REGIO Angst voor uitzetting bij asielzoekers Teylingers komen er ook op discussiebijeenkomst niet uit k ben bang dat ik moet opdoeken' Wandelen naar de stamppot in verboden gebied ifzuigerdief wassenaar R5 trfeod en leuringen Ier invloed lolitiebureau keer vast kotsingen fgjian krijgt qavalsprijs Brandweer vindt hennepkwekerij Drukke 102de verjaardag Busbaan Zoeterwoude Roomburg later klaar enaar - Een 44-Hagenaar ;rde zaterdagmiddag in rinkel aan de Langestraat issenaar een stofzuiger te Een medewerkster van ak sprak de man op straat drag aan. De dief gaf ip de stofzuiger aan haar Even later werd de man houden door de politie en enomen naar het bureau, eeg een bekeuring en it daarna weer gaan. om de man de stofzuiger ;erde te ontvreemden of ard de man dat apparaat i h had is niet bekend. maandag 26 JANUARI 2004 h< ;elo te bi Samenwerken, ja. Maar hoe? made - Een kettingbotsing lij dertien auto's betrok- aren, heeft het verkeer op tussen Burgerveen en v^niade zaterdagmiddag en- 11 ren vastgezet. Het onge- beurde op de rijbaan in "8e iting Den Haag ter hoog- jgmade en veroorzaakte va e van bijna tien kilometer J1 a i het knooppunt met de ■!P.de afrit Hoogmade. Au- lilisten die van Amster- c laar Leiden reden hadden terdagmiddag niet mak voor de Schipholtunnel na een botsing ook een n drie kilometer. En een ik op de A44 bezorgde )uu rkeer dat probeerde de fi le A4 te omzeilen alsnog ?ng- vervolg van voorpagina door Eric de Jager warmond - „Natuurlijk moeten we samenwerken." De bestuurders van Warmond, Sassenheim en Voorhout zijn het verschrikkelijk met elkaar eens. Maar hoe ze dat gaan doen en wat ze dan gaan doen, blijft nog altijd in het midden. Ook tijdens een dis cussiebijeenkomst in het kunstcafé aan de Warmondse Dorpsstraat ko men wethouders Van Steijn (Voor hout) en De Vroomen (Warmond) en de burgemeesters Waal (Sassenheim) en Timmers (Oegstgeest) er niet uit. Terwijl de gemeenteraden van drie van die dorpen de komende weken toch met een plan naar de provincie moeten. 'Krokodillentranen' noemt De Vroomen de klachten over 'ge dwongen' herindeling daarom ook. „De provincie heeft de gemeenten de kans gegeven, maar daar is niets uit gekomen. En dus ligt er nu een fusie- voorstel op tafel." Voorhouter Leo van Steijn is meteen duidelijk: het volk heeft tegen een ge meente Teylingen gestemd en de me ning van het volk weegt zwaar. Geen Teylingen, dus. Maar tegelijkertijd zoekt Van Steijn meer toenadering tot de buren dan ooit tevoren. De drie collegepartijen in Voorhout hebben een voorstel in de maak dat als 'handreiking aan Warmond' moet dienen. Van Steijn: „We moeten een broeder in nood helpen." Wat er pre cies in staat, blijft nog in het midden. Tot ergernis van de aanwezige War mondse raadsleden. „Wij willen dat voorstel wel even zien, voordat we maandag zelf iets besluiten en dins dag in de krant moeten lezen wat Voorhout doet." Leo van Steijn verklapt al wel vast dat in de Voorhoutse hulpplannen Oegstgeest ook een rol speelt. Over één ding zijn de bestuurders en toehoorders het wel eens: de huidige fusieplannen hebben een te negatief imago. Ze gaan te veel uit van alle problemen, terwijl er best eens geke ken mag worden naar wat de voorde len kunnen zijn. Zo zou Warmond zich als leider op recreatiegebied kunnen opwerpen, Voorhout als bou wersgemeente en Sassenheim als koopcentrum. Maar concrete plan nen zijn er ook nu nog niet. Tegen sa menwerking valt weinig in te bren gen, maar het lijkt er vooralsnog niet op dat er snel iets tastbaars op tafel komt. Wat dat betreft heeft de provincie wel degelijk een steen in de vijver gegooid met het fusievoorstel. De Vroomen: „Er is wel veel in beweging ge bracht." Maar hij zegt daar ook bij dat hij weigert om als Warmonder straks het zieligste jongetje van de klas te zijn. Waar de gemeenten tegen aan blijven hikken, is de drang naar kleinschalig heid van de dorpsbewoners. En die is heel begrijpelijk, vindt ook Timmers. „Ik heb dat ook gemerkt als voorzitter van een deelraad in Rotterdam. In een kleine gemeenschap, waar alles dichtbij is, waar iedereen elkaar kent, heb je meer invloed op je omgeving. Dan heb je niet snel het idee: daar boven wordt voor ons beslist." Vol gens Timmers zijn er best goede af spraken te maken om kleine kernen in een groter geheel gelijkwaardig te houden. Van Steijn is het daar mee eens: „De fusie is geen doel op zich, het moet een middel zijn. Maar in de provincie zitten alleen schaaldenkers, geen gemeenschapsdenkers." Sassenheimer Cees Waal vraagt zich af wat de provincie nu precies wil. „We kunnen die fusie nu wel afbla zen, maar dan komt die later toch weer op ons bord. Dat heb je met problemen die je niet oplost." De afwezigheid van een provinciebe stuurder fiet zich gisteren in War mond voelen. De gemeentebestuur ders hebben nogal wat vragen aan Zuid-Holland. Bovendien heeft de provincie volgens de dorpelingen ste ken laten vallen door de samenwer- kingsbesprekingen af te kappen met een fusieplan. Overigens liet ook de Leidse burgemeester Lenferink ver stek gaan. Hij was aan het verhuizen. loefcEEST - Zonder helm, zon- uzijht en vreemd rijgedrag, potjg punten voor de politie 22-jarige bromfietser ;stgeest aan te houden in d Poelgeest. Aanvanke- :e dat moeilijk. Na wat :ende bewegingen kon jeman bij de uitgang van ,rk tot stilstand worden n djht. Voor driemaal de toe- hoeveelheid drank heb(iij een rijverbod. Voor de 'erse bekeuringen. Tóorp - Tegenover het po- fiet-reau aan de Hoogmades- bijiLeiderdorp een botsing k erpaken, is niet echt han en tn 58-jarige Leiderdorper ;egtp die plek niet goed op erkaen weghelft waardoor hij alsjgel van een 41-jarige ';erker raakte. De man, eindje verder op de Si- litweg kon worden aan- l be$en, bleek bijna vijf keer (estane hoeveelheid ijn gn zijn lijf te hebben. Zijn e tvis is ingevorderd. :en aan den rijn - De Goud e m<atertoren, de onder en fog die de Alphense car- jrrotereniging De Cascarvie- ;lkaaiijks toekent aan een stelijk inwoner van Al- m den Rijn, is dit keer in den van Willem Arlman t. Arlman werd zaterdag, .'Urprising Dinner Night iuna, geëerd. Hij heeft de fle' te danken aan zijn iiale bezigheden. Arl- i zich onder meer in it Alphense sportleven laatselijke horeca; hij leel uit van de stads- nmissie van de WD en ingmeester van de g Groeiend Bewustzijn. me^st doet hij ook nog veel jke Cascarvieten. zo z) Aan de wandel in de Waterloospolder. Voor één dag was de polder toegankelijk voor nieuwsgierige wandelaars. Foto: Eric Taal De Waterloospolder: een dag open voor nieuwsgierige wandelaars door Joris Rietbroek rupwetering - ledereen uit de buurt fietst er wel eens langs. Maar een uitgebreide wandeling door de Waterloospolder tussen Rijpwetering en Oud Ade, is ei genlijk nooit mogelijk. Het bord je 'Verboden toegang Artikel 461 Wetboek van Strafrecht' prijkt op alle hekken die het gebied omringen. Gisteren mochten nieuwsgieri ge wandelaars dit verbod voor één keer - letterlijk en figuurlijk - met voeten treden. Agrarische natuurvereniging Vanade orga niseerde de 'stamppotwande ling', een rondgang door de polder vanuit Rijpwetering naar camping Spijkerboor in Oud Ade en weer terug. Een eenma lige wandeling door privé-ge- bied. Met als beloning een heerlijk, dampend bord boe renkool- en zuurkoolstamppot. Uiteraard met worst en een kuiltje jus. Niets is natuurlijk zo leuk als een keer vrij rondneuzen in ver boden gebied. En rondlopen op plekken waar dat eigenlijk niet mag, trekt veel mensen aan. Onder leiding van een aantal gidsen trekken ruim 120 wan delaars opgedeeld in groepjes er de hele dag door op uit. Ge wapend met verrekijkers en fo totoestellen kijken ze nieuws gierig om zich heen in de pol der. Enthousiasme alom als ie mand met de verrekijker een haas in het vizier heeft. Lekker door de drek banjeren en over hekken klimmen - iedereen vindt het schitterend. In het drassige weiland is het stil. Uit de verte klinken gelui den van de voetbalwedstrijd die aan de gang is. Af en toe vliegt er een troep van honderden, luid kwebbelende ganzen over. Ze oogsten bewonderende blik ken van de wandelaars. „Die ganzen broeden op de toend ra's van Spitsbergen, Lapland en Siberië", weet gids Johan Kieft. „Hier komen ze overwin teren. Ze veroorzaken ook die grote bruine plekken die je ver derop in het gras ziet. Dat komt omdat ze met honderden tege lijk op dezelfde plek gaan zit ten. Boeren hebben last van ze, want ze eten ontzettend veel gras, wat natuurlijk het voer is voor de koeien." Iedereen snapt best dat het las tige beesten zijn, maar toch is het een prachtig gezicht als ze massaal overvliegen. „Ik had echt geen idee dat er hier zo veel zitten", zegt mevrouw Akerboom uit Roelofarends- veen. „Maar ja, normaal let je er natuurlijk niet op en op deze plek al helemaal niet. Natuurlijk mag je hier eigenlijk nooit ko men, dat is het leuke aan deze wandeling." Vanade hield de wandeltocht vooral om de deelnemers meer te leren over de activiteiten in de polder. Tegenwoordig hou den boeren er namelijk niet al leen maar vee, ook doen ze ook aan weidevogel- en slootkant beheer. De wandelaars leren tij dens de tocht dat de landeige naren van het gebied in het voorjaar vogelnesten markeren door stokken in de grond te ste ken en nestbeschermers - ijze ren hekwerkjes - te plaatsen. Zo walst de boer met zijn trekker niet over de nesten heen en het vee vertrapt ze niet. Slootkantbeheer houdt in dat de boer een meter vanaf de sloot niet bemest of maait. Zo krijgen verschillende soorten bloemen kans om te bloeien. Vanade geeft de agrariërs subsi die voor deze activiteiten. „Veel mensen weten niet dat de boe ren in onze regio zich intensief met natuurbeheer bezighou den", vertelt Sylvia Kompier van Vanade.Als je er meer over vertelt hoor je vaak: oh, doen jullie dat ook nog?" vervolg van voorpagina leiden/regio Asielzoekers die uitgeprocedeerd zijn maar nog wel in Leiden of de omliggende gemeenten wonen, zijn ontzet tend bang. Nu minister Verdonk bekend heeft gemaakt dat men sen zonder verblijfsvergunning de komende jaren worden uitge zet, weten ze niet waar ze het zoeken moeten. „De mensen zijn onwijs angstig", zegt Bert Sla ger, stafmedewerker begeleiding bij Vluchtelingenwerk Leiden. Volgens hem zijn de asielzoe kers vooral bang als ze zich bij de vreemdelingenpolitie moe ten melden. Dat moet elke twee weken. „Ze zijn bang dat ze dan opgepakt worden. Ik heb van een aantal mensen gehoord dat ze nu in groepjes gaan. Eén gaat er naar binnen, de rest blijft buiten wachten. Als ze merken dat de eerste gewoon weer naar buiten komt, weten de anderen dat het in orde is." Net als het actiecomité Van Harte Pardon vindt Vluchtelin genwerk het onbegrijpelijk dat minister Verdonk voor slechts 220 mensen met de hand over haar hart strijkt. Vluchtelingen werk Leiden stuurde haar vorig jaar 21 brieven over asielzoe kers die volgens de instantie zo'n schrijnend verhaal heb ben, dat ze in Nederland moe ten blijven. „Daarvan zijn tot nu toe dertien of veertien afwij- voorhout - Bij het blussen van een schuurbrandje aan de Loosterweg gistermiddag rond half vier stuitte de brandweer op een hennepkwekerij. Het vuur, dat volgens de brandweer was ontstaan door kortsluiting in de kwekerij, was snel onder controle. De politie nam vier honderd hennepplanten en bij behorende apparatuur in be slag. De eigenaar van de schuur, een 36-jarige Voorhou ter, was niet thuis tijdens de ontmanteling. Hij is later op de dag gehoord door de politie.Hij verhuurde de schuur. ke icilitj zelf ïbiet tl (keiiers Passage vrezen bouw Hema om fenke Ledegang <rijg« nte hoten - Slapeloze nach- we %en ze ervan, de winke- het de Voorschotense Pas- innenkort zet de Hema ast hun deur de eerste n de grond, om er ver- isbur zeker vijftien maanden •Rïjit bouwen. De parkeer- 1 aan de Julianalaanlaan opgedoekt en de Passa- I C tig aan die kant zal ge- W i de bouw gesloten zijn. esse Mourits van kin- ingwinkel Stampertje e hoych ernstig zorgen. „Als neercs ruim een jaar ver- r- AlSgaat worden en ik om- ïrs is}s lijd, ben ik bang dat iergi<iet red. Toen de Gevers jtschool wegging, draai wind sens al bijna dertig pro- Nieter omzet. Als daar nu hetisn zou bijkomen, dan jent |de boel opdoeken. Eer- erkirtgd ZOu ik op dit mo- let o6t liefst stoppen en een aar nibaan zoeken." geme met een schuin oogje e overkant, waar de van 'elzaak Pfundt Interieur, W,gSUjtverkoop houdt. „Hij is uitgekocht door de He ma. Het kwam hem niet slecht uit, hij wilde toch al stoppen. Mij hadden ze ook best mogen uitkopen, maar hier zijn ze niet geweest." Bij wie 'ze' wel zijn geweest is Jan ten Donkelaar, eigenaar van Wood&Art. „Maar ik heb ze uit gelachen. Ze boden me een schijntje. Als ik hier weg moet, moet ik elders de boel weer he lemaal opbouwen. En ik zit hier net zeven maanden." Maar Ten Donkelaar, die een tearoom annex winkeltje in hout en kunst drijft, voelt zich vooral door de gemeente stevig in de maling genomen. „Toen ik hier zeven maanden geleden kwam, heb ik gevraagd wat de plannen met dat Gevers Deijn- ootgebouw waren. De gemeen te heeft niets verteld, behalve dat ik mij geen zorgen hoefde te maken. Nu zit ik straks tegen een negen meter hoge muur aan te lajken. Want ze gaan het hele parkeerterrein waarop we nu uitkijken volbouwen. En ik ben ervan overtuigd dat de ge meente dat al lang wist. In fe bruari liepen hier al mannetjes de boel op te meten." Ten Donkelaar kijkt inmiddels uit naar een ander pand. „En daar mag de Hema voor op draaien. Kijk, ik heb een tim merbedrijf, maar vanwege mijn suikerziekte, wil ik daar lang zaam mee stoppen. Het is te zwaar. Ik moet het straks heb ben van dit winkeltje. Dus ik wil wel graag klanten. Daar heb ik het met de Hema over gehad. Nadat ik hun eerste voorstel naar de prullenbak had verwe zen, beloofden ze met een nieuw plan te komen. Maar ik heb ze niet weer gezien. Ik heb een pandje op het oog waar ik met mijn zaak wel naartoe wil verhuizen, dus het zou fijn zijn als de Hema weer eens kwam opdagen." Monique Ruijgrok is eigenares se van kapsalon In Hair, halver wege de Passage. Zij maakt zich vooral zorgen over de bereik baarheid van haar zaak. „Men sen kunnen zeker een half jaar hun auto niet kwijt. Zoals het nu is, is het ideaal. Iedereen kan makkelijk bij de zaak ko men. Hoe dat straks moet, weet ik niet. Ik heb al van alles be dacht, tot het plaatsen van een keet aan toe." Maar weggaan, zoals anderen in de Passage overwegen, doet Ruijgrok niet. „Voor een kapsa lon is het misschien toch een ander verhaal. Wij hebben best veel vaste klanten. Met een kapper bouw je een band op." „Zuur is het wel. Ik ben net an derhalf jaar bezig. We zijn met zijn zessen, hebben de zaak net leuk opgebouwd en dan krijg je dit. Natuurlijk is dat het risico van de ondernemer, maar echt: ik heb er slapeloze nachten van. Ik zal in elk geval extra ad verteren dat we gewoon open zijn. En dan moeten we maar even de tanden op elkaar zetten en doorbijten. Over vijftien maanden is het gebeurd." Daar heeft Ten Donkelaar aller minst vertrouwen in. „Ik zit na tuurlijk zelf in die bouwwereld en ik kan u één ding zeggen: dit gaat jaren duren. Er moet hier onder een parkeergarage ko men en boven de winkel wo ningen. Wat denkt u? Dat zet je niet zomaar neer. We zijn voor lopig niet van dit gezeur af." oegstgeest - Onder belangstellend oog van de fa milie brengt burgemeester Els Timmers van Oegst geest (links) de felicitaties over aan de jarige llona Nagy-Pont. De bewoonster van verpleeghuis Van Wijckerslooth vierde zondag haar 102de verjaardag met veel bezoek. Nagy-Pont werd in 1901 geboren in Boedapest en vertrok in 1921 uit Hongarije naar Nederland. Hier werkte ze op een boerderij en der tig jaar als huishoudster. Ze trouwde met een mandenmaker. Ze woonde lange tijd in Leiden, voordat ze in 1999 naar Oegstgeest verhuisde. De 102-jarige is nog fit en houdt via e-mail contact met haar familie in het buitenland. Foto: Taco van der Eb zingen binnen. We wachten dus nog op zeven acht brie ven. Maar zo langzamerhand zinkt de moed je in de schoe nen", zegt Slager. Op zijn gevoel afgaan kan hij niet meer. „Hopen doe je wel, maar dat deden we ook voor de mensen die tot nu toe een af wijzing ontvingen. Het gaat bij voorbeeld om gezinnen waar van een deel al een verblijfsver gunning heeft, maar één van de ouders niet. Dat zou betekenen dat een gezin dat hier vijf, maar soms ook tien of twaalf jaar is, uit elkaar gerukt wordt. Ook zijn er mensen bij die zeer ern stige medische problemen heb ben. Er is iemand die hier een auto-ongeluk heeft gehad. De gevolgen daarvan zijn in het land van herkomst niet goed te behandelen. Zulke mensen zouden hier echt moeten blij ven." De begeleider van asielzoekers is vooral benieuwd naar de op stelling van de gemeenten, nu minister Verdonk haar uitzet- plannen heeft ontvouwd en van plan is uitzetcentra te bouwen. „Burgemeester Lenferink van Leiden heeft tot nu toe gezegd dat ze alles op alles zetten om die mensen hier te houden. Ik verwacht dat hij woord houdt." Niet alleen Leiden, maar ook omliggende gemeenten als Lei derdorp en Katwijk steunen uit geprocedeerde asielzoekers tot nu toe met geld en een huis. zoeterwoude - De ge plande busbaan tussen industrieterrein Grote Polder in Zoeterwoude- Rijndijk en bedrijventer rein Roomburg in Leiden wordt pas half september in gebruik genomen. Ei genlijk had de busbaan al klaar moeten zijn, maar het heeft langer geduurd om een oplossing te be denken voor de gasleidin gen en de kabels onder de grond. „Niet alleen voor de busbaan, maar voor het hele W4-project moe ten daarvoor voorzienin gen worden getroffen. Je kunt het maar beter in één keer goed doen", al dus wethouder Van der Kooi. De baan wordt aangelegd voor een nieuwe buslijn tussen Leiden en Alphen. De busbaan komt langs een bestaand fietspad dat deels Heinekenpad, deels Blauwmutsenpad Aheet. Voor de bus is een nieuwe brug nodig over de Meer- burger Wetering. Daarbij is gekozen voor een zes meter breed exemplaar. Deze is 68.000 euro duur der dan een brug van vier meter breed. „Als het om de veiligheid gaat, moet je geen concessies doe", zegt Van der Kooi. „Een brug van vier meter is erg krap. Fietsers moeten dan achter elkaar gaan rijden als een bus op de brug te gemoet komt. Dat ver groot de kans op onveilige situaties." De busbaan kost 1,65 mil joen euro. Daarvan neemt Zoeterwoude 660.000 eu ro voor zijn rekening en Leiden 330.000 euro. De rest komt voor rekening van de provincie.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11