REGIO Gesteggel om een kunstwerk De GGD voert uit wat de overheid wil wmMmmMiÊMrn Handel Maak gebruik van Warmonds sterke kanten ZATERDAG 24 JANUA NAVRAAG De WD wil een landelijk controlesysteem opzetten, ter bestrijding van vrouwenbesnijdenis. Meisjes uit 'risicolanden' als Somalië, Sudan en Egypte zouden tot hun achttiende jaarlijks een medische inspectie moeten krijgen, be pleit WD-kamerlid Ayaan Hirsi Ali. Ze vindt dat de GGD het bevolkingson derzoek moet uitvoeren. Bij constatering van een 'verminking' moet de GGD aangifte doen, aldus de WD. De GGD Zuid-Holland Noord vindt dat de politiek zich eerst duidelijk moet uitspreken over het on derwerp 'vrouwenbesnijdenis', zegt directeur SJAAK DE GOUW. Wat vindt u van het pleidooi voor een landelijk controlesysteem? „De GGD heeft daar geen mening over. Vrouwenbesnijdenis is een onderwerp waar de politiek zich over moet uitspreken. De GGD voert uit wat de overheid wil. Wij zijn een waardenvrije instelling. Nu is het wel zo dat een meerderheid van de Nederlanders vindt dat vrouwenbesnijdenis uit den boze is. En als je dat vindt dan moet je daar misschien iets tegen doen." Zolang de politiek geen standpunt heeft is vrouwenbesnijdenis dus geen issue bij de GGD? „Nee, op dit moment niet. Wij zien wel alle kinderen, een of meerdere keren, maar een vaginale inspectie behoort niet tot het uni forme controleprogramma. Als je voor een landelijk controlesysteem bent, zou je zo'n inspectie in dat programma kunnen opne men." Geeft de GGD wel informatie over de me dische risico's van amateuristisch uitge voerde vrouwenbesnijdenissen? „Nee, ook dat doen we niet. Dan begeven we ons toch op politiek terrein. Analoog aan de discussie over vrouwenbesnijdenis kun je ook discussiëren over besnijdenissen bij mannen. Doen we ook niet." Denkt u dat een controlesysteem nut kan hebben als je vrouwen besnijdenis wilt bestrijden? „Dat denk ik wel, als middel tot een goede registratie. Wij zien 98 tot 99 procent van de kinderen. Als bekend is dat de GGD op be snijdenissen controleert zullen sommige ouders hun kinderen misschien thuis houden, maar dan registeren wij dat ook. Dan kun je toch proberen er achter te komen wat de oorzaak is van het wegblijven." Aangifte doen van verminking, ziet u dat als taak van de GGD? „Het doorgeven van meldingen is niet ongewoon bij de GGD. Bij vermoedens van kindermishandeling of ernstige verwaarlozing ondernemen we wel actie. Dat zouden we bij vrouwenbesnijdenis ook kunnen doen. Maar daarvoor moet de politiek zich eerst uit spreken. Er is nu nog discussie over de vraag of vrouwenbesnijde nis wel valt onder de term 'het toebrengen van lichamelijk letsel'." tekst: Erna Straatsma foto: AP/Serge Ligtenberg UIT DE ARCHIEVEN ANNO 1979, woensdag 24 januari LEIDEN - Een flink aantal bewoners uit de Leidse Merenwijk is in het geweer gekomen tegen de uitspraak, van de Haagse rechtbank, dat boer Vulpen zijn boerderij in het wijkpark van de Merenwijk voor 15 fe bruari moet ontruimen. Ruim 700 Merenwijkers hebben hun handtekening gezet om te be pleiten dat de boerderij behouden blijft en boer Vulpen in zijn boerde rij mag blijven wonen. Wethouder Waal zei vorige week in een vergade ring van de raadscommissie voor volkshuisvesting dat hij geen reden zag waarom de ontruiming niet door zou kunnen gaan. De ondertekenaars hopen de wethouder duidelijk te maken dat wan neer de boerderij gesloopt wordt er een stuk sfeer uit hun wijk ver dwijnt. Zij vinden dat een kinderboerderij zonder boer nergens op lijkt. Bewoners die ook vinden dat de sloop van de boerderij een verarming van de wijk is zullen in winkelcentrum 'De Kopermolen' in de gelegen heid worden gesteld om hun handtekening onder aan een lijst te zet ten, die vervolgens aan wethouder Waal zal worden aangeboden. ANNO 1979, woensdag 24 januari LEIDEN - Na de vorst en de gladheid werden we gisteren opnieuw verrast met een flink pak sneeuw. Op de gladheid van de wegen had dat een gunstige uitwerking. De sneeuw zorgde bovendien voor fraaie winterse beelden. Foto: archief Leidsch Dagblad Foto's in deze rubriek kunnen worden nabesteld door binnen veertien dat plaatsing 2,50 (voor een exemplaar van 13 bij 18 in zwart wit) over te maken op gironummer 57055 t.n.v. Dagbiaduitgc Haarlem, onder vermelding van Leid plaatsing) of door contante betaling aan de balie van het Leidsch Dagblad, Rooseveltstraat 82 te Leiden. U krijgt de foto binnen drie weken thuisgestuurd. tien dagen n: r te maken o_ Jtgeverij Damiate b.v. Postbus 507,2003 PA .eidsch Dagblad, ANNO d.d.(datum van COLOFON Leidsch Dagblad Directie: B.M. Essenberg E-mall: directiehdcuz@hdc nl Hoofdredactie: Jan Geert Majoor, Kees van der Malen, Léon Klein Schiphorst (adjunct) E-mail: redactie.ld@hdc.nl HOOFDKANTOOR Rooseveltstraat 82, Leiden, tel. 071-5 356 356 Postadres. Postbus 54,2300 AB Leiden. Redactie fax 071-5 356 415 Advertentie fax 071-5 356 325 Familieberichten fax 023-5 '5° 5^7 ADVERTENTIEVERKOOP Advertenties m.b.t: Auto's: 072-6813661 Onroerend goed: 023-5150 543 Personeel: 075-6813677 Wonen/in-exterieur: 072-519 6554 Business to business: 072-519 6540 Overige detailhandel: 071-5 356 300 Reclamebureaus kunnen contact opnemen met: 075-6813636 ABONNEESERVICE 071-5128 030 E-mail: abonneeservice@hdc.nl ABONNEMENTEN Bij vooruitbetaling (acceptgiro) p/m €20,20 (alleen aut. ine.) p/kw €56,70 p/j €216,90 assilBMiik tot het automatisch afschrijven van het abonnementsgeld ontvangen €0,50 korting per betaling. VERZENDING PER POST Voor abonnementen die per post (binnenland) worden verzonden geldt een toeslag van €0.50 aan portokosten per verschijndag GEEN KRANT ONTVANGEN? Voor riabezorging: 071-5128 030 ma t/m vr: 18-19.30 uur, za: 10-13 uur AUTEURSRECHTEN Alle auteursrechten en databankrechten ten aanzien van (de inhoud van) deze uitgave worden uitdrukkelijk voorbehouden. Deze rechten berusten bij HDC Uitgeverij Media BV cq. de betreffende auteur. HDC Media BV. 2004 De publicatierechten van werken van beeldende kunstenaars aangesloten bij een CISAC-organisatie zijn geregeld met Stichting Beeldrecht te Amstelveen. HDC Media BV is belast met de verwerking van gegevens van abonnees van dit dagblad. Deze gegevens kunnen tevens worden gebruikt om gerichte informatie over voordeelaanbiedingen te geven, zowel door onszelf als door derden. Heeft u hier bezwaar tegen, dan kunt u dat schriftelijk laten weten aan HDC Media BV, Afdeling Lezersservice, geen plek hebben. Uiteinde lijk hebben ze voor onze voor deur gekozen en daar zijn we het niet mee eens", verwoordt D. Visscher de kritiek van de bewoners van Rhijnhorst. Wat is dat toch met het kunst werk van Roel Teeuwen? Is het zo lelijk, dat de Valken burgers zo protesteren? Nou nee, Aarde-Vuur-Water wordt uitgebeeld in drie 'roeispa nen'. De kunstenaar uit Al- blasserdam begrijpt het gedoe allemaal niet. „Dat er protes ten komen, dat kan ik mij wel voorstellen. En daar moetje ook keurig mee omgaan. Zo doen wij dat in Nederland. Maar dat het zo lang moet du ren, nee, dat kan er bij mij niet in." Het kunstwerk bederft het uit zicht niet, zegt Teeuwen: „Je kunt het beschouwen als een lantaarnpaal. Mensen klagen toch ook niet als ze die voor de deur krijgen? Ik vind het al lemaal onnodige commotie. Maar als tegenstanders de hakken in het zand zetten, krijgen zij het voor elkaar om de boel zo lang op te houden. In deze mate heb ik het in mijn loopbaan nog nooit meegemaakt." Waarom maken de bewoners van Rhijnhorst zich eigenlijk druk? Eigenlijk draait het alle maal om het principe. Toen bekend werd dat het kunst werk niet in de Schelphoek, maar voor hun deur aan de Rijnweide geplaatst zou wor den, gingen bewoners klagen. Alle bewoners waren tegen. En dan ben ik iemand die achter zijn mening blijft staan", zegt Visscher, die des tijds optrad als spreekbuis van de bewoners. „Vooral als er geen eerlijk spel wordt ge speeld. We hebben als bewo ners gevraagd om het kunst werk 25 meter verderop te zetten, tegen de muur van Rhijnhorst. Dat mocht niet, zei de gemeente, omdat het grond van een projectontwik kelaar betrof. En wat gebeur de er even later? Op de plek die wij voorstelden wordt een jeu de boules-baan aange legd. Dat kan dan wel. Als je dan om opheldering vraagt, krijg je geen antwoord." De inmiddels naar Laren ver trokken gemeentesecretaris begon in 2000 een procedure met een bouwvergunning om nu eindelijk eens zekerheid te krijgen over plaatsing. Het le verde een rechtszaak op bij de Raad van State. De bezwaar makers kregen echter onge lijk. Maar dat was voor de be woners geen reden om bij de pakken neer te zitten. Öp een vergadering van de bewoners vereniging werd besloten om in hoger beroep te gaan tegen de uitspraak. Maar dat ging niet door. Be woner Visscher voelt zich twee jaar na dato nog steeds in zijn hemd gezet door het bestuur van de bewonersver eniging. Alle bewoners wil den in hoger beroep. De ver gadering duurde zegge en schrijve zeven minuten. Zo duidelijk waren de standpun ten, maar het bestuur wil de eerst uitzoeken of we wel enige kans maak ten. Dat is een verkeerd uit- gangs- Warde water vuur enscMlP»?1; zich in de steek gelaten, ook al omdat bewoners die aanvan kelijk fel tegen het kunstwerk waren, hun mening bijstel den. „Gewoon omgepraat", zegt Visscher nu. Hij kreeg echter nooit te horen dat het bestuur van mening was ver anderd, als bewijs voor de enigszins verstoorde verhou dingen. Het bestuur vond ver der dat Vïs- beroep te gaan. Dat laatste bestrijdt Visscher in felle be woordingen: „Ik had nota be ne het mandaat van alle be woners." Hoe dan ook, de gemeente Valkenburg kreeg dan einde lijk het groene licht voor de plaatsing van het kunstwerk. Dat was twee jaar geleden. Wat is dan de reden dat het kunstwerk nog niet is ge plaatst? „Dat vraag ik mij ook af', zegt Vis scher. „En dat is voor mij een bewijs dat het niet klop heb hier een brief uit 21 Daarin staat dat de gen overgaat tot plaatsing, om staat het er dan no Dan is er iets niet in de Visscher en zijn mede! ners zijn nog steeds fal tegen. „Het hoort bij d< Schelphoek, op de plek de schelpkalkfabriek h( staan. Je zet die marktij op het Castellumplein ook niet langs de Rijn?' bewoners van Rijnweii len er echter rekening moeten houden dat hi kunstwerk van Roel Ti binnenkort voor hun wordt gezet. Er zit schi zaak. Na acht jaar. Tei in zijn kunstatelier in serdam druk bezig met ronding. Over drie wel het kunstwerk naar dei Vermoedelijk dat Aan Water er aan het begii lente staat. Gemeentesecretaris Ji den Hoek gaat daar oo uit. „Eigenlijk verwach P vrachtwagen ieder moi Ik heb hier toevallig pa geïnformeerd hoe het staat." Is de kous daarmee af? Rijnweide wacht in sp; af wat er gaat gebeurei §1 gemeente verwacht nifij, nog rare dingen op staf staan. „Het heeft zijn n gang gehad", is gemeel cretaris Van den Hoek| trouwen. De bewoners den nog steeds een pld om het kunstwerk ver<| neer te zetten. Zij k onbekommerd blijven i ten van hun uitzicht. scher niet gemach tigd was om ei genhan dig in hoger Rob Onderwater feJC. Punt- v scher QokcWV voelde Een gebed zonder eind. Zo mag je het kunstwerk Aarde-Vuur- Water, ontworpen door Roel Teeuwen in opdracht van de gemeente Valkenburg, wel noemen. Het is 17 december 1997 als het volgende bericht in de krant verschijnt: Valken burg trekt 21.500 gulden uit voor een kunstwerk in de wijk De Schelphoek. De gemeente raad van het Rijndorp is daar gisteravond mee akkoord ge gaan. Niemand kon op dat mo ment bevroeden dat het de aanzet was voor een serie langslepende conflicten, waar aan zelfs een rechter te pas moest komen. Bijna acht jaar na het groene licht van de gemeenteraad staat het gewraakte kunstwerk er nog steeds niet langs de Oude Rijn, pal tegenover het appartementengebouw Rhijn horst. Oorspronkelijk was het daar overigens ook niet ge pland. Eerst was het kunst werk ingetekend in de Schelp hoek. Dat gebeurde niet zon der reden. Het werk van Teeuwen herinnert aan de schelpkalkfabriek, die daar ooit stond. Maar omwonen den zagen dat niet zitten. Daarop besloot de gemeente een andere plek aan te wijzen. De wijk Veldzicht. Maar ook daar kwam er tegenspraak. En toen koos Valkenburg weer aan andere plek, langs de Ou de Rijn, pal voor Rhijnweide. En dat was weer tegen het ze re been van de bewoners daar. Ze vinden dat de ge meente schromelijk de fout is ingegaan. „Valkenburg heeft de omgekeerde weg bewan deld. Ze hebben niet gewacht op een plek, maar hebben di rect een kunstwerk besteld. Nu zitten ze met een kunst- wèrk waarvoor ze eigenlijk De kindercrèche in de Morsstraat biedt een trieste aanblik. L< stoeltjes en bedden, stapels ongebruikt speelgoed. De restai van een failliet bedrijf. De belastingdeurwaarder staat klaar voor de executieverkoop, v( rekening van de stichting Cathleen. Een oud-medewerkster vert Q y met haar kleinkind. „Kom, we gaan, jij bent niet te koop." Een h J0j laar kijkt vertwijfeld in de rondte. Hij 'zit in alles'. Maar dit is nietedi soeps. „Ja, een paar bedden misschien. Maar ik hoef geen bedde me De eigenares van een Leids kinderdagverblijf hoopt op twee koo maar weet niet precies hoe het werkt, zo'n executieverkoop. Moi et bieden, of hoe gaat dat nou? „Ik heb dit nooit eerder gedaan." ïer De handelaar wil het met de vrouw op een akkoordje gooien. Wi de glijbaan, de stoelen, een tafel en een fiets? Hij eigenlijk ook. ft schien kunnen ze de boel verdelen? Hij de stoelen, tafel en de fie ,(-S6 zij de glijbaan? „Dan zitten we elkaar niet in de weg." on< Om elf uur begint de verkoop. De belastingdeurwaarder leest de >n 1 ventarislijst op. De handelaar roept de vrouw nog snel toe dat 'bi tingdienst ook meedoet'. „Wie biedt?" „Tien euro", zegt de handl ger van een belastingdeurwaarder. Vestzak, broekzak. Een afgel tweezitsbank in 'bruin skai' gaat voor vijf euro naar de Dienst I nen. Een reeks kastjes schuift voor tien euro naar de fiscus. Als de deurwaarder uiteindelijk bij de drie gewilde artikelen aai bieden de de vrouw en de handelaar om beurten. De belasting doet enthousiast mee. Dat drijft de prijs van de glijbaan op tot d euro. Voor de handelaar het sein om het pand boos te verlaten. 1 te duur, vindt hij. „Dit vind ik madétig! Het is tweedehands hooai vrouw loopt mee. „Dat doet 'ie nou altijd", zegt de opkoper van de belastingdienstl wil voor een dubbeltje op de eerste rang zitten, maar dat kan ni zit al ruim onder mijn verwachte bedrag." Hij komt tot een 'op- brengst' van ongeveer 350 euro. Verhuisbedrijf Van Duuren meldt zich aan de voordeur. „Wij kol wat spullen ophalen." Op naar een grote hal in Bleiswijk, waar I meinen opnieuw een poging waagt om de spullen kwijt te r moeten het toch kwijt." Erna Straatsma Montagefoto SCHRIJVENDE LEZERS Maandag 19 januari stond er een ar tikel in het Leidsch Dagblad waarin Jozef van der Vooren uithaalt naar het Platform Warmond Zelfstandig, dat de burgers zou misleiden. Van der Vooren stelt dat Warmond te klein is en (daarom) geen goede be stuurders kan krijgen en dus moet worden heringedeeld. Gek genoeg wist Van der Vooren dat tot een halfjaar geleden nog niet, toen was hij nog genuanceerd over de mogelijkheden van Warmond om zelfstandig te blijven. En opvallend is dat Van der Vooren zichzelf - als fractievoorzitter in de gemeenteraad - kennelijk geen goede bestuurder vindt. Het Platform stelt dat grotere ge meenten ook grotere problemen hebben en dus nog betere bestuur ders nodig hebben, die nog dunner gezaaid zijn. Dat schiet dus niet op. Leiden moest bij de laatste raadsver kiezingen een reclamecampagne voeren om aan raadsleden te ko men. De crux van Van der Voorens opstel ling schuilt in de laatste zin van het artikel. Warmond kan wel zelfstan dig blijven, maar dan gebeurt er niet wat Van der Vooren graag wil: groot schalige woningbouw en intensieve recreatie in Warmond. Van der Voo ren heeft meermalen gezegd: War mond moet weer leefbaar worden. Met andere woorden: Warmond is nu niet meer leefbaar. Hoe komt hij daarbij? Heel weinig Warmonders en niet-Warmonders zullen dat hem nazeggen. Dat Warmond niet leef baar is, is demagogische retoriek, die LEIDEN 11.00 UUR Dat Warmond niet leefbaar is, is demagogische retoriek. Archieffoto: Mark Lamers Van der Voorens plannen met War mond dichterbij moet brengen. En wie echt vindt dat Warmond niet leefbaar is, en daar alleen in staat, zoeke zijn heil elders. Het Platform zegt: Warmond moet de ambities aanpassen aan de schaal en de mogelijkheden van het dorp. Geen kostbare projecten die de draagkracht van het dorp te boven gaan. Niet blijven vechten tegen de toegenomen mobiliteit, die er overal in Europa voor zorgt dat het aantal winkels in kleine kernen terugloopt. Maak juist gebruik van de sterke kanten van Warmond - landschap, cultuur, historie en gezellige evene menten - en behoud én versterk daarmee de groene parel die War mond voor de inwoners en de regio is. En doe dat, waar mogelijk, in sa menwerking met gemeenten in die regio. Jan Sevenster, Voorzitter Platform Warmond Zelfstandig, Voorzitter Vereniging Betrokken Warmonders

Leidsch Dagblad | 2004 | | pagina 14