Van arbeidsconflict tot geruchtmakend proces Eef moest eel slikken' BINNENLAND HDC275 ZATERDAG 24 JANUARI 2004 Hogerberoepzaak Lucy de B. draait om geloofwaardigheid en prestige OM 7D-directeur Brouwers met pensioen Brouwers nam in 1985 afscheid van het Nieuwsblad van het Noorden. Achieffoto: GPD/DVHN 'Opa Eef' stond bij de televisiepresentatie van prinses Amalia te stralen alsof ze zijn kleindochter was. Foto: GPD/WFA/Benelux Press door Ap van den Berg Eef Brouwers (64) is de vleesgeworden Rijks voorlichtingsdienst. Hij gaat 28 januari officieel met pensioen. Anderen over de vertrekkende RVD-directeur, want een RVD'er werkt vertrou welijk en geeft zelf geen interviews. Ook niet ter gelegenheid van zijn afscheid. Hij is 'koel in crisissituaties' en 'evenwichtig, stabiel en loyaal', beweren collega's. Kortom, precies wat van een baas van de Rijksvoor lichtingsdienst wordt verwacht. Hij kan pra ten als Brugman, maar zelfs naaste medewer kers weten vrijwel niets van zijn privéleven. Bij de televisiepresentatie van prinses Amalia stond hij te stralen alsof ze zijn kleindochter was. Als 'opa Eef, de man met misschien wel het betrouwbaarste gezicht van Nederland. Dat was de eerste en meteen ook de laatste keer dat hij zo prominent op de voorgrond trad. Het tijdperk-Brouwers bij de RVD is ten einde. Zijn riante werkkamer met zicht op de Hofvijver, grenzend aan het Torentje van de premier, oogt als een toonzaal van meubel verkoper Piet Klerkx. Alles staat precies op zijn plaats. Nergens een stapel papier of een verdwaalde koffer. „Als hij klaar was met wer ken en 's avonds naar huis ging, zag het er net precies zo uit." Zo netjes als zijn werkkamer, zo opgeruimd is ook zijn karakter. Brouwers wist de hoge stressfactor van het RVD - vak met schijnbaar groot gemak te dragen. Een aangeboren ei genschap, volgens mensen in zijn omgeving, die hij in de loop van zijn carrière verfijnde. In de zeventiger jaren verwierf hij als nieuws lezer van het NOS Journaal de status van be kende Nederlander. Dat sterrendom heeft hem in het verdere verloop van zijn markante werkzame leven geen windeieren gelegd. Reeds op z'n 38ste werd hij hoofdredacteur van Nieuwsblad van het Noorden. „De magie van de televisie doet wonderen", weet ook zijn oud - collega Dick Dalmolen. „De tv maakt bepaalde mensen populair bij bedrij ven en bij het publiek. Dat had Eef ook mee." Geintje Dalmolen - zeiflater ook hoofdredacteur bij de krant - weet nog dat het Brouwers inder tijd streelde wanneer hij werd herkend op straat. Als men hem een handje kwam geven. „Hij speelde het spel moeiteloos mee. Eef ging een gesprekje aan. Maakte een geintje. Hij gaf anderen wat zij wilden. Zelfs van een lezing voor de plattelandsvrouwen maakte hij een prachtige conference." Op de hoofdtribune van FC Groningen werd hij een keer verward met de van de radio be kende bioloog Fop I. Brouwer uit Haren. „Twee mannen stootten elkaar aan en riepen: „Hé, daor 's 'Foppie Brouwer'. Van 't Niejs- blad". Dat vond Eef niet zo leuk." Na zes jaar hoofdredacteurschap liep Brou wers over naar het bedrijfsleven. Hij toog van het hoge noorden naar Eindhoven, waar hij directeur werd van de persdienst van multi national Philips. Daar lag het 'grote geld' te wachten. Na acht jaar Philips kon hij baas worden van de Rijksvoorlichtingsdienst. De magie van de tv bleek nog niet uitgewerkt. Brouwers liet een flinke veer, in financiële zin. Maar daar stond iets anders tegenover. „Het is een functie die in aanzien staat. En Eef vindt het wel leuk om zich in de hogere kringen te bewegen", weet een oud-collega te vertellen. Het feit dat hij bij Philips op z'n 60ste moest stoppen, schijnt ook een rol te hebben gespeeld. „Brouwers wilde per se lan ger blijven werken." Meer dan ooit bevond hij zich bij de RVD in een dienende functie. In de knellende mangel van staatshoofd, minister-president en een horde journalisten. „Dat is heel lastig, maar Eef ziet als geen ander kans tussen de klippen door te zeilen. Daar komt bij: hij is een top verkopen Hij kan een boodschap verkopen. Maar desnoods ook auto's. En vooral zichzelf. Aan grappen nooit gebrek", weet een kennis. Hoezeer 'Den Haag' hem ook bezighield, hij ging niet uit Eindhoven weg. Negen jaar lang bleef hij pendelen. Heen 140 kilometer, terug 140 kilometer. Meestal achter het stuur van zijn eigen auto. Later achterin de dienstauto met chauffeur. Vanwege zijn vrouw Puck en hun Eindhovense vrienden. Vanwege hun dochter, schoonzoon en kleindochter. En een klein beetje vanwege PSV. Lastige baan Eindhoven is zijn thuis geworden. Hij werd in 1939 geboren in Zwolle. Als jonge jongen ver huisde Brouwers naar Groningen, waar zijn vader een baan kreeg bij een museum. Junior legde in de provinciehoofdstad de basis voor zijn bizarre carrière. Als leerling-journalist schnabbelde hij zich de blaren op zijn vingers bij Publiciteitsbureau Addie Boerma. De nu 81 -jarige oud-werkgever herinnert zich 'mijn jongste bediende' goed. „Eef was een serieu ze jongen. Veel op pad. Hij legde zelden aan bij het journalistencafé Cambrinus. Geen strebertje, hoor. Maar altijd alert op zijn toe komst. Degelijk, vooral ook", meldt Boerma. Via de Nieuwe Provinciale Groninger Cou rant, Utrechts Nieuwsblad, Nieuwsblad van het Noorden, de regionale omroep Rono, Avro's Radio Journaal, Studio Sport en het NOS Journaal werkte hij toe naar de plek die hij woensdag (28 januari) moet afstaan aan zijn opvolger Gerard van der Wulp. Als directeur-generaal van de RVD heeft Eef Brouwers met name als woordvoerder van het Koninklijk Huis een laatste jaar gehad met vele ups en downs: de kwesties rond Jorge Zorregieta, Margarita en Mabel Wisse Smit, het overlijden van prins Claus, het huwelijk van Willem Alexander en Maxima en laatste lijk de geboorte van prinses Amalia. „Hij had sowieso een lastige baan. Je moet heel veel slikken", meldt een oud-medewer ker van de RVD. „Met enige regelmaat wordt je geacht dingen te doen die je niet wilt. Soms wil het staatshoofd iets niet en dan moet jij net doen alsof jij niet wilt. Van tijd tot tijd moet je standpunten voor je rekening nemen, die de jouwe niet zijn. Dat wordt ook van zo iemand verwacht." RVD'ers spreken met respect over hem. „Eef functioneert eigenlijk nog steeds als een jour nalist, die op een gegeven moment een top ambtenaar werd. Hij heeft een sterk ontwik keld inlevingsgevoel. Hij weet vaak precies wat er in de samenleving leeft. Dat is ook een deel van zijn succes." In zijn schaarse vrije tijd mag hij daar soms graag een exquise droge, witte wijn drinken. „Op z'n dooie gemak. Eef is beheerst in al les", vertelt een kennis. Een feestbeest is Brouwers allerminst. „Eef blijft nooit langer op een receptie dan strikt noodzakelijk. En dan verdwijnt hij ineens, soms zonder dat je het in de gaten hebt." Woensdag, tijdens zijn plechtige afscheid in de Ridderzaal, krijgt hij niet de kans om er lis tig tussenuit te knijpen. 1. liografie E ieboren: Zwolle, 09-03- 939 956-1966: dagblad jour- lalist, o.a. Nieuwe Pro- inciale Groninger Cou- ant, Utrechts Nieuws- lad, Nieuwsblad van het Ij foorden. 966-1977: journalist ra- io en televisie, o.a. Re- r ionale Omroep Noord en lost, AVRO's Radiojour- aal, Studio Sport en IOS-Journaal. 977-1983: hoofdredac- iur Nieuwsblad van het S [oorden. 983-1995: directeur Phi- 0 ps Persdienst, woord- «5 oerder Philips - concern. 5 995-nu: directeur-gene- „Jeal Rijksvoorlichtings- lenst, woordvoerder Ko rt inklijk Huis, minister resident en kabinet Leo Roggeveen begint eind 2001 bij de rech- net een arbeidsconflict tus- een verpleegkundige en een inhuis. Niemand bevroedde aan het begin te staan van van de meest geruchtma- le processen van de laatste nnia. arom ik in hoger beroep gegaan? Lucy de B. kijkt tij- i de regiezitting van het gse gerechtshof op 4 no- ber van het vorig jaar ver- ikt om zich heen. Ze lijkt omen overdonderd door voor de overige aanwezi- - uiterst voor de hand lig- le vraag. imiddels 42-jarige ver- jster is zeven maanden voor door de Haagse tbank veroordeeld tot een ïslange gevangenisstraf het vermoorden van vier inten en een poging tot rd op drie anderen, e vraag waarom ze het niet is met de haar opgelegde antwoordt Lucy de B. pas reede instantie, en weinig uigend, dat ze onschuldig vee advocaten-generaal et Openbaar Ministerie op de unieke hogerbe- szaak heeft gezet, reageren itrijdbaarder. Zij zijn ervan uigd dat Lucy de B. veel te is weggekomen op 24 1 12003. Als het aan het OM rordt de Haagse in hoger ep alsnog voor dertien den veroordeeld en vijf ïgen daartoe. De moorden en tussen 1997 en 2001 in M^ÜIaagse ziekenhuizen zijn de strafmaat zal het niet zij zelf schreef 'weer te hebben toegegeven aan haar compul- sies' (innerlijke drang) op de dag dat een patiëntje overleed, werden als bewijs opgevoerd. Omdat het OM inmiddels hevig was gaan twijfelen aan de gees telijke gesteldheid van Lucy de B. werd een onderzoek geëist bij het Pieter Baan Centrum (PBC). De rechtbank honoreer de dit verzoek op 8 oktober 2002. Na een weken durend onder zoek in het PBC bracht Lucy's advocaat mr. A. P. Visser op 7 januari 2003 naar buiten dat zijn cliënt volledig toereke ningsvatbaar was verklaard. Het OM gaf geen commentaar, maar officier van justitie Dege- ling had toen allang laten door schemeren dat hij Lucy de B. het zogenoemde Moeder Tere- sasyndroom toedi^tte. Het syndroom houdt in dat een pa tient een ziekelijke dwang zou hebben om te verplegen, om te helpen. Het achterliggend doel van de pseudo-Teresa's zou het af dwingen van afhankelijkheid en respect zijn. Hoe de verdediging van Lucy haar best ook deed om alle ver moedens en statistieken naar het rijk der fabelen te verwij zen, de rechtbank veroordeelde de Haagse verpleegkundige op 24 maart 2003 tot levenslange gevangenisstraf wegens de moord op vier patiënten en een poging daartoe op drie ande ren. Het Haagse Gerechtshof gaat de komende weken uitmaken of Lucy de B. een groot deel van haar leven achter de tralies zal moeten slijten, of eerdaags met haar dochter een kop kof fie kan gaan drinken in de Haagse Grote Marktstraat. uitmaken of Lucy de B. schul dig wordt bevonden aan het plegen van vijf of dertien moor den; levenslang is immers de maximumstraf die in Neder land kan worden uitgesproken. Het gaat het OM om iets veel ongrijpbaardere. Dat zijn ge loofwaardigheid en prestige. Voor de aanklagers staat vast dat Lucy de B. willens en we tens, en op grote schaal, heeft gemoord. Hoogstwaarschijnlijk nog vaker dan de dertien keren en vijf po gingen daartoe die het OM denkt te kunnen bewijzen. De veroordeling door de Haagse rechtbank op 24 maart voelde voor de aanklagers aan als een zeer nipte overwinning, daar waar ze een totale 'walk over' in gedachten hadden. Wie het dossier Lucy de B. van daag de dag in ogenschouw neemt, stuit op meters papier, vuistdikke ordners en honder den, zo niet duizenden me mo's. Zowel de aanklagers als de verdedigers hebben zich tot in de op het oog onbenulligste details verdiept en zullen in ho ger beroep elke strohalm aan grijpen om tot een veroorde ling dan wel vrijspraak van de verdachte te komen. Arbeidsconflict Toch begon de zaak Lucy de B. uiterst bescheiden. Sterker, toen de Haagse kantonrechter JA Westermann zich op 8 no vember 2001 uitsprak over het arbeidsconflict dat was gerezen tussen Lucy de B. en haar werkgever - de Stichting sa menwerkende ziekenhuizen (het Juliana en Rode Kruiszie- kenhuis) - kon hij nooit be vroeden welke justitiële machi nerie hij in werking zette. conclusie dat geen acuut le vensgevaar dreigde. Een uur la ter was het kindje dood. Intem onderzoek bracht aan het licht dat de Haagse ver pleegster opvallend vaak dienst had tijdens sterfgevallen van kinderen. Voor het ziekenhuis stond vast dat Lucy de B. een reëel gevaar vormde voor de patiënten en het zette een ont slagprocedure in gang. Rechter Westermann begreep dat het nooit meer goed zou komen tussen Lucy de B. en het zie kenhuis. Hij oordeelde ook dat de werkgever, vanwege het uit brengen van een 'uiterst kwet send persbericht' over de werk neemster, 45.000 euro bruto schadevergoeding naar de Haagse moest overmaken. Hoe Lucy de B. op deze uit spraak heeft gereageerd, is nooit opgetekend. Wellicht was ze opgelucht en verheugde ze zich op het geldbedrag dat haar kant op leek te komen. Het is ook niet uitgesloten dat ze zich nu pas echt zorgen begon te maken. Het ziekenhuis zou im mers niets hoeven te betalen als Lucy de B. zou worden ver oordeeld voor de verdenkingen die haar ontslag hadden ver oorzaakt. Dat er in haar verle den zou worden gewroet, stond als een paal boven water. Een maand zweefde Lucy de B. tussen hemel en aarde. Er was geen aanklacht, maar haar gan gen werden zeer nauwlettend nagegaan. Er was alleen een statistisch vermoeden dat ze de hand had gehad in diverse sterfgevallen. Op 13 december 2001 oordeelde justitie vol doende bewijs te hebben en pakte de Haagse op, in de wo ning van haar opa die onge neeslijk ziek was en werd ver pleegd door zijn kleindochter. Bewijs Het Openbaar Ministerie stelde voldoende bewijs te hebben om dertien moorden en vijf po gingen daartoe aan Lucy de B. te kunnen toeschrijven. De moorden zouden zijn gepleegd in het Juliana Kinderzieken huis, het Rode Kruis Zieken huis, het Ziekenhuis Leyenburg en het ziekenhuis van het huis van bewaring in Scheveningen. Dagboeknotities, vernietigde dagboekpassages en (gestolen) boeken over massamoorde naars ondersteunden het steeds sterkere vermoeden dat in Lucy de B. een heel erg zieke geest huist. Justitie had sterke aanwijzin gen dat Lucy de B. - die een al les behalve makkelijke jeugd leidde in Canada, zeven(!) zelf moordpogingen deed en zich prostitueerde - haar patiënten overdoses aan medicijnen gaf 'om hun lijden te bekorten'. Om dit te kunnen bewijzen werden begin 2002 zelfs drie babylijkjes opgegraven op een begraafplaats in Den Haag. In de derde week van septem ber 2002 boog de Haagse recht bank zich voor de eerste keer inhoudelijk over de zaak Lucy de B. Technisch bewijs bleek nauwelijks voorhanden te zijn en er waren ook geen directe getuigen van de misdaden. Het OM baseerde zich vooral op statistieken: statistici rekenden de rechtbank voor dat de kans dat een verpleegkundige zoveel sterfgevallen meemaakte als Lucy, nihil is. Ook Lucy's dagboeken waarin Foto: GPD/Jacques Zorgman Westermann stelde op die be wuste 8ste november de Stich ting samenwerkende zieken huizen in het gelijk toen hem de vraag werd voorgelegd of de arbeidsovereenkomst met Lucy de B. kon worden ontbonden. De ziekenhuisdirectie had geen enkel vertrouwen meer in haar werkneemster nadat tijdens Lucy's nachtdienst op 4 sep tember 2001 de vijf maanden oude baby Amber was overle den. De baby was een uur voor Lucy's entree nog onderzocht door een arts. Die kwam tot de

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 5