Geslepen Roddick zet Schalken schaakma SPORT Z Toeval bestaat niet op de Weissensee Arazi verknall feest Australië! Marianne Timmer viert wereldtitel uitbundiger dan Erben Wennemal Limburgse tennisser kansloos in vierde ronde van Australian Open Groenendaal: slechte generale Yao Jie wint Thailand Open Bangkok - Badmintonster Yao lie heeft in Bangkok de Thai land Open gewonnen. De in China geboren speelster met Nederlands paspoort versloeg in de finale de Zuid-Koreaanse Jun Jae Youn met 11-8 2-11 11- 6. Yao Jie verzekerde zich bij het toernooi eerder al van een olympische nominatie. Zilver voor Oranje bij EK zaalhockey eindhoven - Het Nederlands vrouwenteam heeft bij het Eu ropees kampioenschap zaal hockey in Eindhoven de tweede plaats behaald. Oranje verloor in de finale van titelhouder Duitsland met 2-6. Voor de thuisploeg scoorde Janneke Schopman twee keer (1-2 en 2- 3). Voor Duitsland was het al weer de elfde Europese titel. Jonker sluit glansrijk af Adelaide - De Nederlandse Au straliër Patrick Jonker heeft zijn wielerloopbaan op fraaie wijze afgesloten. De 34-jarige coureur schreef in zijn woonplaats Ade laide de Tour Down Under op zijn naam. Klassementsleider Jonker hield na de zesde en laatste rit een voorsprong van 1 minuut en 13 seconden over op Australiër Robbie McEwen. Janssen terug met snelle zege Amsterdam - Profbokser Hans JanSsen heeft zijn rentree in de ring gevierd met een snelle ze ge. De 30-jarige Eindhovenaar was tijdens een gala in Amster dam na één rondje klaar met René Prins. De Zaandammer moest opgeven met een gebro ken neus, na twee rake opsto ten van de Brabander. Voor Janssen, die anderhalf jaar gele den zijn laatste partij afwerkte, was het zijn zestiende zege in evenzoveel profpartijen. Hockeyers ruim langs Zuid-Afrika kaapstad - De Nederlandse hockeymannen hebben in Kaapstad een oefenwedstrijd tegen Zuid-Afrika met 8-3 ge wonnen. Verdediger Taekema was topscorer met vier doel punten, alle uit strafcomers. Lomans benutte bovendien Ne derlands vijfde strafcorner, waardoor het succespercentage 100 procent was. Wereldbekerzege Palander en Miller kitzbuel - De Fin Kalle Palan der en de Amerikaan Bode Mil ler hebben bij de wereldbeker wedstrijden ski in Kitzbühel een overwinning behaald. Palander was succesvol op de slalom. Met 1.30,63 bleef hij de Cana dees Thomas Grandi (1.30,71) en de Oostenrijker Rainer Schönfelder (1.31,69) voor. Loeb prolongeert titel in Monaco monte carlo - De Franse auto coureur Sebastien Loeb heeft zijn titel bij de Rally van Monte Carlo geprolongeerd. In zijn Ci- troën hield hij in de eerste race van het wereldkampioenschap na de vijftiende en laatste klas sementsproef een voorsprong van 1 minuut en 12,6 seconden over op belager Markko Martin uit Estland. Lafeber vijfde in Zuid-Afrika Johannesburg - Golfspeler Maarten Lafeber is bij het Dun- hill-kampioenschap in Johan nesburg op de vijfde plaats ge ëindigd. Hij presteerde vooral op de laatste dag uitstekend. Met een rondje van 65 slagen klom hij van de vijftiende plaats naar de subtop van het eind klassement, goed voor ruim 30.000 euro aan prijzengeld. Van der Heijden squashcoach zoetermeer - De Squash Bond Nederland (SBN) heeft Sjef van der Heijden aangesteld als bondscoach. Hij is de opvolger van de onlangs vertrokken Jonah Barrington. Van der Heij den (37) blijft tot en met het EK landenteams, in april 2005. Het is de bedoeling dat daarna de Nederlandse topspeler Lucas Buit zijn taken gaat overnemen. Zilver Vlasveld in wintertriatlon wildhaus - Titelverdedigster Marianne Vlasveld heeft zater dag in de Zwitserse plaats Wild haus zilver behaald bij de Euro pese kampioenschappen win tertriatlon. De Nederlandse we reldkampioene moest in de combinatiewedstrijd over lo pen, mountainbike en skiloop alleen de Duitse Sigrid Lang voorlaten gaan. maandag 26 JANUARI 20| door Martijn van Beeten Melbourne - Als een tennisser die alle wapens al in handen heeft ook nog eens gaat nadenken, wordt hij pas echt ge vaarlijk. En gevaarlijk is de nummer één van de wereld Andy Roddick. Sjeng Schal ken, toch de schaker van het mannenten- nis, moest in de vierde ronde van de Au stralian Open zelfs op zijn eigen terrein buigen voor de 21-jarige Amerikaan: 6-1, 6-2 en 6-3. Schalken wist in 2001 een keer van Rod dick te winnen, op tapijt in Parijs. Toen de Amerikaan nog een tiener was en geen adviezen kreeg ingefluisterd van de geslepen coach Brad Gilbert. De toen 19-jarige Roddick sloeg bij elke kans zo hard als hij kon, dacht niet na bij wat hij deed. Helaas voor Schalken, die Roddick bestaat niet meer. Gilbert ontleedt elke tegenstander, geeft z'n pupil een strijd plan en die voert dat braaf uit. Schalken heeft er een hekel aan als te genstanders hem het initiatief geven, niets anders doen dan de bal in het spel houden. Dat doet Schalken graag zelf. En precies die tactiek koos Roddick. Waar mee het enige echte wapen van de num mer zeventien van de wereld, degelijk heid, onschadelijk werd gemaakt. Schal ken, nu zelf schaakmat. Echt verrassend was dat trouwens niet, gezien de achter grond van Roddick. Die kreeg z'n ver woestende opslag pas na een enorme groeistuip op z'n vijftiende. Daarvoor moest hij als klein mannetje ook gewoon worstelen vanaf de baseline. ,Andy is gewoon een stuk slimmer ge worden en dat heeft hij aan Gilbert te danken", stelt de Schalken. „Hij speelt nu als een echte nummer één. Ik maakte nu de fouten, niet Roddick." De Limburger had het al moeilijk in de Rod Laver Arena, waar de ondergrond nog net iets trager is dan op de buiten baantjes. Schalken zocht naar z'n ritme en toen hij dat eenmaal had gevonden, stond hij al achter met 2-0 in sets. De eerste was zelfs na achttien minuten al voorbij. Want op de servicegames van Roddick draait het niet om tactiek, die zijn doorgaans na vier rake klappen al voorbij. Liefst 31 onnodige fouten, on waarschijnlijk veel voor Schalken, geven cijfermatig aan hoe hij worstelde. Net als vorig jaar september, in de kwartfinales van de US Open, kreeg Schalken geen poot aan de grond tegen Roddick. Hopen op een kansje, met dat idee ging hij opnieuw de baan op. Dat leek zich aan te dienen op 2-2 in de der de set, toen Schalken een mogelijkheid kreeg om de servicegame van Roddick te breken. Drie niet te retourneren opsla gen later (van 214, 209 en nogmaals 209 kilometer per uur) was de game gewoon voor Roddick. Als trap na sloeg de Ame rikaan later nog een service met 220 ki lometer per uur recht op Schalken af. De bal vloog zelfs door het driehoekje tus sen handvat en racketblad. „Ik was gewoon kansloos", zuchtte Schalken, die met een verontschuldi gend gebaar afscheid nam van het Au stralische publiek. De beste Amerikaan is een maatje te groot voor de beste Nederlander, die morgen met 45.000 euro op zak vertrekt uft Melbourne. Zelfs plan B, vaker het net opzoeken, werkte niet. Al was zo'n aanval bij 15 van de 21 pogingen succes vol. „In de derde set haalde ik mijn ei gen niveau, maar verloor ik nog dik. Misschien moet ik het programma van Roddick maar opvragen, om hem zoveel mogelijk te ontwijken." Wie moet Roddick nog stoppen op de Australian Open? Schalleen weet het ook niet. Fernando Gonzalez, Bohdan Ulihrach en Taylor Dent, tennissers van hetzelfde kaliber als Schalken, werden ook allemaal in drie sets aan de kant ge zet. „Roddick en Federer zijn de twee grootheden van dit moment." Ondanks de kansloze nederlaag vertrekt Schalken met een tevreden gevoel uit Melbourne. Nog nooit was hij zo succes vol in de maand januari. De vorm is goed en Schalken heeft met overwinnin gen op Kenneth Carlsen, David Ferrer en Jurgen Melzer in elk geval gedaan wat hij moest doen. „Ik heb veel zin in de Davis Cup-wedstrijd tegen Canada", zei hij over de ontmoeting die over elf da gen begint in Maastricht, de stad waar hij vorig jaar trouwde. Gekromde ruggen op de Weissensee. Foto: ANP/Vincent Jannink door Mariëlle Verstegen techendorf - Glunderend en genietend staat de kersverse Nederlands kampioen op het ijs. Hij lacht, maakt grappen. Dan een tik op de schouder. Peter de Vries draait zich om. Henk Gemser achter hem. Grote ogen van De Vries. De lange schaatser valt in de ar men van de oud-schaatscoach. Daarna geen woorden meer. Alleen nog maar tranen. Toeval bestaat niet. En zater dag 24 januari op de Weissen see al helemaal niet. Mooier kan het Nederlands kampioen schap niet zijn voor Peter de Vries. Met die ene omhelzing. Die omhelzing met Henk Gem ser. Ze zeggen niks. „Met som mige mensen hoef je geen woorden te wisselen, je weet precies van elkaar wat je voelt", zegt De Vries later. Direct na die bijzondere om helzing kan de 36-jarige mara thonschaatser niks meer uit brengen. Het wordt hem alle maal te veel. Gemser wandelt rustig weg, zijn blauwe muts nog slechts een stipje in de verte. Ook zijn ogen zijn gevuld met tranen. Was het toeval? Dat juist bij het winnen van die titel waar De Vries al zo lang op hoopte. Die ene prijs die nog ontbrak, dat Gemser daarbij was. Was het toeval dat op de dag dat De Vries zijn lijstje compleet maak te, zijn steun en toeverlaat uit het verleden opdook? De man die geen moment van zijn zijde week nadat de Fries in 1987 he lemaal in de kreukels lag omdat hij met zijn auto tegen een boom was geknald. De man die op hem inpraatte, met hem trainde en hem na veel zwoe gen en tegenslagen terugbracht. De man ook die destijds tegen hem zei: 'Jij wordt ooit de beste marathonschaatser van Neder land.' De Vries is die woorden nooit vergeten. Nooit. En als het dan zover is, staat onverwacht en zomaar uit het niets Henk Gemser achter hem. „Hoe kan dat nou?", vraagt De Vries zich even later hardop af. „Henk is nooit op de Weissen see. Nooit hier geweest. En juist nuDe Vries maakt zijn zin niet af. Hoeft ook niet. Gemser is voor het eerst op de Weissen see, om te schaatsen met zijn dochter en schoonzoon. Vrij dagavond laat is hij aangeko men. Zaterdagmiddag staat hij op een afstandje in de sneeuw- rand en hoort de speaker: 'Peter de Vries, zoon van Jacobus en Annie, wint.' Iedereen stuift op de nieuwe kampioen af, die eerst bij zijn vader in de armen valt. Gemser blijft toeschouwer op afstand. Is geëmotioneerd. Daarna de tik op de schouder, de omhel zing. „Dit is heel mooi", zegt Gemser. „Ik heb ooit tegen Pe ter gezegd dat hij nog eens de beste wordt. Dat het uitgere kend vandaag gebeurt, maakt het heel bijzonder." De schaatser uit Oranjewoud is veertien jaar A-rijder. Hij won de Cup, de alternatieve elfste dentocht ook. „Maar nog nooit won ik een Nederlandse titel. Dat ik daar gek van werd, is een groot woord. Maar ik ben best wel eens gefrustreerd thuis ge komen." Pa en ma De Vries zagen het en voelden mee. Ook zij hebben hem altijd gesteund. „Dat komt allemaal naar boven bij zo'n overwinning. Dat maakt het zo emotioneel", zegt vader De Vries. De gedachten van Jacobus gaan terug naar toen. Die zondag avond dat hij het telefoontje kreeg dat Peter ernstig gewond was bij een auto-ongeluk. „Ik was eerder in het ziekenhuis dan Peter. Toen hij binnen kwam op de brancard zei hij te gen me: Pa, zorg ervoor dat ze mijn been er niet afhalen." Ook Gemser ontfermde zich toen over de jonge talentvolle schaatser. De Vries werd kind aan huis bij Henk en Annie in Oudehaske. „Zij hebben zoveel voor mij gedaan." Annie be handelde hem als fysiothera peute, Henk nam de sportreva- lidatie voor zijn rekening. En dat was geen makkelijke weg. De Vries brak zijn been daarna nog twee keer. De laatste keer heeft Gemser uren op hem in zitten praten in het ziekenhuis. „Toen wij 's avonds bij hem kwamen, zei Peter: 'We gaan door.' Dat was zo goed van Henk", zegt pa Jacobus. De Vries ging door en ruim vijf tien jaar later op een stralende dag op de Weissensee wint hij het Open Nederlands kampi oenschap. Op het einde van de honderd kilometer blijft De Vries na wat wisselingen in kopgroepjes over met Martijn Kromkamp, Ruud Aerts en heel verrassend B-rij der en Japanner Shinta Ko- bayashi. Er zit nog een groep achter met namen als Ange- nent, Borst en Jeroen de Vries. De laatste kilometers gaat An- genent buffelen, maar De Vries wacht niet af en zet aan. „Ik durfde geen seconde meer ach terom te kijken. Ik voelde ze achter me." Met een buiging en gebalde vuisten gaat De Vries als eerste over de finish. „Dit is super, su- permooi", zegt de winnaar, niet wetende dat zijn overwinning een paar minuten later nog mooier wordt. Michaud met helikopter van ijs Het was even schrikken toen het bericht kwam dat Cédric Mi chaud met een helikopter naar het ziekenhuis in Klagenfurt was gebracht. Maar zaterdagavond was de Franse marathonschaatser weer terug op zijn hotelkamer. Met veel rugpijn en zere schou ders, maar verder bleek de schade van zijn valpartij tijdens de open nationale titelstrijd mee te vallen. Achterop op het grote meer van de Weissensee ging Cédric Michaud zaterdag onderuit. Toen Erik Huizebosch zijn ploeggenoot een ronde later zag lig gen, stapte hij uit de wedstrijd om bij Michaud te blijven. De win naar van vorig jaar maakte toen al geen kans meer op de titel met een plek in het peloton. De Fransman had bijna een half uur op het ijs gelegen, waarna hij met de helikopter naar het ziekenhuis van Klagenfurt werd gebracht Daar werd vastgesteld dat de schaatser niets gebroken had, maar flinke kneuzingen had. Schalken in problemen tegen Roddick. Foto: EPA/Dave Hunt Arazi verslaat Philippoussis door Martijn van Beeten Melbourne - De Marokkaan Hi cham Arazi heeft meer talent in z'n linkerpink dan veel proften nissers in hun hele lichaam. De 30-jarige Arazi speelt met zo veel gevoel dat zelfs Roger Fe derer er jaloers van zou wor den. Tegen Mark Philippoussis, in de vierde ronde van de Au stralian Open, hield Arazi afge lopen nacht ook nog eens het hoofd koel: 6-2, 6-2 en 6-4. Zo kreeg het thuispubliek op Australia Day, de nationale feestdag, een enorme kater te verwerken. Juist Philippoussis, opgegroeid in Melbourne, was de man die niet mócht verlie zen. En zeker niet van veteraan Arazi, de nummer 51 van de wereld. De Australiërs zagen het droomverhaal al voor zich. Philippoussis moest de eerste landgenoot sinds 1976 worden om de Australian Open te win nen. Wat kan Arazi nou voor gevaar stichten tegen de held van de gewonnen Davis Cup-finale te gen Spanje, dachten ze in Mel bourne. Maar de Marokkaan is verraderlijk. In veel wedstrijden' heeft Arazi momenten dat hij tennist als de nummer één van de wereld. Dan wapperen de gouden handjes en kijkt de te genstander verbijsterd toe. Juan Carlos Ferrero, Lleyton Hewitt, Andre Agassi en Philippoussis, allemaal zijn ze wel eens over deze baltovenaar gestruikeld. Ook Richard Krajicek heeft slechte herinneringen aan de Marokkaan. In 1999 had Kraji cek op het toernooi van Ham burg de kans om nummer één van de wereld te worden. Hij had een paar overwinningen nodig, maar verloor op een stormachtige dag in de eerste ronde van Arazi. Ongelooflijk veel talent, dat heeft Arazi. Alleen ontstaat in zijn hoofd soms kortsluiting. Alles komt makkelijk voor de Marokkaan en dus wil hij de za ken soms ook te makkelijk op vatten. Daarom kwam hij nooit verder dan de 22ste plek op de wereldranglijst en won hij slechts één ATP-titel. Npb herfst van zijn tennisloij lijkt alles op z'n plek t< A Arazi is terug bij zij coach Thierry Champ nog een paar jaar te la hoe goed hij écht is. ie Dat weet Philippoussisjet tweemaal eerder verl<£ E Arazi, nu ook weer. Hdse hem wel een plek in dejn nales van de Australiaioi waar de Wimbledonoc van vorig jaar nog nooijD reikte dan de vierde ronlaa zi verzorgde een warebd show in de Rod Laveicl Met pijn in het hart gim Australiërs hem een Ha ovatie. ir li Het is de eerste schian toernooi-directeur Pauha mee, die een uiterst rusn c ste week beleefde. In N. 1 ne wordt afgerekend kv traditie van een sens eerste week en dan kal richting finale. In 2001 I dus anders. In voorgaande jaren w^|, geklaagd dat de At Open te vroeg in het e wordt gehouden. Daarart 1 de organisatie gehoor E door het evenement e(de op te schuiven. Zeveit; maken blijkbaar een wdm verschil. Het zal de dH over het nog drastischi„I gen van de kalender,2 Australian Open in maas.1 verstommen. va Wat ook meespeelt, is! D dat de zomer in Melbtf I dusverre mild is. HittJ tend rubber, zwikkenrig en krakende knieën, f het verhaal van de afgel£ ren. Nu, met een temp tje van rond de 24 grad G den alle toppers stand, tui Bij de mannen zijn de Mi dagen in de Rod Lavfel enkele grote wedstrfel zien. Morgen al, als Au se dick en Marat Safin hiHo finale afwerken. Met la Federer, Ferrero en An (Br si zitten de nummers étar met vier van de werelj het toernooi. Een zeldzl in Melbourne. N hoogstraten/anp - Richard Groenendaal kende zondag een slechte generale voor de WK veldrijden komend weekeinde in Frankrijk. De Raborenner fi nishte in de zesde wedstrijd om de Superprestige in Hoogstra ten slechts als tiende. De Belg Erwin Vervecken pakte de winst door in de sprint landgenoot Tom Vannoppen te verslaan. Bart Wellens finishte als derde. De wereldkampioen blijft leider in de tussenstand. Groenendaal deed op het snelle parkoers in Hoogstraten tot halverwege de race iter om de hoofdprijzen. |N snelle start van Wej ir Vannoppen profiteerdien bander van een valpde het Belgische duo. OrJes voering van Groenendigi vecken en Berden vspi tweetal bijgehaald. Dnc foutje van de Nederlajsp gen ook hij en Berden tui Toen hij daarna nog ek< viel, was het afgelopei aspiraties van Groener^* zichzelf vooral een ge' concentratie verweet. rc harbin/anp - Inpakken en wegwezen. Dat was het motto waarmee de wereldkampioe nen Marianne Timmer en Erben Wennemars in het weekeinde deelnamen aan de wereld bekerwedstrijden sprint in het Chinese Har bin. Het topduo van Nagano verlangde na een 'maandje' Azië meer naar huis dan naar (nog meer) medailles. Toch perste met name Timmer nog fraaie tij den uit haar vermoeide lijf. Met drie afstands overwinningen verbaasde ze vooral zichzelf. Wennemars had minder reden tot lachen en juichen. Hij won 'slechts' de eerste 1000 me ter en eindigde zondag op zijn specialiteit op de derde plaats, achter de zegevierende Ge rard van Velde en de sterke Beorn Nijenhuis. Timmer behaalde op de afsluitende 1000 me ter haar elfde wereldbekerzege in haar loop baan. Daarmee passeerde ze Yvonne van Gennip, die op tien bleef steken. In het we reldbekerklassement steeg Timmer in Harbin met stip naar de eerste plaats, mede dankzij de absentie van haar Amerikaanse concur rente Jennifer Rodriguez, die de voorkeur gaf aan een trainingskamp in Salt Lake City. De 29-jarige inwoonster van Tynaarlo kan na Van Gennip en Tonny de Jong de derde Ne derlandse schaatsster worden die een wereld beker wint. Haar voorsprong op de Italiaanse Simionato bedraagt 50 punten, met nog drie wedstrijden te gaan. Rodriguez staat op 80 punten van Timmer, die in China niet al te veel wilde vooruitblikken. „Eerst terug naar Nederland. Ik kan niet wachten om naar huis te gaan", verzuchtte ze. Timmer reageerde zaterdag al opgetogen na haar derde (500 meter) en eerste plaats (1000 m). „Het viel niet mee om een kleine week na het WK in Nagano mijn kop erbij te houden. Maar het is mijn baan, dus het moest wel. Het ging beter dan ik had verwacht." Een dag later was haar blijdschap dankzij twee ritzeges nog groter. Maar ze toonde ook opvallend veel zelfkritiek. „Als ik naar mijn tijden kijk op de 500 meter en het eerste rondje van de 1000 meter moet ik conclude ren dat het beter kan. Technisch gezien dan. Maar ik begrijp ook wel dat ik nu niet al te veel mag zeuren.isr Voor Wennemars was het gisteren z>n 'nederlaag' in zeven wereldbekerwasi op rij, inclusief de laatste twee racend vorige seizoen. Met een nieuwe ze?te 1000 meter had hij zondag in Harbfiln Igor Zjelezovski geëvenaard, die eerdee zelfde afstand zeven races op rij wonZ; uitgerekend Van Velde die Wennemade lijk weer eens te snel af was, de marik op 1 maart 2003 voor de laatste keerwi op de 1000 meter. T iet

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 16