)tille kracht met toekomst Het is nogal een verschil of je je gehoor kramp in de kaken van het lachen of van het gapen bezorgt WSB'er Vladimir Jozic door profclubs begeerd Zou Ronald Koeman nog in de gordijnen hangen? Of is zijn boosheid al ureer een beetje gezakt? Ach gut. Het bolle toetje van de Ajax- trainer begon te gloeien van verontwaardiging toen Freek de Jonge de club op de nieuwjaarsreceptie te kak ken zette. De hofnar van Ajax was lekker op dreef en het werd een vrolijke boel in De Arena, Alleen de trainer en die paar spelers die de als speech bedoel de conference konden volgen, trokken een gezicht als een oor wurm. Tere zieltjes. Koeman was laaiend, de hele week. Waarom? Omdat De Jonge een paar van zijn spelers 'als Jan Lui had neergezet', zei hij. Zou het? Ik denk toch eer der dat de boze Koeman het niet kon hebben dat de komiek de draak met het spelersbeleid stak. De trainer voelde zich aangesproken en ging bij de di rectie en het bestuur zijn be klag doen, onder het mom dat hij liet niet pikt dat zijn spelers in eigen huis worden be schimpt. Alsof het zo vreselijk was wat De Jonge over al die miljonairtjes had op te merken. Hij dolde wat over het belache lijke aantal linksbuitens bij Ajax en zijn hardste grap ging over twee van hen: Victor Siko- ra en Tom Soetaers. De Jonge maakte een toespeling op de merchandising van deze klun gelende linksbuitens, dat die niet zo lekker loopt. Ach gut, als een profvoetballer daar al van ondersteboven raakt, kan hij maar beter meteen over stappen naar een baan met niet zulke grote afbrandrisico's. Als je het mij vraagt is De Jonge op de piemel van Koeman gaan staan en hoe slecht die daar tegen kan, hebben we van de week kunnen zien. Ik geloof dat hij wel drie keer op hoge poten bij de clubleiding is ge weest. Het mag nooit meer ge beuren van Ronald en als de voorzitter volgend jaar wéér niet wil speechen dan doet de trainer het wel Ja hoor Koe man, heb je jezelf wel eens ho ren praten? Het is nogal een verschil of je je gehoor kramp in de kaken van het lachen of van het gapen bezorgt. Je kunt van Ajax zeggen wat je wilt, dat het een club van hoogmoedlijders is, van betwe terige zeikerds van mijn part, maar dat ze er ook aan zelfspot doen, bevalt mij zeer. Toen Ajax honderd jaar bestond en er op het veld een zooitje van maakte, schreef Michael van Praag een revue waarin hij de club én zichzelf niet spaarde. Het was dan ook in de geest van de oude voorzitter dat de nieuwe, John Jaakke, op de nieuwjaarsreceptie de micro foon in handen van Freek de Jonge gaf. Dat het kritische Ajax-lid de kans te baat zou nemen om als een soort Paard van Troje door De Arena te gaan rossen, kon je op je vin gers natellen. Maar bij Ajax kunnen ze tegen een stootje. Het kleinzielige gedoe van Koe- ZATERDAC 24 JANUARI 2004 SPORT man is PSV-gedrag. Het past niet bij Ajax. Dat de linksbuitens Sikora en Soetaers van de week hun gram haalden door Koeman bij Roda uit aan de zege te helpen, was ook lachen. Maar dat de kranten de volgende dag uit pakten met de wraak van de gekleineerde Ajacieden was na tuurlijk schromelijke overdrij ving. Sikora én Soetaers maak ten een toevalstreffer, maar speelden voor de rest netzo be roerd als gebruikelijk sinds hun overstap naar Ajax. Beide miskopen werden door Koe man dan ook gewoon vroegtij dig uit het veld gehaald, dus met die wraak op De Jonge liep het wel los. Drie jaar terug was het niet de trainer van Ajax die rood aan liep, maar het hoofd commu nicatie, Jacob Bergsma. Deze ex-basketbalmedewerker van het Leidsch Dagblad was pissig op mij omdat ik hem voor op portunist had uitgemaakt. Bergsma had in een interview beweerd dat zijn benoeming bij Ajax de vervulling van een jon gensdroom was. Maar ik wist dat de ware Jacob helemaal niets om voetbal gaf want dat had ik hem zelf meerdere keren horen zeggen. Maar, schreef ik, Bergsma is geknipt voor de functie want het lukt hem aar dig om gladde praatjesje ver kopen. Oei, dat vond Meneer niet leuk. Want hij haa zich echt niet om het geld en de gla mour bij Ajax naar binnen ge luld. Het was hem om die fan tastische club en om de uitda ging te doen. Zag je hem bin nen het bereik van de televisie camera's Koeman omhelzen of high-fiven met Zlatan, zou je het nog bijna geloven ook. Maar waarom knijpt hij er dan na een paar jaar opeens toch tussenuit? Precies, omdat er in het wielrennen, bij de Rabo- ploeg nog een tikkeltje meer valt te verdienen? Groot gelijk dat je voor de meest biedende kiest Jacob. Maar bespaar mij het verhaal dat een dienstver band in het fietsen voor jou een soort thuiskomen is. Jaap Visser Reageren? sportredactie.Id@hdc.nl door Gertjan van Geen Hij speelt nauwelijks een halfjaar in de hoofd macht van WSB. Niettemin zijn de loftuitingen aan het adres van Vladimir Jozic niet van de lucht. Het kan bijna niet anders of het is met een zijn laatste seizoen in het paarsgeel. Prof clubs volgen de in Bosnië geboren Jozic op de voet. De 19-jarige Noordwijkerhouter heeft er wel oren naar, maar blijft als altijd bescheiden. Te bescheiden soms, vindt zijn trainer Robbert de Ruiter. „Hij is een introverte jongen, terwijl hij de capaciteiten bezit om extraverter te zijn. Maar non-verbaal is hij fantastisch", zegt De Ruiter. Jozic zelf: „Het is moeilijk om op mijn leeftijd oudere spelers te coachen, maar ik moet het toch proberen. Ik durf nu ook meer dan in het begin." Modelstudent hbo bedrijfseconomie in Haar lem. In zijn eerste jaar als senior een vaste ba sisplaats bij de koploper in de zondagse eerste klasse, lovende kritieken en een bestaan als voetbalprof in het vooruitzicht. Het leven van Vladimir Jozic lijkt allemaal heel idyllisch en is dat inmiddels ook. Maar hij moest van ver ko men. Als negenjarige werd hij weggerukt uit zijn geboortedorp, een paar kilometer buiten Tuzla. Zijn ouders sloegen op de vlucht voor het oprukkende oorlogsgeweld in Bosnië en lieten huis en haard achter. „Ik wist niet wat er speelde, maar was wel bang", zegt Jozic. „Je moest uitkijken wat je deed en niet in je eentje ver van huis gaan. Het was bij ons niet zo gevaarlijk als in de stad, maar op televisie zagen we wel wat er een paar kilometer ver derop gebeurde. Het werd steeds erger en op een dag zijn we weggegaan. Ik heb nog wel ie dereen gedag kunnen zeggen, voordat we met andere families in een bus naar Nederland gingen." Zijn ouders houden hem voor dat ze voor de toekomst van hem en zijn broertje hebben ge kozen. Zijn vader, die geen training van zijn zoon overslaat, had in Bosnië een eigen zaak. „Maar de diploma's van daar gelden hier niet. Hij werkt hier in een stomerij. Voor mijn ou- 'ers is het moeilijker dan voor mij. Mijn toe komst ligt hier. Ik heb nog veel familie in Bos nië en ik denk vaak aan hen, maar ik be schouw Nederland als mijn vaderland en Bos nië als vakantieland. Ik hoor van mijn vader verhalen over hoe het was en als je dan ziet wat er van overgebleven is..." Het gezin Jozic kwam in eerste instantie in Eindhoven terecht. Twee maanden later ver kasten ze naar Limburg, waar ze met vijf ge zinnen een huis bewoonden. In Bosnië voet balde hij gewoon op straat, in Nederland meldde hij zich meteen aan bij een club. Toen het gezin binnen een jaar in Noordwijkerhout kwam te wonen, werd dat logischerwijs WSB. „In het begin is het altijd moeilijk om je aan te passen", zegt Jozic. „Gelukkig leerde ik de taal heel snel en leerde ik mensen kennen op school en op het voetbalveld. Ik begon in de D2, maar zat aan het einde van het seizoen in de Dl en speelde daarna steeds in de hoogste jeugdelftallen." Als laatstejaars A-junior werd hij vorig jaar al regelmatig ingezet bij de senioren. In het tweede elftal ontwikkelde Jozic zich verder. „Het ging goed, maar gek genoeg ging het in de Al steeds minder." De Ruiter zag hem vorig seizoen een paar keer als invaller aan het werk en kon dus nog geen goed beeld van Jozic scheppen, voordat hij bij WSB aan de slag ging. „Maar na week één was ik er al van overtuigd dat 'Vla' een basis speler kon worden", zegt de oefenmeester. „Hij heeft zo veel klasse, dat hij op verschil lende posities kan spelen. Hij begon rechts in de zone en dat was een openbaring. Tegen Feyenoord had ik hem naast Menno Ooyen- dijk centraal in de verdediging gezet. Hij speelde fantastisch. Hij kan achter de bal op elke positie spelen, ook op 10." Scouts De Ruiter, die zelf betaaldvoetbalervaring heeft bij Sparta en ADO Den Haag, ontfermt zich een beetje over Jozic nu de belangstelling voor hem toeneemt. Wekelijks staan scouts van betaaldvoetbalorganisaties langs de kant. „Scouts zijn er altijd als jonge jongens in de top van de eerste klasse voetballen", aldus De Ruiter. „Sommigen melden zich netjes bij mij, anderen niet. Maar zolang ze geen actie on dernemen hoeft dat ook niet. Ik probeer hem te stimuleren en ken het wereldje. Ik kan zijn weg voor hem uitstippelen. Zijn studie is be langrijk, maar doorgroeien ook. Als hij weg gaat moet hij wel twee jaar de tijd krijgen om te rijpen." Jozic probeert nuchter te blijven onder de omstandigheden. „Ik lees wel eens wat en ik hoor wel eens wat. Ik probeer alleen presta- Vladimir Jozic: „Voor mijn ouders is het moeilijker dan voor mij. Mijn toekomst ligt hier. Ik heb nog veel familie in Bosnië en ik denk vaak aan hen, maar ik beschouw Nederland als mijn vaderland en Bosnië als vakantieland." Foto: Dick Hogewoning ties te leveren en mag er niet door van slag ra ken. Als ik een kans krijg, zal ik het uiteraard proberen. Misschien dat ik betaald voetbal met mijn studie kan combineren. Ik moet iets hebben om op terug te vallen. Dat vinden mijn ouders ook." Bij WSB houden ze er al rekening mee, dat Jozic de club gaat verlaten. Hij hoopt binnen kort op stage te kunnen. De gemchten gaan dat het Feyenoord betreft, maar Jozic wil niets bevestigen of ontkennen. „Ik zeg nog niet waar het is, maar het is spannend." De Ruiter schroomt niet om Jozic wekelijks de dekking te laten verzorgen van de betere spe lers bij de tegenstander. Afgelopen zondag te gen RKAW speelde hij Mark de Leede groten deels uit de wedstrijd. Misschien wel de beste voetballer van de eerste klasse kreeg nauwe lijks een poot aan de grond. Wel veroorzaakte Jozic de strafschop, waaruit RKAW scoorde. „Ik had het moeilijk tegen hem. Hij is ervaren ert slim. Ik wilde eerst voor hem komen bij een ingooi, maar daar ging het al mis. En toen ik mijn been neerzette, wist ik al dat ik te laat was. Hij was zo slim om eroverheen te vallen, 's Avonds zat ik met mijn vader naar de sa menvatting op tv te kijken en dacht ik weer: waarom deed ik dat? Ik moet er slimmer in worden. Gelukkig kan ik me tijdens de wed strijd makkelijk over zo'n fout heen zetten." De Ruiter: „Hij is een lichtgewicht, maar wel een gespierde spijker. Tegenstanders gebrui ken hun lichaam om bij hem weg te draaien. Maar hij is inzichtelijk goed, flexibel, pezig, hij kan goed koppen en hij kan een hoop com penseren door zijn mentaliteit. Hij heeft zijn hart op de juiste plaats. Zijn explosiviteit moet wel omhoog. Hij voetbalt nog iets te veel in één tempo.'En hij moet wat brtitaler worden. Laatst waren we een weekendje op stap met de selectie en dan komt zijn ware aard naar boven. Dan is hij de bescheiden junior tussen al die ouderen. Ach, als hij op het veld maar niet bescheiden is, anders redt hij het nooit." V.L.N.R. RANDJE BUITENSPEL v.l.n.r: Arnold van Alewijk (verzorger), Hen Beerenfenger (trainer), Fred Vermeer (elftalbegeleider), Ruud Boot, Fred Gravenkamp, Koos Siera, Arjan Wil- van Wattum, Rick Bink, Erik van Doeselaar, Edwin Willemse, Izak Zirkzee (elftalbegeleider), Lau Hijman Gehurkt: v.l.n.r: Klaas Dekker, Fred Kanbier, Peter Selier, Paul Kerkhof en Rob Bink. Cees van Heiningen (vlagger) ontbreekt. Foto: archief familie Bink werd nadrukkelijk door trainer Hen In korte tijd kwa- Rob en ik UVS van van LSW, Teske van Lugdunum, uit de Feyenoord- Wattum van Roo- en Klaas Dekker was die overal al had ild. De basis bestond uit uk of acht jongens tussen p~I n uitstekende chemie be- Wz een goed uitgebalan- Eén doelpunt scheidde w Leiden in 1989 van een plekje op het hoogste amateurniveau. Daarvoor was de club drie keer gepromoveerd in vier jaar. Die periode geldt nog steeds als het hoogtepunt in het 64-jarig bestaan van de Leidse zaterdagclub. De 39-jarige Rick Bink maakte deel uit van het in de Mors legendari sche elftal. ceerd team. Van de onderbond ging het in een keer door naar de top van de tweede klasse. Vergeet niet, in die tijd was de eerste klasse het hoogst haalba re in het zaterdagvoetbal. We speelden nacompetitie met DSVP en Eversteijn. Door gelijk te spelen tegen Eversteijn wa ren onze kansen verkeken, maar er werd in de slotfase van die wedstrijd een doelpunt van ons afgekeurd. Anders hadden we het jaar daarop gewoon te gen Quick Boys, Katwijk en Rijnsburgse Boys gevoetbald. „Sindsdien is het langzaam bergafwaarts gegaan met Lei den. Hoewel veel spelers van andere verenigingen kwamen, hebben de meeste wel een band met de club gehouden. Ik zie ze nog regelmatig in de kan tine en wij houden af en toe een reünie. Ik ben trainer ge worden, eerst bij de BI later de Al en korte tijd bij het eerste elftal toen trainer Manuputty werd ontslagen. Speelden we uitgerekend tegen De Sleutels waar Beerenfenger coach was geworden en mijn oude team genoot Paul Kerkhof voetbalde. Sinds vier seizoenen doe ik niets meer in de voetballerij. „Het is uitgesloten dat er bij Leiden ooit nog zo'n lichting opstaat. De derde klasse is pre cies goed. Mocht het eerste elf tal degraderen dan zijn ze bin nen een jaar terug. Ze zitten nu in het straatje waar ze horen."

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 25