Ogen met de kleur van vuil zeewater Op de grens van leven en dood De lezer gereduceerd tot kind O m 7s m De zegetocht van de mechanische Turk 00 Annelies Verbeke debuteert met weergaloze tragikomedie Het kriebelt alweer bij de tuinliefhebber roman recensie Wim Vogel 'De droomfotograaf door Janneke Jonkman. Uitgeverij Bert Bakker. Prijs: €14,95. Janneke Jonkman (1978) debu teerde drie jaar geleden met Soms mis je me nooit, een ro man die over het algemeen po sitief werd ontvangen. In het laatste nummer van Literatuur, het sinds enige tijd zeer lezenswaardige magazine voor Ne derlandse Letter kunde, vertelt Jonk man over de ont vangst van haar de buut, over het losla ten daarvan en over het ontstaan van De droomfotograaf, haar tweede roman. Omdat het haar te gengevallen was dat lezers 'sommige dingen' niet uit haar debuut haalden, laat ze 'die dingen' in De droomfotograaf 'extra naar "oren komen.' En daar mee graaft ze haar eigen graf. Schrijvers moeten zich van le zers weinig aantrekken en nooit hun proza opleuken met 'dingen' die de lezer er dan weer uit mag halen. Net als het zoeken van paaseieren is dat voor volwassen lezers zelden een opwindende gebeurtenis. In De droomfotograaf onder schat Jonkman haar 1 zers. De drieëntwintigjarige Mad a Zwart (iemand met zo'n naam kan nooit veel inhoud hebben, doe ik het zo goed, Janneke?) leeft een leven zonder richting en doel. In het café waar ze werkt, versiert ze mannen met wie ze de nacht doorbrengt maar die ze vooral in haar bed probeert te krijgen om ze, als ze slapen, te fotograferen. Ze is een droomfotograaf die zich koestert in en zich met verve overgeeft aan het ongrijpbare. Iemand die nodig wakker moet worden, wil het met haar nog iets worden. Zoals zo vaak, blijkt ook zij een heel familiair verleden vóór zich te hebben, een verleden dat steeds meer contouren krijgt. Een gefrustreerde vader, een angstige moeder, een kwaaie tante (die natuurlijk Machte ld heet), een sensueel neefje en een stel wijze, dro merige oma's en oudtantes spelen daarin hun plichtmatige rol, doen pre cies wat de auteur wil en verrassen daardoor zel den. Als ver haal voegt De droomfoto graaf weinig toe aan onze schone lette ren, waarbij komt dat de roman stilis tisch en psy chologisch «filfgTronduit zwak is. Janneke Jonk man wil het allemaal veel te veel uitleggen. Murw geslagen door alle verklaringen, inzich ten en oppervlakkige diepzin nigheden voelt de lezer zich gereduceerd tot een kind voor wie alles verklaard moet wor den. En dan nergens enig straatrumoer, als ik dat begrip weer eens mag noemen. Ner gens ook maar een aanzet tot een vleugje humor: alles van een doodsaaie ernst, geschre ven in een taal zonder beeld spraak, zonder metaforen, zonder alles eigenlijk wat taal tot literatuur kan maken. In Literatuur is het interview met Janneke Jonkman opgeno men in de rubriek 'Het tweede boek'. Twee handjes onderbre ken die titel. De eerste duim wijst omlaag, in het tweede omhoog. Mijn keuze is duide lijk. Janneke J De droomfotograaf ZATERDAG 24 JANUARI 2004 TOP-10 1. (-) Diverse auteurs, Het aanzien van 2003 Het Spectrum, 14,50 2. (1) Reid, Geleijnse Van Tol, Fokke Sukke, het afzien van 2003 De Harmonie, 8,60 3. (2) Youp van 't Hek, Liegangst Thomas Rap, €7,50 4. (-) Nicci French, De rode kamer Flamingo Noire, 12,50 5. (3)J.K. Rowling, Harry Potter en de orde van de feniks De Harmonie, 21,50 6. (6) Karei Glastra van Loon, De passievrucht Pandora, 10,00 7. (5) Karei Glastra van Loon, De onzichtbaren U. Veen, 15,95 8. (8) Ann-Marie MacDonald, De kraaien zullen het zeggen Nijgh Van Ditmar, 22,50 9. (-) Per Olov Enquist, Het bezoek van de lijfarts Flamingo Noire, 12,50 10 (4) Nicci French, De verborgen glimlach Anthos, 18,90 Bron: CPNB/De Bestseller 60 Het Spectrum wacht, anders dan andere uitgevers, tot het nieuwe jaar alvorens een jaaroverzicht uit te brengen. Dus kon in dit boek wel Amalia en Saddams ar restatie worden meegenomen. De uitgever mist daardoor de sint- en kerstverkoop, maar wordt nu beloond met een eer ste plek. Ook nieuw: goedkope edities van eerdere bestsellers van French en Enquist. Januari betekent ook in de boekenwin kel: uitverkoop. Je kunt heel wat lezen, maar alles le zen is onmogelijk. Dus heb je af en toe iemand nodig die zegt: hier, moet je dit eens bekijken! Bij uitgeverij De Geus werd ik gewezen op Slaap!, het romandebuut van de Vlaamse Anne lies Verbeke die, zonder dat ik het wist, intussen toe was aan een derde druk. De kans was dus groot dat ik iets bijzonders had gemist, en dat bleek ook zo te zijn. Het boek behoort tot het beste wat ik de laatste jaren gelezen heb. roman recensie Peter van Vlerken 'Slaap!' door Annelies Verbeke. Uitgeverij De Geus. Prijs: €18,00. Slaap! gaat over een meisje, Maya, dat aan slapeloosheid lijdt en dat in haar woede en door dreigende krankzinnigheid allerlei mensen be gint lastig te vallen. Tot zij een lotge noot, de dubbel zo oude Benoit, ont moet. Zij ontdekken dat hun tragi sche levensverhalen als twee handen in elkaar passen. Benoit herkent in haar gezicht 'de naargeestige vrolijk heid van de waker die niets meer te verliezen heeft dan zichzelf' en voelt zich tot haar aangetrokken: 'Uit haar poriën dampte zowel het gevaar als de warmte van mijn moeder.' Het boek is veel tegelijk: cynisch en teder, hard en warm, onstuimig en wijs, plat en filosofisch, om maar eens wat schijnbare tegenstellingen te noemen. Slaap! is zowel een hila rische zedenschets als een verdrieti ge liefdesgeschiedenis. Dat Annelies Verbeke kan schrijven blijkt al uit bovenstaande citaten. Elders in haar boek omschrijft ze de kleur van de ogen van een havenhoer als van ,,vuil zeewater". Lees nog even een stukje mee: 'Ik sleet mijn nachten in de bruinste kroegen die ik kon vinden, tussen mannen met vlooien van hun hon den en vrouwen die een doodgebo ren kind trachtten te verdrinken. Soms spraken ze mij aan. Het is ont hutsend hoeveel mensen de behoef te voelden mij in te lichten over de kwaliteit van hun stoelgang. Maar ik luisterde en knikte en zei dat het uit eindelijk toch allemaal stront was. Enkelen omhelsden mij dan even.' In een andere krant is de roman van Annelies Verbeke volkomen terecht het beste debuut sinds Blauwe maandagen van Arnon Grimberg ge noemd. De vergelijking tussen deze twee schrijvers is daarbij niet voor niets gemaakt. Verbeke en Grunberg delen hun voorkeur voor bizarre, niet zelden pikzwarte humor. Soms doet ze ook een beetje aan Giphart denken, maar dan beter. Haar ro man is - evenals Blauwe maandagen en dozijnen andere debuten - een afrekening van een puber/adoles- cent met de volwassen wereld. Als een jonge hond na een onderdom peling in een koude zee, zo heftig schudt zij het zilte water van zich af. Annelies Verbeke is een groot talent dat zich op meerdere fronten mani festeert. Ze is van 1976, studeerde Germaanse taal- en letterkunde in Gent en leerde scenarioschrijven in Brussel. Haar script Dogdreaming viel al op tijdens het filmfestival in Berlijn. Ze recenseert ook films. In eigen land wordt ze door de Stich ting Roeping gerekend tot de vijftien meestbelovende Belgen onder dertig jaar. Dat laatste lijkt me een tamelijk belachelijke verkiezing, maar die doet niets af aan de kwaliteit van An nelies Verbekes debuutroman. Slaap! is een weergaloze tragikome die. zoetjes aan de dagen beginnen te lengen en de eerste bollen hun groene sprietjes boven de koude aarde uitsteken, begint het bij de ware tuinliefhebber weer inaam te kriebelen. Het grote tidnplantenboek (Terra/Lannoo €35,00) van lan Spence kan door zijn inhoudelijke volledigheid en geperfectioneerde grafische |eving uitgroeien tot een botanisch handboek en een sierlijk ornament van de koffietafel tegelijk. Oorspronkelijk was deze plantenencydopedie een uitgave van jelse Royal Horticultural Society. Voor de Nederlandse en Vlaamse lezers werd de gedegen tekst uitvoerig bewerkt, waardoor ook de bekende Nederlandse plan- inen erin zijn opgenomen. Meer dan 2500 heesters, vaste planten, bomen, bloembollen, grassen enzovoort worden er kort in beschreven. En, heel bijzonder, vrij- dere soort gaat vergezeld van één of meerdere kleurenfoto's. Alleen al van de populaire Clematis worden zo'n 50 soorten vermeld. Tenslotte strooit de auteur li praktische tips en adviezen in de rondte. Een boek, kortom, om je nog even bij te warmen voor het echte werk begint. Foto's uit: Het grote tuinplantenboek non-fictie recensie Aly Knol 'De mechanische Turk' door Tom Standage. Vertaling Irene Groothedde. Uitgeverij De Arbeiderspers. Prijs: €16,95. In de tweede helft van de achttien de en de eerste helft van de negen tiende eeuw bestond er een grote fascinatie voor mechanisch speel goed oftewel automaten. Het ver maak speelde zich aanvankelijk slechts af aan de Europese hoven, maar verspreidde zich binnen en kele decennia ook onder het gewo ne volk. Nikolaj Leskov (1831-1895) wijdde er zijn vrolijk-fantastische verhaal De linkshandige aan, waar in Engelse en Russische smeden met elkaar wedijveren wie de bes ten zijn. De Engelsen maken een stalen vlo op ware grootte, die als hij eenmaal met een sleuteltje is opgewonden met zijn vleugeltjes kan klapperen en een 'dansé' kan uitvoeren, waarna de Russen het speelgoedbeestje op meesterlijke wijze voorzien van piepkleine hoef- ijzertjes; echter, daarna is het dans je helaas onmogelijk geworden. In het werkelijke leven hield de 'mechanische Turk', die Wolfgang von Kempelen (1734-1804) in 1770 ontwierp voor de Oostenrijks-Hon gaarse keizerin Maria Theresia, het heel wat langer vol. Deze 'automati sche schaakspeler', een levensgrote figuur met een tulband op zijn hoofd, een met hermelijn afgezet gewaad om zijn schouders en een rood kussen onder zijn linkerelle boog, zat achter een enorme kast en versloeg de beste schakers van zijn tijd onder de ietwat metalig klinkende uitroep 'Échec'. Na een ware zegetocht door Europa en Amerika 'stierf hij op 5 juli 1854 tij dens een brand in het zogenaamde Chinees Museum, een verzameling curiosa in Philadelphia. Hij had vijfentachtig jaar bestaan, Catharina de Grote versteld doen staan, evenals Benjamin Franklin en Napoleon Bonaparte. Talloze mensen, onder wie de uitvinder van het detectiveverhaal Edgar Allan Poe, raakten in de ban van de 'me chanische Turk' en trachtten zijn geheim te onthullen. Was het een echte zelfstandige machine, kwam er magnetisme aan zijn werking te pas of zat er een dwerg of klein land in de kast dat de zetten van 'de Turk' uitvoerde, zoals werd be weerd? Niemand kwam al die jaren met een echt bevredigende verkla ring, tot 1857, toen de zoon van de laatste eigenaar van de schaakauto maat eindelijk het geheim van de Turk prijsgaf. Journalist Tom Standage, onder meer technologiemedewerker bij het vooraanstaande Britse week blad The Economist, heeft in De me chanische Turk nu het hele fascine rende verhaal van de automatische schaakspeler, die zijn tijd ver voor uit was of althans leek te zijn, ver teld. Het is een verhaal vol magie, goochelarij en technisch vernuft, want wat 'de Turk' in werkelijkheid ook was, hij bezat een uitgekiende machinerie die tot op de dag van vandaag be- en verwondering wekt. Standage beweert overtuigend dat 'de Turk' gezien moet worden als een - zij het primitieve - voorloper van de computer, tegen wie Gary Kasparov, de toen 26-jarige wereld kampioen schaken uit de Sovjet- Unie, in oktober 1989 de uitdaging aanging. Dan zijn we aanbeland bij de kunstmatige of artificiële intelli gentie, waar de wetenschap nog steeds van droomt, maar die feite lijk ook al aan de basis van Von Kempelens uitvinding stond. Standages boek De mechanische Turk vertelt in die zin ook het ver haal van 'mens versus machine' of dat van 'mens óf machine'. Het de finitieve antwoord is (nog lang) niet gegeven en kan misschien ook nooit worden gegeven. Maar erover lezen is een verrijking, of het nu gaat over 'de Turk' of over de com puter 'Deep Blue' van IBM die op een gegeven moment tweehonderd miljoen verschillende schaakstellin gen per seconde kon analyseren. Zelfstandig denken is echter nog steeds iets anders. LEESTAFEL door Joost Reijnders In de rubriek De Leestafel wordt we kelijks een ander genre boeken be handeld. Deze week de recente oogst thrillers. De Amerikaanse schrijver Dean Koontz heeft inmiddels een paar boekenplanken volgeschreven, elk jaar verschijnen er wel twee dikke pillen van hem. The Face, zijn meest recente boek, is in Nederlandse ver taling verschenenen als Spiegel van de ziel (Luitingh-Sijthoff, €17,95). Ook deze keer weer het vaste recept: snel geschreven, meerdere verhaal lijnen, flink wat thrillerelementen en een enorme dot fantasy. Wie niet van dat laatste houdt, en vindt dat de werkelijkheid al fantastisch ge noeg is, moet vooral niet aan Koontz beginnen. Koontz pikt een vaag wetenschap pelijk gegeven op en borduurt daar op door. In Spiegel van de ziel is dat de grens tussen leven en dood, die zo dood zijn als een pier. In het boek is Ethan Truman hoofd bevei liging van de beroemdste filmster ter wereld, Channing Manheim. Manheim is niet veel meer dan een mooi en vooral leeg hoofd. The Face is zijn bijnaam. Samen met topmodel Fredericka 'Freddie' Nielander- al even mooi als The Face maar nog veel leeg- hoofdiger - heeft Manheim een zoon, Aelfric. Wat vader en moeder niet hebben, heeft Fric in hoge ma te. hij is namelijk slim, veel te slim voor een 10-jarige. Fries vader en moeder bekommeren zich nauwe- lijk om hem en de jongen zwerft door het immense en lege landhuis van zijn vader, terwijl die met film opnames bezig is of rotzooit met met telkens weer andere sterretjes van het witte doek. Het leven in huize Manheim kabbelt voort tot hoofd beveiliging Truman een reeks bizarre pakketjes krijgt. Het laatste morbide geschenk is een dichtgenaaide appel, met daarin een glazen oog en een'briefje 'Hebben dan verwarring?' Truman gaat ach ter de afzender aan en belandt zo in de wereld die Koontz zo graag be denkt. Want dood is niet zo dood als je wel zou denken. Stukje bij beetje ontrafelt Truman het dreigement dat vervat zit in de cadeautjes. De toch al sterke fantasie van Fric wordt nog eens extra geprikkeld door geheimzinnige telefoontjes op zijn privé-lijn. Telefoontjes van gene zijde, zo lijkt het. Geroutineerd wik kelt Koontz het verhaal af. De veel schrijver doet weinig aan research, draait op routine zijn zoveelste best seller in elkaar. Hij introduceert bi zarre en gewetenloze persoonlijkhe den, een halve zombie, een grappige politieman met maniertjes. Het ver haal spoelt bijna 500 pagina's lang vlot door; schrijven kan Koontz wel. Maar echt zijn best heeft hij niet ge daan op dit boek, dat uitgever Lui- tingh-Sijthof aanprijst als 'nu al een hoogtepunt in het oeuvre van Dean Koontz'. Dat hoogtepunt kent weinig verras sende wendingen, jaagt de lezer niet bladzijde. Beklemt niet, en geeft de lezer geen enkel moment het gevoel dat wat hij leest ook thuis kan ge beuren. Voor de liefhebbers is het een Koontz zoals er al zoveel zijn ver schenen. Voor de anderen: zonde van de tijd. 'Thriller' staat er op de omslag, en dat is het niet. Geen boek dat je op zuigt en niet kunt wegleggen omdat het zo vreselijk spannend is. Maar interessant is het wel, het debuut De vuurmaker (Bzztöh, €10,00) van de Amerikaanse schrijver Peter May. Het verhaal speelt in Peking. Ge rechtelijk patholoog Margaret Campbell gaat in op een uitnodiging om zes weken te doceren op de po- litie-universiteit van Peking. Daar komt ze in contact met pofitie-in- specteur Li Yan, die met drie moor den in zijn maag zit. Vervolgens ont spint zich een verhaal met weinig spannende wendingen of specatu- laire ontwikkelingen. Natuurlijk worden de hoofdpersonen - twee beraal verliefd. Natuurlijk gaat het over corruptie op hoog niveau en is de wereld in gevaar. Ingrediënten die het goed doen sinds lan Flem- ming actieheld James Bond introdu ceerde. Dat is allemaal - hoewel nogal doorzichtig - wel vermakelijk. Wat het boek toch nog enigszins de moeite waard maakt is de beschrij ving van Peking. De schrijver weet de sfeer in de Chinese hoofdstad goed te raken. De beschrijvingen van de stad en zijn bewoners zijn gedetailleerd en ook de levenshou ding wordt raak getypeerd. De Vuurmaker is in Amerika ver schenen in 1999 en nu in het Neder lands vertaald. Peter May heeft in middels meerdere boeken geschre ven met de Amerikaanse patholoog en de Chinese politie-inspecteur in de hoofdrol. Zijn debuut is niet spannend, heeft een mager plot en de hoofdpersonen hebben de diep gang van een plas na een buitje. Voor tien euro kun je je er niet echt een buil aan vallen, maar deel twee moet toch sterker zijn wil ik het aan-

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 11