zegt Vucic, onderdirecteur van het acade misch ziekenhuis van Nis in Zuid-Servië. De vliegtuigen waren van de Nederlandse luchtmacht, even als de clusterbommen. Van ki lometers hoogte gooiden ze hun vracht, verboden bij de Ge- neefse Conventie, op de stad. Twintig mensen, onder wie een zeven maanden zwangere vrouw en verscheidene bejaar den kwamen om. Zestig ande ren raakten gewond, van wie tientallen zeer ernstig. De balans was afschuwelijk, maar de stad besefte aan een veel grotere tragedie te zijn ont snapt. De bommen waren op twee plekken ingeslagen: hon derd meter van de groentem arkt 3n op de parkeerplaats van het ziekenhuis. „Het was even na elf uur 's morgens", zegt Vi- cic. „Op de markt waren hon derden mensen. In de college zaal van het ziekenhuis was een grote vergadering gaande." Velen denken dat de bommen waren bedoeld voor de markt en de collegezaal, een overtui ging die nog werd geschraagd door de recente vondst van een niet-ontplofte clusterbom op het dak van het stedelijke zwembad. „De oorlog verliep weinig voorspoedig voor de te genstander", zegt Vucic. „De NAVO wilde met een bloedbad een capitulatie forceren." Pas nu, vijf jaar na dato, begint duidelijk te worden wat voor sporen die oorlog heeft achter gelaten. De omgeving van Vranje is vervuild met radioac tief uranium, dat de NAVO ge bruikte in haar bommen. In Pan* evo werd het grondwater vergiftigd, nadat een petroche misch complex was getroffen. Zuid-Servië registreerde een ex plosie van zwakzinnige borelin gen, een gevolg van de bombar dementen. Een kras voorbeeld is Kraguje- vac, waar de NAVO de autofa- brieken van Zastava bombar deerde. Noch de economie van de stad, noch het milieu over leefde die luchtaanvallen. Zoals Nis worstelt Kragujevac nog steeds met het waarom van het bombardement. „Wij maakten hier ook geweren en pistolen", zegt Snezana Andelkovic, direc teur public relations. „Maar wat ze troffen, waren de autofabrie- ken." Wie wil weten hoe het vijf jaar later met Zastava gaat, hoeft niet verder te kijken dan het kantoor van Andelovic. In de hal beneden huizen zwerfhon den, ie ramen van het trappen huis liggen eruit, de kachel is stuk, de computer is aftands, de telefoon dateert uit de tijd van Bell. „Ooit hadden we 50.000 werk nemers die jaarlijks 180.000 au to's maakten", zegt ze. „Vorig jaar maakten we met 8000 werknemers 13.000 auto's." Het ooit zo welvarende Kragu jevac is verpauperd, maar dat is niet het enige. De stad is ook ziek. De bommen troffen de verfafdeling en de transforma toren, de meest geavanceerde delen van het Zastava-complex. Daarbij kwam 2,5 ton pCb vrij, een giftige substantie die het kankerverwekkende dioxine be vat. Blijkens de medische gege vens van 100.000 inwoners steeg tussen 2000 en 2002 het aantal gevallen van leukemie en lymfelierkanker met 150 pro cent. den haag/gpd - Automobilisten die voor de tweede keer worden gepakt met te veel drank op, moeten hun rijbewijs inleveren en opnieuw rijlessen nemen. Zo moet een halt worden toegeroe pen aan het grote aantal ver keersslachtoffers veroorzaakt door beschonken bestuurders. Dat vindt een Kamermeerder heid van PvdA en CDA. Jaarlijks overlijden zo'n 350 mensen door alcohol in het verkeer. Tien keer zoveel verkeersdeel nemers raken zwaargewond. Volgens PvdA-Kamerlid Wolf- sen moet alcohol in het verkeer daarom keihard worden aange pakt. „Het heeft een verwoes tende werking. Zulke ongeval len grijpen diep in op gezinnen. Al helemaal als er kinderen bij betrokken zijn." In het nieuwe systeem wordt de automobilist die de eerste keer dronken wordt gepakt, op ge bruikelijke wijze gestraft. Maar wie voor de tweede keer in de fout gaat en meer dan 1.8 pro mille in zijn bloed heeft, is on middellijk zijn rijbewijs kwijt. Wolfsen wil af van de twee ge scheiden systemen die nu be staan. Justitie controleert en deelt straffen uit. Bestuurders die veel te veel op hebben, wor den doorgestuurd naar het Centraal Bureau Rijvaardig heidsbewijzen (CBR). Het CBR mag besluiten het rijbewijs in te vorderen, mede op grond van een psychologisch rapport. Veel te omslachtig, oordeelt Wolf sen. „Het rijbewijs vorderen kan sneller als het zonder tus senkomst van het CBR gebeurt. Bovendien vragen wij ons af of de politie wel in alle gevallen melding maakt bij het CBR." Gedurende de periode van de rijontzegging mag de veroor deelde niet rijden. Daarna zal hij opnieuw op zoek moeten naar een rijschool om te lessen en examen af te leggen. Het CDA sluit zich bij het PvdA- voorstel aan. De partij is al lan ger bezig met invoering van een puntenrijbewijs, waarbij zware overtredingen strafpunten op leveren. Wie te vaak de wet overtreedt, kan zijn rijbewijs verliezen. rijswijk/anp - Door verkeers ongevallen zijn het afgelopen weekend zeker zes mensen omJ gekomen. Bij een verkeersonge val met een spookrijder op de A32 zijn gisteren twee mensen verongelukt. De spookrijder reed frontaal op een tegenlig ger. Een verkeersongeval op de A325 bij Lent heeft gisteroch tend het leven gekost aan een automobilist. De 89-jarige man uit Bussum botste met zijn auto tegen de vangrail. De auto kwam tot stilstand tegen een pilaar van een viaduct en vloog in brand. Mogelijk is de man tij dens het rijden onwel gewor den. Bij een aanrijding met een auto in Westzaan kwam zater dag een 31-jarige Zaandammer om het leven. De man raakte vermoedelijk doro te hard rij den de macht over het stuur kwijt. In Enter is zaterdagavond bij een verkeersongeval een 18- jarige man uit Enter omgeko men. De auto kwam door nog onbekende oorzaak voor een bocht in een diepe sloot te recht. In de nacht van zaterdag op zondag kwam een 30-jarige taxichauffeur om bij een onge val in Beilen. De man reed met een taxi, met daarin twee pas sagiers, over de Beilervaart. In een bocht raakte hij van de weg af en kwam in het water te recht. De beide passagiers wis ten op eigen kracht de taxi te verlaten. (advertentie) Staatsloterij den haag/gpd - Onhandelbare leerlingen naar tuchtscholen sturen, gaat de Algemene On derwijsbond (AOb) veel te ver. „Ik denk niet dat dat de beste plek is om jongeren weer in het gareel te krijgen", zegt vice- voorzitter Rolvink. Van een voorziening naast de school waar zo'n leerling een paar we ken intensief wordt begeleid met behulp van het sociaal cul tureel werk, is hij wél een groot voorstander. „Een opvangplek waar meer discipline is dan op school en waar wordt gepro beerd de leerling opnieuw naar zijn oude school te krijgen. Of waar op zoek wordt gegaan naar een nieuwe school", legt hij uit. Vanuit de Tweede Ka mer klinkt sinds de moord op conrector Van Wieren de roep om leerlingen die geweld ge bruiken of dreigen te ontspo ren, hard aan te pakken. Een meerderheid vindt dat zij mak kelijker van school moeten kunnen worden verwijderd. De WD wil zelfs lastige leerlingen naar strenge internaten en tuchtscholen sturen. CDA en PvdA pleiten voor meer begelei ding door jeugdzorg of eventu eel justitie. Veel scholen weten niet hoe ze met agressieve of onhandelbare leerlingen moe ten omgaan. Met name de openbare scholen zitten in een lastig parket, omdat zij in prin cipe geen leerlingen kunnen weigeren. Vaak worden de pro bleemgevallen ten einde raad maar naar huis gestuurd. Vol gens Rolvink is dat een 'abso luut verkeerd signaal'. „Dat le vert niets op." Minister Van der Hoeven (onderwijs) heeft laten weten over drie maanden met een plan te komen. Ze wil daar- oyer overleggen met haar colle ga's van Volksgezondheid en Justitie. Over de inhoud van het plan wil ze nog niets loslaten. eindhoven/gpd - De hulpvluch- ten op Irak die de Fokker 60 van de Nederlandse luchtmacht gaat uitvoeren vanuit de Jor daanse hoofdstad Amman zijn niet zonder risico's. Er vinden nog geregeld aanslagen plaats en ook vliegtuigen worden be dreigd. Dit stelde plaatsvervan gende bevelhebber van de luchtmacht Starink vanmorgen bij het vertrek van het trans portvliegtuig vanaf vliegbasis Eindhoven. De Fokker 60 wordt ingezet voor' het transport van hulpgoederen en hulpverleners vanuit Jordanië naar de Iraakse steden Bagdad, Basra en Erbil. Om risico's zo veel mogelijk uit te sluiten vertrouwt de lucht macht op goede inlichtingen over mogelijk gevaar. Om vei ligheidsredenen zal de Fokker niet steeds dezelfde route vlie gen. De kist, een omgebouwd passagierstoestel, heeft geen wapens aan boord. Wel kan het radai raketten misleiden. Met de Fokker gaat 20 majxjperso- neel mee. Vliegtuig erfHucht- machtpersoneel komen 1 au gustus weer terug naar Neder land. (advertentie)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3