Voor een habbekrats op de Ramblas Zoektocht naar goedkope vliegtickets loont moeite Drukte voor de balie van easyJet. Steeds meer maatschappijen bieden goedkope vluchten aan. Foto: United Photos De Boer/Marisa Beretta Interview mat ie Straaten blijft tekenen tot hij erbij neervalt Interview Wolkers niet bang dat Leids kunstwerk ten prooi valt aan vandalisme BNN haalt liever een 3 en een 9 dan 2 keer een 6 Een vliegticket kost tegenwoordig nog maar een habbekrats. In schreeuwende advertenties voeren Ryanair, Basiq Air en easyJet een ware prijzenslag. Maar blijft het bij die 29,99 eur° voor een enkeltje Barcelona? En kunnen we de lucht in wanneer we willen? De krant vloog zo snel en goedkoop mogelijk op en neer naar de Ramblas. door Joris Roes Nog even en we krijgen er geld bij. Voor 9,99 euro vlieg je tegenwoor dig naar Londen, voor twee tien tjes meer zit je op de Ramblas in Barcelona. En wie echt ruig wil doen, vliegt tijdens een actie als De Grote Stoelendans met Basiq Air - onderdeel van KLM-dochter Transavia - voor 39,99 naar Napels of Faro. Er zijn zelfs mensen die tijdens een superstunt voor één luttele eurocent naar Rome vlie gen. Niet te snel enthousiast worden. Want blijft de prijs zoals aangekondigd wel 29,99 euro voor een enkeltje Barcelona? En kunnen we op elk gewenst moment vliegen? We beslui ten de proef op de som te nemen door zo snel en goedkoop mogelijk op en neer naar Barcelona te vliegen. In de schreeuwende advertentie staat een telefoonnummer. Aan de andere kant van de lijn deelt een computer mee dat een vlucht boeken via internet vijf euro per per soon per enkele reis goedkoper is dan boe ken via de telefoon. Aangezien we met zijn tweeën gaan en ook nog terug moeten, scheelt dat toch vier keer vijf euro. Inloggen op het net dus maar. De beoogde vertrekdatum is woensdag 7 ja- nuari. Voor de aanbieding van 29,99 euro kunnen we dan alleen nog om 18.35 uur vertrekken. Als we al om 12.20 uur weg wil len, betalen we 89,99 per persoon. Dat lijkt raar, want een dag later kost de vlucht van 12.20 uur wel 29,99 euro. Op Schiphol zullen we later horen dat zelfs medepassagiers in ons toestel totaal andere bedragen neergeteld hebben. Dat is het ge heim van de goedkope vluchten, onthult Gerard Helming, directeur marketing en verkoop bij Transavia, een paar uur voor het vertrek. Als je even nadenkt, is het wel logisch ook. Voor 29,99 euro per passagier kan natuurlijk nooit een vliegtuig naar Bar celona vliegen. „Dan is het niet meer renda bel voor ons", zegt Helming. De 'vanaf-prijzen' zijn lokkertjes. „Daarmee maken we de mensen enthousiast. Zo'n twintig procent van de passagiers betaalt daadwerkelijk de lage advertentieprijs. Als die stoelen verkocht zijn, komt de volgende, iets hogere prijscategorie in de verkoop. In totaal hebben we per vlucht acht of negen categorieën. Als je geluk hebt, kun je aan het einde weer voor het goedkoopste tarief boeken. Maar dat doen we alleen als de vliegtuigen niet volzitten." Tegenvaller In ons vliegtuig blijken een dag later slechts 73 van de 149 plaatsen bezet. Sommige pas sagiers buiten die mogelijkheid uit door op drie stoelen languit te gaan slapen. Terug naar het boeken een dag eerder. Wij willen low-budget reizen, dus het wordt de vlucht van 18.35 uur. We kunnen dan alleen niet dezelfde dag nog terug. Als we om 20.45 uur aankomen in Barcelona, gaat er pas de volgende dag om 15.15 weer een vlucht terug voor 29,99 euro. Twee personen een retourtje Barcelona dus. Als we het nummer van de creditkaart in toetsen op internet, verwachten we een re kening van vier keer 29,99 is 119,96 euro. Het bedrag van 197,42 euro dat op het scherm verschijnt, is een fikse tegenvaller. De meerprijs zit in belastingen en toesla gen, luidt de uitleg op het computerscherm. Maar goed, met twee man per vliegtuig re tour naar Barcelona voor minder dan twee honderd euro is nog heel acceptabel. Bij easyJet zouden we dezelfde dag zo'n 232 euro kwijt zijn voor dezelfde vlucht. Daar komen de toeslagen nog bij. Ter vergelij king: met onze auto zou het retourtje zo'n dertig uur rijden zijn. Voor de 3.200 kilome ter zouden we dan alleen al aan diesel min stens 150 euro kwijt zijn. Met een héél zui nige auto dan. In gate C32 op Schiphol blijken we een dag later een goede koop gedaan te hebben. Jo ke Tijssen (60) en haar man Angel de Luna (69) zitten met hun neus in een boek te wachten op vlucht HV 5136 naar Barcelona. Ze hebben 337,42 euro betaald voor hun re tourtje. Joke Tijssen komt oorspronkelijk uit Zalt- bommel. In 1965 lokte de liefde haar naar Spanje. „Twee keer per jaar komen we terug naar Nederland. Om familie te bezoeken", vertelt ze. „We zoeken dan altijd de goed koopste manier van reizen. Een paar jaar te rug gingen we wel eens met de bus, maar dat is tegenwoordig net zo duur als vlie gen." Tijssen komt tijdens haar zoektocht naar goedkope tickets net als vandaag meestal uit bij Basiq Air. „Zij zijn veruit het goed koopst. Je moet wel een beetje schipperen met de data waarop je wilt vliegen, maar dan kun je ook echt goedkoop. Het is ide aal." Dat ze nu duurder vliegt dan wij, rrans9v neemt ze voor lief. „Op een gegeven mo ment moet je wel boeken, je hebt ook af spraken met familie en kunt niet tot het laatste moment wachten." Lage kosten Tijssen en De Luna maken dankbaar ge bruik van de lage prijzen, maar vragen zich net als vele andere reizigers af hoe het kan dat dergelijke vluchten rendabel zijn voor de luchtvaartmaatschappij. Omdat het 'concurrentiegevoelige informatie' betreft, wil Transavia-directeur Helming daar geen cijfers over geven. „Want alleen al in Neder land zijn er veertien maatschappijen die goedkope vluchten aanbieden. Hoe dan ook, de lage prijzen leggen Basiq Air volgens Helming geen windeieren. „Dit heeft voor veel extra passagiers gezorgd. Vroeger gingen de mensen een weekeinde naar de Veluwe, nu naar Barcelona." De goedkope tickets nopen de maatschap pijen wel tot een andere werkwijze. „We maken geen winst als we geen hele lage kos ten hebben", aldus Helming. Daarom schrapte Transavia de samenwerking met de reisbureaus en boeken passagiers zelf via internet. Zo komen er geen tussenpersonen aan te pas die betaald moeten worden. De tickets worden niet meer verstuurd, maar op vertoon van reserveringsnummer en paspoort kan op Schiphol makkelijk en snel worden ingecheckt. Daarnaast vliegt de vloot van 24 Transavia- toestellen volgens Helming zo vaak moge lijk. „We hebben er hard aan gewerkt, maar kunnen nu vaak drie kwartier na aankomst weer vertrekken. Dat levert meer op dan wanneer de kisten aan de grond staan." Transavia, en dus Basiq Air, vliegt maar met twee type toestellen, de Boeing 737-700 en de 737-800. „Dat is efficiënt, omdat het on derhoud makkelijker is en we maai' één type piloot hoeven te hebben", zegt Helming. Tot slot krijgen passagiers bij Basiq Air geen gratis catering tijdens de vlucht. „Aan boord hebben we één personeelslid minder dan bij gewone vluchten. Al met al halen we scores die bij gewone maatschappijen niet gehaald worden." tijd het hele internet af op zoek naar goed kope tickets." Dat loont volgens hem de moeite. „Twintig minuten zoeken kan honderden euro's schelen." Wismeijer kiest vaak voor Basiq Air omdat die maatschappij daadwerkelijk naar de hoofdsteden vliegt. „Ik heb niet de tijd om mijn route aan te passen. Er zijn ook vliegtuigmaatschappijen, zoals Ryanair, die ver van Barcelona of Londen landen. Ik heb geen zin om in Eindhoven te moeten ver trekken en in Gerona te landen. Dat ligt ruim honderd kilometer van Barcelona. Die moet je dan nog zien te overbruggen. Wismeijer merkt de laatste jaren dat hij niet de enige is die goedkope tickets zoekt. „Da's het nadeel van deze prijzen. Vier jaar gele den kon ik zo opstappen, tegenwoordig zit ten de vliegtuigen steeds voller." Dat hij geen maaltijd krijgt onderweg, doet hem niets. „Ik heb maar 130 euro voor mijn re tourtje betaald. Nee, laat de zakenlui maar business class vliegen." Een paar stoelen verder protesteert Jan Ru pert als hij met die uitspraak geconfron teerd wordt. Hij is directeur van een hout bedrijf in Amsterdam en vliegt naar Barce lona voor zaken. „Ik vlieg zo'n vier keer per maand. Waarom zou ik het breed laten han gen? Ook ik zoek het hele internet af naar goedkope tickets. Als we kunnen besparen door goedkope vluchten te zoeken, maken we aan het einde van het jaar meer winst." Internet afstruinen Groot volume Toen Basiq Air drie jaar geleden begon, stuitte het personeel wel eens op onbegrip. „Reizigers wilden weten waarom ze meer voor hun ticket betaald hadden dan hun buurman", vertelt purser Ronald van Eijden (46). „Tegenwoordig weten de passagiers hoe het werkt." De maatschappij vliegt goedkoop op 22 bestemmingen. Het is volgens Helming te simpel om te stel len dat ook tickets naar tal van andere be stemmingen straks in de advertenties op duiken. „Voorwaarde is dat we een groot volume kunnen halen. Op vluchten naar Dubai lukt dat nooit. Tijdens een vlucht van zes uur kun je ook moeilijk tegen de men sen zeggen dat ze maar een sandwich moe ten kopen. Maar ik zeg niet dat het in de toekomst nooit verandert." Ongeveer twee uur na het opstijgen landen we in Barcelona. Lachend realiseren we ons dat we - reistijd naar en wachttijd op Schip hol meegerekend - met de aüto pas net voorbij Parijs geweest zouden zijn. De volgende dag vliegen we om 15.15 uur terug. Dit keer is het vliegtuig bijna vol, vooral met Spanjaarden. Purser van Eijden: „Dat zien we steeds vaker. Zij komen voor weinig geld een weekeindje naar Ne derland." Binnen 24 uur na ons vertrek staan we weer veilig op Schiphol, een kleine 200 euro armer. Probeer dat met de auto of trein maar eens na te doen. Zo'n twaalf kilometer boven de grond zit Andreas Wismeijer (27) er niet mee dat hij vervolgens 1,80 euro voor zijn kopje koffie moet afrekenen. „Dat maakt niks uit als je zo goedkoop vliegt." Wismeijer is gezond heidspsycholoog en doet sinds vier jaar on derzoek in Barcelona. „Ik woon daar en vlieg eens per maand. In de wetenschap is niet veel geld beschikbaar, dus ik struin al Peter van

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 1