evaar van ernoorlog ïvensgroot' SETS Noordwijk denkt aan fusie Vliegende Huisvrouw met krachtige benen Leidsch Dagblad cteur atoombureau waarschuwt rust over open tbc bij ds distributiebedrijf Brede steun Leiderdorpse demonstratie asielzoekers Schultz wil af van huidige Luchtvaartwet 'Kanker door verven haar' SPRINTERS 072-5196868 ORGE Katwijkse Helma zwemt in Mexico met dolfijnen maandag 26 JANUARI 2004 OPGERICHT 1 MAART 1860 Sneeuwbui N 4/5 De nalatenschap van glamourfotograaf Helmut Newton Ja, ik word abonnee en ontvang de krant eerst 2 weken gratis. Naam MD VV 1)^ Postcode Telefoon (Ivm controle nabezwging) >e\4 gaan zorgvuldg om met perooonsgegevens. In het colofon van de krant treft u nadere informatie aan Ik neem een: maandabonnement automatische betaling 19,70 kwartaalabonnement automatische betaling 56,20 betaling per acceptgiro 56,70 Bij machtiging tot automatische betaling krijgt u bovendien een 1/5 Staatslot met Jackpot cadeau Stuur deze bon In een envelop, V1 zonder postzegel, naar: Leidsch Dagblad, abonneeservice, Antwoordnummer 10050 2300 VB Leiden www.leidschdagblad.nl Londen 1948. Fanny Blankers-Koen bereikt als eerste de finish tijdens de 4 x 100 meter estafette. Haar vierde olympische gouden medaille is binnen. Archieffoto: AP hoofddorp - Op 85-jarige leeftijd is giste ren in alle vroegte Fanny Blankers-Koen overleden. De atlete met de zo krachtige benen won tijdens de Olympische Spelen van Londen in 1948 vier gouden medailles. Geen atlete die het haar ooit nadeed. 'FBK' werd in 1999 uitgeroepen tot Atlete van de Eeuw, de eretitel die Carl Lewis bij de man nen kreeg. Fanny Blankers-Koen was al ge ruime tijd ziek. Ze verbleef sinds eind 2002 in een psychiatrisch verpleeghuis in Hoofddorp. In Londen kreeg ze de bijnaam Vliegende Huisvrouw en Flying Dutchmam, omdat ze als 30-jarige en moeder van twee kinderen tot haar prestaties kwam. In die tijd baarde Blankers-Koen daarmee groot opzien. De vrouw die het dichtst in de buurt komt van Fanny Blankers-Koens met vier gouden olympische plakken is Yvonne van Gennip, die op het ijs van Calgary drie keer goud pakte. De ex-schaatsster noemt het overlij den van Fanny Blankers-Koen een groot verlies. Ze troffen elkaar tot enkele jaren ge leden onder meer bij bijeenkomsten van oud-topsporters. Van Gennip: „Ze was een heerlijk en tof mens. Ze was bescheiden, zelfs een tikkeltje onzeker, lief en humoris tisch. Fanny had voor iedereen een vrien delijk woord. Ze was een voorbeeld; niet al leen voor sporters, maar voor ons allen. We zullen haar missen." Van Gennip en Fanny Blankers-Koen had den gemeen dat ze volkomen onverwacht aan een goldrush begonnen op de Spelen. De Haarlemse schaatster in 1988 in Calga ry, de atlete in 1948 in Londen. Van Gen nip: „We waren allebei ook nog stier. Dat schiep een band." Van Gennip maakte Fanny Blankers-Koen voor het laatst twee jaar geleden tijdens een sportgala mee. „Toen kon je al goed mer ken dat ze met haar gezondheid tobde." In 1996 waren beide kampioenen in Athene op het olympisch feestje ter gelegenheid van het honderdjarig bestaan van de mo derne Spelen. Van Gennip: „Ik heb toen een hoop lol met Fanny gehad. Ze moest in het oude olympisch stadion een ereronde lopen met een fakkel. Dat heb ik op haar verzoek in haar plaats gedaan. Ik was toen behoorlijk zenuwachtig." Fanny Blankers-Koen wordt donderdag in haar woonplaats Hoofddorp begraven. De kerkdienst wordt gehouden in de Hoofd- vaartkerk, dezelfde kerk waar ze in 1940 trouwde met Jan Blankers, de trainer achter haar grote successen. Op de sportpagina's: •Atletiekwereld rouwt om Fanny •Van Vliegende Huisvrouw tot Gouden Dame - Popidool Jamai haalt uit naar makers Idols 2 Quick Boys-Rijnsburgse Boys: voetbal zoals voetbal ooit bedoeld is ze correspondent Puk - Het gevaar van een log is 'nog nooit zo groot als nu'. Dit zegt de di- ran het Internationaal iergie Agentschap Wenen, Mohamed el- een interview met ;e weekblad le week. iptische diplomaat pleit jen strikt internationaal esysteem. „Anders komt bcleaire oorlog steeds bij." El-Baradei maakt pt name zorgen over de I internationale handel in nologie. Volgens de pert beschikken 35 tot bn op het moment over ^gelijkheid om atoom- pn te bouwen. El-Baradei uit dat 'schurken- oord-Korea inmiddels oppen heeft. 'onale exportcontroles in de afgelopen jaren gefaald, oordeelt de aar. „Dat is schrikba- is een nucleaire zwarte ntstaan, die door een gwekkende gewiekst- rdt gekenmerkt. In één rden plannen gemaakt, in een ander land worden cen trifuges geproduceerd, die via een derde land worden ver scheept naar een onduidelijke afnemer. Daaraan doen com mercieel ingestelde nucleaire experts, gewetenloze firma's en mogelijk ook staatsinstellingen mee. Libië en Iran hebben dit netwerk uitvoerig benut." El-Baradei vreest dat atoomwa pens in handen vallen van dic tators en terroristen. „Helaas moeten we vaststellen dat de IAEA-controleurs niet hebben kunnen verhinderen dat Pakis tan, Israël en India de bom hebben ontwikkeld." Ook de door de Verenigde Staten ont wikkelde 'mini-nukes', kleine atoombommen, kunnen vol gens de directeur een atoom oorlog dichterbij brengen. Het interview met el-Baradei is onderdeel van een uitgebreid omslagverhaal van Der Spiegel, waarin een donker beeld wordt geschetst van de verspreiding van nucleaire technologie. ,Als de internationale gemeenschap wist wat er in sommige landen gebeurt, zou dat tot enorme consternatie leiden", aldus een anonieme IAEA-woordvoerder. „De geest is uit de fles, en hoe moet die er weer in worden ge stopt?" Medewerkers van hef distributiecentrum van Mauritz zijn veront- :r een geval van open lose onder het perso- vee weken geleden is de )ij een magazijnmede- geconstateerd. Deze rorden enkele collega's ntuele besmetting ge- :erd. medewerkster heeft ite vorm van open tu- die niet erg besmet- Om die reden is niet di- reen in het bedrijf aan bergweg ingelicht. Pas formeerde de bedrijfs- het personeel, ontzettend veel onrust en, terwijl dat hele- et nodig is", zegt een erster van Hennes Mauritz. „De zieke medewerk ster is thuis, dus zij vormde geen besmettingsgevaar. Medewerkers die anoniem wil len blijven, zijn verbaasd over de gang van zaken. „Ik vind dit een schande omdat ik nu ook besmet kan zijn." De GGD stelt dat Hennes Mauritz juist heeft gehandeld. „De incubatietijd van open tbc is acht weken", zegt sociaal- verpleegkundige Y. Sterken. „Dus onmiddellijk iedereen controleren heeft geen zin. Ik vind dat Hennes Mauritz het heel netjes heeft gedaan. De be smettingskans is klein. Je kunt de ziekte alleen doorgeven door te hoesten. En bij eventuele be smetting is de kans op het ont wikkelen van de ziekte zo'n tien procent." COMMENTAAR ATOOMSMOKKEL door Janneke Dijke den haag/leiderdorp - De Lei derdorpers die woensdag in Den Haag actievoeren voor het asielzoekersgezin Abdulrahman krijgen steun uit heel Neder land. Het landelijke comité Van Harte Pardon heeft zich bij de actie aangesloten en roept an dere sympathisanten op om woensdag mee te lopen in de proteststoet. „Steeds meer groepen vanuit heel Nederland melden zich aan. Het belooft een hele grote actie te worden", meldt Rob Hofman van Van Harte Pardon. Het comité Van Harte Pardon werft deelnemers via e-mail. Van Harte Pardon is ontstaan in Groningen, Friesland en Dren the, maar waaierde eind vorig jaar uit over heel Nederland door de ballonnenactie op de internationale dag voor de rechten van de mens. Inwoners van Leiderdorp, Katwijk en Noordwijk deden mee. Van Harte Pardon verwacht woensdag veel steun omdat de kritiek op het beleid van minis ter Verdonk van vreemdelin genzaken aanzwelt. De minister wil dat ruim 26.000 uitgeproce deerde asielzoekers de komen de jaren vertrekken naar hun land van herkomst. Maar 220 gezinnen krijgen clementie om dat Verdonk hun situatie te schrijnend vindt om terug te keren. „Een onbegrijpelijk en onacceptabel laag aantal", al dus Hofman. Volgens vluchte lingenorganisaties zijn er bijna 10.000 vluchtelingen die in Ne derland moeten blijven. De door de ouders van basisschool De Hobbit in Leiderdorp beleg de demonstratie begint woens dag om half tien bij station Den Haag-CS. Pagina R3: 'Mensen zijn onwijs angstig' den haag/gpd - Staatssecretaris Schultz van verkeer en water staat wil de pas een jaar oude Luchtvaartwet alweer aanpas sen. De wet is volgens haar te ingewikkeld en leidt te vaak tot misverstanden. Bovendien wil ze het vliegverkeer meer sprei den, iets waartegen de huidige regels zich verzetten. Schultz wil wijzigingen doorvoeren in 2005 of 2006, als de Luchtvaart wet wordt geëvalueerd. Onder meer over de vliegroutes zijn veel en vaak zeer gedetail leerde afspraken gemaakt. „Er bestaan zo veel van die afspra ken, dat het wel heel moeilijk is om almaar vertrouwen van burgers, groepen en gemeenten te behouden of terug te win- is het gevaar van een orlog zo groot geweest Internationaal is een markt voor nucleaire offen ontstaan, waar- it gevaar loert dat dicta- terroristen aan voldoen- dstoffen kunnen komen eigen atoombom te ma ft waarschuwing liet het het Internationaal au dit weekeinde s alarmkreet baradei moet hsporing zijn nerika, Rus- Europa om klijk het ge- t de atooms- laan te pakken. Na de J Wereldoorlog was het m kernwapens het mo- van supermachten als le USSR en China. Non- itieverdragen en inspec tor het Internationaal gentschap IAEA moes- Foor zorgen dat vooral pi de Derde Wereld niet ukking kregen over een Lm. Dat systeem werkte al konden Israël en [ika in die periode wel en nucleaire program- Ukkelen. Met het einde oude oorlog is echter de [eiging van landen als Pakistan, Iran en Irak snel toegenomen. Hoe zorgwek kend dat ook is, zelfs van die landen kan worden verwacht dat ze niet willekeurig en ge dachteloos atoomwapens zullen gebruiken. De ontmanteling van het Libische atoomprogramma bewijst dat zelfs dictaturen ver standig kunnen handelen. Di plomatieke druk en het af schrikwekkende effect van de Irak-oorlog hebben daar in niet geringe mate toe bij gedragen. De smok kelaars en terroristen die azen op nucleair materiaal zijn veel moeilijker te grijpen. De strijd tegen die misdadigers moet niet alleen door Amerika en Rusland, maar ook door Europa gezamenlijk worden gevoerd. De Europea nen moeten hun kerntechnolo gie veel beter afschermen, zoals de Almelose affaire-Kahn al ja ren geleden heeft bewezen. Daarnaast zou het helpen wan neer bijvoorbeeld de Amerika nen ophouden met de ontwik keling van kleine atoombom men, de mini-nukes. Want hoe minder wapentuig er is, des te moeilijker valt het in verkeerde handen. Peter de Vries Pagina Binnenland 2: Overlast Schiphol mag niet'stijgen door Sjaak Smakman noordwijk - Noordwijk wil op termijn fuseren met een of meer buurgemeenten. De Noord- wijkse wethouder Barnhoorn heeft al een ge sprek gehad met de Sassenheimse burgemees ter Waal over een aansluiting van Noordwijk bij de nieuw te vormen gemeente Teylingen. Van morgen heeft hij gesproken met het Warmond- se college en later deze week gaat hij om de ta fel met Voorhout. Waal zegt zeker te willen 'doorpraten' over het idee, maar wil op de eer ste plaats duidelijkheid over de meerwaarde van een gemeente 'van kust tot Kaag'. Volgens Bamhoom is Noordwijk te klein om zelfstandig te kunnen blijven. Intensieve sa menwerking met buurgemeenten kan wat hem betreft slechts een opstap zijn naar een fusie. „Als het om losse projecten gaat, kun je samen werken. Maar als die samenwerking in principe oneindig is, moet je verder gaan. Anders krijg je onvermijdelijk competentiegevechten. Dan moet er één bestuur komen dat beslissingen kan nemen." Hij benadrukt dat dat standpunt ook in overleg met de gemeenteraad is ingeno men. Volgens Barnhoorn was een fusie met Noord- wijkerhout en Voorhout de eerste voorkeur van Noordwijk. Door het plan voor de gemeente Teylingen is die mogelijkheid afgevallen. Een fusie met de gemeenten Noordwijkerhout, Lisse en Hillegom vindt hij weinig aantrekkelijk. Daarvoor zijn met name Hillegom en Lisse als bollengemeenten te verschillend van Noord wijk. „In Noordwijk werken 200 mensen in de bollen. Daarmee lom je dus niet zeggen dat die bollencultuur voor ons van groot economisch belang is." Ook de wegenstructuur maakt dat de gemeenten letterlijk moeilijk bij elkaar kun nen komen. De interesse van Noordwijk kan volgens Waal niet betekenen dat de gemeente de herinde lingsprocedure voor Warmond, Sassenheim en Voorhout stopzet. Dat is volgens hem ook niet nodig: als het wat wordt met Noordwijk, dan kan het herindelingsvoorstel lopende de behan deling door de provincie en het parlement ge woon worden aangepast. Pagina R3: De Teylingers weten het nog steeds niet new york/anp - Amerikaanse wetenschappers hebben ont dekt dat vrouwen die vóór 1980 zijn begonnen met het kleuren van hun haar, 40 pro cent meer kans lopen om de zogenoemde non-Hodgkin vorm van lymfeklierkanker te ontwikkelen. Vrouwen die niet uitwasbare 'permanente' haar verf gebruikten met een don kere kleur liepen een groter ri sico. Dit gold niet voor men sen die hun haar in een lichte kleur verfden of uitwasbare kleuring gebruikten, zo meld de de New York Times dit weekeinde. Hot onderzoek heeft geen direct verband aan getoond tussen stoffen die in de verf zitten en de bewuste vorm van kanker. Het is on duidelijk waarom vrouwen die na 1980 hun haar zijn gaan verven geen verhoogd risico lijken te lopen. Lissabon - Aanvaller Miklós Fe- her van Benfica is gisteravond tijdens een competitiewedstrijd bezweken. De Hongaarse voet baller (24) viel op het veld plot seling bewusteloos neer. Vol gens een Portugese televisie zender is hij gereanimeerd en vervolgens naar een ziekenhuis gebracht, waar hij korte tijd la ter overleed als gevolg van een hartstilstand. Feher viel in de uitwedstrijd tegen Vïtoria Guimaraes in de 60se minuut in, waarna hij in blessuretijd in stortte. Opportunity landt op planeet Mars pasadena - De tweede Ameri kaanse ruimterobot Opportuni ty landde gisterochtend pro bleemloos op de planeet Mars. Dat berichtte de Amerikaanse ruimtevaartorganisatie NASA. Enkele uren na de landing stuurde de Opportunity de eer ste beelden van de Rode Pla neet naar de aarde. Tijdens de landing van de Opportunity waren de gouverneur van Cali- fomië, Arnold Schwarzenegger, en de voormalige vice-presi dent Al Gore aanwezig in het controlecentrum in Pasadena. Boer slaat man met sloophamer scharendijke - Een 62-jarige boer van het Zeeuwse Scharen dijke is zaterdag aangehouden in verband met een poging tot doodslag. Hij sloeg een 29-jari- ge man uit Leeuwarden met een sloophamer op het hoofd, toen hij zijn erf op kwam om de weg te vragen. Het slachtoffer had 's morgens afgesproken met kennissen, maar was de weg kwijt. Zodra hij zijn auto uit stapte, kwam de bewoner naar buiten - met een 90 centi meter lange sloophamer in de hand. Corus Chess wil Kasparov terug Benfica-speler sterft op veld wijk aan zee - Jeroen van den Berg, directeur van het Corus- schaaktoemooi, gaat er alles aan doen om volgend jaar ook Garry Kasparov naar Wijk aan Zee te halen. Van den Berg zei dit gisteravond na afloop van het 66ste Corus Chess Tourna ment, dat met 8,5 punten uit dertien partijen werd gewon nen door Anand uit India. Pagina Sport Sanofi: 50 miljard voor Aventis parus - Het Franse farmacie concern Sanofi-Synthélabo heeft een vijandig bod uitge bracht op zijn Frans-Duitse concurrent Aventis. Het bod is voor 81 procent in aandelen. De rest is in contanten, zo heeft de AFM, de toezichthouder van de financiële markten in Frank rijk, vanmorgen laten weten. Voor zes aandelen Aventis heeft Sanogi vijf nieuwe, eigen aan delen over, plus 69 euro in con tanten. Het bod heeft zo een waarde van ongeveer 50 miljard euro. Pagina Economie

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1