GESPREK VAN DE DAG 'Blatter is een ouwe viespeuk' Michelin strooit weer met sterren Draagbare asbak populair Mi Onzin zaterdac 24 januari 2o0, DAGELIJKS LEVEN ftHpe.KE- MAN/VEN HEBBEAl HoBPIES MENSELIJK Draagbaar en afsluitbaar: de straatasbak. Foto: CPD/Jaap Rozema Het draagbare asbakje -een centime ter hoog, drie k vier centimeter breed- is in opkomst. Sinds de Ne derlandse roker voor het achteloos op straat werpen van een peuk op een boete van 46 euro kan worden getrakteerd, draagt menig roker zo'n afsluitbaar asbakje in zijn jaszak mee. „Prima idee," zegt Ton Wurtz van de Stichting Rokersbelangen, die de asbakjes al een tijdje cadeau doet aan sympathisanten. Net als vele anderen binnen het ro kend deel der natie vraagt hij zich wel af waarom het tegenwoordig no dig is dat agenten optreden tegen mensen die een peukje op de straat stenen werpen. Maar „uit milieu- K. Miskotte De mens heeft geen ander doel dan er te zijn overwegingen" vindt hij zo'n asbakje toch een goed ding. „Op straat en op andere plekken in de openbare ruimte zie je mensen vaak afval ach terlaten, waaronder sigarettenpeu ken. Wij wilden een goede zet doen en hebben dus onze sympathisanten zo'n doosje cadeau gedaan, waar door ze hun afval gewoon netjes mee naar huis kunnen brengen of in een afvalbak kunnen deponeren. Daar is niets betuttelends aan. Je kunt peu ken en andere rommel niet zomaar op straat gooien. Als iedereen dat doet, wordt het een zooitje." Heel wat sigarenzaken hebben het mobiele asbakje - leverbaar in vele kleuren en prints - pas sinds kort in hun assortiment opgenomen. De slechts een paar euro kostende bak jes vinden gretig aftrek. Tabakshan delaren merken overigens nog een ander gevolg van de pas ingevoerde strengere rookregels: vaker dan voor heen komen rokers binnen een siga ret opsteken, want in sigarenwinkels mag nog gewoon worden gerookt. De verkoop van sigaretten en shag is sinds 1 januari volgens tabakswinke- liers wel wat teruggelopen, opp De KOALA'S in de Australische deelstaat Victoria krijgen DE PIL om te voorkomen dat de dieren een bedreiging voor het milieu gaan vormen en afgeschoten zouden moeten worden. De regering van de deelstaat heeft daartoe beslo ten na een geslaagde proef in het natio naal park Mount Ec- cles. Premier John Twaites zegt dat de koalapopulatie uit de hand dreigt te lo pen, waardoor de dieren niet voldoen de voedsel meer kunnen vinden. „In de jaren dertig werd de koalabevolking hier bedreigd met uitsterven. Nu is de popu latie gezond, maar in sommige gebieden te omvangrijk." Het aantal koala's is zo ge groeid, omdat ze geen natuurlijke vijanden meer hebben. Victoria is volgens Twaites de eerste staat waar de pil wordt ingezet om het aantal koala's te verminderen. Hij zei het een slechte zaak te vinden om nu niets te on dernemen. Dan zouden later veel dieren af geschoten moeten worden, een lot dat jaar lijks miljoenen kangoeroes treft. De koala's krijgen de pil in de vorm van een hormoon implantaat, dat de dieren maximaal zes jaar onvruchtbaar maakt. Foto: DPA De katholieke KERK in Bra zilië is BOOS over de plan nen van een carnavalgroep om te paraderen met poppen van Adam en Eva die aan het vrijen zijn. De leuze van sambagroep Grande Rio is 'Laat ons het hemdje dra gen, liefste'. Het Portugees voor 'hemdje' betekent ook 'condoom'. De Braziliaanse regering grijpt het 5-daagse carnaval aan om miljoenen gratis condooms uit te delen. Volgens de ontwerper van de optocht is het een lofzang op veilige seks. De aartsbis schop van Rio, Eusebio Os car Scheid, ziet dat anders. Hij vindt dat Justitie tussen beide moet komen als het carnaval in Rio in diskrediet wordt gebracht door een on betamelijke scène. PRINS RAINIER van Monaco is in zijn paleis TERUGGE KEERD, na een verblijf van drie weken in het ziekenhuis waar hij was opgenomen we gens oververmoeidheid. In december lag de 80-jarige prins vijf dagen in hetzelfde ziekenhuis met griep. Het moet raar lopen willen de Ne derlandse restaurants er komende week niet een paar Michelin-ster- ren bijkrijgen. Voor de beste maï- tres van het land is het dezer da gen een kwestie van spanning, sla peloze nachten en speculeren, al wil bijna geen van hen dat openlijk toegeven. - Zeven jaar geleden schreef Ed win van der Goor, eigenaar van restaurant Seinpost in Schevenin- gen, een brief aan Michelin. Het schrijven bevatte een simpel ver zoek: mocht Michelin van plan zijn om Seinpost een ster te ge ven, dan verzocht de eigenaar dringend om dat niet te doen. Voor buitenstaanders een bijna potsierlijk verzoek, want wie waagt het om de hoogste culinaire eer ter wereld min of meer te wei geren? Michelin reageerde enigs zins gebeten. Van der Goor: „Een inspecteur zei zoiets als: wie denkt u wel dat u bent?" Hoe dan ook, de ster kwam er inderdaad niet. Van der Goor heeft wel eens spijt gehad van die brief, want nu wacht hij al een paar jaar tot hem alsnog een ster ten deel valt. „Ik slaap, bij wijze van spreken, met het gidsje onder mijn hoofdkus sen." Maar anderzijds kan hij zijn besluit van toen nog steeds verde digen. „We waren er niet klaar voor. Ik vreesde dat we de ster niet zouden kunnen verdedigen. Sommige zaken waren nog niet goed genoeg geregeld. Je zakte bij wijze van spreken door de stoelen en de kwaliteit van de gerechten moest constanter." Michelin-baas Brown heeft de spanning extra opgevoerd: hij liet zich deze week lovend uit over de kwaliteit en creativiteit van de Ne derlandse restaurants. „Het barst van de jonge, aanstormende ta lenten", aldus Brown in een inter view. Hij verwacht ook meer drie sterrenzaken in Nederland. „Maar dat heeft tijd nodig. De Librije in Zwolle wordt getipt voor een der de ster, en de Zwetheul in Delft voor een tweede. Seinpost-eigenaar Van der Goor zegt dat de dagen worden afge teld. „Het zal voor mijn mensen hier zeker een teleurstelling zijn, als we 'm niet krijgen. Ik durf er niet meer aan te denken. Maar de regels van Michelin zijn ondoor grondelijk. Hij troost zich met de gedachte dat alle koks die de afge lopen jaren de keuken van Sein post verlieten, zoals Paul van Waarden, binnen twee jaar een ei gen ster hadden. ef no Verse bloemen en schone toiletten Nederland telt momenteel fi p restaurants met één of meet(j re sterren. Het waren er vori |eI jaar meer. Het afgelopen jaa zijn er twee failliet gegaan. september werd tweestent restaurant Inter Scaldes in Kruiningen door brand ver woest In 2002 had Parkheui in Rotterdam de primeur alt eerste Nederlandse restaur; met drie sterren. Eén ster voor een goede keuken, twe )T sterrenrestaurants zijn de 5 moeite waard om een omvvi j voor te maken en een driest iet renrestaurant is uitzonder." goed en de reis waard. Mit ün maakt gebruik van een korps van ongeveer 70 inspr teurs. Zij komen anoniem e Na afloop maken ze zich be kend. Soms eten de inspec teurs niet, maar leggen zij slechts een bedrijfsbezoek waarbij ze letterlijk een kijk de keuken nemen. Is het ta linnen in orde? Zitten er g< gaten in? Zijn de bloemen Zijn de toiletten schoon? Is voldoende vakbekwaam pei neel? Volgens veel koks lettf M de inspecteurs er daarom o< op of de kok ook de eigenaa e( Dat zou iets zeggen over de stabiliteit van de zaak. Illustratie: GPD/Julius Wintermans Een Michelin-ster betekent erken ning en meer gasten, maar is geen garantie om te overleven. Visres taurant Imko's in IJmuiden (één ster) moest een week geleden slui ten wegens hoge schulden en Ro bert Kranenborg moest stoppen met Vossius - ook één ster - tóen in augustus de schuldeisers op de stoep van zijn Amsterdamse res taurant stonden. De investeringen aan tafelzilver, bladgoud aan het plafond en een duur personeels bestand waren Kranenborg boven het hoofd gegroeid. De waarde van zo'n ster wordt overdreven, vindt Visbeen. „Ik kreeg meer klanten, maar vooral buitenlanders die op een congres zijn in Delft of Den Haag. Zij va ren op zo'n gids, Nederlanders doen dat minder." Els Brenninkmeijer Strakke pakjes moeten het vrouwenvoetbal leuker maken, zo liet FIFA-voorzitter Sepp Blatter deze week weten en veroorzaakte daarmee een rel. De Zwitserse bestuurder van de wereldvoetbalorganisatie roept de dames op voort aan af te zien van de traditionele outfit. In Nederland lij ken maar weinig betrokkenen van plan te zijn om op het verzoek in te gaan. „Ik vind hem gewoon een ouwe vies peuk," aldus speelster Eva Verpalen. Ik was negenentivintig en belde met mijn huisarts, de oude Ben Polak. „Kan ik eens grondig onderzocht worden", vroeg ik. „Wat zijn de klachten", vroeg Ben. Die had ik niet. „Gewoon een check up", zei ik. „Ne genentivintig jaar en dan een check up", zei Ben, dat is flauwekul maar kom maar langs want ieder mens heeft recht op zijn eigen onzin Verstandige woor den: recht op je eigen onzin. Ik heb gemerkt dat niet alleen ieder mens maar ook iedere tijd recht op eigen onzin heeft. En dan heb ik het niet over waanideeën die een generatie stand houden zoals 'Kunst mag niet elitair zijn'. Ook onzin maar vandaag niet het onder werp. Huis, tuin en keuken vandaag. Ik wil het heb ben over onzinspullen door de jaren heen. Eerst maar eens wat zaken die ik de laatste tijd ben tegen gekomen. Le pont d'amour. Ooit van gehoord? Dat zit zo: je hebt tivee bedden naast elkaar. Tussen die bedden zit de bekende richel van de beddenran- den. Nu bestaat er een soort langwerpig kussen, smal aan de onderkant (past precies in die richel) en iets uitwaaierend van boven. Weg richel! Zoiets hadden onze ouders niet. Ander hebbeding: een hoofdkussen tje van kunststof voor in bad. Van onderen een glooi ende hoek van ongeveer 120 graden zodat hij precies blijft liggen waar het schuine hoofdeinde van het bad overgaat in het platte stuk waarop zeep en shampoo ligt. En aan de bovenkant van dat kussen een gleuf waar je achterhoofd in past. Ik hoop dat ik het goed uitleg want hoe onzinniger het voorwerp hoe lastiger de beschrijving. Dan nog een spelletje van de jaren negentig: rummy kub, een soort jokeren maar dan met dure steentjes in plaats van met goedkope kar tonnetjes. Allemaal spulletjes en spelletjes die over een jaar of tien weer uit ons leven zijn verdwenen. Sprong achterwaarts in de tijd: de jaren vijftig. In de tijd van mijn ouders had je ook een hoop rommel. De antimakassar nu we het toch over hoofdkussentjes hebben. Zo'n kleedje voor over het hoofdeinde van een fauteuil, zodat de bekleding niet vies werd van je vette haren. Verwant daarmee waren de losse mou wen die je over de armen van je colbertje kon trekken je een plat halfrond stukje gummi aan een lange steel. Daar kon je flessen vla mee leeg schrapen. Over schrapen gesproken: ik zie mijn moeder nog iedere boterwikkel zorgvuldig schoonschrapen. Daarna vouwde zij de schone papiertjes op en leg de ze in de keukenla omdat je maar nooit wist hoe een vetvrij papiertje nog van pas konden komen. Het jokeren in de vijftiger jaren heette trouwens 'canasta'en kon gewoon met kaarten gespeeld worden. Al die spul len bestaan niet meer, alleen die antima kassar kom je nog wel eens tegen. Opvallend is dat we tegenwoordig luxe rommel hebben. Vroeger was de boel functioneler, meer op spaarzaamheid ge richt. Maar al die liefdesbruggen, badkus- sens, flessenschrapers en losse mouwen le ven nauwelijks langer dan een generatie. Straks zijn onze (klein)kinderen aan de beurt. En die hebben ook weer recht op hun eigen rotzooi. Blatter deed zijn opmerkelijke op roep onlangs in het Zwitserse blad Sonntagsblick. Korte rokjes, zo stelde hij, hoeft niet, maar het mag allemaal best wat strakker. „Er spelen vandaag de dag nu eenmaal prachtige vrouwen voet bal, sorry dat ik het zo zeg." Een en ander ontlokt in Neder land felle reacties. Frans Derks, scheidsrechter in ruste en in zijn actieve periode bekend vanwege zijn kor te, en vooral ook strak ke pakjes: „Ik ver trouw die man gewoon niet. Volgens mij zijn er belangrijkere dingen waar over hij zich druk moet maken. Wie weet is het wel een afleidings manoeuvre voor zijn falende be leid. Op zich vind ik het schitte rend om naar voetbalmeiden in lekkere, mooie kleding te kijken, maar daar gaat het niet om. Het gaat er in de eerste plaats om wat die vrouwen er zelf van vinden. Niet wat Blatter wil. Het is de we reld op z'n kop: spelers die hun shirtje uittrekken na het scoren van een doelpunt worden beboet, maar vrouwen moeten veel min der gaan aantrekken. Maar goed, ik ken die Zwitsers een beetje. Ze knijpen de katjes graag in het donker." De mode-expert uit het arbiters wereldje krijgt bijval van DEVO- speelster Eva Verpalen. De Am sterdamse: „Ik vind hem gewoon een ouwe viespeuk. Ik ben nu 20 en voetbal al vanaf mijn vierde. Die ruim zittende shirts en broe ken vind ik wel lekker. Bij slidings en zo. Voetbal is van oorsprong een mannensport. Toen de vrou wen het zijn gaan spelen, hebben ze mannenkleding overgenomen en zo is het gebleven. Trouwens, voetbalsters zijn vaak wat stevige re meiden. Wat moeten die nu met zo'n sexy strak pakje." Gitte Kievits speelt voetbal in Raamsdonk. „Als Blatter wil dat we voetbal gaan spelen in rokjes, heeft hij pech gehad. Hoog opge sneden broekjes zijn nog veel gek ker. Als dat moet, dan stop ik er direct mee. Daar gaat het toch Bij individuele sporten kan ieder zijn eigen keuze maken wat kleding be treft. Foto's: GPD/Reuters Beachvolley is dé sport waar de speelsters in weinig verhullende pak hun kunsten vertonen. Archieffoto: United Photos De Boer niet om in het voetbal? Ais hij be doelt dat de kleding in het vrou wenvoetbal iets vrouwelijker kan, dan kan ik daarin meegaan. Die mooie, vlotte, strakker zittende hemdjes waarin de hockeysters spelen, staan wat leuker en modi euzer dan van die grote voetbal shirts. Maar eigenlijk zou ik eerst wel eens willen weten waarom hij ons in andere pakjes wil zien." Zou het voetbal dan toch de con servatieve sport zijn, waar sommi gen het voor houden? In andere sporten is de trend naar strakker en korter al enige tijd waarneem baar. Atlete Kristel Spierenburg loopt hard, in een minuscuul pakje. „Noem het gerust een uitdagend pakje. In onze tak van sport kan het. Zo heeft iedere sport zijn ei gen passende kleding. Ik heb nog nooit iets in handen gehad waar van ik dacht: dit gaat te ver. Het kwam altijd ten goede aan de functionaliteit. Als sprinter moet je niet te veel kleding aanhebben. Wat daarnaast heel belangrijk is, is het zelfvertrouwen. Ik kan me voorstellen dat sommige tennis sters heel uitdagende pakjes dra gen. Als je je daarin lekkerder voelt, waarom niet. Het vergroot dan je zelfvertrouwen. Heb je een buikje, dan moet je dus iets ver- hullenders dragen. Omdat dat dan weer beter is voor je zelfver trouwen." Winkelier Robby Zaman uit Hulst verkoopt sportkleding. Hij gelooft niet dat voetbalverenigingen de keuze voor sexy en uitdagend zul len maken. „Bij individuele spor ten is dat anders. Daar kan ieder Ire zijn eigen keuze maken. Ik ve koop bijvoorbeeld de pakjes de zusjes Williams dragen. Di zijn toch heel uitdagend. Het rendeel kiest echter voor deg ker shirtjes en broekjes. Zo zijtj( wij Nederlanders nu eenmaal e| moet het ook durven of aanki nen. Miriam Oremans zag ik in de pakjes die Koernikova o s j Hingis droegen. Persoonlijk v ik dat het met name het tenn {ar qua aantrekkelijkheid op voo j.e] is gegaan sinds de kleding wa spannender is geworden. Wa zeg nou eerlijk: Betty Stöve dl tijds in die kleding, daar wen toch niet opgewonden van." Beachvolley is natuurlijk dé s waar de speelsters in weinig hullende pakjes hun kunsten tonen: Deborah Kadijk: „Wij™* ben ook zo'n meneer gehad, gen we discussiëren hoe brei het bikinitopje moest zijn. W (jjp vonden dat maar één ding tel et het moet fijn zitten en natuui n z speel je beachvolley in een bi taj( Ik zie me daarin echter niet g s voetballen. Het gaat om de oi standigheden. Als je voor het 1{ in Brazilië komt, dan denk je: waar spelen die meiden in? Z klein. Tot je er zelf achter koi >t wat het is om in een tempera ne* van 40 graden te sporten." n] Het -voorlopig- laatste woon aan Robert Maaskant, trainer RBC en man met oog voor h( vrouwelijk schoon: „Vrouwei sexy pakjes, ik zal het graag z maar ik vind het belachelijk |c überhaupt over gesproken w vgi door Blatter. Voor mij is het j woon een non discussie", gp

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 2