Logistieke science fiction in de binnenvaart ECONOMIE Veilig sparen is 'een beetje dom' CAO Corus IJmuiden zet trend De schrik van Europa ff ikenluider Boonstra ziet brood in productie designbedden reinauto geeft sche vleugels zaterdag 24 januari 2004 cart - Porsche is in de helft van het op 1 juli be en boekjaar 2003/2004 op ^i/inst voor belastingen uit- i nen van 207 miljoen euro. 11,5 procent meer dan in de periode van het afgelo- Eltyoekjaar, zo blijkt uit voor- J cijfers van de Duitse ragenproducent. De om- r)(tas met 2,82 miljard euro irocent groter. Porsche ot het vooral hebben van 5,ó lyenne, een luxe terreinau- aarvan werden er 16.890 1:1 |ht. u Minder koffie meer geld 3,i /arden - Sara Lee, het ki lerbedrijf van Douwe Eg- 5^1 verkoopt iets minder kof- 4,8 aar verdient er meer aan. lijkt uit het kwartaalver- 9^4 an het concern in Chica- 3,o e groei van de omzet in 3 5 s komt vooral door de ho- i2,7 rokoers en het succes van 9 4 nseo. Maar ook het koffie- Igj mtraat uit het Friese loure 18^3 het goed. Voor de Senseo, [2d iparaat waarvoor speciale <2 zakjes worden verkocht, 5,7 et een zeer sterk kwartaal. .6,2 isumptie 3,1 t cent omlaag iurg - Nederlandse huis- ]9'\ :ns hebben afgelopen no- 14Ü ar 3,1 procent minder 14's itgegeven dan in dezelfde 49.1 d in 2002. De daling is 16,7 ingeveer de helft te wijten 23': ;t kleinere aantal dagen 22.2 ip winkels open waren, al- 27,f ;t Centraal Bureau voor 62'j tistiek. Nederlanders heb- Doral minder uitgegeven ïurzame goederen, zoals 37) g en meubels. 25,7 ting Albany 1280 banen - Albany International eze zomer zijn vestiging ren. Hierdoor verdwijnen nen. Het bedrijf heeft de ïeelsleden en de vakbon- de hoogte gesteld van imemens. Albany is een jedrijf dat vooral levert papier- en kartonindu- let produceert geweven lat essentieel is bij het 1 van onder andere kran- )ier. In Europa bestaat paciteit. tel Networks !pt productie 0,50 5,69 8.00 19,41 ■5,00 7.1 17,00 18,91 0,65 >6,35 9,10 !7,35 >6,45 13,73 53,75 ?0,80 58,50 74,10 37,58 34,20 1Ó.UG 30,35 51,70 40,37 25,60 56,00 72,20 46',95 ro - Nortel Networks, de ese fabrikant van tele- iparatuur, wil al zijn pro- werk gaan uitbesteden, neem zei daarover in ge- e zijn met Flextronics uit ore, dat volgens de plan- oductielocaties in Cana- izilië, Noord-Ierland en ijk moet overnemen voor an 500 miljoen dollar. Networks wil zich hele- aan richten op de archi- installatie en onder- an telecomnetwerken. iroductiefaciliteiten wer- ca 2500 werknemers. ontslagen door Bertjan Kers dongen - Bavaria, Grolsch en Co ca-Cola zitten in hetzelfde schuitje. Net als Huggies-luiers en Page- toiletpapier trouwens. Het schuitje is de River Hopper, een hightech binnenvaartschip dat pallets vervoert van produ centen naar de distributiecentra van supermarkten. Vervoeren is eigenlijk een term die de River Hopper te kort doet. Het schip is een varend logistiek centrum, geen domme drijvende laadbak. Deze week kwam in de haven van Amsterdam een officieel einde aan twee jaar proeftijd van het Distrivaart-project, de combinatie van palletvervoer over weg en water. Hoofdrol speler River Hopper is nu com mercieel en pendelt twee keer per week heen en weer tussen Dongen en Drachten. De enke le reis van 240 kilometer duurt 22 uur. Aan boord bevindt zich evenveel lading als twintig vrachtwagens kunnen vervoe ren. Distrivaart bespaart een half miljoen vrachtwagenkilo meters per jaar per schip, zo is berekend. Schepen als de River Hopper kunnen zo het fileleed verzachten. Alleen aan het voor- en na transport komen nog vrachtwa gens te pas. Zo moeten de Hug- gies van Kimberley Clark eerst van het pakhuis in Raams- donksveer naar de haven in Dongen. Voor de bottelarij van Coca-Cola in Dongen is het een peulenschil om de kratten Coke en Fanta aan boord te krijgen. En de lege flessen komen ook weer terug per schip. Coca-Cola keek aanvankelijk de kat uit de boom, maar is nu de grootste opdrachtgever. Grote spelers van het eerste uur zijn de brouwers Bavaria, Interbrew en Grolsch en aan de super marktkant Albert Heijn, C1000 (Schuitema) en sinds kort Lau- rus, het concern achter de Kon- mar en Super De Boer. Met de River Hopper komt de science fiction een beetje de binnenvaart binnen. Een sys teem in het ruim kan tijdens het varen de pallets in elke ge Wind sluit: 13) banen weg 23, 16,7 0 - Wiekenfabriek GE in Almelo sluit definitief iren. Daarbij verliezen n de 250 medewerkers aan. Moederconcern Ge- Slectric wil niet meer in- en in de opbouw van het f, dat verwoest werd bij 20Ü and begin december, lien ligt de productie al e FNV wil onderzoeken of gelijkheden zijn het be- 1 afgeslankte vorm voort Een schip als de River Hope vormt met de toenemende drukte op de weg een goed alternatief voor het bevoorraden van supermarkten. Foto: GPD/PR uden/gpd De stalen design bedden van Dico in Uden heb ben de aandacht getrokken van voormalig Philips-topman Cor Boonstra. Hij heeft voor 500.000 euro aan preferente aandelen verworven. Daarmee bezit Boonstra nu een belang van 6,2 procent in Dico. „Boonstra vindt dat wij leuke producten verkopen en is ge fascineerd door onze interna tionale distributie, met name naar Oost-Europa, en ons logis tiek proces. Wij produceren zelf, maar besteden het maken van onderdelen uit. Dat komt allemaal weer ergens samen. Omdat logistiek in veel bedrij ven de bottleneck is, kunnen we daar voordelen behalen in de concurrentieslag", vertelt Dico's bestuursvoorzitter Mi- chiel Herter. Volgens Herter leed Dico in 2003 verlies maar wordt 2004 winstgevend. Met zijn be- heersbv Manaus bezat Herter tot voor kort 70 procent van de aandelen. Na de recente uitgifte van preferente aandelen voor 2,5 miljoen is zijn belang ver waterd tot 55 procent. In de laatste emissie doet hij met Manaus mee voor 500.000 euro. Daarnaast is ook een an dere bv van Manaus, Manaus wenste volgorde zetten en een maal aangemeerd komt er nau welijks een mens aan te pas bij het laden of lossen. Aan de ka de klapt een installatie uit het schip waar een vrachtwagen op kan aansluiten, en volautoma tisch schuiven kettingbanen de pallets de vrachtwagen uit het schip in of uit. In twaalf minu ten is de vrachtwagen leeg. De wal-schip-installatie is het nieuwste snufje van de River Hopper en het schip is er zoveel efficiënter door geworden, dat het nu vanaf transportafstan den van 140 kilometer al con currerend is met vervoer over de weg. „Met Distrivaart kan transport procenten goedkoper, dan alleen per vrachtwagen", zei Walter Kusters van Vos Lo gistics Organizing deze week in de Amsterdamse haven. Kus ters is de jongste telg uit de fa milie van Vos Logistics. Het dochterbedrijf van het concern uit Oss heeft het roer in handen bij Distrivaart. De kostenbesparing is koren op de molen van de deelnemers, beamen de managers van su permarkten en drankproducen ten. „Natuurlijk is het ook beter voor het milieu, maar het druk ken van de kosten is het be langrijkst", aldus logistiek ma nager K. van de Ven van Coca- Cola. Het aantal pallets cola dat per schip wordt vervoerd is nu nog beperkt. „Dagelijks rijden er voor ons tweehonderd vrachtwagens en we sturen tien vrachtwagenladingen over het water. Het is wachten op een uitgebreider netwerk van rou tes." Maar ook op de huidige, be perkte schaal heeft Coca-Cola al voordeel van de varende voorraadschuur. „De super markten hebben het op vrijdag en zaterdag het drukst en die voorraad sturen wij op woens dag over de weg. Met de boot kunnen we de zendingen al op de rustige maandag versturen. Dat is een stuk efficiënter. Dat Schipper Eerde Wiersma neemt op de bierkaai in Oosterhout een kijkje in het ruim van de River Hopper. Foto: GPD/Johan van Gurp scheelt ons in de piekbelasting en het komt de efficiency ten goede." Geert Busch van Schui tema ziet Distrivaart als een flexibele mobiele opslag. „Van de lading hoeft niet vast te staan waar die heengaat. We kunnen de vrachtgegevens naar het schip sturen, zodat onder weg kan worden bepaald naar welk distributiecentrum de pal lets gaan." Ook Vos Logistics kan niet River Hopper, een varende voorraadschuur wachten tot het Distrivaart-net- werk wordt uitgebreid. „We zijn hier niet in gestapt voor dit ene schip", zegt Walter Kusters. Volgens Kusters is het echter zaak dat er eerst meer deelne mers komen. „Eerst de vracht en dan de schepen; we willen niet met een halfvol schip gaan varen. Er zijn in de regio Don gen nog genoeg partijen te vin den die mee zouden kunnen doen, zoals HAK in Giessen en Delicia in Tilburg." Vos Logistics wil Distrivaart niet beperken tot Nederland. Duits land, vooral het Ruhrgebied, lonkt, zeker met de tolheffing in het verschiet voor vrachtver keer. Kusters' baas Wim Vos is enthousiast over Distrivaart, liet hij weten bij zijn toespraak tot minister Peijs van verkeer. „Toen geestelijk vader Jos Ver munt (hoogleraar distributielo- gistiek aan de Universiteit van Tilburg, red.) het plan voor het eerst presenteerde, dacht ik: waar heeft de professor het in hemelsnaam over? Maar nu het schip hier ligt, vind ik het een buitengewoon revolutionair concept." Aflopen werkgelegenheidspact leidt tot spanning ECONOMIEWIJZER Cor Boonstra. Foto: Dijkstra bv International, participant. Nog dit kwartaal komt er een nieu we emissie van 1,5 miljoen eu ro. Dico gebruikt dat geld voor aflossing van schulden en mo gelijke overnames. Herter ziet zijn belang na die emissie ver der dalen tot 45 procent. Herter heeft Boonstra ook ge polst voor een commissariaat, maar dat heeft hij afgewezen. Boonstra is sinds enkele jaren een actief belegger. Hij kwam in opspraak door transacties met aandelen Endemol en Ahold, waarin hij beschuldigd werd van handel met voorkennis. door Pieter van Hove velsen - Met de ledenvergade ring van vakbond De Unie, maandag in Akersloot, gaan de bijeenkomsten over een nieuwe CAO bij staalconcern Corus IJmuiden van start. Al weken zijn CAO-werkgroepen van de verschillende vakbonden bezig met het opstellen van concep ten. Het spektakel begint 25 februari wanneer de vakbonden en de directie van het Nederlandse deel van de multinational de degens kruisen. Voorlopig staan er vier overlegrondes tussen di rectie en bonden gepland, waarvan de laatste op 22 maart. Met meer dan gemiddelde be langstelling zullen de onder handelingen over een CAO bij Corus en de Agro-divisie van DSM in IJmuiden (die valt bin nen dezelfde sociale eenheid) worden gevolgd. Corus is het eerste bedrijf waar over een nieuwe CAO wordt gesproken en is daarmee trensettend voor de overige grote ondernemin gen. Centrale vraag is hoe de bon den zich opstellen. Zijn ze ge matigd, en daar is gezien het economisch getij alle aanlei ding toe, dan valt te verwachten dat de CAO-onderhandelingen redelijk soepel verlopen. Maar stellen de vakverenigingen hoge eisen, dan liggen er nog moei zame onderhandelingen in het verschiet. Bij Corus liggen de zaken iets gecompliceerder. Want tijdens de onderhandelingen over za ken als ouderenregelingen, flexibelere werktijden, voorzie ningen voor de werknemers en loonstijgingen loopt het werk gelegenheidspact af dat de bon den vlak voor de fusie met Bri tish Steel in '99 met de directie van het toenmalige Hoogovens hebben afgesloten: tot 1 april 2004 geen man gedwongen de fabriekspoort uit. De bonden zullen aandringen op een verlenging van dit con venant, maar gezien de grote behoefte aan nieuw personeel bij de goedlopende IJmuidense Corus-vestiging lijkt dit onder werp geen heet hangijzer tij dens de onderhandelingen te worden. Vraag blijft hoe hoog de bon den zullen inzetten wat hun looneisen betreft. De verwach ting is dat de achterban zich niet wil houden aan de afspra ken van het najaarsakkoord. Daarin spreken werkgevers en werknemers met de overheid af om de lonen dit jaar of volgend jaar op of bij de nullijn te hou den. Met name de FNV-aan- hang was tot op het bod ver deeld over deze overeenkomst. De Unie heeft het akkoord niet ondertekend en heeft daarom vrij spel. Verwacht wordt dat de bonden inzetten op een loonstijging van één of twee procent. Zij voelen zich gesteund door de goede resultaten van Corus IJmuiden. De vestiging denkt dit jaar een winst te boeken van 300 miljoen euro. Dit in tegen stelling tot de fabrieken in Groot-Brittannië. Het moeder concern moest onlangs zelfs voor een lening van 100 miljoen euro aankloppen bij het Neder landse deel van het bedrijf. Voor de Britse werknemers is overigens al geruime tijd een loonstop van kracht. Met de rooskleurige toekomst van Corus IJmuiden in het ach terhoofd zullen veel vakbonds leden meer eisen dan hetgeen in het najaarsakkoord is over eengekomen. Voor de vakbon den rest de ondankbare taak hun achterban in het gareel te houden. 4'Supermarktketen Aldi }|'68jen 49-jarige werknemer i8,35pde voet ontslagen om- 20 84ret concern in diskrediet 23,6Épben gebracht. De vak- 32.30jeeft bevestigd dat hij 1! 8»en is. Het gaat om 4iii®ur W. van den Broek die 26,3^dag voor de radio zei dat 27'iqt de arbeidsverhoudin- 19,25! de vestigingen van de 14'^supermarktketen nog er- u'.ogteld was dan in een tele- U8,7cjcumentaire van Zembla jg'g^iiten kwam. De directie 26!2cjrknemers intimideren 30 3ielijk van diefstal be- 2i',ilgen. De FNV noemt Aldi 43,ododziek' bedrijf. 18,40 61,65 iacentraet rEADS 1 - Het Europese lucht- htevaartconcern EADS ti Britse megaorder in de e slepen voor de leve- p ongeveer twintig tank- |gen. Volgens de Britse irant Financial Times le zaak komende maan- (donken. Met de op- Js 19 miljard euro ge- Het besluit is een tegen- por het Amerikaanse dat ook in de race is. Als een appeltje voor de dorst. Zo zullen veel mensen hun spaargeld beschou wen. Voor als dure spullen in huis kapot gaan, voor de studie van de kinderen, de vakantie, een nieuwe auto. Er zijn na tuurlijk ook mensen die meer bezitten dan 'een appeltje'. Zij denken niet alleen aan sparen. Dan komt beleggen in zicht. Zij willen verdienen aan hun geld. Je hebt dus spaarders en spaarders. De meeste mensen zullen voor de veilige weg kiezen. Zij willen in elk geval hun spaarcentjes behouden. Dat wordt ze op het moment niet gemakkelijk gemaakt. Niet alleen is de rente op spaartegoeden bijzonder laag, ook moeten zij vermo- gensrendementsheffing betalen. Dat is een belasting op spaargeld. Behoudens een vrijstelling van een kleine 20.000 eu ro dan. Die mag je belastingvrij bezitten. Over het meerdere van je vermogen dient 1,2 procent jaarlijks aan de fiscus te worden afgedragen. De overheid gaat er van uit dat er min stens vier procent rendement gehaald wordt. En over die vier procent moet dan 30 procent belasting worden be taald. Alles 'opgeteld en afgetrokken' be tekent dit dat jaarlijks 1,2 procent van het spaargeld of vermogen, na aftrek vari de vrijstelling, aan 'va dertje staat' moet wor den afgedragen. De toenmalige - en de huidige - minister van financiën, Gerrit Zalm, verdedigde de invoe ring van dit nieuwe stelsel in 2001. Hij ging er van uit dat mensen altijd wel vier procent rendement op hun geld kunnen behalen. De heffing zit als volgt in elkaar. Stel dat men aan spaargeld 30.000 euro bezit. Dan moet na aftrek van de kleine 20.000 euro vrijstelling Hans over 10.000 euro belas ting worden betaald. De fiscus gaat uit van vier procent ren dement. Dat is 400 euro en daarover wordt 30 procent belasting geheven, is 120 euro. Dit is dan meteen de aanslag en dat is gelijk aan 1,2 procent van 10.000 euro, het belaste spaarbedrag. Zalm argumenteerde de hoogte van het fictieve rendement van vier procent door te wijzen op de rente van staatsie- EIGEN BEURS ningen. Dat deed hij een jaar later nogmaals in antwoord op vragen van het Kamerlid Henk de Haan (CDA). Die vroeg begin 2002 aan de minis ter hoe die 'forfaitaire' rendementsheffing van vier procent zich ver houdt tot de rente van een toenmalige (korte) staatsobligatie van 3,3 procent. Dat laatste speelt op dit moment nog sterker nu vorige week de eerste driejarige staatslening van dit jaar tegen 3 pro- iers cent couponrente werd aangeboden. Vaak wordt vergeten dat geld onderhevig is aan inflatie. Dat is de waardevermindering van geld. Als je het in de oude sok laat zitten, wordt het vanzelf minder waard. Je kunt er dus minder voor kopen. Dit jaar staat dat in flatiepercentage op zo'n 2,1 procent. Dat is laag als je kijkt naar de afgelopen ja ren. Bij dit inflatiepercentage moet je dus de vermogensrendementsheffing optellen. Die is na aftrek van de ge noemde vrijstelling 1,2 procent. Dat is bij elkaar 3,3 procent aan waardever mindering en belasting. Dan kom je uit op een negatief rendement - zeg maar gerust verlies - van 0,3 procent per jaar. En dan zijn aankoop- en bewaarkosten nog buiten beschouwing gelaten. Tel uit je winst! San Lie, hoofd beleggingsadvies particu lieren van ABN/Amro, noemt een derge lijke investering dan ook ronduit dom. „Voor particulieren is die niet interes sant." Hij verwijst daarom naar spaarre keningen. Maar bij rentepercentages van 3,1 bf 3,5 procent word je dok niet rijk. Laat staan dat je uit de kosten komt. Het ministerie van financiën laat weten dat de hoogte van de fictieve rendemen ten aan de orde komt hij de evaluatie van de belastingherziening in 2005. Woordvoerder Roel van Koperen wijst er echter op dat die vier procent rende ment 'op de lange termijn' moet worden gezien. „Dan is dat rendement heel goed haalbaar. Bovendien, als de staats leningen voor zes procent of meer de deur uitgaan, roepen vooral de linkse Kamerledèn dat de belastingheffing juist omhoog moet." Even na de jaarwisseling werd Nederland weer eens opge schrikt door een publieke dis cussie tussen twee ministers. En niet de minste, die van bui tenlandse zaken en die van fi nanciën. Onze kersverse minis ter van buitenlandse zaken, de geroutineerde topdiplomaat Ben Bot, merkte in zijn eerste Kamerdebat op: „Nederland moet in de Europese Unie min der stadsomroeper en meer bruggenbouwer zijn." Bot wil 'enige souplesse en te rughoudendheid en dat zijn geen eigen schappen waar in Nederland steeds heeft uit geblonken'. Zon der zijn naam te noemen, bekriti seerde Bot zijn collega Zalm van financiën om diens harde op stelling ten aan zien van het Sta biliteitspact, die, zoals wij inmid dels weten, con traproductief heeft uitgepakt. In het weekblad FEM Business van 3 januari reageert Zalm zeer geagiteerd met de volgen de woorden: „Ik daag Buiten landse Zaken uit om een voor beeld te geven van een land dat lastig doet en daarmee averij heeft opgelopen. Ik loop negen jaar mee en Uc ken ze niet." Op de voorpagina van het zaken blad staat onze minister van fi nanciën met heldhaftige blik onder de ironische titel 'De schrik van Europa'. Als de journalist hem vraagt hoe de Nederlandse strategie eruit zien voor het EU-voorzit terschap over een half jaar, wil Zalm hier niet verder expliciet op ingaan onder de woorden. „Eén van de kenmerken is dat je hem niet openbaart", zegt Zalm. Tijdens het interview laat Zalm zich toch verleiden tot enige uitspraken over deze strategie, met name aangaande het Stabi liteitspact. Allereerst wil hij niet de 'softe' aanpak van collega Bot, maar de vuist op tafel in Brussel! Dat klinkt allemaal heel manmoedig, maar is het niet de bedoeling dat wij als middel groot land binnen de EU zo ef fectief mogelijk opereren om een optimaal resultaat voor ons land te boeken? Daaraan zou het gedeukte ego van Zalm toch ondergeschikt dienen te wor den gemaakt? De strategie van de minister? Ten eerste wil Zalm dat lidsta- Sylvester Eijffinger hoogleraar Europese Financiële Economie ten met een lage staatsschuld hogere tekorten mogen heb ben. Dat zou de Duitsers en Fransen niet meer in het be klaagdenbankje brengen, maar in plaats van hen de Belgen, de Grieken en Italianen. Het is duidelijk dat onze Gerrit zijn vriendenkring aan het uitbrei den is. Ten tweede moet de Europese Commissie bij begrotingscon flicten meer macht krijgen, maar de raad van ministers van financiën (Ecofin) minder, door deze laatste slechts het recht van marginale toetsing te ge ven. Zalm geeft toe dat dit poli tiek niet eenvou dig te realiseren is, al was het maar omdat de Duitsers en Fransen een der gelijke aanpas sing zien als een tegen hen ge richte actie. Ik denk dat onze Gerrit het goed inschat dat hij zijn krediet bij de Duitse en Franse collega's redelijk verbruikt heeft. Ten derde moeten de lidstaten in goede tijden verplicht meer sparen om zo een buffer voor slechte tijden op te bouwen. Helemaal mee eens, maar waarom heeft onze Gerrit dat dan zelf niet tijdens het jubel kabinet Kok II gedaan? Als ik deze drie concrete aan passingen op een rijtje zet, dan komen zij mij bekend voor. Waar had ik deze aanbevelin gen ook al weer geleMn? Oh ja, in een advies over hCTStabili- teitspact dat ik anderhalf jaar geleden met twee collega's op verzoek van de Europese Com missie heb geschreven. Toen hebben we van onze Gerrit niets vernomen en was hij nog aanhanger van de harde lijn. Inmiddels weet hij dat hij geen andere koers kan varen om ten minste nog wat budgettaire dis cipline in Europa overeind te houden. De oplossing moet natuurlijk gevonden worden in én meer afdwingbaarheid én meer flexi biliteit op korte termijn. Dat hebben sommige academische economen reeds enige jaren ge roepen. Aan het slot van het in terview schatert Zalm: „Acade mische economen hebben soms ook gelijk." Dat is geble ken, maar dat had onze minis ter van financiën beter eerder kunnen beseffen, voordat het bekende kalf verdronken was.

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 9