Zev Davidson voelt zich thuis in twee werelden SPORT Katwijkse basketbalcoach René Mulder is na 27 jaar nog niet uitgeleerd Er is leven na Richard Krajice Rohan Goetzke begint met Mario Ancic weer helemaal opnieuw HBS - UVS Zondag, 14.00 uur M zaterdag 24 januari 2oo4 door Loman Leefmans leiden - De interesse van prof clubs wimpelde hij eenvoudig af. Hij dook het Leidse studentenle ven in en bleef bij UVS. De 22-ja- rige Zev Davidson verkoos de af wisseling van bestuurskunde in de collegebanken, borrels op Mi nerva en trainingen in de Kikker polder boven het onzekere be staan van een beginnend be roepsvoetballer. „Spijt zal ik nooit krijgen", zegt hij vol over tuiging. „Door de aandacht van profclubs wist ik dat ik het in me had. Die bevestiging was voor mij voldoende." In Leiden leeft Davidson in twee sociaal verschillende we relden. Hij woont in een stu dentenhuis op het Rapenburg, is lid van het corps en hij speelt 's zomers cricket bij het een tik keltje deftige HCC in Den Haag. Daarnaast begeeft hij zich met UVS in het 'gewone' voetbal. Een merkbaar standsverschil? „De mentaliteit is anders, de humor ook, maar ik voel me bij beiden op mijn plaats. Ik heb net zo makkelijk het ene mo ment lol in het studentenhuis om daarna in de kleedkamer bij UVS helemaal dubbel te liggen. Uiteraard worden er door me despelers grapjes gemaakt over Minerva, maar die geven ook stiekem blijk van hun interesse. Want ze weten toch niet precies wat er daar gebeurt aan de Breestraat." Davidson heeft Haagse ouders die op zijn zevende levensjaar naar de Stevenshof verhuisden. „Een oom die het Leidse voet bal een beetje kende, adviseer de mijn ouders om me bij UVS aan te melden hoewel Docos en Leiden dichterbij lagen. Ik ben er nooit meer weggegaan. In de selectie, en dan vooral in het tweede elftal, zitten jongens met wie ik nu al vijftien jaar sa menspeel. In het verleden zijn vaak spelers van UVS naar za- terdaghoofdklassers vertrokken. Dat zie ik mijn generatie niet snel doen." In het voorjaar van 2001 kwam Davidson nadrukkelijk in de be langstelling te staan. Als 17-jari- ge debuteerde hij in het eerste elftal en scoorde hij veelvuldig bij de toen nog hoofdklasser. Dat leverde de onvermijdelijke aandacht uit het betaalde voet bal op van scouts en makelaars. „Ik liet het gewoon op me afko men, omdat ik wist dat ik er toch niet op in zou gaan. FC Groningen was nog het meest concreet. Ik kon er komen wo nen en studeren en ik mocht in het tweede elftal beginnen. Kijk, voetballen is leuk, een keertje of drie per week, maar niet hele dagen. En daarbij: het is fijn om dicht bij huis te zijn." De aandacht voor Davidson verstomde bijna even snel als die was opgekomen. Dat was door Certjan van Geen katwijk - René Mulder basket balde nog geen jaar toen hem al gevraagd werd trainingen voor de mini's te verzorgen. Destijds was hij vijftien jaar. 27 Jaar later voelt de Katwijker dat hij nog steeds bij kan leren. Zeker nu hij voor het eerst een vrouwenteam onder zijn hoede heeft. Bij Gibo Groep/Grasshoppers heeft hij zichzelf en zijn speelsters een seizoenshelft gegeven om aan elkaar te wennen. „Pas nu kan ik speelsters echt gaan aanspreken op de afspraken die we hebben gemaakt", zegt Mulder. Het verwachtingspatroon in Katwijk is niet hoog. Als een van de weinige clubs in de ere divisie doet Grasshoppers het met eigen speelsters. Het bud get is nul euro en dus is Mulder al blij als hij dit seizoen zes overwinningen boekt. „Ik ben hier met heel open vizier heen gekomen. Voor mijn ontwikke ling als trainer/coach is het be ter om steeds een stapje hoger te gaan. Als je dan de gelegen heid krijgt om eredivisie te doen en ook nog eens in je ei gen woonplaats, moet je het niet laten. Het enthousiasme dat ik in het begin had is er nog steeds, ook al winnen we niet veel." In de toch al krappe selectie viel voor het begin van het seizoen ook nog eens de meest ervaren speelster weg. Marloes Driessen bleek zwanger. Mulder: „Ik ging ervan uit dat ik zeven speelsters had en dat er nog twee van bui ten bij kwamen plus een Ameri kaanse. Maar die twee kwamen toch maar niet en we kregen ook geen hulp uit het buiten land. Ik was daardoor gedwon gen om veel junioren in te pas sen. Die krijgen de gelegenheid om zich flink te ontwikkelen. Er zat dus ook een positieve kant aan. Ik probeer ook alles posi tief te zien, ongeacht hoe veel speelsters ik tot mijn beschik king heb." Twee weken geleden kwam er een Amerikaanse aanwaaien. Ze had zich via e-mail aangebo den. Tiffany Coll is vooral een versterking voor de breedte. Als ze tien of vijftien centime ter groter was geweest, was ze de missing link geweest. Nu is ze een aangename versterking. Ze zeurt niet, werkt hard en verdedigt goed. Ze is alleen nog iets te sociaal om aanvallend veel zelf te doen. Dat hebben we nodig, want we hebben een aantal wedstrijden met niet al te groot verschil verloren." Zoals elke trainer die lang met mannen heeft gewerkt, moest Mulder omschakelen toen hij met vrouwen te maken kreeg. .Afgezien van het fysieke as pect zijn vrouwen anders. Zet tien mannen in een hok en er zal iemand een keer een tik op zijn neus krijgen. Daarna gaan ze verder. Vrouwen onthouden meer en dus moet je af en toe in gesprekken spijkers met kop pen slaan. Over inzet heb ik begrijpelijk; UVS daalde na zijn eerste seizoen in de hoofd macht af naar de eerste klasse. In de twee seizoenen die volg den, wist Uit Vriendschap Saam zich slechts sporadisch aan dat niveau te onttrekken. „Teleur stellende jaren vol pech", zo omschrijft hij die periode. In de huidige jaargang lijkt UVS weer aan de poort van de hoofdklasse te gaan kloppen. Het elftal is na de winst van zondag op Sparta koploper op basis van verliespunten. Vreemd genoeg vormde een gi gantische afstraffing tegen WSB (5-0) het fundament voor de opgang. „Zo'n mooie derby, veel toeschouwers, allebei hoog geklasseerd en dan zo'n dom per. Met vijf goals kwamen we nog goed weg. We hebben goed spelersmateriaal, maar dat maakt nog geen goed team, zo bleek. Een goed gesprek waarin iedereen zijn zegje deed, heeft uitwerking gehad. We hebben de vijf wedstrijden sindsdien gewonnen terwijl we ook in oe fen- en bekerduels ongeslagen bleven. We zijn echt een een heid geworden." Davidson beseft dat het de go den verzoeken is om nu al over de hoofdklasse te praten. „We krijgen HBS, WSB en Feyen- oord nog en dan moeten we ook tegen de 'kleintjes' zo min mogelijk punten verspelen. Ie dereen wil dolgraag. Ik speelde mijn beste seizoen in de hoofd klasse, maar het is nog een lan ge weg." Mocht de blauwwitte vlag in top gaan, dan heeft Davidson geen vrees dat enkele medespe lers het succes bij de Bollen streekclubs te gelden gaan ma ken. „UVS heeft niet dezelfde fi nanciële middelen, maar we vallen zeker niet uit elkaar. En als er posities wegvallen dan worden jongens uit de Al of het tweede doorgeschoven. Zoals het eigenlijk hoort." Uit die opmerking blijkt al dat de student sowieso weinig op heeft met spelerswisselingen. Hij geeft zijn eigen visie. „Het betaalde voetbal was toch een René Mulder doceert Corinda van Velzen (links) en Tynka Bröring: „Ik probeer alles positief te zien, ongeacht hoe veel speelsters ik tot mijn beschikking heb." Foto: Henk Bouwman weer niks te klagen. Mannen moet je meer achter de broek zitten", aldus de schadebehan- delaar bij verzekeraar Aon. Voor Grasshoppers zat hij vijf jaar bij het inmiddels opgehe ven Blitz. Hij coachte eerst de junioren en later de senioren. „Het was na een jaartje, dat ik een soort sabbatical had geno men. Toen belde Sid Bruinsma. Ik wilde wel eens meemaken hoe het in Joegoslavië ging. We gaan eens in het jaar eten en dat levert interessante gesprek ken op. Ria Bröring, de junio- rencoach, heeft weer een peda gogische achtergrond. Van haar leer ik ook nog steeds. Ik ben een voorstander van het uitwis selen van ideeën. Ik vind niet dat je alles voor jezelf moet houden." Als basketballer kwam hij niet verder dan rayonniveau en als trainer is hij niet overambitieus. Toch zou Mulder graag een keer stage hebben gelopen bij Ton Boot, algemeen geaccep teerd als de beste basketbal- coach van Nederland. „Ik was een keer met een groep mini's naar de Amsterdam Astronauts gaan kijken. In de kantine zag ik hem zitten. Ik vroeg aan me neer Boot of hij met de jongens op de foto wilde, want ze waren kampioen geworden. Hij had even geen tijd omdat hij met de wedstrijdvoorbereiding bezig was. Maar vijf minuten voor de wedstrijd begon liepen we ach ter de spelersbank langs en toen zei hij ineens dat we die foto wel even konden nemen. Dat vond ik heel sympathiek van hem. Hij is niet zo autori tair als hij overkomt. Ik heb er aan gedacht hem te vragen of ik een jaar stage bij hem kon lo pen. Maar dan zou ik elke in Amsterdam moeten zij daar heb ik geen tijd voor De kans dat Grasshopper bij de beste acht ploegen schaart is gering. Mulder wel van overtuigd, dat de wijksen een prettiger twe helft van de competitie gi beleven. „In thuiswedstri zie ik kansen voor ons. V< meeste ploegen hebben al te dik verloren." Vanav staat de streekderby tege Leiderdorp op het progra Mulder voelt bij zichzelf i van de rivaliteit die de sp sters onderling wel voele „Niet om ons de underdi maken, maar ik vind Leic dorp een potentiële topv ploeg. Ook die ploeg heel nodig gehad om een goei te worden. Als we tien ke gen hun spelen, winnen 1 zeker acht en voor die a twee zullen wij heel har dl ten werken. Zo reëel benl Aan de andere kant: metl speelde ik twee keer tegef Leiden, dat een veel betel had en we wonnen tweel Toen had ik zelf ook nietl derbygevoel, maar de spï wel. Die meiden van mij f tegen Leiderdorp met mij honderd procent inzet df strijd in. Alles is dus mod hoe hij zijn Amerikaanse in vloeden in het basketbal ge bruikte. Met Burhan Alibegovic (ex-MSV) praat ik ook veel over Grasshoppers - BV Leiderdorp Zaterdag, 19.30 uur Zev Davidson, hier tijdens het thuisduel tegen HBS: „Door de aandacht van profclubs wist ik dat ik het in me had. Die beves tiging was voor mij voldoende." Archieffoto: Mark Lamers stuk interessanter toen clubs maar drie buitenlanders moch ten opstellen. Bij Ajax doen de eigen jongens Van der Vaart, Heitinga en Sneijder het goed en dan vraag je je af waarom Sonck en Van Damme daar rondlopen. Dat 'halen, halen, halen' heeft ook zijn weerslag op het amateurvoetbal gekre gen. Katwijk? Rechterrijtje. Ter Leede? Een dijk van een ploeg en nog steeds geen kampioen. Ik speel oefenwedstrijden tegen die clubs en ik ken de verhalen. Het voetbal wordt er niet beter op." Dat UVS in dat opzicht ook niet helemaal zuiver op de graat is, weet Davidson. „Maar als wij iemand vragen - zoals Michael de Roode afgelopen jaar - dan is het omdat hij een échte toe gevoegde waarde kan zijn. In het huidige team tel ik drie jon gens die altijd voor UVS hebben gevoetbald en de rest is meestal al in de jeugd van club gewis seld. Ik weet niet of dat iets te maken heeft met het feit dat UVS in Leiden niet overal even geliefd is. Ik merk wel dat er meer toeschouwers komen als het slecht met ons gaat dan als we goed draaien." door Martijn van Beeten Melbourne - Richard Krajicek omschreef zijn relatie met Rohan Goetzke als een huwelijk zonder seks. Nu, na de scheiding, heeft de Australische tenniscoach in Mario Ancic een nieuwe pupil. En wat is het moeilijk om dat Kroatische talent niet te vergelijken met de man waar Goetzke dertien jaar mee samen werkte. Ook op de Australian Open, waar de 19-ja- rige Ancic na vijfsetters tegen Raemon Slui ter en Alex Corretja de derde ronde haalde, betrapt de 42-jarige Goetzke zich erop. „Heeft Mario een breakpoint tegen, zit ik te wachten op zo'n verwoestende eerste servi ce. Maar ja, die komt niet. Af en toe denk ik, goh, dat had Richard anders gedaan. Lo gisch, het zijn twee verschillende tennis sers." Een nieuwe pupil, nieuwe doelen, er is voor de man uit Melbourne wel degelijk le ven na Richard Krajicek.Al heb ik er seri eus over nagedacht om niet als coach ver der te gaan. Vooral dat hangen op toer nooien heb ik nooit prettig gevonden. De maanden dat ik thuis zat, door de blessure van Krajicek, zijn me prima bevallen. Ri chard heeft zich als mens ook ontwikkeld, met hem kon ik tijdens het diner over van alles praten. Mario is nog een tiener, het gaat toch vooral over tennis. Logisch, bij hem komt die ontwikkeling nog." Emotioneel was het afscheid van Krajicek. Begin vorig jaar zei de Wimbledon-winnaar van 1996 dat de coach zijn eigen weg moest zoeken. Het wachten op het herstel van zijn al jaren gekwetste elleboog had lang ge noeg geduurd. „Dat moment", zegt Goetzke, „was niet eens zo erg. Het zat er al aan te komen. Het werd pijnlijker toen Ri chard me vroeg om samen Rosmalen en Wimbledon te doen. Weer wierp die elle boog hem terug en het afscheid dat Ri chard zich wenste, werd hem niet gegund. Dat deed pijn, omdat Richard mentaal ge zien nog zeker twee goede jaren in zich had. Hij was rustiger geworden, had veel ballast die hij in het verleden met zich meedroeg achter zich gelaten." Wie verwachtte dat het telefoontjes zou re genen na de scheiding van Goetzke en Kra jicek, kwam bedrogen uit. „De timing was niet goed. We gingen in het voorjaar uit el kaar en toen hadden de meeste tennissers al een coach. Ik wist dat ik moest wachten tot Wimbledon." Kort daarvoor werd Goetzke benaderd door het management van Ancic. Olivier van Lindonk, een Nederlandse spelersbegelei der bij sportmanagementsbureau IMG, belde op. En Goetzke legde zijn eisen neer. „Heb ik tien dagen niets meer gehoord. Ik vertelde dat ik alleen één op één met Mario wilde werken. Zonder allerlei familie er omheen. Als je al die mensen toelaat, is het moeilijk om later van ze af te komen. An dersom is het eenvoudiger. Ik wist niet pre cies hoe zijn situatie was, maar alleen op die voorwaarden wilde ik beginnen." Terwijl het verhaal Ancic ten einde leek, kwam Xavier Malisse in beeld. Een Vlaming en dus prettig voor Goetzke, die het Neder lands goed beheerst. „Ik was er al bijna ze ker van dat ik met Malisse in zee zou gaan, toen de manager van Ancic weer contact opnam. Eerst had ik niets en opeens kon ik kiezen. Het grote talent Malisse, de man waarbij alles vanzelf lijkt te gaan en daar- I door mentaal wat problemen heeft, cic, een tiener met een geweldige werji kethiek. Iets wat je niet kunt leren, betreft heeft Mario veel weg van Daarom heb ik ook voor hem Wonderen bestaan niet, heeft pupil meteen te verstaan gegeven, had verwacht binnen een paar van die kanonskogels te kunnen als Krajicek, heeft hij pech gehad. Ik paus niet. Maar Mario is gelukkig Over een tijdje heeft ook hij een service." Goetzke begint weer van voor af aan, het prima zo. Met een talent dat doorbraak in 2002, toen hij Roger klopte op Wimbledon, meteen als een nieuwe grootheid werd bestempeld. kan hij best worden, maar het heeft ti dig. Mario is lang, komt nog kracht te t Daar moeten we eerst aan werken. D< komen de resultaten." Vannacht (van vrijdag op zaterdag) k( Goetzke in elk geval genieten in zijn y malige woonplaats Melbourne. Ancicj in de derde ronde tegenover Mark Phf poussis, de lokale held. Een mooi mol Al woont Goetzke al jaren in Diemenl trainde hij de afgelopen winter veel in derland met Ancic. „Wat ook goed is de Hollandse jongens. Die kunnen z je op jonge leeftijd kunt bereiken als jl reid bent er alles voor te doen. Die mfl teit heeft Ancic." Wat Ancic niet heeft, is een toegangsJ tot het ATP-evenement van Rotterdai waar Krajicek inmiddels toemooidire is. Logisch, als nummer 73 van de we „Ik verwacht eigenlijk wel een wildca zegt Goetzke lachend. „Dat kan Rich, toch wel voor me doen." Rohan Goetzke: „Vooral dat hangen op toernooien heb ik nooit prettig gevonden. De maanden dat ik thuis zat, door de blessure van eek, zijn me prima bevallen." Foto: ANP Tde Zij

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 26