Peter van Straaten, een verlegen man met lef op papier het later pas edgekomen om te tekenen. Ik 'Mijn inspiratiebron? Ik denk geiligheid' Biografie itie: GPD/Petervan Straaten Hij blijft tekenen totdat hij erbij neervalt. Peter van Straaten (68), die met zijn tekening van Mabel Wisse Smit de beste politiek prent van 2003 maakte, kan zonder inktpen niet leven. „Ik ga het liefst op in de massa en verschuil mij achter mijn tekeningen." door Carine Neefjes TW Zijn vrouw Els is zijn beste ad viseur. „Alle tekeningen laat ik aan haar zien. Die prent van Mabel wilde ik weggooien, maar Els hield me tegen. Ik had een schets liggen waarop Mabel een veel te kort rokje over haar knieën probeert te trekken. Het zag er niet uit, dat was echt een verkeerd idee. Toen heb ik haar zeven armen gegeven, waarmee ze wanhopig haar lichaamsdelen probeert te bedekken; een oranje slipje hangt op haar enkels. Ik vond 'm nog niet goed, maar Els wel. Uit gerekend met deze tekening heb ik de Inktspotprijs gewonnen." Een bescheiden tekenaar. Al ruim 35 jaar tekent Peter van Straaten spraak makende politieke prenten voor het weekblad Vrij Nederland, maar pas de laatste jaren heeft hij het gevoel dat hij het vak een beetje onder de knie heeft. „Om de vijf jaar heb ik ge dacht: 'Ik stop ermee, ik kan het niet, ik kan het echt niet.' In een politieke prent draait het om eenvoud. Je moet de tekening niet mooier willen ma ken. Het is een affiche, het idee moet direct pakken. Dat was achteraf ge zien goed aan Mabel. Het was een te kening zonder onderschrift. Ik heb vaak veel tekst no- 'TlICCPn mii dig bij mijn politic- UddCI I 11IIJ ketekeningen. Ln Hp mpicipQ NeemGerritZalm, pil UC IIICOJC3 minister van finan- r tend moeilijke kop O weet niet waarom, maar hij lukt ge woon niet goed. Bij een prent van Zalm zet ik altijd zijn naam op zijn colbertje. Het is een zwaktebod, maar ik kan niet anders. WD-fractie voorzitter Van Aartsen vind ik ook heel moeilijk, die schuif ik voor mij uit, ik heb hem nog nooit getekend. Balkenende is, als het om tekenen gaat, op dit moment mijn favoriete politicus. Je tekent een Edammerkaas met daarop dat haar, dat brilletje en dat mondje... Politiek zie ik helemaal niets in die man. Ik denk dat Balke nende over vier jaar is afgebrand. Ten eerste doet hij het niet zo goed, en als hij het wel goed doet, dan brengt hij het verkeerd. PvdA-fractievoorzitter Wouter Bos belde mij vorig jaar of hij het origi neel van een tekening kon krijgen. Het was een prent die ik had gemaakt tijdens de kabinetsformatie: Bos en Balkenende zitten aan een hele lange tafel met hun rug naar elkaar toe. Ie mand steekt zijn hoofd om het hoek je van de deur en zegt: 'Ze zitten ten minste nog wel aan een tafel'. Dat Bos zo'n tekening wil hebben, vind ik leuk. Ik voel me gevleid." Een verlegen man met lef op papier. Zijn pomotekeningen, gepubliceerd in de bundels Aanstoot en Nastoot, zijn beroemd en berucht. De eroti sche schetsen verbeelden voorname lijk stelletjes die 'het' met elkaar doen in het openbaar: seks bij de bushalte, seks tijdens een receptie of seks op het biljart. Techniek „Mijn inspiratiebron? Ik denk geilig- heid. Eind jaren zestig maakte ik mijn eerste pornotekeningen. De seksuele revolutie was in volle gang, seks moest overal kunnen, dat zie je terug in mijn werk. Mijn vrouw keurt ook mijn pornotekeningen. Ze vindt ze leuk, ze is niet zo gauw geschokt. Els let puur op techniek. Ze heeft twintig jaar les gegeven op de Rietveldacade mie, dus ze heeft er verstand van. In deze tekeningen werk ik ook met kleur. Als ik een detail slordig heb af gewerkt, ziet Els dat meteen. Ik neem haar kritiek altijd serieus en ga terug naar de tekentafel om te corrigeren. De meeste vrouwen vinden mijn por notekeningen helemaal niks. Ze zijn aanstootgevend, daar houden vrou: wen niet van. Ik teken vooral man- nenfantasieën. De vrouwen in mijn prenten zijn zeer gewillig, daar raken mannen opgewonden van. De schrijfster Yvonne Kroonenberg heeft mij ooit gezegd dat vrouwen vooral geprikkeld raken door geschreven porno." Heeft de tekenaar voor het nieuwste nummer van Vrij Nederland een por nografisch/politieke prent over de in middels afgetreden Amsterdamse wethouder Rob Oudkerk in de maak? „Nee. Over Oudkerk heeft iedereen zijn zegje gedaan. Begrijp me goed, ik wil hem niet sparen. Ik vind Oudkerk een blaaskaak die als wethouder van Amsterdam veel te weinig heeft ge presteerd. Zijn bezoekjes aan de tip pelzone vind ik heel erg. Als hij zich had beperkt tot de Wallen, ach, dat doen zoveel mannen." Verliefd Peter van Straaten groeide op in Am- hem. Met vier oudere broers is hij opgevoed door vijf vaders. Als jong ste jochie trok hij het meest naar zijn moeder toe. „Ik was verliefd op haar. Ik wilde altijd met haar trouwen. Ze was een mooie vrouw. Ik herinner mij dat ze er heel lang jong uitzag, ze werd pas laat grijs. Mijn moeder was zo'n vrouw die de boel bij elkaar hield. Als mijn vader na een dag haid werken - hij was architect - na het ZATERDAG 24 JANUARI 2004 ER BIJ eten van tafel ging, bleven mijn broers en ik nog urenlang met haar nazitten. Lekker keten. Mijn moeder had ontzettend veel humor, ze maak te altijd geestige opmerkingen. Op zaterdagmiddag gingen mijn broers en ik met haar naar een café. Lekker mensen kijken en grappen maken." Een tekenaarsfamilie. De vijf broer- JPD/Phil Nijhuis tjes Van Straaten waren niet buiten aan het voetballen, maar zaten bin nen te tekenen. „We zijn er nooit toe gedwongen, het ging vanzelf. Ik was een groot bewonderaar van mijn elf jaar oudere broer Gerard. Hij was il lustrator en ik wilde in zijn voetspoor treden. Technisch was hij onver slaanbaar. Hij kon alles, ik kon bijna niets. Vergelijk het met voetbal: ik ben een soort goaltjesdief die op het juiste moment en op de juiste plaats toeslaat, maar ik kan nooit iemand passeren." Vader en moeder Van Straaten waren echte WD'ers. „Ik ben erg anti-soci alistisch opgevoed. Toen ik niet meer thuis woonde en aan mijn moeder vertelde dat ik PvdA had gestemd, zei ze: 'Hou jij zo van het volk?' Bij ons thuis werd neergekeken op de arbei ders. Vrouwen uit dat milieu werden 'juffrouw' genoemd. En mijn moeder was een echte mevrouw. Ik heb geprobeerd om socialist te worden, maar dat is niet gelukt. Ik hoorde te veel onzin in linkse krin gen. Vooral de opkomst van die hele welzijnssector vond ik vreselijk. Uit eindelijk voel ik mij het meest thuis bij D66. Een beetje kleurloze partij, maar dat past wel bij mij. Ik ga het liefst op in de massa en verschuil mij achter mijn tekeningen." Rolpatronen Vrouwen en relaties: zijn werk staat er bol van. Wie kent niet zijn legen darische verhalen en tekeningen over Agnes, een alleenstaande moeder die verstrikt raakt in affaires met mannen die eigenlijk allemaal maar één ding willen: met haar naar bed. De teke ningen verbeelden doorgaans tradi tionele rolpatronen: hij wil seks en zij, ach, zij doet wel mee als hij dat nou zo graag wil. Zelf is Van Straaten een laatbloeier in de liefde. „Tussen mij en de meisjes is het pas goed gekomen na mijn scheiding, zo rond m'n 55ste. Als jongeman was ik heel erg bang voor vrouwen. Ik kende ze niet, ik had al leen maar broers en had geen idee wat ik met vrouwen aan moest. Ik wist nooit wat ik moest zeggen. Bui tensporig verlegen. Bovendien vond ik mezelf onaantrekkelijk, lelijk zelfs." Zijn eerste huwelijk ging na 28 jaar kapot. „Onze relatie was zeer tradi tioneel. Ik werkte, mijn vrouw deed het huishouden en zorgde voor onze dochter. Eigenlijk wilde ik dat mijn vrouw ook ging werken, maar van haar kant bleef dat bij goede voorne mens, zij wilde niet echt. We groei den uit elkaar. Op een gegeven mo ment zat het er niet meer in. De scheiding was een hele pijnlijke ope ratie. Ik heb het ervaren als een mis lukking." Als vrijgezelle vijftiger maakte Van Straaten een inhaalslag. „Ik kon moeilijk alleen zijn. Overdag ging het wel. Ik werkte, kookte, verwaarloosde mezelf niet. Maar 's avonds werd ik onrustig, ik had geen zitvlees. Dan ging ik de stad in, op vrouwenjacht. Tot mijn stomme verbazing had ik veel sjans. Ik was inmiddels een be kend tekenaar, vrouwen vielen voor mijn roem." Hij had meerdere vriendinnen tege lijk, maar achteraf gezien was dat los bollige bestaan niet leuk. „Je wordt steeds wakker in weer een ander bed. Al die onrust, heel vermoeiend. Het ligt me ook niet echt, ik ben liever met iemand, ik hou van vastigheid." Na twee jaar ontpioette hij Els. Zij was op slag verliefd, bij hem duurde het even. „Wel had ik direct het ge voel: 'Hier is iemand waar ik mee kan lezen en schrijven, iemand bij wie ik me nooit zal vervelen. Goh, wat is dat leuk.' Els lijkt op mijn moeder. Een kordaat type met wie je kunt lachen." Hij blijft tekenen totdat hij erbij neer valt. Van Straaten heeft de afgelopen jaren twee hartinfarcten gehad, wordt volgend jaar zeventig, maar peinst er niet over om te stoppen met werken.Als ik niet teken, voel ik mij niemand. Dan besta ik niet. Ik ben in de eerste plaats tekenaar en dan pas een privé-persoon." Zwetsen Een hardwerkende hartpatiënt. „Ja, dat ben ik. Weet je wat zo moeilijk is met hartpatiënten? Ze zijn optimis tisch. Ze denken: 'Ach, niks aan de hand. Dat komt wel goed'. Wel ben ik minder gaan drinken en meer gaan sporten. Drie keer per week ga ik naar de sportschool. In een groepje doe ik oefeningen onder begeleiding. Ik vind er niks aan, maar het is heer lijk om gedaan te hebben. Na afloop lekker samen koffie drinken en uit m'n nek zwetsen. Werk waar ik gestresst van raak, ver mijd ik. Ik teken geen reclameop drachten meer en ik ben gestopt met schrijven. Daar werd ik doodzenuw achtig van. Zondag is mijn belang rijkste werkdag. De hele week volg ik het nieuws, ik lees de krant, kijk naar Nova, Barend en Van Dorp en tot slot op zondag Bui tenhof. Daar na kruip ik achter mijn tekentafel om mijn poli tieke prent voor Vrij Nederland te maken. Het idee komt pas als ik een wit vel zie." Hij vindt zichzelf geen workaholic. „Ik kan heel goed niks doen. Maar niet te lang achter elkaar. Na een week vakantie begint het al weer te kriebelen. Els ziet dat aan me. Dan zegt ze: 'Peter, ga maar weer aan het werk. Anders word je ongelukkig." 25 maart 1935: 1947 -1954: >954-1958: 1958 - heden: 1969 - heden: 1977 -1981: 1984: 1986 - 1996: 1987: 2003 - heden: Burgerlijke staat: geboren in Arnhem Stedelijk Gymnasium in Arnhem Kunstnijverheidsschool in Amsterdam Maakt tekeningen voor Het Parool, o.m. de serie Vader en Zoon en Het dagelijks Leven Politiek tekenaar van Vrij Nederland Schrijver van de rubriek Beste Jongens in de Haagse Post Aanstoot, een bundel met 52 onfatsoenlijke tekeningen Publiceert het feuilleton 'Agnes' in Vrij Nederland Nastoot, 52 nog onfatsoenlijker tekeningen Maakt tekeningen voor de Geassocieerde Pers Diensten (GPD), waarbij ook deze krant is aangesloten Getrouwd met Els Timmerman Vader van Mascha (42), dochter uit z'n eerste huwelijk, opa van Jasper (6) en Simonev (4)

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3