BINNENLAND Kabinet beperkt toestroom werknemers EU-lidstaten TYPT Zondag open! Dertig jaar cel moet levenslang voorkomen Voldoende politieke steun voor terugkeerplan 'oude' asielzoekers 'Etiket gifvaten verhult extreem giftige inhoud' LR: Geen ambtenaren met hoofddoek of kruis Docent voelt zich veilig in de klas maar niet op het schoolplein Rol Ifl ienz DOSt zie h aan van tilWSIGlïi Keurmerk voor thuiszorg Ingepakte pannen 1.95 IKEA bij Van Til n door dak: rlingen vrij /uw - De 85 leerlingen van eformeerde basisschool no in Den Ham zijn giste- aar huis gestuurd nadat ionteur door het school- fas gezakt. De medewerker :n klussenbedrijf was het jgeklommen om een lek- Dp te sporen. „Toen hij e dakpannen wilde ver- 'ri ren zakte hij door het aldus schooldirecteur 1' p. Onder het dakbeschot 61 len zich asbestplaten die 11 adigd zijn. r- l levenslang bels moord rê it - Tegen een 30-jarige s gisteren wegens dubbele w< 1 levenslang geëist. Vol st iet openbaar ministerie Üj de verdachte in 2002 Na- c* n de Ven uit Utrecht en in Uiton Bussing uit Ede ver- pfd. Officier van justitie e' ;ei geen tbs tegen hem te eisen. Tbs biedt onvol- c' Ie garantie dat de maat- i jij levenslang tegen hem beschemid, aldus de offi- itspraak 6 februari. fling achter :ent schieten' ft' m - De leiding van het ïlanden College in Leer- eeft een 16-jarige leerling trst die een internetspel ïtwikkeld waarbij op do- iwerd 'geschoten'. Dat lirecteur De Graaf van de vijsinstelling gisteren ge- lire ct nadat de leiding school werd getipt, is de g uit de les gehaald en uis gestuurd. De direc- inkt dat het om een 'on- ige grap' gaat, maar de zaak hoog op. oratorium vol |-erectiepillen ic - Opsporingsdiensten in het zuid-oosten van id 400.000 nagemaakte tillen en twee complete ielaboratoria voor deze getroffen. Dat heeft poringsdienst FIOD-ECD D bekendgemaakt. Eén in is aancrphniirlpn Maas n is aangehouden. Naast in en verpakkingsmateri- ,«4tden onder meer grond- ivoor erectiepillen, syn- he drugs en lsd, allerlei itiemiddelen, recepten - Èt vervaardigen van erec - in en illegale maagtablet- ronden. ectie sluit artspraktijk aki 1 ac - De Inspectie voor ondheidszorg heeft gis- en tandartspraktijk in ve lrecht gesloten. In de c voerden medewerkers 1 ingen uit die daartoe voegd waren. Een tand- s daarbij niet aanwezig, ilotselinge controle trof lectie een medewerker na het geven van een ing een kies aan het trek- 3 s. De medewerker zei te I v ken over twee buiten- 1111 tandartsendiploma's. '°01 ken echter in Nederland :end. Een andere mede- a zei nog aan de oplei- e t tandartsassistent té ^eï",c beginnen. 'onden na "leval platform AC - Bij onderhouds- 'L™ amheden aan een t ilieplatform in de :ee zijn gisteravond drie UMI n zwaargewond geraakt. 1 talen kabels raakten los etg e o het cje i?Z| effect pillen sleepboot waarop zij werk waren. Ze waren iet het langszij brengen ander boorplatform. Ze ïiddels buiten levensge- et platform ligt ongeveer !?ra neter uit de kust van ningen. r onderzoek wei ig AC - De Europese Com- n verkt aan een verorde- Jji fabrikanten meer on- te laten doen naar de van geneesmiddelen ideren. Dat heeft minis- gervorst (volksgezond- steren geschreven in rd op vragen van Twee- lerlid Kant (SP). Aanlei- is de vraag of Nederland als Engeland een ver- et afkondigen tegen het I rijven van moderne an- isiva voor kinderen on- 8 jaar. De Britten doen at uit studies een toena- suïcidaal gedrag blijkt. (advertentie) den haag/anp - Het kabinet is het gisteren eens geworden over de beperking van het aantal EU- werknemers uit de tien nieuwe lidstaten van de Europese Unie. Het kabinet beperkt het 'vrij ver keer van werknemers' tot 22.000 mensen uit Polen, Tsje chië, Hongarije en de zeven an dere nieuwe lidstaten. Als dat aantal voor mei 2005 daadwerkelijk dreigt te worden gehaald, wordt een nieuw be sluit genomen. Het kabinet kan het nauwlettend in de gaten houden, omdat werkgevers werkvergunningen moeten aanvragen. De Tweede-Kamerfracties van CDA, WD en LPF, een Kamer meerderheid, waren tegen on voorwaardelijke openstelling van de grenzen. CDA'er Bruis noemt het nu voorgestelde 'quotum' net als WD'er Visser een stap in de goede richting, maar ze gaan nog niet ak koord. Ze willen dat er geen vergunningen worden afgege ven in een branche met een hoge werkloosheid onder Ne derlanders. Ook de FNV en het CNV kra ken het kabinetsplan. Vooral door de ontsnappingsroute via buitenlandse detacheringsbu- reau's vrezen zij dat personeel uit de nieuwe EU-landen Ne derlandse werknemers van de markt gaan concurreren, door dat werkgevers ze minder kun nen betalen dan wat CAO's voorschrijven. Door de werkvergunningen vrezen werkgeversorganisaties VNO-NCW en MKB-Nederland een toename van de admini stratieve rompslomp. Het liefst zien zij geen beperkingen op het inhuren van werknemers uit de nieuwe EU-landen. Minister Zalm (financiën) drong eind vorig jaar aan om te wachten met het openen van de grenzen. Hij vreesde dat Nederland overspoeld wordt met goedkope arbeidskrachten uit Polen en andere voormalige Oostbloklanden, temeer omdat onder meer Duitsland zijn grenzen nog twee jaar dicht houdt. Zalm werd bijgevallen door de CDA-bewindslieden. Minister Brinkhorst (economi sche zaken) deelde echter de vrees niet. Om uit de impasse te komen, vroeg het kabinet het Centraal Planbureau (CPB) een raming van het te verwachten aantal Oost-Europeanen, die na de EU-uitbreiding naar Neder land komen. Volgens de CPB-cijfers valt die toestroom wel mee. Hooguit 10.000 Polen en andere Oost- Europeanen zouden jaarlijks in ons land werk proberen te vin den. den haag/anp - Het plan van minister Verdonk (vreemdelingenzaken) voor de terugkeer van 26.000 asielzoekers, die vaak al jaren in Neder land zijn, krijgt voldoende politieke steun. Het kabinet wil dat deze 'oude' groep asielzoekers, zodra zij zijn uitgeprocedeerd, binnen drie jaar naar hun land zijn teruggekeerd. Dat gebeurt na een intensieve individuele begeleiding door ver schillende instanties. Eventueel krijgen ze geld mee. Maatschappelijke organisaties, veel burgers, scholen en actiecomités maken zich echter grote zorgen over deze mensen. De PvdA, GroenLinks en de SP voorzien dat er veel onrust ontstaat in de samenleving. Het CDA, de WD en de LPF zijn blij dat er nu actief een terugkeerbeleid komt. Ook de PvdA steunt in grote lijnen het terugkeer plan, hoewel ze ongerust is over de uitwerking. Verdonk maakte gisteren ook bekend dat 2334 vreemdelingen in aanmerking komen voor een verblijfsvergunning op basis van een speciale be voegdheid. Bijna 2100 mensen vallen onder de beperkte pardonregeling. Dat zijn mensen die al minstens vijf jaar in hun eerste asielprocedure zitten en tevens van onbesproken gedrag zijn. Verdonk heeft daarnaast 220 mensen een ver blijfsvergunning gegund vanwege hun schrijnen de situatie. Bovendien mogen zeventien mensen die na medio 1995 vluchtten uit de Bosnische moslimenclave Srebrenica, alsnog blijven. PvdA-Kamerlid Dijsselbloem wees erop dat door zoveel ónnodige strengheid veel ellende zal ont staan. „Het zijn vaak families en het zal tot dra matische toestanden kunnen leiden als zij weg moeten." Ook de SP is verontrust over de grote groep asielzoekers die nu echt weg moet. Het gaat om mensen die voor 1 april 2001, onder de oude Vreemdelingenwet, in Nederland aanklop ten. De vluchtelingenorganisaties Vluchtelingenwerk Nederland (VWN) en Inlia zijn gisteren overstelpt met verontruste reacties. De bellers en e-mailers tonen weinig begrip voor het feit dat de oude groep uitgeprocedeerden actief worden uitgezet. Ook vinden de organisaties het aantal erkende schrijnende gevallen erg laag. Ministerie veranderde benaming leeuwarden/gpd - De vaten die vorige maand in de Noordzee zijn terecht gekomen bevatten geen arseenpentoxide, maar het veel giftiger arseenzuur. Met instemming van het minis terie van milieubeheer zijn de etiketten van houtverduurza- mers al sinds 1995 foutief en misleidend, meldde gister avond het televisieprogramma Twee Vandaag. In 1995 zou het ministerie 'voor de eenduidigheid' hebben be sloten de benaming 'arseen zuur' te vervangen door 'ar seenpentoxide', zonder dat de samenstelling van het houtim pregneermiddel CCA-72 veran derde. Arseenpentoxide is al geen lekker goedje, maar bij ar seenzuur moeten alle seinen ogenblikkelijk op rood, aldus toxicologen. Rijkswaterstaat, die opdracht gaf voor het bergen van de gif containers, gaat er echter nog steeds van uit dat 'er in de va ten zit wat er op staat', aldus woordvoerder Van der Steen. Het houtverduurzaammiddel CCA-72 bevat behalve arseen pentoxide nog chroomtrioxide en koperoxide. „Van arseen pentoxide is bekend dat er bij aanraking met water arseen zuur vrijkomt. Alle betrokken instanties, ook het bergingsbe drijf, zijn daarvan op de hoog te", aldus Van der Steen. den haag/anp - Staatssecretaris Ross (volksgezondheid) gaat de zorgverzekeraars vragen om voortaan alleen met thuiszorg organisaties in zee te gaan als deze een keurmerk van de stich ting Harmonisatie Kwaliteitsbe oordeling in de Zorg (HKZ) heb ben. De staatssecretaris hoopt dat er met dit certificaat een ein de komt aan de wildgroei in de kwaliteitskeurmerken die dreigt. Op dit moment heeft de Lande lijke Vereniging voor Thuiszorg een keurmerk dat minder streng is dan dat van de HKZ. Ook de commerciële thuiszorgorganisa ties verenigd in Branchebelang Thuiszorg Nederland kent zijn eigen keurmerk. Dat is volgens het ministerie weer strenger dan de HKZ. Het keurmerk van de HKZ be staat al een tijdje, maar slechts 37 organisaties hebben dat al binnengehaald. Ze zijn daar ook niet wettelijk toe verplicht. Wel zijn ze verplicht om een kwaliteitsplan te maken. De staatssecretaris verwacht dat HKZ binnenkort ook nor men opstelt voor bemidde lingsbureaus met individuele thuiszorgmedewerkers voor mensen met een persoonsge bonden budget. (advertentie) Amsterdam - De dakpannen van de Chinese tempel aan de Amsterdamse Zeedijk zijn gisteren ingepakt. De pannen, afkomstig uit Taiwan, zijn niet bestand tegen het Ne derlandse klimaat en dreigen naar beneden te vallen. Vandaag wordt rond de tempel het Chinees Nieuwjaar gevierd. Foto: ANP/Evert Elzinga (advertentie) Amsterdam, Delft en Eindhoven S Z Zondag 25 januari van 10-17 uur jf Het ontbijt staat klaar! Ma t/m vr 10 - 21 uur. Za 9-18 uur. 0900-235 45 32 (0.10/min.). www.IKEA.nl lussen 10-12 uur rotterdam/anp Leefbaar Rotterdam (LR) bereidt een voorstel aan de gemeenteraad voor om religieuze uitingen in overheidsgebouwen te verbie den. ,Als ik mijn paspoort ga halen, wil ik niet geconfron teerd worden met de opvattin gen van de ambtenaar. Ik kom voor een dienst en de ambte naar moet die dienst verle nen", aldus fractieleider Sö- rensen. Ambtenaren moeten uitstralen dat ze neutraal zijn, aldus Sö- rensen. Dus geen vrouwelijke moslims meer met hoofddoek jes, geen christelijke werkne mers die duidelijk zichtbaar een kruisje dragen. LR ziet de hoofddoekjes als symbool. „Volgens de koran ben je geen goede moslim als je geen hoofddoek draagt, en is een ongelovige minder dan een ge lovige. Dat is voor mij de boodschap als iemand een hoofddoek draagt", zei Sören- sen. De Rotterdammer kijkt naar Frankrijk waar president Chi rac het dragen van opzichtig religieuze tekens op scholen verbood. „We zullen eerst be studeren wat nu in Frankrijk gebeurt, daarna komen we zo spoedig mogelijk met een voorstel." Volgens LR zijn er gemeenten met kledingvoor schriften, maar Rotterdam heeft die niet. CDA'er Stapelkamp vond dat Sörensen niet goed op de hoogte is van de in Nederland geldende scheiding van kerk en staat. „De regel is hier nu eenmaal dat de overheid zich met bepaalde dingen niet be moeit." Hij hield Sörensen voor dat het een illusie is te denken dat iemand anders gaat denken als hij bijvoor beeld geen kruisje meer mag dragen. den haag/gpd - Negen van de tien leraren in het middelbaar beroepsonderwijs (mbo) voelen zich redelijk veilig in klaslokaal en school. Maar op het school plein of in de fietsenstalling zijn ze minder op hun gemak. Bijna vijf procent van de leraren vindt het daar zelfs onveilig. Dat blijkt uit onderzoek onder ruim tweeduizend medewer kers van twintig scholen door de Bve Raad, de brancheorgani satie van het middelbaar be roepsonderwijs en volwasse neneducatie. De raad bood het rapport gisteren aan onderwijs minister Van der Hoeven aan. Het onderzoek ging over de pe riode 2001-2002. Eerder onder zoek onder de mbo-leerlingen liet ongeveer eenzelfde beeld zien, aldus een woordvoerder van de Bve Raad. Een op de tien personeelsleden (zowel docenten als conciërges en ander personeel) van mbo- scholen heeft wel eens te ma ken gehad met fysiek of psy chisch geweld. Dat varieert van vandalisme en bedreiging tot li chamelijk geweld en seksuele intimidatie. In grote steden voelt het personeel zich onveili ger dan dat in kleinere plaatsen. De meeste scholen hebben een meldpunt voor incidenten en geweld. Maar hooguit een kwart van het personeel neemt de moeite daarheen te stappen. De meeste medewerkers zijn al lerminst tevreden over de mo- Het zijn de verschillende gedaanten die fascineren bij de RB 7900 armfauteuil. Omdat hij zich steeds opnieuw perfect aanpast. Aan de situatie. Aan zijn gast. Fenomenaal zitcomfort aan de eettafel. Of een superieure aanvulling op de leef- meubels. Verkrijgbaar met verstelbare hoogte, als draaibaar met geheugen voor startpositie, en in gefixeerde uitvoering. gelijkheden om een incident te melden. Eenderde van de slachtoffers op mbo-scholen is ontevreden over de manier waarop de school op hun mel dingen reageert. De deelnemende scholen krij gen de resultaten van het on derzoek opgestuurd van de Bve Raad. Bij de scholen waar lera ren ontevreden zijn over de manier waarop er met hun meldingen van geweld is omge gaan, wordt aangedrongen ac tie te ondernemen. Voor 2005 staat een nieuw onderzoek on der mbo-personeel gepland. In totaal gaat het om 46.000 me dewerkers. Het middelbaar be roepsonderwijs telt 650.000 leerlingen. den haag/gpd - Strafrechtdeskundigen reageren positief op de wens van de Tweede Kamer om de maximumstraf te verhogen van twintig naar dertig jaar. Ze hopen dat dit het aantal levenslange straffen vermindert. „Er is nu een te groot gat tussen twintig jaar gevangenis straf en levenslang", zegt hoogleraar rechtswetenschap Tak van de Katholieke Universiteit van Nijmegen. „Een ver dachte die twintig jaar krijgt, zit in de praktijk zo'n dertien jaar vast. Gedeti neerden die levenslang krijgen, komen nooit meer vrij. Dat verschil is veel te groot." Het CDA komt binnenkort met een voorstel voor een wetswijziging waarin de maximale gevangenisstraf van twintig naar dertig jaar wordt opgetrokken. Een meerderheid van de Tweede Kamer steunt dit voorstel. De discussie over de strafverhoging laaide op na de veroorde ling van Volkert van der G. De moorde naar van Pim Fortuyn kreeg vorig jaar in hoger beroep een gevangenisstraf van achttien jaar opgelegd, wat in de praktijk betekent dat hij twaalf jaar vast zit. Zo wel rechters als advocaten en politici reageerden verontwaardigd: de straf was te kort. „Ik heb toen al voorgesteld om de maxi male straf naar dertig jaar te verhogen", zegt advocaat Anker. Meerdere van zijn cliënten zitten levenslang vast. „Bij meervoudige moorden zie je rechters worstelen tussen twintig jaar en levens lang. De afgelopen tien jaar kiezen rech ters steeds vaker voor levenslang. Dat vind ik een gevaarlijke ontwikkeling. Als rechters straks ook dertig jaar celstraf kunnen opleggen, hoop ik dat het aantal levenslang gestraften afneemt." Anker houdt een databank bij over de zwaarst gestraften in Nederland. Het aantal levenslange gevangenisstraffen is de afgelopen decennia enorm gestegen. In de periode van 1945 tot 1995 werd slechts zeven keer levenslang opgelegd. Anno 2004 zitten er maar liefst zeven tien gedetineerden voor de rest van hun leven achter slot en grendel. Terwijl het aantal levensdelicten, zoals meervoudige moorden, niet is toegenomen. Er wordt gewoon zwaarder gestraft aldus Anker. Als een verdachte straks veroordeeld kan worden tot dertig jaar cel, zit hij in de praktijk twintig jaar vast. Volgens artikel 15 van het wetboek van Strafrecht geldt voor iedere gedetineerde een vervroegde in vrijheidsstelling: als tweederde van de straf is uitgezeten, is de gevangene vrij. „De meeste onzinnige regel die we ooit in Nederland hebben uitgedacht", zegt hoogleraar Tak. „Eerder vrijlaten vind ik op zich prima. Maar wel onder bepaalde voorwaarden. Nu kan iedereen die twee derde van de rit uitzit, gewoon de straat op." De vraag blijft of langer straffen helpt. Komt een gedetineerde die twintig jaar vast zit, ooit weer op het rechte pad? Tak: „In de eerste vijf jaar van hun detentie moet hun gedrag veranderen. Als er dan geen ontwikkeling te zien is, zal er al die jaren die nog volgen, ook niets meer ge beuren."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 3