WHO: Snel vaccin tegen vogelgriep BUITENLAND Michail Saakasjvili duldt geen ongehoorzaamheid 'Bende van drie' maakt EU nerveus Braziliaanse indianen willen het land van hun voorouders terug eltoren rood jr nieuwjaar n veroordeeld cursus yoga ndweer zette l tot branden mten vluchten ,.r marihuana cola in plaats ?jhasj Dodental van aanslag op WTC definitief op 2749 Boeken in strijd tegen de misdaad Mekka klaar voor de hadj m: ichet breekt uder Een op vijf Britten wil geen jood als premier Cipiers bibberen voor bodybuilders Zorgen over snelle verspreiding virus Sjiitische leider maant aanhang tot kalmte Militante indianenleider: 'Alleen met de lijkwagen vertrekken we hier' Een reusachtige geit, ven meter hoge aap en insterende rode Eiffelto- iimen vandaag in Parijs cor voor de viering van liinese Nieuwjaar. Op de ips Elysées vindt dan een agante optocht plaats i twaalf dieren van de 01 se dierenriem, dansers, j anten, meterslange praal- a' is en luide drums, alle- e om het Jaar van de Aap in jen. Het feest is een initia- m de Franse regering om j inese cultuur in Frankrijk to moten. De Eiffeltoren zal 0 gen lang met rode lichtjes igen blijven. 1 i on - Een Amerikaanse 9 ir heeft een man veroor- 2! tot het volgen van een I syoga. James Lee Cross voor de rechter omdat hij lr' «d en nieuw zijn vrouw tijdens een ruzie over "I lrinkgedrag. Yoga helpt ijn woede te leren be- n n, denkt de rechter, ird Zeven vrijwilligers van de keer in het Noord-Franse mines hebben bekend s te hebben aangezet om te stichten. Ze deden dat Hze bang waren dat hun ie dicht moest omdat er oig werk was. Ze zouden ken zijn bij zo'n vijftien en. Eerder deze week in Zuid-Frankrijk een lalige vrijwilliger van de iveer aangehouden om- fbranden heeft gesticht Rivièra, waarvan er een in t leven kostte aan een lander, een Pool en twee !n,i ij r S| hem - Een paar ton mari- - heeft enkele Israëlische agenten in Dimona in de 15 woestijn het werken on- ijk gemaakt. Pal naast itoor lag de marihuana gen die aan de grens lypte in beslag is geno- 361 )e agenten waren niet - d tegen de sterke geur sti drugs. „Op mijn werk 5' ik me heel beroerd, alsof Hl twas", zei een van hen Ie krant Maariv. zaterdag 24 januari 2004 EL ■Twee scholieren uit het 2.3 Laxou die voor negen- td euro hasj hadden be- lebben zich een halve ki- ^cola laten aansmeren. De Ben leerlingen gingen bij ictie van hun school aan- oen dat hun geld was ge- Al snel kwam de ware cht van de zaak aan het iavi )e politie is nu op zoek vö e dealer, die zijn zwen- o' ktijk voor de schoolpoort ou dreef. door onze correspondent Frank Hendrickx moskou - Een jongensdroom komt uit voor Michail Saakasjvili. De man die naar eigen zeggen 'altijd al' president wilde worden, legt morgen voor het parle ment in de Georgische hoofdstad Tbilisi de eed af. Staatshoofden en ministers uit twintig landen zullen aanwezig zijn bij de machtsovername van de 36-jarige jurist, die sinds de 'rozenrevolutie' van november de lakens uitdeelt in de kleine, straatarme republiek. Alle ogen zijn gericht op Saakasjvili en de Zeeuwse first lady Sandra Roelofs, maar de liefhebbers van politieke intrige zullen meer letten op twee cruciale figuren op de achtergrond: Colin Powell and Igor Ivanov, de mi nisters van buitenlandse zaken van de VS en Rusland. Washington beschouwt Saakasjvili als een bondge noot, Moskou ziet hem als een potentieel gevaar. Het Kremlin heeft intensief contact met opstandige re gionale leiders in Georgië. Zo reisde Asian Abasjidze, de autoritaire leider van de semi-onafhankelijke regio Adzjaria, het afgelopen weekend af naar Moskou om te waarschuwen voor de toenemende Amerikaanse in vloed in de 'achtertuin van Rusland'. Washington heeft inmiddels vijf miljoen dollar aan noodhulp overge maakt, nog eens twee miljoen is uitgegeven om 40.000 arme gezinnen door de winter te helpen en deze maand zal nog eens tien miljoen dollar steun volgen. Het Witte Huis heeft ook besloten de training en uit rusting van het Georgische leger verder te financieren. Verder zijn Amerikaanse politieke adviseurs inmiddels in Tbilisi gestationeerd om de nieuwe regering te hel pen bij hervormingen. Verzekerd van Amerikaanse steun lijkt Saakasjvili niet van plan om de door Moskou gesteunde opstandige regionale leiders nog langer te tolereren. Sterker nog, om te laten zien wie de baas is in Georgië zal hij morgen voor de inauguratie een mili taire parade bijwonen in Adzjaria, waar Russische troe pen zijn gestationeerd. Ook overweegt hij Zuid-Ossetië te bezoeken, een andere opstandige regio. „Ik heb er genoeg van om te horen dat wij deze gebieden niet controleren", zei de toekomstige president deze week. Het doortastende optreden spreekt in Georgië tot de verbeelding, maar een goede relatie met Rusland blijft cruciaal. Ondanks de goede verhoudingen met de VS, zal buurland Rusland altijd de belangrijkste handels partner blijven. Saakasjvili wil dan ook zo snel mogelijk een ontmoeting met Poetin om de fricties uit de wereld te helpen. De Georgische leider streeft naar een goede samenwerking, maar Poetin moet volgens Saakasjvili 'de realiteit onder ogen zien': „Georgië is geen kolonie meer." new york/anp-rtr - Het defini tieve dodental van de aanslagen van 11 september 2001 op het World Trade Center in New York is vastgesteld op 2749. Na dat deze week drie mensen van de lijst van vermisten waren ge schrapt omdat ze tijdens de aanslag niet in het WTC waren, is het aantal uitgeschreven overlijdensactes exact even groot als het aantal vermisten dat was opgegeven. In totaal zijn de resten van 1541 mensen geïdentificeerd. mexico-stad/ap - Aanranding en diefstal zijn schering en in slag in de metro van Mexico- Stad. Het vervoersbedrijf heeft nu besloten het misdaadpro bleem „van de culturele kant" te benaderen: met boeken. Ruim zeven miljoen boeken worden de komende twee jaar in de metro verspreid. Reizigers mogen ze lenen. Dat moet er toe leiden dat er een betere at mosfeer ontstaat.Als mensen lezen, worden ze andere men sen", zegt directeur Javier Gon zalez Garza, die eerder al kunst werken in de metro liet plaat sen en, om ongewenste intimi teiten te voorkomen, mannen en vrouwen tijdens de spits in aparte wagons laat rijden. Het stadsbestuur heeft voor de metro 250.000 boeken besteld met passages van uiteenlopen de schrijvers over het leven in Mexico-Stad. De stukjes zijn kort genoeg om ze tijdens een ritje in de metro te lezen, maar wie wil, mag het boek meene men. Het vervoersbedrijf hoopt dat de mensen de boeken terug zullen brengen zodra ze ze uit hebben. Uitgever Omar Raul Martinez heeft daar weinig ver trouwen in. ..Straks hebben we hetzelfde aantal delinquenten, alleen zijn ze belezener." Mekka - Een Saudiër overziet vanaf een hoog gebouw in Mekka de Haram Sharif, waar duizenden gelovigen zich verzamelen voor het vrijdaggebed. De heilige stad is klaar voor de hadj, de jaarlijkse bede vaart die een van de vijf pijlers is van de islam. Miljoenen moslims uit de hele wereld zullen naar Mekka komen om te bidden. Foto: EPA door onze correspondente Hetty van Rooij brussel - Nauw en regelmatig overleg tus sen Frankrijk, Duitsland en Groot-Brittan- nië, de 'bende van drie', begint de overige EU-landen op de zenuwen te werken. „De irritatie loopt een beetje op", beaamt een hoge Brusselse diplomaat. De Italiaanse minister van buitenlandse zaken Frattini mokt publiekelijk dat zijn land niet mag meedoen en kleinere lidstaten zijn bang dat de de drie groten de dienst gaan uitma ken. De Britse premier Blair, de Duitse kan selier Schroder en de Franse president Chi rac hebben afgesproken dat ze zullen pro beren hun buitenlands beleid beter op el kaar af te stemmen. Ze willen niet nog zo'n affaire als vorig jaar toen de meningsver schillen over Irak tussen Frankrijk en Duitsland enerzijds en Groot-Brittannië anderzijds voor een crisis zorgden. „Wij willen de stuwende kracht zijn achter het Europa van morgen", aldus Chirac. De mi nisters van buitenlandse zaken van de drie landen hebben elkaar onlangs ten huize van de Britse minister Straw ontmoet. Blair, Schroder en Chirac zien elkaar op 18 febru ari in Berlijn, onder meer om de EU-top van regeringsleiders in maart voor te berei den. Het is de derde keer binnen een half jaar dat het trio afzonderlijk bijeenkomt. Het idee van een 'kopgroep' binnen de EU ligt gevoelig, temeer omdat veel kleinere landen bang zijn door de groten te worden gedomineerd. Aan de andere kant komt er binnen de Unie weinig van de grond wan neer de grote landen van mening verschil len. „Zo'n kopgroep die beslissingen neemt namens de hele Unie is een bijzonder slecht idee", zo verwoordt minister Frattini de ongerustheid. De Italiaanse premier Berlusconi wordt nooit uitgenodigd voor de bijeenkomsten van de drie en dat zit hem hoog. Met 57 miljoen inwoners be hoort Italië volgens Berlusconi bij de grote landen. „Ik geloof niet dat de drie leiders erg veel behoefte hebben aan de aanwezig heid van de Italiaanse premier", aldus een Duitse diplomaat droogjes. Na de mislukte EU-top in december, toen de onderhande lingen over een nieuwe grondwet vastlie pen, zei Chirac dat hij met een beperkte groep landen verder wil om de eenwording van Europa vooruit wil helpen. Straw heeft laten weten dat zijn land graag deel uit wil maken van die kopgroep. „Als de EU vanaf 1 mei 25 leden telt, is het niet meer dan lo gisch dat Groot-Brittannië aansluiting vindt bij de sterke Frans-Duitse motor", zei hij. et. Foto: Reuters ITI oc: go - De voormalige Chi- 9nl dictator generaal Augus- nd' xhet is met een gebro- hu houder in het ziekenhuis nu omen. Drie maanden ge- ;k brak Pinochet zijn linker- ol inochet (88) kampt al ge il tijd met zijn gezondheid. agt een pacemaker, lijdt ■ibetes en artritis en werd H 998 minstens drie keer chte beroertes getroffen. 1 is zijn slechte gezondheid Ie Chileense justitie hem ba(j ervolgd wegens schen- ivan de mensenrechten zijn bewind, dat van 1973 10 duurde. n '°|ië gaat roken -1 bestrijden 'ssl i - De Belgische minister S3 Iksgezondheid Demotte rse maatregelen nemen t roken te ontmoedigen. >tels ut er een verbod op zoge- 'funboxes' of speciale ^Bom de grote waarschu wt voor het gevaar van ro- sigarettenpakjes niet te ok wil Demotte binnen ar een totaalverbod in- voor het roken op de ek. Nu is roken alleen - en in openbare gebou- AV! te stimuleren de siga- te geven, stelt de Fransta- Nj lialist verder voor om tningskuren terug te be te Belgische minister- eeft de voorstellen giste- :e^dgekeurd. londen/ap - Achttien procent van de Britten wil liever geen jood als premier en 15 procent denkt dat de omvang van de ho locaust wordt overdreven. Dat blijkt uit een opiniepeiling die is uitgevoerd in opdracht van het weekblad Jewish Chronicle. Als de Conservatieven de eerstvolgende verkiezingen winnen krijgt Groot-Brittannië in de persoon van partijleider Michael Howard een joodse premier. Het land heeft een keer een joodse premier gehad: Benjamin Disraeli. Hij was premier in de jaren '70 van de 19de eeuw. Voor de opiniepeiling werden 1.007 volwassen Britten ondervraagd. Ze moesten zeggen of ze het ermee eens waren dat een joodse premier net zo acceptabel zou zijn als een premier met een ander geloof. kopen hag en/ap - Deense gevangenen mogen hun spieren niet langer oppompen met zware gewichten omdat cipiers zich bedreigd voelden door gedetineerden die langzaam veranderden in spierbundels van monsterachtige afmetingen. De Deense Gevangenisraad heeft besloten om al le halters en gewichtschijven van meer dan dertig kilo te verwijderen uit de fitnesscentra in de tach tig Deense gevangenissen. Carsten Pedersen van de bewakersbond vindt het uitzinnig dat sommige gedetineerden halters van vijftig kilo gebruikten. In totaal zou het om zo'n 300 'bodybuilders' gaan op een totaal aantal van 3.500 gedetineerden. Het besluit werd genomen nadat gevangenisdi recties meerdere meldingen hadden ontvangen over agressieve gevangenen. „De combinatie van gewichtheffen en anabole steroïden hebben geleid tot een zeer grimmige en negatieve gevangeniscultuur", aldus woord voerder Pedersen van de bewakers. Het verbod op zware halters is maar een eerste stap. In de Soendre Omme-gevangenis loopt een project dat mogelijk landelijk wordt ingevoerd. Gedetineerden mogen er met gewichten werken die zwaarder zijn dan vijftien Idlo als zij vrijwillig onaangekondigde dopingtests ondergaan en be geleid worden door een coach. Michail Saakasjvili en zijn vrouw Sandra Roelofs. Foto: AP genéve/gpd-anp - De Wereld Gezondheidsorganisatie (WHO) zegt dat over een maand een vaccin beschikbaar komt tegen de ook voor mensen gevaarlijke Oost-Aziatische vogelgriep. De productie in door de WHO aan gewezen speciale laboratoria is al begonnen. Het virus, H5N1 genaamd, is als alle influenza-microben vooral door de lucht overdraagbaar. Consumptie van het vlees of ei eren van besmette kippen is niet gevaarlijk, mits deze pro ducten tot minstens zeventig graden worden verhit en in de keuken de nodige hygiëne, zo als handen wassen, in acht wordt genomen," aldus chefvi- roloog dr Klaus Stöhr. De WHO is verontrust door de snelle verbreiding van de nieu we vogelgriep, nu is gebleken dat het virus ook door trekvo gels kan worden overgebracht, zoals in Japan het geval is ge weest. Verder maakt Stöhr zich zorgen omdat het virus zich in het menselijk lichaam kan combineren met andere virus sen en tot een nieuw virus ont wikkelen, met het risico dat er een gevaarlijk nieuw influenza- type in circulatie komt waarte gen de courante 'griepprik' geen bescherming biedt. „H5N1 waart al een paar weken rond, maar menselijke besmet - tingsgevallen zijn tot dusverre gering in aantal," zegt Stöhr. „Daar zijn we blij om, want dit type vogelgriep is voor een der de van de patiënten dodelijk, zoals in Vietnam is gebleken." Kinderen lijken voor de Aziati sche vogelgriepvariant meer vatbaar dan ouderen, terwijl dat bij meer courante influen- zatypen juist andersom is. Thailand heeft waarschijnlijk geen kippenvlees dat met het vogelgriepvirus is besmet naar Nederland geëxporteerd. Het laatste vlees uit Thailand is ons land 8 januari binnengekomen. Dit komt van kippen die zes tot zeven weken eerder zijn ge slacht. Toen was er voorzover het Productschap Vee, Vlees en Eieren (PVE) weet, nog geen sprake van vogelgriep in Thai land. De Europese Unie heeft giste ren de grenzen gesloten voor Thais kippenvlees en kippro ducten. karbala/anp-afp-rtr - De hoogste religieuze leider van de sjiieten in Irak, grootayatollah Ali al-Sistani, heeft zijn volge lingen gisteren opgeroepen voorlopig niet meer te demon straties tegen de coalitiemacht. Al-Sistani wil de Verenigde Na ties eerst een kans geven om te onderzoeken of er snel directe verkiezingen kunnen worden gehouden voor een interim- parlement, zoals hij wil. Al-Sistani wil directe verkiezin gen en niet eerst een over gangsregering, zoals de Ver enigde Staten willen. De VS wil len pas eind 2005 verkiezingen in Irak. Begin deze week was er over de kwestie spoedoverleg in het hoofdkwartier van de VN in New York. De hoogste Ameri kaanse civiele bestuurder in Irak, Paul Bremer, en een verte genwoordiging van de Iraakse regeringsraad spraken daar met Kelder Saddam weg Het Amerikaanse leger wil het gat in de grond waar Saddam Hussein is gevon den vernietigen. De schuur die de voormalige president bewoonde, in de buurt van de stad Tikrit, moet met de grond gelijk worden ge maakt. Dat heeft een woord voerster gisteren gezegd. Het leger wil zo voorkomen dat Saddams schuilplaats een toeristische attractie wordt secretaris-generaal Kofi Annan. De VN heeft vandaag twee vei ligheidsexperts naar Bagdad ge stuurd. Ze moeten bezien of de situatie veilig genoeg is om weer terug te keren naar Irak. De VN vertrok uit Irak na een bloedige aanslag op het hoofd kwartier van de volkerenorgani satie. door onze correspondent Frans Undenkamp sao paulo - Ruim drieduizend met kap messen en pijl en boog bewapende india nen zijn bereid zich dood te vechten tegen veertien hereboeren en vijfhonderd man personeel die hun bezette landgoed terug willen. De landbouwers hebben deze week een belangrijke weg tussen twee gemeen ten in het zuiden van Brazilië geblokkeerd uit protest tegen het uitblijven van de ont ruiming, hoewel dit door de rechter was bepaald. En toen liep het uit de hand. Er werd op elkaar ingehakt en er vielen scho ten. Dat er geen doden zijn gevallen, noemde de politie achteraf een wonder. De spanning is sindsdien nog verder opgelo pen. Opperhoofd Tdju van de opstandige Caiova en Guarani indianenvolken stelt dat zelfs met aanrichten van een bloedbad geen gevolg zal worden gegeven aan het gerechtelijke bevel tot ontruiming van de veertien 'fazendas' met een gezamenlijk oppervlakte van negenduizend hectaren. Tdju (64) toont zich onwrikbaar. „Dit is het land van onze voorouders. Het hoort ons toe. De blanken hebben het afgepikt. Al leen met de lijkwagen vertrekken we hier." Tdju en zijn drieduizend 'krijgers' vinden de Braziliaanse grondwet aan hun zijde, maar teruggave van voormalig grondgebied blijkt in de praktijk een kwestie van lage adem. De creatie en afbakening van reser vaten is tijdrovend en verzandt dikwijls in een juridisch touwtrekken. Daarmee zijn niet zelden tientallen jaren gemoeid. Ook president Lula heeft er niet meer vaart ach ter weten zetten. Brazilië telt 400.000 indianen verdeeld over 215 etnische groepen. Tot dusver zijn 422 reservaten bij wet gecreëerd, twaalf procent van het nationale territorium. Daar spitst de kritiek zich op toe: veel grond voor wei nig indianen. Gesteld wordt dat het econo mische ontwikkeling remt en dat Brazilië de controle verliest over zijn grenzen. Maar ondanks de anti-indiaanse loboy wil de re gering nog 196 reservaten oprichten waar onder dat van de Caiovas en Guaranis. De problemen van deze twee indianenvol ken zijn het schrijnendst van allemaal. Voor de komst van de Portugezen in 1500 strekte hun leefgebied zich uit van de At lantische kust tot daar waar nu Paraguay ligt. Het woongebied van deze 60.000 zielen tellende gemeenschap is nu gereduceerd tot piepkleine reservaten. Door het gebrek aan land voor nieuwe generaties hebben 321 overwegend jonge Caiovas en Guaranis in de afgelopen dertien jaar zelfmoord ge pleegd. Van hun zelfrespect is weinig over. Veel mannen zijn alcoholist. Om te overle ven verhuren ze zichzelf als seizoenarbei der aan de blanke boeren. Moe van het wachten namen ze vlak voor kerst het recht in eigen hand en verjoegen de veertien ei genaren en hun families. Maai' ook de he reboeren - nakomelingen van blanke kolo nisten uit negentiende eeuw - beroepen zich ook op 'historische' aanspraken. Al twee, drie soms vier generaties bewerken zij het land in het district Dourados. Ook zij vinden dat de grond hen toebehoort. Flavio Menezes werd op 21 december uit zijn boerderij verdreven. Hij vreest voor zijn koeien. „Ik weet niet eens of de bezetters het vee voeren." Menezes - ooit voorzitter van het Braziliaanse Verbond van Grootgrondbezit ters - benadrukt dat er voor de grond is be taald. „In 1947 toen de fazenda gesticht werd, was er in geen velden of wegen een indiaan te bekennen. Ze komen opeens van heinde en ver aanstromen." Strijdlustige indianen maken duidelijk dat ze niet zullen wijken voor de blanke hereboeren. Foto: GPD

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 7