'Illusie zit id mijn genen GESPREK VAN DE DAG Kritiek Jamai op Idols 2 Lord of the Rings grote winnaar Golden Globes Geboortegeschenk DAGELIJKS LEVEN BILL GATES, de oprichter van het softwareconcern Micro soft, wordt in de ADELSTAND verheven, heeft het Britse mi nisterie van buitenlandse za ken bekendgemaakt. Koningin Elizabeth II slaat de schatrijke Gates op een later te bepalen datum tot ridder. Omdat Gates geen Brit is, mag hij zich geen 'sir' noemen. Wel mag hij de letters KBE achter zijn naam zetten, die staan voor Knight of the British Empire (ridder van het Britse rijk). Volgens minister Straw is Gates (48) is van de belangrijkste onderne mers ter wereld en is Micro soft van grote waarde voor de Britse economie. In Groot - Brittannië werken tweedui zend mensen voor het soft warebedrijf. De liefdadig heidsstichting van Bill en zijn echtgenote Melinda Gates schonk vier jaar geleden 210 miljoen dollar aan de universi teit van Cambridge. Het geld is bedoeld als studiebeurs voor buitenlandse studenten. David Palmer, ex-lid van de beroemde Britse rockbank JETHRO TULL, is operatief VAN GE SLACHT VERANDERD. De langharige en pijp rokende rocker van weleer gaat voortaan als 'Dee' door het leven. Palmer (66) werkt mo menteel aan een soloalbum. Palmer, die altijd 'DP' werd genoemd, was tussen 1976 en 1980 lid van Jethro Tuil. Hij speelde key boards en maakte verscheidene arrangemen ten. 'Dee' was in zijn bandtijd doorgaans als een excentrieke 'gentleman' gekleed. Na Jethro Tuil richtte hij de groep Tallis op, maar dat was geen commercieel succes. Palmer be werkte veel popalbums voor klassieke orkes ten, zoals de Beatles-klassieker Sgt. Pepper. Een 16-jarige jongen heeft de MOEDER VAN EMINEM uit haar auto gesleurd op 8 Mile Road in Detroit, de straat die berucht werd door een film die de rapper er over maakte. De 49-jarige Debbie Nelson zat in haar Hon da Accord bij een tankstation langs 8 Mile Road, toen de jongen haar BEDREIGDE met een vuurwapen en opdroeg uit de auto te stappen. Vervolgens trok hij haar bij een arm en haar haren uit de auto en ging ervandoor. De politie kon de jongen al snel arresteren, toen hij enkele kilometers verderop met de gestolen auto in een file terecht was geko men en te voet probeerde te vluchten. Het laatste deel van de filmtrilogie The Lord of the Rings is gisteren in Beverly Hills de grote winnaar ge worden bij de uitreiking van de jaar lijkse Golden Globes, aldus de BBC. The Return of the King van de Nieuw-Zeelander Peter Jackson sleepte vier prijzen in de wacht, waaronder die voor beste film en beste regie. De Golden Globes van de buiten landse persvereniging in Hollywood gelden als de belangrijkste Ameri kaanse filmprijzen na de Oscars. De Globes werden voor de 61ste keer uitgereikt. De Oscars worden volgen de maand bekendgemaakt en ook hier is The Return of the King de gro te favoriet. De Golden Globes wor den gezien als graadmeter voor de Oscar-uitreiking. Naast beste film en beste regie werd The Return of the King ook nog be kroond voor de titelsong en filmmu ziek. De grote verliezer was Cold Mountain. Deze rolprent over de Amerikaanse burgeroorlog was acht keer genomineerd, maar moest ge noegen nemen met een Golden Glo be voor beste vrouwelijke bijrol van Renee Zellweger. Drie Awards voor onder meer beste scenario en beste comedy gingen naar de filmcomedy Lost in Transla tion van schrijver/regisseur Sofia Coppola. Acteur Bill Murray speelt hierin een uitgebluste filmster die re- clamewerk gaat doen in Japan. Hij mocht de Golden Globe Award voor beste komische rol in ontvangst ne men. De prijs voor beste acteur ging naar Sean Penn voor zijn optreden als wraakzuchtige vader in Mystic Ri ver van regisseur Clint Eastwood. Deze film ontving ook de prijs voor Gaby vanden Berghe Het meervoud van 'sportief man' is: de toeschouwers beste mannelijke bijrol (Tim Rob- bins). Charlize Theron ging er van door met de prijs voor beste actrice. Zij speelt in Monsters de rol van se riemoordenaar Aileen. anp Nicole Kidman was wel genomineerd maar viel niet in de prijzen. De Austra lische actrice (36) gaat een rol spelen in de verfilming van de Broadway-mu sical The Producers, een remake van de film met Mel Brooks uit 1968. Het is niet de eerste rol voor Kidman in een musical. In 2001 leverde haar hoofdrol in Baz Luhrmanns Moulin Rouge een Oscar-nominatie op. Ze maakte haar debuut op Broadway in The Blue Room. De opnamen voor The Producers beginnen in februari vol gend jaar. De film moet kort voor de kerstdagen in 2005 in première gaan. Foto: AP BEW eV&M SELIJK Popidool 2003 slaagt voor musicalexamen Je moet mensen in hun waarde la ten. Maar omdat de kijker slechte deelnemers leuk vindt, maakt het programma misbruik van hen." De 17-jarige Jamai Loman, winnaar van de eerste Idols-editie, haalde zater dag in het Algemeen Dagblad flink uit naar de makers van het popu laire tv-programma. Volgens de zanger worden deelnemers aan de tweede editie van de talentenjacht veel te hard aangepakt. Je moet mensen in hun waarde laten. Maar omdat de kijker slechte deelnemers leuk vindt, maakt het programma misbruik van hen", zegt Jamai in de krant. De bebrilde jonge artiest vindt Idols 2 puur leedvermaak met als dieptepunt een optreden van deelnemers in een voetbalstadion. „Dit is hetzelfde als een gehandi capte in een circus zetten en door een hoepel laten springen." Een woordvoerder van Idols 2 vindt het in eerste instantie jam mer dat hij dergelijke kritiek in de krant moet lezen. Volgens hem is de vergelijking tussen Idols 1 en 2 van Jamai op niets gebaseerd. „Ik heb het idee dat Jamai de auditie rondes van Idols 1 niet eens op te levisie heeft gezien, want aan het concept is niets veranderd. We zenden net zoals in Idols 1 even- De voormalige assistente van Hans Klok is voor zichzelf begonnen. Foto: Ton Kastermans Vader Willem-Alexander zat met koning Bhumibol aan de Thaise kip met gember. Moeder Mdxima trainde er in het fitnesszaaltje van de Eikenhorst de laatste overtollige pondjes cif. En H.K.H. Catharina- Amalia had in de maxi-cosi al haar eerste officiële plichtpleging (de nieuwjaarsreceptie in het paleis op de Dam) achter de rug. Dat leek de tivee Oranjever enigingen bij ons in het dorp (één is te weinig) het uitgelezen moment om de handen van alle ouders ineen te slaan om een geboortegeschenk voor het prinsesje in elkaar te knutselen. Cadeautjes voor een baby luisteren nauw. Romper- tjes voorde eerste weken zijn altijd welkom. Maar als je kleertjes koopt voor als de boreling in kwestie een paar maanden oud is, moet je niet alleen rekening houden met de maat, maar ook met het jaargetijde waarin ze gedragen worden. Als hij of zij tegen juli net in de winterjas is gegroeid die je in januari hebt aangeschaft, ontstaat het probleem van oververhit ting. Omgekeerd (onderkoeling!) geldt dat ook voor strandpakjes die in november als gegoten zitten. Maar dat zal onze Oranjeverenigingen niet gebeuren. Er is - en ons land kent een sterke traditie op dit ter rein - voor het vorstenhuis bewust gekozen voor een cadeau zonder enig praktisch nut. Wat krijgt het prille ouderpaar? Een uit papier ge knipt en daarna rijkelijk gekleurd en/of beplakt kin derschoentje, dat op de zool ruimte biedt voor een handgeschreven gelukwens. De enkele duizenden schoentjes worden in oranjeboompjes gehangen en deze complete Oranjerie zal bij het hek van de prin selijke villa worden afgegeven. Het schoentje is gestanst op een A4 'tje waaruit alleen een behoorlijke bedreven knipkunstenaar het onge schonden tevoorschijn krijgt. Volgens de Japanse ori- gamitechniek moet er vervolgens een model worden gevouwen dat bij de orthopeed direct op de plank met klompvoetjes terecht zou komen. Daarna dient de veterflap (die apart wordt uitgeknipt) er aan de bovenkant te worden bijgeplakt. Een klusje van drie of vier uur, schat ik zo, en bij ontvangst van het ba sismateriaal moeten ze op de school van onze naza ten de weinig koninklijke woorden Dank je de koe koek' hebben gesproken. Er is in elk geval direct een begeleidend schrijven getikt met de altijd weer drei gende aanhef'Geachte ouders', waarna de hele han del aan de leerlingen van groep 1 toten met5 mee naar huis werd gegeven. De brief- met spaarzame instructies en de aansporing om de schoentjes mooi te versieren en na het weekeinde weer in te leveren - eindigt grootmoedig met 'Veel kleur- en knutselple- zier'. Ouders kunnen zich op veel nare dingen voorberei den: je kinderen kunnen aan de drugs raken, in han den vallen van een loverboy of bij de majorettes gaan. Maar dan nog word je elke keer weer gecon fronteerd met zaken die het gezinsleven ontregelen. Onze voortbrengselen kennen kleur- noch knipsel- A MEN Tien jaar lang was ze de assistente van illusionist Hans Klok. Maar Sit- tah is groot geworden. Om precies te zijn 34 jaar. Gistermiddag stond de eerste en enige vrouwelijke illu sioniste van Nederland en zelfs van Europa voor het eerst op eigen be nen met haar show Sittah Revea led. De première, met talloze be kende Nederlanders, was in Studio 21 op het Hilversumse Mediapark. Zo'n 25 minuten lang hielden de circa achthonderd genodigden van de spectaculaire illusies hun adem in. Dat is ook niet zo ver wonderlijk. Het script van de show komt van de Amerikaanse choreografe Sarah Miles, die heeft samengewerkt met onder andere dé illusionist onder de illusionis ten David Copperfield. „Ik was behoorlijk nerveus, ja", geeft Sittah na afloop van de voor stelling volmondig toe. „De men sen verwachten er iets van, omdat ik lang heb samengewerkt met een man als Hans Klok. Dat geeft een bepaalde druk op je. Maar ik ben zeer tevreden over het uitein delijke resultaat van mijn show." „Kijk, er kan heel veel fout gaan. Iedereen die aan de show mee werkt, moet volledig op elkaar zijn ingespeeld. Want bij magie kan iet veel mislukken. Als iemand niel Ivo alert, is of zo, dan heb je een pri n. bleem. Dan ben je verloren en ed mislpkt je nummer jammerlijk tui Van iedereen die om me heen staat, wordt dus honderd proa jar professionaliteit verwacht.or Sittah, die al meer dan tien jaai k1 het toneel staat met magic-sho in geniet nog altijd volop van haai n. shows. „Ik probeer magie üit te stralen, te voelen. Je moet in e< soort toestand zien terecht tel men, waarbij je het gevoel krijg )f dat je het allemaal zelf gelooft, wat je op het toneel laat zien." - „Het illusionistenvak zit denkö v in mijn genen, van jongsaf aan b was ik geïntrigeerd door mensf eel als Copperfield." Dat is op zijn 'an zachtst gezegd opvallend, omd aai er -zejfs wereldwijd- vrijwel ge* eh vrouwelijke illusionisten bestal ind „Voor veel vrouwen is het te in 2 zwaar, denk ik. Je moet naast k *n nig zijn, ook veel kracht hebba mv Het is gewoon zwaar. En je moi snel zijn met je handelingen. H v een ingewikkeld vak. Je doet dit ®vr niet zomaar. Het is niet voor ni tek dat er zo weinig illusionisten zijn." Jan van Stipriaan Luïscius Info: www.theagency.nl plezier. Er is in ons gezin slechts ruimte voor kleur en knipselkommer en kwel, dat na anderhalve minuut van weinig geïnspireerd proberen wordt overgedragen aan het ouderlijk gezag. Het halve weekeinde is er geknipt, geplakt en gekleurd om onze loot aan de oranjeboom af te leve ren. „Weet je dan wel een wens?", vraagt mijn vrouw aan mijn zoon, die af en toe eens komt kijken hoe de werkzaamheden vorderen. „Dat je maar lang en gelukkig mag leven", kiest hij voor de veilige weg. Groep acht wordt oud en wijs genoeg ge acht om het babyschoentje in de les hand vaardigheid in elkaar te zetten. Bij mijn dochter (geen knutselaar, ik zei het al) roept het koninklijk geschenk opstandige gevoelens wakker. Het is dat haar meester het ontraadde, anders had Amalia over een aantal jaren - ongetwijfeld na afloop van een bal - in de stapel oud papier van de Eikenhorst op zoek kunnen gaan naar de zool van dat ene muiltje waarop stond geschreven: 'Ik hoop niet dat je een venuend rotkind wordt. En jawel hoor, na de eerste schrik leef de ze toch nog lang en gelukkig. reageren?: coIumn@dickvanderplas.nl IK to Sittah de enige vrouwelijke illusioniste van Nederland 1 "st <E~r N U In Doornroosje speelt Jamai de zoon veel goede als slechte kandidaten uit." Ook de kritiek op het optreden van de 'slechte deelnemers' in het Gelredome vindt de woordvoer der niet terecht. „Deze kandida ten waren superenthousiast en waren ook na afloop nog even en thousiast over hun optreden." Jamai zegt nauwelijks meer te kij ken naar Idols, het programma van producent Holland Media House dat hem beroemd maakte. „Ik vind het niet leuk meer. Ze willen het nog groter maken dan vorig jaar. Maar dat lukt toch niet. De tweede keer is altijd minder goed." In het interview gaat de Schoon- hovenaar uitgebreid in op zijn ho- van de tuinman, Jonathan, wiens kus de prinses na honderd jaar doet ontwaken. Foto: GPD/Frank Trommelen moseksualiteit. In december maakte hij op de radio bekend homoseksueel te zijn. Het was voor hem een hele opluchting om uit de kast te komen. „Nu ben ik eindelijk mezelf en voel ik me stukken beter." Debuutrol Ondertussen is Jamai zaterdag glansrijk geslaagd voor zijn musi calexamen. Met zijn (bescheiden) rol in de productie Doornroosje in sprookjespark De Efteling heeft hij met succes zijn eerste schre den op het musicalpad gezet. Hét popidool van 2003 gaat welis waar gewoon door met optreden en brengt binnenkort een nieuwe single uit, maar ziet zichzelf nu al meer als beginnende musicalster dan als popidool, zo verklaarde hij na afloop. „Je moet klein be ginnen. Doornroosje vind ik een leuke productie om mijn de buutrol te doen", aldus de 17-jari- ge zanger. In het ongecompliceerde Doorn roosje speelt Jamai Jonathan, de zoon van de tuinman, wiens kus de prinses na honderd jaar doet ontwaken. Zijn rol is klein. Jamai verschijnt pas op het toneel aan het eind van de eerste akte, om een prachtig duet met Doorn roosje te zingen. In de tweede ak te komt hij ook pas op aan het einde: om de draak te verslaan en om Doornroosje wakker te kussen en met haar te trouwen. Zijn zang maakt indruk op de honderden Pf genodigden en andere bezoektïr( „Een echte musicalstem", is def0 meest gehoorde reactie. „Het is altijd mijn wens gewees om in een musical te staan. Ik houd van de combinatie van m ziek, zang en spel", zegt Jamai Ist weerspreekt de veronderstellii dat zijn solo-carrière is ingeza na het slecht afgelopen World Idols, waarbij hij als laatste ein digde. „Nee hoor, het gaat nog steeds hartstikke goed. Alleen 1 ik pu even niet te veel optreden sta twee maanden in het Eftelin i( Theater. Je moet dit niet zien al een ommekeer, het is meer eenHT uitstapje om te proeven aan de11 musicalwereld." anp-gpd ?z

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2